E.V.0.-voorzitter: „Beijveren voor oeververbinding Wester schelde" „Spreekbuis" personeel Smit-Bolnes Zierikzee BILT Bejaardentehuis „Huize Emmaus" te IJzendijke officieel geopend Eerste steen voor r.-k.-verpleegtehuis chronische zieken „NIEUWE" OUDE GEVEL VOOR MIDDELBURG ANKER UIT 1600 BOVEN WATER Herverkaveling gebied Waarde BROODSANERING MIDDELBURG GESLAAGD GOESE BAKKERS HEBBEN 00K PLANNEN VOOR BROODSANERING PROVINCIALE ZJ2 EUW SE COURANT WOENSDAG 10 OKTOBER 1962. Nu Oosterscheldebrug wordt gebouwd „Nu we een brug over de Oostersclielde in het vooruitzicht hebben, zuilen wij ons beijveren om ook met Zeeuwsch-Vlaanderen een vaste oeververbinding te krijgen". Dit deelde de voorzitter van het district Zeeland van de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie, de heer J. Duvekot, mede tijdens de dinsdagmiddag in hotel „Centraal" gehouden districtsledenvergadering. De heer Duvekot was van mening, dat nu beslist is, dat de Oosterscheldebrug er komt, men in Zeeland op zijn lauweren gaat rusten en de noodzaak van een vaste oeververbinding met Zeeuwsck-Vlaanderen min of meer uit het oog verliest. Volgens de heer Duvekot gedoogt de verbinding geen uitstel meer. secretaris mag daaruit worden gecon cludeerd, dat er van een toename het eigen vervoer in Zeeland nau lijks sprake is en dat de verladersbe- drijven in belangrijke mate gebruik ma ken van het beroepsvervoerapapraat. Verkeersproblemen in ledenvergadering De vergadering bleek het daar roerend eens, want er kwamen verscheidene klachten naar voren over de veerdien sten, lange wachttijden op de veerdien sten Vlissingen-Breskens en Kruiningen- Perkpolder. Daarbij komt nog, zo deel de de heer A. Drost, secretaris, in zijn overzicht mee, dat er voor het veer Kruiningen-Perkpolder voor 1966 geen grote boot zal komen, terwijl ook voor die tijd geen nieuwe fuiken en verdere uitbreiding van de accommodatie kan worden verwezenlijkt. Besloten werd, dat het bestuur overleg zal plegen* met het E.T.I. voor Zeeland. „Misschien kan er een comité in het leven worden geroepen, dat zich met de totstandko ming van de vaste oeververbinding kan bezighouden", aldus de voorzitter. Om op korte termijn iets te doen aan de wachttijden bij de veren, zal in een brief aan G.S. worden aange drongen op het scheppen ."an de mo gelijkheid om eerder een extra-boot in te leggen, dan momenteel wordt gedaan. Ook zal er bij bevoegde in stanties op worden aangedrongen een oplossing te zoeken voor de sta- tionsbrug te Middelburg. Werkzaamheden Uit een overzicht, dat de secretaris de heer A. Drost, gaf van de werkzaam heden van het districtssecretariaat bleek, dat er aan 1795 bedrijven in Zee land een inschrijving voor eigen vervoer is verleend met een totaal laadvermogen van 11.456 ton. Het aantal en het laadvermogen van de lopende inschrijvingsbewijzen in de verschillende categorieën motorvoertui gen bedroeg op 1 september 1962 500 1500 kg 1112 met laadvermogen van 1087 ton, 1501—3000 kg 394 met een laadvermogen van 842 ton, 30015000 kg 657 met een laadvermogen vanv 2457 ton, 50018000 kg 513 met een laad vermogen van 3268 ton, 800110.000 kg 33 met een laadvermogen van 40S ton en 10.000 kg 74 met een laadvermo gen van 1010 ton. Vergeleken met het vorige jaar is het aantal bedrijven waar aan een inschrijving werd verleend, ge stegen met 121 met een laadvermogen van 797 ton. Het aantal verstrekte in schrijvingsbewijzen nam toe met 175 met een laadvermogen van 626. Het ledental