PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE DREIGT AF TE TREDEN ALS HET VOLK HEM NIET ZIJN ZIN GEEFT Reeds veel Indonesiërs naar Nieuw-Guinea Nationale Vergadering verzet zich tégen plan AARDGASVOORRAAD in noorden nog groter dan was verwacht Automobilisten in Middelburg, Goes en Oosturg nemen het vaak zo nauw niet met het parkeren Opvolgingskwestie veroorzaakt crisis in Frankrijk Repatriëring gaat snel H.M. GERBRANDY LID TWEEDE KAMER MISSCHIEN WEL 500 MILJARD KUBIEKE METER V.S. WILLEN HAVENS SLUITEN VOOR VAART OP CUBA Vooral groepen officieren Respect IN REST VAN ZEELAND GAAT HET WEL, MAAR Vandaag 205e jaargang - no. 235 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week 8,00 per kw.; It. per post 8,25 per kw. Losse VlisslngenWalstraat 88-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169 J Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Adv.pr. 27 m. Min. per adv. 4.— Ingez. med. 3 tarief. Kleine adv (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1.25) „Brieven bur. 15 cent. Bureaus: adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: tel. 2116; dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 5 oktober 1962 Ondanks de maar: 12.000 vluchtelingen Pagina 3 President de Gaulle van Frankrijk heeft gedreigd te zullen aftre den, wanneer het volk 28 oktober zijn plannen voor een grond wetswijziging niet goedkeurt. Tijdens een gistermiddag gehouden t.v.- en radiorede zei de Gaulle het noodzakelijk te vinden dat het volk zich massaal uitspreekt over het feit of zijn opvolgers recht streeks door het volk gekozen moeten worden of dat het volk het land „wederom uitgeleverd wil zien aan de politieke praktijken, die het naar een afschuwelijke catastrofe zullen leiden". Kort nadat de president deze woorden had gesproken begon in de Franse Nationale Vergadering een rumoerig debat over de Gaulles plannen. Zoals bekend was een motie van afkeuring ingediend, die 241 van de 480 stemmen moet halen om de regering Pompidou ten val te brengen. Verwacht werd gisteravond, dat de motie pas vanochtend zeer vroeg in stemming zou komen. In de motie wordt de Gaulle ver weten de grondwet te schenden door het parlement te passeren en zijn plan voor wijziging van de presidentiële verkiezing te onder werpen aan een volksstemming. Krachtens de grondwet van 1958, welke de vijfde republiek oprichtte en welke zelf door de Gaulle aan Frankrijk is gegeven, worden de presidenten gekozen door een colle ge van ongeveer S0.000 kiesman nen of notabelen, die zelf worden gekozen krachtens een indirect kiessysteem. list Guy Moliet, leidden gisteren de aan val van het parlement op het plan van de Gaulle. Schending grondwet De 83-iarige Reynaud, die het debat in de Nationale Vergadering opende maakte gewag van de strijd die hij in het verleden had gevoerd aan de zijde van de Gaulle. „Nu, met het oog op deze schending van de grondwet, moet ik neen zeggen", zo zei hij. De Gaulle wil volgens nem „te gelijk Churchill en George de Zesde", of „Adenauer en president Lübke" zijn. Reynaud noemde deze kwestie „de ern stigste sedert de oorlog" en beschuldigde de Franse president ervan, met dit plan zijn beloften te breken. Ook dc twee voormalige ministers Mau rice Fauré (radicaal) en Paul Coste Floret van de (katholieke) MR.P. wa ren tegen het plan van de Gaulle ge kant. Fauré noemde het „absurd' 'en zei dat het voortbestaan van de republiek pas werkelijk verzekerd kan worden door het voorbeeld van Engeland te vol gen „en de bestaande grondwettelijke instellingen te eerbiedigen". Rumoer Conservatieve en socialistische af gevaardigden trommelden