BESCHERM BILT IJzerconstructie- en apparatenfabriek „De Schelde" in Terneuzen RQTERSEPT Zagerspitters klagen: „Waar is het recht?" In1000+1 gevallen ALMANAK Derde bok naar de gezonken „Dorus Heymans" MASSALE VAL VAN VRUCHTEN IN DE ZEEUWSE PEREBOOMGAARDEN BUISMAN COMMISSARIS DE CASEMBR00T OPENDE TH0LENSE ULOSCHOOL WELK MERK DIA-PROJECTOR? Foto Verschoore PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 4 OKTOBER NEVENBEDRIJF VAN VLISSINGSE WERF OP INDUSTRIETERREIN De N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zal een nevenbedrijf vestigen in Terneuzen. In verband met deze voorgeno men nieuwe stichting heeft de directie van „De Schelde" aan het ge meentebestuur van Terneuzen het verzoek gericht een perceel grond te mogen aankopeu, gelegen op het gemeentelijke industrieterrein, ter grootte van 19.700 vierkante meter- Zij is voornemens daarop een ïjzerconstructie- en apparatenfabriek te stichten. De nieuwe fabriek zal worden gebouwd aan de geprojecteerde verbindingsweg Dokweg- Industrieweg. In verband met de spoed van de Schelde- directie met de bouw, zal het voorstel nog hedenavond (donderdag) in de raad van Terneuzen worden behandeld. Zoals reeds gemeld, zal de raad vanavond te vens een verzoek behandelen van Van Rietschoten Houwens Elektrotechni sche Maatschappij N.V. te Rotterdam, die zo vernemen wij naast de nieu we fabriek van „De Schelde" een elek trotechnische werkplaats met magazijn en kantoor wil stichten. Als voornaamste motief voor de vesti ging aan het begin van de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone, zo blijkt uit het voorstel van b. en w. aan de gemeente raad, voert de directie van „De Schel de" aan, de gunstige ontwikkeling var Terneuzen, gestimuleerd onder meer door de in uitvoering zijnde werken tot verbreding en verdieping van het kanaal TerneuzenGent Gronden Van de gronden, die de Schelde- directie wil aankopen, valt 5770 vier kante meter in net exploitatieplan „Terrein Kleinindustrie", waarvan de verkoopprijs is vastgesteld op 6 gul den per vierkante meter. De reste rende oppervlakte van 13.930 vier kante meter valt in het industriali satieplan, waarvoor de becijferde ex- ploitatieprijs ad 7 gulden per vier kante meter, met instemming van de minister van economische zaken voorshands als richtprijs kan worden aangehouden. Beslist de minister, dat de prijzenreduc- Seismografisch onderzoek door oliemaatschappij in het zuiden van Nederland De American Overseas Petroleum Limi ted, die behoort tot de groep van de Caltex maatschappijen, zal zeer binnen kort beginnen met seismografische on derzoekingen te land en in het water in het zuiden van Nederland. Het be treft hier een aantal globale onder zoekingen, die onder meer in Zeeland met de kustvaarder „Mees Kremer" de Oosterschelde zullen worden verricl Ook op de Zuidhollandse wateren zal de „Mees Kremer" seismografische onder zoekingen doen. De toekomstige plan- Sleepboot „Scaldis" brengt aangevaren Noor naar Vlissingen In de loop van woensdagmorgen zijn bij het eiland Texel het Noorse schip ..Gij- da", groot 8971 ton, en het Amerikaanse schip „Sir John Franklin", groot 6735 ton, met elkaar in aanvaring gekomen. De schade bij deze aanvaring bleef be perkt. De „Sir John Franklin" kon de reis naar Bremen vervolgen. De „Gijda" verloor de ankers. De sleepboot „Scal dis" pikte in het Oostgat de „Gijda" op en bracht het schip voorlopig in de ha ven van Vlissingen. Vandaag gaat de Noor door naar Antwerpen. Advertentie wat de huid ook deert of ontsiert helpt PUROL Aeeuwse Boodschappen De legendarische kat in het vreemde pakhuis moet zich bij zonder op zijn gemak hébben ge voéld, vergeleken met de man, die in een Vlissingse zelfbedienings winkel ronddoolde. Het voorge schreven mandje hing hem als een buitenmodel soort zwaard op zijde en van tijd tot tijd mikte hij er een boodschapje in, dat hij aarze lend van een schap