PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT AMERIKAAN MOET RUSLAND VERLATEN Volmachten voor Kennedy Marine levert grotere bijdrage aan N.A.V.O. Franse kabinet viel; de Gaulle ging op reis DELTAKANSEN VOOR ZIERIKZEES RODE KRUIS-ZIEKENHUIS Zierikzeese post enorm elektromobiel Man werd mishandeld volgens V.S. KALONDJIZOU WEER ONTSNAPT ZIJN In november nieuwe verkiezingen Filmfeuilleton „De langste dag" in ons blad Luchtbrug UITBREIDING Vandaag... 205e jaargang - no. 236 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week I, per adv. 4,I: 'ff,,'» kw.; fr. per post 855 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: .40 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzentel. 2116; .Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Zaterdag 6 oktober '62 Pagina 2 BESCHULDIGD VAN SPIONAGE VRIENDSCHAPSDAG IN LA COURTINE Een assistent marineattaché van de V.S. in de Sowjet-Unie, Ray mond Smith, moet als ongewenst persoon het land verlaten, nadat hij in Leningrad op spionage was betrapt. Op 2 oktober werd in Le ningrad een onbekende man aan gehouden, die bezig was met een nauwkeurige bestudering van een militair object. Gisteren werd ont dekt dat de man als assistent ma rineattaché aan de Amerikaanse ambassade in Moskou was verbon den. Hij had gedetailleerde kaar ten, notities en speciale apparaten bij zich, die zonder twijfel bewezen dat Smith zich met spionage bezig hield, aldus het bericht van Tass. Het Amerikaanse huis van afge vaardigden heeft vrijdag eensge zind een resolutie goedgekeurd waarin president Kennedy wordt gesteund voor iedere actie, met in begrip van het gebruik van geweld, die hij zou kunnen ondernemen om de geallieerde rechten in West- Berlijn te handhaven. De resolutie werd met 311 tegen nul aangeno men. De resolutie gaat nu ter goedkeu ring naar de senaat, waar zij ook snel behandeld zal worden, voordat het congres op op reces gaat. De initiatiefnemer voor deze resolutie was de demokraat J. Zablocki. Het is de eerste resolutie van deze aard, die werd ingediend ten aanzien van Berlijn. Initiatiefnemer Zablocki zei, dat de Rus sen hun dreigementen tegen Berlijn steeds opvoeren en niet tevreden zullen zpn, voordat zij de gehele stad in hun macht hebben. Deze resolutie moet •"*»- nen om de wereld te laten zien, Amerika vastbesloten is in Berlijn te blijven. Een soortgelijke resolutie werd onlangs aangenomen ten aanzien van Cuba. Dc zich koning noemende stamleider Albert Kalonji van de Kongolese provin cie Zuld-Kasai, is uit gevangenschap ontsnapt in de hoofdstad van zijn pro vincie, Bakwanga. Dit is vernomen van een Europeaan die pas uit die plaats is overgekomen. Hij vertelde dat Kalonji was ontsnapt in de nacht van 1 op 2 oktober. Geen besluit over een logeerbelasting Met een luid en nadrukkelijk „neen" van de in Groningen verga derende ledenraad van „Horecaf" in de oren heeft een bijzondere al gemene ledenvergadering van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer A.N.- V.V. in Utrecht geen uitspraak ge daan over de vraag of in Neder landse toeristenoorden al dan niet een toeristenbelasting zal moeten worden geheven. Tijdens de vergadering kwam een zoda nige menigte van opvattingen naar vo ren, dat de argumenteringen tegen van de economische adviseur van Horecaf dr. J. F. van Saarloos en de argumenten voor van mr. G. W. Toebes, directeur van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, neergelegd in preadviezen, bijna verdronken. Besloten werd zowel notulen van de ver gadering als een terzake dienende vra genlijst voor te leggen aan de ruim drie honderd Nederlandse V.V.V.'s teneinde een zo zuiver mogelijk oordeel uit de toeristische sector over het vraagstuk te verkrijgen. Prinses Margaret van Engeland en haar echtgenoot, lord Snowdon, hebben een bezoek gebracht aan een kolenmijn bii Neiocastle. De tioee hoge bezoekers daalden ook in de diepte af; zij waren hiertoe gekleed in een witte overall, rub ber laarzen en veiligheidshelmen, terwijl de prinses als „extra" nog een hoofddoekje had omgedaan. Op de foto de hoge gasten bij het verlaten van de liftkooi, die hen van beneden weer tiaar de begane grond bracht. