Volledige verpleegstersopleiding in Zierikzees Rode-Kruisziekenhuis V. erspuif jCiHooij AGENDA ZEEUWSCH-VLAANDEREN KOSTUUM OVERJAS MARKTBERICHTEN GEWESTELIJKE PRESIDENTEN N.C.V.B. IN GOES BIJEEN Grote bazaar woensdag 10 oktober 1962. Wissel Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Soelaasin personeelstekort Nu in drie jaar diploma en scholing volgens een nieuw opgezet lesschema HET ZWEEDSE Rode-Kruisziekenhuis van Zierikzee heeft sinds enige tijd een volledige en tegelijk ook bijzonder moderne opleiding tot verpleegster. Bij ministeriële beschikking is een wijziging in de algemene eisen voor de scholing aangebracht, die afwijkingen van de norm 100 bedden en 28.000 verpleegdagen per jaar mogelijk maakt. Een beslissing, die het ziekenhuis voor Schouwen-Duiveland boeiende perspectieven biedt in de moeilijke personeelssituatie. Aspirant leerling verpleegsters behoeven zich niet langer te laten af schrikken door de voorwaarde, dat een opleiding in Zierikzee een jaar extra vergt in vergelijking met elders. Het wordt nu zo, dat de meisjes in drie jaar een volwaardig diploma kunnen halen. En wat meer is: een getuigschrift, dat gebaseerd is op een opleiding naar de nieuwste inzichten op dit terrein; naar een rapport van de voorlopige verple- gingsraad. Met enkele andere ziekenhuizen in het land is het Bode-Kruisziekenhuis van Zierikzee uitgekozen als proef object: de ervaringen met de nieuwe opleiding, compleet met theoretische aanloop en een schema waarin een belangrijke ruimte is gereserveerd voor de algemene gezondheidsleer, zullen bepalend zijn voor een alge meen wettelijke regeling. „Het is dus echt wel als een compliment voor ons Zierikzeese ziekenhuis te be schouwen", zo kon directeur dr. H. Ezen- dam gistermorgen met recht tevreden constateren tijdens een persconferen tie. De beslissing na een officieuze toe zegging is men reeds enkele maanden geleden met een eerste ploegje leerlingen gestart is dus eigenlijk tegen alle regels in. En juist daarom des te attrac tiever voor het Zierikzeese ziekenhuis. Men krijgt nu de beschikking over twee de en derde jaars leerlingen. In de loop van de opleiding zullen de meisjes stage lopen in andere ziekenhuizen voor spe cialiteiten als kinderziekten, neurolo gie en psychiatrie. In overleg met de hoofdinspectie voor de volksgezondheid zijn daarvoor „opvangcentra" uitgeko zen. Diezelfde inspectie heeft zich de laatste jaren de personeelstekorten Zierikzee ook bijzonder aangetrokken ervoor geijverd, dat via gunstige advie zen tenslotte een alleszins bevredigende oplossing kon worden gevonden. NAAR ELDERS Tot voor kort bezat het Zierikzeese ziekenhuis slechts een gedeeltelijke opleiding. De meisjes liepen twee jaar cursus als beginneling en moes ten dan voor de voortgezette oplei ding naar elders. Daar werden de beide Zierikzeese jaren dan bovendien als één cursusjaar beschouwd, zodat een volledige opleiding met het Rode- Kruisziekenhuis als start dus eigen lijk vier jaar vergde. Voor het zie kenhuis zelf had dit tot gevolg, dat de meisjes juist moesten vertrekken tegen de tijd, wanneer zij „inge speeld" raakten. In de meeste ge vallen keerden zij na voltooiing van hun opleiding ook niet in Zierikzee terug. De personeelsvoorziening raakte daar door steeds verder in moeilijkheden. De nieuwe en volledige opleiding kan dus ongetwijfeld voor soelaas in deze situa tie zorgen. Het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam en het „Ju- lianaziekenhuis" in Bennekom hebben dezelfde moderne opleiding geopend. Een scholing tot verpleegster, die ove rigens wel enkele voorwaarden stelt. Drie jaar h.b.s., een ulodiploma of het getuigschrift INAS (inrichting assisten te van de huishoudschool) z(Jn de ver eisten voor toelating tot do opleiding. Mogelijk tegen mei volgend jaar, in ieder geval tegen september 1963 kun nen nieuwe leerlingen worden toege laten. Gestart wordt dan met een theo retische oriëntatie in alle mogelijke vak ken. Deze duurt zes tot zeven weken en dan komen de meisjes in de praktijk van het ziekenhuis. Voor deze theore tische opleiding en de later volgende praktijklessen heeft het Zierikzeese zie kenhuis de beschikking over een com pleet team van docenten. Veiligheidsinspectie van motorvoertuigen nu ook in Zeeland Als eerste in Zeeland zal burge meester mr. J. Dryber van Mid delburg donderdagmorgen zyn personenauto aanbieden voor een vrijwillige periodieke veiligheids inspectie. Het