geplukt had. Hij deed dat aan de hand van een hem kennelijk door zijn vrouvj verstrekt lijstje. Vlot ging het niet. Waanzinnige uitvinding, die zelf bediening", foeterde h\j zachtjes in zichzelf, op zoek naar de afde ling wasmiddelen. Wat of hij zocht, informeerde een behulpzame juffrouw. „Zeev, doodgewone groene zeep", verklaarde de man bitter. desnaam de suiker", peinsde de man even later, na zorgvuldig zijn lijstje te hebben geraadpleegd. Het kostte even moette, maar ten slotte vond hij ook de suiker. „En nu de worst nog", mompelde hij voortvarend, tuurae op zijn lijstje en spelde moeizaam „C-e-r-v-e- l-a-a-t-worst". ,Jfooit. van ge hoord", overwoog hij en begaf zich met loden schoenen naar de afdeling vleeswaren. 't Was een uitgebreide afdeling. „Hoe vind ik van m'n leven die moeilijke worst f", vroeg de man zich wanhopig af, maar gelukkig was er een winkeljuffrouw in de buurt. „Cervelaatworst?"vroeg ze „nou, meneer, die ligt daar voor uw neus". „Waar dan?", riep de man kreu nend. „Dat ziet u toch", antwoord de de juffrouw een beetje bits. .JZien? Mens, ik weet niet eens hoe cervelaatworst er uit ziet", bekende de huisvader nijdig, waar na hij met grote stappen de win kel uitbeende. Zonder worst. tieregeling „Bevordering industrialisatie ontwikkelingskernen" op deze transactie van toepassing is, dan zal de gemeente Terneuzen slechts de helft van laatstge noemde prijs invorderen. Volgens het ontwerpbesluit moet uiterlijk 1 juli 1964 behoudens overheidsbeperkingen, waaronder te verstaan het niet binnen deze termijn verkrijgen van rijksgoed keuring op de gronden een fabriek zijn gebouwd. Het bedrijf zal worden opgezet als ne venbedrijf van „De Schelde". Dit bete kent dus niet dat Vlissingse afdelingen naar Terneuzen worden overgebracht. De directie van de maatschappij kon nog geen mededelingen doen over het aantal arbeiders, dat in de nieuwe vestiging zal worden tewerkgesteld. Aangenomen mag worden, dat bij de overweging tot stichting van deze ijzerconstructie- en apparatenfabriek mede heeft gegolden, dat thans in Zelzate een hoogovenbedrijf '■"-ryst. In deze gedachtengang zou pas dat heide nieuwe fabrieken te Ter neuzen als toeleveringsbedrijven moeten worden beschouwd. f Advertentie DOCKHEER voor BRILLEN Bellamypark 38 - Vlissingen Advertentie DOCKHEER voor BRILLEN Bellamypark 38 - Vlissingen Advertentie DOCKHEER voor BRILLEN Bellamypark 38 - Vlissingen Het bergen van de „Dorus Hey mans", de drijvende asfaltfabriek, die nu al enkele weken gezonken ligt in het sluitgat van de Greve- lingendam voor Bruinisse, is geen eenvoudige aangelegenheid. Leek het er in de nacht van dinsdag op woensdag nog op, dat de bokken en het varend materieel, bij het voormalige landingsvaartuig bij een gebracht door de N.V. van Den Akker to Vlissingen, na het ach terdek ook het voorschip omhoog zouden krijgen, in de loop van de nacht traden nieuwe moeilijk heden op. De inmiddels 90 graden gezwenkte „Do- rus Heymans" hij ligt thans evenwij dig met de drempel van het 1200 meter brede sluitgat in de dam gaf zieh nog niet gewonnen aan de trossen van de bokken „Walcheren" en „Arend". Om de verongelukte asfaltfabriek van ':_n 700 ton heelhuids boven water te een zal nu nog een derde bok uit Rotterdam bij het bergingseskader in de Grevelingen arriveren. In afwachting van deze hulpkracht werden de trossen gistermorgen vroeg weer gevierd. Zodra de derde bok is gearriveerd zal opnieuw een poging worden ondernomen. De „Dorus Heymans" zonk op zaterdag 8 september, toen het werk op de drempel op een kleinigheid na was gereedgeko men. Het unieke asfaltbedrijf met zijn ruim 20 meter hoge pijp inmiddels verwijderd moet zo snel mogelijk uit de noordgeul van de dam-in-aanleg verdwijnen, want het werk wordt door dit obstakel gestagneerd. SOUBURGS MEISJE (13) NA ONGEVAL OVERLEDEN Woensdagmiddag omstreeks half twee is de 13-jarige Janneke Meijers uit Sou