f 0 t 0 ONTWIKKELINGSPLAN-V^. belangrijkste punt op agenda Brits ambtenaar bekent spionage voor Russen U's aiu-*4 I 2? J 10 s an^' Nieuwe taalgrens in België goedgekeurd Mr. Schürmann in algemene vergadering ECONOMISCHE EN SOCIALE RAAD EN VEILIGHEIDSRAAD GROTER REISPAKKETTEN VOOR BEZOEK AAN AMSTERDAM 4? n Oud-Gestapo-officier bekent moordpartij WEGGEPLAAGDE MAX KAUFMANN WOONT WEER IN K0EPPERN O m Langere opleiding kleuterleidsters Nansen-medaille voor Australiër GEMIDDELDE LEVENSDUUR IN NEDERLAND WEER GESTEGEN WOENSDAG 10 OKTOBER 1962. PROVIN Cl ALE ZEEUWSE OOURANT 8 De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties, mr. C. W. A. Schiirmann, heeft gisteren in zijn rede in de alge mene vergadering van de volkerenorganisatie gezogd dat zijn delega tie het plan van de Verenigde Naties tien jaar lang bijzondere aan dacht te besteden aan de ontwikkeling van minder ontwikkelde landen beschouwt als wellicht het belangrijkste punt van de huidige agenda. Nederland zal, indien het parlement het goedkeurt, van 1963 af zijn bijdrage aan het speciale fonds verhogen van 2,6 miljoen dollar tot ongeveer vier miljoen dollar en de bijdragen voor het uitgebreide program voor technische hulp van 1,5 tot 1,8 miljoen dollar per jaar. Verder heeft het besloten 1,5 miljoen dollar ter beschikking te stel len voor het wereldvoedselfonds van de V.N. en de voedsel- en land bouworganisatie voor de eerste periode van drie jaar. Tenslotte heeft Nederland besloten één ge zaken, Spaak vorige week in de nülio.. dollar Ier beschikWno van ,1a ^gemene ^g^erta! heeft gege- ven. De positie van Nederland in de Europese Economische Ge meenschap en „onze houding ten aanzien van de gevolgen ervan voor zowel Europa als de rest van de wereld, zijn dezelfde als die van België, zoals natuurlijk kan wor den verwacht in de eenheid van de Benelux". miljoen dollar ter beschikking van de secretaris-generaal te stellen voor een internationaal instituut dat vyf jaar lang wetenschapelij k werk op sociaal economisch terrein zal verrichten. De heer Schiirmann bepleitte om de V.N. beter te doen werken, uitbreiding van het aantal leden van de Veilig heidsraad en de economische en sociale raad. Wat de uitbreiding van de eco nomische en sociale raad betreft, oefen de de heer Schürmann kritiek op de Sowjet-Unie, die deze zaak heeft gekop peld aan de toelating van communis- tisch-China tot de volkerenorganisatie. Ook op andere punten had de heer Schürmann kritiek op de communis tische landen, met name wat de omvang van hun bijdragen betreft aan het speciale fonds van de Vere nigde Naties en het program voor technische hulp. De Sowjet-Unie geeft liever afzonderlijk hulp aan deze gebieden omdat het deze hulp verlening beschouwt als een middel tot infiltratie. Hij hekelde ook het streven het troilcastelsel voor het secretariaat in te voeren. Permanente zitting De heer Schürmann sprak zich uit voor grondige bestudering van het voorstel voor een permanente zitting van de algemene vergadering. Het algemeen de bat zou dan drie of vier weken kun nen duren met deelneming van rege ringsleiders en ministers. Bepaalde onderwerpen zouden dan in een bepaalde maand kunnen worden besproken, waardoor de deskundigen uit de verschillende landen slechts drie of vier weken hun werk in eigen land in de steek behoeven te laten in plaats van de volle drie maanden, zoals thans. De heer Schürmann begon zijn re de met te verwijzen naar „de meesterlijke uiteenzetting" die de Belgische minister van buitenland- SENAAT A.S.C. BERISPT TWEE LEDEN VAN SOCIËTEITSCOMMISSIE De senaat van het Amsterdams Stu denten Corps heeft de praeses en de Êrimus assesor, resp. A. G. I. II. M. van en D. H. B. van de Nia-commisise (de sociëteit van het A.S.C.) de straf op gelegd van een berisping. Dit