PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KENNEDY REKENT OP GESPREK MET KROESJTSJEW IN V.S. In Berlijn vluchteling gedood bij tunnel India weigert met China te onderhandelen Franse parlement ontbonden Opnieuw aardschok in Perzië Gevechten aan grens van Jemen gemeld „Amsterdams ch Jeugdorkest" bezocht Hulst Verklaring burgemeester Brandt voor televisie: Referendum zou worden overwogen Egypte steunt revolutie Luchtmachtpersoneel terug uit Nieuw-Guinea Concert voor twee afdelingen van „Jeugd en Muziek" Burgh zag weer eens peren hangen Pagina 2 205e jaargang - no. 237 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week 8,00 per kw.: fr. per post 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Viissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375Goes: Grote Markt 2 tel. 6140 (b.g.g. red, 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; Zierikzee: red. te). 2425, adm. tel. 2094 Adv.pr 27 ct per mm. Min. per adv. f 4,— Ingez med 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. f 125). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Maandag 8 oktober '62 Bij een aardbeving die vrijdag avond in het op ongeveer 720 kilo meter ten oosten van Teheran ge legen dorp Ahmadabad grote ver woestingen aanrichtte zijn zes mensen omgekomen. Ben groot aantal inwoners zou verwondingen hebben opgelopen. Het Perzische Rode Kruis heeft meegedeeld, dat er militairen en medische teams naar het getroffen gebied onder weg zijn. In het getroffen gebied ligt de tempe ratuur rond het vriespunt, zodat er drin gend behoefte bestaat aan tenten en de kens voor de daklozen. De sjah van Per zië heeft premier Alam opdracht gege ven, een hulpverleningsactie te organi seren. Zaterdag omstreeks middernacht en zon dagochtend omstreeks half zeven, zijn in het Italiaanse plaatsje Greve aard schokken gevoeld. Uit angst verlieten velen mensen hun huizen, doch niemand liep letsel op. Evenmin was er mate riële schade. WALKER TEGEN BORGTOCHT VRIJ Een federaal gerechtshof in Oxford heeft zaterdag bevolen generaal Walker tegen borgtocht vrij te laten. Hij moet zich echter binnen vijf dagen na zijn vrijlating onderwerpen aan een psy chiatrisch onderzoek om uit te maken of hij in staat is te antwoorden op de beschuldigingen die tegen hem zijn uitgebracht. Generaal Walker wordt onder meer be schuldigd van ophitsing tot relletjes. Zoals bekend heeft hij een van de aan vallen geleid op de politiemannen, die de neger James Meredith beschermden. Deze aanval werd uitgevoerd op de avond vóór Meredith werd ingeschreven als student aan de universiteit van Mississippi. Walker heeft, in een direct na zijn vrijlating te Springfield belegde persconferentie verklaard, onschuldig te zijn aan het hem ten laste gelegde- Walker achtte het onjuist dat oen ge vangenisdirecteur zijn gevangenzetting had gelast, „want het is zeer de vraag of hij hiertoe gerechtigd was". MOORDEN IN ALGERIJE. Gistermorgen zijn aan de oever van Wed Chelliff bij Orleansville in Alge rije de stoffelijke overschotten gevon den van twee room9-katholieke geeste lijken van de orde der witte paters La- vigeric Paul Py en Bernard Chassine- Zi] bleken door kogels te zijn gedood. De paters waren in de nacht van vrij dag op zaterdag uit Saint Cyprien des Attaffs, een plaatsje op 30 km van Orleansville, ontvoerd. In Birkadem, een voorstad van Algiers, is gisteren het lichaam gevonden van een man die door een nekschot om het leven is gebracht- Foor het vertrek van het Griekse m.s. ..Patris" met Nederlanders uit Nieuw-Guinea, stond de