KLM Belgische Rooms-Katholieke Kerk houdt rekening met de Vlamingen Woningtekort blijft eerste jaren bestaan De Franstalige prekenkwestie Na relletjes en betogingen In november miljoenste na-oorlogse woning AMERIKAANSE T.V. GEZIEN DOOR RUSSISCHE OGEN Filmprijzen voor Nederlandse cineasten DEVENTER ZAG HET WESTDUITSE TWEEDE T.V,PROGRAMMA Spaanse vrouwen mogen voorlopig blijven VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Van onze correspondent) Onlangs is in Antwerpen een „Vlaamse betoging" gehouden tegen de Franse preken in de Antwerpse kerken. Er zitten aan deze kwestie vele moeilijke kanten. Het probleem voor de kerk is steeds geweest dat men in de voornaamste Antwerpse kerken reeds langer dan een eeuw in het Frans heeft gepredikt. Het is begrijpelijk dat men hiervan niet zo gemakkelijk afstand kon doen. Van Vlaamse zijde werd hierop evenwel reeds enige ja ren lang aangedrongen, zonder resultaat. De benoeming van een bisschop van Antwerpen deed de hoop op een spoedige oplossing herleven bij de Vla mingen. Toen deze hoop ijdel was (en de bisschop slechts een gebroken Vlaams machtig bleek) nam de verbittering de overhand en het kwam tot de monstraties tijdens de Franse sermoenen. Hierop werd een regeling in het voor uitzicht gesteld, terwijl een grote Vlaams-Katholieke, culturele vereni- fing, het Davidfonds, zijn „goede iensten" aanbood. Wat er begin september uit de bus kwam van kerkelijke zijde, ondervon den de Antwerpse Vlamingen als een bitter teleurstelling. Er was welis waar een „rooster" vastgesteld voor diensten in verschïlllehde talen voor vreemdelingen in kloosterkapellen, doch de Franse diensten bleven in de twee deftigste parochiekerken ge handhaafd. Van Vlaamse politieke zijde was men van oordeel dat hier mede de bijzonder positie van de kleine Franstalige elite te Antwer pen als het ware werd gesanctio neerd, terwijl de Vlamingen in het Franstalige Belgische gebied (met inbegrip van Brussel) genoegen moesten nemen met Vlaamse dien sten in kloosterkapellen. Demonstraties Dit werd rechtstreeks aanleiding tot de heftige demonstraties onlangs in een Antwerpse kerk. Dat de Vlaam se geestelijkheid der parochiekerken geducht verlegen zat met de hele kwestie was kort te voren nog ge bleken, toen de pastoor van de St.- Jozefskerk politie-rechercheurs, die reeds begonnen te „arresteren", na dat enige bezoekers argeloos met hun stoelen schoven, verzocht het ge bouw te verlaten. Bij een volgende gelegenheid kwam het tot het zin gen van Vlaamse martelaarsliederen in de kerk tijdens de dienst en de" kreet „De bisschop of Barabbas!" Inmiddels is de gehele Vlaamse kwes tie in het teken van een politieke doorbraak gekomen; de actie voor de rechten der Vlamingen is niet langer cu iwiLiacuci aids» lc ke parolen uitgegever kelijke overheid. Kort de Vlaamse katholiel het monopolie van de katholiéken. Hierin spelen Nederlanders een be langrijke rol. Dr. Paardekoper wees er afgelopen winter en voorjaar op dat de Nederlandse katholieken in politieke opzicht sterker geëmanci peerd zijn dan de Vlaamse gelovigen en kritischer staan tegenover politie- ---• reven door hun ker- Kort daarop gaven katholieken hun eerste tekenen van ongeduld in Antwerpse kerken tijdens Franse preken. Bij de Ijzerbedevaart werd het woord gevoerd door de Nederlandse socia listische historicus, professor Geyl. Hij gaf onomwonden zijn teleurstel ling te kennen over het feit dat de Vlaamse actie politiek verdeeld is; met andere woorden dat zij het mo nopolie is van de Vlaamse katholie ken. Deze woorden zijn o.m. bij de Vlaamse socialisten niet in dovemans oren