PAUS JOHANNES OPENDE HET CONCILIE Zaterdag de eerste vergadering Oorlogstoestand tussen Jemen en Saoedi-Arabië „UITGEKOOKT" PLAN VOOR UITBOUW VAN ZIERIKZEE NODIG Stormachtig debat in Westduitse Bondsdag R.-K. KERK WIL ACTIEF WERKEN AAN CHRISTELIJKE EENHEID Toch waarnemers van Russische orthodoxie Verkeersmoloch Berispte studenten leggen functies neer Vandaag... 205e jaargang - no. 241 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN s Velde en P. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en-G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week 8,00 per kw.; fr. per post 'CC *---> 3647/3643): Middelburg: Markt 61, tel. 3841 (b.e.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt.2 tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. Min. per adv. 4,— Xngez. med. 3 z tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1,25) „Brieven bur. van dit blad" Vrijdag 12 oktober '62 Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Garnalen machinaal pellen Pagina 5 KWART MILJOEN MENSEN OP HET SINT-PIETERSPLEIN WAARNEMERS OP DE EREPLAATSEN Na een plechtige processie van de kardinalen, patriarchen, aartsbisschoppen, bisschoppen en andere prelaten van de R.-K. Kerk beeft Paus Johannes XXIII gistermorgen het 21ste algeme ne, tweede Vaticaanse concilie geopend. Reeds om half negen, terwijl naar schatting een kwart miljoen mensen zich op het plein van de Sint-Pieter verdrong, be gon de plechtige intocht van de meer dan 2500 concilievaders vanuit het Vaticaan naar de ba- seliek van Sint-Pieter. Gezien het feit, dat het de avond tevoren en ook nog tijdens de nacht had geregend, was men bang ge weest, dat de processie niet ge heel volgens plan zou kunnen verlopen. Maar een uur voor het tijdstip van de aanvang van de plechtigheid brak de zon door boven het Sint-Pietersplein. Voordat de processie haar route begon had Paus Johannes zich met zijn kardinalen in de Pau- luskapel in gebed verenigd. Enkele hoogbejaarde prelaten hadden toestemming gekregen zich rechtstreeks naar de basiliek te begeven zonder aan de jjrocessie deel te nemen. De pause lijke Palatijnse garde, in het donker blauwe 19e eeuwse uniform, lyude de weg van de processie op het plein af. Na de plechtigheid in de Pauluskapel nam de paus plaats op de sedia, die door twaalf dragers naar de grote trap van Bernini werd gedragen, die op de bron zen deur van net Vaticaan uitkomt. De concilievaders, in de zaal der zegeningen bijeengekomen, begaven zich in dezelfde richting. T oejuichingen Voorafgegaan door een afdeling van de Palatijnse garde kwam de stoet door de bronzen deur het plein op. De paus zegende herhaaldelflk de menigte, die hem op zjjn korte gans- naar het voorportaal van de basiliel zonder ophouden toejuichte. plechtige entree in de Sint-Pieter, waar de officiële vertegenwoordigers en de naar het concilie gezonden waarnemers van de niet r.-k., christelijke kerken wie op speciale aanwijzing van de paus de ereplaatsen waren toegewezen reeds aanwezig waren. De deelnemers aan de processie wacht ten in de basiliek op hun plaatsen de paus op. De paus stapte in het voorpor taal van de draagzetel af en ging te voet het kerkgebouw binnen. Bij het beeld van Sint Petrus knielde de paus op een bidstoel en hief hij de hymne aan ,Veni Creator Spiritus' (kom Schep per, Heilige Geest), Even later begaf het hoofd der R.-K. Kerk zich naar zijn Donderdagochtend is in Rome het tioeede Vaticaanse concilie begon nen. Foto: in een lange rij trekt een processie van r.