PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN DUITSE INITIATIEVEN IN GESCHILLEN OOST-WEST Amerika zal buitenland hulp aan herzien BROODSANERING MIDDELBURG GESLAAGD Politieke Unie enige tijd laten rusten Indiase luchtmacht waakt aan de grens Edith Piaf in het huwelijk getreden MOEILIJKHEDEN MET LICHT EN WATER IN HOLLANDIA Chester Bowles stelde nieuw plan op Kaisiepo blijft in Nederland Robert Kennedy voorziet „grote crisis" om Berlijn DE GAULLE „TER DOOD VEROORDEELD" Franse nationale vergadering officieel ontbonden Sludenlen-S.S. D' MENING VAN BAKKERS EN CONSUMENTEN TWEEDE KEUS IS NOG NIET GEHEEL ROND 205e jaargang - no. 239 6 s WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEE. Woensdag 10 okt. 1962 Directie: F. van de Velde Vlissincen: Walstraat 68-60, tel. Zierikzee; red. tel. 2425, adm. tel m" w-wh ®2er^,^d&°/oL? de £!2.f^L.?,00iïr55a,t?euren.:. W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week 8 31. teL 3841 (b.g.g. red. 2078/3159, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2,tel 6 P.Z.C., Middelburg. ADENAUER IN REGERINGSVERKLARING: Bondskanselier Konrad Adenauer heeft (gisteren) de eisen van de westelijke bondgenoten en van zijn politieke tegenstanders, dat West-Duitsland iets zal gaan doen om een regeling van het conflict lussen oost en west tot stand te brengen, van de hand gewezen. De 86-jarige Westduitse regeringsleider, die in het parlement sprak, zei dat de „meeste pogingen waartoe men zal worden ge dwongen onzinnig',' zouden zijn. Hij beschuldigde de Sowjet-Unie ervan te proberen miljoenen mensen haar wil op te dringen en Duitsland niet de vrede te geven die het wenste. „Ik wil degenen die voortdurend verwachten dat de bondsregering iets zal gaan doen wijzen op het volgende: zolang de Sowjet-Unie de verdeling van Duitsland, de onderdrukking van West-Berlijn en de neutra lisatie van de Bondsrepubliek wenst, zullen de meeste pogingen waartoe men zal worden gedreven onzinnig zijn", aldus Adenauer. Gesprekken voortzetten De bondskanselier sprak ook niet over internationaal toezicht op de toegangswegen naar West-Berlijn. Hoewel Adenauer zelf niets wilde doen om tot een regeling van het conflict tussen oost en west te ko men, was hij ervoor dat Amerika zijn gesprekken over Berlijn en het ont- wapeningsvraagstuk zou voortzetten. Hoewel deze besprekingen tot dusver niet tot resultaten hadden geleid zou liet. onverstandig zijn het overleg te sta ken, aldus Adenauer. Adenauer zei dat de Westduitse rege ring betere betrekkingen met de Sow- jet-Unic wenste, maar pas op betere voet met Rusland zou kunnen staan zo dra dat land bereid zou zijn tot een vreedzame regeling van de Duitse kwes tie. De bondskanselier hechtte zeer veel be lang aan de activiteiten van de NAVO. Hq gaf de Sowjet-Unie de raad af te zien van het sluiten van een afzonder lijk vredesverdrag met Oost-Duitsland en zei dat Moskou, indien het hiertoe zou overgaan, slechts een verdrag met zichzelf zou ondertekenen. Laten rusten Adenauer legde de mening aan de dag dat de pogingen om do politieke eensge zindheid der Euromarktlanden te bevor deren op niets waren uitgelopen. HU achtte het raadzaam de kwestie enige tyd te laten rusten. De bondskanselier juichte de Britse, Ierse, Noorse en Deense aanvragen in- ADENAUER ...geen initiatieven... ter, Willy Brandt, hadden onlangs te kennen gegeven dat zq liet op prys zou den stellen indien de Westduitse rege ring met denkbeelden inzake het be slechten van de geschillen tussen oost en west naar voren zou komen. In zqn verklaring repte Adenauer met geen woord over de handel met de lan- aen van het oostelijke blok, hoewel Bonn met enkele van deze landen had gespro ken over de vestiging van handelsver tegenwoordigingen in Oost-Europa- Het lag in de bedoeling dat de