stei ger in Hollandia vol met koffers en kisten. President Kennedy is van mening dat het raadzaam is een gesprek met premier Nikiüi Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie te voeren wan neer de Russische leider volgende maand een bezoek aan de V.S. brengt, zo is in een gisteren in de V.S. uitgezonden televisievraagge sprek door de Westberlijnse burgemeester, Willy Brandt, verklaard. Het vraaggesprek werd afgelopen vrijdag, nadat Brandt met Ken nedy had gesproken, opgenomen. Brandt had voor de opname van het vraaggesprek gezegd dat hij en Kennedy „erop rekenden" dat Kroesjtsjew in de tweede helft van november de algemene vergadering der V.N. zou bijwonen. Volgens Brandt was het mogelijk dat de Sowjet-Unie de sluiting van een vredes verdrag met Oost-Duitsland opnieuw zou uitstellen, maar iets zou gaam on dernemen op het gebied van de toe gangswegen tot West-Berlijn. Het Newyorkse blad „Daily News" heeft zaterdag, nadat een gesprek van vier uur tussen de Amerikaanse en Russische ministers van buitenlandse zaken Rusk en Gromyko niets nieuws had opgeleverd, bericht dat de Verenigde Staten overwegen om een referendum in West-Brelijn te houden teneinde een tegenwapen te hebben voor een even tuele Russische aanval in de assemblée der Verenigde Naties. Dit plan zou zijn geopperd door burgemeester Brandt. Dreigement Blijkens een bericht van het Rus sische staats-persbureau Tass heeft premier Kroesjtsjew het westen gis teren onnieuw gewaarschuwd dat zijn regering zich er door geen enkel dreigement van zal laten weerhou den een afzonderlijk vredesverdrag met de communistisch Oostduitse republiek te sluiten. Volgens Tass was de waarschuwing vervat in een telegrafische gelukwens van Kroesj tsjew en Sowjet-president Brezjnev aan de Oostduitse partijchef Walter Ulbricht ter gelegenheid van de 13e verjaardag van de Oostduitse grond wet. Brandt Burgemeester Willy Brandt keerde zaterdag van zijn bezoek aan Amerika in West-Berlijn terug. Bij zijn aankomst overhandigde hij de pers een verkla ring, die de volgende vijf punten omvat te: De aanwezigheid van Amerikaanse troepen in West-Brelijn is voor het Witte Huis een kwestie waarover niet onderhandeld wordt. President Kennedy beschouwt de vastbeslotenheid van de Westber lijnse bevolking als een zaak van het grootste belang. De levensvatbaarheid van West-Ber lijn wordt in Amerika als een der voornaamste opgaven van het wes ten beschouwd. De westelijke geallieerden en West- Duitsland moeten zien te komen tot een nauwere omschrijving van wat de westelijke rechten ten aanzien van de toegangswegen naar West- Berlijn inhouden. In vooraanstaande Amerikaanse kringen is men bereid meer tijd te besteden om de wereld in kennis te stellen van het bestaan van de Ber- ltjnse muur en van de menselijke tragedies die daardoor zijn ontstaan. T unnel-incident Burgemeester Brandt trof bij zfln terugkeer een stad aan die geschokt is door de dood van een jonge West- berlijner, die bij de ingang van een ontvluchtingstunnel onder de muur door communistische politiemannen werd neergeschoten. Volgens een andere jonge Westberlijner, die zich ook in het Oostberlijnse huis bevond, waar de tunnel begon, heeft het incident zich als volgt toegedragen: kort na zeven uur zaterdagmorgen werd er op de deur geklopt. Ofschoon het niet het teken was, dat de jongelui hadden afgesproken met mensen die wilden vluchten, ging een van hen toch opendoen. Hij kwam voor vier mannen te staan die zeiden: Goede morgen. Politie. Handen hoog. De jongeman probeerde de deur voor hun