KREYMBORG WOENSDAG SHETLAND PILLOVEB AMBTENAREN TELEURGESTELD over gang van zaken bij U.N.T.E.A. TP y Orkestenverbond verwijt commissie- Witteman gebrek aan deskundigheid KLANKBORD Mr. Veldkamp begin november naar Nederland STEEDS MEER INDONESIËRS KOMEN NAAR NIEUW-GUINEA Eindelijk een sterk hoge-drukgebied ONDERHANDELINGEN OVER BRITSE TOETREDING TOT E.E.G. HERVAT Gouden harpen' voor Hugo de Groot en Ferry van Delden Waarom bestaat commissie-W itteman Raad voor de Kunst competent tot geven van adviezen DINSDAG 9 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Mr. H. Veldkamp, tot verleden week maandag plaatsvervangend gouverneur van Nieuw-Guinea heeft besloten begin november voor goed naar Nederland te vertrekken. Men neemt aan dat mr. Veld kamp eveneens teleurgesteld is over de gang van zaken bij de U.N.T. E.A., die blijkbaar geen belangstelt in de adviezen van de Neder landse topfunctionarissen die zich bereid hadden verklaard nog in westelijk Nieuw-Guinea te blijven. Vele van deze ambtenaren zijn gisteren uit Hollandia vertrokken. Zij hebben de sterke indruk dat de U.N.T.E.A. geen gebruik maakt van hun ervaringen en adviezen. Een jurist kreeg op zijn departement van een Tsjechische V.N.- functionaris de eenvoudigste werkzaamheden opgedragen, maar meestal had hij niets te doen. De knappe deskundigen die jarenlange ervaringen te midden van de wildste stammen hebben opgedaan, wor den niet geraadpleegd. Intussen stroomt Hollandia vol Indonesiërs, terwijl Nederlanders met grotere spoed verdwijnen. Versneld Het beleid van de U.N.T.E.A. is er uiteraard duidelqk op gericht om de langrijkste posten door Indonesiërs laten bezetten. Zaterdag arriveerden uit Indonesië twee havenmeesters, 16 kas siers, twee scheepvaartkundige inge nieurs en acht (mannelijke) typisten. Jeeps Gisteren arriveerden in Hollandia weer een aantal Indonesische militairen. Het militaire toestel, waarvan de staart in de roodwitte kleuren was geschilderd, trok wederom de aandacht van honder den Papoea's. Vol verbazing zagen zij, hoe uit de enorme buik van de Hercules Russische jeeps werden neergelaten en ook een personenauto, die bestemd is voor de Indonesische vertegenwoordiger in Nieuw-Guinea, de heer Soedjarwo. De militairen ontlaadden het vliegtuig zelf, met behulp van Papoea's. Behalve uit auto's bestond de lading uit kisten met wapens, grote rollen telefoondraad van Amerikaans fabri kaat en een kleine hoeveelheid voe dingsmiddelen. Het detachement be stond uit een tiental militairen van de verbindingsdienst en ongeveer 20 officieren, die zullen worden toege voegd aan de staf van generaal Wi- ranata Koesoema. Een aantal der officieren behoorde tot de SUiwangi-divisie, de divisie, die een groot aantal militairen heeft geleverd voor de luchtlandingen. De meesten hun ner droegen op de mouw een embleem waarop, net als bij d Nederlandse mili tairen, een kaartje van Nieuw-Guinea stond afgebeeld, met daarboven de woor den „Bevrydingsfront Irian Barat". De uittocht van Nederlandse militairen is versneld. De oorlogsbodems „Gronin gen", „Evertsen", „Dolfijn" en „Wal rus", die aanvankelijk medio oktober zouden vertrekken, hebben de thuisreis reeds ondernomen. Met deze vaartuigen, vliegtuigen en het troepenschïp „Seven Seas" zyn na 1 oktober reeds 2500 mi litairen afgevoerd. Een wit pelgrimsschip bracht gistermor gen de eerste Pakistaanse V.N._troepen naar Sorong, Onder de klanken van een doedelzakorkest kwamen de met blauwe helmen en geweren en automatische wa pens uitgeruste manschappen, behorend tot het veertiende en achttiende Pun- tsjaab regiment, van boord. Papoea-ar beiders en Nederlandse soldaten keken vol belangstelling toe. Van vandaag af zullen de troepen met een kustvaarder