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren de beschul diging gelanceerd, dat Smith ten on rechte wegens spionage in Moskou werd gearresteerd en bovendien door Russi sche politiemannen werd mishandeld. Amerika heeft een protest wegens schen ding van de diplomatieke status inge diend bij het Russische ministerie van defensie. De perschef van het ministerie, Lin coln White, die dit gisteren in Wash ington meedeelde, zei geen nadere details te kunnen verstrekken over de behandeling die de Amerikaanse marineofficier ondergaan zou heb ben. Volgens White lijkt de gevangenname van Smith verdacht veel op een repre saillemaatregel voor de uitwijzing van twee Russen uit Amerika. Dinsdag verlieten twee Russische func tionarissen bij .de V. N. de Verenigde Staten, nadat zij beschuldigd waren van het kopen van geheime stukken van een Amerikaanse marineman. In La Courtine is een jour d'ami- tie gehouden met als voornaamste doel de vriendschapsbanden nog eens te bestendigen, die er be staan tussen de bevolking en de daar oefenende militairen. Op het gemeentehuis icerd de chef van de Nederlandse generale staf luite nant-generaal A. V. van den Wall- Bake tot ereburger benoemd. De generaal op zijn beurt kon burge meester Besse van La Courtine meedelen, dat H.M. de Koningin hem had benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Op de foto luit.-generaal van den Wall-Bake en burgemeester Besse in gesprek. Rustig herfstweer met mistkans Deze eerste oktoberweek heeft bovennormale temperaturen ge geven. Ook vrijdagmiddag steeg het kwik nog tot 17 graden. Ho- gedrukgebieaen zijn zeer actief en strekken zich van Rusland tot bij de Azoren uit. Een zwak frontje kan vandaag tijdelijk iets meer bewolking brengen, maar uit het zuidwesten nadert een volgend hogedrukgebied, zodat het weekeinde rustig en droog blijft. De aanwezige lucht Is ech ter zeer vochtig, zodat in de nacht en ochtend mistvelden kunnen ontstaan, die in de mor genuren weer oplossen. wy zijn echter met dit weertype zeer te vreden over het begin van de wijnmaand. T reinongelukken in Frankrijk en Zuid-Afrika De sneltrein van Milaan naar Parijs is gisteravond ten noorden van Djjon op een ontspoorde goederentrein gebotst en gedeeltelijk van de spoorlijn geraakt. Volgens de eerste berichten die in Pa rijs werden ontvangen, kwamen tien mensen om het leven en werden tien zwaar en een aantal anderen licht ge wond. Drie wagons zouden ontspoord zijn. De eerste wagon kwam terecht te gen een onbewoond spoorwachtershuisje, dat vernield werd. Bij een botsing tussen een passagiers- trein en een goederentrein nabij Pot- chefstroom, ongeveer 115 kilometer ten zuidwesten van Johannesburg in Zuid- Afrika, zijn 11 mensen om het leven gekomen, zo is gisteren bericht. Verondersteld werd dat alle slachtoffers blanken waren. Het ongeluk is de tweede treinramp die zich in twee dagen in Zuid-Afrika heeft voorgedaan. Onder auspiciën van de Unesco is in Parijs de tweede zitting van de intergouvernemen tele oceanografische commissie begonnen, waaraan deskundigen uit 44 landen deel nemen. Dc belangrijkste kwestie die bespro ken zal worden is de internationale expeditie naar het gebied van de Indische Oceaan waaraan 19 landen met in totaal 38 schepen zullen meedoen. Nu