Verbond voor Veilig Verkeer, dat deze inspectie in nauwe sa menwerking met de politie en de BOVAG sinds kort in ons land verricht, komt nu ook naar Zee land. Donderdagmorgen kwart over elf komt de auto van Mid delburgs eerste burger „onder het mes" in het veilinggebouw te Mid delburg. Bij een goede uitslag kunnen de geïnspecteerde motorvoertuigen een bon op de voorruit krijgen, met een „G" erop, als teken van goed gedrag en goedgekeurd. De Zeeuwse garagehouders, die door de BOVAG z(jn goedgekeurd om de testen te verrichten, krijgen een dergeltjk schildje. De bon voor de motorrijtuigen is om streeks een half jaar geldig. De keuring van een motorvoertuig tijdens het normale onderhoud kost in het kader van de veilig heidsinspectie aanmerkelijk min der. De inspectie begon in Rotter dam en omliggende gemeenten en werd voortgezet in proefgebieden elders in ons land. Middelburg Electro: Song without end. 19.30 uur. 14 Jaar. City: Porgy and Bess (samenw. pereoneelsver.). Schouwburg: Studio: Een leven voor wat wind (ZVU), 14 uur. Schouwburg: Studio: Harten twee, harten drie (ZVU), 20 uur. Vlissingcn Alhambra: Tankbntaljon. 20 uur, 14 Jaar. Luxor: G zwarte ruitere, 20 uur, 14 Jaar. Concertgebouw: Mode show, 20 uur. Kerkgebouw Lannoystraat: Zendlngsnvond gereformeerde gemeente, 19.30 uur. Goes Grand: Blonde meisjes voor Ha vanna, 20 uur, 18 Jaar. Prins van Oran je: Viering dertigjarig bestaan afdeling Goes en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. 19 uur. Korenbeurs: Autoshow Renault, 10—22 uur. Bergen op Zoom Roxy: De laatste reis, 20 uur, 18 Jaar. Luxor: Enkele reis naar de hel, 20 uur, 14 jaar. Terneuzcn Luxor: Oordeel te Neurenberg, 20 uur, 14 Jaar. Oostburg Ledeltheater: The Alamo, 20 uur, 14 jahr. MODERNISERING Het vyf jaar geleden geopende, bijzonder modern ingerichte Rode-Kruisziekenhois van Zierikzee krygt met deze nieuwe opleidingsmogelijkheden voor aanstaan de verpleegsters dus nu voor de jeugd van het eiland en in het bijzonder voor de meisjes van elders een attractie, die het tot op heden eigenljjk miste. Verpleeghulpen zullen voortaan niet zon der meer tot de opleiding kunnen wor den toegelaten. Voor hen bestaat een driejarige cursus algemene ontwikke ling, die kan dienen als brug over de toelatingseisen. Gezien in het licht van de Deltakansen voor het Zierikzeese Rode-Kruisziekenhuis, waarover wij vo rige week bijzonderheden meldden is de nu nog exclusieve opleiding dus ook van Staalkaart van verpleegvakken De nieuwe verpleegstersopleiding die in Zierikzee van start is ge gaan volgens de richtlijnen van de voorlopige verplegïngsraad een herziening in voorbereiding van het algemeen gevolgde prin cipe biedt een gevarieerde staalkaart van vakken- Uit onder staande opsomming kan zondei enige twijfel worden afgeleid, dat de scholing van de verpleegsters heel wat meer is dan oefenen in 't leggen van 'n verband of alleen maar het „nalopen van de patiën ten". De meisjes, die zich voor de nu driejarige opleiding aanmelden krijgen les in: anatomie, fysiolo gie, instrumentenleer, sociale achtergronden, sociale hygiëne, voedings- en dieetleer, algemene en specialistische ziektenleer, ge schiedenis der geneeskunst, ethiek en omgang met patiënten, theore tische en praktische ziekenverple ging, ballet- en bewegingsleer, ko ken, natuurkunde, scheikunde, technische apparatenleer en cultu rele vorming. Daarnaast wordt een aantal excursies gemaakt. opgericht in Souburg In Souburg is dezer dagen een nieuwe wandelsportvereniging opgericht. Dc „Souburgse Wandelsportvereniging", zoals deze nieuwe club heet, is reeds aangesloten bij de Koninklijke Neder landse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding. Leiders van de vereniging zyn on der anderen mevrouw Bosselaar en de heer Van Eenennaam. Deze laatste is tevens voorzitter van het voorlopig be stuur. Zaterdag a.s. komt de vereni ging aan de start by de elfde herfst- wandelttocht te Middelburg. Scheepvaart door Kanaal van Terneuzen naar Gent Scheepvaart door het kanaal van Ter- neuzen naar Gent gedurende september Zeevaart: geschut opvaart 258-265.987 brt., geschut afvaart 257-277.986 brt. Gelost of geladen te: Terneuzen 41-24.572 brt.; Terneuzen rede 5-46.474 brt.; Sluis kil 8-24.080 brt.; Sas van Gent 8-7.492 brt. Binnenvaart: opvaart: motorschepen 1556-619.061 ton, sleepschepen 202- 728 ton, sleepboten enz. 362-12.387 ton. Afvaart: motorschepen 1590-639.300 ton, sleepschepen 