SMARTEGELDEN IN EERSTE PLAATS VOOR OVERLEVENDEN Afwijzing verdrag met Duitsland strijdig met Nederlands belang Maximale uitkering bedraagt f 5400 Troepen van Imam op weg naar hoofstad Onderzoek naar aard vreemde huidinfectie DOUANEPOSTEN BIJ MONACO Bouwplaten plakt u met VELPON van Ceta-Bever^f?" Geen belasting of successierechten Patiënten hebben zelfde klachten als bij Planta-ziekte Regering antwoordt Tweede Kamer: NOG NEGEN GRENSCORRECTIES BLIJVEN GEHEEL GEHANDHAAFD AMERIKAANSE WAARSCHUWING AAN RUSSEN A.S.C.-leden eisen herziening groentijd Weekeinde iets te koud ZATERDAG 13 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 COMMISSIE-DREES ADVISEERT: (Van onze parlementaire redacteur) De 125 miljoen Duitse mark (ongeveer 100 miljoen gulden), die de Nederlandse regering van de Westduitse bondsregering na de inwerkingtreding van het Nederlands-Duits financieel verdrag zal ontvangen ter uitkering aan degenen, die om redenen van ras, geloof of wereldbeschouwing zijn getroffen door de nationaal-socia- listische vervolgingsmaatregelen, zijn bestemd voor joodse vervolg den, voor verzetsmensen en voor gijzelaars. Militaire krijgsgevange nen, burgerslachtoffers van gevechtshandelingen, arbeiders die in Duitsland te werk zijn gesteld en gravers van eenmansgaten krijgen geen uitkering. De DM 125 miljoen zal in de eerste plaats worden verdeeld onder de vervolgden, die thans nog in leven zijn. De uitkeringen worden daarbij berekend naar het aantal maanden gevangenschap. Met de ernst van de gevangenschap (mishandeling) en met de gevolgen van de vrijheidsberoving (verlies van gezondheid, van geld enz.) kan geen rekening worden gehouden. Geen uitkering wordt verstrekt wegens gevangenschap korter dan drie maanden. Ook is er een maximum, dat naar thans becijferd kan worden, ongeveer 5400 zal bedragen. de hulp van de Stichting 1940-1945 en andere instellingen. De uitkeringen zijn derhalve niet te be schouwen als schadeloosstellingen. Ze moeten gezien worden als een tegemoet koming ter erkenning van het onderga ne morele onrecht. De commissie zegt voorts dat zij voor het dilemma stond of bij de bepaling van de uitkeringen, behalve de duur van de gevangenschap ook rekening moest wor den gehouden met de ernst van deze ge vangenschap. Zij is echter van mening, dat een subjectieve beoordeling van deze ernst zou uitmonden in een stroom van dubieuze gevallen en geschillen. Aan nabestaanden van overledenen wordt geen uitkering verstrekt afhanke lijk van de duur van de gevangenschap. Zjj krjjgen allen eenzelfde uitkering. De huidige gegevens wjjzen in de richting van een bedrag van ongeveer 2700. Voor deze uitkering komen alleen de directe nabestaanden in aanmerking. Dat zijn de echtgenoten of, bjj ontstentenis daarvan, de kinderen. Deze moeten op 1 mei 1945 nog minderjarig zijn geweest. Een hertrouwde echtgenoot ontvangt de uitkering niet. Bovenstaande gegevens zjjn ontleend aan het rapport van de commissie- Drees, welke de regering heeft moe ten adviseren hoe te zijner tijd het be drag van DM 125 miljoen zal moeten worden verdeeld. De regering heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat zij zich met het advies van de commis sie alleszins kan verenigen en dat zjj dan ook voornemens is de voorstel len, welke de commissie heeft ge daan, op te volgen. Geen schadeloosstelling De commissie-Drees. bestaande uit staatsraad dr. W. Drees, mevr. prof. dr. G. H. J. van der Molen, oud-hoogleraar in het volkenrecht aan de V.U. te Am sterdam en mr. H. A. M. T. Kolfscho ten, burgemeester van Den Haag is er bij 't vaststellen van het advies va nuit- gegaan, dat de uitkeringen uit de DM 125 miljoen niet het doel kunnen hebben tegemoet te komen in materiële en fi nanciële schade, die door de Nazi's ver volgden hebben geleden. Daarvoor zijn of waren andere regelingen, zoals de Nederlandse oorlogsschaderegelingen, de regeling hulpverlening oorlogsslacht offers, de wet buitengewoon pensioen en VAN