Felle vuurzee vermelde Souburgs huis volkomen Helft van Vlissingse boulevard nog altijd zeer kwetsbaar als zeewering BILT tttefarme 4 Zeevaartschool moet uitbreiding nu reeds vele jaren uitstellen ALMANAK Bestrijding van pijn teter eft veiliger! Ook motelbouw noodgedwongen op lange haan Zwaantje narigheid viel door glazen dak in Koudekerke STEIGER VLISSINGSE BUITENHAVEN IN GEBRUIK AANTREKKEN WERKZORG VOOR „WERKPLAATSEN WALCHEREN" 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 9 OKTOBER 1962 AAN NIEUWE VLISSINGSEWEG STEEKVLAM VERFBRANDER DWARS DOOR RAAMKOZIJN EEN TRIESTE ruïne van verkoold meubilair en ander huisraad, als mede geblakerde muren vormden alles wat er overgebleven was van de woning aan de Nieuwe Vlissing- seweg 223 onder Abeele in de ge meente Souburg, nadat het pand maandagmiddag binnen drie kwar tier een prooi was geworden van een felle vuurzee. De inboedel brandde volkomen uit, de woning zelf werd op de muren na zo goed als geheel vernield. Brandweer functionarissen schatten de schade van huis en inboedel op een bedrag tussen de 15.000 en 20.000. Op het moment, dat de brand uitbrak, was de bewoonster, mevrouw Van H., niet thuis; eerst veel later werd zij geconfronteerd met het resul taat van de vernietigende brand. De vermoedelijke oorzaak is het door branden van een kozijn, toen een schilder bezig was de voorgevelverf af te branden. Een der kozijnen moet namelijk een rotte plek bevat heb ben waar de steekvlam uit de bran der dwars doorheengegaan is. Toen de schilder zijn butagasapparaat had uitgedraaid, hadden de vitrages achter de ramen reeds vlam gevat; binnen enkele minuten was het bin nenste van de woning een laaiende vuurzee. Omwonenden waarschuwden onmiddel lijk de Souburgse brandweer. Daar men meende, dat de kanaal brug in Souburg geopend was en de brandweerauto moest omrijden over Vlissingen, werd di rect daarna ook de Middelburgse brand weer gewaarschuwd.... Kostbare tijd Toen de Souburgse brandweer bij brug arriveerde was deze echter jnïst Tien vakbondleiders uit Suriname naar Deltawerken Tien vakbondsleiders uit Suriname, die momenteel in Nederland een opleiding volgen ten behoeve van het vakbonds wezen in Suriname zullen in het kader hiervan een bezoek brengen aan de Deltawerken in onze provincie. Dit be zoek is aan het eind van hun verblijf in de laatste dagen van oktober. Dr. Einaar, directeur van het kabinet van minister Pos, verzorgt de opleiding van de vakbondsleiders. De Surinaamse gas ten zullen voorlichting krijgen over het werk der Nederlandse vakbonden en van het bedrijfsleven. Het programma vermeldt voorts onder andere bezoeken aan landbouwbedrijven, fabrieken van landbouwmachines en aan andere indus trieën. Zeeuwse Nazomer In een der dagbladen prijkte gis teren dan toch nog het lang ver wachte zomerse plaatje: dames in badpak, zonnend aan het Scheve- ningse strand. Op 7 oktober 1962. Er zijn mensen die de rotsvaste overtuiging hebben, dat de zomer nu toch definitief is begonnen en die dan ook met uitgesproken zonnige gezichten door het leven gaan. Persoonlijk kennen wij ver scheidene figuren, die eerst nu aan hun zomervalcantie beginnen en tot dusver hebben de omstan digheden hen in het gelijk gestéld. Ze lopen er gebruind bij en genie ten volop van een ongekende rust aan duin en strand, waar geen vreemdeling meer te bekennen valt. Ze leiden er een verrukkelijk probleemloos bestaantjezonder conflicten over het eigendoms recht van gegraven kuilen, forti ficaties en andere zanderige bouwwerken. Goed, goed. voor een bad in zee is een Spartaanse in stelling nodig en die heeft lang niet iedereen, maar voor het ove rige geniet men alle geneugten van een voor vaderlandse begrip pen zo langzamerhand milde zo mertijd. En dat terwijl erwtensoep en boe renkool met worst op het menu niet misstaan. We zullen onze levensgewoonten