ZELANDICA BE5CHERM Zonder as-afzetting,mijnheer! Ruilverkaveling Canisvliet zal ruim tien miljoen gulden kosten Bespoedigd door verbreding kanaal Gent-Terneuzen AANWINST41 HA NIEUW LAND VERLIES: 100 HA NATUURSCHOON MEESTE GEGADIGDEN AKKOORD MET WINKELCENTRUM SLUISKIL SHELL - UW VRIEND LANGS DE WEGI 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 11 OKTOBER 1962 {Advertentie) Elf doden bij vliegongeluk in Tsjecho-SIowakije Een vliegtuig van de Tsjecho-Slowaakse luchtvaartmaatschappij op de route Ko- sice-Praag is woensdag by de voorberei ding voor de landing in Brno neerge stort. Elf mensen kwamen om het leven, onder wie drie bemanningsleden. Ver der werden 31 passagiers zwaar gewond. vonden waarmee het merendeel van de aspirant-bouwers zich akkoord kon ver klaren. Dit betekent de eerste stap tot een verdere realisering van dit voor Sluiskil bijzonder belangrijke centrum. Sinds woensdag gisteren ligt op de secretarieën van de gemeenten Axel, Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe, ter inzage het rapport betreffende de ruilverkaveling „Canisvliet". Dit ruilverkavelingsblok ter grootte van circa 2320 ha. omvat de Canisvliet Binnenpolder, de Canisvliet Buitenpolder, de St, Anthoniepolder, de Autrichepolder, de Lippenspolder, de Nieuw Papeschorpol- der en gedeelten van Papeschor- en Emmapolder en van de polder Beoosten en Bewesten Bly. De aanvrage tot ruilverkaveling werd gedaan omdat verbe tering van de externe produktiefactoren voor de landbouw in deze gebieden een dwingende eis is. De totale raming van kosten voor deze ruilverkaveling be draagt 10.218.400,Daarnaast is nog een bedrag begroot van 115.000, voor de realisering van een „landschapsplan". bewerkingseenheid is 4.1 ha. Dit is zeer gunstig en dus ook niet de voornaamste reden tot ruilverkaveling. De zwaarst wegende argumenten liggen in het vlak g'sluit' maal 5 ha. Graslanden die potentieel bouwland zyn, zullen daarin worden omgezet indien dit nodig is. Bestaande boomgaarden zullen in het nieuwe kavel plan worden ingepast. Toedeling van alle tot de boerderijen wgrond in de di recte nabijheid van de bedrijfsgebou- meï 1960 door elyk de N.C.B., Z. vraag ingediend tot verkaveling van gronden langs de grens van Oost Z. Vlaanderen, voor een gebied van 932C ha. Als argument om het gebied Canis vliet afzonderlijk en in versneld tempo te behandelen, geldt de invloed die de uitvoering van de plannen tot verbete ring van het kanaal Terneuzen-Gent op dit gebied heeft. In de agrarische we reld werd sterk gevoeld het verlies van 300 ha. goede cultuurgrond ten be hoeve van de kanaahverken. Anderzijds zat Rijkswaterstaat met het probleem van de berging van 25 miljoen m3 spe cie. Demping kreken Oorspronkelijk bestond het plan de Wuijkhuisepolder (214 ha.) met deze specie op te hogen. De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap lanceerde i het plan tot demping van een deel van de kreken in de Canisvlietpol- der. Hierover werd overeenstemming be reikt onder voorwaarde dat het dempen en ophogen medio 1963 zou beginnen in verband met het werkschema voor de kanaalwerken. Dit houdt onder meer in, dat de op te hogen terreinen reeds in januari 1963 beschikbaar moeten zijn. Tot slot werd de voorwaarde gesteld dat het grondbergingsplan vervalt, als de ruilverkaveling niet doorgaat. „Het is gewenst gebleken", aldus het rapport", de gronden waarvoor mo menteel een onteigeningsprocedure ten behoeve van de kanaalverbre- dingswerken loopt, buiten het ruil verkavelingsblok te brengen. Een zelfde standpunt werd ingenomen met betrekking tot het gemeentelijk uitbreidingsplan van Westdorpe. Wel is in het plan rekening gehouden met de aanleg van de zogenaamde ..veriirncuwpi^' van Ternenren naar Over de algemene landbouwkundige toe stand in het blok zegt het rapport, dat de gronden daar besman uit voorname lijk jonge, kalkrijke zeeklei en kavel- gronden. De akkerbouw overweegt er zeer sterk. 