de gelegenheid dat de heer Serebrialcoff even in ons land vertoefde, heb ik gebruik gemaakt om mij bij hem te melden als lid van zijn clubje. Ik ben lid van talrijke clubjes. Hoe gaat datf Men is schatrijk en men wil zijn overdaad niet voor zich alléén houden. Het kapitalistisch gewe ten spreekt een woordje mee. En dus gedraagt men zich zoals het een 'veelvuldig miljonair betaamt. Men werpt her en der de kruim pjes van zijn rijke dis in 't rond. Maar het clubje van V. Serebria lcoff is andere koek. Dat helpt met de riante villa, het autopark en de rijkgesneden pakken méébouwen aan de status, want als men ddar lid van is, dan is dat wat. Het selecte groepje draagt de naam „Mensa" en het beoogt mensen met een intelligentiequo tiënt van U8 of meer, dat maar door twee percent van de mensen wordt bereikt, bijeen te brengen om een uitwisseling van ideeën en een onderlinge stimulering tot vruchtbare gedachten tot stand te brengen. Uitsluitend het I.Q. is maatstaf voor toelatino tot deze vereniging en dus niet het gebruik dat deze uitzonderlijk begaafden van hun vermogens maken. In Engeland houdt de „Mensa", die ongeveer 1800 leden telt, waarvan 650 in Amerika en slechts enkelen op het Europese vasteland, regelma tig bijeenkomsten waar alle mo gelijke onderwerpen ter sprake komen. Het is mt opinieonderzoe ken gebleken, aldus de heer Sere brialcoff, dat in deze intellectue- lengroep de meningen vooruit lo pen op de ontwikkeling van de opvattingen in de massa. Het kan volgens hem nuttig zijn dit ver schijnsel te onderzoeken en even tueel de mening in dit intellectue- lenforum te aanvaarden als richt lijn voor de toekomstige ontwik kelingen van de algemene opvat tingen. U zult het wel geheel met mi) eens zijn, dat als iemand aan deze Mensa behoort aan te zitten, ik dat ben. Mijn lezers zullen wel met mij instemmenwanneer ik, in alle bescheidenheid zeg, dat ik in mijn schrifturen er herhaalde lijk blijk van geef voortdurend vooruit te lopen op de ontwikke ling van de opvattingen der mas sa. En als ik „massa" zeg dan be doel ik ook 88 procent der geza menlijke vaderlandse hoogleraren, ons college van b. en w„ de gene rale staf en de leden van de Raad van Ministers, om van de Hoge Raad der Nederlanden en de Raad van State niet eens te gewagen. Nu ik door de heer Serebriakoff met open armen en een warme glimlach ben ontvangen en ijlings mijn zetel aan zijn Mensa kreeg toegewezen, gevoel ik mij aan merkelijk minder eenzaam aan ik mij, op mijn eenzame quotiënt- hoogte, tot nu toe placht te doen. Het is niet plezierig zich alleen te gevoelen in zijn uitzonderlijke in telligentie. En het is een goed ge voel zich verenigd te weten met anderen, die hoog boven de massa tronen. Als ik mij in één clubje thuis ge voel dan is het in dit. Ik hoop dat ik er nu, meer dan tot nu toe het geval kon zijn, toe zal kunnen bij dragen mijn superintelligentie ten goede te doen komen aan het be lang en het nut van 't algemeen. Gij allen, die dit leest, zult daar ongetwijfeld de rijke vruchten van gaan plukken. ELIAS Doodgewaande Imam zou nog in leven zijn Volgens een bericht van radio- Amman (Jordanië) rukt het leger van prins Jehia Hassan, de zoon van Imam Hassan van Jemen, op naar de hoofdstad Sanaa. Prins Hassan heeft beloofd, dat aan al le rebellerende strijdkrachten, die zijn zijde kiezen, vergiffenis worden geschonken. Radio-Amman zou dit bericht uit het hoofdkwar tier van Imam Hassan hebben ver nomen. Eerder op de dag werd gisteren door bet persbureau voor het Midden-Oosten, Mena, bericht dat het tussen Jemeniti- sche soldaten en vrouwelijke militie en koningsgezinde troepen tot een treffen was gekomen. Het gevecht zou volgens Mena hebben plaatsgehad teen de ko ninklijke troepen de Jemenitiscbe grens vanuit Saoedi-Arabië passeerden. Het Russische persbureau Tass heeft Afwikkeling Wat de uitkeringen van de bedragen betreft beveelt zij aan de afwikkeling vlot te laten geschieden zonder al te veel diepgaande