nam in het afgelopen jaar toe met 113 en bedraagt momenteel 1379. De heer Drost achtte verder een 4-baansweg naar Brabant dringend ge wenst, terwijl volgens hem bij het tot stand komen van een rechtstreekse ver binding van Vlissingen-veer met de rijksweg te Nieuwland geen verder uit stel mag optreden. De voorzitter besprak in zijn overzicht van de werkzaamheden van het hoofd bestuur de eventuele wijziging van het rijtijdenbesluit op een basis van een 48-urige werkweek. ,De Economische Commissie van Europa, de E.C.E. Genève heeft een overeenkomst voor het internationale vervoer uitgewerkt en ter ondertekening aan de verschillende regeringen van de Westeuropese landen voorgelegd. De EVO gaat thans in sa menwerking en in overleg met de bui tenlandse organisaties, aangesloten bi de I.R.U. na of en in hoeverre op gronc van de in het buitenland bestaande re gelingen de overeenkomst van de E.C.E. kan "worden toegepast. De EVO acht het verder onjuist, dat straten of wij ken waar bedrijven zijn gevestigd, heel of gedeeltelijk worden afgesl >r het autoverkeer of in het bijzonder >r bestel- en vrachtwagens. „Tal van andere vraagstukken onder andere de kwesties van maten en ge wichten van bestel- en vrachtwagens; het vervoer van bederfelijke levens middelen en van gevaarlijke goede ren, de kentekenregeling en de spoorwegen maken punten uit van bespreking in het hoofdbestuur", al dus de heer Duvekot. de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden ir. R. V. van Italië, de heren J. Duvekot, F. A. L. Vroon en M. de Boer bij acclamatie her kozen. Ter voorziening in de vacatures ontstaan door het vertrek van ir. J. M. Stoel Feuersteïn en de heer J. Moll zul len aan het hoofdbestuur ir. T. Verheul en de lieer D. Stam als bestuurslid worden voorgesteld. In zijn openingswoord bracht de voor zitter dank aan het scheidende bestuurs lid de heer Moll voor het werk, dat hij voor de vereniging heeft gedaan. Als blijk van waardering overhandigde hij de heer Moll een boekebon. Aan ir. Stoel Feuerstein, die niet op deze ver gadering aanwezig kon zijn, zal even eens een boekebon worden gezonden. Bestelwagens De grootste uitbreiding heeft de cate gorie bestelwagens van 500 tot 1500 kg te zien gegeven namelyk 120. De overi ge categorieën voertuigen ondergingen nagenoeg gieen uitbreiding. Volgens de Vrijdag in Goes Aanstaande vrijdagmiddag om vier uur zal naast het ziekenhuis St.-Joanna te Goes de eerste steen worden gelegd voor het nieuwe verpleegtehuis voor chroni sche en langdurige zieken „Maria Ter- weel" van de Stichting Katholieke ver pleeghuizen „Midden-Zeeland". Kanunnik-deken C. P. M. Holtkamp van Goes zal de eerste „officiële steen" aan brengen, waarna hij in de toekomstige hal een gedenkplaat zal inmetselen. Mo menteel verkeert de bouw van dit ver pleegtehuis reeds in een vrij ver gevor derd stadium. De verwachting is, dat de officiële opening in het voorjaar van 1963 zal kunnen geschieden. Het ver pleeghuis, dat een capaciteit krijgt van 32 bedden, wordt gebouwd aan het oude verpleegtehuis bij St.