86 pet van alle cultuurgrond is als bouwland, 12 pet is als grasland en 2 pet als tuinland in gebruik. Het gehele gebied loost het overtollige water via de oostelijke rijkswaterleiding naar de Westerschelde. De afmetingen van watergangen en kunstwerken zijn onvoldoende, hetgeen in de jaren 1960 en 1961 duidelijk tot uiting is gekomen. De slechte ontwatering wordt geweten aan een onvoldoende afwateringssy steem. Bedrijven Opvallend wordt genoemd het kleine aantal bedryven in het gebied van 1-5 ha. en het grote aantal van 20 ha. en meer. Gemiddeld zijn de bedrijven er groter dan in Oost Zeeuwsch-Vlaande ren. Opmerkelijk noemt het rapport ver der het buitengewoon hoge percentage pachtgrond, n.l. 77 pet. Meer dan een derde van deze gronden is eigendom van buitenlanders, vooral Belgen. De akkerbouw is de voornaamste vorm van landbouw. Het voornaamste graan gewas is gerst, daarna volgt tarwe. Op 16 pet van de grond worden suikerbie ten geteeld. 46 ha. is tuinbouwgrond. De veehouderij is van minder betekenis dan de akkerbouw. De zware en sterk gespecialiseerde werktuigen en machi nes, zijn slechts in enkele gevallen eigen dom van de boer. De mechanisatie is dan ook voor een zeer belangrijk deel door loonwerkbedrijven tot stand ge bracht. Overigens staat de bedrijfsvoe ring op de grotere boerderijen op een foed peil. De ontsluiting van de ge- ruikspercelen wordt in het algemeen als slecht aangemerkt. In het gebied wordt een groot aantal doodlopende weggetjes aangetroffen, die in kwaliteit van zeer matig tot uitermate slecht variëren. Uit een onderzoek is gebleken dat per be drijf gemiddeld 6.4 perceel wordt be werkt. De gemiddelde grootte van zo'n van de ontsluiting en de afwatering. Nieuw land Uit het te verbreden kanaalpand Sluis kil-Sas van Gent zal een hoeveelheid specie in enige kreken worden gebor- waardoor ongeveer 41 ha. nieuw zal worden gewonnen. Daarnaast zal 250 ha. grond worden opgehoogd. Rijkswaterstaat levert in totaal een hoe veelheid specie van 3.22 miljoen m3 te gen betaling van een totaalbedrag van 1— Het gereedmaken van de terreinen voor het ontvangen van de specie houdt on der andere in het afschuiven van aan wezige teelaarde en het daarmee op werpen van de noodzakelijke perskaden. Deze perskaden worden na het ophogen veer als teelaarde over de opgespoten frond gebracht. Ter afwerking van loor opspuiten opgevulde kreken verhoogde terreinen, zal nog 200.000 m3 uit de kanaalwerken afkomstige boven grond ter beschikking van de ruilverka veling worden gesteld. Ter gereedmaking van de grondber- ivakken en ter garantie van de nor- afvoer van overtollig polderwater, zal rijkswaterstaat voor* bestrijding van kosten een bijdrage van 3.600.000. verstrekken. Teneinde het zoutgehalte van het perswater uit het kanaal zo laag mo gelijk te houden, zal door rijkswater staat ter hoogte van Sluiskil een drempel in het huidige kanaal wor den gehandhaafd zolang het opspui ten plaatsvindt. Rijkswaterstaat heeft zich verder bereid verklaard, het perswater rechtstreeks van de spuit- vakken in het kanaal terug te doen pompen. De vermoedelijke duur van het dichtspuiten van kreken en op hogen van te lage gronden, wordt geschat op twee jaar. Het wegenplan in het verkavelingsblok voorziet in een lengte van 60.5 km. Hiervan zal 32.5 km. nieuw worden aan gelegd. 