controle van de ge gevens, die de aanvragers zullen moe ten opgeven. Personen boven de 61 jaar moeten het eerst worden gehol pen. Duitsland betaalt de DM 125 miljoen in drie termijnen, maar naar den mening van de commissie moet met de uitkeringen niet worden ge wacht tot het gehele bedrag binnen is. De regering moet het bedrag voor schieten zodra het verdrag met Duitsland is ondertekend. De uitkering zal niet geschieden door een particuliere organisatie, maar door het centraal afwikkelingsbureau Duitse schadeuitkeringen te Amsterdam, een bureau van het ministerie van finan ciën. Om zo snel mogelijk tot een afgerond overzicht van het totaal der aanspraken te komen zal men zich te zijner tijd bin nen twee maanden na openstelling der inschrijving tot het bureau moeten wen den. Nederlanders, die in het buitenland wonen krijgen 4 maanden de tijd. Beroepsinstantie Er zal een beroepsinstantie moeten ko men voor degenen die bezwaren hebben tegen de door het bureau vast te stel len uitkering. Als de aanvragen binnen zijn, kan het aandeel van elk der aan vragers in het te verdelen bedrag van DM 125 miljoen worden vastgesteld. Elke aanvrager krijgt dan een aantal „eenheden" toegewezen. De commissie verwacht, dat het totaal der eenheden ongeveer 4,2 miljoen zal bedragen. El ke eenheid is zodoende 27 waard. Een eenheid is een volle week gevangen schap. Als laatste dag van gevangen schap geldt 1 juli 1945. Om voor de uitkering in aanmerking te komen moet de vervolgde tijdens de vervolging Nederlander of Nederlands onderdaan zijn geweest. Ook personen, die na de oorlog een andere nationali teit hebben aangenomen (emigranten) vallen dus Onder de regeling. Volgens bericht van radio-Amman gemeld, dat de revolutionaire defensie raad van Jemen heeft vergaderd onder voorzitterschap van Sallal. De berichten als zou Sanaa door de koningsgezinden worden bedreigd werden gisteren later op de dag ove rigens weer tegengesproken in een telegram, dat westelijke verslagge vers in Sanaa naar Cairo verzonden. Gisteren verspreidde radio-Mekka S:*oedi-Arabië het bericht dat Imam Mo hammed el Badr nog in leven zou zijn en enkele onderdelen van de koningsge zinde strijdmacht aanvoerde. Het nieuwe bewind in Jemen heeft destjjds ver klaard, dat de Imam was omgekomen by een beschieting van het koninklijk paleis, maar zjjn lichaam werd niet ge vonden. Met ingang van middernacht Frankrijk douanecontrole gaan uitoefenen aan de grens tussen Frankrijk en Monaco. Het besluit daartoe is gistermor gen in Parijs genomen nadat een laatste poging om het belastingge schil tussen beide landen te re gelen, mislukt was. Het oude verdrag tussen Frankrijk en het vorstendom Monaco liep af op donderdag middernacht. Frankrijk ver lengde het echter met 24 uur om de af gevaardigden de kans te geven alsnog tot overeenstemming te komen. De Franse politie zal aan de grens met Monaco de identiteitspapieren gaan con troleren van ieder, die de grens over schrijdt. Er zullen echter geen grens- bomen worden opgericht. De douane zal geen invoerrechten gaan heffen, doch slechts goederen toelaten die gedekt z|jn door documenten, waaruit blijkt, dat de Franse omzetbelasting is voldaan. Voorts werd gisteren verklaard, dat de Franse maatregelen niet op een econo mische blokkade neerkomen, en dat geen verdere actie tegen Monaco wordt over wogen. Mogelijk meer orthodoxe waarnemers naar Concilie I)e Griekse primaat aartsbisschop Chrj- sostomos heeft het besluit van de Rus- slsche Orthodoxe Kerk om wel waarne mers te zenden naar het Concilie te Rome „betreurenswaardig" genoemd, toen hjj hieromtrent mededeling deed aan de Heilige Synode van de Grieks- Orthodoxe Kerk. Iemand uit de omgeving van dc pri maat noemde het Russische besluit een slag voor de eenheid van de Orthodoxie en zei dat het niet uitgesloten was dat nu ook Orthodoxe Kerken in andere communistisch geregeerde landen waar nemers zouden zenden. Naar verluidt zou de Griek-Orthodoxe Kerk zich ech ter blijven houden aan het eenmaal ge nomen besluit van de oecumenische pa triarch Athenagoras van Constantino- pel om geen waarnemers te sturen. In Oost-Duitslund zijn dit janr 288 politie ke gevangenen veroordeeld en 7X3 arrestaties om politieke redenen verricht, zo heeft de anti-communistische organisatie van vrije Juristen in een rapport bekendgemaakt. 