Nieuw-Guineadienst vervalt Korps mariniers wordt ingekrompen De koninklijke marine zal, nu haar taak in Nieuw-Guinea wordt be ëindigd, een grotere bijdrage leve ren aan de N.A.V.O., terwijl ook in de Nederlandse Antillen de sterkte van de marine medio 1963 mèt een fregat van de Amstelklasse zal worden uitgebreid. Verder zullen minder dienstplichtigen worden opgeroepen voor het korps mari niers, doordat de speciale, langdu rige training voor de dienst in Nieuw-Guinea is vervallen. Een andere consequentie is, dat er min der overplaatsingen by de marine nodig zullen zijn. De militaire versterking van Nieuw- Guinea heeft tot gevolg gehad, dat de marinesterkte in Europa en voor een deel ook in de west behooriyk is verzwakt. Zo bestond het smaldeel V alleen nog maar op papier, omdat het vliegkampschip Karei Doorman het zonder bescherming van jagers moest stellen. Volgens de marinevoorlich tingsdienst zal het minstens tot janu ari 1963 duren, voordat het smaldeel weer geformeerd is. Het zal dan echter sterker zyn dan in de laatste jaren het geval was. Thans is het vliegkampschip voorlopig ingedeeld by het opleidingssmaldeel I. Dit smaldeel, waartoe de kruiser De Ruyter, de jagers Rotterdam en Holland en enkele fregat ten behoren, vertrekt aanstaande maan dag voor een najaarsreiB naar het Mid- dellandse-zeegebied. De inkrimping van het korps mariniers betekent bepaald niet, aldus deelde de marinevoorlichtingsdienst mede, dat een opheffing van dit korps in overweging zou zijn. Motie van afkeuring aangenomen De regering Pompidou is gister ochtend gevallen. De Nationale Vergadering nam de motie van af keuring tegen het plan-de Gaulle voor grondwetsherziening aan met 280 stemmen vóór. Een stemmen- aantal van 241 zou reeds voldoen de zijn geweest om het kabinet te doen vallen. President de Gaulle is gisteren naar Reims geweest waar hij legeroefeningen bijwoonde. Hij arriveerde gisteren weer in Parijs. Vandaag zal hij waarschijnlijk premier Pompidou ontvangen en diens ontslagaanvrage in ont vangst nemen. In gezaghebbende Parijse kringen ver wacht men, dat de president het kabinet dan eenvoudig zal verzoeken voorlopig aan te blyven om de volksstemming 28 oktober over zijn denkbeeld de Fi se presidenten in de toekomst direct door het volk te laten kiezen, voor te bereiden. Na het gebruikelykc overleg met ex-premier Pompidou en de voorzit ters der twee kamers van het parlement zal de Gaulle dan waarschijnlijk gedu rende het weekeinde of begin volgende week een decreet uitvaardigen betref fende de ontbinding van de weerspan nige Nationale Vergadering en het hou den van nieuwe parlementsverkiezingen. Als meest waarschijnlijke data voor deze verkiezingen worden 5 en 11 no vember genoemd. Ook deze verkiezin- Psn zal de demissionaire regering ompidou waarschynlijk nog moeten voorbereiden, zodat zy in feite dus aanblijft tot vlak voor de zitting van het nieuwe parlement, eind nov ber. President de Gaulle heeft door het uit lokken van deze crisis twee risico's aan vaard. Ten eerste zouden zyn tegenstan- i erin kunnen slagen veel kiezers te gen de Gaulle te keren. Volgens specia listen, die ook door de regering geraad pleegd zijn, zullen naar schatting 12 mil joen Fransen in de komende volksstem ming met ja stemmen, 8 miljoen met neen en zullen 7 miljoen zich van stem ming onthouden. De Gaulle zou hiermee 60 procent van de stemmen krijgen, maar slechts nauweiyks 45 procent van alle kiesgerechtigden achter zich weten. Het tweede risico is, dat de Gaulles te standers bij de parlementsverkiezin gen de Gaullistische Unie voor de Nieu we Republiek een groot aantal zetels ontnemen, met het gevolg, dat de Fran se president voortdurend te maken heeft met een vijandig gestemd