-k. kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders over het Sint Pietersplein naar de ba siliek voor het begin van de plech tigheden. troon op het podium voor het hoogal taar onder de bronzen baldakijn op de vier reusachtige gedraaide kolommen. In Latijn en Grieks Kardinaar Tisserant, deken van het heilige college, celebreerde vervol gens met pauselijke assistentie de mis van de Heilige Geest. Na 't laat ste evangelie van de mis, dat in het Latijn en in het Grieks werd voor gelezen. begon de eigenlijke ope- nlngszliting van het concilie. vergadering zaterdagmorgen om negen uur in de basiliek zal beginnen. Daarna werd de paus op zijn sedia de Sint Pieter uitgedragen en keerden ook de concilievaders naar het Vaticaan te rug. CONCILIE VIA TELSTAR EN EUR0VIS1ENET Honderdvijftig miljoen mensen in Europa en enkele honderden mil joenen in de Verenigde Staten en Canada hebben donderdag op de t.v. de opening van het concilie gezien. De Europeanen waren door de Eurovisie verbonden met Rome, de Amerikanen en Cana dezen via de Telstar, die om de vijftig minuten (de duur van zijn omloop om de aarde) rechtstreek se uitzendingen van 12 minuten elk overbracht. In zyn in het Latijn gestelde een half uur heeft de p opening van het concilie gezet R.-K. Kerk het haar plicht acht „actief te werken" aan de christelijke eenheid. „De grootste zorg voor het concilie is dat het heilige erfdeel van de christe lijke leer wordt bewaard, behoed en op doelmatige wijze wordt verbreid. De kerk moet ook oog hebben voor het heden, de nieuwe omstandigheden en levens vormen in de moderne wereld die nieu we wegen voor het katholieke apostolaat hebben geopend. Het concilie zal, aldus de paus, niet als wezenlijke taak hebben het dis cussieren over een of ander punt van de beginselleer der kerk maar een zich opnieuw hechten, in alle sereni teit en rust, aan de gehele leer der Betogers vochten met politie in Athene Voor het ministerie van arbeid in Athe ne he.bben gisteren politie en stakende metselaars schoten gewisseld. Een voor bijgangster is door een verdwaald© ko gel ernstig gewond geraakt. Volgens de politie zjjn by het gevecht 30 arbeiders en 13 politiemannen gewond, maar nie mand door kogels. OP INITIATIEF VAN JEMEN Koningsgezinden namen Russen gevangen De republikeinse regering van Je men heeft gisteren verklaard zich in oorlog te beschouwen met Saoe di-Arabië, de grote buur van het aan de zuidelijke ingang van de Rode Zee liggende vroegere rijk van de Imams. Oorzaak van deze stap is de steun, die Saoedi-Arabië naar de mening van het nieuwe Je- menitische bewind aan de aanhan gers van het vroegere bestuur ver leent. Reeds eerder had de Jemenitlsclie rege ring de Amerikaanse oliemaatschappijen verboden in Jemen nog verder naar olie te zoeken. Het zou hier gaan om een vergeldingsmaatregel. De V.S. hebben het nieuwe bewind niet erkend. De minister van buitenlandse zaken, Al- Aini, verklaarde gisteren, dat de V.S., Engeland en Frankrijk een ernstige fout begingen met het nieuwe bewind niet te erkennen. Volgens Al-Aini had zijn rege ring de erkenning door het westen drin gend nodig om een tegenwicht tc kun nen vormen tegen de invloed uit het oos ten en om haar in staat te stellen zich te wijden aan de taak van de opbouw van de achterlijke economie van het land. „Wij hebben niets, Geen scholen, geen elektriciteit, zelfs geen regerings gebouwen. Wij hebben alles nodig. Het ligt aan het westen om te beslissen waar deze hulp vandaan zal komen", aldus Al-Aini. Russen gevangen Uit de hoofdstad van Jordanië, Am man, werd gisteren gemeld, dat de troepen van Imam Hassan, die zich als opvolger van de waarschijnlijk omgekomen Imam Mohammed be