D£ BILT Beatrix zeilde op Burgh veilde voor goede prijs „gemeente-peren Prinses Zeeuwse wateren Textielfabriek Westerschelde" te Stoppeldijk geopend kOSRAM Btonchï letten Zeeuwse ALMANAK ZEEUWSE MUZIEKBOND BESPRAK TOETREDING TOT FEDERATIE Wasserijcongres met ruim 150 deelnemers NIEUWS UIT DE KERKEN Overnachtingen in Zierikzee en V eer e Goede werkgelegenheid in industrie-arme streek WELK MERK DIA-PROJECTOR? Foto Verschoore a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 8 OKTOBER 1962 ORAKA DE ..HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN ..ZACHTE Met het doorknippen van het tra ditionele lint en het in werking stellen van een sirene, heeft de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zaterdag de nieuwe textielfabriek „Wester- sclielde" te Stoppeldijk geopend. Kort daarna begonnen in de fa briekshal de weefgetouwen te wer ken. vestiging was voorafgegaan. Hij dank te allen die hieraan hun medewerking hadden verleend. Wereldconcern President-directeur G. H. Mejjerink sprak van een feestdag voor het be drijf. Met gerechtvaardigde trots ver haalde hij van het in 1835 gestichte •handweverijtje in Winterswijk, dat uit gegroeid is tot een concern met neven- bedrijven in Oosterhout, Dinxperloo, Ruurloo en Stoppeldijk. Dit concern drijft thans handel met 25 landen en heeft diverse verkoopkantoren in het buitenland. Ook hij besteedde uitvoerig Advertentie J.A.van der Welle aan Amsterdamse V.U. gepromoveerd Aan de vrije universiteit te Amsterdam is vrijdag gepromoveerd tot doctor in de letteren de heer J. A. van der Welle, op een proefschrift getiteld: „Dryden and Holland". De promotor was prof. dr. H. Sclireuder. Dr. van der Welle werd in 1911 te Middelburg geboren. Hij was werkzaam bij het lager on derwijs, deed staatsexamen en studeer de aan de universiteit van Amsterdam. Thans is hij leraar aan het Corderius lyceum te Amersfoort. Daar de 17de eeuwse dichter Dryden in de Engelse letteren een nogal om streden figuur is stelt de promovendus in de inleiding van zijn proefschrift allereerst de vraag of het wel zin heeft zich te verdiepen in het werk van een schrijver wiens technische vaardigheid als dichter weliswaar wordt geroemd, maar wiens oeuvre toch niet meer schijnt te beantwoorden aan het poë tisch ideaal van onze dagen. Deze vraag wordt niettemin bevestigend beant woord „als satiricus, criticus en proza schrijver is Dryden nog alleszins waard gelezen te worden". Na een samenvatting van wat Dryden over ons land en zijn cultuur geschre ven heeft „zijn ongunstig oordeel kan. gezien de animositeit tussen En geland en Nederland in zijn dagen, nau welijks verwondering wekken" be handelt de schrijver de invloed van Dryden op onze literatuur. Eenzijdige voorliefde voor de Franse letterkunde, ongunstige kritiek in onze periodieken en onbekendheid met personen en on derwerpen door Dryden behandeld in zijn werken, zijn wellicht de voornaam ste oorzaken geweest dat zijn invloed hier te lande vrij wat geringer is ge weest dan in Duitsland of Frankrijk. Tenslotte wordt nagegaan, wat Dryden te danken had aan Nederlandse philo- logen. Ondanks zijn afkeer van alles wat Nederlands was, wilde hij de voor lichting van onze grote latinisten blijkbaar niet missen. Bijna 700 hengelaars in internationale wedstrijd Bijna 700 hengelaars wierpen zaterdag middag in het Kanaal door Zuid-Beve land hun hengel uit. Deze voor de vier de keer door „De Kapelse Kanaalvis sers" georganiseerde wedstrijd leverde twee eerste prijswinnaars op. Het zijn de heer W. Hermans uit Tegelen en A. van Rentegem uit Antwerpen. Wij ko men nader op het verloop van deze wedstrijd terug. „CITY OF DUBLIN" MET MACHINESCHADE NAAR VLISSINGEN Het Ierse schip ,'City of Dublin" is za terdagmorgen met