drastisch moeten herzien. dichtgedraaid. Op de brug reed brandweerwagen evenwel achter een vrij langzaam rijdende vrachtauto, terwijl de spuitgasten voorts genoodzaakt waren op het kruispunt bü de Nieuwe Vlissing- seweg even te wachten. Op deze ma nier gingen echter enkele kostbare mi nuten verloren. Vlak na de Souburgse lagedruk-auto- spuit arriveerde ook de Middelburgse brandweer met de hoge- en lagedruk- spuit bij de toen fel brandende woning. Hoewel onder leiding van de Souburgse brandweercommandant J. J. Passenier de verenigde spuitgasten het vuur direct met vijf stralen te lijf gingen, stonden zij welhaast voor een onmogelijke taak. Weliswaar hadden zij binnen het half uur vlammen en rook onder de knie, maar zij konden niet voorkomen, dat eerst de beneden- en later de bovenver dieping volledig verwoest werden. Slechts een troosteloos restje van de huisraad konden een brandweerman die tijdens de brand met een zuurstofapparaat de woning binnen drong en later een zoon van de be woonster nog redden. Met succes slaagden de brandweer lieden er tenslotte in de belendende percelen voor brandgevaar te behoe den. Deze huizen liepen zelfs nage noeg geen waterschade op. DUITS T.V.-PROGRAMMA VIA U.H.F. IN ZEELAND Na langdurig experimenteren is de heer F. Meur in Vlissingen er maandagavond in geslaagd, waar schijnlijk als eerste in Zeeland, het eerste Dnitse televisieprogramma te ontvangen op de Ultra high frequencykanalen in plaats van over de normale Very high fre quencykanalen. In zijn woning aan de Spuistraat zag hij omstreeks kwart over tien een programma, afkomstig van de zender in Munster op kanaal 25, een „Lïe- derfest der Mittelraeervölker" in Barcelona, dat een telerecording was van een Eurovisieuitzending van een songfestival in Spanje. Met zijn broer, de heer J. Meur, was de heer Meur een dag in de weer om een speciale twaalf me ter hoge ontvangmast op zijn wo ning aan de Spuistraat te plaat sen, waardoor de ontvangst moge lijk werd. Zorgvuldig afstellen van de apparatuur was uiteraard noodzattelijk. Het ontvangend t.v.-toestel was een normaal serieapparaat met een 59 cm beeldbuis. Zoals bekend is het wel eens mogelijk bij goed weer de Duitse televisieprogram ma's in Zeeland te ontvangen, maar doorgaans niet storingvrij. De U.H.F.-uitzendingen liggen echter boven de storingsgrens. Goed oesterseizoen „De Meulemeester" Dank zij de export van oesters naar Frankrijk is de verkoop van de N.V. Nederlandse Maatschappij voor Oester teelt De Meulmeester en Co. te Yerseke, volgens het verslag over 1961-1962, het afgelopen seizoen bevredigend geweest. Schaal- en schelpdieren brachten bijna 187.000 op (vorig jaar 186.000). Na afschrijvingen, onkosten en belastingen resteert een voordelig saldo van 19.670 (v.j. 20.026). Na dotering aan de al gemene reserve van 6659 6963), tantièmes ad 8335 3386), resteert 9678 (onv.) ter verdeling waaruit 12% pet. (onv.) dividend wordt voorgesteld. De verkoop van kreeften had wederom een gunstig verloop. De totale verzen ding uit onze provincie beliep 31.295.000 oesters tegen 33.641.000 vorig jaar. Bel gië is de belangrijkste afnemer, daarna volgen Frankrijk en Duitsland. De N.V. heeft in Frankrijk zaaioesters aange kocht, teneinde voor het aanstaande na jaar een grotere hoeveelheid consump tieoesters ter beschikking te hebben. Het rijksinstituut voor visserijonderzoek treft voorbereidingen tot de aanleg van een proefbassin voor meer cultuurmati- ge oesterteelt. Mogelijk zal begin 1965 dit schelpdierproject in gebruik kunnen worden genomen. Universitair examen Aan de rijkuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het doctoraal examen II ge neeskunde mej. L. Bosselaar te Aagte- kerke. Faillissement uitgesproken Op 3 oktober is het faillissement uitge sproken van de heer D. Priem te Ove- zande. Rechter-commissaris is