is geschied omdat zij gedurende de afgelopen groentijd joodse eerstejaars studenten bij herhaling woorden hebben toegevoegd, ten zeerste geschikt om hen op grove wijze te kwetsen, aldus wordt in de overwegingen van het vonnis van de senaat vermeld. De senaat spreekt over het optreden van de beide corpsle den zijn ernstige afkeuring uit. Een der groenen, een joodse jongeman, die zijn beide ouders in de oorlog heeft verloren, deelt in 'n verklaring aan de senaat mede dat tijdens een maaltijd op de zolder van de Nia de praeses gezegd had: „feuten houdt je mond, anders gaan we naar beneden in de kelder Da- chau'tje spelen". BRAND GEVRAAGD. De 50-jarige vrachtrijder Joseph Vaughan uit Wo kingham in Engeland heeft de districts brandweer zijn diensten en die van zijn 100 jaar oude, door paarden getrokken brandweerwagen aangeboden. Vaughan popelt van verlangen zijn brandblusapparaat van 10 ton uit het Victoriaanse tijdperk, dat getrokken wordt door twee Ierse paarden, in te schakelen by een echte brand. Hij heeft de hulp van zijn buren ingeroepen om behulpzaam te zijn by het bemannen van zijn brandweerwagen, die volgens hem van groot nut zou kunnen zyn tot de komst der moderne brandweerauto's. KINDERWAGEN „BEROOFD". Een kastelein uit een Londense voorstad meende iets gevonden te hebben op het probleem om z(jn geld veilig naar de bank te brengen. Al een jaar lang reed hij het gold regelmatig in de kinderwa gen van z(jn zoontje naar het bankge bouw, maar ook dit bleek niet afdoende te zijn. Hoewel hij steeds een andere weg volgde en op andere tijden ging, kwam een bandiet hem op het spoor. Maandag versperde deze de kastelein de weg, sloeg hem neer. tilde het kind van negentien maanden op en maakte zich met een bedrag van ongeveer vierdui zend gulden, dat onder het kussen had gelegen, uit de voeten. (Van één onzer verslaggevers) Amsterdam gaat van de winter proberen toeristen te trekken uit eigen land. De V.V.V. heeft hiertoe een aantal zoge naamde reispakketten samengesteld voor een tweedaags verblijf in de hoofdstad, op aantrekkelijke voorwaarden en uit voerig voorzien van attracties. Deze tweedaagsen zijn verkrijgbaar in drie uitvoeringen, goed (34 gulden per persoon), beter (51 gulden per persoon), best (74 gulden per persoon). Een no vum op vervoersgebied is dat elke land genoot waar hij ook woont voor dezelf de prijs zo'n tweedaagse kan onder gaan. In alle drie de sorteringen bevindt zich namelijk een vervoerbiljet voor een trein van en naar de hoofdstad. Verder treft men er in aan: logies en ontbijt, drie maaltijden, onbeperkt reizen in trams en bussen, middagkeuze uit een tentoonstelling, toegang tot vooraan staande musea via het zogenaamde cul turele passe-partout. Tenslotte een rondvaart, een avond in schouwburg of concertgebouw, dan wel speciale evene menten of bezoek aan een cabaret-dan cing dan wel nachtclub inclusief twee a drie consumpties. Het geheel wordt voorzien van cumentatiemateriaal zoals een platte grond en een weekagenda. In voorberei ding is en dergelijk systeem voor auto mobilisten. IN LONDEN VOOR HET GERECHT Gedwongen door chantage De 38-jarige voormalige ambte naar van het Britse ministerie van marine, Vassall, die werkzaam is geweest in Moskou, heeft bekend dat hij geheime gegevens aan de Russen heeft verstrekt. Vassall, die enige tijd geleden is gearres teerd, heeft meegedeeld, dat Rus sische functionarissen chantage op hem hadden gepleegd, waarbij zij zich hadden bediend van foto's van compromitterende situaties. Deze verklaring, die Vassall tegenover de politie heeft afgelegd, werd gisteren voor liet hof in Londen voorgelezen. Vassall heeft gezegd, dat hjj in Moskou door een Pool, genaamd Mokoskï, was benaderd. Deze nodigde hem verscheide ne muien uit voor diners en zo was