O Indonesië wil aan ontwikkeling Nieuw-Guinea voorrang geven Lof van rechts voor beleid van kabinet viln mol Televisieprijs 1962 voor Kees van Iersel Persconferentie Soedjarwo Tjondronegoro Stichting van universiteit in Hollandia wordt voorbereid Ontvoerde Spaanse consul weer vrij Paus bidt voor welslagen van concilie Meer dan l miljoen voor Perziè C.K.V. moest circulaire intrekken WOENSDAG 3 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Indonesische vertegenwoordi ger bij het bestuur van de V.N. in Nieuw-Guinea, Soedjarwo Tjond ronegoro, heeft gisterochtend te Hollandia een persconferentie ge houden. Hij deelde o.a. mede, dat de repubüek Indonesië ten spoedig ste een aanvang zal maken met de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. „Wij weten zei hij dat dit deel van Indonesië lange tijd onontwikkeld is ge bleven. De Indonesische regering heeft er daarom mee ingestemd, dat aan West-Irian voorrang zal worden ver leend boven alle andere delen van de In donesische republiek". Naar zijn mening zal er in de weinige maanden voordat het gebied geheel zal worden overgedra gen aan Indonesië, nog veel moeten worden gedaan. De Spaanse vice-consul te Milaan, Isu Elias, die vorige week vrij dag werd ontvoerd, is gister morgen weer vrijgelaten, aldus heeft de politie in Milaan be kendgemaakt. De diplomaat bracht bijna 4 dagen door in een berghut bij Milaan. Zijn ogen waren met pleisters geblind doekt. Hij heeft derhalve niet kunnen vaststellen, door wie hij is ontvoerd. Hij werd gistermor gen door een tussenpersoon naar Milaan teruggebracht. Naar verluidt zou de politie van twee van de vier ontvoerders de identiteit hebben vastgesteld. Elias werd vrij dag ontvoerd, nadat hy een vervalste gemeester van Milaan, Luigi Meda. Hoewel de politie uiterst spaarzaam is in het verstrekken van mededelingen over deze zaak, zijn bijzonderheden bekend geworden, daar een der ont voerders het Milanese ochtendblad „II Giorno" heeft opgebeld om mee te delen, dat Elias zou worden vrij gelaten. Ook werd contact opgeno men met een der redacteuren van het blad, die naar de omgeving van Como werd overgebracht voor een onderhoud met Elias. De verslagge ver moest een uur lang in een bos wachten. De twee mannen die hem voor het derhoud hadden uitgenodigd, keerden terug om hem mee te delen, dat Elias zich niet meer in de hut be vond, waarin men hem had opgeslo ten. Zij lieten doorschemeren, dat hij blijkbaar reeds door andere leden van hun groep was losgelaten. Mr. Stikker in ziekenhuis I)e secretaris-generaal van de N.A.V.O. mr. D. U. Stikker, is voor een algemene medische controle in het Walter Reed ziekenhuis in Washington opgenomen, aldus is gisteren door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. Stikker is maandag uit Parijs in Wash ington aangekomen. Naar verluidt heeft de secretaris-generaal verzocht om een medisch onderzoek vanwege een inwen dige klacht. Advertentie) Pasta 1 K 2 r J Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen! Geen Papoeavlag in Nieuw-Guinea In een gisteren gepubliceerde persver klaring zegt Indonesië dat de vlag van de V.N. nu de „enige officiële" vlag in Nieuw-Guinea is en dat elke pog5-- do „zogenaamde Papoea-vlug" te onwettig is. In de verklaring, die is uitgegeven het officiële papier van de Indonesische delegatie, wordt voorts gezegd, dat „de Nederlandse koloniale heerschappij" k geëindigd toen de bevolking in dat gt bied zich aansloot met haar landgeno ten in het overig gedeelte van de Indonesi sche archipel, in de gelederen van een vrije en bevrijde natie". Als symbool van de samenwerking tus sen de V.N. en Nederland kan de Neder landse vlag naast de V.N. worden gehe sen, en naast die vlag wapperen tot 31 december. Deze samenwerking, zo luidt de verklaring verder „bestaat voorna melijk in de snelle repatriëring van Ne derlandse militairen en Nederlands per soneel uit Nieuw-Guinea die zo spoedig mogelijk voltooid behoort te zijn". „De Indonesische vlag zal op 31 decem ber 1962 gehesen worden aldus de verklaring naast de V.N.