mr. C. E. Coester, curator mr. G. A. Renting te Goes. Een laaiende vuurzee sp brandweermannen door cL van het huis aan de Nieuwe Vlis- singseweg tegemoet. Korte tijd la ter, toen vlammen en rook geblust waren, waren huis en inboedel volkomen verwoest. (Foto P.Z.C.) knackebröd Pér pak bruin of wit 85 cent. (Slot van pag. 1 en daar wordt beweerd?", vroegen we ir. Visser. „Inderdaad zijn er nog al wat mogelijkheden, die onderzocht worden", gaf hij toe, „maar als plannen zou ik ze nog niet willen be titelen". Hoewel deze „mogelijkhe den" al geruime tijd in onderzoek zijn. was het aan deze drie ingenieurs ook niet mogelijk te zeggen, dat de gedachten, de voorkeur al uitgaan in de richting van één bepaald plan. Cursus „Pech onderweg" in Goes van start In de Ambachtsschool te Goes is maan dagavond de cursus „Pech onderweg' gestart. Deze cursus gaat uit van de A.N.W.B. Docent is de heer G. Hoogen- boom, inspecteur van de Wegenwacht te Goes. Mede aanwezig was gister avond de consul van de A.N.W.B. te Goes, de heer G. Jac. van Zee. De cur sus omvat vier avonden. Het doel ervan is de bezitters van auto's in te wijden in de geheimen van de automotor en hen kennis bij te brengen van de meest elementaire onderdelen. Hierdoor wordt bereikt, dat de cursisten zich bij pech onderweg in voorkomende kleine ge vallen zelf kunnen behelpen. Het ligt in de bedoeling bij voldoende belangstelling meer van dergelijke cur sussen in Goes te organiseren. Voor het praktische onderricht tijdens de cursus zijn auto's beschikbaar gesteld door de garages Van der Vliet en Bak en door De Groene te Goes. Landbouwtractor uitgebrand Op twee plaatsen moest de brandweer maandag uitrukken omdat een land bouwtractor in brand stond. De brand weer van Biervliet werd maandagmid dag omstreeks vyf uur geallarmeerd door de landbouwer W. D. in de Geer- truidapoldcr, waar een tractor, die met draaiende motor was bygetankt, had vlam gevat. De tractor ging verloren. Maandagavond om zeven uur stond de landbouwtractor van M. M. in Schoon- dijke in brand, waarvoor de Oostburgse brandweer in het geweer kwam. Door het kordate optreden van de Oostburgse gemeentewerkman J. Dij, die juist passeerde, kon de schuur, waarin de tractor stond, worden be houden. De heer Dij reed de tractor naar buiten en bluste de brand met een paar emmers zand. brandweer beperkt houden van de schuur. Vijfentwintig ton geperst stro ging za terdagmiddag verloren bij een brand in een hangar van de landbouwer A. C. in de Oranjepolder te Biervliet. In de hangar stonden ook enkele landbouw machines, een vrachtauto en een laad bak van een vee-auto. De hangar brand de voor twee derde af en de laadbak van de auto ging verloren. Met vuur spelende kinderen zijn ver moedelijk de oorzaak van de brand ge weest. De brandweer was tot laat in de avond bezig met nablussen. De onfor tuinlijke eigenaar was ten dele verze kerd. Giften Zeeuws Thuisfront Nieuw-Guinea Het „Zeeuws Thuisfront Nieuw- Guinea", ontving in het tjjdvak van 20 september tot en met 3 ok tober 1962 de volgende giften: burgerij gemeente Kattendijke 250,54. burgerij gemeente Kloos- terzande 255,74, N.V. Waterlei ding Mij. Zecuwsch-Vlaanderen 50. De stand bedraagt thans 11.749,57. Giften voor bovengenoemd Thuis front kunnen gestort worden op postrekening 154617 ten name van de Nutsspaarbank te Kapelle. on der vermelding „Thuisfront". hetgeen uiteraard zou betekenen, dat de bestaande bebouwing „buitendijks" zou komen te liggen. Ook is de mo gelijkheid bezien een zeewering, een dam, voor de bestaande boulevard op te werpen. Ook deze dam zou het boulevard-uitzicht echter benemen. Duinvorming Wanneer gereed oOC rtCillCCliCCUCOLUUL bestaat de vrees, dat de studie rond deze zeewering enigszins in een im passe is geraakt, althans, dat men niet met de in Vlissingen zo begeerde spoed en intensiteit