-Joanna. Na vol tooiing zal „Maria Terweel' dus de be schikking hebben over bijna 50 bedden. Advertentie Centrale verwarming S AWE MA hv Ncdenlrut 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 Zeeuwse ALMANAK Kinderzegels Sinds gisteren rennen er weer kinderen langs de huizen met postzegels, met kinderpostzegels. Een lofwaardige actie, die telken- jare ten bate van een liefdadig doel een lieve som in het charita tieve laadje brengt. Dit laatste nu moeten we in deze dagen maar voortdurend voor ogen houden, want anders mócht U misschien toch uw zelfbeheersing eens ver liezen, wanneer er voor de zesde maal op één morgen gebeld wordt door enthousiaste schoolkinderen die verlangend roepen: ,Jieb U al Jawel, we hebben ze al. De eerste dag al hebben we de kinderpostzegels aangeschaft en dan nog niet eens zo zeer omdat onze inborst nou zo enorm liefda dig is, als wel vanwege het feit dat je dan een zegeltje op je deur post geplakt krijgt. Ten beioijze van het feit, ,/lat ze al geweest zijn". Maar 't helpt niet. Dat zegeltje helpt geen steek. De lieve kindje- ren gaan zo volkomen op in hun taak, dat ze dat zegeltje maar over het hoofd zien, vermoedelijk onder het motto .Je kunt nooit weten". Goed, geduld dus maar. Het is, zo als opgemerkt, immers voor een goed doel en.... 'Ogenblik, alstublief. Er wordt ge beld. Juist. ,JTebt U al kinderze...." Jawel, we hebben ze al. Dag, bes te jongen. Nietwaar? geduld. Zitlt U nou helemaal nóg eens een keertje voor niks naar de bel lopen, wat dan... Ogenblikje, de bel. ,Mébt U al kinderze....?" Jaaaa! Middelburger (51) behaalde het zweefvliegbewijs Met een nog jeugdig enthousias me heeft de 51-jarige heer N. M, Hoencamp uit Middelburg in de zweefvliegsport een succes be vochten. Hij is namelijk het oudste lid van de Walcherse Zweefvlieg- olub, die het zweefvliegbewijs ver overde. Zondag legde hij daartoe op Woensdrecht de laatste proef af. Voor dit bewijs moest de heer Hoencamp onder meer een aantal doellandingen maken en uiteraard een aantal vluchten. Ook moest hij bewijzen de nodige theoretische kennis te bezitten over Nederland se luchtvaartvoorschriften, ele mentaire meteorologie en con structie ea gebruik van het zweef vliegtuig. Het komt in Nederland niet vaak voor, dat op deze leef tijd nog het zweefvliegbewijs wordt behaald. Twee jaar geleden begon de heer Hoencamp met de ze sport. Bromfietser in botsing met personenauto Zaterdagmiddag kwam de bromfietser, G. A. B. uit Krabbendijke op de hoofd weg te Rilland in botsing met een per sonenauto, bestuurd door J. v. H. uit Rilland-Bath. De botsing ontstond doordat de brom fietser een pedaal van zijn vervoermiddel verloor en dat wilde 'ophalen, waarbij hij vanachter een geparkeerd staande auto kwam en de weg op reed. Op dat mo ment naderde de automobilist J. v. H. De schade beperkte zich tot de perso nenauto: een wat gedeukt rechter voor spatbord. Examens Voor het voorlopig diploma scheeps- werktuigkunde slaagden te Middelburg de heren H. W. Brugge, Sehoondijke, P. A. Geelhoed, Oost- en West-Souburg, en C. Sandert, Middelburg, allen leer lingen van de school voor scheepswerk- tuigkundigen. Verkiezing Vergadering werkcommissies Huishoudelijke Voorlichting De Provinciale Commisise voor de Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelande heeft dinsdag een bijeenkomst belegd in „de Prins van Oranje" te Goes met de leden van de pas gevormde werkcom missies uit de verschillende delen van Zeeland. Deze commissies zijn in het le ven geroepen om het contact tussen de huisvrouwen enerzijds en de lerares sen van de huishoudelijke voorlichting anderzijds te verstevigen. Tijdens de bijeenkomst, die onder lei ding stond van mevrouw G. Dorst-Vos uit Goes, werd het werk van de com missies nader belicht. Mej. J. P. Bure- ma, directrice van de landelijke huis houdelijke voorlichting nam dit deel van de agenda voor haar