Vas sall op zekere avond door een aantal vrienden van Mokoski naar een vertrek geloodst waar Iiij dronken werd gevoerd. Daarna hadden zich naar zijn zeggen en kele compromitterende handelingen voorgedaan. Enige tijd later bracht de Pool Vassall in conact met enkele Russische functio narissen die hem foto's toonden van de bewuste avond. „Zij zeiden dat zij, als ik hiervan melding zou maken op de ambassade, er een internationaal schan daal van zouden maken en dat ik de Sowjet-Unie niet zou mogen verlaten", aldus Vassall. Hij kreeg toen van de Russen opdracht, om belangrijke gege vens te verstrekken. Contactman Dit was begonnen in 1955 en in juni 1956, toen hy op het punt stond naar Engeland terug te keren, hadden de Russen hem een contactman toege- Politieke gevangenen op Nieuw-Guinea 15 oktober vrij De tijdelijke administrateur van de Ver enigde Naties op Nieuw-Guinea, de heer Rolz Bennett, is dinsdag uit HoUandia vertrokken voor een rondreis langs de verschillende steden. De komende dagen zal hy Bink, Manokwari, Sorong en Fak- fak bezoeken. Zondag vertrekt Rolz Bennett voor een tweede reis naar de Baliemvallei en Merauke. Kort voordat Rolz Bennett vertrok zette hij zijn handtekening on der het eerste officiële besluit vande Verenigde Naties, dat de vrijlating van alle politieke gevangenen regelt. Op 15 oktober zullen volgens dit besluit alle 78 politieke gevangenen die in Hollan- dia gevangen zitten (onder wie alle le- don van de zogenaamde Tepigroep) en de 43 gevangenen die in Blak wegens politieke delicten in de cel verblijven worden vrijgelaten. Tom Alanders repeteert druk voor zijn nieuwe show .JDrie oude vrijgezellen", welke a.s. zaterdag door de Vara-t.v. gepresenteerd wordt. Op de foto de drie vrijgezellen: v.l.n.r. Harry Boda, Tom Manders en Johan Boskamp wezen, een zekere Gregory, die hem op gezette tijden in Londen zou ont moeten. Vassall moest steeds belang rijker documenten overgeven en maakte zelfs fotokopieën van gehei me stukken. Later, in 1961, was Gregory vervangen door een zekere Nikolai. Vassall was door de Russen voor zijn inlichtingen betaald. In Engeland ontving l»y van Gregory of Nikolai bedragen die uiteenliepen van 500 tot 2000 gulden. Dit gebeurde echter niet bij iedere ontmoeting. In totaal had hy gemiddeld per jaar zo'n 6000 gulden ontvangen. „Ik heb nu spijt over wat ik gedaan heb", zo zei Vassall aan het eind van zyn bekentenis. K.V.P. KOMT MET VIER VERSCHILLENDE LIJSTEN UIT (Van onze Haagse redactie) De K.V.P. zal bij de kamerverkie zingen in 1963 met vier lijsten uit komen. Elke lijst zal een eigen lijsttrekker hebben. Wie deze vier lijsttrekkers zullen zijn staat nog niet definitief vast, maar zeker is, dat een van hen zal zijn dr. De Kort, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie, terwijl waarschijn lijk ook dr. Veldkamp, de minister van sociale zaken en volksgezond heid lijsttrekker zal zijn. Eerst in februari van het volgend jaar zal vaststaan, wie de lijsttrekkers zullen zijn. Dan komt namelijk de verkiezings- raad van de K.V.P. bijeen om over de samenstelling van de kandidatenlijst een advies op te stellen. Vervolgens wordt op 10 maart de groslijststemming gehouden. De indeling van de groepen vein de kies kringen, waarop de vier lijsten betrek king hebben is als volgt: de noordooste lijke lijst omvat de kieskringen Gronin gen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Arn- ..em-Nijmegen en Utrecht. De westelijke lijst omvat de kieskringen Den Helder, Haarlem, Amsterdam, Lei den. Den Haag, Dordrecht, Rotterdam en Middelburg. De Brabantse lijst om vat de kieskringen Tilburg en Den Bosch, terwijl de kieskring Maastricht de Limburgse lijst zal vormen. De kring Utrecht, die voorheen altijd bij de weste lijke lijst hoorde, zal thans voor het