naar de oplossing zoekt. Ir. Visser bevestigde deze in druk enigszins, toen hij zei: „Zo bij tijd en wijle wordt er over gespro ken en dan wordt er weer eens wat aan gedaan". Weliswaar is de verbetering van de Vlissingse boulevard opgenomen bij een groep in het eerste urgentie sche ma (verbeteringen, die in '64 gereed zouden moeten zijn), maar toch ver wacht ir. Visser geen beslissing op korte termijn. „Ik zou al tevreden zijn als we in 1964 wisten welke op lossing de juiste zou zijn, een defini tief plan behoeft er dan nog niet eens te zijn om van de uitvoering van het plan nog inaar te zwijgen", zo meen de ir. visser. Daarentegen konden de inge nieurs Sprenger en Nijdam de Vlissingse betrokkenen wat meer moed geven. Zij verwachten, die Als er niet met het in standhouden van een badstrand rekening gehou den zou moeten worden, kon gezocht worden naar een soortgelijke oplos sing als voor de Boulevard De Ruy- ter: een asfalt-glooiing, eventueel aangevuld met een matige verhoging. In dit geval dringt de vraag zich op: zal zich mettertijd voor die eventuele glooiing dan weer een natuurlijk duin vormen? Ir. Sprengen acht dit vrij wel uitgesloten. „Nu reeds is er nau welijks sprake van natuurlijk even wicht, wat betreft dit badstrand", zo meent hij, „nu al is dit kleine strand nauwelijks te handhaven". „Teneinde beweging in de zaak te krijgen" zoals wethouder F. G. SpUt van Vlissingen het noemt en „om een aandeel in de discussie te leveren" uitlating van de Vlis singse gemeentesecretaris J. W. Pe ters neeft de gemeente Vlissingen het ingenieursbureau v.h. J. Hasselt en De Koning in Nijmegen opdracht voor een boulevardplan gegeven. „Een plan, waarin adviezen zijn neei-- gelegd voor de waterkerende, stede- bouwkundige en recreatieve functie van de boulevard", aldus wethouder Smit. Het college van b. en w. heeft dit plan thans in studie, waarna het in de raad komt. „We kunnen dan ten minste tegen de Polder Walcheren en waterstaatsinstanties zeggen: dit is ons plan, hoe zijn de uwe"al dus wethouder Smit, die vreest dat de gemeente Vlissingen op de duur door de Polder Walcheren en water staatsinstanties voor een voldongen feit wordt geplaatst. Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken! De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen beter bij de be strijding van pijn en griep, maar bovendien veiligerwant één erVan zorgt dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige llacon 100 tabletten f 3.50 Natuurlijk moet er - mogeujK op korte termijn een onderzoek komen in het water loopkundig laboratorium in Delft", vertelde de heer Sprenger en ir. Nijdam schatte, dat dit onderzoek ongeveer een half jaar in beslag zal nemen, „maar het kan soms wel even duren eer men in dit la boratorium aan de beurt is", moest hy toegeven. Decimeter winst Beide ingenieurs achten dit water loopkundig onderzoek absoluut nood zakelijk. „De normale formules voor een zeewering gaan hier niet op door de vele belangen, die hier spelen", lichtte ir. Sprenger toe. En ir. Nij dam: „Bij andere zeeweringen kun nen we ieder risico van niet te vol doen aan de eisen uit de weg gaan door de dijk een halve meter or een metertje hoger te maken, maar voor de Vlissingse boulevard is iedere de cimeter lager winst voor de belang hebbenden. Daarom moet de juiste oplossing gevonden worden". Overigens is het vrijwel zeker, dat deze boulevardverbetering niet in een verhoging-alleen gezocht zal worden. Simpel gezegd, heeft men de keuze uit drie mogelijkheden: een verho ging. een verbreding of een combi natie van deze eerste twee. Natuur lijk z(jn daarop weer allerlei varia ties mogelijk, door bijvoorbeeld het ontwerpen van enorme strandhoof- den. Ook is in de overweging opge nomen het opwerpen van een zeewe ring achter de bestaande zeewering, Uitblijven verbetering zeewering stagneert