-vlag. Elke poging om de z.g. Papoea-vlag te voeren js illegaal en een schending van de over eenkomst. Daarom kan ze niet worden getolereerd". VERGISSING (1). De Britse spoorwe gen hebben zich vergist. Als gevolg daarvan heeft Phillip Hilling, student aan het Bishop Strotford College in Hertfordshire tweeduizend papieren bloempotten op zijn kamer gekregen. VERGISSING (2). Twee jongelui in Pavia (Italië) hebben bij vergissing zichzelf in de lucht laten vliegen. Een van hen raakte licht gewond. De jongens stonden op een brug en wierpen een brandende lucifer weg. Er was toevallig een lek in de gaspijp onder de brug. Geen plaats Allereerst zal Indonesië grote groe pen administratief en technisch per soneel zenden. Zoals bekend, zijn de eerste ambtenaren van de „ontwik kelingsbrigade" reeds in Hollandia aangekomen. Aangezien dit niet was aangekondigd, had deze komst in de kringen der V.N. enige verbazing ge wekt en was er geen genoegzame accommodatie voor hen aanwezig. Hierdoor moest een deel dezer Indo nesische ambtenaren maandagavond naar Makassar worden teruggezon den. „Aangenomen dat dé V.N. de opvoeding in Nieuw-Guinea snel ter hand wenst te nemen", zei hy spoedig een verzoek te verwachten, om onderwijzers uit Indo nesië naar Nieuw-Guinea te zenden. „Wij zullen net zoveel duizenden sturen als nodig zijn", aldus Soedjarwo. Universiteit Volgens Soedjarwo zullen binnenkort ook voorbereidingen worden getrof fen voor de vestiging van een uni versiteit te Hollandia. Op een vraag naar de situatie bij de medische dienst antwoordde hij, dat uit Indonesië een zestigtal artsen naar Nieuw-Guinea zal komen. Over de missie en de zending zei Soed jarwo, dat zij hun werk normaal zullen kunnen voortzetten „als zij him werk goed doen en geen anti-Indonesische ge voelens hebben". Met zijn Nederlandse collega, de heer L. J. Goedhart, had de heer Soedjarwo nog geen contact gehad, maar hij verwacht te, dat de samenwerking tussen hen bei den goed zal zijn. Daaruit zou volgens Soedjarwo de basis kunnen worden ge vormd voor een verdere samenwerking. Toen hem daarop werd gevraagd of hij doelde op een herstel der diplomatieke betrekkingen, antwoordde Soedjarwo te hopen, dat in de toekomst Nederland en Indonesië weer normale en goede be trekkingen zullen aangaan. „Hiervoor is echter nog geen tijdstip vastgesteld", aldus Soedjarwo. De Indonesische legerstafchef generaal Achmad Janï, heeft inmiddels de benoe ming bekendgemaakt van overste Soe- darto tot commandant van de Indone sische strijdkrachten in Nieuw-Guinea. areuk-ndde,dao Paus Johannes XXIII zal donderdag naar de schryn van Loretto gaan om er te bidden voor het welslagen van het komende oecumenisch concilie, zo is gis teren in Vaticaanstad vernomen. Loretto ligt 320 km ten noordoosten van Rome, aan de Adrïatische kust en is op Rome na, de belangrijkste bedevaartplaats in Italië. Vaticaanse zegslieden zeiden dat het bijna zeker was dat de 80-jarige paus per trein zou reizen. Het zal de eerste maal sinds bijna 100 jaar zijn dat een paus van een trein gebruik maakt. De laatste paus die per trein uit het witmarmeren spoorweg station van Vaticaanstad vertrok, was paus Pius IX in de tweede helft van de vorige eeuw. Volgens zegslieden zou de paus in een speciaal rijtuig reizen en donderdagmor gen vroeg vertrekken. Hij zal de terug reis in Assisië gedurende korte tijd on derbreken en dezelfde dag in Rome te rug zijn. Landbouwer \reeg Dinsdagochtend is de resident van Me- raülcedr. EïbrinkJansen, uit BiaJc op Schiphol aangekomen. Een van zijn eer ste zorgen op de luchthaven was: geld wisselen. (Slot van pag. 1 Scherpe kritiek oefende de socialisti sche woordvoerder uit op prof. Zijl stra, die wel steeds belastingverla ging op zijn programma heeft gehad, maar die het niet zover heeft kunnen brengen dat de druk van de belastin gen in Nederland inderdaad is ver licht. Onjuist vond prof. Vondeling het, dat minister Zijlstra in de laat ste miljoenennota enerzijds op grote voorzichtigheid voor de toekomst heeft aangedrongen en aan de andere kant zijn opvolger min of meer heeft gebonden door mee te delen dat al leen maar het gunstig tijdstip be hoort te worden afgewacht om tot een daadwerkelijke belastingverla ging te komen. Prof. Vondeling eindigde met de verze kering ie geven, dat ue fractie van de P.v.