rekening. Twee le raressen hielden vervolgens een samen spraak, waarbij nuttige wenken werden gegeven voor de wasbehandeling en het koken. Voorts gaven twee leraressen een demonstratie in het bereiden van „hartige hapjes". Ook was er een de monstratie te zien in het versieren van geschenken. Collecte reclassering De collecte voor de reclassering heeft in Wolphaartsdijk 297,50 opgebracht. VOOR OVERLEG MET DIRECTIE Ondernemingsraad geïnstalleerd De eerste ondernemingsraad op Sehouwen-Duiveland heeft dins dagmiddag zijn plaats achter de vergadertafel ingenomen. Dat ge beurde in de kantine van de nieu we dieselmotorenfabriek Smit en Bolnes N.V. te Zierikzee. Onge veer een jaar „draait" deze metaal industrie op het industrieterrein achter het havenkanaal en juist deze week kon de tienduizendste paardekracht aan scheepsmotoren worden afgeleverd. Inmiddels is het personeel gegroeid tot tie het juist, dat de werknemers via eigen „spreekbuis" in het overleg over het wel een wee van de fabriek worden betrokken. Welnu, er werd vorige week een verkie zing onder het personeel gehouden er dinsdagmiddag zaten de 9 vertegen woordigers met hun dames te wachten op de installatie van de ondernemings raad. De directeur van de fabriek, de heer D. H. L. Smit, zette nog even de beweegredenen tot het instellen van dit vertrouwenscollege van het personeel uiteen. Hij sprak daarbij de verwachting uit, dat speciaal op sociaal gebied het mee spreken van het personeel een zaak van de eerste orde is. Met nadruk stelde de heer Smit, dat ieder van de belangheb benden in de raad de bedrijfsleider de heer G. van Weelden is qualitate qua voorzitter onderwerpen op tafel kan brengen. Na van de goede ervaringen met een ondernemingsraad in het bedrijf te Kinderdijk melding: te hebben ge maakt sprak de directeur de wens uit dat de sfeer in het overleg zo goed en zo oprecht mogelijk zou zijn en zal getuigen van v langstelling voor wat drijf omgaat. Met name wees hij daarbij op de behan deling van moeilijke problemen. „Dan gaat het er om, dat men elkaar ver trouwt en dat men zich niet aan de verantwoordelijkheid onttrekt". In moei lijke situaties moet een ondernemings raad zijn kracht bewijzen". GOEDE HARMONIE Van de kant van de werknemersorgani saties bestond voor deze sobere en tege lijk zo nuchtere installatie ook daadwer kelijke belangstelling. Namens de ANM B, de metaalbedrijfsbond. werd het woord gevoerd door de heer F. Baan, die gewaagde van een streven naar een gewaagde goede harmonie, wanneer de arbeider „ST.-LIDUINA" - ZEELAND HOUDT JAARVERGADERING De Nederlandse Katholieke Invalide- bond „St.-Liduina" afdeling Zeeland houdt op 28 november in Terneuzen haar algemene jaarvergadering in het r.-k. parochiehuis. Na de afwerking van het huishoudelijk gedeelte zal men kun nen genieten van een cabaretprogram- Ook worden er dan dia's vertoond- In de Lange Delft naast de Gast- huiskerk te Middelburg staan ge regeld mensen aandachtig omhoog te kijken. Nog niet lang geleden is er daar een nieuw huisje verrezen, waarvan de gevel bijzondere be langstelling geniet. Het is ook een fraai en een beetje afwijkend exemplaar, dat eigenlijk niet in de rij van gevels op de Lange Delft thuishoort, maar afkomstig is van de binnenplaats van het gebouw van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland in de Nieuw- straat. Het is een zogenaamd pi laster-geveltje, deels opgetrokken in renaissance-, deels in klassieke stijl en daterend uit ongeveer 