eerst tot ,de noordoostelijke lijst behoren. Renata Tehaldi zondag voor t.v. (Van onze radio- en t.v- medewerkster) Zondag 14 oktober zendt de N.T. S. van kwart over twee tot vijf uur de Duitse opname van de opera Othello, van Verdi uit. Re nata Tebaldi zal de rol van Des- deniona, Othello's vrouw vertol ken, Hans Beirer die van Othello. Verder werken mee het koor en het orkest van de Deutsche Opera met solisten en de Schöneberger Sangerknabe oneer leiding van Giuseppe Patané. Deze opera is het begin van een Verdi-jaar, met vele opvoeringen ter gelegenheid van de herdenking van de 150ste geboortedag op 10 oktober 1963 van Giuseppe Verdi. Dinsdagochtend is het Nederland se episcopaat, dat tijdens het con cilie als vertegenwoordiger van katholiek Nederland zal optreden, naar Rome vertrekken. Foto: het vertrek van Schiphol: in het mid den voor de vliegtuigtrap, Ber nard Kardinaal Alfrink. KRITIEK OP INTEGRATIE MIDDENSTANDSBELEW „Jarenlang heeft men ons zoet gehou den met integratie van het midden- standsbelcid in het algemeen sociaal en economisch beleid, maar ondanks al de goed bedoelde pogingen is er van een zitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Schilderspatroons „St. Lucas" tijdens de najaarsvergadering, van deze organisatie, die gisteren in Utrecht werd gehouden. „Wij zitten nog steeds bekneld tussen een machtig blok kapitaal enerzijds en een machtig arbeidersblok anderzijds. Daar tussendoor laveren de middenstan- 5, onze politieke invloed is gering. De .G.-verbanden vragen talrijke voor zieningen, vestigingswetgeving, belas tingstelsel, vakontwikkeling, harmonise ring van de sociale wetgeving etc. De heer Kok vroeg zich echter af of de mid denstand in deze zaken wel volmopdig meespreekt. Als de middenstand inder daad de ruggegraat vormt van de maat schappij en als zij voor een evenwichtige opbouw van de maatschappij een onmis bare schakel is waarom is er dan geen eigen ministerie voor de middenstand, zo stelde hij. (Advertentie) Ui ffi m (Advertentie) Ui CQ 's middags De 45-jarige geschorste hoofdcommis saris voor criminele zaken in Siegburg, nabij Bonn, Döring heeft gisteren op het tegen hem in Bonn gevoerde pro ces toegegeven in november 1941 en januari 1942 in de Sowjet-Unie de lei ding te hebben gehad van het doodschie ten van ongeveer 150 Russische joden. Hij bestreed, persoonlijk aan de execu ties te hebben deelgenomen. Zonder blijk van emotie schilderde de oud-Gestapo-officier, die ervan wordt beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de moord op 683 joden, de toedracht van de terechtstellingen. Hy verklaar de van zijn chef opdracht te hebben ge kregen het gebied van Roslaw en Boris- sow van joden te „zuiveren". Deze be riep zich op een bevel van de „Führer". „Ik geraakte daardoor in een ernstig rewetensconflict want ik wist dat wat k deed onrecht was. Maar een bevel van de Führer was voor mij volstrekt bindend. Had ik het bevel genegeerd dan was ik doodgeschoten", aldus Dö ring, wié tevens een bevel tot het neer schieten van zestien geestelijk onvol waardige Russische kinderen ten laste wordt gelegd. De politie heeft met behulp van geigertel lers vijf mannen kunnen arresteren, die ra dioactief koper hadden gestolen uit een la boratorium van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie in Cincinnati. De radio actieve straling van het metaal was niet zo sterk dat zij gevaar opleverde, doch nog krachtig genoeg om de auto waarin de partij vervoerd was. te kunnen achterhalen. Door inzamelingsactie gekochte salonwagen meegenomen volgens zijn beweringen wegens an ti-joodse rassentimenten uit het West- duitse plaatsje Koeppern weggeplaagde expediteur Max Kaufniann, die in 1960 een gastvrij onderkomen in ons land vond, heeft zijn verzoek om een verblijfs