NIEUW! NOVIB heeft in Zeeland al een grote aanhang BOSCH Elten zware concurrent voor Sint-Philipsland Ziekenfondsen wachten op „Planta-vergoeding" GA 130 T Experimenteel Oranje- elftal tegen Belgen Rusland zegevierde in schaakolympiade weer Goed bezochte bijeenkomst in Goes 0^/rrr/i re%4 NEDERLANDSE VOLLEYBALTEAMS NAAR MOSKOU VERTROKKEN OOSTDUITSE MILITAIRE DELEGATIE NAAR DE BOEKMPLAiK AALMOEZENIERS PLEITEN VOOR BUITENLANDSE ARBEIDERS VELDHANDBAL WOENSDAG 10 OKTOBER 1962. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 „MOESTUINPROJECT" IN AFRIKA De Stichting1 Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (N.O.V. I.B.) heeft dinsdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes een goed bezoch te provinciale bijeenkomst belegd, waar op een tweetal sprekers het doel van de anti-honger-actie uiteen hebben ge zet. Tijdens deze by een komst werd mee gedeeld, dat de N.O.V.I.B. in Zeeland momenteel in 84 gemeenten comité's en contactpersonen heeft, tegen 7 één jaar wlprfpn. Hpt Mnntnl pnmitp's ïn trphppl De bijeenkomst stond onder leiding van ds. H. M. Strating, die in zijn ope ningswoord o.a. kon verwelkomen de commissaris der koningin in de provin cie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot en gedeputeerde M. J. van Poelje. Nadat de commissaris er op had gewezen, dat de gelden, die door de N.O.VJ.B. worden ingezameld op ver antwoorde wijze worden besteed, was het woord aan prof. dr. ir. E. de Vries, vice-voorzitter van de N.O.V.I.B. en rector van het Institute of Social Stu dies in Den Haag, die een inleiding hield over de „Freedom-from-hunger- campaign" van de F.A.O., de wereld voedselorganisatie van de V.N. en over het Nederlandse „moestuinproject" in West-Afrika. Prof. De Vries, een oud- Goesenaar, wees er op, dat 2/3 van de bevolking van de niet-communistische wereld in totaal tussen de 1% en iy3 miljard bewoners in meer of minde re mate honger lijden. Voor de 600 miljoen inwoners van Ame rika en West-Europa, die het in verhouding tot. de andere groep „ryk" hebben ligt hier een grote taak. Na dat hij in het kort het werk van de V.N. en van de diverse regeringen ten opzichte van de minder-ontwik- kelende landen had geschetst, wees hij er op, dat in 1956 de N.O.V.I.B is opgericht, die in verschillende lan den eigen projecten heeft. Hy noem de o.m. Noord-Griekenland, waar een technische school is gesticht, Soedan, waar een veeteeltstation is opgericht en het Midden-Oosten, waar een graanproject is opgezet. CHOCOLADE VELOURS; een heerlijke, zachte roomvulllng met fijne stukjes caramel, f. 1.- p. 100 gr. Hij noemde deze projecten een „daadwerkelijke bestrijding van de honger". Twee jaar geleden is het „moestuin project" in West-Afrika van de grond gekomen. Juist Nederland kan hier goe de hulp bieden, omdat dit land over deskundigen beschikt, die de mogelijk heden van de tropische gewassen men o.m. een specifieke „eiwithonger' tegen. De taak van de N.O.V.I.B. zal het o.m. zijn juist op deze plaats gewas sen te brengen, die eiwitrijk zijn. Op deze wijze kan Nederland een bijdrage leveren om het vraagstuk van de hon ger te helpen verlichten. Voor het pro ject in West-Afrika Dahomey en Sierra Leone is een bedrag nodig van vier a vijf miljoen gulden. Cijfers De heer G. J. van Vlijmen, directeur van de N.O.V.IJ3. zette met name de anti-honger-actie uiteen, terwijl hij te vens enkele mededelingen deed over de van 22 tot 28 oktober te houden na- Sarscollecte van de N.O.V J.B. Hij ver aarde, dat men in Nederland open oog heeft voor de noden in de minder- ontwikkelde gebieden. Zo heeft de door de jeugd