gevallen. Weliswaar meende de ondervoorzitter van de Belgische so cialistische partij, die tevens hoofdre dacteur is van de Antwerpse „Volks gazet", dat professor Geyl een af straffing had verdiend, doch hier stond tegenover dat de socialistische burgemeester van Antwerpen ter ge legenheid van de opening van de Noord-Brabant-week in een briljante rede hulde bracht aan de Nederland se hoogleraar en zijn opvattingen. Een rede die vervolgens uitvoeriger werd geciteerd in de katholieke Vlaamse pers dan in de socialistische. Vast staat voorts dat de Vlaamse socialistische bladen de laatste tijd bijzonder kritisch zyn ten aanzien van anti-Vlaamse uitingen door de Waalse sociaistische broeders. De Vlaamse socialistien aarzelen niet om in dit verband het woord „ophitsing" te gebruiken. Het feit dat ook de katholieke kerk zich thans „onthoudt" van wat aan stoot kan geven in de Vlaamse „hoofdstad" Antwerpen en Franse preken sedert korte tijd achterwege laat, is kenmerkend. Het mag wor den opgevat als een erkenning van die zijde dat de Vlaamse beweging eindelijk mondig en volwassen is ge worden. Hiermede gepaard gaat een opvallende reactie in de Belgische Franstalige pers van verschillende pluimage. De toon van een tot dus ver scherp anti-Vlaams Brussels weekblad als „Pourqoi Pas?" is de laatste weken uitgesproken klage lijk geworden wat de Vlaams-Waalse tegenstelling betreft: als enig argu ment voert men aan dat de extre mistische Vlaamse Volksunie „achter" dit alles zit. Dat de Volksunie er een rol in speelt, valt niet te ontkennen, doch evenmin mag men als nuchtere waarnemer de ogen sluiten voor het feit dat de parolen van deze kleine extremistische groep -dan toch wel een uitzonderlijk succes hebben bij de brede Vlaamse massa, die met de Noordnederlanders de ernstige vroomheid gemeen heeft. In Rotterdam vond woensdag- -,'ederlandse speelfilm „Rififi in Amsterdam", een pro- aulctie van de Nederlandse Film ProduJetie Maatschappij. Na af loop van de voorstelling werden de voornaamste aanwezige mede werkenden op het toneel gehul digd. V.l.n.r. Fien Berghegge, de heer J. van Mook (ass. prod.), regisseur J. Korporaal, Els Hil- lenius, Ansje van Brandenburg, Jan Blaaser, Wim PonciaJohan Kaart (met. de pruik van Doolittle in de hand omdat hij even van ,.My Fair Lady) was overgewipt) Sjef van Leeuwen, en de heer J. Landre, directeur en producer van de N.F.P.M. W E R K K L EO, ING Kan Langer Mee! KLM-overalls nu ook in indanthren-blauw onder merk KLM-EXTRA Vraag er naar Vernielingen op joodse begraafplaats In het afgelopen weekeinde is ern stige schade aangericht aan een twintigtal graven op de joodse be graafplaats aan de Kneedweg te Enschede. Kettingen zijn losge rukt of doorgehakt. Stenen palen die voor omheining dienen, losge rukt en platen marmer verscho ven. Men acht het nauwelijks mogelijk dat kinderen in staat zijn geweest deze zware stenen te verplaatsen, zodat er vermoed wordt dat .volwassenen de hand hebben gehad in dit vandalisme. De begraafplaats wordt niet meer regel matig gebruikt noch bezocht. De ver nielingen werden maandag ontdekt. Aanvankelijk is er geen ruchtbaarheid aangegeven maar woensdag heeft een van de leden van de joodse gemeen schap in Enschede het stilzwijgen ver broken. De begraafplaats die op het ogenblik een woeste aanblik biedt, Produktie mag niet verminderen praktisch gecompenseerd door repa triëringen. Thans wordt geraamd, dat in de komen de jaren 50.000 woningen per jaar voor gezinsvoi kingsgro De gemiddelde dagproduktic van wonin gen sinds de oorlog bedroeg precies het dubbele van die van de vooroorlogse ja