ü.a. in ue komende jaren naar werk weer met enthousiasme zal vervullen, zo mogelijk ais ueei van een regeringspar tij, zo nodig als oppositie, in beide geval len waakzaam, opoouwend en vooruit ziend. Na prof. Vondeling kwamen de voorzit ters van de twee kleine oppositiepar tijen aan het woord, de heren Bakker van de C.i-MN. en Lankhorst van de p.ö.P, die weinig goeds over het kabinet wisten te zeggen. Vóór binding Dr. De Kort van «Ie a.v.r. criienue, dat zyn iractic net kaoiuet-L»e Quuy niet met teel gejuicn Heeft begroet. Oat Kwam uouruat net geen buiding had met de lracues Evenals dc neer Vouaeilng sprak n(J zien voor binding uit Door ue afwezigheid daarvan heeft de Ji.V.l*. wei ongenoegen be leefd. Maar zy heelt aan liet Kabinet zeker ook genoegen beleefd in elk geval is bewezen, dat de K.V.P. met vele partyen kan samenwerken. Het beleid van het kabinet mag er zjjn, zo constateerde de heer De Kort. Er zijn op verschillende gebieden successen ge boekt. De welvaart is gestegen. Het ka- oinet heeft zich onderseneiden op net stuk van de zorg voor de maatschappe lijk zwakken. De afwezigheid van oin- dtngen tussen dc regering en de rege ringspartijen heeft zich gewroken, zo concludeerde de heer De Kort verder bij de aanneming van de motie-Van Eiber gen over de woningbouw by de algemene Nabestaanden van tijdens de tweede wereldoorlog in Nederland gesneuvelde en begraven Canade se militairen, die een bezoek aan de graven van deze militairen hebben gebracht, zijn dinsdag door H.M. Koningin Juliana in paleis Soestdiik ontvangen. Foto In de paleistuin onderhoudt de ko ningin zich met haar gasten. kinderbijslagwet en bij de mammoetwet, Begrijpelijk vond hy het, dat er behalve bij de ambtenaren, ook teleurstelling is bij de overheidsgepensioneerden. Het ge organiseerd overleg zal anders moeten worden ingericht. De pensioenwet moet worden herzien in de richting van een waardevast pensioen. Bevredigend Prof. Oud, de liberale leider, was van oordeel, dat het beleid van het kabi net in hoofdzaken alleszins bevredi gend was geweest. Zijn anti-revolutionaire collega, dr. Bruins Slot, zei, dat dit beleid zeer goede resultaten haa opgeleverd. De staatsfinanciën zijn gezond en de economie werkt op voile toeren. Dr., Tilanus, de voorzitter van de C.H.- fractie, roemde de sociale politiek van het kabinet. Hij constateerde, dat de regering geen gemakkelijke levensperiode heeft gehad, maar dal het, naarmate de tijd voortschreed, aan achting bij ons volk heeft ge wonnen. Naast woorden van waardering, werden er ook wensen gehoord. Prof. Oud hul digde zijn geestverwant minister Toxo- peus voor diens salarisbeleïd. Wat de pensioenen betreft, achtte hy het juist dat de regering in beginsel besloten had tot afschaffing van de pensioenkorting in verband met de A.O.W.-uitkering. De pensioenen zullen welvaartvast moeten zijn en prof. Oud hoopte, dat nog in dit parlementaire zittingsjaar een oplossing voor het vraagstuk van de overheids- pensioenen zou worden bereikt. Woningbouw Over de woningpolitiek van minister Van Aartsen was de liberale leider niet al te best te spreken. De minister had zich naar zyn mening te weinig stand vastig getoond. Moer waardering had prof. Oud voor het omroepbeleid, Hij verbond hieraan dc wens, dat nog dit jaar over deze kwestie een principiële discussie zou worden gevoerd. Aan de hoop, dat de verwachtingen van de troonrede niet zullen worden omge bogen, verbond prof. Oud de uitspraak, dat de beste waarborg voor èen voort zetting van het beleid is. dat in 1963 een kabinet van dezelfde formatie als titans tot stand komt. Omdat hij dan niet meer mee zal doen, wilde prof. Oud hier niet te diep op ingaan, maar wel zei hy nog, dat deze uitspraak niet betekende, dat de V.V.D. bij voorbaat aan samenwer king op een andere basis geen mede werking zou verlenen... Dr. Bruins Slot klaagde er over, dat: in de troonrede was gezwegen over het decentralisatiebeleid. Scherpe kritiek le verde hij op het