burg op de Nienwe Vlissingseweg bij de kanaalbrug door een personenauto ge grepen. Zij overleed later aan de opge lopen verwondingen. Het meisje kwam per fiets uit de rich ting Middelburg en wilde van de vent- weg de kanaalbrug oprijden. De autobe stuurder J. D. uit Middelburg, die uit de richting Vlissingen kwam, zag het meisje plotseling de weg oprijden en kon haar niet meer ontwijken. De perso nenauto schepte het meisje, dat zwaar gewond op de weg bleef liggen. Dokter A. van Bockel verleende eerste hulp. Het slachtoffer werd naar het zieken huis „Bethesda" te Vlissingen overge bracht, waar het later op de middag is overleden. Machteloos toezien Oorzaak plotselinge grote temperatuurswisseling De Zeeuwse fruitteler die dit jaar toch al met een merkwaardige zomer wordt geconfronteerd omdat het plnkseizoen zich abnormaal laat aandient, heeft de afgelopen week weer met een nieuw verschijnsel te maken gekregen, waarop men machteloos moet toezien. In prak tisch alle pereboomgaarden doet zich een massale val van vruchten voor. Er zijn zelfs percelen waar percentages genoemd worden van vijftig tot zestig procent valvrnchten. Het verschijnsel is des te vreemder, om dat er vorige week zaterdag van val praktisch niets te bespeuren viel. Inte gendeel. op verscheidene percelen hin gen de vruchten toen nog zo vast, dat men meende met de pluk nog wel even te kunnen wachten. Twee en drie dagen later lag hetzelfde fruit onder de bomen. September begon warm maar bleef te koud (Van weerkundige medewerker). Even hoopvol als oktober met in het be gin van de week temperaturen tussen 22 en 25 graden is ook september be gonnen met op de 3de zelfs een van de meest warmste dagen van dit jaar (26 tot 30 C). Toch werd september gemiddeld ruim een graad kouder dan normaal en daarmee de zevende opeen volgende te koude maand. Van een periode met nazomerweer, zo als verleden jaar, is geen sprake ge weest. De eerste nachtvorst (bij de grond 2 C te Soesterberg gemeten in de ochtend van 18 september) was na 1952 niet meer zo vroeg voorgekomen. Het aantal uren waarop in De Bilt de zon scheen bedroeg 147 tegen normaal 146 uren. Doordat ook september maar een zomerse dag (boven 25 C) oplever de kwam dit aantal dit jaar in De Bilt op 4. Dit cijfer is van het begin der waarnemingen in 1849 af met dat van 1956 record laag gebleven. Er werd in ons land op 11 dagen (normaal ook elf) onweer waargenomen. In De Bilt regen de het totaal op 29 uren tegen normaal op 38 uren in september. De meeste re gen, plaatselijk meer dan 100 mm, viel in het noorden en westen van ons land. Normaal geeft september 60 mm in het zuidoosten tot 80 rrrm regen in het wes ten van ons land. Van de afgelopen sep tember ontvingen wij de volgende re- genopgaven: Sint-Maartensdijk 103, Re- nesse 91, Cadzand 88, Serooskerke (W.) 87, Kats 85, Axel 80. Goes 79, Ritthem 76, Vlissingen 72, Middelburg 68, Kapel- Ie. Aardenburg 67, Borssele 58, Westka- pelle 55, Sas van Gent 44 mm. Examens Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen voor adjunct-commies-titulair van 's rijksbelastingen slaagde de heer W. Kriekaard, werkzaam op het ont vangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Goes. lissingen gehouden examen voor het diploma A voor ziekenverple ging, slaagden de navolgende zusters: zr. NT D. Flipsc, mej. zr. H, M. v. 'lassche, mej. zr. W. Verhage. Deze zusters ontvingen hun opleiding in het christelijk str--'-- te Vlissingen. De heer M. J. de Rijke te Stavenisse slaagde dezer dagen te Arnhem voor adjunct-commies-titulair van 's rijks be lastingen. De heer De Rijke is werk zaam ter inspectie der belastingen te Bergen op Zoom. Aan- de rijksuniversiteit te Utrecht is mejuffrouw L. A. Breas te St.