parlement. Volgende week donderdag zal de mammoetfilm „De Lang ste Dag", naar het gelijkna mige boek van Cornelius Ryan (speelduur 3 uur, kos ten 40 miljoen) in Amster dam, Rotterdam en Den Haag voor Nederland in première gaan. In die film zal op groot se wijze het beeld van de zes de juni 1944 oprijzen: het beeld van D-day. Nu de aandacht in sterke mate op de vertoning van deze film wordt gevestigd, zijn wij zo gelukkig de publikatie te kunnen aankondigen vain een groot aantal fragmenten uit het originele verhaal v*n Ryan, geïllustreerd met authentie ke opnamen uit geallieerde en Duitse bron, ons verstrekt dank zy de medewerking van het Rijks Instituut voor Oorlogsdocumenta tie. Deze platen zullen worden af gewisseld door opnamen uit de film, die ons ter beschikking wer den gesteld door 20th Century Fox, de maker van de rolprent. Zo hopen wij de indruk van Ryans grootse verhaal waaraan hij vele jaren werkte en zevenhon derd interviews afnam van man nen en vrouwen die rechtstreeks by de invasie betrokken waren nog te kunnen versterken. De eerste aflevering van dit film feuilleton, waarvan wy de publi- katierechten exclusief voor Neder land hebben verkregen, vindt U vandaag op pagina 12. [^Ju^ƒUln^v^^wvvvv^^«vvvvvvvvv^^ TREKKERBESTUURDER DOOR TREIN GEDOOD 'n niet beveiligde overweg tussen De- demsvaart en Herfte is gistermorgen om half acht een landbouwtrekker in botsing gekomen met een trein. De be stuurder werd gedood. Een treinstel werd zodanig beschadigd, dat het moest worden weggesleept. Het ongeluk gebeurde te Nieuwendijk in de gemeente Nieuw-Leusen. De trekker, die een melkwagen als aanhang had, werd bestuurd door de heer A. L. C. Reins uit Delfsen, die op slag dood was. Trek ker en melkwagen werden totaal ver hield. De trein werd aan de voorkant zwaar beschadigd en kwam ongeveer 800 meter verder tot stilstand. Later werd de trein door een goederentrein naar het voormalige station Dedems- vaart opgeduwd. De heer Reins was melkslijter en heeft waarschijnlijk door de mist onvoldoende zicht gehad. Hij was ongeveer 55 jaar oud, gehuwd en vader van een kind. Het Zeeuws Landbouwblad publiceerde deze week een lezenswaardige bijdra ge over de „landbouw en de Wester- schelde" onder de titel „Veer en veren laten". Het artikel is mede daarom le zenswaardig, omdat (voorzichtig) wordt benaderd welk aandeel de landbouw in het niet geringe transport heeft, dat ge bruik maakt van de Westerscheldeveren. Weliswaar blijkt het niet mogelyk exact cijfermateriaal te leveren, maar wel wordt duidelijk aangetoond, dat de veer diensten van zéér vitaal belang zijn voor de landbouw en voor de bedrijven, die het van de landbouw moeten hebben: de vlasindustrie, de meel- en suikerfabrie ken, stijfselfabriek, silobedrijven enz. Er is echter nog een tweede punt in het ar tikel, dat onze aandacht trok, namelijk de opvatting van een Zeeuws-Vlaming door de auteur weergegeven dat de vaste oeververbinding niet aleen no dig is, maar dat zij er zeker zal komen! De geciteerde Zeeuws-Vlaming acht het ondenkbaar, dat de overheid tot de bouw van de Oosterscheldebrug toestem ming verleende uitsluitend om Schou- wen-Duiveland naar het zuiden uit zijn isolement te bevrijden. Er moet naar zijn mening vrijwel zeker op de achtergrond óók aanwezig zijn geweest de gedachte aan een verder doorlopende noord-zuid verbinding. Deze laatste opmerking vereist een kanttekening. Het isolement van Schouwen-Duiveland is, dachten wy, nooit de uitsluitende motivering geweest op grond waarvan men besloot een brug te ontwerpen over de Oosterschelde. Er is hier een hele reeks factoren in het ge ding, zoals aansluiting van het Zeeuwse middengebied op de verbinding Greve- lingendam-Haringvlietbrug, waardoor