schouwt, Hodeida, de Jeminitische haven aan de Rode Zee hebben be reikt.. Bij gevangengenomen opstan delingen zouden zich drie Russen be vinden. Zy zouden gevangen zyn genomen, toen de troepen van Hassan de grensverster- ldng Bin Maarab veroverden. De val van deze sterkte werd echter ontkend door de leider van de opstandelingen in Jemen, Abdoella Sallal. Volgens hem waren alle berichten als zouden koningsgezinde troepen Jemen zijn binnengetrokken vals. Deze troepen zouden zich wel aan do grens van Jemen bevinden, maar het land niet binnen durven trekken. Volgens Sallal zouden Britse troepen zijn samengetrokken aan de oostelijke grenzen en Saoedl-Arabi- sche troepen aan de noordelijke grens. Samenwerking De twee voornaamste tegenstanders van het nieuwe bewind in Jemen, Jorda nië en Saoedi-Arabië hebben gisteren besloten nauwer te gaan samenwerken. In Riad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië, zijn besprekingen begonnen over een ge meenschappelijk opperbevel voor de strydkraenten en samenwerking op liet gebied van economie, buitenlandse poli tiek, onderwijs en defensie. PAUS IN TOESPRAAK toespraak paus bij de egd, dat de Van de sedia gestatoria zegent de paus de m.enigte voor de basiliek. kerk zoals deze uitstraalt uit de akten van het concilie van Trente tot het eerste Vaticaanse. De paus zei dat de kerk de voorkeur geeft aan het gebruik van „het balsem der barmhartigheid" boven een strenge houding tegenover dwalingen. Zowel de eenheid der christenen als de eenheid van het mensdom moeten groeien vol gens het plan Gods, die wil dat alle mensen worden gered. Een volkomen eenheid kan „niet zonder de hulp van de gehele geopenbaarde waarheid, waarmee de ware vrede en het eeuwige heil nu eenmaal verbonden zijn, worden be reikt". Het is jammer dat het gehele christelijke gezin deze zichtbare eenheid in de waarheid nog niet ten volle heeft bereikt. Drievoudig licht De paus zei voorts dat de eenheid die Christus voor zijn Kerk wilde met een drievoudig licht schijnt. De eerste straal is de eenheid van de Roonis-Kathnlieken onderling, „die altijd voorbeeldig en standvastig moet zijn". De tweede straal is „de eenheid in gehed en vurig verlan gen. waarmee die christenen, die van deze apostolische stoel zyn gescheiden, streven naar vereniging met ons". Ten derde is er „de eenheid in achting en respect voor de katholieke kerk, waar mee degenen die niet-christelyke geloofs overtuigingen aanhangen zyn bezield". De paus memoreerde, dat hij bij de dagelijkse uitoefening van zijn ambt vaak het oor moest lenen aan personen die „hoe brandend van ijver, soms niet al te veel onderscheidingsvermogen heb ben. In deze moderne tijd konden zij niet anders zien dan draaierijen en ver nietiging: zij zeggen dat ons tijdperk, vergeleken met voorbije tijden, steeds slechter wordt en zij gedroegen zich alsof zy' niets uit de geschiedenis heb ben geleerd. „Wij voelen dat wij het niet eens kunnen zijn met deze sombere pro feten, die altijd rampen voorspellen, als of het einde der wereld nabij zou zijn. De paus zei dat eerder gehouden alge mene concilies „dikwijls werden gehou den onder moeilijke omstandigheden, veroorzaakt door tussenkomst van bur gerlijke autoriteiten". Paus Johannes drukte zyn „diepste be zorgdheid" uit over het feit „dat zeer veel bisschoppen die ons zo dierbaar zyn hier door hun afwezigheid opvallen, omdat zy gevangen gezet zijn wegens hun trouw aan Christus of door andere beperkingen worden gehinderd". Felle aanval van oppositie Adenauer voor besprekingen naar Amerika Bondskanselier Konrad Adenauer van West-Duitsland heeft