PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INDIASE TROEPEN IN ACTIE AAN DE GRENS MET CHINA ü- '^Tibet Tweede Amerikaan moet Sowjet-Unie verlaten Chinezen dreigen in protest met oorlog Balans van „Kanaalwerken" rond Terneuzen CHINA IND C.H.-MINISTERS AANVAARDEN GEEN KAMERKANDIDATUUR De staalfabriek Weer wateroverlast in Spanje BL1J WEERZIEN TUSSEN TWEE KONINGINNEN Vliegtuigongeluk in Spanje 22 doden Alarm bij huisartsen in Amsterdam Zijn of niel-zijn Vandaag... Tweede bestek - nu begonnen omvat aanleg kanaaldijk, spoorlijn, brug en rondweg 205e jaargang - no. 242 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week 8,00 per kw.; fr. per post 8.25 per kw. Losse i 15 cent. 9 Bureaus: Terneuzen: tel. 2116; Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 13 oktober 1962 Verborgen kerk bij Oostburg ontdekt Pagina 2 OP BEVEL VAN PREMIER NEHROE i. V 200 km ladachA sjoesjalI IHINFSE* "V' s KI D KI A j" f «oelhT** Aawstaj/ n ki [g) n Het ministerie van buitenlandse zaken van communistisch China heeft een „uiterst krachtige en buitengewoon ernstige" protest nota bij de Indiase regering ingediend naar aanleiding van de gevechten, die de laatste dagen hebben plaatsgehad in het om streden gebied Thag La op de grens tussen India en China. De gevechten zouden nog voortduren. China waarschuwde India in de nota zijn „roekeloze aanvallen te beteugelen", daar anders een algehele oorlog het gevolg zou kunnen zijn. Premier Nehroe van India deelde gisteren in Nieuw-Delhi, voor zijn vertrek naar Colombo mede, dat hij zijn strijdkrachten op dracht had gegeven de Chinezen uit het omstreden gebied te ver wijderen. Nehroe noemde geen datum, wanneer de actie voltooid zou moeten zijn. „Dat is een militaire aangelegenheid", zei hij. Toen hem gevraagd werd naar de sterkte van de Chinese troepen ant- woorde Nehroe: „zij hebben sterke stellingen en zijn zeer talrijk. Het juiste aantal is mij niet bekend". OOK STAATSSECRETARISSEN NIET De ministers mr. A. C. W. Beerman en drs. J. W. de Pous en de staatsse cretarissen M. R. H. Calmeyer en mr. Y. Scholten hebben desgevraagd me degedeeld, dat zij om redenen, die door het hoofdbestuur van de C.H.U. volkomen worden gerespecteerd, geen plaats op de kandidatenlijst VWUWVMVMVWUWVWVWVWWVVIMWMMIVV die nooit draaide is het onderwerp van onze eerste, door Jac. Prinee geïllustreerde re portage in het nieuwe leesseizoen, gebracht onder de titel „Op zoek naar een geschiedenis". In dit nummer o.m.: Pagina 2: YVesterscliouwse raad over „rap port sabotage"; restanten van kerk ontdekt. Pagina 3: Smarte- geld oorlogsslachtoffers en het verdrag met Duitsland. Pagina 5: Verliezen voor varkenshandelaren. Pagina 7: Merkwaardig Neder lands elftal en in het zaterdagnummer ging een oneer redacteuren „Op zoele naar een geschiedenis", ter wijl een ander een verkeerde steen in Middelburg" ontdekte, hetgeen leidde tot het opnieuw onder de loep nemen van de uit vinding van de verrekijker (pagi na 11). Hoe Molly Joachimsthal, directrice van liet zee-aquarium in Scheveningen enkele malen per jaar zelf aan de Bretonse kust haar levende have vangt, kan men lezen op pagina IS, waar even eens het verhaal te vinden is over een Brits bedrijf, dat voor f 600 miljoen omzet, maar.... geen ivinst maakt. Pagina 13: Hans Warren over Simon Carmiggelt; een bescliou- xoing over de 75-jarige architect Le Corbusier en een bespreking over Wouter Paaps aan Mozart, gewijde „portret van een muziek genie". 