10.9 km. verbeterd en 17.1 km. "handhaafd. Hierbij behoort ook het 3 km. lange gedeelte van de „verdrags- weg". De rest met uitzondering van 4.7 km. provinciale weg zijn land- bouwwegen. Samenvoeging De ruilverkaveling streeft naar zo veel "felijk samenvoegen van tot één be- _.„f behorende percelen. Hieruit vloei en onvermijdelijk voort bepaalde werk zaamheden, die te zamen 't kavelinrich- splan vormen. Gesreefd wordt naai els met een oppervlakte van mini- behorende landbouwg] wen, noemt het rapport onmogelijk. Wel wordt er naar gestreefd 'n vier tal boerderijen uit de kom van West dorpe te verplaatsen naar de Canis vliet Binnenpolder. De nieuwe bedrij ven kunnen met een overheidsbijdra ge worden gebouwd. Daarbij geldt de voorwaarde dat zij minstens 15 ha groot moeten zyn. Een andere mogelykheid van verplaat sing bestaat in de opschuiving van vrij komende gebouwen van landbouwers, die bijvoorbeeld naar Oostelijk Flevo land zullen vertrekken. De N.V. „P.Z.E.M." heeft voor het ruil verkavelingsblok een plan ontworpen voor aansluiting van zes panden op het elektriciteitsnet. In verband met het 100 pet plan, is aansluiting op de drink waterleiding niet in het plan opgeno men. Er zal naar worden gestreefd de slechtste woningen te doen verdwijnen. Voor de niet-agrariërs zal verplaatsing naar de uitbreidingsplannen van de ge meenten worden bevorderd. Minder natuurterrein Door de grondopspuitingen verdwijnt rond 100 ha. natuurterrein in het bloei end krekenpatroon ten zuiden van West dorpe. Dit verlies kan worden gecom penseerd door een functionele land schappelijke verzorging, waarvan de noodzaak des te meer klemt door de nu reeds aanwezige industriële ontwikke ling in de kanaalzone. Enerzijds dragen deze voorzieningen by tot zuivering van door fabrieken verontreinigde lucht, an derzijds scheppen zij klimaatsverbete ring als een tegenwicht tegen de indus triesfeer. Tegen deze summier aange geven achtergrond moet het landschaps plan worden beschouwd. Voor de aanleg van wegen zal aan open bare lichamen circa 50 ha grond moe ten worden afgestaan. Van de 67 ha. moeras en laag gelegen grinden zal slechts 3 ha. overblijven. De totale raming van de N.V. Grontmij sluit op een bedrag van 9.015.000. Dit zijn de kosten van ontsluiting, waterbe heersing, kavelinrichting, drainage en gereedmaken van tererinen voor grond- berging e.d. De totale stichtingskosten voor 4 nieuwe boerderijen bedragen 368-400. Daarbij komt nog een be drag van 835.000 voor kunstwerken grondonderzoek, administratieve kosten e.d., waardoor men op een totaalbedrag komt van 10.218.400,—. Het redelijk aandeel in de kosten, dat door belanghebbende eigenaren gedurende dertig jaar, in de vorm van ruilverkaveungsrente kan wor den betaald, is geraamd op 2.087.520,Het aandeel van der den (onder andere rijkswaterstaat) wordt geraamd op 3.808.280,Er is dus een tekort van 4.321.800, waarvoor na een gunstige uitslag De kosten voor uitvoering van het land schapsplan 115.000,zullen door het Rijk worden gedragen. Op maan dag 29 oktober aanstaande zal in „Con cordia" te Westdorpe een informatieve vergadering met belanghebbenden wor den gehouden. Grondprijsmoeilijkheid nu ook uit de weg De plannen voor het