zich gis teren persoonlijk gemengd in het stormachtige debat in de West- dnitse Bondsdag over de dinsdag afgelegde regeringsverklaring. Op ongekend heftige toon viel Aden auer de oppositieleider Ollenhauer aan, die een scherpe aanval had laan op de binnen- en buiten- fandse politiek van de regering. De 86-jarige bondskanselier deed een scherpe aanval op Ollenhauer, die hem had gevraagd zijn standpunt met betrek king tot de toetreding van Engeland tot de E.E.G. duidelyk te maken. Op by- tende toon vertelde Adenauer, dat hij weliswaar geheel voor toetreding; van Engeland is, maar dat hij er niet is om de Britse belangen te verdedigen. „Ik ben hier om de belangen van de Bondsrepubliek te vertegenwoordigen. Gelooft U, dat Engeland naar ons toe wil komen uit menslievendheid?", schreeuwde Adenauer de joelende oppo sitie toe. De bondskanselier voegde hier aan toe, dat Ollenhauer er geen idee van heeft, waar het in Brussel om gaat. Minderheid Ook gaf Adenauer uiting aan zijn bezorgdheid, dat de oorspronkelijke „zes" numeriek in de minderheid zul len komen indien alle zeven leden van de Vrijhandelsassociatie tot de E.E.G. willen toetreden. „Hoe staat het dan met de verdeling der stem men?, wilde hij weten. Ollenhauer had de regering ervan be ticht, dat zy naliet de toetreding van Engeland ten volle te steunen. Boven dien laakte de oppositieleider de rege ringsverklaring, waarin werd gezegd, dat men weigerde enig initiatief te ne men in de impasse tussen Oost en West. volgende week na zijn terugkeer uit Washington, waar hij besprekingen zal voeren met president Kennedy en mi nister Rusk verslag zal uitbrengen aan de commissie voor buitenlandse zaken. „Dan zult u meer vernemen van wat er gaande is", aldus Adenauer. Naar Amerika In de Westduitse hoofdstad werd gis teren voorts bericht, dat de bonds kanselier in principe zou hebben be sloten volgende maand een bezoek te brengen aan president Kennedy om besprekingen te voeren. In Duitse regeringskringen was men van mening, dat minister Schröder be sprekingen zal voeren over de datum van het bezoek. Volgens zegslieden was het initiatief hiertoe van Adenauer uit- aan en was president Kennedy hel •mee volkomen eens. Adenauer zou met Kennedy willen spreken, voordat deze een onderhoud heeft met premier Kroesjtsjew, wanneer deze naar New York komt voor de bijwoning van de algemene vergadering der Verenigde Na ties. De Westduitse regering heeft gisteren officieel de suggestie verworpen West- Berlijn geheel op te nemen in de Bonds republiek. In een desbetreffende verkla ring werd gezegd, dat een dergelijke stap het onweerlegbaar recht van de ge allieerden in Berlijn zou „wyzigen en verzwakken". In de verklaring werd er voorts op gewezen dat de basis voor de veiligheid van West-Berlijn gevormd werd door de aanwezigheid van gealli eerde troepen. De Russisch Orthodoxe Kerk heeft toch twee officiële waarnemers naar het con cilie gezonden. Gisteravond arriveerden in Rome Vitali Borïvoi, die zijn kerk vertegenwoordigt bij de Wereldraad van Kerken in Genève en Wladimir Kotlia- row, het plaatsvervangend hoofd van de Russisch Orthodoxe missie in Jeruzalem. Het besluit van het patriarchaat van Moskou heeft in kringen van het Griek se oecumenische orthodoxe patriarchaat van Istanboel verrassing en levendige I verbazing gewekt. Het besluit is het ge- volg van een speciale reis, die mgr. J. Willebrands, secretaris van het bureau voor de hereniging, zeer onlangs naar Moskou heeft gemaakt. Het orthodoxe patriarchaat had besloten- geen waarne- 's te zenden. „Wet beperking cadeaustelsel moet herzien worden" Moet