vele Vlissingse plannen Een enorme uitbreiding van de zeevaartschool, de bouw van een motel, alsmede van een flatge bouw konden in de afgelopen jaren in Vlissingen niet worden gerealiseerd, omdat er nog steeds geen definitief plan tot verbetering van de Boulevards Bankert en Evertsen is... Zie daar enkele van de belangrijkste redenen, die 't gemeentebestuur van Vlissingen er toe pressen steeds weer op spoed bij deze zeeweringsplannen aan te drin gen. Natuurlijk is er nog een andere, belangrijkere reden voor het gemeentebestuur: het besef, dat de veiligheid van Vlissingen en daarmee van Walcheren niet gegarandeerd is, zolang deze stad een zeer kwetsbaar punt in zijn zeewering heeft! Directeur G. K. Brouwer van de Vlissingse zeevaartschool is de verontwaardiging nabij, nu hij al jarenlang de noodzakelij ke uitbreiding van de „De Ruy- terschool" moet uitstellen. Het gaat hier om een imposante uit breiding: een gymnastiekzaal in de benedenverdieping en tien leslokalen, alsmede een kantine in de bovenverdiepingen. Het grondonderzoek vond reeds plaats,, de schetsplannen zijn uitge werkt, de rijksgoedkeuring is er al, „maar we kunnen niet bouwen, om dat de waterstaatsinstanties nog steeds niet weten hoe hoog de bou levard straks moet worden", aldus de heer Brouwer. HERHAALD VERZOEK Deze uitbreiding zal verrijzen op de plaats, waar de oude zeevaartschool stond. „In september 1956 wa3 er een plan om op die plaats een zwem bad te bouwen, waarvoor we in prin cipe reeds de toestemming hadden van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen", vertelde de heer Brouwer ons. Dit plan moest men echter laten varen, omdat al spoedig bekend werd, dat het niet mogelijk was de school in noordoos- tclyke richting (bij het zogenaamde Haventje van Meijer) uit te breiden. Daarom werd de uitbreiding gepland op de plaats, waar de oude zeevaart school destijds stond. „In januari hebben we aangedrongen bij Gedeputeerde Staten om eindelflk eens mee te delen hoe de plannen voor verbetering van de zeewering waren opdat we met de uitbreiding konden Beginnen", aldus de heer Brouwer, „maar antwoord kregen we niet". In juni werd het verzoek her haald. Daarna werd nog gevraagd voor eind september gegevens te verstrekken, omdat do realisering van de uitbrei ding steeds urgenter werd. Maar nog altftd bleef de „De Ruyterschool verstoken van deze zo noodzakelijke gegevens. „Jnar-injnar-uit moeten we de uitbreiding uitstellen", aldus de heer Brouwer. Ook de plannen voor een motel met benzine-service-station op de plaats, waar vroeger Cosy Corner voor ver tier zorgde, zijn noodgedwongen op de lange baan geschoven. De heren B. J. N. Schmelzer en M. Kloet ont wikkelden dit plan in samenwerking met een benzinemaatschappy. Inmid dels kregen zij van Gedeputeerde Sta ten toestemming om aan de bouw te beginnen, maar in feite hield deze vergunning een onmogelqkheid in om tot de bouw over te gaan In het artikel is namelijk de voor waarde opgenomen, dat het gebouw weer afgebroken moet worden als de boulevardverbetering dat noodza kelijk maakt. Op schadevergoeding lean dan geen aanspraak gemaakt worden! Dat risico nu wensen de he. ren Schmelzer en Kloet uiteraard niet te nemen. Overigens zullen zij onder deze omstandigheden ook geen hypo theek op het gebouw kunnen krijgen. HELLING VERLEGGEN Wel waren deze initiatiefnemers ak koord gegaan met de voorwaarde, dat het motel vijf meter verder „landinwaarts" gebouwd moest wor den dan het oorspronkelgke Cosy Corner. Dat betekende, dat het ge bouw ten dele op de helling (Park laan) gebouwd moest worden. Het betekende dus ook, dat de helling verlegd moest wordenDe heren Schmelzer en Kloet gingen er mee akkoord ook deze extra kosten 13.000) te betalen. Zij willen het nogmits de Polder Walcheren en de waterstaatsinstanties de plan nen voor de verbetering van de