'Pagina 15: ^Herfst" in foto's, een radio- en t.v.-artikel plus de puz zel. Pagina 17: Kerken en Maat schappij", met een onderzoek naar de deelname aan het Heilig Avondmaal en de rubriek „Stem men uit de kerken", handelend over de belevenis, die het concilie in Rome ook voor protestanten is. Pagina 19: Kroniek van Zwin tot Zijpe, Amsterdamse beurs, feuil leton en strips. voor de Kamerverkiezingen in 19G3 ambiëren. Aldus is in een verklaring van het uniebestnur medegedeeld. In de Christelijke-Historische Unie is de kandidaatstelling in verband met de Kamerverkiezingen voor 1963 reeds in volle gang. Vroeger kon elke kiesvereniging ten hoogste tien per sonen opgeven, die zij voor het Ka merlidmaatschap in aanmerking wenste te brengen. Zittende Kamer leden konden daarbij worden opge geven. In verband met de nieuwe statuten van de Unie is hierin verandering febracht. De zittende Kamerleden, ie willen terugkeren, zijn automa tisch op de groslijst geplaatst, ter wijl elke kiesvereniging vóór 16 no vember a.s. nog ten noogste drie per sonen geen leden van de Tweede Kamer Kan opgeven. Definitieve lijst De groslijst wordt op 22 december a.s. in het hoofdbestuur besproken en gaat daarna, voorzien van een door of vanwege het hoofdbestuur opge maakt advies, naar de kiesverenigin gen. Deze zenden dan haar afgevaar digden naar in februari 1963 te hou den groepsvergaderingen, waar de definitieve lijst zal worden vastge steld. Van de zittende Kamerleden hebben jkvr. mr. C. W. I. Wittewaal van Stoetwegen en de heren mr. H. K. J. Beernink, dr. I. N. Th. Diepenhorst, mr. J. W. van Gelder, H. Kikkert, drs. D. P. van der Mei, J. T. Melle- ma en C. F. van der Peyl zich be reid verklaard een nieuwe kandida tuur te aanvaarden. Dr. H. W. Tilanus en de heer J. de Ruiter en dr. J. J. R. Schmal wensen, zoals bekend, geen nieuwe kandida tuur te aanvaarden. Verwacht wordt, dat de opvolger van de heer F. H. van de Wetering, de heer H. M. Ger- brandy, in 1963 evenmin zal terugke ren. Prinses Beatrix liet „Zwarte Zee" te water In een uitbundig Kinderdijk, waar de schoolkinderen een paar uurtjes vrijaf hadden gekregen, heeft H.K.H. prinses Beatrix gistermiddag om even over vier op de werf van J. en K. Smit de doop en de tewaterlating verricht van de motorsleepboot „Zwarte Zee" het toekomstige vlaggeschip van L. Smit en Co's internationale sleepdienst die met haar uitzonderlijk vermogen van 9000 pk de grootste en krachtigste zee sleper ter wereld gaat worden. Beide partijen hebben inmiddels verlies cijfers bekendgemaakt. Van Indiase zij de werd medegedeeld, dat 100 Chinezen waren gesneuveld tegenover slechts een zestal Indiërs. Elf Indiërs werden ge wond en zeven nog vermist. De Chine zen verklaarden dat 33 van hun solda ten gedood of gewond waren en dat ten minste zes Indiërs werden gedood. Hevigste gevechten Volgens waarnemers in Nieuw-Delhi zijn de gevechten, die de hevigste van de laatste drie jaren worden ge noemd, een onderdeel van Indische operaties, die ten doel hebben de Chi nezen te verdrijven uit de grensstreek Tliag La, die zij een maand geleden zijn binnengedrongen. Het gebied ligt enkele kilometers ten zuiden van de lijn, die India als haar grens be schouwt. Volgens het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw-China" beschouwt Peking de „verkenningsvluchten van Indiase vliegtuigen boven de hoofdstad van Tibet en de