ren, namelyk J60 tegen 80. Verwacht wordt, dat na het gereedkomen van de miljoenste na-oorlogse woning in no vember a.s. de dagproduktie tussen 1962 en 1973 zal oplopen tot 250 stuks. Het r(jk heeft sinds de oorlog voor het miljoen woningen vier miljard gulden uitgegeven en daarbij bovendien drie miljard gulden aan voorschotten ver strekt. Ons land heeft thans een voor raad van ruim drie miljoen woningen, waarvan dus een derde deel in zeventien jaar tijcis werd gebouwd. In 1945 bestond reeds een tekort van 100.000 woningen terwijl het bouwappa- raat was gedesorganiseerd. De gezins vorming ging echter in een versneld tempo door, waardoor In 1949 een te kort van een kwart miljoen woningen werd geconstateerd. Nadien werd dit tekort steeds sneller ingelopen, zodat dit eind vorig jaar nog 73.000 bedroeg. In een aantal gemeenten bestond toen al een gering overschot. percent, van Engeland met ruim 14 percent en van Frankrijk met bijna 11 percent. De verlenging van de ge middelde levensduur en de „gezins verdunning" deden de vraag naar woningen sterk toenemen. In de der- was de gemiddelde wo- voor gezinnen 34.000 tiger jaren w ningbehoefte Kennedy maakt eind aan staking President Kennedy heeft dc minister van justitie, zijn broer Robert Kennedy, op dracht gegeven maatregelen te nemen, om een voorlopig einde te maken aan de staking, die het werk in de Amerikaanse oostkusthavens heeft stilgelegd. Dit kan op grond van de Taft-Hartley- wet, die onder bepaalde omstandigheden, het instellen van een „afkoelingsperiode" van tachtig dagen kent, waarin het werk moet worden hervat en partijen het, zo nodig met steun van de regering, moe ten pogen eens te worden 0 53 Boliviaanse politici die beschuldigd zijn van deelneming aan een komplot om de re gering in La Paz omver te werpen, zijn over de grens met Paraguay gezet. Drie verdachte politici mochten wegens gebrek aan bewijs in het land blijven. svorming als gevolg van de bevol- zullen zijn. Tusen 1961 behoefte waarschijnlijk igen tot 60 a 65.000 en nadien tot 70 of 75.000 woningen per jaar. Voor vervanging van krotten eet. zullen nogmaals 15 of 20.000 wonin gen per jaar nodig zijn. Bij een pro gramma van 85.000 woningen per jaar zal het tekort van 73.000 worden inge haald terwHl reserve kon worden ge kweekt. Van vermindering van net bouwprogramma zal in lengte van jaren nog geen sprake kunnen zijn. De woningproduktie in 1960 was 7,4 per 1000 inwoners tegen 5.6 in België, 6.1 in Denemarken, 7 in Frankrijk, 5,9 in Engeland en 10,5 in Duitsland. ia-oorlogse woningen t in de sector van dc woningwet tot stand, namelijk 290.000 in opdracht van gemeenten en 261.500 in opdracht van woningbouwverenigin gen. Het huur peil van vooroorlogse wo ningen bedraagt thans 274 percent van dat van 1940. verdere verhoging tot 300 Eercent wordt nodig geacht om de nog estaande verschillen tussen het huur niveau van oude woningen (rekening houdend met kwaliteitsverschillen) tot dat van nieuwe woningen op te heffen. WERELDKAMPIOENENREÜNIE RONDE VAN MIDDEN-ZEELAND VOLGEND JAAR IN EIND JUNI Ploegentijdrit op vrijdag De internationale Ronde van Midden- Zeeland zal volgend jaar in het laatste weekeinde van juni worden gehouden. Het organisatie-comité wil van die da tum voor de ronde een traditie maken. Zoals bekend werd de ronde tot nu toe steeds op de derde zaterdag van juli verreden, maar de steeds toenemende verkeersdrukte in juli heeft de organi satoren genoodzaakt naar een andere datum uit te zien. Overigens waren gr ook andere facto ren, dié noopten "de wedstrijddag te verplaatsen. Zo worden eind juli in tal van landen