georganiseerde actie 10 x 10 liefst 2.000.000 opgebracht, hetgeen volgens spreker bewijst, dat ook de Ne derlandse jeugd verantwoordelijkheid voelt voor de mensen in landen, waar het spook van de honger rondwaart. In de N.O.V.I.B., zo zei hij, zijn vrijwel alle politieke en maatschappelijke groe peringen samengebracht. Alleen al als men de kindersterfte in de minder-ont- wikkelde landen bezit, komt men tot dë conclusie, dat hier hulp moet worden ge boden. De N.O.V.I.B. heeft in 1960 de anti-honger-actie opgezet. In een perio de van vijf jaar zal het vraagstuk van de honger worden bestudeerd en zal een begin worden gemaakt met de bestrij ding ervan. Sedert 1960 heeft de N.O.V.I.B. een grote vlucht genomen. Telde men in dat jaar slechts 450 co mité's, in 1961 waren dat er 750 en dit jaar zelfs meer dan 1000. In 1960 werd voor de anti-honger-actie 880.000 bijeengebracht, in 1961 1.370.000 en in 1962 (actie 10 x 10 van de jeugd) reeds 2.000.000. Spre ker had goede verwachtingen van de eind van deze maand te houden najaars collecte. In totaal is reeds meer dan 4.000.000 bijeengebracht, waarvan 3.000.000 is bestemd voor het z.g. moestuinproject. Het graanproject in het Midden-Oosten vergde 400.000, zc zei try. In de discussie werd o.m. nog gewezen op het werk, dat de verschil lende kerken in dit opzicht doen. Advertentie Op onze STAND 61 op de „IDEE "62" te Amsterdam tonen wij u naast het komplete programma van koelkasten, wasmachines, centrifuges, mixers, etc. de nieuwe Bosch 130 I. koelkast voorzien van ontdooiautomaat. Thans is dit het kleinste type, dat BOSCH In zijn programma voert en wordt nu gelanceerd voor: af Amsterdam f. 298,- Alleenvertegenwoordiging voor Nederland: N V. WILLEM VAN RIJN Haarlemmerweg 475, Amsterdam-W. Telefoon (020) 18 52 22 (12 lijnen) Telex 122 82 - Postbus 8005 Levering via de handel iiniiiiimnmimiimiiiiiiniiimimmnm Met een Tupolev zijn wöensdag 22 volleybalspelers en -speelsters, 2 coaches en 6 officials van Schip hol naar Moskou vertrokken, waar van 1028 oktober de we reldkampioenschappen volleybal worden gehouden. Laatste artiesten terug uit Nieuw-Guinea De laatste groep Nederlandse artiesten, uitgezonden door het Nationaal Thuis front om in Nieuw-Guinea voor de Ne derlandse militairen op te treden, is gistermorgen uit Biak op Schiphol te ruggekeerd: Willy Alberti, diens doch ter Willeke, Mieke Telkamp, Jan Pruis en accordeonist Tonny Bakkenes. In 21 dagen heeft dit vijftal over heel Nieuw- Guinea 24 voorstellingen gegeven. Studentengevecht in Amsterdam Een brigadier van de Amsterdamse poli tie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in de Sarphatistraat van zyn gummistok gebruik moeten maken om enige honderden studenten uiteen te drijven. Een groep Leidse studenten wilden de sociëteit binnen van hun hoofdstedelijke collegae, dezen weigerden hun de toe gang... omdat zij „vesten" droegen. De vechtpartij ontstond toen de Amst vesten uit te trekken. i maken hun de GEMATIGD OPTIMISME 7V t 7 7 7 i Tl 1 J ingedeeld in een poule van vijf, samen Nederland met txUSland met Rusland, de huidige wereldkam pioen, Rood-China, Finland en Tunesie. Op papier moeten we van deze laatste 2 landen kunnen winnen. Het ligt aan re in de ploegen de fina- in dezelfde poule Dinsdagmiddag zijn met een Tupolev van Aeroflot 22 volleybalspelers eni speelsters, 2 coaches en 6 officials van Schiphol naar Moskou vertrokken, waar van 10 tot 28 oktober de wereldkam pioenschappen volleybal gehouden wor den. De laatste drie maanden heeft trainer-coach Kees van Zweeden (47) elke week tweemaal met de 11 leden van het herenteam