winkelcentrum te Sluiskil kunnen bestekbaar gemaakt worden. Tijdens een bijeenkomst, woens dagavond gehouden, hebben zes van de negen gegadigden zich met de voorge nomen plannen akkoord verklaard. Ver wacht wordt dat binnenkort ook voor de drie overige winkelpanden een op lossing kan worden gevonden. Zoals bekend betreft het hier de rea lisering van een nieuw modern win kelcentrum, waarin middenstanders, §edupeerd door de kanaalverbre- ingswerken een nieuwe toekomst willen opbouwen. Dit centrum zal worden gebouwd ten noordoosten van de kortgeleden geopende gebouwen complex en gedeeltelijk in de be staande spoordijk. Dit pand, bedoeld als het centrum van het toekomstige Sluiskil zal een lengte krijgen van ongeveer 80 meter. Boven de winkels zijn twee woonlagen geprojecteerd. Er waren bij de gegadig den moeilijkheden gerezen over de grondprijs. Aanvankelijk.werd door de gemeente Terneuzen als uitgangspunt een richtprijs genoemd van 40 a 45 per vierkante meter. Aangezien per win kel minimaal 90 m2 grond benodigd is, meenden verscheidenen van hen dat de- pry's niet was op te brengen. Achteraf blykt rijkswaterstaat voor het prijsverschil een modus te hebben ge- LEZERS SCHRIJVEN Veerboot Met enige verwondering hebben wij ken nis genomen van het artikel „Aanbe steding Veerboot" in uw blad van vo rige week. Het is ons niet geheel duidelijk waar om U een lans breekt voor het gunnen de bouw van de derde veerboot aan een Zeeuwse werf, omdat wij in een Nederlandse gemeenschap léven en daaraan met ons allen dienen deel te nemen. Het besluit de boot bij een te goeder naam en faam bekend staande werf elders in Nederland te doen bou wen, omdat deze de laagste inschrijf- ster was, is volkomen terecht genomen. Overigens mogen wij U er hierbij op wijzen dat de inkooppolitiek van de Mij. „De Schelde" ook niet gebaseerd is op het bevoordelen van de „eigen" Zeeuwse industrie. Ook daar plaatst men de orders bij bedrijven in binnen- en buitenland zonder rekening te houden met de toeleveringsindustrie welke rond het bedrijf is gevestigd en ook dit on derschrijven wij als volkomen juist. P- M. Rehorst. Met de strekking van het bovenstaande zijn wij het eens. Wij hebben slechts willen vaststellen, dat het niet aangaat „De Schelde" verwijten te maken dat zij niet de laagste inschrijfster was. Overigens zou het voor de werkgelegen heid in Zeeland een prettige omstandig heid zijn geweest indien de bewuste boot door een Zeeuwse werf gebouwd had kunnen worden. (Red. P.Z.C.) ONS DAGELIJKS BROOD De klacht, welke mevrouw L. P. W. te Middelburg in de P.Z.C. van 6 dezer heeft gemeend naar voren te moeten brengen over het beperken van het „De klant is koning" door de bakkers te Middelburg en elders, vraagt om een antwoord. Zoals tal van andere konin gen is in onze tijd ook koning Klant meer of minder onttroond. Dit begrip is naar het rijk der sprookjes verwezen. De klant kan niet voor alle zijne, soms te vergaande, eisen gehoor en vervulling verwachten, welke ten doel hebben ver beteringen te scheppen ln de arbeids voorwaarden ook van diegenen, werk zaam voor de dagelijkse Tevensbehoef ten. Hiertoe behoort de instelling var de nieuwe bakloze nacht in de bakkers bedrijven, want daarom gaat het wel. Men kan begrijpen dat dit voor het wel zijn van fie bakkers van nog meer bete kenis is dan de vrije dag in andere be roepen. Aan deze verbetering moet de klant zijn gewoonte ten offer brengen, iedere dag vers brood aan de deur bracht te krijgen, waarbij nog