het cadeaustelsel worden verbo den? Deze vraag heeft het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen zich gesteld blykens een publikatie in zyn maandblad „De Middenstander". Een radicaal verbod wil het verbond niet. Wel moet de wet beperking cadeau stelsel worden herzien. Daarby dient dan te worden verboden artikelen cadeau te geven met bijbetaling, terwyl ook de winkelwaarde van deze artikelen bij de reclame moet worden vermeld. In de publikatie van het N.V.M. wordt netnode van grootwinkelbedrijven om tegen sterk gereduceerde prijzen, ge koppeld aan spaarregelingen, koelkas ten, mixers, speelgoed etc. te verkopen. laakbaar genoemd. Men ontziet zich hierby niet, aldus „De Middenstan der", om klantenbinding te bevorderen door middel van het prijsgeven van de marges van bonafide ondernemers uit andere branches. Een radicaal verbod zou inhouden, dat elke mogelijkheid van een verkoopactie, winkelweek of iets dergelijks wordt uit gesloten. H.R.H. Prinses Beatrix heeft don derdag in Den Haag een lezing bijgewoond ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het In stitute of Social Studies. De foto toont de prinses in gesprek met (links) mevrouw T. Onoe uit Ja pan en (rechts) mej. L. Qureshi uit Pakistan. De directeur wegen en verkeer van de A.N.W.B. heeft opnieuw de alarm klok geluid: er moeten in ons land snel nieuwe verkeersplannen worden gemaakt wil het in de Nederlandste steden zo omstreeks 1980 niet tot een ernstige verkeerschaos leiden, zo stelde hij. De heer Boost baseerde zijn mening op een verkeerstechnische studie van zevenen veertig Europese steden, onlangs tijdens een congres in Salzburg opgesteld. De A.N.W.B.-directeur betoogde nu op grond daarvan, dat de regering een be langrijke post op de begroting van Ver keer en Waterstaat zal moeten plaatsen voor het financieren van deze verkeers- voorzieningen. Doet zij dit niet, dan zal met name het stadsverkeer binnen een tiental jaren, tot een chaos uitgroei en, waarbij vergeleken de tegenwoordi ge drukte tijdens de spitsuren nog maar een zwakke afschaduwing zal zyn. Dat is een sombere voorspelling. Maar het vervelende is, dat tot dusver vele sombere profetieën op het gebied van het verkeer vrij goed zijn uitgeko men. Wat de heer Boost deze week heeft gezegd klinkt niet ongeloofwaardig: men ziet het immers dagelijks in eigen omgeving, de groei van de verkeersmoloch, men ziet dagelijks ook de toeneming van het Aan tal knelpunten, vooral in kleine kernen, die niet op het intensieve gemotoriseer de verkeer zijn berekend. Weliswaar heeft de A.N.W.B.-directeur voorname lijk gedoeld op de grotere steden, maar wanneer men de verkeersituatie in eigen provincie onder de loep neemt, dan beseft men dat zijn woorden óók voor Zeeland van groot belang zijn. En met zorg vervuld vraagt men zich af hoe de toestand hier zal worden. Knelpun ten zyn er nu al genoeg. Ze zijn er in de stadskernen, ze zijn er op de wegen buiten de bebouwde kommen. Het klas sieke voorbeeld in dit verband is rijks weg 58 (Bergen op Zoom-Vlissïngen). Op gezette tijden worden over deze ver binding vragen gesteld in colleges, waar men er zich ernstig ongerust over maakt. Onlangs nog in de raad van Middelburg, waarby echter van de zijde van b. en w. moest worden geantwoord, dat het ver keer per jaar gerekend niet intensief genoeg blijkt voor het rijk om tot een directe grootscheepse verbetering over te gaan. Maar iedereen weet hoe vooral in de zomermaanden een abnormaal druk verkeer van deze weg gebruik maakt, een gevolg van het toenemende toeristenbezoek. En dan is het op deze weg colonne-rijden