neus dicht te slaan, maar de vier politiemannen openden dadelijk het vuur. De jongeman viel, waarschijnlijk in het hoofd getroffen. De anderen renden meteen de tunnel in en ontsnapten naar West-Berlijn. Nadat de schoten gevallen waren reden een Britse en Westberlijnse ambulancewagen uit om de getrof fen jongeman te halen. Zij werden door de Oostduitse politie tegenge houden in de Friedrichstrasse, waar ongewapende geallieerde wa- jens anders ongehinderd kunnen lasseren. KLEUTER KROOP ONDER WIELEN VAN AUTO Gisteren is op de Cornells Koningstraat te Oosterbeek het anderhalf.jarig meisje E. B door een bestelauto overreden. Terwijl de vader met de bestuurder stond te praten, kroop het kindje onder de auto. Bij het wegryden zijn de wielen over haar heengegaan. Met ernstig let sel werd het kind in de Irenekliniek te Arnhem gebracht, waar het later is overleden. Prins Hassan vormt regering in ballingschap Tussen Saoedi-Arabische troepen en Jemenitische militairen worden „hevige gevechten" geleverd, zo heeft het Russische persbureau ,Tass" gisteravond in een tele gram uit Cairo verklaard. .Tass" dat te kennen gaf dat het zijn inlichtingen had ontleend aan een uit zending van Radio Cairo, zei: „De revo lutionaire strijdkrachten van de Arabi sche republiek Jemen leveren hevige ge vechten met de voorhoede van de Sa- i-Arabische troepen die aan de noor delijke grens van Jemen zijn samenge trokken". Volgens een Amerikaanse toerist, die gisteravond in Aden is gearriveerd, zijn Egyptische valschermtroepen ter sterk te van ongeveer 300 man in Sanaa aan gekomen. De minister van buitenlandse zaken van 't revolutionair bewind van Je men, Mosjin Eleyni, is gistermorgen uit Cairo naar New York vertrokken om erkenning van zijn regering door de Verenigde Naties aan te vragen. Hij maakt de reis via Rome, nadat de Britse ambassade in Cairo gewei gerd had hem een visum te verstrek ken, zodat hij niet langs Londen kan reizen, zoals eerst zijn bedoeling was. Volgens het Egyptische blad „Akhbar El-Jom" overweegt koning Saoed van Saoedi-Arabië verbreking van alle be trekkingen met de Verenigde Arabische Republiek vanwege het geschil om Je men. Prins Ibn Hassan, een zoon van de Je menitische troonpretendent prins Has san, heeft in Aden verklaard, dat zijn vader een regering in ballingschap vormt. Guadhi Mohammed as Sayaghi, een religieuze leider, die anderhalf jaar geleden na een ruzie met wijlen Iman Achmed naar Aden vluchtte, is volgens prins Ibn Hassan tot premier benoemd. Op de luchthaven Schiphol zijn zaterdag twee vliegtuigen met luchtmachtpersoneel uit Nieuw- Guinea aangekomen. Velen ont dekten al spoedig familieleden en vrienden op het terras. Be een zwaaide met een vlag van het 322ste Hawker Hunter squadron een ander weer met een gitaar. Het was in elk geval een blijde thuiskomst. Twee Nederlandse zeelieden vermist In het „Indio-Channel", tussen het vuurschip Recalada en Buenos Aires (Argentinië) is de Panamese sleepboot „Atlantico", die een Nederlandse be manning, een Argentijnse loods en een opvarende van het lichtschip Recalada aan boord had, gekapseisd, terwijl de Atlantico bezig was hulp te verlenen aan het gestrande Oostduitse vracht schip „Karl Marx Stadt". De kapitein van de Atlantico, de heer R. Schoonderwoerd uit Voorburg, heeft gemeld, dat twee van zijn Nederlandse bemanningsleden en de twee Argentij nen worden vermist. Naast de twee Argentijnen werden als vermist opgegeven de eerste machinist P. Wessels, 37 jaar, uit Enschede en de matroos P. van der Wees, 46 iaar, uit Delft. Mr. Beernink