BILT Havenverbetering Hoedekenskerke voor streek van groot belang IR. J. VOLKERS: hoofd deltadienst waterstaat P.Z.E.M. maakte in '61 f 700.000 meer winst IN HET KADER VAN DE DIJKVERZWARING In de toekomst vervoersomvang van 25.000 ton Bouwmaterialen Zeeuwse ALMANAK Omhoog OPVOLGER VAN PROF. IR. LANSEN „Een leven voor wat winddoor Studio uitnodiging 178c BEZWAREN SCHADEVERGOEDING BIJ AANLEG RONDWEG HULST Eigenares akkoord, maar pachter niet Steensedijk „CONCERTGEBOUWORKEST" IN MIDDELBURG7 MILLE TE KORT Matroos T. Maas te Vlissingen ter aarde besteld Zak met giftige inhoud bij Zierikzee verloren V. EN D. MIDDELBURG BESTAAT VANDAAG ZESTIG JAAR VROEGERE WINKEL IN LANGE DELFT: DE lON Je Zon" WELK MERK DIA-PROJECTOR? Foto Verschoore PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 De smalle „pijp"-vormige gemeentehaven van Hoedekenskerke zal binnen enkele jaren belangrijk worden verbeterd, waardoor deze ha ven als streekhaven voor een groot deel van de Zak van Zuid-Beve land aan betekenis zal winnen. De verbetering van deze haven vloeit voort uit de verhoging en verzwaring van de zeedijken. Volgend jaar zal het waterschap „de brede watering van Zuid-Beveland" een begin maken met het op Deltahoogte brengen van het laatste dijkgedeelte bij Hoedekenskerke. Tegelijkertijd neemt het waterschap de verbe tering van de gemeentehaven voor zijn rekening. De gemeente zal overigens een belangrijk aandeel in de kosten moeten betalen. Het gemeentelijk aandeel is becijferd op circa 150.000,- waarmee de ge meenteraad inmiddels al akkoord is gegaan. In een nota van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland te Mid delburg over de haven van Hoedekens kerke, wordt geconcludeerd, dat verbe tering van de haven nodig is om de ont wikkelingsmogelijkheden van de streek niet af te snijden. Weliswaar komt geen verandering m de haven zelf, die ook na de verbetering alleen maar bij hoog wa ter bereikbaar is, maar de toegang en het havenplateau zullen belangrijk wor den verbeterd. Het havenplateau, dat thans 90 lang is en 9 meter breed, krijgt een nieuwe breedte van 35 meter, waardoor grotere mogelijkheden ont staan voor opslag. Burgemeester mr, Somers van Hoedekenskerke is van me ning, dat hierdoor tevens de mogelijk heid wordt geschapen ooit nog eens in dustrie aan te trekken. In dit verband is het ook van belang, dat een gedeelte van de z g, Boeiert, ten zuiden van de gemeentehaven, mogelijk als industrie terrein kan worden ingericht. Van be lang voor het lossen en laden van de produkten in de haven van Hoedekens kerke is ook, dat het havenplateau rond 80 centimeter wordt verhoogd. Over een lengte van 50 meter zal een stalen dam- wand worden aangebracht. haven van Hoedekenskerke overblijven. Weliswaar blijft de haven van Ellewouts- dijk bestaan, maar deze heeft slechts een zeer geringe capaciteit. Voorts is er nog een verladingsmogelijkheid bij Borssele, welke waarschijnlijk zal verdwijneö, zo blijkt uit de nota van het E.T.I. Over de verscheping van de produkten de haven van Hoedekenskerke uit, wordt opgemerkt, dat het vervoer van de suikerbieten per schip de laatste ja ren is afgenomen. De verwachting is, dat in de haven van Hoedekenskerke na de aanleg van 50 meter goede dam- wand jaarlijks 10.000 tot 12.000 ton bieten zal worden verscheept. Het ver voer van andere agrarische produkten inclusief meststoffen is nooit omvang rijk geweest. Afgezien van bijzondere ontwikkelingen zal slechts een klein deel van deze produkten per schip worden vervoerd. Voor Hoedekenskerke is een prognose van 3000 tot 5000 ton per jaar redelijk, aldus de nota van het E.T.I. Druk is het de afgelopen jaren in de haven van Hoedekenskerke ge weest met het verschepen van bouw materialen, met name onder invloed van