komt 't genot van vers brood uit gezondheids oogpunt niet eens wenselijk is te achten. Het is slechts een kwestie van willen en wennen, om ons goede Zeeuwse brood ook op een tweede en derde dag sma kelijk te vinden. De hongerwinter 1944- '45 hebben toen velen de waarde leren kennen van het brood, ook van het niet verse. Helaas werd dit gauw vergeten en nu kan men weer zelrs halve broden vinden in afvalemmers „omdat het niet meer vers is". Vlissingen- Ook een klant- De vogelbeschermingswachten doen goed en nuttig werk. Niet in de laatste plaats om dat zij de wetenschap vele gegevens verschaffen. Zij helpen ook de misverstanden opruimen die bij velen nog aanwezig zijn over zogenaamde scha delijkevogels. Met genoegen wijzen wij op een recente publikatie van de Vogel- beschermingswacht West-Zeeuwsch-Vlaanderen over „De stand van de blauwe reiger voorheen en thans in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren". De ijverige secretaris, de heer H. Enkelaar, is samensteller van dit rapport waaraan talrijke vogelvrienden hun medewerking hebben gegeven. Het bleek dat in de laatste jaren het aantal broed- gevallen steeds meer was teruggelopen. Als oorzaken voor de .ver dwijning worden opgegeven: het nagenoeg niet meer voorkomen van de olm, waarin deze vogel het liefst broedt, en, in de tweede plaats de waterbeheersing ten gevolge waarvan vele kreken en sloten zijn gedempt. Dit laatste bracht het verminderen van de voedselhoeveelheid mee. Bijzonder aardig zijn de gegevens over het voorkomen van de reigers in de vorige eeuw. Bedroeg het aantal nesten volgens een voorlopige schatting in 1910 minstens 290, thans beloopt het aantal niet meer dan elf. De verdwenen reigers zij'n. niet uitgeweken naar overige delen van Zeeland; alleen Oost Zeeuwsch-Vlaanderen geeft een kleine stijging te zien. Wij blijven nog bij Zeeuwsch-Vlaandcren. In het herfstnummer van „De Boerderij" (26 september 1962) komt een artikel voor over graanoogst en graanopslag in Zeeuwsch-Vlaanderen. In 1946 kwam in dit gebied de eerste maaidorser hier te lande in gebruik. „Hoe snel de mechanisatie in Zeeuwsch-Vlaanderen de laatste jaren is voortgeschreden, blijkt uit het feit dat in 1958 200 maaidorsers aanwezig waren, terwijl dit aantal nu circa 300 is, waarmede alle gerst en 80 procent van de tarwe wordt verwerkt. Van dit aantal combines zijn de meeste eigendom der boeren en een kleiner aantal in bezit van loonwerkbedrijven". Voor een gedeelte gaat het graan naar de silo's van de coöperaties in Breskens en Axel, die een capaciteit van circa 20.000 ton hebben. Er zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen een 30 landbouwbedrijven die zelf zorgen voor de be waring en droging van het graan. Dc boeren zijn van mening dat te beginnen bij een produktie van 80 ton graan (circa 20 ha) de opslag en droging op de boerderij rendabel wordt. De rijksland- bouwconsulent te Axel, ir. J. A. H. Haenen, acht de ontwikkeling van de mechanisatie in de graanoogst welhaast voltooid. jn hetzelfde nummer van „De Boerderij" komt een artikel voor over de groots opgezette demonstratie van aardappelrooimachines en transportwerktuigen in de Wilhelminapoldcr. Het is plezierig te lezen hoe voortreffelijk deze demonstratie was georganiseerd- Hervormde Synode tegen kernwapens „Op grond van wat wy over de vredes taak van de kerk en over de aard van de kernwapens hebben gezegd, mag de kerk niet anders doen dan een radicaal neen tegen de kernwapenen uitspreken". Al