nationale kampioenschap pen gehouden, waardoor de buitenland se deelname in de Ronde van Midden- Zeeland een enkele keer niet in de sterkste formatie verscheen. Het staat nu ook vast, dat de Ronde van Midden-Zeeland in 1963 als een „twee-daagse" verreden zal worden. Op vrijdag wordt er namelijk reeds een veertig kilometer lange ploegen tijdrit verreden. Deze tijdrace zal waarschijnlijk gaan door de „lus" Goes, Kattendyke, Wemeldinge, Ka- pelle, Kloetinge en weer terug naar Goes. Dit gedeelte zal dan niet worden opge nomen in de ronde, die zaterdag verre den wordt. Door het houden van de ploegentijdrit moet de eigenlijke ronde namelijk iets worden ingekort: was de ronde dit jaar ongeveer 210 kilometer lang, volgend jaar zullen de renners ISO kilometer over Walcheren, Zuid en Noord-Beveland moeten afleggen. Door deze tweedaagse strijd is er een extra moeilijkheid bijgekomen voor de Eén dode bij ongeval Naar eerst gisteren is komen vast te staan, is er by het ongeval op de rijks weg Tilburg-Den Bosch één persoon omgekomen. Aanvankelijk verkeerde de politie in de veronderstelling, dat een tweede dode naar Den Bosch ver voerd zou zyn. De overledene is de 29- jarige ongehuwde M. Nuês uit Zie- chum, België. In het ziekenhuis te Til burg bevinden zich thans nog 11 zwaar gewonden: acht Belgen en drie Neder landers. 23 lichtgewonde Belgen zijn naar huis vervoerd. Alle gewonden zyn buiten levensgevaar. In Parijs is bekendgemaakt, dat er een federatie is opgericht van Poolse oorlogs veteranen die in West-Europa in ballingschap leven. Het aantal leden wordt op rond 50.000 geschat. De nieuwe organisatie wil onder meer de betrekkingen tussen Polen en West- Duitsland helpen verbeteren. Alleen Mitch Miller kan er mee door De Amerikaanse televisie kan de kritiek van de Russische toerist niet doorstaan. Dat is gebleken uit het verslag dat A. Sahharof heeft gedaan in een Russisch cultureel tijd schrift. Volgens de schrijver hebben de Russische televi siekijkers geen last van: „onkwetsbare Amerikaanse de tectives", op wie wel wordt ge schoten, maar die nooit worden getroffen worstelende bruten, die het luidkeels uitschreeuwen van pijn die niet echt is; mensen die op afschuwelijke wijze om het leven worden ge bracht en „dagopeningen" die een bepaald merk sigaretten aanpry- Niet iedereen en niet alles kwam er bekaaid van af. Mitch Miller bijvoorbeeld kreeg hoge lof. „Als men naar Mitch Miller luistert is het niet alsof er een koor zingt, maar alsof er arbeiders, boeren en zeelui zingen". Over de worstelwedstrijden schreef Sakharof „grote bruten in een sportpakje slaan op elkaar los, trachten eikaars armen te breken, eikaars ogen uit te krab ben en huilen en kronkelen van pijn. Het is een goed gespeelde pantomime". Hij schreef ook over de muziek programma's die Rusland tot on derwerp hebben: „in het algemeen is alles wat met Rusland te ma ken heeft op een of andere ma nier verbonden met de balalaika, een samovar en met liedjes die een refrein hebben van „oi" en „loe-loe"-klanken. organisatie. Veel meer renners moeten namelijk nu onderdak gebracht worden in Zeeland. Ongeveer 150 renners en bovendien nog vele tientallen begelei ders moeten slaapgelegenheid vinden. Het organisatiecomité is voornemens de Nederlandse ploegen onderdak te brengen in de dorpen rond Goes. Zo mogelijk by particulieren, bij pleeg ouders dus. Ook bestaat, nog altijd het plan aan de Ronde van Midden-Zeeland 1963, de lustrum-ronde, een extra attractie te verbinden. Gedacht wordt aan een reünie van oud-wereldkampioenen. i_ PLANNEN VOOR CENTRALE VAN BESCHEIDEN OMVANG De plannen van de in de N.V. S-EJP.