machineschade de haven van Vlisslngen binnengelopen. Zondag keerde het voor verdere repara tie naar Antwerpen terug. legplaats van de provinciale boot tegen de wal vleide. Prinses Beatrix sprong onmiddellijk aan wal. De komst van het jacht meldde zich in Zierikzce volkomen onverwacht. Het nieuwtje bleef dan ook beperkt tot de omgeving van de haven en aan de donkere ligplaats trok het schip en zijn escorte dan ook maar weinig be kijks. In de loop van de avond maak te de prinses nog een korte rondwan deling door Zierikzee. Toen de ochtendnevel over het haven kanaal en de Oosterschelde zondag morgen was opgetrokken wendde „De Groene Draeck" aan ,,'t Luitje" de steven. De koninklijke standaard werd in top gehesen ën in de stilte van de zondagmorgen stond de prin ses aan het roer van haar jacht om opnieuw aan een dag van zellgenoe- gen te beginnen. Aan het eind van de morgen passeerden de opvarenden van „De Groene Draeck" en de „RP 18" do sluis in de zandkreekdam om het Veerse Meer binnen te varen. Het was ongeveer half twee in de middag toen de prinses en haar ge zelschap in de Veerse jachthaven binnenliepen. Enkele maanden gele den vertoefde de hele koninklijke fa milie voor een vaartocht op de Zeeuwse wateren. Aan boord van de jachten „Piet Hein" en „Do Groene Draeck" brachten de koningin, prins Bernhard en de vier prinsessen toen eveneens een nacht door in het ha venkanaal te Zierikzee. VERWACHT. AANHOUDEND DROOG Droog weer en in hot algemeen weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tus sen oost en zuidoost. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 9 oktober Zon op 6.53 onder 18.02 Maan op 16.32 onder 0.56 aandacht aan de medewerking in Zee land ondervonden. Op het personeel deed hij een beroep, zich volledig in te zetten voor het bedrijf. De commissaris der koningin bood hij een gesloten couvert aan, met het verzoek de inhoud aan te wenden ten behoeve van een Zeeuws doel. De mede-directeur van het Stoppeldijkse bedrijf, de heer M. Broer, zei o.m. van mening te zijn dat voor Zeeuwsch- Vlaanaeren een voorname plaats is weg gelegd in een toekomstig E.E.G.-ver- band. Felicitaties werden verder uitgesproken door de heer P. de Schepper, secretaris van de Zeeuwse ondernemingsraad van het bedrijf. Namens het personeel bood hij de directie een schilderij aan. Een klok voor de kantine werd aangeboden door de heer G. H. Zwerinck, voorzitter van het sociaal fonds van de Meijerink- bedrijven. Verder werd nog het woord gevoerd door de heren J. A. Rauwerdink, na mens de ondernemingsraad van de ove rige bedrijven, de oudste procuratiehou der, de heer G. H. Schieven. de waarne mend-burgemeester van Vogelwaarde, de heer F. A .Bakker en door oud-bur gemeester F. Hendrikse. Des avonds om acht uur kwam het per soneel bijeen in hotel „De Graanbeurs" te Hulst om de opening van het bedrijf met een feestavond flinke luister bij te zetten. Commissaris der feoningin liet weefgetouwen draaien Advertentie Hoestdrank in tqbletvorm.95ct Schroefje JUet geen honderd paarden krij gen ze mij vanavond mijn stoel meer uit", verzuchtte de Vlissing- se onderwijzer en vermoeid strek te hij de benen. Op dat moment snerpte venijnig de deurbel. Zijn vrouw ging kij ken en meldde even later: Mie buurvrouw. Of je even wilt hel pen een schroefje vastdraaien". Steunend rees de man op. Eén buurvrouw was honderd paarden -£en zo terug", riep hij zijn vrouw toe en verdween in het trappenhuis van de flat, Tviee-en-een half uur later meen de mevrouw er toch goed aan te doen eens te gaan kijen, waar manlief bleef. Toen de buurvrouw de voordeur opende, klonk vanuit de huiskamer een verwoed getim mer op. 