geboden! Op deze weg liggen de knelpunten bij wijze van spreken voor het opscheppen. Zo is het absurd om een willekeurig voorbeeld te noemen dat deze drukke verbin ding dwars door de bebouwde kom van Goes gaat. Er zijn wel op minder druk ke punten rondwegen aangelegd! Maar hier is nog geen zicht op zulk een ver betering. En dan hebben we het nog maar niet over de brug van Middelburg, evenmin over allerlei vervelende punten onderweg. De heer Boost moge moeilijk heden in de toekomst vrezen voor de stadskernen, zij zullen er nog vroeger zijn voor de verbinding Bergen op Zoom-Vlissingen. Tenzij er snel wordt aangepakt. groei van de verkeersmoloch is verontrustend, maar het achterblij ven van de noodzakelijke aanpassing is nog verontrustender. Vorig jaar heeft de Maatschappij voor Nijverheid en Handel zich ernstig met deze zaak be ziggehouden en er een lezenswaardige studie over gepubliceerd. Daarin werd gepleit voor de instelling van een auto noom wegenfonds, dit in navolging van België en West-Duitsland. In deze lan den eisten de verkeersproblemen even eens een grondige aanpak, waarby vooral een goede financiële grondslag nodig was, onafhankelyk dus van de toestand der regeringsmiddelen. Dat bleek mogelijk door de stichting van een autonoom fonds, dat zelfstandig lenin gen kan aangaan. Rente en aflossing worden betaald uit een regeringsbydra- ge. In België bleken de leningen, door het fonds uitgeschreven, gemakkelijk te worden voltekend, vermoedelijk omdat de beleggers zich bewust waren van het verband tussen de middelen van het fonds en de aanleg van wegen. De Maatschappij voor Nijverheid en Handel nu meende naar onze mening terecht dat ook voor Nederland een dergelij ke instelling grote voordelen met zich mee zou brengen. De regering echter voelt er weinig voor. Zomin zy er iets voor voelt voor de inschakeling van par ticuliere ingenieursbureaus voor ryks- wegenbouwprojecten. Maar als nu toch blijkt, dat er een noodsituatie begint te ontstaan, dan zal men toch tot forse maatregelen moeten besluiten! Het re cente betoog van A.N.W.B.-directeur Boost heeft de ernst van de toestand nog weer eens onder een brede aan dacht gebracht: het verkeer loopt ons steeds meer uit «de hand. Maatregelen zijn gewenst. Nu! Toekomstlijnen voor een oude stad.... Omzichtig compromis via sanering, nieuwbouw en conservering centrum SANERING van de krottenbuurt achter de Nieuwe Haven, een mo derne, strak in lijnen en vormen gemodelleerde nieuwbouwwijk aan de overzijde van de stadsgracht en daartussen een centrum van mo numentale allure, dat uniek is in zijn opzet. De uitbreiding en stede- bouwkundige ontwikkeling van Zierikzee moet met deze gegevens wel een bijzonder omzichtig geformuleerd compromis worden. „Het is onze grootste zorg: het omlijnen van het toekomstbeeld voor Zie rikzee. We hebben een uitgekookt plan nodigBurgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee laat zijn blik glijden over de historische plattegrondkaarten van de stad, over de luchtfoto's langs de wanden in zijn stadhuis-kamer, over de uitbreidingsplan nen. „Het is heel goed mogelijk, dat Zie rikzee in de naaste toekomst snel gaat groeien. En dan moeten we klaar zijn om deze bevolkingstoena me te kunnen opvangen". Zierikzee Is het vertrekoversohot van de laatste jaren te boven. De „uit- inwoncrtal gesproken kan worden. De snel omhoog schietende blokken huizen in het bouwplan „Malta", oos telijk van de stad, verstevigen die in druk. De term „industriekern", die Zierikzee met drie andere plaatsen in Zeeland aan zyn naam verbonden heeft, heeft een wezeniyke