rampherstel, herverkaveling en In het kader van de dijkverzwa- rïng en -verhoging te Hoedekens kerke zal binnen afzienbare tijd de gemeentehaven belangrijk wor den verbeterd. De haven zal daar- kunnen accentueren. Deltawerken. Pas als de dijkverzwa ring achter de rug zal zijn, verwacht het E.T.I. een vermindering. Niette min zal dit vervoer betekenis blij ven behouden, omdat vervoer per binnenschip normaal is voor deze pro dukten en omdat Hoedekenskerke in de toekomst als streekhaven is te be schouwen. Een prognose van 10.000 tot 12.000 ton per jaar lijkt het E redelijk. In de nota wordt geconcludeerd, dat in een in redelijke toestand verkerende streekhaven van Hoedekenskerke vervoersomvang van rond 25.000 ton aan- en afvoer te zamen kan worden verwacht. In de eerste jaren zal het bie- tenvervoer wat onder de verwachting blijven, maar daar tegenover staat dan een omvangrijker vervoer van bouw materialen. Voorts wordt in de nota gewezen op mere mogelijkheden in het algemeen voor het handelsvervoer, industrie recreatie. Opgemerkt, wordt, dat de ven bijzonder gunstig is gelegen en reikbaar is over weg en rails. Indus trialisatie is volgens het E.T.I. slechts op kleine schaal te venvachten. Gezien de dekenskerke hoogstens incidenteel een kleine industriële vestiging ontstaan, is de mening van het E.T.I. Van het toe risme is evenmin veel te verwachten, al acht het E.T.I. het niet uitgesloten, dat in de toekomst enige aanloop van jach ten zal ontstaan. Wegaanleg Aan deze dijkverzwaring en haven- verbetering wordt voorts de aanleg van een gedeelte van de nieuwe pro vinciale weg Goes-Hoedekenskerke gekoppeld. Na voltooiing van dit werk zullen de automobilisten, niet langer meer door Hoedekenskerke moeten rijden. Via de Havenstraat komt men dan op het nieuwe wegge deelte. dat langs de gemeentehaven naar de veerhaven voert. In de nota van het E.TJ. wordt opge merkt, dat het aantal landbouwhavens van westelijk Zuid-Beveland in de afge lopen jaren is verminderd. Aan de zuid kant van dit deel van het eiland zal zeer waarschijnlijk alleen de gemeente- Advertentie) In Middelburg is een 51-jarige er in geslaagd het zweefvliegbevAjs te behalen, zo meldde de P.Z.C. gisteren en dat was meenden wij wel een bericht om eens even bij stil te staan. Ten eerste omdat het hier een uitzonderlijke prestatie betreft en ten tweede 'omdat het hier al weer om het luchtruim gaat. Heden ten dage is er vrijwel geen dag zonder lucht- ruimnieuws en nu is een Middel burgse zweefvlieger nog lang geen ruimtereiziger, maar om hóóg gaat ie. Zuiver voor zijn ge noegen het zwerk tegemoet, waar bij hij geestelijkongetwijfeld stevig mét zijn beide benen op de grond blijft. Dit laatste lijkt het ons kenmerkende verschil tussen zo'n sportieve vijftiger en ver scheidene minder sportieve twin- tigers, die geestelijk nogal eens willen uitstijgen boven het alle daagse, maar wier benen dan (fi guurlijk) lang niet altijd op de grond blijven. Niettemin, omhoóg gaan ook zij, tot in de wolken. Met hun hoofd. Waarmee wij dan maar willen zeggen, dat menigeen om niet te zeggen vrijwel iedereen alsmaar omhoog wil en dan lijkt ons de methode van de Middelburger toch wel een heel prettige. Hij gaat omhoog en blijft met beide benen op de grond. Dat is niet een ieder gegeven. Werkte reeds bij droogmaking van Walcheren in '45 Bij ministeriële beschikking is met ingang van 1 november ingenieur J. Volkers benoemd tot hoofd van de Deltadienst van de Rijkswater staat als opvolger van professor ingenieur P. Ph. Jansen. Ir. J. Volkers werd op 21 juli 1904 te Zutphen geboren. Na voltooiing van zijn studie als civiel-ingenieur bij de technische hogeschool te Delft trad hij in juni 1928 als tijdelijk in genieur in dienst bij het waterschap „De Regge" in