zee wering bekendmaken, zodat zij zon der het risico te lopen weer tot af braak te moeten overgaan kunnen bouwen. Natuuriyk is deze zaak een schade post voor deze initiatiefnemers. Zij kochten Cosy Corner 85.000) en incasseerden sedert 1960 nu een jaar lijks renteverlies. Ook voor het motel zijn de tekeningen reeds gereed. Van zelfsprekend is de „open plek" ook voor het gemeentebestuur een doorn in het oog. Voorlopig zal er nu een benzinestation op deze plaats wor den gezet. Tenslotte is er nog een plan ge weest voor de bouw van flats tussen de zeevaartschool en „Victoria", niaar ook dit plan heeft voorlopig geen schyn van kans, mede ten gevolge van het uitblijven van de verbete ringsplannen voor de boulevard. Geslaagden „De Ruyterschool" Van de „De Ruyterschool" te Vlissingen slaagden in de maanden juli, augustus en september voor het S.W.T.K- diplo ma A: F. H. A. Crooijmans, J. H. M. Th. Smulders, D. Lucas, J. Kik, J. C. W. Nuyten, C. J. Bouwens en J. de Nooyer; voor het S.W.T.K. diploma B-ll: J. J. Traas, L. H. Schink. D. J. Lansink, S. v. d. Heijden en J. N. L. Remijn; voor het S.W.T.K. diploma C-H: A. Verheij- den; voor het S.W.T.K. diploma B-I: N. P. Dekker; voor het S.W.T.K. diplo ma C-I; J. Vernimmen (met lof). Voor 3e stuurman G.H.V.: G. Bax, J. H. Essenburg, P. C. Blankenburgh. J. W. H. Plusje, H. Marijs, F. van Dolder, A. Salomé; voor 2e stuurman G.H.V.: J. F. Monfils (th.). J. Brasser (th.), A. W. Meloen (th.-pr.). N. Hueting (th.- pr.), C. Schenkenberg van Mierop (pr.), H. Sanders (pr.), S. A. A. M. van Loon (pr.). F. R. de Cock (th.), Th. M. van den Bosch (th.); voor le stuurman G. H.V.: C. J. Kentin (pr.), C. J. Hondius (th-). H. Kuipers (th.). J. Hussem (th.), W. Borsje (pr.), H. K. M. Schot (pr.); Van de radarcursus slaagden: H. Bel- loni, J. A. A. D. Gaakeer, J. Hussem, P. L. Meert, P- Poot, G. Witteveen, W. M. van den Abeelen, W. M- van den Berg, R. Janse, G. Steijn. Th. M. van den Bosch, F. R. de Cock. Voor stuur man grote sleepvaart slaagde: E. J. Puister. Examens De heer J. de Voogd, adjunct-com mies A ter secretarie van Goes, slaag de te 's-Gravenhage voor het examen gemeenteadministratie II, le gedeelte. Het was een echt zwaantje na righeid die de heer Joziasse uit Koudekerke zaterdagmiddag in een van zyn broeikassen aantrof. Het dier was door het glazen dak van het zogenaamde warenhuis gevallen, waarschynlyk nadat er op hem geschoten was. Al met al, de heer Joziasse zat met een gebroken dak en met een zwaan, waarmee hy geen raad wist. De politie van Koude kerke zag wel een gat in het dale, maar niet in de situatie en helde een „zwanen-expert", de heer A. W. Dert uit Souburg, die zich ja renlang voor zyn plezier met deze dieren heeft beziggehouden. De heer Dert heeft zich nu over het zwaantje narigheid ontfermd; in oen hondonren zit de grote witte vogel een beetje zielig in de voor tuin te staren. Elke dag wordt de flinke wond, onder aan zijn vlerk, door de baas behandeld. Als de achttien honden van de heer Dert worden losgelaten, kijkt hy oplet tend, schuin toe. Men weet precies waar het dier vandaan komt; op de snavel staat namelijk getatoueerd: Kleef-V. De V duidt op de leeftijd: in 1955 ge boren, dus 7 jaar oud. Dat is' de „bakvissenleeftijd" in zwanenwe- reld. Hopeiyk wordt het nu maar géén zwaan-kleef-aan. ééntje is ge noeg, vindt de heer Dert. Jaarverslag 1961 eerste schip steiger in de jen. De stei le aannemer rljkswater- Om ongeveer acht uur 's morgens ar- dagmorgen femeerd aan de nieuwe uitenhaven van Vlissln; gcr werd vrydag door c overgedragen aan de riveerde ln de Vlissingse buitenha ven de 1000 ton metende „PAM 31" van de Steenkolen Handels Vereeni- ging. Het schip koos als eerste lig plaats aan de nieuwe steiger om 1000 ton stookolie in te nemen. Des middags om ongeveer 16 uur ver trok het schip weer. Op de foto: de „PAM 