- Samenwerkende Electriciteits Produktie- bedryven die eerst hadden besloten niet over te gaan tot de bouw van een grote kernenergiecentrale zijn er nu op gericht een centrale van bescheiden omvang (gedacht wordt aan een vermo gen van 50 mw) tot stand te brengen, Steunende op de technische kennis van een Amerikaanse industriële organisatie zal deze centrale grotendeels door de Nederlandse industrie worden gebouwd. Het doel zou zjjn praktische ervaring op te doen. De plaats waar deze reactor zou moeten komen staat niet vast. De provincie Gelderland wordt by de over wegingen over de plaats van vestiging betrokken. Inmiddels is, aldus Ged. Staten van Gel derland, de eerste fase van dit plan tot uitvoering gebracht- Er is namelijk een globaal voorontwerp gemaakt voor een kernenergiecentrale, uitgerust met een reactor van het kokend watertype De resultaten van deze studie en een kosten- begroting doen verwachten dat men binnenkort wellicht met de Amerikaan se maatschappij (International General Electric) in onderhandeling zal treden over de uitvoering van de tweede fase; het maken van een volledig uitgewerkt plan. Volgens de voorlopige ramingen zouden bij een vermogen van 50 mw de inves teringskosten circa 90 miljoen gulden bedragen, waarin de Prov. Geld. Elek- triciteits Maatschappij voor rond 10 mil joen gulden zou moeten deelnemen. Overigens zijn de samenwerkende elek- triciteitsproduktiebedrijven van oordeel dat slechts tot de bouw van de eerste Nederlandse kernenergiecentrale zal kunnen worden besloten indien het ex ploitatienadeel van 67,5 miljoen gulden door bijdragen van het rijk (bijv. in de vorm van resttitutie van fiscale rech ten) en van Euratom tot een niveau van 30 a 35 miljoen gulden kan worden te ruggebracht. Hoewel de onderhandelingen met Eura tom nog niet tot definitieve resultaten hebben geleid en het standpunt van het rijk nog niet vaststaat, heeft men een goede hoop dat de vereiste medewerking zal worden verkregen. Op het congres van de Interna tional Scientific Film Associa tion (I.S.F.A.) dat van 22 tot 30 september 1962 in Warschau werd gehouden, heeft Nederland enkele prijzen behaald. Bert Haanstra verwierf de tweede prijs in de sectie populair wetenschappe lijke films voor zijn „Delta Phase 1". Rens Groot viel de prijs van de mi nister van cultuur en kunsten voor de beste educatieve film ten deel voor zyn „Filariasis loa Loaa", bo vendien kreeg Rens Groot met „Ci- neradiografy of the gastro intestinal- tract in a cat" de tweede prijs in de sectie researchfilms. De beide films werden gereproduceerd door de stichting Film en Wetenschap Uni versitaire Film in Utrecht. Lucifers worden duurder (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zijn de fabrikanten en importeurs van lucifers van plan de prys van de lucifers met een cent per doosje te verhogen. Het ministerie van economische zaken heeft van de voor genomen prijsverhoging tot dusverre geen mededeling ontvangen, zoals de procedure voorschrijft, doch mogclyk is dat de fabrikant én 't ministerie voor een voldongen feit willen stellen. Hoe het ministerie op de prijsverhoging zal reageren is nog niet hekend. Enige tijd geleden heeft het ministerie de fabri kanten te kennen gegeven een nrijsvei hoging niet verantwoord te achten. Pluimveehouders vragen steun Wegens de moeilijke positie, waarin de Nederlandse pluimveehouderij is ge raakt, heeft de Nederlandse Pluimvee teelt Organisatie, het overkoepelend or gaan van de landelijke organisaties van -ilulmveefokkers, houders van vermeer- leringsbedrijven, kuikenmesters en een grote groep van