0 Een nieuw tweemotorig Russisch verkeers vliegtuig van het type Toe-124. dat plaats biedt aan 44 passagiers, heelt zijn eerste vlucht met pnssngiei-s gemaakt. Het vliegtuig kan 950 km per uur vliegen. T egengesproken (Advertentie) neem de voordelige grote tube. De commissie-Drees deelt in haar rapport mede, dat het ministerie van financiën op de uitkeringen uit de 125 miljoen Duitse mark geen inkomstenbelasting of successie rechten zal heffen. Als de aanvrager van een uitkering overlijdt na de datum van het indienen van zijn aanvraag en voordat de uitke ring heeft plaatsgevonden, zal van de nabestaanden (in dit geval kunnen ook indirecte nabestaanden, zoals kleinkin deren, neven, enz. belangsehhenden zijn) evenmin successierecht worden gevor derd. De commissie-Drees beveelt/aan dat de overheid en kerkelijke en particuliere in stellingen hun ondersteuningen niet zul len inkorten, als de ondersteunenden de uitkering uit de pot van DM 125 miljoen krijgen. KRITIEK PROTESTANTS NEDERLAND OP EUROPEES MANIFEST De studiecommissie voor politieke aangelegenheden van de vereni ging „Protestants Nederland" die leden omvat uit de A.R.P., de C.H.U., de S.G.P. en de Protestant se Unie heeft onder de titel „een programloos manifest" kritiek ge leverd op een gemeenschappelijk Europees verkiezingsprogram dat de A.R.P., de C.H.U. en de K.V.P. in mei hebben gepubliceerd. In een nota, die o.m. is toegezonden aan de politieke partyen in Nederland, noemt „Protestants Nederland" dit program „een manifest van politieke onmacht", „een waarschuwend teken voor die pro testanten die in een „C.D.U." (Christen- Democratische Unie) in Nederland of Europa heil zien". Het Christen-democratische program mist volgens de nota principiële omlijnd- heid en duidelijke materiële richtlijnen voor de Europese politiek. Het bevat eer twaalftal concrete punten, allemaal ge richt op de verwezenlijking en verster king der Europese integratie, zonder echter antwoord te geven op de vraag wat men met die eenheid wil doen. Zou het geen aanbeveling verdienen, aldus de nota, om eerst eens te formuleren welke materiële politiek men van die integratie verwacht en na te gaan of en in hoever- i-e de integratie een werkelijk concreet christelijk program kan dienen De studie waarschuwt voor het gevaar van afbraak van de protestantse partij formaties en verwijt dc Christen-Demo cratische fractie van het Europese par lement dat zij welwillend staat tegenover het Spaanse verzoek om onderhandelin gen met de E.E.G. „Gelukkig namen in de Tweede Kamer de leden van de pro testantse partijen voor het merendeel een juist standpunt in en stelden zich tegenover de K.V.P.". puistjes PUROL-POEDER Geen verband met voeding De geneeskundige hoofdinspectie stelt een onderzoek in naar de aard van de huidinfectie, die in enkele delen van ons land o.a. in Utrecht en Amsterdam de aan dacht heeft getrokken. In de der matologische kliniek van het aca demisch ziekenhuis in Utrecht lig gen op het ogenblik twee patiënten, wier ziektebeeld zich in niets onder scheidt van de zogenaamde „Plan ta-ziekte" die in de zomer van 1960 heerste. De hoogleraar-directeur van de kliniek, prof. dr. L. J. Jansen, is er echter een bracht en daar een gx-ote mate van zelf- „Blijf gereed voor offers" Paus roept op tot werk voor de vrede Paus Joannes XXIII heeft vrijdagmor gen de 85 delegaties van regeringen en internationale organisaties, die de ope ning van het concilie bywoonden, met de grootste aandrang opgeroepen tot werk voor de vrede. „Blijft vergaderen, blyft overleg plegen en hondt U ook gereed om de