't Was haar zo deerlijk vermoeide echtgenoot. Met van geestdrift glinsterende ogen bevond hij zich temidden van een chaos aan span ten, planken en balkjes. „wat doe jij nou?", riep ze ver baasd. Jk zet even een kast m elkaar", sprak manlief luchtig. 't Was zo'n doe-het-zelf-bouv:- vierk en er was iets meer aan te doen geweest dan het vastdraaien van een schroefje (Advertentie) TWEE AANVARINGEN BIJ MIST mistperioden van het afgelopen weekeinde hebben de scheepvaart moei lijkheden opgeleverd. Ter hoogte van het lichtschip „Sandettie" kwam in de vroege zaterdagavond de Noorse 12.140 ton metende motortanker „Venator" aanvaring met het Belgische schip fonso" 1355 ton dat van Portugal op weg was naar Antwerpen. De „Venator" kreeg een flink gat boven de waterlijn, maar kon toch de reis 7 Le Havre voortzetten. De „Alfon- die aan de voorzijde beschadigd werd, kon eveneens doorvaren. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 4 uur is de „Ciudad de Cu- cuta" uit Columbia, die op de rede van Vlissingen voor anker lag, aangevaren door het Belgische schip „Good Gulf" 7874 ton dat van het Oostgat kwam en op weg was naar Antwerpen. Het Columbiaanse schip bleef voor ver der onderzoek op de rede van Vlissin gen. De omvang van de schade is nog onbekend. Nog geen beslissing gevallen Nadere gegevens op volgende vergadering Leden van zevenentwintig van de zes endertig aangesloten verenigingen bij de Bond van Harmonie en Fanfarege zelschappen in Zeeland waren zaterdag middag in de „Prins van Oranje" te Goes bijeengekomen in een buitengewo ne ledenvergadering voor behandeling van een slechts één punt tellende agen- aansluitïng van de Zeeuwse bond by de Koninklijke Nederlandse Fede ratie, een voorstel, tijdens de laatste jaarvergadering gedaan. Teneinde in zicht te krijgen over de voor- en nade len van aansluiting kreeg het bestuur opdracht de zaak nader te onderzoeken en te bespreken met afgevaardigden van de federatie. Dit is gebeurd en een verslag van deze besprekingen was de aangesloten verenigingen ter bestude ring toegezonden. In zijn openingswoord merkte de heer J. Burger uit Wemeldinge, voorzitter van de Zeeuwse Bond, op, dat aanslui ting bij de federatie grote voordelen heeft. Belangrijk noemde spreker de ote eenheid. Vanzelfsprekend kan :ar meer kracht van uitgaan. Ook een door de federatie verstrekte subsidie voor de opleiding kan de Zeeuwse bond haar leden niet aanbieden. Naast deze voordelen ztjn er natuurlijk ook nade len, zoals het punt contributie en het eventueel-'missen van de tot heden door de Zeeuwse bond georganiseerde spe cifieke Zeeuwse activiteiten. Tot slot deelde de heer Burger mede, dat van de zijde van het bestuur geen definitief voorstel werd gedaan doch dat de al gemene vergadering de beslissing moest nemen. Diverse voorstanders van aansluiting kregen hierna de gelegenheid hun wen sen kenbaar te maken. De heer Kor- stanje (Mozart, Yerseke) bepleitte aan sluiting met het oog op verkrijging van een provinciale eenheid. Momenteel zijn In Zeeland drie bonden en afde lingen naast elkaar aan het werk. Hij zag als wens één provinciale afdeling van de federatie met één provinciaaL bestuur. Groot belang Afgevaardigden van „Crescendo" uit Oostkapelle en „Arne's Genoe gen" uit Arnemuiden waren van me ning, dat het van groot belang is zich aan te sluiten bij een landelijke organisatie. Men verkrijgt dan een betere beoordeling op de concoursen. Ook een grotere invloed op de over heidsinstanties kan worden verkre gen. Er bleken ook vele tegenstemmers te zijn. In grote trekken kwam het er bij de tegenstanders op neer, dat men bang was het eigen verband, wat steeds aanwezig was, te zullen verliezen. Ook was men van mening, dat de Zeeuwse bond het tot op he den steeds goed deed en men zag dan ook geen enkele reden deze over boord te gooien. Nadat vele sprekers het