boerenpluimveehouders ae minister van landbouw en vissery, mr. V. G. M. Marijnen, in een tele gram om directe steun gevraagd. boord van het Amerikaanse vliegdek- schip .fKearsarge" uit zijn capsule „Sigma 7" geholpen. Dank zij handige technicus EENVOUDIG APPARAAT MAAKT NIEUW TOESTEL OVERBODIG (Van onze correspondent) De Deventer televisiebezïtters heb ben drie avonden het tweede programma van de Duitse tele visie ontvangen zonder dat zij daarvoor ook maar enige veran dering aan hun masten of aan hun toestellen behoefden aan te brengen. Dat buitenkansje dankten zij aan de radiotechni cus F. Krebbers, die experimen teerde met een zgn. omzetter, die liij geïnstalleerd had op een 50 meter hoge silo. Met deze apparatuur ontving hij het kanaal 21 uitgezonden programma op, wiselde de frequentie en gaf het programma weer door op kanaal 11, waarop geen andere zender te ont vangen is. Hoewel het apparaat, dat hij hiervoor gebruikt, hoogst eenvou dig is, zyn de eerste ervaringen bij zonder goed geweest. Het experiment van de heer Krebbers valt in het kader van de uitwerking van zijn reeds jaren geleden ge'* ceerd idee, dat met behulp van kl t.v.-straalzendertjes hoge masten, nodig voor een goede ontvangst van bijvoorbeeld Duitse televisiepro gramma's, overbodig worden. Sinds de eerste proefnemingen bleef het filan sluimeren. De stichting van het weede programma in Duitsland heeft het idee echter weer actueel ge maakt. Vier jaar geleden, toen de televisie in een stadium van grote populariteit kwam en met name in en rond De venter zich bijzondere belangstelling voor de Duitse uitzendingen open baarde, opperde de heer Krebbers de gedachte om op de toren van de Gro te Kerk een sfraalzendertje te plaat sen, waardoor in een straal van ze ker tien kilometer t.v.-bezïtters de programma's zoüden kunnen ontvan gen met een antenne van hooguit een meter lengte. In samenwerking met burgemeester mr. N. Bolkestein van Deventer heeft hij destijds pogingen aangewend bij het hoofdbestuur van de P.T.T. om mede werking voor zijn plan te krijgen. Een definitief uitsluitsel op zijn ver zoek is nooit gegeven. Daarom heeft de heer Krebbers destijds volstaan rïiet een enkel experiment. De proefnemingen heeft hrj ithans hervat uitsland. (Van onze Haagse redactie) De ongeveer twintig echtgenoten van Spaanse arbeiders, die naar Neder land zyn gekomen om hier hun man te bezoeken, maar in fabrieken en ateliers aan het werk zijn gegaan, mogen voorlopig blijven hoewel hun toeristenvergunning is afgelopen. Dit is het eerste resultaat van een overleg tussen de ministeries van justitie en van sociale zaken en volksgezondheid. Het heet dat het ministerie van justitie geschrokken is van de publieke re acties op de formalistische houding, dat de Spaanse Viouwen, na het af lopen van hun verblijfsvergunning, naar hun land moesten terugkeren. Daarbij komt, dat de vrouwen ir kwestie beschikken over een werk vergunning, afgegeven door het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid. Sociale zaken stelt zich weliswaar op het standpunt dat justitie de ver blijfsduur van buitenlanders in Ne derland bepaalt en dat een werkver gunning verblijfs' dere kant mogen buitenlanders ver wachten, dat de Nederlandse over heidsdiensten een gelijk spel spelen en niet tegenstrijdige bepalingen hanteren. verband met 'de instelling van een •eede programma in Duitsland. Ontvangst van deze zenders in oost Nederland betekent hoge uitgaven voor de t.v.