1650. De pilaster-gevel vindt men betrek kelijk weinig in Nederland. De gevel werd „ontdekt" bij de restau ratie van het gebouw van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland in de Nieuwstraat, nu ongeveer vijf jaar ge leden, het werd afgebroken en in de buitenlucht opgeslagen. De Vereniging tot Instandhouding van oude gebouwen heeft in samenwerking met de gemeente het initiatief genomen de gevel te laten herrijzen. Architect L. Beije uit Veere kreeg opdracht op de kale plaats naast de kerk een huis te ontwerpen, dat zal dienen als winkel voor de kunsthandel „De Vier Windekes" van L. Dorleyn. Begin maart begon de aannemer Blan kenburg uit Nieuwdorp met de bouw en in een bijzonder snel tempo verrees het winkelpand, compleet met de oude gevel. Als men door de voordeur bin nentreedt, ziet men dat de „haii" be staat uit gothische kruisgewelven: het is een portaaltje van het buur-kerkje dat men erbij heeft getrokken nadat het door de gemeente onteigend was. Omstreeks Kerstmis hoopt de fa. L. niet met de machine op één lijn wordt resteld. De heer Baan zag het bij de le- Jen van de ondernemingsraad aankomen op karakter, kennis en inzicht. Daarbij tekende hij aan, dat via de bond ee scholing de leden wordt aangeboden. De christelijke metaalbedrijfsbond uitte zich in soortgelijke zin bij monde van zijn vertegenwoordiger, de heer P. van den Ende, „waardering in het bedrijf is soms meer waard dan louter materiële voorzieningen", aldus de'heer Van den Ende, die respect had voor het record tempo waarmee Smit en Bolnes N.V. de ondernemingsraad heeft weten te vor men. Zitting in het college van overleg zullen hebben de heren A. M. Does, J. Koeling, K. Nikerk, J. den Haan, A. J. van den Berg, H. J. Fooy, W. Haak, C. Mulder, en de voorzitter, de heer G. van Weelden. DOOR OUD-PASTOOR G. DE GRAUW „Een prachtig werk van barmhartigheid" Met een kort, doch uit het hart gegrepen speechje heeft de oud- pastoor van IJzendijke, de eer waarde heer G. de Grauw, dins dagmiddag het nieuwe bejaar dencentrum „Huize Emmaus" in zijn vroegere woonplaats of ficieel geopend. Het fraaie be jaardentehuis, gelegen tussen het dorp en de rondweg om IJzendijke noemde pastoor De Grauw een prachtig werk van barmhartigheid. „Vele van deze mensen", zo vervolgde hij, „daarbij over de hoofden van de talrijke genodigden op de bewoners wijzend, hebben hun Het bergingsvaartuig „Buf fel" van W. A. v. d. Taks ber gingsbedrijf heeft dezer da gen bij liet wrak van het Turkse schip „Aydin" ter hoogte van Bath op de Wes- terschelde een historisch zee- anker opgevist, dat waar schijnlijk van 300 jaar terug dateert. De ouderdom van het anker werd vastgesteld naar het model en de uitvoering daarvan. De stok van het werktuig is van hout en om- manteld met ijzer. Het werd op 30 a 40 meter afstand van het wrak van de „Aydin" gevonden, ongeveer 470 meter uit de wal bij Bath. Het vermoeden bestaat, dat op deze plaats een wrak van een zeer oude koopvaarder moei liggen, die daar omstreeks 1600 is vergaan. Het is nog niet be kend of een onderzoek naar het wrak zal worden ingesteld.. De bergers van de „Aydin" hebben hun handen voorlopig wel vol aan dit object. Maandag is de eerste lading vaten olie, verdeeld over vier schepen, naar Rotterdam ver trokken. Naar alle waarschijnlijk heid wordt de olie daar geraffi neerd. Vele vaten zijn lek gesla gen, zodat er zeewater bij de in houd is gekomen. De bergers gaan inmiddels gestaag voort met het lossen van de „Aydin". Veel last heeft men van zand ïh de ruimen. Op welke wijze men straks gaat werken, wanneer men tussendeks is gekomen, is nog niet geheel zeker. hele leven zorgen gehad en heel vaak grote offers moeten bren gen. Zij verdienen een goede en blijde oude -dag". Pastoor De Grauw was van mening, dat „Huize Emmaus" hun dat kan verschaffen. Met de woorden tot bejaarden en personeel „wees hier gelukkig" verklaarde hij het nieuwe bejaardencentrum voor geopend. De voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer G. L. de Kok, zei dat de offi ciële opening een beetje vertraagd is geworden door de vakanties. Uitvoerig Tin» hij in op de voorbereidingen tot le bouw. Op 14 november 1958 kon de stichtingsakte worden getekend en in september 1960 werd een aanvang ge maakt met de bouw. De eerste bewo ners betrokken het tehuis reeds in maart van dit jaar. De voorbereidin- ;en zijn niet geheel zonder moeilijkhe- len verlopen. De overheid wilde na melijk de capaciteit van zestig bedden terugbrengen op 45, zo vervolgde de De Kok. Het is de stichting evenwel gelukt het oorspronkelijk plan voor het tehuis met zestig bedden toch uit te voeren. Aan vankelijk dacht men 2 jaar nodig te hebben om het tehuis vol te krijgen, maar nog vóór de officiële opening moes ten verdere gegadigden worden gewei gerd. De heer De Kok dankte allen, die aan de totstandkoming hun medewer king hebben verleend. Namens de con gregatie van de Franciscanen van Don gen werd het woord gevoerd door, de algemeen overste Rudolphlne. Uitvoe rig ging zij in op de omstandigheden, die er toe leiden dat er steeds meer bejaarden komen. Inwoning bij kinde ren en kleinkinderen raakt uit de tijd; de tegenwoordige woningen lenen zich daartoe ook niet meer. Nodig z(jn ge worden bejaardentehuizen, waarin oude re mensen zoveel mogelijk hun zelfstan digheid behouden, maar zonodig hulp kan worden geboden, aldus de algemeen overste. Geweldige prestatie Ds. C. Evert, sprekend namens de Ne derlands hervormde gemeente, zei bl( te zyn tot een der geestelyke verzor gers van het tehuis te behoren. „Ik vind het helemaal niet; verdrietig, dat hier een rooms-katholiek tehuis staat, temeer omdat het zo'n prima tehuis is", aldus de Nederlands hervormde predi kant. De oud-burgemeester van IJzen dijke, jlir. L. E. von Bonniughausen noemde het een geweldige prestatie van een kleine gemeente om zo'n fraai ge bouw te helpen realiseren. „Dit Is trou wens typisch een der objecten waarbij een gemeente over de eigen grenzen moet. kunnen zien", zo voegde hij er aan toe. Minister Marijnen antwoordt ie heer Kodde Er wordt by de herverkaveling van het gebied Waarde (Zeeland) niet naar ge streefd om de kosten van werken, welke hoger zijn dan oorspronkelijk geraamd waren, of van werken, welke aanvanke lijk niet waren geraamd, maar by de uitvoering door de herverkavelingseom- inissie noodzakelijk werden geoordeeld, te doen betalen door een hogere bydra- ge van de belanghebbenden dan over eenkomt met de verandering in waarde, die deze gronden door al deze werken uiteindclyk ondergaan. Dit antwoordt de minister van landbouw en visserij, mr, V. G. M. Marijnen, op desbetreffende schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Kodde (s.g.p.). De schatters zijn, aldus de bewindsman, niet beïnvloed om een hogere waarde aan de gronden (kavels) toe te kennen mét hel doel een hogere bijdrage van de belanghebbenden te ver kregen dan overeenkomt met de uit eindelijke verandering in