-Annaland eslaagd voor het doctoraal diergenees- :unde. De telers hebben in andere jaren wel eens met „massaval" te kampen ge had. Dan waren het altijd de najaars stormen die de schadepost berokken den. Dit jaar is de val niet te wijten aan de storm. Hoewel er nog geen duidelijke verklaring voor te geven is, meent men de oorzaak te moeten zoeken in de plotselinge grote tem peratuurswisseling. Bij de rassen als Conférence en Bonne Louisse 'd Avranches is de val wel net grootst. Maar ook bij de variëteiten als Legipont, Beurré Durondeau en Saint Remy treedt het vrij plotselinge losla ten van de vruchten in meer of mindere mate op. Overigens komt het verschijn sel alleen bij de peren voor. In praktisch alle bedrijven wordt nu met grote haast gewerkt om de perenoogst zo vlug mo gelijk binenn te halen. Daarbij doet het gemis aan tijdelijke werkkrachten zich sterk gevoelen, zodat onder hoogspan ning wordt gewerkt. De plotselinge val en de haast om het itreep door de rekening. Een schade post is het vooral wanneer men bedenkt, dat valperen slechts rond een prijs niveau van een dubbeltje per kilo draaien. Niet alleen in Zeeland doet het vreemde verschijnsel zicli voor, ook uit andere streken van het land worden de zelfde berichten gehoord. VOOR KOFFIE ZOALS BIJ MOEDER THUIS Een raad van wijze moeders aan haar dochters: doe een schepje BUISMAN op ieder zetsel koffie. Dat verfijnt de smaak, dat verhoogt de gezelligheid. En welke man is daar niet gevoelig voor? HOE U UW KOFFIE 00K ZET... MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER! (OOK P0E0ERK0FFIE) PHARMACEUTISCHE FABRIEK HILVERSUM KANTONRECHTER MIDDELBURG FAMILIE DEK. VIT GOES: „WE MOETEN TOCH ETEN!" Voor de Middelburgse kantonrech ter, C- Th. de K.-M. zieh als ver schenen woensdagmiddag bekende gezichten, die van de „zagerspit- familie" De K. uit Goes. In dit ge val waren het de voormalige café houder A. de K. en zijn vrouw K. F. de K.-P.; in een tweede zaak voegde bovendien een schoonzus ter, C. Th. de K. M. zich als ver dachte bij het tweetal. Voor de zoveelste maal stonden ze vqor de kantonrechter omdat ze zonder vergunning visserijperce len omwoelden op zoek naar de lange wormachtige zagers, die men voor veel geld verkoopt aan zee- Weer auto uit de bocht bij de Sloedam Dinsdagavond is er weer een auto uit de beruchte bocht in de Rijksweg by de Sloedam gevlogen. Ditmaal was het een zekere E. uit Haarlem, die komend uit de richting Goes, slipte en in de sloot belandde. De auto werd zwaar bescha digd, maar de bestuurder bleef onge deerd. Gevangenisstraf geëist tegen Sasse veehouder Bevestiging van het vonnis der recht bank te Middelburg; vier weken gevan genisstraf, eiste de procureur generaal bij het Haagse gerechtshof tegen de 32- jarige veehouder J. M. uit Sas van Gent, die veroordeeld was wegens overtreding van het Deviezenbesluit. Het betrof hier een vermoedelijke smokkel van 1600 kilo boter, doch verdachte betoogde dat hij nergens van wist. „Die boter hebben ze uit mijn auto gestolen; ik zou er juist de volgende dag mee gaan leuren," zo verklaarde hij voor het hof, een verhaal, waarvan de procureur generaal zei geen woord te geloven. Daar was het verleden van verdachte ook niet naar. De douane had een „tip" gekregen, dat in de nacht van 6 op 7 maart een partij boter van Axel naar België zou worden gesmokkeld langs de spoorlijn, die slechts 300 meter van de grens ligt. De douane ging er op uit, en zag enkele personen wegvluchten. Op het station trof men een partij boter aan'en voor de woning van M. stond een bestelauto. Deze bleek bij onderzoek wel voor smok- kelwerk te zijn ingericht. Er was een luik in de bodem dat zoals werd ver ondersteld kon worden benut om spijkers of verspcrringsmateriaal tegen eventueel achtervolgende auto's uit te gooien. Doch verdachte ontkende iets met de zaak te maken te hebben; men had hem bestolen, zo beweerde hij en daarom was hij in hoger beroep gekomen van een vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij hij tot vier weken gevangenis straf was veroordeeld. De procureur