luchthaven Damshune als coördinerende acties met de huidige agressie van grondtroepen tegen de Chi- nees-Indiase grens", Verslagen „Nieuw-China" meldde ook, dat Indiase eenheden bij de plaats Tsjltoeng Chine se grensbewakers hadden aangevallen. „De grenswachters hielden dapper stand en ondernamen uit zelfverdedi ging een tegenactie", aldus „Nieuw-Chi na", „zij wisten hun tegenstanders te verslaan". De Indiase soldaten vluchtten in pa niek en lieten de stoffelijke overschot ten van zes van hun kameraden ach ter, alsmede enkele wapens en kisten munitie". De Chinese regering zou voorts het recht voorbehouden schade vergoeding te eisen voor de gedode Chinezen. De Catalaanse stad Gerona Is gisteren getroffen door een overstroming, waar- by volgens de eerste berichten een ver- keersbrug is weggespoeld. Vele stra ten en omliggende stukken akkerland staan blank. Een nog onbekend aantal gezinnen is geëvacueerd. Er zyn nog geen doden gemeld. Het is voor de tweede keer in drie we ken tijds dat de Spaanse provincie door een watersnood wordt geteisterd. Vorige maand kwamen meer dan 700 Catalo- niërs om bij rampzalige overstromingen, als gevolg van stortregens. Even buiten Gerona was een stuk van de hoofdverkeersweg naar Frankrijk weggespoeld. Gistermorgen kwam een einde aan 24 uur onafgebroken regen val, maar het bleef zwaar bewolkt. En kele rivieren, waaronder de Onar, wa ren toen reeds buiten hun oevers getre den. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Een zware ijzeren pijp leiding wordt door een vorkhef truck op zijn plaat gebracht, ten einde een grote hoeveelheid zand op de bodem van de grote bouw put. voor de nieuwe zeevaartsluis te Terneuzen weg te kunnen zui gen. De werkzaamheden aan de bouwput zijn bijna gereed. Het vrijkomende zand zal kunnen ivor- den gebruikt voor nieuwe wegen bij de sluis. (Foto P.Z.C.) j^antlijn (Van een speciale verslaggever) Tien minuten te vroeg om kwart voor twaalf arriveerde gistermorgen op Schiphol koningin Ingrid van Denemarken met haar dochters, de 18-jarige prinses Benedikte en de 22-ja- rige prinses Margarethe. Zij zullen dit weekeinde voor een privébezoek logeren op paleis Soestdijk. Koningin Juliana was bijna te laat om haar gasten te verwelkomen. De hofauto draaide het platform van de luchthaven op, toen de lijnmachine van de S.A.S. al stilstond voor de I.CA..-hal. Onze koningin holde naar de vliegtuigtrap en hijgde: „nog net op tijd", in het Engels. Op Schiphol heeft het publiek nagenoeg niets van deze aankomst gemerkt. Koningin Ingrid werd verwelkomd door de ambassadeurs van Dene marken en Zweden. In de ontvangkamer dronk het gezelschap koffie alvorens te vertrekken. Koningin Juliana gekleed in een antraciet kleurige tailleur was vergezeld van haar hofdame, freule C. E. B. Röell. Op de foto: een blij weerzien tussen beide koninginnen. Bij Carmona op rond 30 km van Sevilla is gisteren een lijntoestel van de Spaanse luchtvaartmaat schappij tegen een berg gevlogen en in brand geraakt. Alle 22 inzit tenden kwamen om het leven. De Spaanse politie vond later op plaats van de ramp niets dan rokende wrakstukken. Kind stierf zes weken na hondebeet (Van een onzer verslaggevers). Alle Amsterdamse huisartsen zijn don derdag door de gemeentelijke genees kundige dienst van de hoofdstad inge licht over de dood 8 september van de driejarige Arie Egthuizen uit de tuinstad Slotermeer. Het kind werd zes weken tevoren, eind