getraind. „We heb ben ons geducht op de wereldkampioen schappen voorbereid", sprak hij voor vertrek van Schiphol. „Onze ploeg is de wedstrijd tegen China of we finale komen. De eerste twee van elke poule gaan over naar De heer Van Zweeden verklaarde, dat er tegen China een kans was om te winnen, omdat het spel van de Neder landse ploeg geheel anders is dan dat van de Chinezen. „Het is voor ons ge makkelijker om tegen een dynamische ploeg te spelen, die veel risico's neemt en hierdoor veel fouten maakt, dan voor de Chinezen om onze ploeg met zijn statische spel, waarbij „safety first" geldt, partij te geven", zei hij. Wat deelname aan de Olympische Spelen te Tokio betreft, dit zag coach Van Zweeden somber in. „Aan vankelijk zouden de eerste 16 ploegen van de wereldkampioenschappen mo gen deelnemen, maar nu het in de bedoeling ligt ook dames in Tokio te laten spelen, is dit aantal terug gebracht tot 10. Zoals de zaken nu liggen zullen dit hoofdzakelijk de landen van achter het IJzeren Gor dijn zijn", besloot hij. Als coach van de damesploeg treedt Henk Blok op. Chef d'équipe is de heer H. H. Spruit, lid van het dagelijks be stuur van de NeVoBo. Op 29 oktober keren de ploegen op Schiphol terug. EO NB O NS Een Oostduit.se militaire delegatie onder leiding van generaal Heinz Hoffman, de minister van defen sie, is maandag per vliegtuig naar Moskou vertrokken, meldt het Oostduitse nieuwsbu reau A.D.N. Het bezoek vindt plaats op uitnodiging van de Russische minister van defensie, maar schalk Rodion Malinowski. Volgens het nieuwsbureau zal de dele gatie tien dagen in Rusland blijven om militaire eenheden en leger- scholen te bezoeken- Het bezoek van Oost-Duitslands hoogste mili taire leiders aan Rusland is het eer ste in zijn soort. De Oostduitse minister van verkeer, Erwin Kramer, die het gezelschap op een vliegveld bij Berlijn uitgeleide deed, noemde het bezoek .,een blijk van de alliantie tussen de legers en do volkeren van Rusland en Oost- Duitsland". Phoenix Bijbel- pockets De Haan. Zeist, heeft in zijn Phoenix- reeks (een van dc aantrekkelijkste, die in Nederland verschijnt) thans een serie opgenomen met bijbelcommentaren „voor dc moderne mens". Uit een sa menwerking van protestantse, rooms- katholieke, joodso en zelfs moslimge leerden is een project voortgekomen, waarbij men dertig pockets wil uitgeven (18 over het Oude en 12 over 't Nieuwe Testament) waarin op duidelijke wijze de bijbeltekst wordt verklaard. Naast elkaar vindt men christelijke, joodse, Islamietische filosofische en psychologi sche bijbelverklaringen. Het is geen ge ringe opgave, maar de uitgever heeft geleerden met kljnkendc namen bereid gevonden de redattie te voeren: prof. dr. P. A. H. de Boer, prof. dr. C. A. Rijk, dra. Sootendorp, waarbij drs. H. van Praag als reductiesecretaris optreedt. Deel 1 behandelt dc schepping, deel 2 het paradijs en deel 3 de zondvloed en de toren van Babcl. Wij hebben geboeid in deze eerste drie deeltjes gelezen en we moeten erkennen dat z(j ons hebben ge ïmponeerd, zowel door opzet als uitwer king. Er staan voortreffelijke essays in, terwijl dank z(j een centraal gevoerde redactie doublures zijn vermeden. Korte samenvattingen verhelderen het geheel. De uitvoering van deze boeken is uit stekend. zoals vrijwel alle delen van de Phoenix-reeks. BIJ RODE-KRUISINZAMELING Zeeuws bedrag zal in 1962 minder zijn Zeeland, die qua ledental beneden van het landelijke gemiddelde van 33 pro cent van het aantal gezinnen liggen. Beneden de 20 procent liggen nog Mid delburg, Vlissingen, Hontenisse, Zuid- Beveland West en Axel. Tussen 25 en NIET ALLEEN het