generaal constateerde, dat verdachte geen -strafblad bezit, doch een „strafhoek", zoveel delicten staan cr reeds op. Hij had dan ook weinig vertrouwen in verdachte, die j.l. vrijdag nog terecht heeft gestaan in verband met een onge luk waarbij een motorrijder werd gedood en ook wegens onder invloed van drank een auto besturen. Bovendien wacht er nog een zaak van botersmokkelarij tegen verdachte. De eis luidde daarom: be vestiging van het vonnis. Arrest over 14 dagen. u VROUW LEVENS GEVAARLIJK GEWOND BIJ AANRIJDING Woensdagmorgen omstreeks elf uur is de bestuurster van een rijwiel, mevrouw Van T. uit Lepelstraat, levensgevaarlijk gewond bij een verkeersongeluk op de verkeersweg van Bergen op Zoom naar Tholen. Mevrouw Van T., die van de Ignattusdijk kwam gereden en de hoofdverkeersweg over wilde steken om naar de Tholense- dijk te gaan, werd aangereden door een uit de richting Bergen op Zoom komende tersonenauto, bestuurd door J. H. uit ïreda. De vrouw werd door de auto ge schept en tegen de weg geslingerd. Zij werd levensgevaarlijk gewond naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom overgebracht. Ontslag rijksadvocaten In verband met opheffing van hun be trekking is bij beschikking van de staatssecretaris van financiën eervol ontslag verleend aan de rijksadvocaten mr. J. F. C. van Deinse en mr. A. J. van der Weel (beiden te Middelburg). Uniek, stervormig bouwwerk Ingericht naar modernste onderwijsmethoden De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot heeft woensdagmiddag te Tholen de nieuwe openbare ulo school met een druk op de knop geopend. De commissaris verricht te deze symbolische handeling in het bijzijn van een groot aantal ge nodigden, onder wie het lid der Eerste Kamer, ir. M. A. Geuze, het gemeentebestuur van Tholen, de inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, de heer L. G. Frantzen, de architect, de aannemer, alsmede een groot aantal personen uit de onderwijswereld op het eiland Tho len. De bijeenkomst werd in de hal van het nieuwe- gebouw geopend door de burgemeester van Tholên, mr. A. J.- van der Hoeven, die allen hartelijk verwelkomde- Burgemeester Van der Hoeven re leveerde in zyn openingswoord de geschiedenis van het ulo in Tholen dat in 1921 in het leven werd ge roepen en in de loop der jaren een grote ontwikkeling heeft doorge maakt. De school startte in 1932 met 38 leerlingen, een getal dat uit groeide tot 174. Commissaris De Casembroot, gewaag de van de bijzondere, gedurfde archi tectuur van het nieuwe gebouw: „Het is iets bijzonders voor onze provincie", zo meende hij- Tevens toonde hij zich verheugd over de besteding van een ge deelte van de bouwsom voor een klei- Installatie pastoor van 's-Heerenhoek Woensdagavond is pastoor J. L. W. Wit- teman geïnstalleerd als hoofd van dc r.-k. parochie in 's Heerenhoek, Pastoor Witteman, wiens vorige parochie Oud- Vossemeer was, is de opvolger van pastoor A. Doucnburg, uie is overge plaatst naar Raamsdonkveer. Om ongeveer zeven uur 's avonds werd de nieuwe pastoor aan de grens van de gemeente verwelkomd door burgemees ter R. O. M. Waelput en de raad van 's Heerenhoek. Hierna ging het gezel schap per auto. en voorafgegaan door de drumband „Symphonette" en de le den van verscheidene jeugdverenigingen naar de kerk, waar de intocht van de pastoor met klokgelui werd opgeluis terd. Voor de kerk hadden honderden arochianen ter weerzijden van de De- :en Holtkamplaan een erehaag ge vormd. By de ingang van de kerk sprak kapelaan C. Luijkx een welkomstwoord tot pastoor Witteman. In de kerk ver richtte deken Holtkamp uit Goes de plechtige installatie. Na afloop van dc maakten vele parochianen gebruik de e pastoor I ne artistieke versiering in het gebouw. „Ik ben blij", aldus de commissaris, „het mozaïek aan de wand (voorstel lend een aantal zeer kleurrijke zebra's) te kunnen bekijken zonder memorie van toelichting". Deze in