31" aan do nieuwe steiger met op de achtergrond de „Koningin Wil- helmina" van de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland". Bezwaren: vervoer en het directe contact Voor de stichting „Werkplaatsen Wal cheren" te Middelburg bltfft het aan trekken van geschikte en financieel ge zonde werkobjecleu een bron van grote zorg. Dit blykt uit het onlangs versche nen jaarverslag over 1961 van de stich ting, waarin onder meer wordt geme moreerd, dat de directie met diverse ;rote beclryven in de randstad Holland •esprekingen voerde: het bleek, dat men in beginsel bereid was werk aan de werkplaats Walcheren uit te besteden, maar dat dit afstuitte op twee moeilijk heden. I)oor de grote afstand kan men weinig direct contact met de werkplaats onderhouden en het vervoer moet over te grote afstand geschieden. ,Twee van de grootste concerns in ons land verbraken op het laatste ogenblik het contact omdat men terecht kon in werkplaats, die veel dichterby was" wordt met teleurstelling geconsta teerd, „In één geval werden, toen de werkplaats bijna klaar was, nog spe ciale voorzieningen getroffen. Toen ging deze opdrachtgever achter onze rug om naar een werkplaats, welke op het punt van vervoer gunstiger was gelegen". Met voldoening wordt evenwel de „verhuizing" naar het nieuwe gebou wencomplex aan de Noord Monster- weg gememoreerd: op 1 mei 1961 werd nier volledig aan alle objecten gewerkt. „Dc nieuwe werkplaats" zo wordt in hei jaarverslag gezegd, „voldoet in alle opzichten aan de gestelde ver wachtingen. By de werknemers kon een gerechtvaardigde trots worden geconstateerd toen eenmaal het ge bouw betrokken was." En aan het slot van het jaarverslag wordt geconstateerd: „Het jaar 1961 Is voor de Stichting Werkplaatsen Wal cheren van byzonder belang geweest, voor een gezonde uitbouw van het werk. Aan allen die hieraan op enigerlei wyzc hebben medegewerkt brengen wy gaarne onze dank". Het aantal handarbeiders verminderde van 120 per 1 januari 1961 tot 115 op het eind van het jaar. Er kwamen der tig nieuwe mensen bij: 35 vertrokken er, van wie er 13 de 65-jarige leeftijd bereikten, en een twintigtal in het vr(je bedrijfsleven kon worden opgenomen. Werkzaamheden Van de werkzaamheden, die in 1961 in de werkpluats werden verricht, worden genoemd, het ophalen, sorteren en persen van gebruikt papier; vervaardigen van voetstukken voor tv-toestellen; touwpro- dukten vervaardigen zoals bietennettcn, springtouwen etc.; boekbinden; wei'k- zaamhedon aan veiligsheidsapparatuur, zoals veiligheidsbrillen en laskappen; be kleden van metalen deksels voor scheer- dozen; keuren en repareren van lamp voeten; revideren en yken van elektrici teitsmeters; slopen van deze meters; verfspuitwerk en oppervlaktebehande ling door stralen. In 1961 kwam het nog niet tot het te werkstellen van een groep van zwaar dere debielen en imbecielen, hoewel do plannen daartoe in overleg met de Pro vinciale Raad voor de Volksgezondheid vorderen. Met ingang van 1 december 1961 trad dokter K. Bijl als bedrijfsarts in dienst van de Stichting Federatie van Beschuttende Werkplaatsen in Zeeland. „Hoewel uiteraard de periode van zyn werkzaamheden te kort is om een op dc praktijk gevestigde mening te kunnen vormen, kan de mogelijkheid van inschakeling van een medicus bij do keuze van dc aan de tewerkgestelde op te dragen werkzaamheden als een winst punt worden aangemerkt", aldus het jaarverslag, „Dc regelmatige medische controle van alle geplaatsten is voorts van grote waarde ten aanzien van do verantwoordeiykheid van het leidingge vend personeel". VERWACHT. ZONNIG EN DROOG, og en zonnig weer met een zwakke tot matige wind tussen zuidoost en oost en maximumtemperaturen van 16 tot 18 graden. ZON ION MAAN 10 oktober Zon op 6.54 onder 17.59 Muan op 17-03 onder 2.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2