voor en tegen hadden weerlegd kregen de afgevaar digden even de gelegenheid zich nader te bezinnen. Toen had ook het bestuur van de bond een standpunt ingenomen. Op voorstel van de heer Burger werd uiteindelijk besloten niet tot stemming over te gaan. daar het gevaar aanwezig was, dat slechts een geringe stemmen verhouding over het lot zou kunnen be slissen, hetgeen wellicht tot versnip pering zou kunnen leiden. Besloten werd nader contact op te nemen met de afdelingen in Schouwen-Duiveland en Zeeuwsch-Vlaanderen om gezamenlijk te komen tot het vormen van een pro vinciale eenheid. Getracht zal hierbij worden de activiteiten op het gebied van solisten- en zaalconcoursen als van ouds te houden. Op de eerstkomende algemene jaarver gadering of een eventuele buitengewo ne vergadering zal het bestuur dan met nadere gegevens voor de dag kunnen komen. TUSSEN WAL EN SCHIP Dezer dagen is het 7-jarig zoontje van de heer J. G. de Waal-Otte in de nieuwe vissershaven gevallen. Hij was op een bietenschip geklommen en toen hij er af wilde springen, nam hij zijn sprong te kort met bovengenoemd gevolg. De schipper heeft hem uit het water ge haald. Hij kwam met de schrik vrij. Geref. jeugdverenigingen in Oosterkerk bijeen Het streekverband West Zuid-Beveland van de gereformeerde jeugdverenigingen hield zaterdagavond in ae Oosterkerk aan de Bergweg te Goes een bijeen komst onder voorzitterschap van de heer D. de Leeuw uit Oudelande. De gere formeerde jeugdvereniging uit wol- phaartsdijk hield een inleiding over het onderwerp „Werkstaking", waarop een uitgebreide discussie werd gehouden. Na de pauze werd de nodige aandacht be steed aan de ontspanning. De bijeen komst was goed bezocht. Ruim 150 leden van de drie Nederland se bonden van de wasindustrie, de Rooms-Kat-holieke Nationale Bond, Prot. Christelijke Bond en de neutrale Nederlandse Bond voor Wasindustrieën afkomstig van Joure tot Maastricht hebben zaterdagmorgen deelgeno men aan het eerste excentrisch gehou den congres van de Federatie voor de Wasindustrie in Goes. De deelnemers waren niet alleen naar Goes gekomen met het oog op het bijwonen van het congres, doch tevens voor het gouden jubileum van de Goese wasserij „De Zon", in casu de receptie van de heer P. J. Geysen en zijn echtgenote. Vrij dagavond waren de meesten hunner reeds gearriveerd. Voor diegenen, die nog vroeger arriveerden was in de loop van vrijdag een excursie naar de Del tawerken georganiseerd. Het congres werd speciaal in Goes be legd als eerbetoon aan de persoon van de heer P. J. Geysen, nationaal voorzit ter van de R.-K. Nationale Bond van Wasindustrieën. Het congres werd bij gewoond door de burgemeester van Goes, mi-. F. G- A. Huber en de burge meester van Krabbendijke, de heer L. Cnossen, de laatste in de functie van secretaris van de Federatie voor dé Wasindustrie. Tijdens de bijeenkomst hield de heer P. C. Boone, directeur van de „Porceleyne Flesch" te Delft een re feraat over het onderwerp „Moderne be drijfsvoering iii de wasindustrie". Als zeer belangrijk schetste de heer Boone de dienstverlening aan de cliëntèle on der steeds beter geperfectioneerde ar- beidsmethoden. Hij stelde, dat er een behoorlijke outillage dient te zijn ten einde te kunnen komen tot een ver trouwde klantenkring, hoewel hij de outillage niet primair wilde stellen. „De mens is in het ondernemerschap steeds het belangrijkste", aldus de heer Boone, die verklaarde dat interne bedrijfsvoe ring voorhands de voorkeur verdient als geen externe middelen aanwezig zijn. Tenslotte wees hij op het belang van de Stichting Wasserij Voorlichting, die binnenkort met een aantal nieuwe initiatieven zal komen. De voorzitter van de Federatie voor de Wasindustrie, de heer C- Meijer, sprak een dankwoord. Opbrengst