landen van het oostelijke blok, op hun beurt, han- delsvertcgenwoordigingen in West- Duitsland zouden vestigen. De 46-jarige Franse ehansonnièrc Edith Piaf is gisteren in Parys in het huwelijk getreden met de 26- jarige zanger Theo Sarapo, een voormalige kapper die thans sa men met haar optreedt in een Parys theater, nadat zy hem had ontdekt. Verscheidene duizenden mensen toonden belangstelling voor het huwelijk dat door een onderburge meester in het voorname zestiende arrondissement van de Franse hoofdstad werd gesloten. Zes for se politiemannen moesten het paar tegen het opdringen der menigte beschermen. Politiemannen die in vijf vrachtauto's waren aange voerd trachtten de mensen in be dwang té houden, maar men moest Vijf minuten lang worstelen om het paar veilig naar binnen te kunnen loodsen. Na de plechtigheid verschenen Edith, die vooral het middelpunt van de belangstelling was. en haar echtgenoot op het balkon. De mensen riepen om een chanson maar het paar spoedde zich naar zijn auto om zich naar een Grieks- orthodoxe kerk te begeven voor de voltrekking van het kerkelijk huwelijk. De mensen waren zo geestdriftig, dat zij op de auto klommen en het duurde enige tijd voor de weg vrij was. iniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTT Behalve Adenauers eigen partygenoten waren alle parlementsleden blijkbaar te leurgesteld over zijn verklaring. Zelfs de Vrije Democraten, die in de coalitie regering zijn vertegenwoordigd, weiger den te klappen. Brief van Kennedy aan Adenauer Bondskanselier Adenauer heeft van pre sident Kennedy een persoonlijke brief ontvangen waarin de goede Duits-Ame rikaanse samenwerking wordt onder streept, aldus een functionaris van het kabinet van de bondskanselier, die zich niet nader over de inhoud wilde uitla ten. In welingelichte kringen wordt echter gezegd dat de president in zijn brief nog eens op de noodzaak van offers voor de gemeenschappelijke westelijke verdedi ging heeft gewezen. (De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, heeft op een persconferentie na een kortgeleden afgelegd bezoek aan de Amerikaanse strijdkrachten in West- Duitsland gezegd dat het „zeker lijkt" dat de Bondsrepubliek haar defensie uitgaven dient te vergroten). GISTEREN GEEN BROOD TE KRIJGEN NIEUWE POLITIEK MINDER SOEPEL De regering van president Kenne dy gaat volgens welingelichte krin gen in Washington haar buiten landse hulpprogramma op nieuwe en minder soepele leest schoeien. De nieuwe politiek ligt vast in een memorandum dat op 14 augustus is geschreven door Chester Bowles, adviseur van het Witte Huis voor zaken onderontwikkelde gebieden betreffende. Het bevat vier cate gorieën van mogelijkheden om voor buitenlandse hulp in aanmer king te komen. De eerste categorie zou landen omvatten wier nationale produkt per hoofd van de bevolking ligt boven 350 dollar en die buitenlandse hulp nodig hebben, maar wier problemen hoofdzakelijk lig gen op het gebied van „misbruik en onlogische verdeling" van bestaande wel stand. Zonodig Chinezen terugdringen Om voor Amerikaanse hulp in aanmer king te komen, aldus Bowles, moeten deze landen vastbesloten zijn orde te scheppen in hun financiële wanorde. De tweede categorie zou „een handvol" landen omvatten wier nationale produkt per hoofd beneden de 350 dollar ligt, maar die „uitzonderlijke bekwaamheid" hebben getoond bij de ontginning hun ner nationale hulpbronnen voor de snel lere groei van de economische en sociale zaken. Prioriteit Bowles is van mening dat het deze landen zijn die „de hoogst mogelijke prioriteit" moeten krijgen bij de toe wijzing van hulp, met zo groot moge lijke verwaarlozing van administra tieve rompslomp en inschakeling van Amerika's bekwaamste mensen. De derde groep zou bestaan uit landen die tussen de eerste en