met hun vuisten op de banken en lieten door uitroepen hun afkeuring blijken toen premier Pompidou zijn ant woord begon met een lange juridi sche verhandeling over het rege ringsvoorstel. (Van onze parlementaireredacteur) Dc heer H. M. Gerbrandy te Sneek is gistermiddag beëdigd als lid van de Tweede Kamer voor de Christelijk His torische Unie. Hij neemt de plaats in van de heer F. H. van de Wetering, die onlangs is overleden. Ttoeedehands auto's vormen een gewild artikel. De handelaren be schikken echter lang niet altijd over voldoende stallnigsruimte en dan moet de straat maar uit komst brengen. In deze Vlissingse straat wordt wat men noemt aan de weg getimmerd.... Foto P.Z.C.J MINISTER DE POUS IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) De boring naar aardgas in de om geving van Slochteren, die in juli j.l. is aangevangen, is dezer dagen voltooid en heeft een positief resul taat opgeleverd. Daarom is thans met redelijke zekerheid de totale exploitabele aardgasvoorraad in het noorden van het land verhoogd tot 150 miljard m3 tot 350 miljard m3. Verdere boringen zouden dit cijfer wellicht kunnen doen oplo pen tot 400 a 500 miljard m3. Dit deelde de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, gisteravond mee in de Tweede Kamer tijdens de be handeling van de aardgasnota. Wat betreft het gebruik van aardgas in de chemische industrie zei de minister, dat reeds vast staat, dat in Delfzijl een ammoniakfabriek van behoorlijke om vang zal worden gevestigd, waarvoor aardgas als grondstof zal worden ge bruikt. Gezien het prille stadium waar in dit project zich nog bevindt wa~ u"4' de minister nu nog niet mogelijk verdere mededelingen hierover te doen. De heren Biewenga (a.r.), Korteweg1 (v.v.d.), Van der Mei (c.h.) en Neder- horst (p.v.d.a.) pleitten voor Groningen als zetel van de nieuwe gasmaatschap pij, omdat de winningsactiviteit in het noorden is geconcentreerd. Minister De Pous kon een dei-gelijke toezegging ech ter nog niet geven. Bezwaren tegen verkiezingen in Huissen ongegrond De door een drietal nieuwgekozenen op 13 september ingediende bezwaarschrif ten tegen hun niet toelating als lid van de gemeenteraad van Iluissen zijn door Gedeputeerde Staten ongegrond verklaard. In die beschikking geven G. S. een over zicht van de onregelmatigheden die tij dens de verkiezingen in de gemeente raad hebben plaatsgehad. Aangezien de ze zich over alle siemdistricten hebben uitgestrekt, moet de stemming voor de gehele gemeente ongeldig worden ge acht, aldus gedeputeerden, die er voorts nog op wijzen dat de ongeldigheid van invloed is op de verkiezingen van alle daarbij benoemden en dat de oude ge meenteraad, die nog steeds aan het Be wind is, terecht heeft besloten tot niet toelating van alle nieuwbenoemde leden. Te weinig Ook kwam uit de Kamer de wens naar voren om de hoeveelheid van 25 miljard m3 aardgas, die de minister voor de ontwikkelingsgebieden in het noorden van het land bestemd heeft, te verhogen nu er meer aardgas wordt gevonden dan waarop was ge rekend. In zijn repliek gaf de minister nog ehige hoop op verhoging door te verklaren, dat deze zaak nog volkomen „open" ligt. Maar van de andere kant zei hij zich wel eens zorgen te maken over de vraag of hij de 25 miljard m3 wel kan beste den. „Want het valt niet mee om goede projecten te vinden", op zijn beurt had ook de heer Biewenga zich zorgen gemaakt. H(j vroeg de minister of de boringen naar aardgas geen verlaging van de bodem ten gevolge hebben, dit temeer omdat in de omgeving ook zout wordt gewonnen. De minister probeerde de heer Biewenga gerust te stellen