waarde, die de ze gronden ondergaan. Daar geen beïnvloeding van de schatters heeft plaatsgevonden vindt de minister het anders dan de heer Kodde niet nodig om maatregelen in overweging te nemen om bij schattingen een hogere waarde aan de kavels toe te kennen dan op grond van de herverkavelir wet Walcheren 1947 mogelyk is. Dorleyn, die in Middelburg ve^ malen £xamen Waterbouw Zeeland. moest verhuizen in verband met vci- bouw of afbraak van oude panden, de De heer J. J. Geleijnse te Serooskcrkc. winkel te openen. slaagde, dezer dagen te Middelbu (Foto P.Z.C.) het diploma Waterbouw Zeeland. Jeugdconcerten in Axel en Terneuzen De sopraan Dany Zonewa en de pianist Willem Talsma hebben dinsdag een tweetal concerten verzorgd in Zeeuwsch- Vlaanderen. 's Morgens in de tekenzaal van het Petrus Hondiuslyceum te Ter neuzen en 's middags in het Bioscoop gebouw „Het Centrum" te Axel. Het publiek bestond uit leerlingen, be horend tot de zogenaamde onderbouw van het vervolgingsonderwijs. In Axel waren dit scholieren van uitgebreid la ger en nijverheidsonderwijs, in Terneu zen bovendien van middelbaar- en uit gebreid technisch onderwijs. Pianist Talsma leidde dc liederen van de sopraan verklarend in. De Bulgaarse zangeres zong diverse volksliederen uit haar eigen land. Dat zij ook het Neder lands perfect beheerst, bleek uit haar prachtig slotvoordrachtje. dat door de scholieren met een gul applaus werd be loond. Het concert behoorde tot het winter- programma voor de jeugd van de stich ting Zeeuwse Volks Universiteit in sa menwerking met „Het Schoolconcert". In IJzendijke is dinsdag het r.-k. - bejaardencentrum ,Jüuize Em- H maus" officieel geopend. De foto H geeft een beeld van het moderne naar alle eisen van de tijd inge- riekte gebouw, dat over zestig beschikt en reeds geheel is bedden volgeboekt. Foto P.Z.C.) Ook de huidige pastoor van IJzendijke, de eerwaarde heer T. Lanen, sprak ge lukwensen uit aan het adres van net stichtingsbestuur, verplegend personeel en de bewoners. Burgemeester J. M. M. Ficq van IJzendijke zei, dat er destijds bepaald wel een beetje moed nodig was om zich als kleine gemeente garant te stellen voor rente en aflossing van de nogal grote lening. Achteraf bezien kan ik alleen maar zeggen: „het zal ook hier waarachtig wel gaan". Gelukwen sen bood hij verder aan namens dc ver eniging van burgemeesters, secretaris sen en ontvangers in West Zeeuwsch- Vlaanderen. De verzorging van de ouder wordende mens noemde hij een van de taken van de gemeentebesturen. Hij prees ook de medewerking van alle pro vinciale instanties bij de totstandko ming van dit tehuis. In een dankwoord wees de heer De Kok nog even op de mogelijkheid van samenwerking. Waar om niet de ene gemeente een streek- doI, de andere een streekbejaarden- tehuis, aldus de stichtingsvoorzitter, die meende dat er zo nog veel meer moge lijkheden te vinden zijn. De bejaarde bewoners hadden vóór dé officiële ope ning al een gedeeltelijke feestdag ach ter de rug. Die dag was namelyk be gonnen met een feestelijk ontbijt, waar na een tochtje naar Terneuzen volgde. Zij besloten de dug met een feestelijke bijeenkomst in de eetzaal met het be stuur het personeel en de zusters van het tehuis. GOES HEEFT EEN NOVIB-COMITÉ In Goes is dinsdaguvond tijdens eon bij eenkomst in de riuulzual van het stad huis een plaatselijk N.O.V.I.B.