mozaïek ver vaardigde zebra's zijn van de hand van de Bergen op Zoomse ceramicus A. van Meurs. Ten aanzien van de ontwik keling van Tholen deelde hij mede, dat het aantal arbeidsplaatsen in de laat ste tijd op het eiland in hoge mate is toegenomen en dat er een gepa-ste be langstelling bestaat voor de recreatie: „kortom, Tholen begint zijn vleugels uit te slaan". Hij sprak verder de hoop uit, dat de leerlingen van de nieuwe uloschool in de toekomst geen pende laars zouden worden, maar rasechte Tholenaars. Grote betekenis De inspecteur van het lager onderwijs, de heer L. G. Frantzen uit Goes, acht te de nieuwe school van grote beteke nis voor Tholen en omgeving. „Een gelegenheid als deze, doet ons even bezinnen op de taak van het derwijs in deze tijd van destructieve krachten, die de christelijke samenle ving bedreigen", aldus de heer Frant zen. „De toekomst van het onderwijs berust niet'op betere onderwysmetho- den, maar op een betere opvoeding. De school moet liet kind in het middel punt van de belangstelling plaatsen". Voorts gaf dc heer Frantzen ccn uit gebreid overzicht van de ontwikkeling van het uitgebreid lager onderwijs. „Steeds meer uloleerlingen studeren na hun schooltijd verder", zo verklaarde hij. Het eerste hoofd van de Tholense uloschool, de heer J. van Waverrjn te Vlissingen, haalde daarna nog enkele herinneringen uit de jaren twintig op. De heer J. van Glerum, hoofdonderwij zer te Yerseke, was van mening, dat de sfeer in de school alles is en dat er door dit nieuwe schoolgebouw al een zeer groot element van sfeer aanwezig is. Namens de werkgelegenheidscom- missie, de oudercommissie en als on- derwijscollega sprak vervolgens de heer W. J. van Doorn. Meer ruimte De architect van het opmerkelijke stervormige bouwwerk, de heer J. Wesselo, bracht mede namens zijn compagnon de heer Van Voorst, de gelukwensen over aan het gemeen tebestuur en de schoolstaf. Tot slot sprak het hoofd van de nieu we school, de heer J. van Trigt. die namens het personeel en de leerlingen het gemeentebestuur dank zegde voor het gebouw. Hij bood burgemeester Van der Hoeven een foto aan. Jhr. De Casembroot ontving uit handen van burgemeester Van der Hoeven een ingelijste tekening van een oude kerk toren. Tot slot maakten de genodigden van de gelegenheid gebruik het ge bouw te Dezichtigen. De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. ae Ca sembroot, heeft woensdagmiddag in Tholen de nieuwe openbare ulo school officieel geopend. Hij ver richtte deze openingsceremonie door een druk op de knop. Op de foto: de commissaris bij de ope ning, tegen een mozaïekdecor van de Bergen op Zoomse kunste naar A. Meurs. (Foto P.Z.C.) vissers. Dit keer hadden ze liun ge luk geprobeerd op de percelen van de fa. P. P. uit Zierikzee, nabij Kats in het district Zandkreek. „Waarom", vroeg mr. Moolenburgh zich af, „bent U er nu weer aan begonnen? U weet toch dat het niet is toegestaan. Nog geen twee jaar geleden hebben we er hier op dezelfde plaats uitvoerig over gepraat". De verdachte A. de K. legde uit dat onlangs zijn café is afgebrand. „We hadden geen bedrijfsverzekering, edelachtbare en zaten dus ineens zonder inkomsten. We moesten wel, ik heb een vrouw en een kind te onderhouden Bovendien wist ik niet dat ik daar niet mocht spitten We hadden het aan iemand gevraagd en die zei dat we op dit terrein geen kwaad konden". Bom barst De K. was nog kalm en het leek erop dat men de zaak rustig zou kunnen af handelen. Toen de officier van justitie, mr. K. P. Doedens, evenwel zijn eis liet horen, barstte de bom los. De officier eiste voor beiden twee weken onvoor waardelijke hechtenis en voegde er aan toe: „Het is ook altijd hetzelfde. Steeds komen ze met de smoesjes van: Iemand heeft ons gezegden zo voort. Men gaat z'n gang maar. Men trekt zich ner gens iets van aan Ik ben van mening dat we ditmaal geen clementie ntoeten betrachten". De