van de K.P.M. naar andere kustplaatsen gebracht worden. Naar schatting 350 mili tairen en specialisten zullen in So rong achterblijven. Ik WEET NIET of ouwe Joe Kennedy deze krant leest; mocht dit niet het geval zijn, dan ivil de persmeneer van de Ameri kaanse ambassade in Den Haag hem misschien wel even doen we ten dat ik hem niét mag. Niet dat ik uitgesproken het land aan hem heb en dat ik hem niet- thuis zou geven, wanneer hij een kopje thee bij mij zou willen ko men drinken; ik ben een redelijk ruimdenkend man en hoffelijk ge noeg om niemand tegen het hoofd te stoten of tegen ae schenen te trappen, maar om nu te zeggen „hu. wat fijn. Joe Kennedy komt vanmiddag op de thee", dat nu óók weer niet. Eerlijk is eerlijk. Ik houd niet van hem omdat hij zo'n eerzuchtig baasje is. Ik heb een aantal Amerikaanse krante zijn het erover eens dat vader Joe zijn hele lange leven lang doende is geweest met de eerzucht van zijn kinderen te prikkelen. Hij heeft daar een van zijn stand punt gezien uifersf gunstig re sultaat mee bereikt: één zeuntje president, één zeuntje minister van justitie, een derde zeuntje bij na senator en de dochters best on derdak. Eén is zelfs prinses ge- worden. Geen kleinigheid. Pa ,/oe, heb ik gelezen, heeft thuis altijd een soort, wedstrijd met. zijn kinderen georganiseerd in wie het meeste van het meeste wist. I-Iet was daar de hele dag wie is de slimste en de knapste thuis f" ge blazen en het wera de kinderen bij voortduring ingeprent dat het al leen maar de moeite waard is in alles wat je doet nummer één te zijn. Met minder dan de hoofd prijs kon geen genoegen genomen worden. Wie het niet hoger dan du tweede plaats brengt, is geen knip voor de neus waard. Vaders met zulke vérgaande am bities voor hun kinderen vind ik vervelende vaders. Ik vind hen geen goede vaders, zelfs niet wan neer zij. door middel van hun kin deren, hun doel bereiken. Zelfs niet wanneer dit bereikte doel het presidentschap der Verenigde Sta len is. Ik houd niet van eerzuchte- lingen, van opzivepers en dwinge landen. Ik houd niet van mensen, die alleen met de eerste plaats ge noegen nemen en hun hele leven er op richten die eerste plaats te bereiken en anderen de loef af te steken. Een zekere ambitie moet een mens natuurlijk hébben en dat een vader een goede toekomst voor zijn kinderen wenst is de ge woonste, de aannemelijkste zaak van de wereld. Maar men kan zul ke ambities ook overdrijven en ouwe Joe deed en doet dit tot in het absurde. In die krantcartikelen las ik ook dat pa. die bij wijze van spreken scheef hangt van de miljoenen, zijn kinderen altijd een heel schriel zakcentje heeft gegeven. Hoe eenvoudig! Moeten wij daar voor in de handjes klappen van bUJ-blij-blijf Ik niet. Ilc ken die schatrijke vaders die toch zo dood- tanten zit! Alsof zij dat, niet be grijpen in dat grote huis met de auto's, met de bontmantels van moe, met de hele dagelijkse leef wijze. Neen, noch papa's hoge-eisenstcl- lerij, noch zijn kwasi-eenvoud ma ken een plezierige indruk op mij. Ouwe Joe mag 'gerust thee komen drinken; ik zal hem hoffelijk en vriendelijk ontvangen, maar hij moet niet denken, dat dit een be wijs is van sympathie. Die heb ik bepaald niet. voor hem. Laat de persmeneer van de am bassade hem dit maar even mee delen. Het is in dit soort zaken al tijd het beste er geen doekjes om te winden. ELIAS Vier jaar voor frauderende bankbediende Het gerechtshof in Amsterdam heeft gistermorgen de 48-jarige ex-employé van de Amsterdamsche Bank J. E. we gens het medeplegen van valsheid in geschrifte, het opzettelijk gebruikma ken van een vervalst geschrift en me deplichtigheid aan oplichting veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van het voorarrest. Tegen de ex-bankbediende, die na een eis van zes jaar door de rechtbank was veroordeeld tot drie jaar met aftrek, werd 14 dagen geleden een gevangenis straf van 4V> jaar geëist. Met de op lichting was een bedrag van ruim acht ton gemoeid. De ex-bankbediende pleeg de deze fraude in samenwerking met de 57-jarige Franse zakeman G.