-bezitters. zo zy althans dit programma op prijs stellen. De meeste toestellen, op het moment in gebruik, missen een ontvangstmoge- lykheid, omdat de Duitsers uitzenden op een lagere golflengte. Wie de pro gramma's niettemin wil ontvangen, zal een geheel nieuw toestel moeten kopen. Wie zich die aanschaf niet kan veroor loven, zal een voorzetapparaat moe ten nemen en wijzigingen aan zijn an tenne moeten aanbrengen. Per toestel is daarmee ee nuïtgave van 300 ge moeid. De heer Krebbers meent, dat hetzelfde resultaat op een veel een voudigere en goedkopere manier kan worden verkregen, namelijk de instal latie van een omzetter van beperkt vermogen. Die installatie is met een bedrag van 1500 te betalen. Artsencongres in Assen geopend De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, dr. D. W. Swygman, heeft gistermiddag het driedaagse leden- congres 1962 in Assen geopend met een rede waarin hij onder meer schonk aan het ontwerp nieuwe zieken fondswet. Voor het feit dat de minister van so ciale zaken tot dit ontwerp is weten te komen, daarbij de moeilijke proble matiek op een frisse wijze benaderend, meende de voorzitter allerwege bewon dering te mogen beluisteren, maar de inhoud verwierf volgens hem voorals nog zeker geen algemene instemming. Dat vele historisch gegroeide toestan den ln het ziekenfondswezen tot een codificatie zouden komen was te ver wachten. Maar de aangebrachte wijzi gingen achtte de voorzitter lang niet alle verbeteringen, zeker niet waar het de ziekenfondsraad betreft. Aan de ontwikkeling van het ziekenfondswezen hebben de artsen volgens hem van meet af actief medegewerkt, steeds bewust hun medeverantwoordelijkheid aan vaard en het ziekenfondswezen helpen dragen. Dat verschaft hun recht op een adequate vertegenwoordiging in het toporgaan. Met ongerustheid had dr. Swygman gezien dat de leiding van de ziekenfondsverzekering voor tweederde deel toegedacht wordt aan werkgevers en werknemers. Voorts stond dr. Swijgman geruime tijd bij het onderwerp „De arts en de medi sche E.E.G." stil. Nieuw-Democratische Partij opgericht Op 1 oktober is te Amsterdam opge richt de Nieuw-Democratische Partij (N-D.P.), waarin de in september 1958 gestichte Nederlandse Volksbeweging (N.V.B.) in haar geheel is opgegaan. Voorzitter der N.D.P. is de heer M. Le- win oït Diemen, die indertijd ook het initiatief nam tot oprichting der N.V.B. Deze partij heeft nooit aan verkiezin gen deelgenomen. In een communiqué over haar oprich ting deelt de N.D.P. mede dat z(j voor nemens is aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1963 deel te nemen en in alle kieskringen zal uitkomen met de heer Lewin als lijstaanvoerder. Het programma van de N.D.P. ver meldt onder andere: „instelling van een nationale radio en televisie, die in hun programma's moeten voldoen aan de wensen van de meerderheid der bevol king. Invoering van een nieuw belas tingstelsel met een gelijk tarief voor iedereen, zonder enige progressie, en afschaffing van alle verdere directe- en indirecte belastingen. Opheffing van publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties, bedrijfs- en vakgroepen. Een buiten landse politiek gericht op onafhanke lijkheid en zelfstandigheid. Bescher ming van het publiek tegen misdadige elementen en strenge bestraffing van misdadigers". Meisje onder militaire auto Het dertienjarige meisje Henny Durant uit Arnhem is gisteren om het 'leven ge komen by een verkeersongeval in haar woonplaats. Het meisje was met enkele vriendinnen op de fiets op weg naar school. Zij schrok van een passerende militaire vrachtwagen, verloor het evenwicht en kwam met hoofd onder de achterwielen van de auto terecht. Het meisje was op slag dood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9