214-234.239 ton, sleep boten enz. 322-11.683 ton. Gelost of geladen te: Terneuzen 228- 76.929 ton, Terneuzen rede 31-44.037 ton, Sluiskil 163-91.657 ton. Axel Sas- 30-5799 ton. Sas van Gent 191- 82 ton. veel belang. Ongetwijfeld zal het aantal stages kunnen worden teruggebracht, wanneer Zierikzee in de toekomst ook over een eigen afdeling voor kinderen en neurologie komt te beschikken. Tevens dient nog te worden vermeld, dat de technische apparatuur van het zieken huis in het bijzonder voor wat be treft de röntgenafdeling binnenkort een modernisering zal ondergaan. BRESKENS Bestuursverkiezing K.V.P. LERNEUZEN Gevonden en verloren Aan het bureau van de gemeente politie Terneuzen zijn inlichtingen te ver krijgen over de volgende gevonden voor werpen: Vulpen, driewielig kinderfietsje, beige regenjas, gele sjaal, grijze paraplu, Frans taalboek, kinderportemonnee met inhoud, ring mt sleutels, bruine dames portemonnee met inhoud, snoer kralen, twee fotootjes, wit fietspompje, paraplu, groene kinderstep, vijfdelig knipmes, gekleurde sjaal, wit fietspompje, collier, baaltje aardappelen en geruit werk- hemd, rode portemonnee met inhoud, elastiekbal, ballpoint, vijf loten Kon. Wilh. Fonds, zwart dameshandtasje, huissleutel no. 12, twee poppen, dubbel stel wielen van auto, etui met pen en potlood, bril, dames polshorloge (Indus), ketting met hanger, muntbiljet van 2.50, witte kinderportemonnee met in houd, rode damesportemonnee, bood schappentas. zwarte dameshandschoen, wieldop, blauwe zwemvlies, oliepeilstok, kinderportemonnee met inhoud, paraplu hoes, wit kinderschoentje, blauwe re gencape, bruin hoofddoekje, witte da messchoen, flacon Otalgan, damessjaal, sleutel, groen gebreid vest, paar motor handschoenen, lederen kap, herenporte monnee met inhoud, oprolbare meetlat, dolkmes, zilveren kettinkje, crème stof fen dameshandschoenen, paar dames handschoenen en kindervestje. AUTO'S BOTSTEN Op het kruispunt Kerkhoflaan-Narcis straat te Terneiizen ontstond maandag middag een aanrijding tussen een bestel en een personenauto. De bestelauto, be stuurd door A. K. uit Terneuzen en ko mend uit de richting van de veiling, ver leende geen voorrang aan de uit de Nar cisstraat komende auto van mevr. K. uit Sluiskil. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Beide voertuigen wer den beschadigd. GRAAUW Schietingen te Graauw Vijftig jaar reeds hanteert de Graauw- se schutter, de heer F. Verdurmen de boog. Ter gelegenheid hiervan werd de zer dagen in het café van de heer P. de Caluwé te Graauw een jubileumschie- ting gehouden op de liggende wip. Het aantal schutters dat hieraan deelnam bedroeg 73, De uitslag was als volgt: Hoofdvogel: W. Sorber, Graauw, le zij vogel, F. van Cruijssen. Kloosterzan- de. 2e zijvogel: E. Herrewegh, Lama- waarde. De beschikbaar gestelde beker werd gewonnen door de heer L. Steijaert uit Lamswaarde. door het afschieten van het grootste aantal kleine vogels. Kalkoenschieting café „Modern" te Graauw, hield de schuttersvereniging „De Friezen" een kalkoenschieting op de staande wip, met een opvallend grote deelname Bel gische schutters. De uitslagen waren: Wip 1: Hoofdvogel: B. Plasschaert, Graauw, le zijvogel: G. van Cranen- broeck. Kallo-Sas, België; 2e zijvogel: niet afgeschoten; le kallen: N. Vereec- ken, Kloosterzande, 2e kallen: M. Yse- baart. Axel; Wip 2: hoofdvogel: A. Heyndriks. Hulst: le zijvogel: M. de Wagter, Kemseke, België; 2e zij vogel: O. Sallaert, Waterschoot, België; le kal: E. Vernandel, Koewacht; 2e kal: P. Baar. Graauw. GROEDE Winkeliers bijeen In hotel „De Drie Koningen" te Groede waren een aantal winkeliers bijeenge komen om te komen tot de oprichting van een winkeliersvereniging. In het voorlopig bestuur werden gekozen de heren J. Versprille, voorzitter; J. Goud. secretaris; P. Brakman, penningmees ter: D. Verherbrugge, vice-voorzitter en J. Wolberts, waarnemend secretaris. Het ligt in de bedoeling om voor het a.s. St -Nicolaasfeest een actie te voeren. SAS VAN GENT Uitslag etalagewedstrijd Uitslag etalagewedstrijd ter gelegen heid van het 5Ö-jarig jubileum der N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent" 1 M. de Roos 67 pnt.; 2 A. de Smit 66 pnt.3 G. Maas 60 pnt.; 4 J. Acke 61 pnt.; 5 M. Fermont 60 pnt.; 6 H. Hout- hamer 59 pnt-; 7 Gebr. v. Goethem 58 Ênt.; 8 Fa. Wijnacker 57 pnt.; 9 Fa. ogaert 56 pnt. KLOOSTERZANDE Schieting „Willem Teil" De Schuttersvereniging „Willem Teil" te Kloosterzande, hield in hotel „De Linde" een schieting op de staande wip. De uitslag hiervan was: Hoofdvogel: N/ Vereecken, Klooster zande. le zijvogel: E. Jonckheijm, Kloosterzande, 2ë zijvogel: N- Goos- sens, Kloosterzande, le kal: P. Steij aert, Kloosterzande, 2e kal: L. Steij aert, Graauw. De K.VP.