door te verklaren, dat de gaslagen in Gro ningen bijna 3000 meter diep in goed geconsolideerde formaties liggen. Geen enclaves De heer Nederhorst had van de mi nister de toezegging gevraagd, dat Noord-Holland, Amsterdam en Zee land ook aardgas zullen krijgen er geen enclaves zullen worden var duurder gas van üe Hoogovens en van Sluiskil. Dc minister antwoord de, dat hij het bepaald als zijn taak ziet een goede coördinatie van de landelijke gasvoorziening te bewerk stelligen. Uit besprekingen met de directie van de Hoogovens is niet gebleken, dat de Hoogovens verlangen deel te nemen in de maatschappij, die de aardgasafzet gaat verzorgen. Wel had de directie van de Hoogovens de minister meege deeld, dat zij belang heeft bij de wij ze, waarop het aardgas zal worden af gezet. Een goede coördinatie tussen de gasvoorziening in Noord-Holland en die in de rest van het land, zal, naar de minister meende, het best kunnen wor den bereikt door rechtstreekse bespre kingen tussen de Hoogovens en nieuwe gasmaatschappij. Er zijn sprekingen gaande tussen Hoogovens en de partners in de nieuwe maat schappij. Ook Zeeland De heer Nederhorst vroeg bij de replie ken of moet worden gewacht totdat de contracten met de Hoogovens, die 20 of 30 jaar lopen, zijn geëxpliceerd. Mi nister De Pous zei echter aan een veel kortere termijn te hebben gedacht en hij gaf de heer Nederhorst nog te ver staat, dat wat hij ^ver Noord-Holland had gezegd, ook geldt voor Zeeland. De socialist Nederhorst had liever ge zien, dat de staat een meerderheidspo sitie in de gemengde gasmaatschappij had gekregen, omdat de regering over grotere bevoegdheden zou schikken. Dr. Noorderbos (P.S.P.) de heer Jager (C.P.N.) waren voor standers van een volledig staatsbedrijf. Minister De Pous wees echter een vol ledig staatsbedrijf van de hand. Hier door zouden vele kostbare jaren verlo ren gaan o.a. door het aantrekken van geschikte krachten. De Kamer nam tenslotte de nota voor kennisgeving aan. Donderdagochtend is in oostelijk Flevolandin de omgeving van Dronten, het wereldkampioen schap ploegen begonnendat twee dagen zal duren. De minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, zal hedenavond in Zwol- ortjzen uitreiken. Foto: He- J uit Zweden kwam Cesare Sardo om mooie rechte voren in de Nederlandse klei te trekken. Naar van bevoegde zijde in Was hington wordt vernomen is presi dent Kennedy van plan binnen twee weken alle Amerikaanse ha- te sluiten voor Russische als Russische schepen voortgaan met het vervoer van wapens naar Cuba. Hetzelfde zou gelden voor schepen uit niet-com- munistische landen die ladingen uit het Sowjetblok naar Cuba brengen. De controle op Amerikaanse havens die nu wordt overwogen, zou veel strenger zijn dan de nu bestaande op transporten naar communistisch China. Volgens de zegslieden is er een commis sie ingesteld onder leiding van de rechts kundige adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken, Abram L. Chayes, om het plan tot in details uit te werken. Op een rotonde bij Weert is woensdag een tien tons combina tie van het leger gekanteld met 5000 stuks gevechtskleding. Het transport ging van Roosendaal naar Weert. Terwijl het vertrek van de Neder landers uit Nieuw-Guinea nog da gelijks voortgaat, komen ook steeds meer nieuwe mensen het land binnen om hun werkzaamhe den over te nemen. Van de 60 In donesiërs die maandag, nauwelijks enige uren na de officiële bestuurs- overdraeht aan de U.N.T.E.A., te Hollandia aankwamen, zijn giste ren ongeveer 20 aan het werk ge gaan. Twaalf hunner togen naar het departement van financiën, waar zij functies