Zeeuwse, maar ook het Gelderse en uiteindelijk ook het Nederlandse bestuur van het Rode Kruis zien met bijzondere belangstel ling uit naar de resultaten van de Ro- de-Kruisinzameling 1962. Eu iu het brandpunt van die belangstelling staat Sint-Philipsland, vele jaren winnaar van de landelijke prijs voor gemeenten. De „Fliplanders" moeten namelijk geducht oppassen voor de Gelderse afdeling El- ten, die het abnormaal hoge streefbe drag heeft bereikt van 674, 8 procent. Of Sint-Philipsland dc eer aan Gelder land zal moeten laten moet nog even een onbeantwoordde vraag blijven, daar de resultaten van de Zeeuwse gemeente nog niet bekend zijn. Hoewel het resultaat van dc afdeling Zuid-Beveland West nog niet bekend is, heeft het afdelingsbestuur aan het Zeeuwse secretariaat meegedeeld, dit zeker 1500 gnldcn minder zal zyn dan vorig jaar. Deze tegenvaller houdt verband met een gorlngere opbrengst in Goes, waar de bekende oliebollenactie moest uitvallen. Hierdoor zal in het ka der van de stedenwedstrljd de wissel beker zo goed als zeker van Goes naar Terneuzen verhuizen. Bovendien houdt het Zeeuwse Rode- Kruisbestuur er rekening mee, dat het totale beeld van de inzameling dit jaar wat minder zal zyn dan het vorige jaar. In ieder geval komt Zeeland echter nog wel boven de 85 procent van het streefbedrag (vorig jaar 88.3 procent), terwijl liet vry 'zeker is, dat naaste concurrent Over- ijsel dit percentage niet zal bereiken. Op dit punt zijn dc Zeeuweu dus wel zo goed als zeker van de eerste plaats. De afdeling Hulst is er in geslaagd dit jaar het streefbedrag aanmerkelijk ho- ;er te krijgen dan in 1961: van 536 gul len steeg de opbrengst daar namelijk naar 969 gulden! De mindere opbrengst in de afdelingen Duiveland en Zierikzee in 1962 is te wijten aan het afstaan van gebiedsdelen in verband met de gemeen telijke herindeling. „ZWAKKE" AFDELINGEN Kringsecretaris A. I). Constandse, die in zyn derde kwartaalverslag over 1962 deze feiten memoreert, heeft voorts een overzicht opgesteld van de afdelingen in In de campagne-opbrengst liggen bene den het landelijk gemiddelde van 63.4 procent: St. Jansteen (20.5 procent), Sas van Gent. Hulst, Hontenisse, Vlis singen en Middelburg. De kringsecretaris verzoekt de afde lingsbesturen in de komende winter maanden extra aandacht te besteden aan de ledenwerving, temeer omdat er naar gestreefd wordt bij het 100-jarig bestaan van het Internationale Rode Kruis in 1963 het ledental in Nederland belangrijk te verhogen. Saada (Jemen) veroverd door koningsgezinden Radio-Amman (Jordanië-Hassan ge zind) meldde gisteravond dat de in Noord-Jemen gelegen versterkte plaats Saada zich aan dc troepen van prins Hassan van Jemen neeft overgegeven. Volgens de Jordaanse radio-omroep heeft de bezetting van het fort van Saa da zich aan de eenheden van Hassan overgegeven. Diens militairen zouden eveneens het vliogvold van Saada heb ben bezet, waarbij ook do bezetting hier van zich zou hebben overgegeven. Een nog in zeer goede toestand verkerend vliegtuig werd buit gemaakt. Volgens radio-Amman rukken Jemeni- tiscne stammen, die het vorstenhuis trouw zijn gebleven, thans op in de rich ting van do hoofdstad Sanaa, teneinde deze te „bevrijden". Zij zouden hierbij „de ene overwinning na dc andere" boe ken. (Van onze Haagse redactie) Veertig aalmoezeniers, die werken onder de in Nederland verblijvende Spaanse en Italiaanse arbeiders, hebben in een gezamenlijk schrijven aan de minis ters van sociale zaken en volksge zondheid en van justitie gepleit voor een oplossing van het gezinsprobleem van deze buitenlandse arbeiders. In hun brief