tweede categorie in liggen. Dat zijn landen die aan be paalde hervormingen bezig zijn met verwaarlozing van andere. De hulp aan deze lauden zou zicli volgens Bowles moeten beperken tot het verstrekken van adviezen, bijvoorbeeld hoe een be lastingherziening door te voeren. Niet negeren De vierde categorie zou bestaan uit landen wier nationale produkt geheel onvoldoende is en voorts niet beschikken over materiaal en mensen om de Ame rikaanse hulp in praktijk om te zetten. Deze landen moet volgens Bowles „op tactische wijze" hulp worden geweigerd, totdat ze er rijp voor zyn. „Genegeerd", moeten ze echter niet worden vindt Bowles, en het vredeskorps en het Food for Peace programma zouden er mis schien diensten aan kunnen bewijzen. Bowles noemt zijn memorandum „con servatief" van opzet, bedoeld om de verwarring weg te nemen die onder het buitenlandse mogendheden leeft ten aan zien van de aanwending van Amerikaan se hulp. Partijen voeren versterkingen aan De Indiase luchtmacht is in staat van waakzaamheid gebracht om zonodig tot acties over te gaan aan de noordoostelijke grens, waar troepen van communistisch China zich ophouden. De lucht macht houdt zich gereed om deze troepen indien noodzakelijk te kunnen verdrijven. Dit werd uit welingelichte bron in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi vernomen. Premier Nehroe zou tot deze maatregel hebben besloten nadat hy opdracht had gegeven de Chinezen tot achter de Mac- Malionlijn terug te dringen. Versterkingen Volgens de Indiase inlichtingendienst hebben de Chinezen ongeveer 5000 man troepen samengetrokken bij het Ti betaanse dorp Li, 15 kilometer ten noor den van de Indiase grenspost Dhola, vanwaar de laatste tijd herhaaldelijk gevechten zijn gemeld. Ook de Chinese strijdkrachten in Thagla Ridget, drie ki lometer ten zuiden van de MacMahonlijn zouden met enkele honderden militairen zijn versterkt. Intussen hebben ook de Indiase troepen in het gebied aanzien lijke versterkingen ontvangen. Volgens de inlichtingendienst hebben de Indiërs momenteel de beste militaire posities in handen en zouden zy in staat zijn de Chinezen terug te dringen. Naar wij vernemen heeft de oud-vice- voorzitter van de Nieuw-Guinearaad Marcus Kaisiepo besloten voorlopig niet r Nieuw-Guinea terug te keren, maar in Nederland te blyven. Hy heeft Nederlandse regering hiervan in ken nis gesteld. Hy was onlangs in Neder land aangekomen na in New York do lieliandeling van liet akkoord inzake Nieuw-Guinea in de V.N. te hebben bij gewoond. De assistent marineattaché van de V.S. in de Sowjet-Unie Ray mond Smith (links), die zo als geméld dezer dagen door de Russen uit het land is gezet op beschuldiging van spionage, loopt hier met zijn vrouw en de pers- attaché Randall Jessee van de Amerikaanse ambassade in Ko penhagenop het Deense vliegveld Kastrup na zijn aankomst uit V erbindingen met Nederland gestoord Als gevolg van een kortsluiting die vorige week zaterdag is opge treden in een elektriciteitskabel in Hollandia zijn de laatste da gen nogal 'eens moeilijkheden ontstaan bij <Ie elektriciteits voorziening. Het is thans de ge woonte dat enige keren per dag het licht in Hollandia uitvalt. Ook wordt de communicatie ernstig be moeilijk doordat er niet genoeg stroom aanwezig is om zowel de tele foon als de telegraafverbindingen met Nederland te voeden. Nadat zondagavond de verbindingen ge heel verbroken waren konden maan dagavond weer enige telegrammen naar Nederland worden verstuurd en kwam het telefoonverkeer weer enigszins op gang. Dit was mogelijk doordat men de zender die de radio- omroep voedt tijdelijk voor de com municatie had bijgezet, waardoor de radio enige uren zweeg. Geen brood In verband met werkzaamheden a wyken tydelyk stopgezet. Een van de gevolgen hiervan was, dat de