-afdeling Breskens heeft een zeer slécht bezochte ledenvergadering gehouden. Het voornaamste punt op de agenda was wel de bestuursverkiezing. Door de moeilijkheden, ontstaan bij de onlangs gehouden wethoudersverkiezin- gen had het dagelijks bestuur gemeend te moeten aftreden. De aanwezige leden waren echter een andere mening toege daan. „De afdeling Breskens der K/V dient voort te bestaan", zo zei men. Bij de bestuursverkiezing kon geen kan didaat gevonden worden voor de functie van secretaris-penningmeester, zodat nog iemand voor deze functie gezocht zal moeten worden. De heer G. van Schaick is tot voorzitter gekozen. De heer J- Steyaart benoemde men tot lid van het bestuur. Winterprogramma Instuif' Onder het roffelen der trommels van de drumband van de muziekvereniging „Uit het Volk voor het Volk" trok men in Breskens naar het jeugdgebouw ,J0e uitkomst" waar het winterprogramma van de instuif werd geopend. Nadat nog een drumbandshow was ge houden sprak de heer K. Maas een ope ningswoord. Hij zei dat deze instuif speciaal bedoeld is voor jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar. Hij deed een beroep op de aanwezige volwasse nen zich aan te melden om mee te hel pen leiding aan deze jeugd te geven, zonder leiding is er geen enkele band. AXEL Aanwinsten chr. openbare bibliotheek en leeszaal Aanwinsten van de chr. openbare biblio theek en leeszaal te Axel. Studieboeken: Adamson, J„ Elsa's vrije leven; Busken Huet, G., Het land van Rubens; Busken Huet, G., Dichters om nibus; Diekmann, M., Als je het nog niet wist; Horman, W., De gesel van de angst; Horman, W.. Sabonjo de onstui mige; Huigens, P., Gesprekken in Israël; Lebbink, H., Hockey; Leik, H. J., Kaart van politiek Nederland: Löbsack, Th., Tussen hemel en aarde; Oosterhoff, B. J. Israëls profeten; Oosterwal, G., Pa- Eoea's; Petersen, G., Leerarbeld als hob- y; Postma, C., Prins Frederik der Ne derlanden; Reischauer, E. O., Geschiede nis van Japan; Richards, J. M., Moderne architectuur; Slavenkoorde, H. J. J., Schaken; Stegeren, W. F. van. Groei naar de volwassenheid; Storm, Th., Ge dichte; Wilhelmina, De heer is mjjn her der; Woolley, L., Het midden-Oosten. Buitenlandse romans: Allen, H., Antonio Adverso; Loti P., Pêcheur d' islande; Wiechert E., Die Ma- jorin. Romans: Baardman C., De laatste telg; Bomans, G., Kopstukken; Christie, Agatha, Het vale paard (det.); Cronin, A. J., De cita del; Daumann, A., De ondergang van de Dakota's; Dekker M., Het hart in Sun ny hillDoolaard, A. den. Kleine mensen in de grote wereld; Eckhout, J. H., Juf frouw Jones uit Brightstead; Ekert-Rot- holz A. M., Waar tranen verboden zijn; Koolhaas A., Weg met de vlinders; Mand E., De trouweloze; Mens J., Marleen; Nie meyer, J. E., Kinder zónder vader; Schö- ler, J. E., Reis naar het geluk, Annet. Jeugdboeken: Benary-Isbert M., Anemoon en de boze uil; Betlem G., Toontje en zijn wonder- hond; Bond G., Lawrence van Arabië; Chapman E., Avonturen met Marmaduk; Chapman E., Langs de weg met Marma duk; Denk P. en A. Zabransky, Alle voetjes dansenDubbelboer B., Stormen de motoren; Faraday M., De jonge rei zigers in Zuld-Amerika; Geest K. van der, Overval op Juan Fernandez; Grigs M., Strootjes de poes; Havrevold F., Ed ward, de grote detective; Horst W. ter, De zeven rovers en de pottenbakker; Knowles C., Fulgor de steenarend; Krasilovsky Ph., De koe die in het water viel; Lathrop W., Gevecht om het goud; Oordt L. M. van, Poppen en dieren van plastic en stof; Schmidt A. M. G.. Dik- kertje Dap; Throm E. L., De jonge in- S:nieur; Uyldert E.. Het geheim van de emony's; Water H. J. de Henry Stan ley; Wilder L. I., Het kleine huis aan de rivier; Wilder L. I., Het kleine huis op prairie. Benoemingen Tot lerares in de naaldvakken aan de landbouwhuishoudschool „Het Molen kwartier" te Axel zijn benoemd me vrouw T. K. Fikkert-Homan uit Terneu zen en mevrouw C. van der Schoor- Knierlem te Axel. Bromfietser kwam ten val het viaduct in de Graaf Jansdjjk na- Schapenbout in Axel, kwam de bromfietser A. M. uit Zaamslag zater dag zodanig te vallen, dat hij gewond op de weg bleef liggen. Een voorbijko mende fietser vond het slachtoffer en waarschuwde de automobilist J. den D. uit Axel, die A. M. naar het ziekenhuis In Sluiskil bracht. M. had verwondingen aan hoofd en handen. Vermoedelijk is hij tegen een haas gereden. De bromfiets werd beschadigd. I SLUIS Activiteiten van St.