-R. die zich voor deze feiten nog moet verant woorden. (Van onze weerkundige medewer ker). Waar wij de afgelopen zomer te vergeefs naar hebben uitgezien, namelijk een sterk hoge-drukge bied, tekent zich thans boven het grootste deel van Europa af. De oostenwind voert vrij droge lucht aan, waarin het weer overdag een zonnig karakter heeft, met tem peraturen van ongeveer 15 gra den. In het winterseizoen zou deze ontwikkeling het begin van een flinke vorstperiode inluiden. In het begin van oktober van 1912 (vijf tig jaar geleden) was het ook al vry koud met 's nachts 2 3 gra den vorst. Het huidige stabiele weertype zal wellicht de hele week voortduren, daar er geen actieve depressies in aantocht zqn. MAUR1TS DEKKER OVERLEDEN In Amsterdam is zondagmiddag na een vrij langdurige ziekte op •jarige leeftijd overleden de let terkundige Maurits R. J. Dekker. Deze joodse schrijver werd op 17 juli 1896 in Amsterdam geboren. Hij verwierf grote bekendheid door zijn vele romans en zijn, na de be vrijding verschenen, toneelstuk ken. In 1938 ontstond rumoer om zijn boekje „Hitier, een poging tot verklaring", dat door de justitie in beslag werd genomen. De auteur werd tot een boete van 100 veroordeeld wegens belediging van een bevriend staatshoofd. Tot zqn voornaam ste romans behoren. „Homo Cantat", „Zyn wereld", „Waarom ik niet krank zinnig ben", „De aarde spiyt", „Am sterdam", „De man die een ander was", „Brood", „Reflex", „Aan beide kanten van de drempel" „Oranje trilogie", „Mordje de jood", „De laars op de nek", „Jozef duikt", „De knopenman", „Am sterdam bq gaslicht", en „De afgrond is vlak voor uw voeten". Voor het toneel schreef hy onder meer: „De laatste minuut", „Willem van Oran je", „Panopticum", „De wereld heeft geen wachtkamer", „De andere wet", en „Voor wie zy zingt". In 1949 werd hy onderscheiden met de kunstenaars-verzetsprys en in 1955 met de Marianne Philipsprijs. David de Jong liet in 1946 een biografie over hem ver- schynen. In de Eugeniakerk in Stockholm is het huwelijk voltrokken van de 31/-jarige Belgische zakenman en miljonair Charles Albert Ullens de Schooten met de Zj-jarige Zweed se aravin Madeleine Bernadotte, dochter uit het huwelijk van de Zweedse prins Carl met gravin Elsavon Rosen. Koning Boudewijn der Belgen en zijn gemalin koningin Fabiola hebben een bezoek gebracht aan Hasselt, waar het vorstenpaar on der meer een confettiparade ten deel viel. AGENDA VASTGESTELD MET DRINGENDE KWESTIES Voor Kerstmis nog 5 ministeriële conferenties Na een onderbreking van ruim twee maanden zijn gisteren de onderhan delingen over liet Britse verzoek tot toetreding tot de Europese Econo mische Gemeenschap in Brussel her vat. Het grootste deel van de verga dering tussen de ministers van d€ zes E.E.G.-landen en de Britse de legatie onder leiding van minister Heath werd besteed aan de regeli van de verdere werkzaamheden het einde van dit jaar. In beginsel zullen er in de periode tot Kerstmis nog vijf ministeriële con ferenties worden gehouden.'Deze con ferenties zullen worden gehouden op 25 oktober, 15 november, 29 novem ber, 10 december en 20 december. Het wordt echter in conferentiekrin gen vrijwel uitgesloten geacht, dat nog dit jaar alle belangrijke vraag stukken kunnen worden opgelost. Voor de verdere bespreking door de ambteiyke deskundigen van de zeven landen heeft de ministeriële confe rentie, die werd geleid door de Ne