Almelo. Van januari 1930 tot 1 juli 1931 was de heer Volkers als tijdelijk ingenieur van de rijkswaterstaat te Brielle toe gevoegd aan de arrondissements ingenieur. Op 1 juli 1931 werd hij benoemd ln vaste dienst en toegevoegd aan de hoofdinge nieur-directeur in de directie Zeeland, waar hij werd belast met de dienst in de afdeling Vlissingen. Op 1 augustus 1939 werd ir. Volkers belast met de dienst in het arrondisse ment Assen van de directie Overysel en De toneelgroep Studio heeft woensdag middag in de Schouwburg te Middelburg de eerste voorstelling gegeven in Zee land van het stuk „Een leven voor wat wind". De schrijver van dit stuk is An dre Obey. Vandaag donderdag treedt de to neelgroep Studio weer in Middelburg voor het voetlicht. Daarna volgen nog een voorstelling in Oostburg, op woens dag 24 oktober, en twee in Terneuzen, op 25 en 26 oktober. Het stuk is bestemd voor de kweek scholen en de hogere klassen van het middelbaar onderwijs, ulo en nijverheids onderwijs (bovenbouw). „Een leven voor wat wind" handelt over het begin van de Griekse veldtocht te gen de stad Troje. Tijdens een oponthoud bij Aulis treedt er een windstilte in. De ziener Kalchas verkondigt dat de wind pas op zal steken als Iphigenia de doch- van de opperbevelhebber aan de god Artemis ge worden. Agamemnon geeft hieraan zijn Op 1 februari van dat jaar werd hij be last met de dienst in het arrondissement Noordzeekauaal van de directie Noord- Holland te Haarlem. Op 1 januari 1949 volgde de benoeming tot hoofdingenieur A en op 1 februari 1956 tot hoofdingenieur-directeur in de directie benedenrivieren van de rijkswa terstaat. Ir. Volkers is officier in de Orde van Oranje-Nassau. goedkeuring. Onder sel laat hy zijn vals voorwcnd- ..v j- vrouw ep zijn dochter naar Aulis komen, ten einde de veld tocht doorgang te laten vinden. De rol van Agamemnon wordt gespeeld door Bram van der Vlugt, die tevens de regie voert. Anne-Marie Prins heeft het stuk uit het Frans vertaald en speelt de rol van Klytaimnestra, de vrouw van Agamemnon, Iphigenia wordt gespeeld door Cocki Boonstra. Erik Plooyer en Ad van Gessel spelen de rollen van Odysseus en Menelaos. De rol van een soldaat werd gespeeld door Jack Horn. Ton Dalenoord trad op als Simon, de bediende van Agamemnon. om eens geheel zonder verplichting ONZE NIEUWE COLLECTIE te komen bezichtigen. Kom rustig kijken i en passen: ook al koopt u niet, u bent hartelijk welkom. Nertz Bisam-rug 795.- Lang model 1.090.- Zoveel mogelijk reserveren Koop in een speciaalzaak! i Betrouwbare service Volledige r.? Eigen atelier, ook voor veranderin- gen en reparaties Prijzen die bin- 9 nen uw bereik liggen Gespecia- liseerd in grote en kleine maten. Bontmantels in elke prijsklasse. J Grote sortering bontstola's tegen zeer X aantrekkelijke prijzen. (bij 's Gravendijkwal) Tel. 34577 J Nieuwe Binnenweg l Rotterdam Centrale Zeeland moet in 1966 uitgebreid worden De N.V. Provinciale Zeeuwse Elec- triciteits Maatschappij heeft ii: 1961 ruim 700.000 gulden meer winst gemaakt dan in 1960. Vorig jaar werd namelijk een winst be haald van 2.164.056,73 tegenover 1.455.948,35 in 1960. Deze gege vens staan te lezen in het rapport van de raad van bestuur, dat op genomen is in het jaarverslag van de P.Z.E.M. over 1961. Deze stijgende winst komt de elek triciteitsmaatschappij goed van pas, want rond 1966 zal de Centrale Zee land waarschijnlijk uitgebreid moe ten worden. Het laat zich aanzien, dat tot dit jaar met de tegenwoor dige produktiemiddelen volstaan kan worden. Aangezien de Centrale Zee land in 1966 nog niet geheel zal zijn Aanbesteding straten en trottoirs in „Malta" In het stadhuis van Zierikzee is woens dag in het openbaar aanbesteed het ma ken van een aantal herbestratingen, trottoirs en het leggen van achterpaden in een deel van het bouwplan „Malta". Er waren voor deze werkzaamheden zeven inschrijvérs: 1. Aannemersbedrijf „Schouwen-Duiveland" te Zierikzee, 17.500: 2. J. de Ruiter en Rentier te Noordgouwe, 18.145; 3. Fa. A. W. Wandel, Nieuwerkerk, 20.950; 4. M. Everts. Zierikzee, 21.500; 5- Fa. J. v. d. Velde en Zn., Bruinisse, 21.980; 6. Fa. Van Dongen en De Voogd, Haam stede. 