-Nicolaascomité Het Sint-Nicolaascomité in Sluis is reeds klaar met de plannen voor het aanstaan de feest in december. Veel veranderd in vergelijking met vorige jaren is er niet. Gezien de opgedane ervaring in het verleden is' de organisatie analoog aan die van de voorafgaande tijd. Er zal een beroep op de bevolking wor. den gedaan door middel van een lijsten- inzameling. Deze is, dit bleek uit het financieel overzicht van de heer P. K. de Wispelaere, penningmeester van het comité, vorig jaar zo goed geweest, dat er een behoorlijke financiële basis ge legd kan worden. Een aantal dames zal zich belasten met het doen van inkopen en het gereedmaken van de geschenken voor kinderen en zieken in de gemeen te. Een en ander werd besloten op een vergadering van bovengenoemd comité, die gehouden werd in café „Wilhelmina" op de Kade, onder leiding van de heer C. Bukkens. HULST GEVONDEN VOORWERPEN Gedurende de maand september 1962, werden op het groepsbureau van de rijkspolitie te Hulst, de volgende gevon den voorwerpen opgegeven: zwarte da- mesglacéschoen, poppekop, rode porte monnee met inhoud, katoenen gehaakte handschoen, bruine portemonnee met in houd, suède portemonnee met inhoud, regenpijpen, nikkelen damespolshorloge, grijze plastic regenjas in dito zakje, wit fietspompje, witte dameshandschoen, toilettas, huissleutel, herenpolshorloge, bankbiljet, zwarte vulpen, dekzeil. Gedurende dezelfde maand werden als verloren voorwerpen opgegeven: donke re sjaal, doublé polshorloge, bankbiljet, twee bankbiljetten, ring met sleutels, rood-zwart geruite damesparaplu, rode portemonnee met inhoud, gekleurde badhanddoek met zwembroek, wit vest met witte knopen en halve mouwen, le deren vest zonder mouwen, geel zijdeur tje van aanhangwagen, bruine porte monnee met inhoud, blauwe regenjas, bijtring met verzilverd hondje, bruine stropdas, gouden oorbel. Op het groepsbureau zijn bovendien in lichtingen te bekomen over enkele rij wielen. WALCHEREN VL1SSING EN Ledental afdeling Walcheren NeVoBo daalde met 22 Het ledental van de afdeling Walcheren van de Nederlandse Volleybal Bond is in het afgelopen verenigingsjaar gedaald van 177 tot 155. Dit bleek nit het jaar verslag van de secretaris-penningmees- ter, de heer J. Wolthers uit Middelburg tydens de maandagavond in de kantine van de „De Rnyterschool" te Vlissingen gehouden jaarlijkse afdelingsvergade ring. Een verminderde belangstelling voor het volleybal op Walcheren, in tegenstelling met een groei van de landelijke bond met 1469 leden. De geringere animo voor het volleybal kwam ook tot uiting in de opkomst voor deze vergadering: 9 perso nen, de bestuursleden meegeteld. Deson danks ls men er weer in geslaagd voor het komende seizoen een afdelingscom petitie in elkaar te zetten met een eerste klas van 8 en een tweede klas van waar schijnlijk zes teams. Bovendien wil men nog trachten een jeugdcompetitie in het leven te roepen. De nieuwe competitie zal voor wat betreft de eerste klas be ginnen op zaterdag 27 oktober. Het fi nancieel verslag over het seizoen 1961- 1962 vermeldt een batig saldo van 81,93. Besloten werd de contributie te verhogen, mede in verband met de ge stegen bondscontributies. De aftredende bestuursleden en de leden van de ver schillende commissies werden bij accla matie herkozen. ARNEMU1DEN BEZOEK DS. J. KRUIJT Vrijdag a.s. zal de nieuw beroepen pre dikant van de Ned. herv. gemeente van Arnemuiden, ds. J. Kruijt van Lexmond een bezoek brengen aan Arnemuiden. „Het Oppertje" opgeknapt Het gebouwtje voor de ouden van dagen te Arnemuiden „het Oppertje" genaamd is verbouwd en groter geworden. De gemeente-arbeider J. de Ridder heeft er een stuk bijgebouwd en het geheel in frisse kleuren geschilderd. Verder is het meubilair van „het Oppertje" uit gebreid met stoelen en banken. Het bestuur van de .stichting christe lijke kleuterschool schonk een kachel, zodat de verwarming in de winter geen probleem zal zijn. Het is een centrum geworden van de ouden van waar een spelletje kaart worden. kan U zult zich g weten met een uitstekend of 'n modieuze uit onze zeer verzorgde collecties. herenmodehuis Lange Delft 11 Telefoon 3891 Middelburg VEILING GOES. 9 oktober. Export- en industrieveillns. Ja mes Grieve 1 80-85 37. 