derlandse staatssecretaris van bui tenlandse zaken, dr. H. R. van Hou ten, trouwens een agenda vastgesteld. Daarbq zal het eerst aan de orde ko men de kwestie van de uitvoer van levensmiddelen uit Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland. Engeland als het grootste importland van voedsel in de wereld betrekt dit vooral uit het Gemenebest en een op lossing dient te worden gevonden om de exportbelangen van deze landen te waarborgen als Groot-Brittannië tot de E.E.G. toetreedt. Landbouw Voorts zal prioriteit worden verleend aan het vraagstuk van de Britse landbouw. Daarbij komen aan de or de de door Engeland gevraagde ver lengde overgangstermijn om zijn landbouw aan liet gemeenschappelij ke beleid van de E.E.G. aan te pas sen en de voorwaarde van de „zes* tot geleidelijke afbraak van het thans De reeds rijkelijk gevulde nationale prij- zenkast heeft er een onderscheidingste ken hij: het is de „gouden harp", be stemd voor lieden die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de Ne derlandse lichte muziek. De eerste exemplaren van de „gouden harp" zijn gisteravond uitgereikt aan de pas gepensioneerde componist-musi cus-dirigent Hugo de Groot en de ruim 70-jarige componist-tekstschrijver Fer ry 'van Delden, die ongeveer zevendui zend composities op zijn naam heeft staan („We gaan naar Rome", „Rats, kuch en bonen", e.d.). De uitreiking ge schiedde tijdens de in Amsterdam ge houden derde reünie der lichte muziek. ;eorganiseerd door het Comité voor Ne- lerlandse Amusementsmuziek Conamus, die mede in het teken stond van het zil veren jubileum van de bijna 250 leden tellende vereniging van Woord- en Toon dichters der Lichte Muziek (W.T.L.). Conamus vice-voorzitter A. J. G. Streng- holt reikte de „gouden harpen" uit. Aan Hugo de Groot „omdat hy zo'n allround dienaar van de Nederlandse lichte mu ziek is" (muziek voor honderden films en duizend andere composities) en aan Ferry „omdat hij met duizenden onster- feiyke liedjes en smartlappen mensen plezier heeft bezorgd". Voor 1 miljoen aan juwelen gestolen in Londen In het afgelopen weekeinde zijn uit twee Londense groothandels juwe len ter waarde van in totaal ruim 1 miljoen gulden gestolen. In de ge bouwen van de twee firma's, die gevestigd zijn aan de Shaftesbury Avenue in het hart van de Britse hoofdstad, werden vijf kluizen opengebrand, nadat de alarmin stallaties onklaar waren gemaakt. Daardoor hadden de dieven alle tijd om rustig te werken. steem voor de 1 Een derde vraagstuk, dat de komende weken met voorrang wordt bespro ken, is dat van de regelingen voor India, Pakistan en Ceylon. Minister Heath kwam gisteren bq de heropening van de onderhandelingen terug op de eerder voor deze drie lan den getroffen regeling. Hij stelde voor een tweetal aanvullende verkla ringen in de regeling op te nemen, hoewel hij daar onmiddellijk aan toe voegde „geen heropening van de on derhandelingen over een bereikte overeenkomst" te beogen. Een beslisisng over deze aanvullende verklaring zal op ambtelijk ni- veaü door deskundigen worden voor bereid en op volgende ministeriële conferenties ter sprake komen. Hulp gevraagd voor nog 20.000 vluchtelingen (Van onze speciale verslaggever) De hoge commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, dr. Felix Schnyder, die gedurende twee dagen een officieel bezoek aan Nederland brengt, heeft de aandacht ran de Ne derlandse regering en via de pers van het Nederlandse volk gevraagd voc een specifiek onderdeel van de vlucht* lingenhulp, dat door gebrek aan midd< gevaar dreigt te komen. Er zijn in Europa namelqk nog steec 20.000 deel? gehandicapte, vluchtelinge voor wie de nulp in materiële zin no0 niet op gang is gekomen. En deze groep vormt nu juist de