offers te brengen die nodig zijn voor het behoud van de we reldvrede", zei hy. Onder de delegatie- hoofden waren prins Albert van België en prins Charles van Luxemburg. Ook Nederland is er vertegenwoordigd, even als Indonesië. De paus deed deze oproep tijdens een officiële ontvangst der delegaties in de Sixtynse kapel. Wijzend op de schilde ring van het laatste oordeel, die Mi chelangelo daar heeft aangebracht, zei hy: „Wij moeten allen rekening afleggen bij God, wij en alle staatshoofden die de last van de verantwoordelijkheid voor het lot der volkeren dragen". „Dat de staatshoofden naar de angst kreet luisteren die uit alle delen van de wereld ten hemel opstijgt uit de monden van onschuldige kinderen tot die van de grijsaards: „Vrede, vrede". Dat zij bij de gedachte aan hun oordeel niets nalaten om dit goed te bereiken, dat voor het menselyke gezin het hoog ste goed is", aldus de paus. Het concilie zal ongetwijfeld bijdragen aan het scheppen van een nieuw kli maat en aan het opheffen van de twis ten, vooral van de oorlog, „deze gesel der mensheid, die vandaag de vernieti ging van het gehele mensdom zou bete kenen". felle tegenstander van, in dit verband het woord „Planta" te laten vallen. Ook na het intensieve onderzoek dat destijds werd ingesteld, twijfelen nog steeds gro te groepen wetenschapsmensen aan het verband tussen de margarine en de ziek te en tot nu toe is er, volgens prof. Jan sen, ook nog helemaal niets bewezen. Men weet zelfs nog niet eens, of de^ huid ziekte wordt veroorzaakt door een Virus infectie of een vergiftiging. Van de zijde van het Unileverconcera deelde men ons mede, dat de emulga- tor die destijds in de Planta werd verwerkt, sinds september 1960 in geen enkel Unïleverprodukt meer voorkomt. Het aantal mensen dat aan de huidziek te lijdt, is moeilijk te schatten. Gedacht wordt aan enkele tientallen, maar de ziekte is niet ernstig en vele patiënten blijven er dan ook gewoon mee „doorlo pen". Een groep huidartsen uit verschil lende delen van het land die vrijdag in Utrecht vergaderde, kwam tot een to taal van ongeveer dertig patiënten in Utrecht en omgeving. In Amsterdam- Noord hebben, naar ruwe schatting, on geveer 60 kinderen een huidinfectie. Een goed beeld zou men echter pas krijgen, als ook de huisartsen hun gegevens ver zamelden. Prof. Jansen noemde het gistermorgen wel merkwaardig, dat de ziekte ook nu evenals in de zomer van 1960 overwe gend by vrouwen voorkomt. Het aantal patiënten neemt momenteel nog niet sterk toe of af. Het weertype van de af gelopen weken kwam overeen met dat in augustus twee jaar geleden, prof. Jansen kon echter niet zeggen of het weer van invloed is op het voorkomen van de ziek te. Hij wil de oorzaak in ieder geval niet de voeding zoeken. Dit plaatje, gemaakt aan de Rijn bij Worms, laat zien hoe de wa terstand op de grote rivieren van Europa door een voortdurend uit blijven van regen is gedaald. Het toater op deze plaats staat nor maal tot aan de kademuur zodat de stenen onzichtbaar zijn. De loopbrug naar het bootje loopt bij gewone waterstand vanaf de kade iets omhoog... (Van onze Haagse redactie) De regering lieeft in een uitvoerige memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot goedkeuring van het algemeen verdrag met de Westduitse Bondsrepubliek haar best ge daan om de scherpe kritiek, die de bijzondere Kamercommissie in haar voorlopig verslag op het verdrag heeft geuit, te ontzenuwen. De herinnering aan hetgeen het Derde Rijk in de oorlog aan Neder land heeft misdaan, doet een aantal kamerleden, aldus de regering, de ogen sluiten voor onmiskenbaar positieve resultaten van de Ne derlands-Duitse onderhandelingen. Ook volgons de regering mug het ver leden niet worden vergeten. Doch dat neemt niet weg, dat het vinden van een oplossing voor een aantal reeds jaren tussen Nederland en de Bondsrepubliek hangende problemen van grote waarde is voor de toekomstige ontwikkeling van de betrekkingen tussen beide