vergunning in Nederland ingetrokken. Hy lieeft dit gedaan in overleg met het weekblad „De Spiegel", dat in I960 een inzamelingsactie voor de expediteur heeft gevoerd, en de Amsterdamse advo- vaat, mr. dr. Benno Stokvis, die lange tyd voor het verkrygen van deze ver blijfsvergunning heeft geijverd. Gebleken is, dat Max Kaufmann en zijn gezin, dat de beschikking kreeg over een salonwagen in Oosterbeek (gekocht van gelden, bijeengebracht door de week bladlezers) omstreeks Pasen van dit jaar naar Koeppern is teruggekeerd. Hij werkt daar thans in loondienst. Ook zijn beide zoons hebben er een baan ge vonden. De salonwagen heeft Kaufmann meegenomen. Daarna is aan Kaufmann duidelijk gemaakt, dat een verblijfsver gunning voor Nederland moeilijk kan worden verleend als het gezin Kaufmann in Duitsland verblijft. De heer Kauf mann gaf als reden voor zijn vertrek uit Nederland te kennen, dat hij de garage van zijn verlaten bedrijf tot woonruimte wilde verbouwen. Het weekblad heeft rop laten weten, dat het gezin Kauf mann nog enige tijd de beschikking kan houden over de salonwagen, maar dat deze daarna naar Nederland zal worden teruggehaald. Staking in Italiaanse ziekenhuizen In Italië zijn gisteren verpleegsters, ziekendragers en andere leden van het ziekenhuispersoneel, met uitzondering van artsen en laboranten, voor twee dagen in staking gegaan voor het ver krijgen van betere arbeidsvoorwaarden. De artsen en laboranten zullen donder dag voor drie dagen het werk neerleg gen. Het is vooralsnog een raadsel waarom het gezin Kaufmann, dat bezig was zich in ons land een redelijk bestaan op te bouwen, plotseling naar dezelfde plaats is teruggekeerd, die het twee jaar tevoren met een gevoel van wrok ver liet. Mr. Stokvis, die aanvankelijk dacht dat Koeppern een broeinest van oplevende anti-joodse gevoelens was, heeft na een persoonlijk onderzoek ter plaatse erva ren, dat daarvan geen sprake is. 's morgens De opleiding van kleuterleidsters zal voortaan drie jaar in plaats van twee gaan duren, waartegen over de tweejarige avondstudie voor hoofdleidster teruggebracht wordt tot een éénjarige met een aanzienlijk geringer aantal cursus uren per week. De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het desbetreffende wets ontwerp aangenomen. Deze wijziging van de kleuteronderwijs wet heeft enerzijds tot doel de leidsters door een langere opleiding beter voor bereid in de kleuterschbol te brengen en anderzijds de studie voor hoofdleid ster, die thans voor velen naast d« dagtaak te zwaar is, in omvang te be perken. De verandering van de duur der opleiding wordt definitief van kracht op 1 september 1964. Wanneer de omzetting op die datum bij alle opleidingsscholen tegelijk zou wor den ingevoerd, zouden er twee jaar daarna vrijwel geen nieuwe kleuterleid sters beschikbaar komen. Om dit te vermijden zal de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen d° om zetting geleidelijk doen geschieden en wel zodanig, dat voor elk van de school jaren 1962-1963 en 1963-1964 ongeveer een derde gedeelte van het aantal op leidingsscholen, dat thans nog een cur susduur heeft van twee jaren, wordt aangewezen om die cursusduur te wijzi gen. Bij het begin van het schooljaar starten. 