benoemingsbeleid van minister Toxopeus. Vooral oneens was hij het met de benoeming van een libe raal tol burgemeester van de Noord- Oostpolder. Wat de commerciële televi- I schrik van zijn leven Landbouwer A. Koops uit de buurtschap Drijben in Beilen mag van geluk spre ken al is dan ook gistermorgen zijn nagenoeg nieuwe boerderij met de oogst van twaalf hectare land en zijn landbouwinventaris in vlammen op gegaan. In zijn onmiddellijke nabijheid namelijk werden tijdens een kort maar hevig onweer twee ter weerszijden van hem staande koeien door de bliksem do delijk getroffen, maar alles wat de heer Koops, die aan het melken was, ondervond, was dat hij even versuft geraakte. De bliksem zette ook het achterhuis van zijn pas een jaar geleden ge bouwde boederïj in brand. Het vee dat zich hierin bevond kon evenwel met behulp van de toegesnelde buren in veiligheid worden gebracht, even als een auto. De brandweer slaagde erin het voorhuis te behouden. De boerderij was verzekerd. De inzameling die het „Nederland-^ sche Roode Kruis" voor de slacht offers van de aardbeving in Per- zië heeft gehouden, bracht meer dan één miljoen gulden op. Giro rekeningnummer 777 van het hoofdbestuur in Den Haag ver meldde gistermorgen namelijk een bedrag van ƒ1.004.464,83 welk bedrag is bijeengebracht door de Nederlandse bevolking. Van dit bedrag werd tot eind september voor ongeveer 400.000 aan eerste-hulpgoederen naar Te heran gezonden. Daar er aan der gelijke artikelen thans geen be hoefte meer bestaat en aangezien men in de Perzische noodgebieden thans is gekomen aan de zoge naamde reconstructiefase, heeft het hoofdbestuur van het Rode Kruis na besprekingen met de Liga van Rode Kruisverenigingen in Genève en bevoegde Perzische autoriteiten besloten het res terende bedrag te besteden voor huizen ten behoeve van de slacht offers. DaaTtoe werd maandag een bestelling van vijfhonderd ijzeren „Prefab"-woningen geplaatst, die zo spoedig r ogelijk naar de Per zische haven Khorramshar zullen worden verscheept. In verband met de komende winter is het na melijk gewenst, dat men in de Perzische rampgebieden op korte termijn de beschikking krijgt over weliswaar eenvoudige, maar dege lijke woongelegenheid. sie betreft, wilde dr. Bruins Slot duide lijk stellen, dat radio en televisie moeten uitgaan vanuit het volk opgekomen or ganisaties en niet van op commerciële geest geschoeide particuliere onderne mingen. Afspraken Dr. Tilajtus stelde zich volkomen achter pi-of. De Quay, waar deze zijn kabinet had samengesteld zonder afspraken met de fracties. Ook met afspraken kunnen mislukkingen optreden, aldus dr. Tila nus. Tenslotte leverde Jr. Van Dis, de leider van de staatkundig-gereformeerde fractie, kritiek op het kabinet, omdat het volgens hem bij zyn beleid geen re kening houdt met Gods Woord. Vandaag zal de minister-president ant woorden. Bewaar- uw schoonheid! Laat die jeugdige frisheid van uw huid niet verwelken Verzorg uw huid metVitamol, de wereldberoemde vitamine-cosmetica. Dan houden (wetenschappelijk toegevoegde) opbouwstoffen uw huidcellen jong... dan blijft uw huid gezond, lévend. En een levende huid is móói. Vraag naar Vitamol Vitamine voor uw huid BESLIST OVER UW SCHOONHEID Vitamol Dagcrème: De volmaakte bescherming. Vitamol Nachtcrème: De beste voedinascrème. In tuben 4.25 Première Nederlandse film ,,„RIFIFI IN AMSTERDAM" EEN TELEURSTELLENDE ROLPRENT Van Van Eemlandt bleef niets over (Van een onzer redacteuren) Naar de Nederlandse thriller „Schatgra vers aan de Amstel" van W. II. van Eemlandt, heeft de Nederlandse Filmproduktie Maatschappij een film uitgebracht onder de titel „Rififi in Amsterdam". In het Plaza-theater werd gistermorgen voor de filmkriti- ci de Nederlandse speelfilm van eigen bodem ten doop gehouden. De verwachtingen waren waarschijnlijk hooggespannen, want de „pers" was rijk vertegenwoordigd. Helaas, deze verwachtingen werden niet beant woord. „Ririfi in Amsterdam" is een volkomen mislukking geworden, die terecht na afloop niet meer dan een zwak beleefdheidsapplausje oplever de. Wat zij zagen was een zouteloos burgermansverhaaltje, zonder