landen. De regering is van mening, dat afwyzing Nederlandse belang. Grenscorrecties Ingaande op de meer specifieke kri tiek van de bijzondere Kamercom missie zegt de regering in haar me morie van antwoord, dat de Neder landse delegatie zich is blyven ver zetten tegen de Duitse wens tot in tegrale teruggave van alle grenscor- rectiogebieden. Nog 9 correcties blij ven in hun geheel gehandhaafd. De technische voordelen verbonden aan de correcties zijn bovendien door al lerlei bijzondere regelingen prak tisch behouden en er zijn nog verder verbeteringen in het grensverloop aangebracht. Ten aanzien van het bedrag van DM 125 miljoen, dat bestemd is voor uitkering aan nazislachtoffers, merkt de rege ring op, dat de onmogelijkheid om door het verdrag volledige genoegdoening te verkrijgen, het meest in het oog springt, wanneer men, zoals vrijwel alle leden der bijzondere Kamercommissie hebben ge daan, het resultaat afmeet naar finan ciële maatstaven. Geen ongunstige plaats I)e regering merkt hier voorts b|| op dat het totaal der bedragen dat sinds 1957 op grond van liet „Bundesrttcker- Het Wereldgebeuren Blanke baasskap Premier Verwoerd van de Zuidafri- kaanse republiek heeft het zwaar te verduren. Het is algemeen bekend dat de heer Verwoerd voorstander is van apart heid of zoals men in Zuid-Afrika ook wel zegt „eigensoortige ontwikkeling". Veel mensen zijn het daarover niet met de premier eens. Zij vinden dat blanken en negers door elkaar en te zamen moeten leven en dat de overheid geen barrières mag oprichten. De mensen die er zo over denken en die heb je ook in Zuid- Afrika zelf, laten graag kritiek op de premier horen. Maar en dat is min der bekend er zijn ook Zuid-Afrika nen, die vinden dat dc eerste minister met zijn plannen voor „eigensoortige ontwikkeling" lang niet ver genoeg gaat. Premier Verwoerd zit tussen twee vuren. Hij gaat echter gewoon zijn eigen gang en geen van beide partijen kan hem van zijn plannen afbrengen. Die plannen voorzien in de stichting van „aparte" nederzettingen voor de Bantoes. Transkei is zo'n nederzetting. Het is de bedoeling, dat een belangrijk deel van de negerbevoïking binnen vijf jaar gelei delijk naar deze centra wordt overge- stattungsgesetz" is uitgekeerd reeds de som van 200 miljoen Duitse mark be nadert, terwijl nog een belangrijk deel van de vorderingen moet worden afge daan. Onder de geallieerde landen, die ten behoeve van hun nazislachtoffers uitkeringen hebben ontvangen neemt Nederland volgens de regering bepaald geen ongunstige plaats in. In verband met de mening in het voorlopig verslag, dat Duitsland ma terieel aanzienlijk meer zou kunnen doen om het aan ons land berokkende nadeel enigermate te herstellen merkt de regering op, dat daarvoor pas een definitieve regeling zou wor den getroffen tijdens een vredescon ferentie met Duitsland. Daardoor werden de handen van Nederland ge bonden. Rijnvaart Ten aanzien van de Rijnvaart wordt ge zegd, dat de overeenkomst tot aanvaar ding van de verplichte rechtsmacht van het internationale gerechtshof voor ge schillen inzake de interpretatie van de akte van Mannheim op zichzelf in ieder geval het voordeel heeft dat een einde is gemaakt aan de onzekerheid over de vraag of Nederland het eigenlijke Rijn vaartgeschil, wanneer de omstandighe den daartoe aanleiding zouden geven, eenzydig aan het internationale rechtshof zou kunnen voorleggen. Wat niet geregelde kwesties betreft deelt de regering mede, dat de kwestie van de uitlevering van uit Nederlandse ge vangenissen naar Duitsland gevluchte oorlogsmisdadigers by de onderhandelin gen niet aan «Ie orde kon worden gesteld. Volgens de Duits grondwet kan namelijk een Duitser niet aan een vreemde gendheld worden uitgeleverd. De Verenigde Staten hebben pre mier Kroesjtsjew van de Sowjet- Unie gisteren openlijke gewaar schuwd geen nieuwe crisis om Ber lijn te ontketenen. De zegsman van het ministerie van bui tenlandse zaken, Lincoln White, zei: „een nienwe