75-80 40—41, 70-75 41— 43, 65-70 40, 2D 33—35. Ellisons Orange 1 85-90 38, 80-85 37. 75-80 39, 70-75 40. 65-70 38. 2D 32. Cox Orange Pippin 1 85-90 65, 80-85 67, 75-80 69. 70-75 70,05—70,65, 65-70 67.60— 68.50, 60-65 57.30—58,70, 55-60 39. 2D 29. Bon ne Louise d'Avranches 1 65-70 6061. 60-65 60—62. 55-60 55,40—56. 50-55 40.75—42.60. 2 65-70 56. 60-65 58. 55-60 51—52, 50-55 38. 2D 28. Beurre Hardy 1 75-80 85, 70-75 83. 65-70 72. 60-65 58, D 55-60 43—45. D 50-55 31, 2 75-80 76. 70-75 77, 65-70 68. 60-65 55. Legipont 1 75-80 54. 70-75 57, 65-70 60. 60-65 58. 55-60 52. 2D 18. Conference 1 70-75 57—58. 65-70 47—57, 60-65 43—63, 55-60 39—56, 2 65-70 44, 60-65 42. 55-60 35, 2D 24.60—25,30. Conference val 6 en doordr., kroet doordr. Beurre Har dy kroet 7,50. Bonne Louise val doordr. Saint Remy val 6.50. Legipont val 7. Div. peren kroet doordr. Div. appels geplukte kroet 29. Div. appels val 27. Bramen 2 117. 3 48. Totale aanvoer hard fruit 13.400 kisten. Gewone veiling: Bramley's Seedling 1 90-100 38, 80-90 43, 70-80 38, 2D 3L Laxton Superb 1 80-85 35. 75-80 34—37. 70-75 36-38, 65-70 32—35, 60-65 30, 2D 26. Laxton Fortuna 1 80-85 51, 75-80 53. 70-75 57, 65-70 47. Ingrid Marie 1 70-75 58, 65-70 60, 60-65 45. Spaanse Wijnpeer 1 60-65 35. 55-60 32—34, 50-55 23— 29, D 9—13. Beurre Wilhelmina 1 55-65 22. 65- 75 26. Cox Orange Pippin grof 31—52, fijn 826. James Grieve grof 17—32, fijn 19—23. Ellisons Orange grof 2829, fijn 24—27. Bramey's Seedling grof 24, fijn 24. Laxton Superb grof 28. Conference grof 29—32, fijn 6—27. Bonne Louise d'Avranches grof 12— 43, fijn 13—21. Beurre Hardy grof 50, fijn 21—27. IN „DE PRINS VAN ORANJE" TE GOES Inleiding mevrouw dr. Albronda-v. d. Nagel Enkele tientallen presidenten van de af deling van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond in Zeeland, hebben dins dag in „de Prins van Oranje" te Goes een presidentenconferent© gehouden on der leiding van mevrouw N. Homburg- Hoekveld. De presidente hield een korte meditatie naar aanleiding van Mattheus 20 vers 28, waarin zjj de vraag stelde: „Wat doe ik voor Jezus, daar Hfl Zijn leven voor ons gaf". „Jezus kwam om te dienen. Wij dienen Jezus door onze medemens te helpen in nood. De christenen moeten wakker worden en hun liefde voor Jezus NU kunt U nog intekenen op SESAM MEDISCHE GEZINSENCYCLOPEDIE bewerking van het beroemde standaardwerk Der Ge~ sundheitsbrockhaus" onder hoofdredactie van A. C. van Swol, arts 10 pocketdelen a 1,75 Alles wat het gezin moet weten over gezondheid en ziekte, lichaamsverzorging en verpleging, voeding, kle ding en hygiëne. Totaal meer dan 2100 bladzijden met ruim 1600 Illu straties in zwart-wit en kleuren, in deel 10 een 8-zijdig transparant model van het menselijk lichaam. Deel 1 en 2 zijn verschenen, deel 3 en 4 komen in november uit, daarna elke twee maanden twee volgen de delen. Teken nu in met onderstaande bon, dan betaalt U slechts 3,50 per aflevering. BON boekhandel Vlooswijkstraat 21 - Terneuzen Hierbij teken ik in op SESAM MEDISCHE GEZINSENCYCLOPEDIE in 10 pocketdelen k f 1,75. Ik verzoek U mij deel 1 en 2 onmiddellijk, deel 3 en 4 in november en verder steeds elke twee maanden twee volgende delen te leveren. Naam Leger des Heils Terneuzen Wordt donderdagmiddag om 2 uur geopend. Ook vrijdag en zaterdag. Een goede vriend is altijd welkom. De P.Z.C. telt er nu 35.000 laten zien aan de wereld", aldus mevr. Homburg. Als spreekster trad op mevrouw dr. Al bronda-v. d. Nagel, oud-presidente van de N.C.V.B., die een inleiding hield over het werelddiaconaat. Spreekster begon met de vraag: „Is de diaconie ouder wets?" Zij wees er op, dat Jezus kwam om te dienen. Zijn leerlingen hebben dit verstaan door woord en daad. „Wereld diaconaat is het vergroten van het dia conaat in de gemeente en bestaat onder meer uit hulp aan slachtoffers van ram pen, vluchtelingenhulp en dergelijke", al dus dr. Albronda. Zij wees er voorts op, dat materiële en geestelijke nood vaak samengaan. „Wat is onze taak en onze roeping?", vervolgde de inleidster. „Wat vraagt God van ons in dit nieuwe we reldbeeld, waar de volkeren in de ont wikkelde gebieden zich nationaal bewust worden?" „God heeft de mens als eenheid gescha pen en dat brengt consequenties met zich mee. De kloof tussen welvaart en ar moede wordt steeds groter. Wanneer de volkeren in armoede tot bewustzijn ko men, is vaak de kiem gelegd voor com munisme. Wij