laatste rest van het vluchtelingenprobleem in materiële zin, die men eind 1963 „geruimd" hoopt te hebben. Zij vormen bovendien niet de gemakkelijkste gevallen, zodat de ge middelde kosten voor de aan hen be stede hulp hoger liggen dan gewoonlijk. In totaal zal voor de hulp aan deze 20.000 mensen 12 miljoen dollar nodig zqn tot eind 1963. Uit de geregelde in komsten kan de hoge commissaris re kenen op 6 miljoen de volgende zes miljoen zullen moeten komen van lan den en regeringen, die bereid zijn een offer te brengen voor het vluchteligen- werk, waarvan de hulp aan deze 20.000 slechts een onderdeel vormt. In Europa zijn thans nog 65.000 vluchtelingen, voor 45.000 van hen is de hulp reeds op gang gekomen of in elk geval gefinancieerd Mr. Stikker geopereerd De secretaris-generaal van de Noordat- lantische Verdragorganisatie mr. D. U. Stikker is in het Walter Reed zieken huis van het Amerikaanse leger in Washington geopereerd, aldus is giste ren officieel van Navo-zijde in Parijs meegedeeld. Mr. Stikker heeft de opera tie, aan dikke darm en galblaas, goed doorstaan, zo werd gezegd. WWVUWAAAAIUlWVUUWWWUUWVUVUUUUUWUUlAAMfUWtfUVMUVUUUVVUt/UWVVUWUVtfWUUWUWUWWUUWWWWWl ROTTERDAMMER WON CONCOURS DER STRAATMUZIKANTEN Het uitstervende gilde van de straatmuzikanten moge dan in Amsterdam nog 't sterkst zqn -/ertegenwoordigd (er zyn er nog 38 met 'n vergunning) een Rotterdammer is gisteren met de erepalm gaan strijken op het in de hoofdstad gehouden nationaal concours voor straatmuzikanten. Het was Piet de Kubber, met een bedrag van 250 en een gloednieuwe accordeon (waarde 800) ging de dolgelukkige Rotterdamse straatmuzikant naar huis. zyn 14 concurrenten (de Hagenaar Frans Goedewold en voorts uitsluitend Amsterdammers) had hij ver achter zich gelaten. Het was een gezellig feest, dit concours voor straatmuzikanten. Het werd gehouden in de Noor derspeeltuin in het hart van de Amsterdamse Jordaan. De straathits, ge speeld op accordeon, gitaar, mondaccordeon of zingende zaag, werden luid keels meegezongen door jong en oud uit de Jordaan, zo luid zelfs dat de hypergevoelige microfoon! van de televisie (de opnamen worden vanavond uitgezonden) de prestaties van de toonkunstenaars-der-keien niet meer konden registreren. Advertentie i Waarborg kwaliteit. Fully fashioned, diverse effen kleuren. Alleen geldig 10 oktober a.s. MUIl"® voor leeftijd 8 jaar ld. stijging p. m. 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland Lange Delft 60-62 - Middelburg Walstraat 84 - Vlissingen. Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. Proces in Karlsruhe In Karlsruhe in West-Duitsland is gis teren een opzienbarend proces begon- :n. Terecht staat de 31-jarige ex-, Sowjetagent Bogdan Nikolajewitsj Sta sjynski, die twee vooraanstaande Oekraïense ballingen in West-Duitsland zou hebben vermoord. Stasjynski heeft niet alleen bekend deze misdaden te heb ben gepleegd, maar hq heeft zich ook zelf bij de politie aangegeven, al was dat jaren later, toen de grond in Rus land hem te heet onder de voeten werd. Op 12 augustus 1961 vluchtte hq uit Rusland naar het westen. In Oost-Ber- lijn kwam hq de sectorgrens over en de dag na zijn vlucht gaf Ulbricht bevel de beruchte muur tussen Oost- en West- Berlljn te bouwen. Stasjynski stapte in West-Bcrlijn direct naar de politie. Hij vertelde een Russi sche agent te zijn en dat was genoeg om de celdeur voor hem te openen. Daar had hij dan ook op gerekend, want ach ter Westduitse gevangenismuren voelde hij zich het veiligst. Zqn vlucht en zqn verhoor waren min sten? zo spectaculair als de bouw van de muur dwars door Berlijn. Stasjynski bekende de dood op zijn geweten te heb ben van Lev Rebet en Stefan Bandera, twee Oekraïense