herkozen De Unieraad heeft in de zaterdagmid dag gehouden vergadering in Utrecht bij acclamatie mr. H. K. J. Beernink herkozen als voorzitter van de C.H.U. Op dezelfde wijze werd tot voorzitter van de unieraad herkozen jonkheer mr. L. E. de Geer-Van Oudegein. Tot vïce- voorzitter van de nnieraad werd als op volger van drs. F. A. Kraayeveld te Driebergen gekozen de heer E. Kamp huis te Kootwijkerbroek. Tijdens een gedachtewisseling over de te treffen voorbereidingen voor de ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer werd van verschillende zijden mr. Beernink genoemd als lijstaanvoer der. In de hoofdbestuursvergadering van de C-H.U. die aan de vergadering van de unieraad voorafging, werd ds. S. Gers- sen, hervormd predikant te Utrecht, tot lid van het dagelijks bestuur gekozen. „Eerst troepen terugtrekken uit grensgebied" India heeft in een gisteren gepu bliceerde nota aan China meege deeld dat India „geen onderhande lingen of besprekingen zal aan gaan onder dwang of voortduren de bedreiging met geweld". In de nota, die gedateerd is op za terdag, wordt van China geëist zijn troepen van de noodoostelijke grens van India terug te trekken voordat besprekingen kunnen wor den begonnen. Het Chinese ministerie van buitenland se zaken heeft de tekst van een nota bekendgemaakt, die zaterdag aan de Indische ambassade in Peking is over handigd en waarop India gisteren het antwoord heeft gepubliceerd. In de Chinese nota beschuldigt China India ervan de Mac-Mahonlijn te hebben overschreden en in het gebied van Che- Dong bloedige incidenten te hebben uit gelokt. De nota is een antwoord op de In dische nota's van 17, 21 en 25 sep tember. De Chinese regering eist van India onmiddellijk „de aanval len op de Chinese grenswachten bij Che-Dong stop te zetten". In de Indische antwoordnota wordt ge zegd dat er voorbereidende besprekin gen moeten worden gehouden „om de spanning te verminderen en een gun- Een dankbaar, voor het merendeel jeugdig publiek heeft zaterdag avond in de aula van het St.-Jo- sephpensionaat te Hulst dirigent en leden van het „Amsterdamsch Jeugdorkest" een spontane hulde gebracht. Dit huldebetoon gold de uitmuntende prestaties van dit or kest. De talrijke leden van „Jeugd en Muziek" afdeling Hulst en Oost burg hebben hun waardering voor de uitvoering van de programma onderdelen onder de deskundige leiding van Nico Hermans op deze avond beslist niet onder stoe len of banken willen steken. Vooral fluitiste Ria de Vree, die in het concertstuk voor fluit en muziek van L. Boccherini excelleerde, werd extra in de schijnwerpers van de belangstel ling gezet. Dat de jeugd haar aandeel bijzonder op prijs stelde, werd nog eens duidelijk onderstreept bij de overhan diging van een bloemstuk door Mar leen Millenaar namens de Jongeren Contactcommissie. Ook Hein Andringa, solist in het concertstuk voor klavier en orkest van L. Orthel leverde goede prestaties. Hij mocht later van Marloe Verstraete een attentie als blijk van waardering mee naar hnis nemen. „Een hoogtepunt in het afdelingssei zoen", zo noemde voorzitter P. Bos van „Jeugd en Muziek" afdeling Hulst dit optreden van 't „Amsterdamsch Jeugd orkest", dat voornamelijk uit studenten van diverse conservatoria bestaat. Door een gelukkige samenloop van omstan digheden heeft deze betrekkelijk kleine afdeling samen met de onlangs opge richte afdeling Oostburg voor geringe kosten beslag kunnen leggen op dit vermaarde orkest. Men vernam namelijk, dat het „Am sterdamsch Jeugdorkest" door het ge meentebestuur van het Belgische