werd record 99 Sleept :ouw in schroef Het Duitse 6737 ton metende schip „Werrastein" van de „Norddeutsche Lloyd" heeft zaterdagmorgen bij ver- ik uit Antwerpen een eigen sleep touw in de schroef gekregen. Het schip moest voor anker en vroeg om duikers- assistentie. De „Werrastein" kon een paar uur later pas vertrekken. Afscheid ds. P. A. Bohlmeijer van geref kerk te Souburg Ds. C. de Ru te Zandvoort 25 jaar predikant Woensdag 10 oktober a.s. zal het vijf entwintig jaar zijn geleden, dat ds. C de Ru uit Zandvoort werd bevestigd als predikant in de Nederlands Hervorr Kerk. Ds. De Ru werd op 23 december 1 te Zwolle geboren. Hij bezocht christelijke kweekschool voor onderwij zers te 's-Gravenhage. haalde in 1930 de hoofdakte, deed twee jaar later staatsexamen A en studeerde vervol gens nog ongeveer vier jaar theologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1935 zijn kandidaats- en onge veer een jaar later zijn voorbereidend kerkelijk examen aflegde. Naderhand studeerde hij ook nog enige tijd aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar -hij het vorige jaar (1961) zijn doctoraal examen theologie aflegde. Nadat de heer De Ru in 1936 door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland was toegela ten tot de evangeliebedlening in de Ne derlands Hervormde Kerk en hij in de zomer van 1937 eerst enige maanden te De Koog op Texel werkzaam was geweest als hulpprediker werd hij op 10 oktober 1937 door wijlen ds. A. Of- feringa uit Scheveningen bevestigd als predikant van de hei-vormde gemeen te van Biggekerke in de classis Mid delburg. Op 7 juli 1940 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Roozenburg en sinds 3 maart 1946 dient hij de hervormde gemeente van Zandvoort, waar hij werd bevestigd door ds. G. de Ru uit Rotterdam. De gereformeerde kerk van Oost- en West-Souburg heeft zondagavond af scheid genomen van ds. P. A. Bohl meijer, die in de komende tijd als legei-- predikant zijn ambt zal vervullen. Ds. Bohlmeijer las het schriftgedeelte Mat- theus 24 vers 1 tot 14: de tekst die hij voor zijn prediking koos was Mattheus 24 vers 13. Hierin behandelde de schei dende predikant de oorlogen en geruch ten van oorlogen in deze tijd. „Wie vol hardt tot het einde zal behouden wor den", onderstreepte ds- Bohlmeijer. Zijn collega, ds. G. D. L. Brederveld ver klaarde in zijn afscheidswoord, dat ds- Bohlmeijer predikant van Souburg blijft doch voor korte tijd aan de militaire dienst is afgestaan. Hij dankte hem voor de grote trouw en liefde voor zijn werk alsmede voor de goede samen werking tussen hen beiden. De gemeen te zong daarop psalm 134: „Dat 's He ren Zegen op U daal". Ds. M. Boot uit Gapinge sprak vervolgens namens de classis Middelburg. Ds. J. van Dijk, hervormd predikant te Oost- en West- Souburg sprak eveneens een afscheids woord en dankte hem voor de prettige samenwerkiing. Hij sprak de hoop uit dat deze geest tussen beide kerken mag blijven bestaan. Staande zong de gemeente tenslotte gezang 29. Zwermpje kijkers en kopers trok langs bomen aan Ring IN BURGH zijn zaterdagmiddag de „gemeenteperen" weer geveild. En de vnichtenvracht van de ongeveer zeventig fruitbomen, die in dit Wes- terschouwse dorp op de Ring de kerk omkransen, heeft een goede prijs ge maakt. Aan het eind van de middag kon de heer B. Bossers, de adminis trateur van deze publieke verkoop van de peren een bedrag van 758,50 voor de gemeentekas noteren. Het jaarlijkse extraatje was nog nooit zo hoog geweest. Doorgaans schommel de de opbrengst van de op de Ring groeiende peren in Burgh rond 350. Er was zaterdagmiddag dan ook een Er was zaterdagmiddag dan ook een flinke belangstelling voor deze pu blieke verkoping, toen de „afslager" gemeente-timmerman Herman Sla ger bij de muziektent de veiling open de van de peren, die aan twee be scheiden boompjes in de zon hingen TWEE EREMEDAILLES 0.