juli dus, door een kleine witte hond gebeten, waar van men thans aanneemt dat het dier was besmet met hondsdolheid. De doktoren is verzocht na te gaan of in hun praktijk gevallen voorkomen van patiënten met verwondingen die door bijten kunnen zyn veroorzaakt. Verder werd verscherpte aandacht gevraagd voor de ziekte die door de virus van hondsdolheid kan ontstaan: hersenvlies ontsteking. Mocht er een melding binnenkomen dan moeten de autoriteiten overwegen en kele artikelen uit de zogenaamde vee wet van toepassing te verklaren. In Amsterdam zullen in dat geval alle honden moeten worden gemuilkorfd, terwijl de politie opdracht krijgt alle loslopende huisdieren ook katten ter plaatse dood te schieten. Voorzich tige ramingen schatten het aantal hon den en katten in de hoofdstad op „tegen de honderdduizend". Eerste secretaris Van ambassade Probeerde, volgens Russen, ambtenaar om te kopen De generale synode van de Hervormde Kerk heeft opnieuw een geschrift doen publiceren over het vraagstuk van de kernwapens en de daarmee samen hangende, zeer ingewikkelde problema tiek. Deze brochure is als een nadere uitwerking te beschouwen van het her derlijk schrijven, dat tien jaar geleden van de synode uitging over het vraag stuk van oorlog en vrede. In het thans verschenen geschrift wordt een duidelijk standpunt ingenomen jegens kernwa pens: naar de mening van de synode dient hier een „radicaal neen" te worden uitgesproken. Men mag aannemen dat deze brochure zowel instemming als afwijzing zal oogsten. Er is in Nederland ook (of misschien: vooral) ten aanzien van de kernwapens sprake van uiterste opvat tingen. Sommigen menen, dat het enige heil slechts is te verwachten van een volkomen geweldloosheid, waarbij slo gans als „beter rood dan dood" opgeld doen. Zij kunnen in dit geschrift als de opvatting van de synode vinden, dat deze kerkvergadering niet meent in een periode van de ge schiedenis te zijn gekomen, waarin on der alle omstandighe den alleen een ge weldloze strijd tegen het onrecht nog mogelijk of geoorloofd zou zijn. Er is ook een categorie, die deze brochure zonder meer en in alle felheid zal verwerpen, omdat zij „de westelijke weerbaarheid ondermijnt en de vrucht is van het gefilosofeer van niet- reële, ethisch-denkende predikanten", zoals het in deze kringen wel wordt ge formuleerd. Het is te hopen, dat beide groepen en de vele nuances daartus sen ernst zullen maken met de be studering van het thans verschenen ge- geschrift. Want het gaat hier nie mand zal dat kunnen ontkennen niet om zo maar enkele gewichtige vragen, maar om zaken van leven en dood, beter nog: van zijn of niet-zyn. Zijn of niet-zijn: het is een uitdruk king, die niet is ontkomen aan een algemene ontwaarding. Achteloos wordt dit woord bij voorkeur in een aan Shakespeare ontleend citaat in het dagelijkse gesprek gebruikt zonder dat het is geladen met het besef van reali teit. Die realiteit is namelijk zo vol strekt nieuw voor de mens van nu, dat het buiten zijn begripsvermogen valt. Het is een werkelijkheid zonder „over winning", zonder „wederopbouw", het is een einde. En dat toch is, dunkt ons, wel een aangelegenheid, waarover ge sproken moet worden. Daarom is het te hopen, dat deze brochure in kerke lijke kring met grote ernst zal worden bestudeerd. Er is een pietistisch-getint lied, dat spreekt over het hebben van „een Woord voor de wereld": hier nu is getracht deze frase waar te