enige bakltery in Hollandia gisteren geen brood kon bakken, zodat de inwoners van brood verstoken bleven. De autoriteiten zijn van mening, dat de slechte watervoorziening spoedig zal zijn verholpen. Ook bij de elektrici- teitsdienst werkt men met het wei nige beschikbare personeel thans met man en macht om het euvel te her-' stellen. De Nederlandse directeur van de elektriciteitscentrale is reeds ver trokken en vervangen door een In donesiër. De Amerikaanse minister vai justitie, Robert Kennedy, heeft gisteravond op een conventie van het Amerikaanse legioen in Las Vegas gewaarschuwd dat het „zeer wel mogelijk" is dat zich in de komende weken een „grote crisis" om Berlijn zal voordoen. Maar, aldus de minister, „de Ameri kaanse militaire paraatheid is verhoogd en we zien die mogelijke crisis met ver trouwen tegemoet". „Nooit", zo zei Ken nedy, „is dit land zo voorbereid geweest op het nakomen zijner verplichtingen en verdediging van de vrijheid". De interne verbindingen komen thans na enige dagen vol moeilijkheden ook weer geleidelijk op gang. Bij de pos terijen en de teefoondienst wordt thans een groot aantal Indonesische ambtenaren geplaatst. Telegrafisten en telefonisten uit Indo nesië zullen zo spoedig mogelijk naar verschillende plaatsen op Nienw-Guinea worden gezonden om het berichtenverkeer in goede banen te leiden. De buiten de wet gestelde Franse nationale raad van het verzet" (C.N.R.) heeft gisteren bekend gemaakt, dat „het militaire tribu naal op 3 juli 1962 generaal de Gaulle wegens hoogverraad ter dood heeft veroordeeld". Volgens een aan de Parïjse bladen ge zonden communiqué was de bekendma king van het vonnis „om veiligheidsre denen" uitgesteld. Drie mannen die waren aangehouden in verband met de aanslag op de president eind augustus, hebben maandag ver- klaard dat hun eerste doel was geweest, het staatshoofd te ontvoeren, opdat hij zou kunnen terechtstaan. In de bekendmaking van de C.N.R. werd hierover gezegd, dat het commando van het „eerste regiment voor speciale ope raties", dat op last van „het militaire opperbevel in Frankrijk" eind augustus nabij Parijs de auto's waarin de Gaulle en zijn gevolg reden, aanvielen, opdracht hadden niet te schieten op de lijfwacht van het staatshoofd. President Charles de Gaulle heeft de Franse nationale vergadering er gisteren officieel van op de hoogte gesteld, dat zij is ontbonden. Hij zond de officiële kennisgeving naar de voorzitter van de assemblée, Jacques Chaban-Delmas. In een communiqué van het Élysée werd verklaard dat het de creet op grond waarvan de nationale dering werd ontbonden vandaag staatscourant zou worden gepubli ceerd. De ontbinding van de nationale vergade ring zal een feit worden zodra het de creet is gepubliceerd. Voor de zoveelste maal is de ontgroe ning van studenten weer eens in het nieuws, ditmaal door barre excessen in Amsterdam. In het studentenweek blad „Propria Cures" is daarover vorige week in kritische zin geschreven, waar bij tevens enkele nare feiten werden meegedeeld. De Haagse leraar drs. A. J. Noordhoek, wiens zoon tot de novieten behoorde, heeft maandagavond in de rubriek ingezonden stukken van de Nieuwe Rotterdamse Courant nog enkele nadere gegevens verstrekt, die een wei nig opgewekt beeld geven van de Am sterdamse groentijd. Wij nemen uit de brief van drs. Noordhoek enkele pasages over: „Wat is uw oordeel over het op de vloer van een daarvoor veel te kleine kelder op elkaar persen van ongeveer tweehon derd groenen, waarbij de laatsten, die er ook na herhaaldelijk „indikken" niet bij konden, over de anderen heen werden gelegd? In de hierdoor ontstane ver stikkende atmosfeer ter verhoging van de feestvreugde bleven ramen en deuren dicht viel menig slachtoffer flauw en werd dan met een emmer water bijge bracht. Later