22.475 en 7. Fa. J. Ziilstra. en M. C. v. d. Dries, Gorkum, 22.700. De raming was 21.725. De gunning werd aangehouden. afgeschreven, is dan een sterke stij ging van investeringslasten te ver wachten. Bovendien zullen in verband met de in dustriële ontwikkeling van Zeeland in de eerstvolgende jaren belangrijke be dragen moeten worden besteed aan de uitbreiding van het 50/150 kV-net met bijbehorende stations. Ten einde (leze stijging te kunnen op vangen, is het gewenst dan over een reserve te beschikken, die daartoe vol doende zal zijn. Het verdient daarom aanbeveling, zo meent de raad van be stuur, de winst van dit jaar zoveel mo gelijk in het bedrijf te houden, temeer omdat deze voor bijna de helft het ge- is geweest van min of meer toe vallige factoren. De aansluitingskoslen van onrendabele percelen zullen hoger uitvallen dan aan vankelijk aangenomen mocht worden op -rond van de ervaringen in de herver- :avelingsgebieden. De raad van bestuur acht het daarom alsnog nodig een aan' zienlijk bedrag voor dit doel te reserve ren. De raad van bestuur stelt voor de winst de volgende bestemming te geven: 100.000 voor een dividenduitkering van 5 pet over het gestorte kapitaal van 2.000.000; 1.764.056,73 te storten in het fonds voor diverse belangen 300.000 te storten in het fonds onrendabele lijnen. Gezien tegen de achtergrond van de economiscne ontwikkeling in Neder land deze ontwikkeling kenmerk te zich door een vertraging in het groeitempo vertoont de groei van de produktie van elektrische energie een gunstig beeld. Ten opzichte van 1960 nam de produktie van openba re centrales in ons land met 7% pet toe. Voor de P.Z.E.M. bedroeg deze stijging zelfs 11,5 procent. In het verslagjaar werden ten behoeve van het eigen verzorgingsgebied in to taal rond 237.000.000 kWh opgewekt en ingekocht tegen rond 213.000.000 kWh in 1960. De totale netto-opbrengst steeg met rond 1.367.000 of met 7,24 procent. De lasten namen met 659.000 toe of met 3,78 procent. RECHTBANK MIDDELBURG civiele kanier vau de Middelburgse rechtbank heeft zich woensdagmiddag beziggehouden met de bezwaren, die feniaakt waren tegen de schadevergoe- ling ia <le aanleg van de nieuwe rond weg te Hulst. In het eerste geval was de eigenaresse, mevrouw M. J. L. uit Sint-Janstecn, akkoord gegaan met het aanbod, dat rijkswaterstaat voor de grond, waarop de weg aangelegd moest worden, gedaan had, maar de pachter, de landbouwer J. L. D. evéheehs uit Sint-Jansteen, had de zienswijze van mevrouw F. niet willen volgen. Hij vond de schadevergoeding, die <le commissie van deskundigen had toebedeeld, te laag. Zodoende moest de president van de rechtbank, mr. P. van Empel. gister middag de bezwaren aanhoren van mr. J. F. C. van Deinse, de gemachtigde van de eisende partij in dit geval de com missaris der koningin in Zeeland voor rijkswaterstaat en van mr. H. B. L. de Rechter, die de zaken van de pachter behartigde. De commissie van deskun digen had over de afgelopen 6 jaar een bedrijfsinkomen van 622 per ha be rekend. Als vaste lasten drukten op het bedrijf 415, terwijl aan pachtrente voor de onteigende grond 90 berekend was. De deskundigen kwamen aldus tot een jaarlijkse schade van ƒ987 per ha per jaar, omgerekend over de onteigende 0,4910 ha een bedrag van ƒ484. De hieruit gekapitaliseerde schade vergoeding achtte mr. Van Deinse te hoog, temeer daar de