zijn hier ook verantwoor delijk voor, daar de medemensen in nood ook beelddragers Gods zyn. Wy moeten barmhartigheid bewijzen en liefde tonen aan mensen in nood. De kerken en de christenen brengen deze hulp gezan lijk. Vanuit de Wereldraad van Kerken te Genève wordt dit werk geregeld. In ons land gebeurt dit door de Oecumeni sche hulpverlening. Door interkerkelijke diaconale hulp ontstaan soms verheugen de contacten", aldus mevrouw Albronda. Spreekster besloot met de opmerking, dat het werelddiaconaat geen grenzen kent en dat het wordt gedreven vanuit het evangelie. In de middagvergadering vertelde ds. P. Homburg, gereformeerd predi- ant te Heerjansdam vroeger te Vlissingen over zijn wereldreis als geestelijk verzorger met de „Oranje". Hij deed dit aan de hand van door hemzelf gemaakte dia's. Mevrouw J. Jongs tra-Koerselman, algemeen gewestelyk-adjndant, sprak een slotwoord. ZUID-BEVELAND Wolphaartsdijk verloor met 1-0 van A.Z.V.V. II Ook de derde thuiswedstrijd van Wol phaartsdijk I is in een nederlaag geëin digd. Zaterdagmiddag werd tegen A.Z.V. V. II gespeeld, welke ontmoeting met 0-1 verloren ging. Gezien de veldmeer- derheid had Wolphaartsdijk vlot moeten winnen, maar door gebrek aan schot vaardigheid en doorzettingsvermogen werd het een nederlaag. De rust brak met blanke stand aan. Na hervatting was er ongeveer het zelfde spelbeeld tot dat 20 minuten voor het einde A.Z.V.V. op vrij gelukkige wijze aan een doelpunt kwam. A.Z.V.V. rook toen zijn kans en zette alles op alles om de overwinning uit het vuur te slepen, terwijl Wol phaartsdijk door deze tegenslag ging af zakken. Omdat geen van beide partijen er meer in slaagde het net te vinden, eindigde de wedstrijd met 0-1. WOLPHAARTSDIJK Vertoning film Zaterdagavond gaf de onderafdeling Wolphaartsdijk van het Nederlandse Ro de Kruis een propagandafilmavond het Dorpshuis. De bijeenkomst werd mens de onderafdeling geopend door de heer P. J. Poleij, waarna de film „Le vensmelodie" werd vertoond. Des mid dags werd er een filmprogramma voor de jeugd gegeven. Concert Zaterdagavond gaf de muziekvereniging A-D.V.E.NJJ.O. te Wolphaartsdijk een concert op de vorige week in gebruik ge nomen mobiele muziektent, die nu stond opgesteld te Oud-Sabbinge. Bij dit con cert liet de Boerenkapel van de jeugd van Oud-Sabbinge zich niet onbetuigd. WAARDE Collecte De te Waarde gehouden collecte voor de reclassering heeft 60,55 opgebracht. VEILING KAPELLE. 9 oktober. Bramen industrie II 118141, Hl Cox's Orange Pippin I 80 67, I 75 69. I 70 71. 7.30—67.50. I 60 55.90—56.40, I 55 39. H 75 64. U 70 66. II 65 63. H 60 52. H 55 33, Hd i, grof 3615, fijn 27. Bramieys Seedling I 90 37, I 80 43, I 70 37. Hd 31. Allington Pippin II 75 33. II 70 33. II 65 28. H 60 27. Ellisons Orange I 75 35, I 70 36. I 65 36. II 70 33. H 34. Hd 31. grof 29. fijn 29. Glorie van Hol land I 80 36. I 75 35—36. I 70 38. I 65 36, H 70 36. H 65 33. lid 31. grof 33. fijn 30. James Grieve I 80 40, I 75 40-43, I 70 40-45. I 65 3943, H 75 35, II 70 37. n 65 37, lid 32—33, grof 34. fijn 31. Laxtons Superbe I 75 3537, I 70 42, I 65 44, I 60 34, lid 28. grof 30. fijn 28. Transparante de Cronsels I 80 33, I 75 39, I 70 33. I 65 36, lid 32, grof 32. James Grieve geel n 80 35, II 75 39, II 70 41, II 65 39, H d 34. Legipont I 70 59. I 65 61. I 60 57, I 55 53. lid 19, grof 27, fijn 14. Maagdenpeer I 65 25, I 60 i, I 55 19. lid 9, grof 10, fijn doordr. Blanke Maagdenpeer I 65 26. I 60 21, I 55 14. Triomphe de Vienne H 80 62. H 75 64. H 70 68, II 65 67. H 60 64. grof 46. Beurre Lebrun H 65 31, II 55 26. Hd 19. grof 22. fijn 15. Beurre Duron- deau I 70 30, I 65 32, I 60 22. 1 55 19. Hd 13, grof 14, fijn 9. Beurre Hardy I 75 82. I 70 83. I 65 71—71.30. I 60 71—71.30. II 70 76, H 65 6466, H 60 58—59, H 55 47—II 50 30. grof 48—51, fijn 26—29. idem rijp: I 70 69. 5 65, I 60 59. Bonne Louise I 65 64. I 60 62 I 55 54.10—54.80, I 50 42.20-42.90. H 60 57. H 55 50. H 50 40. Hd 28, grof 40—41. fijn 24. Conference I 65 56, I 60 60. I 55 54. H 65 54, n 60 58.50—58.90. II 55 52.30—52,50. Hd 24.20— 25.50, grof 32. fijn 17.30—19.40. Kroetappelen gepL 27, val 26. Kroetperen gepl. 3. Valperen diverse doordr. St. Remy val 7(4. VEILING STAVENISSE. Uien middel 16.20. Uien bonken 16. Drie lingen 22. Pickles 24.90. Aanvoer 65 ton. Aardappelen: Bintjes 9.90. Eigenheimers 12.90. Furore 9.90. Aanvoer 15 ton. veiling sint-ann aland. Uien middel 18.60—1691. bonken 15.49—16, drielingen 23.05—24.58. Pickles 25.2L Aan- 379 ton. Bintjes 9.6010.01. Eigenheimers 14.61. Furore 14.21. Aanvoer 25 ton. VEILING KKABBENDIJKE. 