snellere contacten tussen midden-Zee land en de Randstad mogelyk worden. Voorts zag het provinciaal bestuur zich voor een situatie geplaatst, waarin de veerdienst tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland geheel gemoderni seerd moest worden, een modernisering met ferryboten, wel ke kapitalen zou ver ren. Er was verder Je inderdaad niet on belangrijke overwe ging, dat Schouwen-Duiveland be stuurlijk tot Zeeland behorend op een bepaald moment makkelyker en sneller een verbinding naar Rotterdam zou krij gen dan naar het overige deel van de eigen provincie. En ten slotte speelde bij dit alles een economische rekensom de belangrykste rol: via tolgelden moest de brug rendabel worden gemaakt, waarbij de prognoses zo voorzichtig op gesteld dienden te worden, dat het rijk met een gerust geweten de provincie toestemming kon geven op eigen risico mjg beginnen. 7-"~ Op het paradeveld van de Kromhoutka zerne in Utrecht vond de plechtige over dracht plaats van de ceremoniële te nueën voor het tamboerskorps van de tethnische dienst. Op de foto reikt staatssecretaris M. R. H. Calmeijer het zwaard uit aan tamboers-maitre serg. W. Brand. Met vaste oeververbindingen in het vizier.... Uitbreiding gebouw en combinaties met Goes en Dirksland mogelijk HET EEKSTE LUSTRUM in het bestaan van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis „Schouwen-Dui veland" te Zierikzee is nauwelijks vol, of in de koker van de raad van bestuur bevinden zich al voorlopi ge schetsen voor aanpassing van het gebouw en het medische appa raat aan de nieuwe situatie, die op Schouwen-Duiveland zal ontstaan na het gereedkomen van de Greve- lingendam en de afbouw van de Oosterscheldebrug binnen enkele jaren. En daarbij houdt men het vizier gericht op twee belangrijke aspecten: de uitbreiding van de nu 23.000 inwoners tellende bevolking van het eiland en de uitwisseling met ziekenhuizen op de nabij gele gen (schier) eilanden Goeree-Over- flakkee en de Bevelanden. Deltakansen dus voor het moderne Zie rikzeese ziekenhuis aan de rand van de stad, die de raad van bestuur tijdig wil benutten. „Daarom hebben we al con tacten gelegd met de besturen van de beide ziekenhuizen in Goes en het be stuur van het nieuwe ziekenhuis in Dirksland op Goeree. Ook aan de pro vinciale raad voor de volksgezondheid hebben we onze toekomstvisie voorge legd". De voorzitter van de raad van bestuur van het in 1957 geopende Rode Kruis ziekenhuis op Schouwen-Duiveland, bur gemeester mr. F. Th. Dyckmeester van Zierikzee, heeft ons verteld, hoe de kaar ten met het oog op de te verwachten ontwikkeling voorlopig zyn gerang schikt. Met name voor een deel van de aan het ziekenhuis verbonden specialis ten, die elders in Zeeland hun domi cilie hebben wordt alles na de open stelling van de Oosterscheldebrug aan het eind van 1965 veel eenvoudi ger. Wachttyden voor de veren beho ren dan tot het verleden en dus is de mogelijkheid z-eer reëel, dat het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee een ei gen kinderafdeling krijgt. Op het ogenblik is het namelijk zo, dat prak tisch alle ernstige kinderpatiënten met kinderarts P. K. de Haas „mee gaan" naar Goes. Dagelijkse controle door de behandelen de specialist laat geen andere situatie toe. Een toestand overigens, die vele ou ders op Schouwen-Duiveland aan het nodige moeilijkheden op. Hetzelfde geldt voor een afdeling neurologie, terwijl ook patiënten van de keel-, neus- en oorarts bij de vaste oeververbinding niet meer naar elders zullen moeten worden over gebracht. Dit alles betekent dat „het wel naar uit breiding van het ziekenhuis toe moet gaan". In de raad van bestuur wordt hiermee ernstig rekening gehouden. Te meer ook, omdat de bezetting