deskundigen geen rekening hadden gehouden met vrijgekomen arbeidskrachten. Van de zijde der deskundigen werd er op ge wezen, dat dit bewust niet gedaan was, daar D. geen arbeider zou hoe ven te ontslaan. Mr. De Rechter zei zich met de grond slag voor (1e berekende schadevei ding van 484 te kunnen verenigen, had hij aanmerkingen op enkele andere bedragen, onder meer de schadevergoe ding voor het omreden als gevolg van de wegaanleg- De deskundigen betoog den, dat hierin het werk berekend is van een arbeider, die anders op de halve hectare grond werkzaam zou zijn ge weest. De president besloot op 31 okto ber a.s. uitspraak in deze zaak te zul len doen. de landbouwer P. J. V. uit Sint-Jan steen. De grond ligt onder de gemeente Hulst, maar wordt kadastraal nog ge rekend tot St.-Jansteen te behoren. Mr. Van Deinse zei akkoord te gaan met de agrarische bestemming, maar hij achtte het niet juist, dat de deskundigen in aanmerking hadden genomen, dat de grond zo dicht bij de bebouwing van Hulst lag. Een prijs van 6 gulden per vierkante meter als verwachtingswaarde vond mr. Van Deinse wel wat aan de hoge kant. Mr. C. C. Wabeke, (le gemachtigde voor de landbouwer V., wees er op, dat de i ■ÉÉHÉHH* trekkelijl. vafl mr.,Deinse,.dat er op "alleen, maar agrarische bëbouwlng toegestaan is meende mr. Wabeke te kunnen weerleggen met te betogen, dat de gemeente daarvoor zijn plan nen best zal kunnen veranderen. „Er hoeft in dit geval niemand gedupeerd te worden", merkte mr. Wabeke op. Hij kon zich voorstellen, dat de des kundigen tot een prijs van 6 gulden per vierkante meter gekomen zijn. Mr. Wabeke zou wel enkele correcties aangebracht willen zien voor andere stukken grond, die eveneens van zijn cliënt onteigend waren. Hij wees er op. dat rijkswaterstaat 50 cent per vier kante meter betaalde voor eenzelfde perceel, waarvoor de deskundigen slechts 25 cent berekend hadden. Van de zijde der deskundigen werd er hierbij op gewezen, dat er by vlak naast elkaar liggende percelen heel gemakke lijk een sterke afwijking kan onstaan. Ook in deze zaak besloot de president op 31 oktober a.s. uitspraak te doen, In het tweede geval lag het geschilpunt in de waardering van een strookje grond aan de Steensedijk, dat onteigend moest worden en dat het eigendom was Totale kosten ruim 10.000 gulden G.S. stellen voor subsidie te geven Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen de provinciale staten voor aan de gemeente Middelburg een subsidie te verlenen in het te verwachten te kort van het concert, dat het Am sterdamse Concertgebouworkest in de Zeeuwse hoofdstad zal geven. Deze subsidie zal een derde bedragen van het totale tekort, met een totaal van 2300. De subsidie zal ten laste ko men van de reserve cultuurfonds, die momenteel bij 8800 gulden be draagt. Zoals bekend zal het Concertgebouw orkest ln het kader van zijn 75-jarig bestaan een tournee maken langs de provinciale hoofdsteden. Middelburg ziet het orkest op 18 mei 1963 in de Concert- en Géhoorzaal. De organi satie van dit concert berust bij het Middelburgse gemeentebestuur. gemeente raamt het tekort op 61 Middelburg zal zelf een derde van dit tekort voor zijn rekening nemen, ter wijl aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is ver zocht eveneens een bijdrage in het tekort te willen verlenen. Gedeputeerde Staten hebben in verband met het Middelburgse subsidiever zoek het advies ingewonnen van de Zeeuwse Culturele Adviesraad. Deze raad schrijft onder meer: „Gezien dc kwaliteiten van het orkest on de zeldzaamheid van een optreden in Zeeland het zal op 18 mei 1963 precies 25 jaar geleden zijn, dat er ln Middelburg door dit orkest werd geconcerteerd meende de raad, on danks de hoge kosten, toch tot een gunstig advies te moeten komen". Voor