-N. BIJ GOUDEN JUBILEUM „STIJFSELF ABRIEK" In de jubilerende N-V. Stijfsel- en GIu- cosefabriek „Sas van Gent" zijn zater dagochtend zeven jubilarissen gehul digd door directie, raad van bestuur en ondernemingsraad. In het Sociaal Ge bouw van de N.V. werden de genodig den welkom geheten door de lieer P. J. Spoorenberg, voorzitter van de raad van bestuur, die daarna het woord gaf aan de heer A. Dirkzwager. Namens de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel in het departement Zee land overhandigde de heer Dirkzwager de gouden draagmedaille- aan de lieren G. S. Hemelsoei uit Sas van Gent en A. S. do Causomaker uit Wcstdorpe, die beiden veertig jaar in dienst zijn bij do „styTse-lfabriek". Zilveren legpemiin- Sen werden aangeboden aan de heren P. Guinau en P. A. Brjjssinck, bei don uit Sas van Gent, A. J. D. de Bru.vckere, Zelzate (B.) en de heren E. en K. van Dük, beiden uit Leeuwarden. De heer Spoorenberg voegde er de gou den of zilveren insignes van het bedrijf en het persoonlijk jubileumgeschenk aan toe. Voor een bijzondere verrassing zorgden de burgemeesters van de ge meenten Sas van Gent en Wcstdorpe. Burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent deelde de heer Hemel soet mede dat hem de eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons was toegekend. Burgemeester I-I, E. M. van Waes van woatdorpe kon de heer De Causemaker zelfs de zilveren medaille van deze orde op de borst spelden. Zaterdagavond vervoerden tientallen autobussen de personeelsleden en hun dames naar Gent, waar in de konink lijke schouwburg een revue werd opge voerd door een gemengd Nederlands en Belgisch gezelschap. Na afloop werd het feest voortgezet met een „nachtbal" in hotel „Brittania", eveneens te Gent. Met de „Groene Draeck'' te blozen. Er werd dadelijk flink in gezet. Het bod liep vaak snel op tot bedragen tussen twintig en dertig gulden, voordat de veilingmeester in de schaduw van de soms zwaar door buigende takken het bekende: „Een maal. andermaal, derde maal... ver kocht" over het stille plein liet klin ken. En terwijl de eerste kopers van de „gemeente-peren 1962" de ladders al voor de dag haalden om aan de pluk te beginnen, trok het zwermpje ko pers en kijkers van de ene boom naar de andere. Alle zeventig bomen rond om de Ring en de naaste straten wa ren genummerd en verschillende ma len werd een partijtje peren in een serie bomen geveild. ROEM De prijs lag ondanks de ditmaal zo hoge opbrengst uiteraard ver beneden de normale marge. Voor be dragen. die ongeveer uiteenliepen van 13 tot 35 cent per kilo kon men zich hier in Burgh weer eigenaar maken van een partijtje fruit, dat opnieuw van uitstekende kwaliteit was. En de roem van de in Nederland unieke „gemeente-peren" was ditmaal ook tot ver buiten het eiland doorgedron gen. Er werd zelfs geboden voor Amsterdamse kopers: een noviteit in de geschiedenis van de Burghse pe renveiling in oktober. En die bestaat al lang... Bedaagde inwoners van het dorp za gen zaterdagmiddag de traditie voort gezet, die al meer dan een eeuw moet bestaan. Er wordt dan ook angstval lig gewaakt over de peren rondom do kerk: zodra een boompje sterft wordt onmiddellijk een nieuw aangeplant. Het opvallende is bovendien dat nog nooit iemand zich heeft vergrepen aan de sappige vruchten, die er zo uitnodigend boven de straat hangen. In Bnrgh bestaat ten opzichte van de perebomen rond de kerk een erecode. Niet ééntje wordt er geplukt; voor dat de exclusieve publieke verkoping achter de rug is. Begin van brand Dezer dagen brak brand uit in het wachtlokaal van de Z.V.T.M. op het Szydlowskiplein te Axel. Tijdens