dus een geschrift van de Generale Syno de van de Nederlands Hervormde Kerk over het vraagstuk van de kernwapenen, dat werd behandeld door de generale synode in haar vergadering van 26 juni. Het werd toen met 52 stemmen voor en 2 stemmen tegen in de synode aanvaard. Het geschrift is dezer dagen versche nen. Het boekwerkje is een nadere uitwer king en aanvulling van het „herderlijk schrijven" betreffende het vraagstuk van oorlog en vrede, dat de synode nu tien jaar geleden deed uitgaan. De generale synode verwacht, dat het geschrift, dat aan alle kerken zal worden toegezonden besproken zal worden in kringen van gemeenteleden en op gemeenteavond. „De bezinning op de gezameniyke en persoonlijke verantwoordelijkheid van ons allen als staatsburgers en als chris tenen is een blijvende opdracht van de kerk, zo wordt opgemerkt in het ge schrift, dat als een voorlopige plaatsbe paling moet worden gezien. In het geschrift komt de mening tot uiting, dat het tot de taak van de chris tenen en van de kerken behoort de vol keren te wijzen op het hachelijke van de huidige situatie en dat er by de regerin gen op moet worden aangedrongen zich met grote ernst op deze zaait te beraden. Renaults populaire Dauphinemodel heeft v oor 1963 verschillende detail- verbeteringen ondergaan De Dauphine 1963 kreeg dezelfde opengewerkte aluminiumkleurige wielen, welke in het verleden slechts op Ondine en Gordini werden gemonteerd. Het dashboard is in een matzwarte craquelé-finish ge spoten, terwyi de overkapping van het instrumentenpaneel in zwart plas tic is uitgevoerd. Het stuurwiel van de Dauphine is gelijk aan dat van de Ondine én Gordini 1962, doch egaal zwart van kleur; het is dus meer komvormig dan voorheen en de stuurwielrand is voorzien van handgrepen. Ook de versnellingshandleknop is thans van zwart plastic. Er is een extra clignoteur aan de zijkant van beide voorspatschermcn aangebracht. Het kleurenpalet bestaat uit zes nieuwe unieke tinten. De prijs van de Dauphine, welke wordt geleverd inclusief verwarming, bedraagt f 4995. Extra voor schuifdak f 225, Wat carrosserie- en interieuruitvoering betreft is de Gordini 1963 geheel identiek aan de normale Renault Dauphine. De Gordini onderscheidt zich echter nog van de Dauphine op ondermeer de volgende punten: Gepousseerde motor, welke een maximum vermogen levert van 40 SAE pk bij 5000 omw./min., tegenover 32 SAB pk bij 4500 omw./min. van de normale Dauphine. Een vierversnellingsbak in plaats van de volledig gesynchroniseerde 3-bak van de Dauphine. De prijs van de Gordini 1963, welke wordt geleverd inclusief verwarming en ruitensproeiers, be draagt f 5195,(voorheen f 5950,Extra voor schuifdak f 225, (Advertentie) Niet alle as stemt tot voldoening! As in de verbrandingsruimte van uw automotor leidt tot vermogenverlies en hoger brand stofverbruik! Daarom gaan steeds meer automobilisten over op„SHELLX-100"Mu1- tigrade, de éérste motorolie die geen as- afzetting veroorzaakt in de verbrandings ruimte. Extra voordelen: een schonere motor die minder slijt en blijvend laag benzine-verbruik! Andere voordelen van „SHELLX-100" Mulligrade zijn: ge makkelijk starten, ook bij strenge kou1 direct na koude start goede smering! absoluut veilige smering tij boge rjstidbtda! Da luchtbeweging in de verbrandingsruimte wordt door aanslag verstoord. Links een schone motor met goede, rechts een vuila met slecht® vulling van de cilinder, Gevolg: vermogenverlies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 10