-comité opgericht. Burgemeester mr. F. G. A. Iluber bekleedt" bet voorzitterschap, se cretaris is de beer A. C. Kil van do dienst sociale zaken van dc gemeente Voor deze bijeenkomst waren een tien tal afgevaardigden van middenstand, plattelandsvrouwen, U.V.V., vakbond, vereniging van huisvrouwen enz. uitge nodigd. Besloten werd, dat de N.O.V.I. B.-collecte in Goes zal worden gehouden op vrijdag 26 oktober a.s. Tevoren zul len zakjes onder dc bevolking worden verspreid, die op 26 oktober zullen wor den afgehaald. Slot van pag. 1 achten, dat de bakkers in eerste instan tie zorgen voor een schone kar en voor goed brood. De loyaliteitshouding van de bakkers om niet in de wyk van hun collega's te komen, vinden de huisvrouwen gro tendeels wel begrijpelijk, maar deze hou ding beantwoord echter niet aan hetgeen de huiswouwen bedongen hebben ten aanzien van de tweede keus. Niettemin is het voor de klachtencommissie wel eens moeilijk om bij gegronde klachten stimulerend op tc treden by de keuze bepaling. Latere bezorging steeds uit: wel haast elke maand ver trekken er werknemers uit het bakkers bedrijf. Bijzonder tc spreken waren zowel de bakkers als de huisvrouwen over de afgelopen vakantieregeling. Die is byzonder geslaagd en men heeft praktisch met geen enkele klacht tc maken gehad. Minder verheugd is men vooral van de zijde van de huisvrouwen over de ne- ;en bakloze dagen, die er nu in Middel burg per jaar ingevoerd zyn. De bak kerspatroons zijn in dit geval tegemoet gekomen aan een wens van hun werk nemers, hoewel zy geen voorafgaand overleg met de huisvrouwen pleegden. Kr komen thans nog vier bakloze da gen, daarna zullen de bakkers deze zaak opnieuw onderzoeken. Toch ligt hier de kwestie wel duidelijk, menen we. De lieer Rotte sprak zelfs al van één bakloze dag per weck... Over het algemeen gaat de stelling wel op, dat de tjroodsanering tijdwinst be tekend, zowel voor de bakker als voor de huisvrouw: het brood is vroeger (voor 1 uur) in huis. Toch gaat dit in de praktijk niet helemaal op, niet name niet met betrekking tot bakkers in de binnenstad. Een bepaalde groep huis vrouwen gaat namelijk het brood in die centrumwinkels zelf halen met het ge volg, dat dc bakker later op pad kan en de bezorging later uitvalt dan men gehoopt had. In dit verband spreekt, echter ook het personeelsgebrek een be langrijk woord mee, verzekerden de he ren van de werkcommisise. Dit euvel voor de bakkerspatroons breidt zich nog Na het als geslaagd beschouwde voorbeeld van Middelburg maken thans ook de bakkers uit Goes en omstreken en Kloatinge plnnucn 0111 te ko men tot een broodsanering. Deze week is er een studiecommissie samengesteld, die bestaat uit de heren N. Fierloos als voorzitter, A. Vleugel als secretaris en A. A. Verburg als penningmeester, allen uit Goes, M. C. Blomacrt uit Kloe- tinge en J. v. d. Maale uit 's-Heer-Arendsloerke. Daar verschillende bakkers van de plattelandsgemeenten op Goes georiënteerd zyn, willen ook zij meehelpen aan een betere bezorging. Evenals bun collega's in Middelburg dat gedaan hebben willen ook de Goese bakkers de consumen ten bij de besprekingen inschakelen. De problemen liggen in Goes en omstreken overigens wat op andere terreinen dan bijvoorbeeld in Middelburg. I Advertentie) v peps IEDERS VERWACHT... RUSTIG WEER. In de ochtend op de meeste plaatsen nog mist of laaghangende bewolking, ge volgd door droog en zonnig weer niet weinig wind en middagtémperntureii van 17 tot 21 graden. ZON EN MAAN 11 oktober Zon op 6.56 onder 17.57 Maan op 17.32 onder 3.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2