aanvaardden als hoofd van de belastingdienst, in specteur der belastingen en bij de douane. Bij de dienst van economi sche zaken zijn thans twee Indone siërs te werk gesteld en ter gou vernementssecretarie drie. Onge veer 40 Indonesiërs wachten te Hollandia nog op hun definitieve bestemming in het apparaat van de U.N.T.E.A. De militaire missie van de Indonesische republiek te Hollandia, die nu nog slechts bestaat uit vijf officieren onder leiding van generaal Wiranata Koesoe- ma, zal binnenkort sterk worden uitge breid. Van de zijde der U.N.T.E.A. vernam roeda vandaag tien stafofficieren naar Hollandia zal brengen, onder wie over ste Soeharto die, naar officieel is meege deeld, hoofd zal worden van de Indone sische missie bij het hoofdkwartier van de veiligheidsmacht der V.N. in Nieuw- Guinea. Maandag zal een Herculesvliegtuig van de Indonesische luchtmacht nog eens 27 Indonesische officieren en een aantal jeeps naar Nieuw-Guinea brengen. Deze gegevens bewijzen de juistheid van de geruchten, dat Indo nesië zeer spoedig, behalve een groot aantal burger-ambtenaren, ook vele officieren van alle strijdmachtonder delen in Hollandia wil plaatsen. Dit is overigens veel sneller gegaan dan iedereen in Hollandia had gedacht. Overal hoort men thans de mening dat de situatie, zoals die zal worden na de officiële bestuursoverdracht aan Indone sië in mei, voor een groot deel reeds bin nen enkele weken feitelijk zal zijn be reikt. In Hollandia ziet men, slechts vier da- ;en na de officiële overdracht van het jestuur aan de U.N.T.E.A. hoe langer hoe minder Nederlanders. Gisteravond is weer een grote groep Nederlanders uit de hoofdplaats vertrokken. Uittocht Van het vliegveld Sentani bjj Hollandia brachten drie Dakota-vliegtuigen bijna 100 Nederlanders naar Biak, en toen het Griekse passagiersschip „Patris" met ruim 600 Nederlanders aan boord te 15.00 uur plaatselijke tjjd de haven van Hollandia verlaten liad, leek de stad meer uitgestorven dan ooit 700 ver- trekkenden op één dag. De exodus, be gonnen met de evacuatie van de vrou wen en kinderen, zal sneller dan ieder een venvacht had, voltooid worden. fiafttlijK Minister Luns heeft woensdag moei lijkheden met de Tweede Kamer ge had. Deze bewindsman gaat nog wel eens mank aan een optreden, dat de kamerleden en niet ten onrechte irriteert, temeer omdat hij meer dan eens heeft laten merken zich niet erg thuis te voelen in de witte zaal aan het Binnenhof. De moeilijkheden van woens dag ontstonden bij de replieken van het algemene begrotingsdebat; toen profes sor Vondeling van de P. v. d. A. aan het onderdeel buitenlandse zaken wilde be ginnen, bleek de minister verdwenen. Dringende ambtsbezigheden, zei de voorzitter. Waarop de beraadslagingen werden geschorst en de minister werd gezocht en gevonden. Hij had gemeend, zo kwam vast te staan, dat een ont vangst van de minister-president van Trinidad met een daaraan verbonden vergadering voldoende reden was om het kamerdebat niet langer meer bij te wonen. Vervolgens kwam de minister president verklarén, dat het geen ge woonte is dat bij de algemene politieke beschouwingen alle ministers achter de regeringstafel zitten. Hij had dat echter beter niet kunnen betogen, want profes sor Oud kenner van de parlementaire geschiedenis als weinig anderen her innerde hem er snel aan, dat dit juist wel een gewoonte was en dat de ambts bezigheden van een minister primair in de Kamer liggen. Het incident heeft weliswaar niet zo heel veel te betekenen, maar toch is het goed dat de heer Luns op zijn vin gers is getikt. Er is de laatste tijd een wat vreemde stemming in