dit concert zijn in totaal ruim 10.000 gulden aan uitgaven begroot. Daarbij bedraagt het honorarium voor het orkest 8000 en het hono rarium voor een solist 800. Voorts moet er onder meer 250 aan hiildi- gingskosten, 1G5 voor programma's en 100 voor de Buma uitgegeven worden. inkoms--.. voornamelijk uit de kaartverkoop. In totaal zijn er ruim 530 plaatsen. Ne gentig plaatsen brengen 3 per stuk op, 144 plaatsen 5 per stuk en 297 plaatsen ƒ7,50 per stuk. Aan ver- Koop programma's wordt 90 gulden geraamd. De aansluiting van onrendabele perce len in herverkavelingsverband vrijwel geheel gereed. Wat thans nog hiervan rest is de aansluiting van en kele percelen, voornamelijk als gevolg van latere nieuwbouw. Het algemene plan met betrekking tot de onrendabele percelen ontwikkelde zich op bevredi gende wijze, aldus het jaarverslag, zij iet dat men hier voor tegenvallers, voor wat betreft de hoogte van de kosten, niet bespaard bleef. Aan do hand van een nauwkeurige in ventarisatie kwam vast te staan, dat het aantal onrendabele percelen in de gehele provincie 636 bedroeg, afgezien gelegen is. De opmerking Deinse,.dat er op deze grond Woensdagmorgen is op de r.-k. begraaf plaats te Vlissingen het stoffelijk over schot van de matroos der eerste klasse Th. P. J. Maas ter aarde besteld. Ma troos Maas overleed donderdag op 19- jarige leeftijd in de marinierskazerne te Ëiak. In de nacht van zondag op maandag arriveerde zijn stoffelijk over schot met die van nog 17 op Nieuw- Guinea gestorven militairen per DC-" vrachtvlfegtuïg van de K.L.M. op de •1 i egbasl s Soesterberg- ia in een chapelle ardente in een han gar van het vliegveld te zijn opgebaard, werden de stoffelijke overschotten nog maandag naar de woonplaatsen van de overleden militairen vervoerd. Om tien uur woensdagmorgen was er in de r.-k. parochiekerk te Vlissingen een gezon gen uitvaartdienst, die werd bijgewoond door een groot aantal belangstellenden, De mis werd opgedragen door vloot- aalmoezenier W. Tocring. Op de begraafplaats schaarden zich ve len achter de familieleden om de baar naar het graf te begeleiden. Onder hen bevonden zich de commandant der mari tieme middelen te Vlissingen, kapitein ter zee F. Bruijn, wethouder W. Poppe van het gemeentebestuur van Vlissingen en oud-gedeputeerde A. Schout vice- voorzitter van het „Comité Zeeuws Thuisfront Nieuw-Guinea". Langs de weg naar het graf vormden manschap pen van de marine een erehaag. Nadat vlootaalmoezenier Toering de absoute had verricht, sprak de heer S. J. Adri- aanse namens de familie een woord van dank voor de belangstelling. Vele bloemstukken en kransen, waaronder van het ministerie van defensie, d( Koninklijke Marine, het gemeentebe stuur van Vlissingen en het „Comité Zeeuws Thuisfront Nieuw-Guinea". dek ten het graf. „Zilveren'' jubilaris in belastingdienst De heer P. Karreman, hoofdassistent- dienstgeleider bij de Directe Belastingen te Oostburg was woensdag 25 jaar in dienst bij 's Rijks Belastingen. Ter gele genheid van dit jubileum ontbrak het de jubilaris op die dag niet aan belang stelling. In de morgenuren bracht de lnsDecteur van belastingen te Oostburg de heer L. Siepelinga. vergezegld van een groep hoofdambtenaren een bezoek aan de zilveren jubilaris. Namens het personeel bood men een barometer aan. Ook andere personeelsleden van de in spectie brachten ln de loop van de dag een felicitatiebezoek. Onrendabel xcelen gelegen ïn ruilverka- eten, waarvan aangenomen wordt, dat zy met behulp van rijkssteun Show van Renault- dealers in Goes Uitgaande van de Renaultdealers in Zeeland wordt tot en met vrijdag f een autoshow, gehouden in „De. Koren beurs" te Goes. Deze show is speciaal opgezet naar aanleiding van het op de markt komen van de Renault 8, een nieuwe