werd dit niet meer nodig geacht. „Alweer een lijk" bleef de enige reactie. Of iets leutigs als „Sinds wanneer krijgen de foeten te drinken?" Diegenen, die bij het „invechten" hun bovenkleding of nog meer hadden ver speeld. prezen zich gelukkig, dat ze zo luchtig gekleed waren. Het over de op de grond gezeten of er bewusteloos tussen hangende groenen heenlopen met laar zen pardon, schoenen was een aar dig grapje, waarvoor de ontgroenings commissie zeker de spelregels uit Vught of Amersfoort nog eens had nagelezen. Niet helemaal origineel natuurlijk, maar toch wel weer eens aardig. Opgewekt werd bij een volgende gelegen heid aangekondigd: „Morgen weer fijn Dachautje spelen!" Eén groen had de moed tegen deze speelse inval van de praeses van de ongroeningscommissïe te protesteren met de woorden: „Ik wilde liever dat U daar geen grapjes over maakte. Mijn vader is in Dachau gestor- Na enig haastig overleg besloot de com missie niets terug te nemen. Ze praatte de longen zo murw, dat hij tenslotte zijn protest terugnam. Het „spel" ging door. „Joden opstaan!", „Kleurlingen opstaan!". „Is er geen Chineesje bij"?. Het geheel toegelicht door walgelijke sofismen als „Wij in het corps kunnen alles tegen elkaar zeggen". Tot zover het citaat. Deze zaak, aldus in de openbaarheid gekomen, heeft nu gediend voor de senaat van het Amster- damsche Studenten Corps met als gevolg dat twee leden van het sociëteitsbestuur een ernstige berisping hebben ontvan gen, omdat zij zich voor joodse novieten beledigend hebben uitgelaten. In Djakarta heeft president Soe- karno van Indonesië (op de lin kerfoto tweede van rechts) op de dag van de Indonesische strijd krachten een grote parade afge nomen (foto rechts). Soekarno verklaarde bij deze gelegenheid een sterk leger te willen in stand houden omdat „imperialisten en kolonialisten pogen Indonesië te omsingelen." Derde van links op het overhuifde podium staat gene raal Nasoetion, stafchef van de Indonesische strijdkrachten. föantlijn hele gang van zaken is onthullend tot en met de uitspraak van de tat. Deze uitspraak gaat namelijk volkomen voorbij aan de kern van deze kwestie: betrokkenen krijgen notabene een berisping omdat ze zich kwetsend hebben uitgelaten voor joodse novieten. Alsof daarmee deze zaak uit de wereld zou zijn. Over het hele stupide concen- tratiekamp-gedoe wordt met geen woord gerept! Terecht schreef „Het Parool" daarover gisteravond: „De hoofdzaak is niet de naam van het spelletje, maar het spelletje zelf!" Wan neer men van dit alles kennisneemt, dan wordt plotseling wel héél duidelijk, dat de omstreden J. B. Charles (prof. Nagel) bepaalde hoofdstukken van zijn „Van het kleine koude front" niet ten onrech te heeft geschreven. Een kort citaat daaruit: „Er leeft namelijk een verkeerd ventje in de mens, een Oude Adam, een rotzakje. Dat is de fascist-avant-la- lettre". Het studentenblad „Propria Cu res" schreef op eigen manier: „Door dit soort optreden wordt antisemitisme bon ton bij honderden aankomende stu denten, die dermate gehersenspoeld zijn, de afgelopen drie weken, dat ze voor een groot deel de ongewenste eigenschappen van hun ontgroeners gretig overnemen". De Amsterdamse excessen wijzen er helaas op, dat een aantal van hen, die geroepen zijn te zijner tijd staat en maatschappij in belangrijke functies te dienen, mentaal zyn en worden getraind volgens een Himmler-methodiek. Eén van de belangrijkste creaties van deze meneer Himmler was de S.S.: hij heeft blijkbaar school gemaakt in Amsterdam, waar men de afgelopen weken een soort ~.S. voor groenen in het leven had ge roepen. Het is bar en boos. En met drs. Noordhoek in de NJR.C. zouden wij willen vragen: „Wanneer zullen de aca demische senaat en het curatorium van de universiteit eens onmiddellijk en dras