crisis om Beriyn op dit ogenblik of wanneer in de toekomst ook, zou opzettelijk teweeggebracht zijn door Kroesjtsjew zelf, waarvoor hy alleen de volle verantwoordelijkheid zou dragen" White zei, dat Amerikaanse regerings kringen op een mogelyke nieuwe crisis om Beriyn kort na de Amerikaanse ver kiezingen in november voorbereid waren. Er was niets „mysterieus" aan dit ge voelen, zo zei White, „g|j allen zrjt op de hoogte van uiteenlopende uitingen van bezorgdheid van de zyde van hoge gezagsdragers van de Amerikaanse re gering". Vijftien leden van liet Amsterdamse studentencorps hebben een verkla ring opgesteld, die ter ondertekening onder de overige leden circxileert, waarin een herziening van de ont groening wordt geëist. De onderte kenaars stellen hun verdere corps- lidmaatschap afhankelijk van de rea lisering van fundamentele verande ringen in de wijze van ontgroenen. De ondertekenaars van de verklaring spreken hun ernstige afkeuring en verontwaardiging uit over de groen tijd in haar Huidige vorm en de ex cessen die deze wijze van ontgroe nen onvermijdelijk met zich mee brengt. Er bestaat volgens deze leden reeds enige tijd in het corps een be langrijke stroming die de groentijd ingrijpend wil veranderen. Uit de ver klaring blijkt dat de I.S.S.A. voorne mens is een herziening van het no- vitiaat voor te stellen in een corps- vergadering op 22 oktober. Essentieel wordt in de verklaring ge noemd dat de leiding van de groen tijd, onder voortdurende verantwoor delijkheid van de I.S.S.A. uit handen van de NJ.A.-commissie wordt geno men en geplaatst wordt in handen van een speciaal daartoe te benoe men novitiaatscommissie, bestaande uit corpsleden van wie mag worden aangenomen dat zij tegen deze zeer verantwoordelijke taak zijn opgewas sen. bestuur krijgt. De laatste tientallen ja ren heeft Zuid-Afrika een indrukwek kende industriële ontwikkeling doorge maakt. Plaatsen als bijvoorbeeld Johan nesburg zijn in korte tijd gegroeid tot wereldsteden en het spreekt vanzelf, dat bij die groei vele dingen scheef zijn ko men te liggen. Niet op alle gebied was de groei evenwichtig en bepaalde sec toren van de stadssamenleving zijn zelfs in het geheel niet meegegroeid met de enorme economische expansie. Zo trok de industrie in haar grote bloei talrijke negers aan, die de kans schoon zagen om in de steden geld te verdienen, maar die negers raakten ontworteld. Ze werden uit hun stamver band gerukt en losgemaakt van de tradi ties, die bij het stamleven behoren. Vele zwarte broeders werden door de maal- stx-oom gegrepen en belandden aan de zelfkant van de wereldstad. De misdaad nam toe en de politie stond vaak mach teloos in de wirwar van steegjes in de negerbuurten. Die buurten waren name lijk wél uitgebreid met de industriële ex plosie, maar ze zagen er dan ook nave nant uit: krottenbouwsels van triplex, matten en zinkplaten met stinkende vuilnishopen naast de deur. In die krot ten wriemelde een oncontroleerbaar aan tal mensen door elkaar. Het behoeft geen betoog, dat hier sprake was van ongewenste toestanden, waartegen al leen al uit oogpunt van hygiëne grote bezwaren bestonden. heeft aan die toestanden een eind willen maken door de krottenwijken te laten overbrengen naar nieuwe woon wijken. Zij stuitte daarbij op tegenstand van de negers. Later lanceerde de rege ring Verwoerd het plan voor de „Ban- toestans", de zelfstandige nederzettingen ver van de steden vandaan. Daartegen kwamen echter niet alleen de negers in verzet, maar ook verscheidene blanken. Vooral de ondernemers waren het niet met premier Verwoerd eens. Logisch, want zij zagen zich door die maatregel van de regering plotseling beroofd van hun vrij goedkope arbeidskrachten. Onder die tegenstanders uit industriële kring zijn heel wat partijgenoten van de premier, leden van de Zuidafrikaanse Nationalistische Partij. Onder hen zijn ook veel Engelssprekende Zuidafrika ners. Nu was Verwoerd in de kring van Engelssprekende landgenoten