ma ken, namelijk door als „christen in de samenleving*' een antwoord te formu leren op de grootste uitdaging, die de wereld ooit is gesteld. Ook buiten de kring van de Hervorm de Kerk verdient de brochure de aandacht. Men kan er moeilijk aan voor bijgaan, dat hier tweeënvijftig leden van een kerkvergadering mannen die vooraanstaande functies in het maat schappelijk bestel bekleden tot een eensgezind oordeel zyn gekomen over een vraagstuk, dat een ieder aangaat. Men behoeft het met de strekking van het geschrift niet eens te zijn dat geldt trouwens ook voor hen die wel tot een kerkelijke groepering behoren maar de inhoud is in elk geval een brede discussie waard. Het Russische ministerie van bui tenlandse zaken heeft de Ameri kaanse ambassade te Moskou ver zocht maatregelen te treffen voor het onmiddellijke vertrek nit Rus land van de eerste secretaris van deze ambassade, K. M. Midthun. Midthun zou een poging hebben gedaan een Russische ambtenaar over te halen hem geheime gegevens te ver strekken- Me't het oog hierop acht het Russische ministerie van buitenlandse zaken het ongewenst dat Midthun nog langer in de Sowjet-Unie bljjft. Smirnovsky, hoofd van de Amerikaan se afdeling van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, had tegen een vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassade gezegd, dat Midthun ook ge heime gegevens verzameld had. De 41- jarige Midthun is eerste secretaris van de politieke afdeling van de Amerikaan se ambassade. Tweede Amerikaan Dit is de tweede maal binnen week dat een Amerikaanse diplo maat Rusland moet verlaten. Op Amerikaanse ambassade bréngt men deze gevallen in verband met de re cente uitwijzing uit de V.S. van twee Russische diplomaten, die geheime gegevens gekocht zouden hebben van een Amerikaanse matroos. In ambassadekringen zei men. dat Mid thun die sinds januari in Moskou is, binnen enkele dagen uit Rusland zal vertrekken. Midthun is getrouwd en heeft twee dochters. Hy zou niet weten waarop de Russische beschuldiging eigenlijk ge grond is. Hij is ook niet gearresteerd en, voorzover bekend, evenmin gescha duwd. Sjah aan de dood ontsnapt Het vliegtuig van de sjah van Perzië, een Fokker Friendship, dat sinds woens dagmorgen werd vermist, blijkt ten noordwesten van Teheran te zijn neer gestort, zo is gisteren in de Perzische hoofdstad bekendgemaakt. Over het. lot van de bemanning, be staande uit vier personen, werd niets meegedeeld. Het vliegtuig was op weg naar de Kaspische-zeekust om de sjah vandaar naar Teheran te brengen). De sjah is woensdag, toen het vliegtuig niet op kwam dagen, per auto naar de hoofdstad teruggekeerd. is het 25 jaar geleden, dat de befaamde Vlaamse tot Nederlan der genaturaliseerde beeldhouwer, boetseerder en medailleur Antoi- ne S. N. L. Dupuis te Den Haag overleed. MORGEN wordt Eamon de Valera, pre sident van de Ierse Vrijstaat. 80 jaar. Na anderhalf jaar voorbereiding De werkzaamheden aan de gigantische bouwputten voor de nieuwe zee- en binnenvaartsluizen te Terneuzen naderen met rasse schreden hun voltooiing. Nóg liggen in elk van de twee „binnenmeren" twee zuigers of molens te graven en te baggeren, maar het „massale" is er af. Zo hier en daar nog een bultje wegzuigen, op een andere plaats een paar decimeters dieper graven en dan is de zaak „fini". Verwacht wordt dat het aannemingsbedrijf Van Oord in de loop van de volgende maand de beide bouwputten kan opleveren. het