tisch optreden tegen dergelijke praktij ken?" DE WIJKSANERING voor de bakkersbedrijven in Middelburg is voor 97 procent geslaagd. Dat is de mening van de uit de twee hoofdstedelijke bakkersbonden ge vormde werkcommissie, nadat rond 1 Y> jaar geleden de broodsa nering in Middelburg aan de orde gesteld werd en er begin maart j.l, met steun van de Nederlandse Bakkerijstichting, de rijksmidden- standsconsulent en de huisvrou wenorganisaties mee gestart is. De voorzitter van de werkcommis sie, de heer A. P. Rotte, was ver heugd dat hij een dergelijk resul taat tijdens een bijeenkomst van de commissie kon meede len. Hij zwaaide de hoofdstedelijke consumenten dan ook lof toe voor hun grote medewerking aan dit experiment, waaraan de bakkers in maart met enige huivering be gonnen. Ook van de huisvrouwen krijgt de sanering het predikaat geslaagd, Dat verzekerde mevrouw M. A. van den Boogert-Selhorst, presidente van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen in Middelburg, die als vertegenwoor digster van de consumenten de bij eenkomst bijwoonde. De resterende drie procent, waarvoor deze broodsanering dus als niet-ge- slaagd geldt, heeft betrekking op klan ten, die zich weinig gelukkig met de sanering toonden en hun eigen bakker wilden kiezen. Reeds gedurende de eer ste twee weken na de instelling van de nieuwe bezorgingswijken kwamen deze huisvrouwen met hun schriftelijke bezwaren telefonische of mondelin- §e klachten werden en worden nog niet ehandeld bij de klachtencommissie aandragen. Gedurende de beginperiode kreeg deze commissie samengesteld uit bakkers en huisvrouwen 25 klachten te be- igrijkste in aan- liandelen van huisvrouwen, die zich zon der meer tegen de sanering verklaar den. Later kwamen er nog eens klachten bij, die voor het belai deel betrekking hadden op het merking komen voor een tweede keus, zoals de huisvrouwenorganisaties dat hij de besprekingen met de bakkers bedon gen hadden. Achttien gegrond Van de 20 naderhand binnengekomen klachten achtte de klachtencommissie er achttien gegrond, zodat deze huisvrou wen in aanmerking kwamen voor een bakker-tweede keus. In twee gevallen werden de klachten ongegrond ver klaard. Wat deze tweede keus betreft: het ging: en gaat nog niet helemaal van een leien dakje. In sommige gevallen heeft de werkcommissie nog wel eens te maken met een zekere onwil van de zijde van enkele van de 18 Mid delburgse bakkers. Ondanks het feit, dat alle bakkers ook voor deze rege ling getekend hebben. Overigens grypt de werkcommissie nog niet di rect drastisch in, temeer omdat, zy ervaren heeft, dat een bespreking in goede verstandhouding tot een aan vaardbare oplossing voor beide par tyen geleid heeft. Toch zal de com missie in de eerstvolgende vergade- ten opstellen om er zeker van te zijn, dat de tweede keus voor de huis vrouwen veilig gesteld wordt, aldus werd van de zijde van de werkcom missie meegedeeld. 100 procent Welke klachten had nu een overigens zeer geringe groep van Middelburgse huisvrouwen tegen de sanering, ofwel tegen de hen toebedeelde bakker? De huisvrouwenorganisaties gaan van het standpunt uit, dat de sane ring goed is als de bakker „goed" is. Als de bakker voor de volle 100 procent meewerkt aan de nieuwe wijkindeling en alles wat daar aan verbonden is, zal zyn brood even goed zijn als dat van zyn collega en dan neemt de huisvrouw het feit, dat in enkele gevallen de bezorging soms eens aan de late kant uitvalt, wel op de koop toe. Werkt de bakker dus niet voor de volle 100 procent mee, dan schort er wat aan met het gevolg: klachten, die in Middelburg over het algemeen zijn terug te voeren tot enkele nevenfactoren, die niet direct met de sanering zelf te ma ken hadden. Mevrouw Van den Boogert (Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1