kantonrechter kon nauwelijks vx-agen of de verdachte nog iets te zeggen had, De K. barstte los „Smoesjes noemt de officier het. Het zijn geen smoesjes. Het enige wat ik wil is recht, als ze óns pakken moe ten ze de anderen ook pakken. Waar recht? Smoesjes?het is een is het recht? Waar is het Nederlands noodzaak dat we dit werk doen. Wy moeten toch eten?" „U schijnt te vergeten dat de mensen die deze percelen gepacht hebben ook moe ten eten", merkte mr. Doedens rustig op. „Maar waarom pakken ze óns steeds?" mengde mevrouw De K. zich in het gesprek. De kantonrechter brak de heftige woordenstroom af en las het vonnis voor. Voor mevrouw De K. acht te hij voorwaardelijke hechtenis van 2 weken met een proeftijd van 2 jaar vol doende. De K. werd een week voorwaar delijke gevangenisstraf opgelegd. On danks zijn uitroep: „Dit is geen recht meer", moest hij zich bij het vonnis van de kantonrechter neerleggen. Het hoger beroep wees hij af. Opnieuw gesnapt Voor De K. en 'zijn vrouw was de kous hiermee nog niet af. Zij waren namelijk ook gedaagd iu een tweede zaak, waar bij eveneens de schoonzuster C. Th. de K.-M. betrokken was. Een maand na het eerste procesverbaal werden De K., zyu vrouw en de schoonzuster weer „ge pakt" toen zy zich zonder vergunning op een der visserijpercelen bij Kats bevon den. „Erkent U het U ten laste gelegde" vroeg de kantonrechter. „Ik heb op dat terrein niet gegraven, zoals in de aanklacht staat", zei hij. Ook zijn vx-ouw verklaarde er niet te hebben gespit. De schoonzuster, K. F. de K.-P. voerde hetzelfde argument aan dat De K. in de eerste zaak gebruikt had. „Ik heb gespit" zei ze. „Mijn man was drie maanden ondergedoken en ik heb een dochtertje, dat naar Engeland moest. Ik had geld nodig. Ik moest wel". „We willen goed" Door eigen woorden kreeg ze meer moed cn zc vervolgde: „Als ir. Dorst (de voorzitter van het visserjjbe- stuur) het wil, kan de hele zaak worden opgelost. Wij willen niets lie ver, wij willen heus wel goed. Maar de bevoegde autoriteiten zeggen: we durven niet. we branden onze vingers als we jullie helpen". Ook de andere verdachten mengden zich nu in de zaak. Mr. Moolenburgh kreeg er aan vankelijk geen woord meer tussen, eindelijk kon h\j verzuchten: „Er valt niet mee te praten, het woord is aan U mynheer de officier". Voor A. de K. luidde de eis nu 2 wekea voorwaardelijke hechtenis en f 50,boe te. De vrouw van De K. kreeg twee we ken onvoorwaardelijk omdat de proeftijd van 2 jaar die haar b(j de vorige veroor deling was opgelegd, nog niet is ver streken. De schoonzuster kreeg als eis te horen. 2 weken voorwaardelijk en een boete van f50, „Ik vraag recht" „Nog iels te zeggen op hetgeen U van de officier heeft gehoord?" vroeg de kantonrechter aan de verdachten. „Ik vraag alleen maar recht", kwam De K. weer op zijn oude stokpaardje. „Ik meen toch dat het hier een rechtbank is". recht ge- oger beroep „Als U vindt dat IT hier g( daan wordt, kunt U in ni gaan", herhaalde de kantonrechter. A. de K. kreeg In tegenstelling tot de eis van de officier, een onvoorwaardelijke straf van 2 weken en een boete van f 50. De dames werden veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van een week met de proeftijd van 2 jaar. Mevrouw De K.- M. kreeg bovendien nog een boete van f 50,—. Vergelijk dc kwaliteiten van verschil lende projectoren in onze collectie dan heeft U het beste antwoord. Met veel genoegen zullen wij U adviseren. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN VERWACHT. Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk nog lokale regen- of on weersbuien, later afnemend uuïig. In de ochtend plaatselijk mist. Zwakke ver anderlijke wind maar in de kustprovin cies tijdelijk matige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere tem peraturen. ZON EN MAAN 5 oktober Zon op 6.46 onder 18.10 Maan op 13-22 onder 21.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2