1964-1965 zullen dan de laatste scholen met de driejarige opleiding kunnen De Kamer nam verder zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming enige wetsontwerpen aan, o.a. betreffende de wijziging van de som van de kosten van het regentschap de tijdelijke ver dere verhoging van ongevalsuitkerin gen en de verhoging van kinderbijsla gen en de wijziging van de grens tussen de gemeenten Barneveld en Ede. De hoge commissaris voor vluch telingenzaken van de Verenigde Naties, de Australiër Sir Tas man Heyes, zal voor zijn verdiensten voor het verlenen van hulp aan vluchtelingen op internationaal terrein, worden begiftigd met de Fridtjof Nan sen-medaille 1962. De medaille zal later dit jaar worden uitgereikt. In de verklaring van liet vluchtelingenbureau van de V.N. staat dat de prijs wordt verleend voor het belangrijke aandeel van Heyes, regering en volk van Aus tralië in het vinden naar een oplos sing voor het vluchtelingenprobleem, in het bijzonder voor de bereidwil ligheid waarmee Australië zijn deu ren geopend heeft voor minder vali de vluchtelingen, eyes is secretaris geweest van het Australische immigratie bureau sinds de oprichting in 1946 tot zijn ontslag in november 1961. De medaille is genoemd naar de beroemde Noorse ontdekkingsreiziger Fridtjof Nansen. Nansen is de eerste vluchtelingen commissaris geweest van de Voll bond. Deze medaille is al eerder toegekend aan mevrouw Eleanor Roosevelt, ko ningin Juliana en koning Olav van Noorwegen. Het Wereldgebeuren De drieëndertigste De 37-jarige premier van Oeganda, Sir Milton Obote, schudde maan dagavond om precies twaalf uur plech tig de hand van Sir Walter Coutts, Oe- ganda's laatste gouverneur: duizenden negers, vertegenwoordigers van ver scheidene tientallen stammen, zagen dat en barstten in luid gejuich uit. Even la ter richtte een schijnwerper zich op de vlaggemast achter beide mannen: offi cieren van het leger van Oeganda hesen langzaam de zwart-geel-rode landsvlag. Weer klonk oorverdovend gejuich, ver mengd met langdurige roffels op vele trommen. De echo van al dit lawaai uit het stadion van Kampala plantte zich voort door het oerwoud en de heuvels van vier koninkrijken. Roffels, die op enkele kilometers van de hoofdstad al het ritme aannamen van een geheimzin nige boodschap alleen begrepen door de negerbevolking. De eeuwenoude trom mei taal verkondigde zeseneenhalf miljoen mensen het langverbeide nieiiws: Oeganda was onafhankelijk. De plechtigheid in Kampala was begon nen met de uitreiking van de onafhan kelijkheidsverklaring door de hertog van Kent. Daarna werd onder het spelen van het volkslied de Britse vlag omlaag gehaald. Sir Milton Obote was voor deze gelegenheid in avondkleding en voorzien van een wandelstok. De premier, die op zijn twaalfde jaar nog schaapherder was, verborg zijn emotie met moeite. Na het hijsen van Oeganda's vlag ging het vuurwerk de lucht in en op de heu vels rond de stad ontstaken de stammen hun vreugdevuren. Een week lang zal het feest duren en tot in de uithoeken van het uitgestrekte land zal men er aan deelnemen, in Boeganda, Boenyoro, Ankole en Toro, zoals de vier koninkrij ken van Oeganda heten. Pas dan zal gaan blijken of de vreugdevuren met recht werden ontstoken, want Oeganda is geen gemakkelijk land om te besturen en men verwacht, dat Sir Milton Obote gedwongen zal zijn drastische maatre gelen te nemen om het gezag in één hand te houden. De laatste maanden hebben opstandige bewegingen steeds weer pogingen gedaan de federatie in vele zelfstandige staatjes te doen uiteen vallen. vreemd aan die in Kongo. Er lopen net als in het land van de heer Kasavoe- boe in Oeganda veel politieke leiders rond, die iiever eigen baas zijn in een eigen soeverein landje, dan dat zij een leidende rol mogen spelen in een groot land onder het toezicht van een centrale regering in Kampala. Vandaar, dat men de ontwikkelingen in de 33ste onafhankelijke staat in Afrika met belangstelling volgt. Engeland, dat zeventig jaar geleden voor het eerst vaste voet in Oeganda kreeg, heeft zijn gezag in dit deel van Afnka met de grootste voorzichtigheid opgelegd. Het land wordt bewoond door een grote ver scheidenheid van volkeren. En over het algemeen kunnen die ver schillende bevolkingsgroepen het niet al te goed met elkaar vinden. Net als in de kort geleden onafhankelijk