nationalistenleiders, die in West-Duitsland woonden en die daar leiding gaven aan de organisatie van vrije Oekraïeners, een anti-communisti sche organisatie. De bekentenis van Sta sjynski was een verrassing voor zowel oost als west. Toen in 1957 professor Lev Rebet, een actief schryver van anti-communis tische lectuur, dood werd aangetroffen in een woning in München, meende men dat hij door een hartaanval was getrof fen. jaar later stierf de leider van de ueners in de vrije wereld, Stefan Bandera. Ook ditmaal was er niets te vinden, dat op een aanslag wees. De politie maakte bekend, dat Bandera waarschijnlijk zelfmoord had gepleegd en daarmee was, althans voor het pu bliek, de kous af. In de kringen van Oekraïense ballingen wras men echter niet helemaal tevreden over deze uitleg. Het vermoeden werd geuit, dat Rusland achter beide sterfgevallen zat. maar tot dat Stasjynski zijn mond opendeed hoor de men niets meer over de zaak. De bekentenis van Stasjynski bracht daarom heel wat sensatie teweeg en Ul bricht kon niet snel genoeg bouwen aan zqn muur om de aandacht van de Rus sische agent af te leiden. Als in zovele gevallen had ook ditmaal een vrouw de geheime dienst lelijk parten gespe-rtd. Mevrouw Stasjvnski, een Oostduitse. zou de spion vólgens diens eigen beweringen hebben gewe zen op het gevaar, dat hy in Rusland liep. „Ik wist te veel en ik had voor de Russen als agent geen waarde meer. Elk ogenblik kon ik zelf onschadeiyk worden gemaakt. Daarom ben ik De Russen, die het hoorden, moeten er erg van geschrokken zijn. Een tqd lang bleef het stil en toen kwam de reactie. Rusland bracht met Oostduitse hulp de zaak-Oberlander aan het rollen. Zoals men weet werd toen gepoogd minister Oberlander m West-Duitsland weg te werken als minister van vluchtelingen zaak. Dat is ten dele gelukt. GEVANGENE L. DE JAGER HAD BEZOEK VAN ZIJN PLEEGOUDERS Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft gisteren in antwoord op een vraag meegedeeld dat de pleegouders van de in de Sowjet-Unie gevangen Nederlander L. de Jager, burgemeester en mevrouw Sijtsma, hun pleegzoon enkele malen in het gebouw van het opperste gerechts hof in Moskou hebben ontmoet. De Nederlandse gevangene, die in de Sowjet-Unie schuldig is bevonden aan spionage en tot vrijheidsstraf werd ver oordeeld, is gewoonlijk gedetineerd in de gevangenis te Wladimir. het eerste gesprek was een lid van de Nederlandse ambassade aanwezig, evenals een Russische vrouweiyke tolk en drie andere Russische functionaris sen. Over de omstandigheden van de andere gesprekken zqn nog geen nadere byzonderheden bekend. De heer F. Sijtsma, burgemeester van Oostdongeradeel, en zqn echtgenote zqn zaterdag uit de Sowjet-Unie in Neder land teruggekeerd. Het verbond van Verenigingen van Leden der Nederlandse Synifonie-orkesten heeft thans een nota doen verschijnen waar in liet zijn mening heeft neerge legd over het derde rapport van de commissie-Witteman tot ad vies aan de staatssecretaris van O. K. en W. terzake van de po sitie der Nederlandse orkesten en hun leden. In deze nota wordt de vraag ge steld: waarom bestaat de com missie-Witteman De Raad voor de Kunst is competent om adviezen te geven, ook over het or kestwezen. Bovendien herinnert de nota eraan dat het Orkestenverbond meerma len bezwaar heeft gemaakt tegen de sa menstelling van de commissie, waarin belanghebbenden en deskundigen zqn ge weerd. „De resultaten zijn dienovereen komstig: het rapport geeft op een aan tal punten bepaald niet blijk van grote De commissie heeft, aldus de nota, het gebrek aan deze deskundigen zelf trach ten op te vangen door het horen van orkestbesturen, -leiders, en van orkestmusici. Dat de commissie van het Residentie-orkest afzonderlqk is