doen zij de suggestie de buitenlandse arbeiders te beschouwen als immigranten, die dus hun gezin mee ki nen nemen. Zo dit niet moge lijk is, vragen de aalmoezeniers de buitenlandse arbeiders in de gelegen heid te stellen meer naar het land van herkomst te reizen voor een tij delijke gezinshereniging. De aalmoezeniers wijzen in hun brief op de moeilijkheden, waarmee de Spaan se en Italiaanse arbeiders te kampep hebben en die ontstaan zijn door de langdurige gezinsscheidingen. Vooral geldt dit voor de Spanjaarden, van wie de meesten gehuwd zijn in tegen stelling met de Italianen, van wie de grote meerderheid ongehuwd is. Van de zijde van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid deel de men mede, dat over deze brief nog overleg moet plaatshebben met het ministerie van justitie, terwijl ook het ministerie van maatschapDelijk werk bij het overleg moet worden betrokken, omdat vooral de huisves ting van de gezinnen van de buiten landse arbeiders een probleem vormt. Weinig kansen voor Swift bij Regenboog Na de resultaten van het vorige week einde is Regenboog in de eerste klas van bet district Zuid-Holland en Zeeland der K.N.K.B. nog de enige ongeslagen ploeg. De Dordtse ploeg wil kennelijk in de kortst mogelijke tijd zyn oude plaats in de hoofdklasse weer innemen. Zater dag a.s. trekt Swift naar de Merwede- d om de tricolores te ontmoeten. Tot toe heeft de hoofdstedelijke ploeg in zyn uitwedstrijden geen succes geboekt en het ziet er niet naar uit, dat daar in de wedstrijd tegen Regenboog verande ring in komt. Weliswaar zijn de laatste resultaten van de „Regenbogers" min der overtuigend, maar uoor hun grotere routine en slagvaardigheid zullen zij Swift wel op de knieën kunnen krijgen. Voor de Zeeuwen blijft er alleen maar over om te trachten de nederlaag bin nen redelijke grenzen te houden. Als de Middelburgse twaalf de sterkere tegen stander met enthousiast spel tegemoet treedt, is een eervolle nederlaag zeker mogelijk. H.K.V. 2 heeft op duidelijke wijze zijn kandidatuur voor de topplaats gesteld door medegegadigde Ons Eibernest 2 met ruim verschil te kloppen. De H.K. V.-reserves krijgen nu Sperwers op be zoek. De gasten zullen hun vierde ach tereenvolgende nederlaag lijden. Ons Eibernest 2 gaat op bezoek bij Rozen burg en kan zich van de schok tegen .K.V. 2 herstellen. O.S.C.R. komt er steeds beter in. Fluks moet daarom in Rotterdam terdege op haar tellen pas sen. Een gelijk spel Algemene ontvangt O.D.O. De Leidenaren hebben zeker kans op de eerste winstpunten, door de positie van de gasten er niet rooskleuriger op wordt. Programma: RegenboogSwift; H.K.V. 2Sperwers: RozenburgOns Eiber nest 2; O.S.C.R.Fluks; Algemene O.D.O. De stand is: Regenboog H.K.V. 2 Ons Eibernest 2 Fluks Swift O.S.C.R. Sperwers O.D.O. Rozenburg Algemene f Advertentie} 5 4 1 0 9 36—17 5 4 0 1 8 39—20 5 4 0 1 8 29—26 5 3 0 2 6 25—22 5 3 0 2 6 27—32 5 1 2 2 4 18—20 5 2 0 3 4 24—25 5 1 0 4 2 12—29 4 0 13 1 21- 4 0 0 4 0 17- KO PRINS NU MIDVOOR Vier debutanten bij Nederland Een experimenteel Nederlands elf tal komt zondagmiddag in het Deurnestadion bij Antwerpen tegen België binnen de lijnen. Het oranjeteam telt niet minder dan vier debutanten; linksback Piet Ouderland van Ajax, links half Jan Villerius van ADO, rechtsbuiten Frits Soutekouw van Volewijckers en linksbinnen Charly Bosveld van Sportclub Enschede. De bezetting van de midvoorplaats een experiment op zichzelf. Schwartz slaagde er niet in een werkelijke mid- voor te ontdekken en daarom plaat ste hij de -Ajacied Ko Prins, die van nature een binnenspeler is, op die plaats. Tegen Denemarken