het bakken van patates frites sloeg de vlam in de pan, waardoor brand ont stond. Door het kordate optreden van de exploitant, de heer I. de J., kon er- §er worden voorkomen. Hij wist de rand te blussen, zodat de schade be perkt bleef. De gealarmeerde brand weer behoefde niet in actie te komen. IFesfensc/ionais hengelaar ving zeebaars van 11 pond De werphengel van de heer H. Flohil uit Wcstenschouwen boog zaterdagmorgen aan het strand diep door. toen deze sportvisser een knaap van een zeebaars met een gewicht van 11 pond aan de haak had geslagen. Nog nimmer is langs het Schouwse strand een zeebaars van dergelijke proporties maar liefst 90 cm lang ver schalkt. De vangst zal de hen gelaar overigens heugen: hij heeft er bijna drie uur over ge daan om het op de slikken ge vangen visje op het droge te krij gen De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, heeft zaterdagmiddag te Stoppeldijk de nieuwe textielfa briek „Westersclielde" officieel ge opend. Hij deed dit met een lint door te knippen en een stekker in een stopcontact te steken. Hier door begon een sirene te loeien, terwijl op hetzelfde moment in de ruime fabriekshal alle weefgetou wen in werking werden gesteld. De nieuwe textielfabriek een zelf standig onderdeel van de a.v. Verenigde Nederlandse Textielbedrijven J. W. Meij- erink en Co. te Winterswijk betekent voor de industrie-arme streek rondom de gemeente Vogelwaarde, een uiter mate welkome werkgelegenheid. Naast de circa tachtig meisjes, die reeds ge ruime tijd in een atelier van dezelfde n.v. werkzaam zijn, zal er nu in de pas geopende fabriek plaats worden geboden aan ongeveer evenveel mannelijke ar beidskrachten. „Juist omdat deze 'vestiging van zo'n groot belang is voor de streek, heb ik gaarne gevolg gegeven aan het verzoek, dit bedrijf te openen", aldus de commissaris. Het deed hem ge noegen dat de openingsplechtigheid niet werd gehouden in een „deftig" kantoor, maar in de ruimte waarin de mensen hun brood moeten verdienen. De heer De Casembroot roemde de leiding van het Meijerink-concem, omdat dit naast het behartigen van eigen zakelijke belangen een gemeen te heeft behoed voor een massale uit tocht wegens gebrek aan werkgele genheid. De president-commissaris van de ver enigde bedrijven, mr. G. W. Toekers, had tevoren namens commissarissen en directie de genodigden verwelkomd. In het bijzonder dankte hij de commissaris der koningin voor diens komst naar Stoppeldijk. Mr. Toekers memoreerde in het kort de geschiedenis, die de tot standkoming van de Zeeuwsch-Vlaamse De Zeeuwse stromen zijn de laatste jaren als watersportcen trum ook bij het koninklijke ge zin bijzonder in trek geraakt. Het afgelopen weekeinde waren de Oosterschelde en het Veerse Meer voor prinses Beatrix het doel van een zeiltocht met het witte jacht „De Groene Draeck". De nacht van zaterdag op zondag bracht de kroonprin ses met haar kleine gezelschap door in de haven van Zierikzee en gisteravond lag het konink lijke pleziervaartuig in de jacht haven van Veere. De Prinses had voor haar zeiltocht over de Zeeuwse wateren een week einde met waarlijk „vorstelijk" weer uitgezocht. Het milde, nazonierzomie- tje speelde over de byna vlakke Oos terschelde, toen „De Groene Draeck" zaterdag tegen liet eind van de mid dag voor Zierikzee verscheen. In het kielzog van het jacht volgde op en kele tientallen meters afstand het rijkspolitievaartuig „RP 18" uit We meldinge. Het was al bijna donker, toen het jacht zich naast de grijze politieboot aan ,,'t Luitje" de vroegere aan- Advertentie Vergelijk do kwaliteiten van verschil lende projectoren In onze collectie...... dan heeft U het beste antwoord. Met veel genoegen zullen wij U adviseren. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2