betekenis gekregen. De nieuwe dieselmotoren- fabriek van Smit en Bolnes op het in dustrieterrein heeft 130 man perso neel in dienst, naast dit gebouwen complex staat een confectiebedrijf, in de naaste toekomst zal zich zoals gemeld een bescheiden jachtwerf langs het havenkanaal vestigen en op het ogenblik heeft Zierikzee nog en kele, niet nader te preciseren indus triële pijlen op zyn boog. Voor het gemeentebestuur is het daarom tyd geworden om zich ern stig te verdiepen in een problematiek, waarvan men enkele jaren geleden nog nauwelyks durfde dromen: een goed geleide, zo weinig mogelijk sto rende en in alle opzichten bevredigen de uitbouw van de stad! Daarby dienen zich onmiddellijk zoals in de aanhef al genoemd drie fundamentele pijlers aan: tocht" van inwoners, die zich met na me na de ramp van 1953 angstig dui delijk in de jaarlykse cijfers manifes teerde is eind 1961 tot staan gebracht. En voor 1962 wettigen de voorlopige bevolkingscijfers de verwachting, dat er van een bescheiden groei van het Fundamenteel Het saneringsplan voor het ha- kwartier. Zes jaar van voorbereiding zijn nodig geweest om een procedure van maatregelen samen te stellen, die het mogelijk maakt om de hier en daar erg vervallen buurt omsloten door Nieuwe Haven, Karsteil, Sint- Domusstraat en Ravenstraat voor be woning even aantrekkelyk te maken als andere stadsdelen. Enkele maan den geleden hebben wy bijzonderhe den over dit saneringsplan gepubli ceerd. Het gemeentebestuur acht de smalle, naar de haven oplopende straatjes niet verantwoord voor wo ningbouw en stedebouwkundige plan ning. Daarom zyn bijzondere bepalin gen van de woningwet hier van kracht verklaard. In het stratenplan is één ingrypende „operatie" gedacht: een oost-west doorbraak dwars door deze middeleeuwse straatjes, van Groendal tot Sint-Janstraat. Hier zou een ongeveer tien meter brede, geheel nieuwe winkelstraat moeten komen, die moet worden gezien als de nieuwe „levensstreng" voor het gehele ha venkwartier. Voor de realisering van het saneringsplan wordt gedacht aan een periode van enkele tientallen ja ren. Overigens zou de doorbraak als „stoot" tot het totaal in vrij snel tem po dienen te worden verwezenlykt. Het saneringsplan is ter visie gelegd. Er zyn bezwaarschriften ingediend. Op een enkele na richten deze zich niet tegen het stramien van het ont werp. „Over het algemeen wordt ons (Zie slot pag. 2 kot. 4) D' De twee bestuursleden van de sociëteit N.I.A. van het Amsterdamse studenten corps, A. G. I. H. M. van B. en D. H. B. die door de senaat van het korps zyn be rispt, hebben hun bestuursfuncties neer- Woensdagavond zijn beiden gehoord tij dens een vergadering van oud-bestuurs leden van de sociëteit en werd hun krachtig geadviseerd hun functies ter beschikking te steUen. De heer Van B. was praeses en de heer B. assessor-pri mus. Beiden blyven wel lid van het korps. De drie andere bestuursleden blijven aan tot de bestuursoverdracht die normaal eind van deze maand zal geschieden. ;is het 125 jaar geleden, dat koningin Wilhelmina Frederica Louisa, echtgenote van koning Willem I van Nederland, te Den Haag overleed; vieren de Verenigde Staten Columbus-day (1492). Volgens het Maórileenso blad „Ya" heb ben zich in Spanje deze zomer 1100 branden tengevolge van de droogte voorgedaan. 24.000 ha bos, voornamelijk dennen, is ver brand. De Griekse regering heeft een krachtig protest bij de Sowjet-Unie ingediend naar aanleiding van de arrestatie van een lid van de Griekse ambassade in Moskou. Deze was overigens na twee uur weer vrijgelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1