speelde Prins linksbinnen en hij was éen van de weinigen, die in die wedstrijd althans aan Nederlandse kant een voldoende haalden. Van het team, dat onlangs met 41 van Denemarken verloor, werden slechts vier spelers gehandhaafd. Van hen behielden alleen Van Wissen (rechtshalf) en Pronk (spil) hun plaats. Prins verhuisde dus naar de midvoorplaats en Muller (eerst linkshalf) moet nu op de rechtsbin nenplaats opereren. Doelman Peter van der Merwe, die wegens een bles sure tegen Denemarken door Lagar- de vervangen werd, neemt zijn plaats onder de lat weer in. Heel wat befaamde spelers moesten hun plaats afstaan. Zo keren behalve La- garde ook Roel Wiersma, Jan Ren ders, Sjaak Swart, Henk Groot, Ton- nie van der Linden en Piet Keizer niet terug in dit Nederlandse elftal. Bondscoach EIek Schwartz heeft er on getwijfeld heel wat moed voor moe ten opbrengen om dit Nederlands elf tal samen te stellen. Het team heeft plotseling een volkomen „ander ge zicht". Het wijkt ingrijpend af van alle voorgaande selecties. Op papier is dit experimentele elftal beslist niet sterker dan het team, dat tegen De nemarken in het veld kwam, maar ongetwijfeld kan dit nieuwe elftal heel wat meer geestdrift en doorzet tingsvermogen opbrengen. En dat zyn tegen de Belgen bijzonder be langrijke wapens-..- Het Nederlands elftal ziet er nu als volgt uit: doel: Peter van der Merwe (NAC); achter: Ferry Petterson (Blauw Wit), en Piet Ouderland (Ajax); midden: Fons van Wissen (PSV), Tonny Pronk (Ajax) en Jan DO); voor: Fri Villerius (Al voor: Frits Soute kouw (Volewijckers), Bennie Muller (Ajax), Ko Prins (Ajax), Charly Bosveld (SC Enschede) en Piet van der Kuil (PSV). Reserves zijn Doesburg (Sparta), Renders (PSV), Schrijvers (NAC) en Geurtsen (Velox). OVERWINNING VOOR TAL Nederland in de achterhoede Het Russische team is, volgens de ver wachtingen, winnaar geworden van de 15e schaakolympiade. De Russen be hoefden in hun laatste ontmoeting (te gen Hongarije) nog slechts een half punt te veroveren om de eindzege te behalen en dat was al snel gebeurd, door een remise van Geiler tegen Bilek. Nog twee duels eindigden in een ver deling van het punt en voorts won Mi- kael Tal van Barcza. Toch was de Russische overmacht dit maal niet zo groot als voorheen. Een verschil van vijf punten tussen de. win naars en nummer twee was in het ver leden vaak bereikt, maar nu bestaat de kans, dat Zuid-Slavië tot op 3% punt zal naderen. De Zuidslaviërs sloe gen in de laatste ronde resoluut een aanval op de tweede plaats door het team van de Verenigde Staten af. De voorlopige eindstand is 11, maar Fi scher staat op verlies tegen Gligoric, die een geweldige partij speelde, terwijl de kansen van Byrne tegen Ivkov ook al niet groot zijn. Nederland trad in de laatste ronde aan tegen Argentinië, dat reeds ze ker is van de vierde plaats, maar mogelijk nog lio^er zal eindigen. Slechts één partij werd beslist: Don- ner en Najdorf kwamen remise over een. Bouwmeester, Langeweg en Kramer braken allen him partijen af in een iets slechtere stelling, maar ogenschijn lijk hoeft dit niet direct tot verlies te leiden. Een 22 eindstand behoort noj~ tot de mogelijkheden en in dat geva zou Nederland, dat vrijwel het gehele toernooi de voorlaatste plaats met Tsje- cho-Slowakije heeft gedeeld, nog juist boven de Tsjechen eindigen. Deze ver loren namelijk met 2%1% van Roe menië. De resultaten in de finalegroep waren: OostenrijkBulgarije 1%2%. Roeme niëTsjecho-Slowakye 2%1 Ne derlandArgentinië (3 afgebro ken partijen), West DuitslandOost Duitsland 1%1% (1 afgebr. party), Verenigde StatenZuid-Slavië 11 (2 