9 oktober. Appels: Cox Orange P. 1 80-85 -68, 75-80 66—71, 70-75 66—73, 65-70 63— 60-65 55—58, 55-60 36—40. 2 80-85 63, 75-80 70-75 73. 65-70 68, 60-65 58, 55-60 36. 2D 27, 3 grof 49. James Grieve 1 75-80 41, 70-75 44, 65-70 43. 2 85-90 34, 80-85 37, 75-80 40, 70-75 41. 65-70 41, 2D 32—34, 3 grof 36. Glorie van Holland 1 80-85 41, 75-80 43. 70-75 45. 65-70 44. 2D 28. Cellini 1 80-90 44. 70-80 45. Diverse valappels 23—25. Diverse appels 3 fijn 27. kroet 23. Verpakte appels: Cox Orange P. 1 85-90 84. 80-85 85—92. 75-80 90— 91. 70-75 90—9L Peren: Br. Hardy 1 75-80 85. 70-75 83, 65-70 75, 60-65 71, 2 75-80 72, 70-75 74, 65-70 67. 60-65 61. 2D 39—43. 3 grof 58, fijn 36—42, kroet 12—24. Bonne Louise 1 65-70 62. 60-65 64. 55-60 55. 50-55 42. 2 65-70 59, 60-65 61. 55-60 54, 50-55 41, 2D 27. 3 grof 45—46. fijn 30, kroet 6—7. Conference 1 70-75 56, 65-70 58, 60-65 57. 55-60 53. 2 65-70 47—50, 60-65 48—51, 55-60 42—43, 2D 25—27, 3 grof 34—33, fijn 23, kroet 6—7. Legipont 1 70-75 53, 65-70 55, 60-65 .82, 33-60 43, 3 grof 32, kroet 21. Triomph de Vienne 3 grof 54, fijn 43, kroet 7. Div. valperen 6—1L VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 3444 kg, 0.981.96. Handels garnalen 1498 kg. 0.73—1.03. Schar 124 kg. Bot 191 kg. Wijting 71 kg Tong 102 kg. Rog 30 kg. Paling 27 kg. Visiever 14 kg. Wulk 26 kg. Kabeljauw 3 kg. Ongesorteerde vis 127 kg. MARKT GOES. 9 oktober. Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis 17%, boerenschoon af boerderij 26—27.50 per 100 kg. Tarwe, basis 17%, boe renschoon af boerderij 29—30,15 per 100 kg. Groene erwten, boerenschoon af boerderij 3543 per 100 kg. Schokkers, boerenschoon af boerderij 4554 per 100 kg. Bruine bonen, boerenschoon af boerderij 8095 per 100 kg. Capucjjnere, boerenschoon af boerderij 45 55 per 100 kg. Karwijzaad, boerenschoon af boerderij 100—110 per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnen landse sortering 1010.75 per 100 kg. Bintje. 35 mm opw.. exportsortering 10—11.75 per 100 kg. Levering aan de sorteerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voe deraardappelen noteerden 3—3.50 per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 15 cent per kg. afgestaan geleverd aan de sorteerin- richting. Hooi. Lucernehooi, geperst uit de ruiter 145 per ton. Weldehooi, geperst uit de rui ter 115130 per ton. Dijkhooi, geperst uit de ruiter 105—110 per ton. Veldbeemd, ande re beemdsoorten en raaigrassen 5560 per ton. Roodzwenk 4550 per ton. Gerstestro 55—57,50 per ton. Tarwestro 42,5045 per ton. Erwtenstro 90—105 per ton. Haveretro 40-45 per ton. Vlas. De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 19—26 cent per kg. levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 22—30 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. Eieren. De eierprijs bedraagt 1.441,48 per kg. Breskens - Yerseke 3-1 Voor het eerst in het seizoen heeft Breskens beslag kunnen leggen op een overwinning. Reeds voor de rust, toen Breskens teven de wind speelde, bleek de thuisclub sterker. Ondanks het steeds aanvallend Breskens ging de rust in met Reeds 10 minuten na de hervatting was het de midvoor Boekhout, die uit een aanval van rechts de stand od 10 bracht. In de 15e minuut scoorde De Nooyer uit een corner, die door de wind werd afgedreven. In de 25e minuut was het wederom midvoor Boekhout, die in- knalde 30. Een kwartier voor het eind wist de midvoor De Wee van Yerseke de eer te redden met de stand op 3b te brengen. Beren-Zaamslag 1-3 De Beren-voorhoede, die in drie vooraf gaande wedstrijden niet minder dan 16 doelpunten op haar naam bracht, is er in de ontmoeting tegen Zaamslag niet in geslaagd één treffer te scoren, want het enige Beren-doelpunt werd vlak voor tijd gemaakt door de Zaamslagse spil De Brujjne, die in eigen doel schoot. Een doelpunt dat overigens op de wed strijd praktisch geen invloed meer had, omdat met nog slechts enkele minuten te spelen de gasten een 0-3 voorsprong hadden. De grote man in de Zaamslagse voorlinie was deze middag P. Babijn, die eigenlyk alle Zaamslagse doelpunten scoorde. Weliswaar gaf de Zaamslagse aanvalsleider J. Trippert bij het eerste en het derde doelpunt de bal nog een laatste trap, maar in beide gevallen was de bal toch in het doel beland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 19