toch al niet zo gezien, want sedert de boeren oorlog is er altijd enige aversie tussen beide partijen blijven bestaan. En de Engelsen mogen die oorlog dan gewon nen hebben, vijftien jaar later verloren zijn de strijd toch nog, maar ditmaal bij de verkiezingen. Het is op dit punt eigenaardig gesteld met Zuid-Afrika. Men zou zeggen, dat een land dat zo lang tot het Britse Ge menebest heeft behoord, toch wel over wegend Engels georiënteerd zou moeten zyn. Maar niets is minder waar. UVWVVWWUWWVUVVVWWVWVVWVnMVVVVVVVVWVWUVVt (Van onze weerkundige medewer ker). De afgelopen week is zonnig en warm begonnen, maar eindigt koud. Woensdagmiddag werden in Brabant nog temperaturen tot 21 en in Zeeland tot 18 graden geme ten, maar gisteren kwam het kwik niet hoger dan negen k tien en in het kustgebied niet hoger dan dertien graden. Een depressie die over Zuid- Frankrijk naar Italië trekt, ver oorzaakt aan de Rivièra 40 tot 50 mm regen. Koudere lucht is de laatste dagen Scandinavië binnen gestroomd, waar voor het eerst in dit seizoen in Zweden lichte vorst werd waargenomen en aan de kust van Noord-Noorwegen de eerste lichte sneeuwbuitjes zijn gerapporteerd. Wij blyven tijdens het weekeinde nog in het hoge- drukgebied liggen, dat langzaam in betekenis afneemt. De oosten wind blijft wat te koude lucht aanvoeren, met nog vrij veel wol kenvelden. De regenkansen zullen tot begin volgende week nog klein blijven, maar de middagtem- pcraturen liggen in de buurt van tien tot twaalf graden, hetgeen iets aan de lage kant is voor midden-oktober. zijn Nationalistische Partij steunen op de boeren, dc overwegend Afrikaans sprekende afstammelingen van de oor spronkelijke Nederlandse kolonisten. Ook deze Afrikaners zijn het niet allemaal met de premier eens. Juist onder de Afrikaners zijn er namelijk velen, die de plannen van de regering niet vergaand genoeg vinden. Er is een naar wordt beweerd kleine groep onder leiding van Fritz Smit, oud-voorzitter van de „Afrikaanse Studente Bond", die onder de strijdkreet „Terug naar Strijdom" al net zo'n felle oppositie voert als de of ficiële oppositie-partij. Alleen wil de groep-Smit een heel andere kant uit dan de oppositiepartij. „Terug naar Strijdom" houdt in, dat de regering zou moeten doen wat oud-premier Johannes G. Strij dom wilde, namelijk een sterk en mili tant blank regime in Zuid-Afrika stich ten. „Noem het apartheid, noem het ge scheiden ontwikkeling, of wat je maar wilt maar het is blanke baasskap (blanke meesterschap) waarvoor wy stryden", verklaarde Strijdom eens. Fritz Smit wordt in zijn strijd bijge staan door een andere Smit. ex-senator Hennie Smit. De laatste Smit is om zyn extreme opvattingen uit de Nationa listische Partij gestoten. Beide Smitten zijn het er helemaal niet mee eens, dat de regering in Transkei een Bantoepro vincie sticht, waar niet de blanken lei ding zullen geven, maar de negers zelf. Premier Verwoerd pas 61 geworden zet intussen zijn wil rustig door. Een commissie bestudeert de mogelijk heden voor Transkei. Als het rapport gunstig is, zullen in de toekomst 240.000 negers uit de westelyke Kaapprovincie met hun hele hebben en houden naar Transkei verhuizen. Dat het doorgaat staat vast. Resoluties, ingediend op ver gaderingen van de Nationalistische Par tij, konden de plannen niet veranderen. Dat de boeren, die vrezen hun knechten te verliezen, boos zyn, raakt Verwoerd niet. De boeren zijn toch al kwaad, om dat de regering heeft aangekondigd een eind te zullen maken aan de subsidies op maïs en boter, twee produkten, die in Zuid-Afrika te duur worden geprodu ceerd en waarvan de voorraden steeds groter worden. Sommige boeren hebben al openlijk verklaard het te betreuren, dat Zuid-Afrika uit het Brits Gemene best is gegaan. En dat waren dan niet eens Engelssprekende Zuid-Afrikanen. Nee, premier Verwoerd heeft het niet gemakkelijk. PREMIER VER WOERD van alle kanten onder vuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3