afgebr. partijen). HongarijeRusland -2%. Na de elfde ronde ziet de voorlopige eindstand er als volgt uit: 1. Rusland 31% pnt, 2. Zuid-Slavië (26 pnt (2), 3. Verenigde Staten 25 (2), 4. Argentinië 23% pnt (3), 5 Hongarije 23 pnt, 6. Bulgarije 21% pnt/ 7. Oost-Duitsland 20% pnt (1), 8. Roemenië 20% pnt, 9. West-Duitsland 20 pnt (1), 10 Tsjecho- Slowakije 18% pnt, 11 Nederland 17% pnt (3), 12. Oostenrijk 10% pnt. - De tussen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal afgebroken partyen aan. Zaak is al twee jaar in onderzoek Dit najaar nog wordt rapport verwacht (Van onze Haagse redactie) lil de kring van de ziekenfondsen en de bedrijfsverenigingen begint men zich blijkbaar met enig onge duld af te wagen, of het Unilever- concern eindelijk bereid zal zijn om een schadevergoeding van in totaal ongeveer 400.000 uit te keren, die zij geclaimd hebben op grond van de bijzondere uitgaven die zij zich twee jaar geleden hebben moeten getroosten als gevolg van de ver breiding van de zogenaamde Plan- ta-ziekte. Mocht Unilever op haar standpunt blij' ven staan, dat het concern tegenover de ziekenfondsen en de bedrijfsverenigin gen geen enkele verplichting heeft, te minder daar nooit een rechterlijke uit spraak is gevallen, die de schuld van Unilever juridisch onomstotelijk vast stelt, dan zou men toch graag willen Unilever heeft de particuliere slacht offers van do Planta-ziekte, die zijn oorzaak vond zoals men een paar jaar geleden vrij algemeen aannam m de verwerking door de marga rine van een cmulgator, die het spat= ten moest tegengaan, indertijd vrij willig, dat wil zeggen zonder dat een juridische uitspraak haar daartoe noopte, een schadevergoeding uitbe taald. Dit bedrag liep tenslotte op tot ongeveer anderhalf miljoen gul den. Unilever voelde zich hiertoe mo reel verplicht, maar uitsluitend te genover de particuliere slachtoffers, die niet bij een ziekenfonds of be drijfsvereniging waren aangesloten. Het concern ging er van uit, dat de ver houding tot de ziekenfondsen en be drijfsverenigingen een andere is dan te genover gedupeerde particulieren. Het liet weten, dat het niet bereid was om de schadevergoedingsclaims voetstoots te erkennen. In elk geval wenste Unile ver de uitspraak van do rechter over de schuldvraag af te wachten. Wij vernamen, dat de zaak nog steeds in vooronderzoek is. De instructie hoop te dat liet gelukken zou om dit najaar een gedegen en duidelijk rapport van de commissie van deskundigen in handen te krijgen. KERKNIEUWS Nederlander adviseur aartsbisschop Djakarta Dr. P. Smulders S.J. zal op het Vati caanse concilie optred als theologisch adviseur van de aartsbisschop van Dja karta, mgr. Djajasepoetra S.J. Pater Smulders doceert dogmatiek en patro logie aan het Canisianum der Jezuieten te Maastricht. Protestantse waarschuwing aan vooravond concilie Protestante waarnemers op het Vati- kaanse concilie hebben dinsdag gewaar schuwd tegen het verwachten van „on redelijke resultaten" van het concilie. Zij waren echter van mening dat het concilie toch een succes zou worden. De waarnemers waarschuwen echter dat het sucecs afhangt van de mate van bezorgdheid in de Katholieke Kerk met betrekking tot haar inwendige gezond heid en levenskracht. Deze voorspellingen werden gedaan door prof. K. E. Skydsgaard uit Kopenha gen en dr. George A. Lindbeck. WERELDRAAD VAN KERKEN HELPT PERZIE Het dorp Esinatabad in Perzië, zal door de Wereldraad van Kerken worden her bouwd. Esmatabad ligt op 60 km van Teheran en op 3 mijl van Bouin, het centrum van de aardbeving. In Esmata bad is 95 procent van de huizen ver nield, terwijl de overige