geworden staten Roeanda en Boeroendi treft men in Oeganda bijvoorbeeld het herdersvolk der Batoetsï aan. De Ba- toetsi, die wel de langste mensen in de wereld worden genoemd, zijn een trotse stam en van nature geneigd over de hun omringende volkeren te regeren. De En gelsen. die hun koloniale politiek met voorzichtigheid voerden, hebben aan die neiging van de Batoetsi altijd met soe pelheid toegegeven. Zo min mogelijk veranderingen wilde men aanbrengen in een reeds jaren bestaande toestand. Behalve Batoetsi wonen in Oeganda pyg meeën, schuwe mensjes, die een terug getrokken bestaan leiden in de enorme rengewouden. Batoetsi en, pygmeeën een grotere tegenstelling is niet mogelijk. Maar zij vormn niet de enige tegen stelling. Er zijn in Oeganda ook Ban toes, Niloten en Hamieten. Dat zijn dan Definitieve scheiding Nu ook door senaat aanvaard De Belgische senaat heeft maan dag met 91 tegen 56 stemmen en 14 onthoudingen de definitieve af bakening van de taalgrens in Bel gië goedgekeurd. Hiermee wordt België definitief gescheiden in twee delen wat het gebruik betreft van de twee officiële landstalen, het Nederlands en het Frans. Voor een aantal gemeenten op de „taal grens" zullen zekere faciliteiten gelden, waardoor Franssprekenden in Vlaamse gemeenten hun kinderen in hun eigen taal onderwijs kunnen laten volgen en andersom. Ook gelden deze faciliteiten voor zaken, die betrekking hebben op de gemeente-administratie. De afbakening van de taalgrens werd reeds op 15 februari door de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers goedgekeurd met 136 tegen 18 stemmen en 22 onthoudingen. De vertraging van de behandeling in de Belgische senaat is veroorzaakt door de Waals-Vlaantse tegenstellingen over de indeling van 2 streken: de Voerstreek met zes dorpen en nog geen 5000 inwoners en de plaat sen Komen en Moeskroen met ongeveer 70.000 inwoners. Overgeleverd Volgens het wetsontwerp wordt de Voerstreek, waar de voertaal over wegend Vlaams is, aan de provincie Luik onttrokken en bij de provincie Limburg gevoegd. Komen en Moes kroen worden van de provincie West- Vlaanderen overgeheveld naar Hene gouwen. Het verzet kwam voor een groot deel van Waalse katholieken en socialistische senatoren, die zich kantten tegen de overheveling van de Voerstreek." Nog maandagochtend werd een bijeenkomst gehouden van de twee regeringspartijen waarop een voldoende meerderheid kon worden verkregen voor het wetsontwem en een aantal Waalse leden van de se naat hun oppositie opgaven. De afbakening van de taalgrens is het eerste van de drie taalwetten van «le Belgische regering. Het tweede en derde handelen over het gebruik van de twee landstalen iri Brussel, bij de e«'ntrale administratie en bij het onderwijs. VOLGENS STERFTETAFELS 1956—1960 Mannen 71.4 en vrouwen 74.9 jaar het maandschrift van het CJB.S. van 5 september j.l. worden enkele resulta ten gepubliceerd van de nieuwe sterfte- tafels voor Nederland. Volgens «te ter perse zijnde sterftetafels 19561960 bedraagt de gemiddelde le vensduur bjj de geboorte voor jongens 71.4 en voor meisjes 74.9 jaar. De ge middelde levensduur b(j de geboorte, voor jongens als voor meisjes, ten op- 'orige sterftétafel(s) is zelfs byna het dubbele van die volgens de eerste voor Nederland uitgewerkte sterftetafels van ruim een eeuw geleden. Voorts blykt dat de gemiddelde levens duur voor vrouwen steeds hoger is ge weest dan die voor mannen. De ononderbroken stijging van de ge middelde levensduren bij de geboorte wijst er voorts op, dat in de achterlig gende jaren een ononderbroken daling van de sterftekansen heeft plaatsgevon den. Deze daling is voor vrouwen van alle leeftijden tot aan het huidige tijd stip evident. zichte van de weer toegenomen en bedraagt thans lijke afzwakking van dv. tendens