van het ziekenhuis thans voortdurend honderd proeent is. Of eigenlijk meer dan dat: er is namelijk continu een wachtlijst. Re kent men daarbij binnen een tiental ren nog een flinke toename van de volking, dan zijn uitbreidingsplannen ze ker niet voorbarig. Binnen de Deltakansen voor het Zweed se Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee (Zie slot pag. 2 kol. 2) fiantliïn met dit enorme werk te 1 hier in grote lijnen de o het mogelyk maakten i die f te Niettemin: in Zeeland heeft voortdu rend bij het maken van de plannen voor de Oosterscheldebrug de gedachte meegespeeld: als die brug er eenmaal is, dan zal zy zodanig verkeerscheppend werken dat de veerdiensten op de Wes- terschelde het op de duur niet meer af kunnen, zodat we dan wel naar de vaste verbinding toegroeien. Dat was (en naar wy menen te weten is nog steeds) de Zeeuwse opvatting. Aan de andere kant moet men erkennen, dat de verklarin gen van rijkswege over deze zaak de aanhangers van deze mening tot dusver weinig hoop en steun geven. Vorig jaar heeft minister Korthals nog eens duide lijk de „vaste verbindings-deur" dicht gedaan, zo in de geest van: „We hebben wel andere dingen aan ons hoofd". Maar dat behoeft het geloof in Zeeland aan deze verbinding niet te ondermijnen, in tegendeel, het is eerder een stimulans. Het artikel in het landbouwblad leert ons weer eens twee dingen, in de eerste plaats het grote belang en de gro te kwetsbaarheid van de verbindingen over de Westerschelde, in de tweede plaats het bestaan in Zeeland van de overtuiging, dat een vaste verbinding er -"> de duur vast en zeker komen zal. 'ij signaleren dit met enige nadruk en wel omdat er op dit moment een zekere reserve bestaat in sommige kringen je gens dit vermoedelijk nog zo ver ver wijderde project. Die reserve zal wel voortkomen uit tactische overwegingen: „De verbinding is op dit moment niet haalbaar, laten we het onderwerp al thans naar buiten maar laten rusten, la ten we zo nodig in het verborgene er aan werken, maar liever geen grote woorden". Akkoord. Een dergelyke tac tiek kan haar nut hebben. Maar laten we niet vergeten: het blykt steeds op nieuw, dat de idee van een vaste ver binding in Zeeland wortel heeft gescho ten, dat er in wordt geloofd! Dit nu mo ge allen, die direct of indirect met deze zaak hebben te maken, nog weer eens manen tot actieve waakzaamheid, tot een voortdurende verkenning van alle kansen. Dat zal geen Zeeuwse verken ning alleen kunnen zijn, zij zal ook ge richt moeten worden op grotere verban den, waarbij in de eerste plaats aan Bel gië kan worden gedacht. De verbinding is nu nog een luchtkasteel, een „lucht brug" als men wil. Maar de verbinding over de Oosterschelde leert dat dergely ke bruggen een reële gestalten kunnen wordt de beroemde Zwitser se architect, stedebouwkundige, schilder en schrijver dr. Charles- Edouard Jeanneret (schuilnaam Le Corbusier) te Parys 75 jaar. MORGEN. is het 350 jaar geleden, dat de Italiaanse dichter en toneel schrijver G- Battista Guarini te Venetië overleed. Zyn herdersspel „II Pastor Fido" oefende grote invloed uit op vele niet-Italiaan- se dichters, onder wie P. C. Hooft. Mr. A. J. Hagen secretaris Raad van State Bij K.B. van 3 oktober 1962 is benoemd tot secretaris van de Raad van State mr. A. J. Hagen. Hij is de opvolger van dr. Stellinga, die onlangs tot lid van de raad benoemd werd. De benoeming van de heer Hagen is op 1 oktober inge gaan. Mr. Hagen is sinds 1945 werkzaam bij de Raad van State, laatstelijk als raadsadviseur. In 1940 voltooide hij zijn studie aan de vrije universiteit te Amsterdam. Tijdens de oorlogsjaren was hij onder andere in de advocatuur werkzaam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1