personenauto van de Franse fa briek, die onder meer is uitgerust met vier schijfremmen en een gesloten koel systeem. Daarnaast is op de tentoonstel- ling ook plaats ingeruimd voor de ando re auto's van Renault: de Floride S, dc Caravel, de Gordini en de Renault 4. De l&atste wagen in diverse uitvoerin gen. Op de Grote Markt is voorts een aantal bestelauto's van Renault te bewonderen, in laadvermogen variërend van 400 tot 1400 kg. Voorts rijdt er een karavaan auto's, waarmee proefritten kunnen worden gemaakt. Het Verbond voor Veilig Verkeer Utrecht heeft ingehaakt op deze ten toonstelling. In de beurszaal van „De Korenbeurs" staat een elektronisch voor rangsbord opgesteld, met bewegende auto's. Autochauffeurs kunnen hier hun kennis van het verkeer testen. KUNST „Harten twee, harten drie Middelburg, Schouwburg; Toneelgroep „Studio". MET ZIJN PARABEL „Harten twee, harten drie" zorgde Paul Rodenko voor speelse parodie op het geijkte the- van de driehoeksverhouding en bo vendien gaf hij zijn toneelspel een vorm mee, die de kwalificatie „modern" alles zins verdient en die bovendien dank zij die moderniteit extra verfrissend werkt. Modern zijn dan in de eerste plaats de decors en verfrissend is de aanpak, met een vooral voor de pauze verrassend op treden, een daadwerkelijk optreden, van de inspeciënt, die in het stuk een inte grerende rol blijkt te spelen. Na de pau ze verliest de oorspronkelijke aanpak zich helaas te veel in herhaalde variaties op het gekozen thema, terwijl de speelse parodie ook belangrijk aan speelsheid verliest, zodat het geheel toch minder voldoet dan de eerste scenes doen ver moeden. Die eerste scènes immers doen een vol slagen parodie vermoeden, waarin Ro denko spits de spot drijft met eerder genoemd thema op de driehoeksverhou ding, met toneelwetten, de psychologie en de toneelschrijverij. Wat tenslotte rest is een voorzichtig spotten met de toneelwetten, maar het end is alle spitse spotternij ten spijt o, zo happy. Anders gezegd: gewoon zoetig. Niettemin een onderhoudend stuk, vlot en met veel begrip geregisseerd door Al- bert Abspoel aoor „Studio" op de plan ken gebracht, met als executanten Jaap Hoogstra als een ietwat plechtstatige psyeniater; Bram van der Vlugt als een overtuigende echtgenoot/minnaar en om gekeerd; Ingeborg Uitdenbogaard als een in de sleur van het huwelijk teleur gesteld, maar initiatiefrijk vrouwtje en met Annemarie Prins met een kostelijk dwaas gebrachte regie-assistente annex een mondaine „Mona", annex verpleeg ster plus dienstmeisje. Will Spoor fun geerde (als gast) als de onontbeerlijke inspeciënt en hij deed dat met een zorg vuldig uitgekiend flegma. Zij allen pro pageerden met verve de door Rodenko ontwikkelde theorieën over het heil van de (vermeende) ontrouw ten bate van een gelukkig huwelijk, waarin de vlam van de jaloezie brandend gehouden dient te worden om verzanding in een sleur tegen te gaan. Rodenko baseerde zijn blijspel op de intriges, nodig om die vlam metterdaad brandend te houden en hij deed zulks ontegenzeggelijk vin dingrijk. Een talrijk publiek stak zijn waarde ring voor dat vindingrijke in de gister avond te Middelburg onder auspiciën van de Z.V.U. in de Schouwburg gegeven voorstelling niet onder stoelen of ban ken. Een hartelijk, ovationeel applaus was het deel van „Studio", dat vanavond een voorstelling in Terneuzen verzorgt. Dichte mist legde veerdiensten stil De (lichte mist, die zich woensdag van uit Zeeland over de rest van Nederland verspreidde heeft 's avonds de veerdien sten de nodige problemen bezorgd. Het zicht was op sommige plaatsen 40 me ter, maar vooral bij Breskens niet meer dan 20 tot 30 meter op het water. De diensten Vlissïngen-Breskens van tien voor tien en de daarop volgende werden niet