ge hoord noemt het verbond een merkwaar dig meten met twee maten. Verlangens De nota onderschrijft de conclusie van de commissie dat de subsidiëring niet al leen betrekking dient te hebben op de salarissen en sociale lasten van de mu sici, maar ook oj de pensioenkosten en salarissen van dirigent, zakelijk leider en administratief personeel. Het ware te wensen dat de staatssecretaris ge hoor gaf aan de verlangens die de com missie in haar eerder verschenen rappor ten op dit punt heeft geuit. Over de classificatie zegt de nota het verheugend te achten dat het aantal klassen tot drie is teruggebracht eu dat het salarispeil van de zogenaamd „overi ge orkesten" daardoor wordt opgetrok ken. Merkwaardig is alleen, zo zegt. de nota, dat deze maatregel niet gepaard is gegaan met een algehele optrekking van het salarisniveau tot een peil dat het verbond reeds vele jaren heeft be pleit. De commissie vindt dat de positie van Concertgebouworkest De commissie vindt dat de positie van het Concertgebouworkest voldoende wordt gegarandeerd door een salarisver houding van 20 procent boven dat van de orkesten in klasse drie. Dit standpunt geeft het Orkestverbond ernstig te den. ken „zeker wanneer men in aanmerking neemt dat vele leden van dit orkest lager gesalarieerd zullen worden bq handha ving van de voorstellen. Het verbond meent dat het salaris van de leden van het Concertgebouworkest in een bepaal de verhouding moeten staan tot dat van de volgende groep, waarb qinbegrepen alle orkesten van het Nederlandse or kestwezen. Een op het wereldpodium zo represen tatief en voor de culturele faam van Nederland zo onschatbaar als het Con certgebouworkest dient geheel anders te worden gehonoreerd. In ieder geval zou het salarispeil van dit orkest ten opzich te van dat der overige orkesten zodanig moeten liggen dat het daarmee in staat wordt gesteld die krachten aan te trek ken die het ter handhaving van zijn internationaal niveau nodig heeft." Onbevredigend „De salariëring van de orkestleden' noemt de nota het kernpunt. Het ver bond vindt het dan ook begrqpelijk dat de commissie het salarisvraagstuk, hoe wel dit niet tot haar opdracht behoorde, in haar beschouwingen heeft opgeno men. De conclusies, waartoe zq komt acht het verbond echter zeer onbevre digend. „Sinds jaar en dag is door ons betoogd dat het beroep van orkestmu sicus moet worden gewaardeerd op een salarispeil dat met dat van het middel baar onderwijs overeenkomt. Zo lang dit niet het geval is zullen alle problemen blqven bestaan". Het aanvangssalaris dat de commissie voorstelt voor de laagst bezoldigde musici is onaanvaardbaar. De commissie adviseert de toekomstige ontwikkeling over enige jaren weer in studie te nemen. Het is echter naar de mening van het verbond ten enenmale onjuist met deze nieuwe studie enige ja ren te wachten. „Men drage deze studie onmiddellyk op aan het lichaam dat daarvoor is geschapen namelijk de Raad voor de Kunst. Wacht men enige jaren, dan zal blijken dat de situatie zich steeds verder in ongunstige zin ontwik kelt. Het Wereldgebeuren W Wanneer spionage-activiteiten misluk ken en aan de kaak worden ge steld, zijn de Russen er altijd snel by met tegenmaatregelen, die de aandacht moeten afleiden. Afgelopen week werd in de Verenigde Staten een matroos ge arresteerd, omdat hij de Russen gehei men in handen zou hebben gespeeld. De man was nauwelqks gegrepen of Rus land stuurde een Amerikaanse diplomaat het land uit. Wegens spionage heette het officieel, maar in feite was de uit wijzing van marine-attaché Smith een duidelijke represaillemaatregel. In het geval Stasjynski, probeerde Mos kou een nieuwe methode. In Oost-Ber- lqn organiseerde men na een wekenlan ge stilte een