Nederland rond het parlement ontstaan, helaas ook mede een gevolg van betogen in de Ka mer zelf: een soort ach en wee-geroep over de toestand in de na de verkiezin gen van 1963 komende Tweede Kamer. Eén van de oorzaken van dit geklaag is de uittocht van de ouden, die is begon nen met het vertrek van professor Rom- me en die een climax zal krijgen bij de komende verkiezingen. De oude soldaten en onder hen bevindt zich tevens een aantal ministers verlaten het poli tieke slagveld. Toegegeven, dat is on plezierig, maar het gaat toch niet aan om op grond daarvan een crisissituatie te suggereren. Wat dat betreft zijn er wel moeilijker perioden in de Nederlandse parle mentaire geschiedenis aan te wijzen. Wat hier gebeurt, is; het aflossen van de wacht. En dat is nu eenmaal onver mijdelijk in de loop der dingen begre pen. Het is een verlies dat figuren als Romme destijds en als Oud en Tilanus thans de volksvertegenwoordiging verla ten, maar dat wil niet zeggen dat zij onvervangbaar zijn. Zij waren zeker niet vanaf hun eerste uur in de Kamer tóp politici, maar hebben het politieke am bacht met vallen en opstaan moeten Ie ren en langzaam zijn ze gegroeid tot het niveau, waarop zij thans afscheid moe ten nemen. De komende generatie ka merleden moet (ten dele) dit proces óók meemaken, doch zal zonder twijfel voor een eigen stijl zorgen: namen als Vonde ling en Toxopeus om er eens twee te noemen staan daar borg voor. Laat men dus ophouden met het maken van defaitistische geluiden. Deze uitweiding heeft zo zal men ons wellicht verwijten weinig te maken met minister Luns en het rond hem ont stane incidentje. Jawel, zij heeft er wél mee te maken. Een parlement mag het nooit aan zelfrespect ontbreken, zeker niet op dit moment, waarop voortdurend meewarig over het vertrek van bekwa me volksvertegenwoordigers wordt ge sproken. Er bestaat bij sommigen toch al een neiging om de politiek (én de Ka mer) niet serieus te nemen, in welke gedachtengang de houding van de heer Luns al gauw wordt uitgelegd als die van de sterke man, die zijn eigen weg gaat. Hier en daar zijn al vergoeilijkende commentaren verschenen: de heer Luns heeft het immers zo druk, hij moet een keuze maken, bovendien zijn de kamer leden ook vaak absent, aldus deze op vattingen. Zij zijn, dunkt ons, niet hele maal ter zake doende en allerminst prin cipieel. Wanneer een minister één die in het verleden ten aanzien van het par lement meer dan eens een omstreden houding heeft aangenomen en zich soms zelfs liet verleiden tot kinderach tige woordspelingen op de namen van afgevaardigden wanneer zulk een minister uit de vergadering verdwijnt omdat hij het druk heeft met andere dingen, dan moet hij i»p de vingers wor den getikt. Het heeft ons deugd gedaan, dat de heren Vondeling en Oud ten aan zien van deze zaak gezamenlijk zijn op getrokken. Het gaat hier niet om een kwestie van vóór of tegen de regering, het gaat hier om het respect voor de Stat en-Generaal. En dat is een gewich tige aangelegenheid, waar men niet lichtvaardig aan kan voorbijgaan. ...is het 125 jaar geleden, dat Hortense de Beauharnais, stief dochter en schoonzuster van Na poleon I en ex-koningin van Hol land, op haar landgoed Arenberg te Thurgau in Zwitserland over leed. ...is het 250 jaar geleden, dat de beroemde Italiaanse landschap-, stadsgezicht-, historie- en genre schilder Francesco Guardi te Ve netië werd geboren. de banden van de voor hem staande wa gen stuk sneed ,Jnbouwen" aan de orde van de dag STEEDS GROTEK wordt het aan- tal auto's, op de wegen, in steden en dorpen, steeds groter wordt het gebrek aan parkeerruimte, dat