woningen zo gevaarlijk zijn beschadigd, dat de men sen er niet meer in durven. Het aantal mensen dat in Esmatabad opnieuw on der dak moet worden gebracht, wordt chat op 2800. negen Nederlandse kerkgenootschap pen, die in contact staan met de Stich ting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen hebben in totaal reeds ruim 900-000 ontvangen uit de voor de slachtoffers van de aardbeving in Perzië gehouden collecte. Zondag a.s- zal de handbalsport voor wat de competitie betreft praktisch stil liggen, omdat deze dag voor de afdelin gen van het N.H.V. is gereserveerd om selectiewedstrijden of ander technisch werk te doen. De afdelings technische commissie van Zeeland heeft ter voor bereiding van de zaalhandbalcompetitie voor de leiders van alle verenigingen een instructieve training georganiseerd. De heer J. v. d. Burg uit VIaardingen, bonds-oefenmeester van bet N.H.V., zal van 's morgens 10 uur tot 's middags 16 uur, in de veiling van Bergen op Zoom deze training leiden- Het beperkte programma voor de com petitie ziet er als volgt uit: Afdeling Zeeland, dames district 2e klas B: ODILuctor; Zld. Sport II Olympus H- Heren district 2e klas B: Walcheren Olympus: ODI—Tonido II. Heren afdeling le klas: Walcheren. II— EMM II; Hellas H—-Olympus H. Dames junioren: TonidoOlympus: WalcherenMarathon; SluiskilODI. Heren junioren: Volharding—Olympus; TonidoHellas. Jongens 14-15 jaar: TonidoOlympus; WalcherenEMM Jongens 12-13 jaar: WalcherenEMM; HellasTonido. Meisjes A: VolhardingOlympus Walcheren AMarathon. Meisjes B: TonidoOlympus B; Wal cheren DWalcheren B. Afdeling West-Brabant, dames le klas: Heerle—Blauw Wit H; Taxandria— SOA II; TerheydenEmBeE; Rapid DVS; EBHV H—Desk. Heren le klas: Velocitas IIRapid 11: Rapid HIDesk II: Uno AnimoSOA H; Juliana HTachos II. Dames 2e klas: EWHiola Heren 2e klas: Dongen-EW. Een woordvoerder van het bestuur Hongkong heeft bekendgemaakt dat uit het Engelse schip Eastern Maid in de haven Hongkong 588 staven goud ter waarde 47.000 pond sterling (1.470.000) in beslag zijn genomen. Het goud was in de machinekamer verborgen. NageUomen advertenties. VEILING MIDDELBURG. A-s- donderdag GEEN consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters. Heden werd plotseling uit ons midden weg gerukt onze innig ge liefde, zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader LIEVEN V- d- KETTERIJ, Meulmeester, op de leeftijd van 67 jaar. Dat hy moge rusten in vrede. Arnemuiden: Wed. P. v. d. Ketterij- Meulmeester Vlissingen: M. v. Eeno- v. d. Ketterij L. v. Eeno en kinderen Arnemuiden: B. v. d. Ketterij P. S. M. v. d. Ketterij- Otte A. Nijholt- v. d. Ketterij E. Nijholt en kind L. v. d. Ketterij C. M. S. v. d. Ketterij- Boeije Souburg: P. E. Sinke- v. d. Ketterij J. Sinke en kind Arnemuiden, 8 oktober 1962. Schoolstraat 10. Dc teraardebestelling zal plaatsvinden op vrijdag 12 oktober. Vertrek sterfhuis om 12 uur. Heden nam de Heere plotseling uit ons midden weg, onze geliefde vrouw, moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder JACOBA DE PAGTER-WISSE op de leeftijd van 74 jaar. Nieuw- en St.-Joosland: H. de Pagter Utrecht: wed. F. Coppoolse- de Pagte St .-Laurens: N. Coppoolse-de Pagter Veere: A. Goedbloed-de Pagter J. Goedbloed Nieuw- en St.-Joosland: W. Beekman-de Pagter C. Beekman Rozenburg: A. de Pagter C. de Pagter-van Vliet Oost-Souburg: L. de Pagter K. J. den Pagter- Houterman klein- en achter kleinkin deren Nieuw- en St.-Joosland, 9 oktober 1962. De begrafenis zal plaatshebben op zaterdag 13 oktober. Vertrek sterfhuis 1 uur n.m.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11