persconferentie, waarop ze kere Lippolz onthullingen zou doen Lip polz verklaarde dat hq voor de West duitse geheime dienst gewerkt had en dat hij en niet Stasjynski opdracht had "ekregen om Bandera te doden, 'e opdracht was afkomstig van de toen malige Westduitse minister Oberlander. Lippolz vertelde er ook bij, waarom Oberlander hem de opdracht zou hebben gegeven, nameiyk omdat „Bandera op de hoogte was met het oorlogsverleden van Oberlander". Zo kwam de zaak Oberlander voort uit de zaak-Stasjynski „Oberlander leidde in 1941 het Oekraïn- se Nachtegaal-bataljon, dat in Lemberg een slachting aanrichtte onder de poli tieke gevangenen in die plaats", aldus volgens Lippolz en ook volgens de com munistische beschuldigingen. „Bandera stond in die tijd in contact met Oberlan der en was van de gebeurtenissen in Lemberg op de hoogte. Daarom moest hq verdwijnen", zo fantaseerden de com munisten verder. Lippolz bracht de zaak daar in Oost-Berlijn aan het rollen en terwijl op die manier de aandacht van Stasjynski was afgeleid, begon Oost- Duitsland een lastercampagne tegen Oberlander. Hoe het met die affaire af liep is bekend: Oberlander werd door een internationale commissie van onder zoek gerehabiliteerd, maar trad toch af. Wat betreft de opdracht aan Lippolz, deze had zqn opdrachtgevers ge adviseerd de order te laten uitvoeren door een derde, een zekere Myskiv, die het vertrouwen genoot van Bandera en de andere leiders van het Oekraïense verzet. Deze Myskiv zou de opdracht tenslotte hebben uitgevoerd en rijf maanden later zijn overleden. Vooral het beschuldigen van de dode heer Myskiv lag er wat al te dik boven op en dus geloofde men het communisti sche verhaal alleen in de communisti sche kranten. Met hun verhaaltje over Oberlander, Bandera en de massamoor den in Lemberg wilden de Russen dui delijk wantrouwen zaaien binnen de Or ganisatie van Oekraïense Nationalisten, ie wezen er ook nog zqdelings op, dat de Oekraïense Nationalisten, die in de jaren voor de tweede wereldoorlog zowel tegen Polen als tegen Rusland verzet pleegden, in de tweede wereldoorlog een dubieuze rol speelden. Het contact met Oberlander zou dat bevestigen. Ander zijds probeerden zq de Oekraïense bal lingen bang te maken voor de Duitse geheime dienst, die volgens Lippolz al tot in de leiding van de Oekraïense or ganisatie zou zijn doorgedrongen. Veel heeft Rusland tot nog toe met deze Oekraïense affaire niet gewonnen. Er is nu een zaak-Stasjynski en die is in feite een Oekraïense aanklacht tegen het Rus sisch kolonialisme. De zaak-Stasjynski duidt er voorts op. dat Rusland nog steeds rekening heeft te houden met ..binnenlands" verzet. Mensen als Ban dera en Rebet zqn blijkbaar gevaariyk voor het communisme. De zaak-Sta sjynski toont dan ook minstens enkele zwakke punten van het Russische sv- steem. Maar één moeilijkheid i3 er nog wei: de rechters, die Stasjynski moeten veroor delen, dienen antwoord te geven op de vraag of hq werkelijk een moordenaar is. Moeten zq geloof hechten aan zijn zelfbeschuldigingen en heeft hij inder daad het gifpistool gehanteerd, waar- eide Oekraïeners sneuvelden? kan niemand met zekerheid antwoord geven op die vraag, omdat in het wereldje van de spionnen, leugen en bedrog altqd dc boventoon voeren en waarom zou zo'n man als Stasjynski plotseling de waarheid spreken Twee Engelsen, Laurence Hislam uit Brownshill en Neil Snelders uit Bexley Heath zijn als pelgrims gekleed te voet naar Rome vertrokken om de paus te wijzen op .,het schandaal dat christenen een kernoor log voorbereiden". Zij hadden slechts geld voor de overtocht over het Kanaal. Zij honen per dag 36 km af te leggen en Rome tegen 10 december te bereiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3