spectaculaire werk van verbre ding en verdieping van het kanaalge deelte Terneuzen-Sluiskil. Voor een leek op het gebied van water werken is het geheel bepaald niet meer te overzien. Er is in de afgelopen ander half jaar, dat men met de kanaalwerken bezig is, gegraven en afgebroken, ge sloopt en gedempt, opgehoogd en geëga liseerd. Om de te graven bouwputten werden nood-rondwegen aangelegd, die later weer zullen moeten verdwijnen. Op plaatsen waar in de toekomst schepen zullen gaan varen, zijn terreinen opge spoten, kortom er zijn nevenwerkzaam heden verricht, waaraan de „gewone man" geen touw meer kan vastknopen. Al deze werkzaamheden zijn echter onderdelen van een minutieus uitge werkt plan, dat fase voor fase wordt uitgevoerd. Toch zyn ook de waterstaatsmensen en uitvoerders van werken' op niet voorziene moeilijkheden gestoten. Een duidelijk voorbeeld daarvan was de onverwachte aanwezigheid van een vermoedelijk eeuwenoud bos, op de plaats waar de bouwput voor de zeesluis moest worden gegraven. Ma chines en buizenstelsel van de zuigers waren uiteraard niet berekend op het verwerken van boomstammen, zodat het graafwerk nogal stagnatie onder inmiddels heeft een tweede aanne mer Zanen Verstoep uit Den Haag een fors begin gemaakt met de uit voering van het volgende bestek. Dit karwei omvat het graven van binnen- voorhavens voor de twee sluizen, de aanleg van een nieuwe lutnaaldjjk met weg er boven op, het maken van een aaraeboan voor een nieuwe spoor lijn, opritten voor de toekomstige brug benoorden Sluiskil, een rondweg om Sluiskil en het graven van een geheel nieuwe waterleiding met dui kers. Voorts omvat dit tweede bestek Putten gereed Na meer dan een jaar ccntinu werken, liggen de putten nu zo goed als gereed. De grote put voor de zeesluis met een lengte van 451 bij een breedte van 77 en een diepte van 13.50 meter min N.A.P. De iets kleinere put voor de binnenvaart- sluis heeft overigens ook nog de res pectabele afmetingen van 396 bij 53 me ter met een diepte van 8,50 nieter min N.A.P. De mannen van rijkswaterstaat hadden in het begin weinig „omkijken" naar het werk van de drijvende zuigers, mits die maar binnen het afgebakende territo rium bleven graven. Maar nu de zuigers op diepte zijn gekomen, is het een gedu rig peilen en controleren of alles daar beneden het wateroppervlak in orde is. Als de bodem en de taluds geheel zijn af gewerkt. kunnen de zuigers en molens uit de putten worden verwijderd. Voor de „Waddenzee" en de „Vecht" in de kleine put geeft dit geen hoofdbrekens. wordt gewoon een sleuf door de weg gegraven, waarna de schepen het kanaal kunnen invaren. De „Westerschelde" en „Oosterschelde" moeten evenwel door het verschil in waterstand tussen grote bouwput en kanaal worden geschut. Beide zuigers worden dan eerst in een noodsluis gevaren, waarna achter hen een dam wordt opgeworpen. Vervolgens zal een doorgang voor de zuigers worden gegraven naar het kanaal. Onmiddellijk na het gereed komen van de bouwputten zullen de voorbereidin gen voor de bouw van de sluizen begin nen. Eerst moeten de putten daartoe worden drooggepompt en wegens een doorlopende aanvoer van gTondwa- ter De sluizenbouw zal worden uitgevoerd on der supervisie van de afdeling „slutzm en stuwen" van rijkswaterstaat. Het ligt in de bedoeling dat aan beide slui zen tegelijk wordt gewerkt. (Zie slot pag. 7 kol6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1