de bezitters van die auto's vaak voor heel nare problemen stelt. Want mét de groei van het wagenpark wordt helaas ook de onwellevend heid bij het parkeren steeds gro ter. Ook in Zeeland zijn er talrijke automobilisten te vinden, die hun medeparkeerders in moeilijkheden brengen: zo bergen hun wagen voor kortere of langere tijd op en het zal hen verder een zorg zijn of de auto vóór of achter de hunne „ingebouwd" wordt of niet. Uit een aantal gesprekken, dat één van onze redacteuren had met diverse politiefunctionarissen bleek, dat in verschillende Zeeuwse grote ge meenten de parkeergewoonten van Zeeuwen én niet-Zeeuwen bepaald niet opvallen door welle vendheid en fatsoen. Niet in alle gemeenten: in Vlissingen, Terneu- zen, Zierikzee en Hulst valt het „in het algemeen wel mee", maar in Middelburg, Goes en Oostburg ne men vele parkeerders het met die wellevendheid niet zo nauw. „Het is vaak ergerlijk", verzekerde de Middelburgse politiecommissaris, de heer M. A. Reneman. EEN VAN de naarste zaken, waarmee een automobilist te maken kan krijgen, is de parkeerklem. De medeparkeerdcr ziet nog net een „gaatje" zo dicht VEEL BELGEN GOOIEN ER MET DE PET NAAR mogelijk bij zijn huis, kantoor of de win kel, waar hij zijn moet en hup: daar gaat de wagen, bumper-aan-bumper met de andere(n). Het gevolg is: gedupeerde automobilisten, die zich steeds meer op winden over de wijze, waarop de ander gemeend heeft zijn parkeerprobleem te moeten oplossen. Gelukkig minder dan in de grote ste den heeft men in de Zeeuwse ge meenten te maken met de zogenaam de „dubbel-parkeerders". Maar ze zijn er: de automobilisten, voor wie geen lijnen bestaan en die aan één plaatsje helemaal niet genoeg heb ben. Dan zijn er nog de wat minder vaak voorkomende parkeerzonden: soms staan defecte motorvoertuigen weken lang op hetzelfde plaatsje, bij het in- en uitladen van goederen in niet al te brede si.raten wordt het verkeer soms minutenlang opgehou den, er zijn zelfs automobilisten, die hun wagens voor uit- of inritten neerzetten, en zo zijn er nog talrijke voorbeelden op te noemen. IN DE MEESTE gevallen is dan het pa rool: wachten. Soms een half uur of nog langer tijd verliezen totdat de onwelle vende parkeerder belieft terug te ko men. Of hy kan met veel hangen en wur gen proberen zijn auto uit de klem te halen. Voor het overige kan hij niets anders doen dan boos worden Vooral niet meer, zoals bijvoorbeeld die auto mobilist in Middelburg, die na veel moei te niet behulp van omstanders zyn wagen uit dc klem „gelicht" had en daarna als represaillemaatregel alle vier Ingedamd Ook is er nog het probleem van de twee- dehancsauto's, die vooral in de grote steden soms gehele straten in beslag ne men. Toch lijkt het erop, dat men in Zeeland straks kan spreken van: er was een probleem. Want de politie in de grootste steden (Middelburg en Vlissin gen) heeft dit euvel te vuur en te zwaard bestreden en het voor het groot ste deel ingedamd. Onwellevende parkeerders dus in Middelburg. Het gebeurt regelmatig, dat de hoofdstedelijke politiemannen moeten bijspringen om martelende autobezitters te bevrijden uit klem men, die „achter"- of „voor"- en dubbelparkeerders hebben aangelegd, vertelde de heer Reneman. Als ie mand aangifte doet, kan de politie het vaak wel uitzoeken, maar in de meeste gevallen wordt de politie niet in de narigheden gekend. Vooral op marktdagen en dit geldt voor alle gemeenten hebben de autobezit ters, die een parkeerplaatsje zoeken, het moeilijk. :r de moeilijkheden met tweedehands- (Zie slot pag. 2 kot. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1