gevaren. De laatste boot. kon weer wel naar Breskens vertrekken even voor half twaalf. De veerboot Kruiningcn-Perkpolder ver trok na tien voor half tien niet meer. Er stond nog minstons een aantal auto's voldoende voor één boot op dat tijdstip te wachten. In Zierikzee was 's morgens eerste boot niét vertrokken. Op het nieuwe gedeelte van de provinciale weg te Schuddebeurs Dij Zierikzee heeft een vrachtauto woensdagmiddag een zak zaai- tarwe verloren. De vinder moet hiermee bijzonder voorzichting zijn, want de inhoud is ontsmet met een zwaar vergif. De rijks politie van Zierikzee verzoekt daarom de zak zaaitarwe bij haar in te leveren. Vandaag (donderdag) jubileert Vroom en Dreesmann beter bekend al» V. en D. te Middelburg: 60 jaar geleden opende dit bedrijf zijn deuren om zich in dienst te stellen van het gezin. Ook V, en D. in Vlissingen jubileert mee, omdat het bedrijf in de Scheldestad by de Middelburgse N.V. behoort. De vie ring vau dit. jubileum gaat echter niet gepaard met feeslelijkheden en redevoe ringen. De directie van V. en D. heeft wel een jubileum-verkoopactie op touw gezet. Met de bepaling van de datum, wuurop het jubileum gevierd moest worden, is V. en D. niet altijd gelukkig geweest. Wel was bekend, dat net bedrijf in 1902 opgericht was, maar de oprichtingsdag was niet gemakkelijk te achterhalen. Na mei 1940. toen ook V. en D. ten of fer viel aan de allerverwoestende brand in de Middelburgse binnenstad, was er geen archief meer. En nadat de naspo ringen ln het archief van de Kamer van Koophandel zonder resultaat bleven, vond de directie tenslotte de juiste op richtingsdatum in de openingsadverten tie in 'de Middelburgse Courant, welk dagblad in het archief van de Provin- 'ale Bibliotheek aangetroffen wed. De datum was dus 11 oktober, en niet 10 oktober, zoals in de adver tentiepagina's ter gelegenheid van het jubileum vermeld werd. Vandaag wordt er nu ter gelegenheid van het 60-jurig bestaan in Middelburg en ln Vlissingen een H. Mis opgedragen. Op 26 oktober a.s. is er een feestmid dag voor de kinderen van het per soneel en 's avonds een feest voor het personeel volgens stapte het bedrijf over naar het nieuwe pnnd in dc Lange Delft. .edachtenis geëerd wordt van de oprich ter, de heer H. J. Vroom. In zyn werk zaamheid. zjjn koopmanschap, z(jn men senkennis is hy vandaag nog het voor beeld voor degenen, die hem gekend hebben. De heer C. Vroom wees cr voorts op, dat dc bloei en uitbreiding van het bedrijf ook in het personeels orgaan wordt er op gewezen niet al leen toe te schrijven Is aan de oprich ters, maar aan allen, die meegewerkt hebben en er thans werken. Vroom en Dreesmann Middelburg werd opgericht door de heer H. J. Vroom. De oudere hoofdstedelingen zullen zlcli het pand in de Lange Delft nog wel herin neren; het droeg als opschrift: „De Zon" Vroom en Dreesmann. In 15)40 werd het pand totaal verwoest, nadut anderhalf jaar eerder een belangrijke uitbreiding tot stand gekomen was. Na dat de eerste wagens goederen vanuit het hoofdkantoor Middelburg verzonden waren, werd half oktober 1940 (le nood- winkel aan de I)am geopend. In deze noodwinkel is Vroom en Dreesmann rond l2'/2 jaar gevestigd geweest; vcr- Advertentie Vergelijk de kwaliteiten van verschil lende projectoren in onze collectie dan heeft U het beste antwoord. Met veel genoegen zullen wij U adviseren. GOES - VLISSINGEN - KRUININGLN VERWACHT. WEINIG WIND. In dc middag op vele plaatsen zonnig met ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren, maar in de ochtend, cn op en kele plaatsen ook de gehele dag mist of laaghangende bewolking met lagere temperaturen. Weinig wind. ZON ION MAAN 12 oktober Zon op 6.58 onder 17.54 Maan op 17.58 onder 5.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2