merkbaar en voor sommige leeftijden is zelfs van een geringe stijging van de sterfte sprake. Dit geldt met name voor de leeftijden van 5565 jaar ge durende de periode 19561960. Nader onderzoek heeft aangetoond, dat deze stijging voor de mannen wordt ver oorzaakt door een toeneming van de sterfte aan hart- en vaatziekten en aan (kwaadaardige) nieuwvormingen, voor welke oorzaken de toeneming groter is dan de daling van de sterfte op die leef tijden tengevolge van andere doodsoor zaken. De vertraging van de verbetering der levenskansen voor mannen ten opzichte van die voor vrouwen verklaart tevens, dat, in de laatste decennia de gemiddel de levensduur bij de geboorte voor man nen minder is toegenomen dan voor vrouwen en het verschil in gemiddelde levensduur tussen mannen en vrouwen volgens de sterftetafels 1956—1960 we derom groter is geworden. Bedroeg dit verschil volgens de sterfte tafels 19311940, na een langzame «la ling in de voorafgaande periode van bij na een eeuw, nog slechts 1,5 jaar, sinds dien is het in een veel korter tijdvak weer opgelopen tot 3,5 jaar volgens de nieuwe sterftetafels. ir de hoofdstammen. Er is een rdeling, die uiteraard veel ver der gaat. Al die stammen hebben hun eigen gewoonten en wat de zaak vooral gecompliceerd maakt hun eigen talen. Wanneer men tien negers uit verschillende delen van Oeganda bij elkaar zet, is de kans groot dat zij elkaar geen van allen verstaan. 'n dit land nu moet de 37-jarige Sir Milton Ohote de eenheid bevorderen en bewaren. Obote, een vriend van het westen en ondanks zijn vurig nationalis me niet iemand met uitgesproken ex treme ideeën, maar een voorstander van samenwerking met Europa, staat voor een niet geringe taak. Men hoeft er ech ter niet aan te twijfelen dat de jonge premier tegen deze taak is opgewassen. Hij heeft een grote politieke ervaring, opgedaan als leider van de nationalisti sche bewegingen in Kenia en Oeganda. In Kenia namelijk hielp Obote de Kenia Afrikaanse Unie oprichten, toen hij in «lit land als onderwijzer werkte. Obote is in Kenia voor het eerst daad werkelijk aan politiek gaan doen. De jonge politicus had er een harde leer school. De tegenstellingen spreken in dat land nog sterker dan in Oeganda en Obote werd er met nog een ander facet van het Afrikaans nationalisme gecon fronteerd, namelijk de rassenhaat. Hij verbleef in Kenia juist in de periode, dat de Mau-Mau-beweging haar bloedige terreur uitoefende onder de Britse kolo nisten op het platteland. Aan de Mau-Mau echter heeft Obote geen voorbeeld genomen. Hij hul digt het standpunt, dat samenwerking met de Engelsen en met de andere wes telijke landen Oeganda alleen ten goede kan komen. Rassenlcwesties hebben in Oeganda, dat een blanke bevolkings groep heeft van 10.000 en een Aziatische van 85.000, nimmer bestaan. Wat wel een probleem kan worden is de verhouding tussen de federale overheid in Kampala en de regeringen van de vier staten. Kort voor Oeganda onaf hankelijkheid zou verkrijgen, weigerden twee stammen in de staat Toro, de Bam- bo's ett de Bakonjo's nog langer belas ting te betalen. De heerser van Toro zelf, Sir George Rukidi, die met beide stammen te maken kreeg, had merk waardig genoeg soortgelijke wensen. Hij wilde een zekere soevereiniteit binnen het kader van de statenbond. Boeganda, dat geregeerd wordt door de Kabaka Moetesa H. Edward Frederick David Wagoelembe Lawangoela Moetebi, bezit die zelfstandigheid en dat had de jaloe zie opgewekt van de drie andere ko ninkrijken. De Britse regering heeft de leiders van deze staten echter doen in zien, dat Oeganda economisch alleen zou kunnen voortbstaan, wanneer het een eenheid vormde. Of men voor dit standpunt begrip zal blijven tonen is echter de vraag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3