Lier was uitgenodigd op 5 oktober de feesten rondom het 700-jarig bestaan van deze plaats op te luisteren. Op de thuisreis maakte het gezelschap dus een omweg over Zecuwsch-Vlaanderen. Voor de beide organiserende afdelingen was dat een unieke gelegenheid om er een propagandabijeenkomst van te ma ken. Naast genoemde werken bracht het or kest vrijwel het enige ensemble in Nederland met uitsluitend jeugdige le den Duitse dansmuziek van J. Haydn, een menuetto serio van Z. Ko- daly en een ouverture in Italiaanse stijl van F. Schubert ten gehore- De uitge voerde balletmuziek „Les petit riens" van W. A. Mozart verdient een eervolle vermelding. Niet alleen in Nederland en België, maar ook op andere plaats hebben mu ziekminnaars dit orkest kunnen zien en horen. In het voorjaar maakten de jeug dige musici een tournee door Engeland. Nog maar kort geleden keerde het or kest terug uit Oostenrijk, waar het De foto toont het Amsterdamsch Jeugdorkest in de aula van het St. Josephpensionaat tijdens het concert. (Foto P.Z.C stig klimaat van vertrouwen te schep pen". Hierna moeten „maatregelen worden toegepast om de spanning te verminderen en het vertrouwen te her stellen". Daarna moeten „verdere doelmatige be sprekingen worden gehouden om de ge schillen tussen de twee regeringen over de grenskwestie op basis van het rap port der functionarissen (Indische en Chinese functionarissen die eind 1960 bij elkaar kwamen) worden gehouden. President de Gaulle heeft zater dag bij decreet de Nationale Ver gadering ontbonden, nadat deze in de vroege ochtenduren van vrijdag de regering-Pompidou uit het za del had geworpen naar aanleiding van het plan van de Gaulle om toekomstige presidenten bij volks stemming te laten kiezen. De president heeft dus nu schoon schip gemaakt voor een krachtmeting met de oppositie- Als hij deze verliest, zal hij zo heeft hij gezegd zich uit de po litiek terugtrekken. De Gaulle heeft de regering verzocht aan te blijven tot na de verkiezing van een nieuw parlement. Er is nog geen datum vastgesteld voor de parlementsverkiezingen. In politieke kring spreekt men van 11 en 18 novem ber of 18 en 25 november. Het parle ment wordt namelijk bij twee stemmin gen gekozen. Leider van de Franse Socialistische Partij en de R.-K. Republikeinse Volks partij (M-R.P.) hebben in het weekein de plannen besproken voor de strategie bij de komende krachtmeting tussen president de Gaulle en de oppositie. Leeuwarden heeft monument voor Troelstra (Van een onzer verslaggevers) Na Den Haag en Stiens heeft nu ook Leeuwarden, de stad waar hy geboren werd, zijn monument voor mr. Pieter Jelles Troelstra (1860-1930), de dichter, strijder en staatsman zoals er (in het Fries) op het voetstuk staat van het door Hildo Krop vervaardigde standbeeld, dat zaterdagmiddag in aanwezigheid van enkele dui zenden belangstellenden is ont huld. aanwezikw aren. Dr. W. Drees sokkel staat, is geplaatst naast de toren „De Oldehove" op de hoek van een plein, waar in de komende jaren een aantal belang rijke openbare gebouwen zal ver rijzen. Voor het tot stand komen van dit monument heeft een werkco mité de laatste jaren de nodige gelden verzameld. Daarbij ge steund door een breed samenge steld erecomité, waarvan bij voorbeeld tot aap zijn dood ook deel uitmaakte de oud-minister president P. Gerbrandy. Het beeld werd onthuld door me juffrouw Veronica Bay, de oudste kleindochter van Troelstra. wiens weduwe en wiens zoon Jelle ook Het standbeeld dat op een hoge hield een rede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1