intri ge, zonder spanning en zonder oor spronkelijke verbeelding. Waarschijn lijk.is dit een gevolg van het feit dat van het hoek niets werd heel gelaten. John Korporaal met medewerking van Emile Brumsteede sloeg een sce nario in elkaar, dat in geen enkel De president van de rechtbank van Rot terdam mr. J. G. L. Reuder, heeft gister middag de Centrale voor Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij (CJK.V.) be volen voor gisteravond 8 uur telegra fisch de circulaire in te trekken waarin de Nederlandse schepelingen aan boord onder andere van de „Statendam" en de „Maasdam" beide van de HoIIand- Amerïka Lijn wordt aangeraden in verband met de staking van de haven arbeiders aan do oostkust van de Ver enigde Staten, geen niet-bedongeu ar beid te verrichten, in het byzonder ar beid die normaal door de thans staken de havenarbeiders wordt verricht. De president van de rechtbank stelde ten dwangsom vast van 10.000 gulden >er ieder uur dat de C.K.V. in gebreke jlijft dit bevel uit te voeren en veroor deelde de werknemersorganisatie tevens tot de kosten van dit geding. Dit was aanhangig gemaakt door de raad van bestuur van de scheepvaart, de bond van werkgevers in de geregelde lijnvaart der koopvaardij en de Holland-Amerika Lijn, die gesteld hadden dat de uitge zonden circulaire aanspoorde tot het ple gen van wanprestaties. Waardering voor werk van televisiesecties De Prins Bernhard Fonds-televisie- prijs 1962 is toegewezen aan de heer Kees van Iersel uit Amster dam „voor zijn artistieke daden in het seizoen 1961-1962, geplaatst tegen de achtergrond van het ge hele oeuvre van de heer Van Ier sel als televisieregisseur". Aan «leze uitspraak in het rapport van «Ie jury, bestaande uit de heer W. Vogt, mr. J. Derks, drs. H. J. Jonker, mevr. II. S. van Lel.vveld-Haasse, de heren J. M. Lücker, R. de la Rive Box, J. C. Schuller, P. M. Smedts, D. van der Stoep en Joh.- Winkler, gaat een reeks overwegingen vooraf. Vóór de instelling van de prijs in 1958, had de heer Van Iersel reeds de aan dacht getrokken met de regie van tele- visieprodukten als Sartre's „De eerbie dige lichtekooi" en de „Reis naar de froene schaduwen" van Finn Mathling. ijn werk werd prijzend besproken om de wijze waarop het beantwoordde aan voorwaarden die later ook voor de jury bij haar beoordelingstaak zwaar zouden wegen, te weten een goed gebruik van de eigen middelen der televisie. Dat een regisseur, die geleid door zyn artistiek kompas, door zyn neiging en voorkeur, nieuwe, soms nauwelijks gebaande we gen in de toneelkunst betreedt en die een passie heeft voor het experiment, niet aanstonds een breed geschakeerd kijkerspubliek behaagt of boeit, bleef voor de jury niet verborgen, aldus het rapport. Van Iersel, zo vervolgt het, is een van de weinige Nederlandse televisie regisseurs die niet alleen de moed hebben moeilijk te realiseren stuk ken over het innerlijk klimaat van de hedendaagse mensen te kiezen, maar die er ook een adequate vorm voor weten te vinden, vanuit een aan de levenshouding en visie van de auteurs verwante instelling. De jury spreekt in haar rapport aller eerst haar waardering uit voor hetgeen de televisiesecties van de componenten en de gezamenlijkheid van het bestel in het algemeen hebben gedaan. Veel indruk hebben onder andere op de jury gemaakt de bijdragen van Theun Lammertse met zyn realisering' van Ihsens „Nora", Willy van Hemert met zyn produktie van „Oom Wanja", de regisseurs Ton Lensink en Gerard Re- kers met opmerkelijke prestaties, de actrices Ellen Vogel en Mary Dressel- huys en Elisabeth Andersen' in solo toneel. fragment herinnert aan het talent van Van Eemlandt en de gespan nen atmosfeer die hij in zijn boek oproept. Johan Kaart als commissaris Van Houthem, wekte meermalen de lach lust op, omdat hy in de verste verte geen politieman voorstelde. Boven dien vond hij het kennelijk lijks kan verwachten. We hebben ons tijdens de vertoning van deze film afgevraagd, waarvan de filmproducenten zijn uitgegaan. Wil den zij 'n echte goede film moken of hoopten zij op een kassucces met Willy Alberti en Anton Geesink als trekpleisters? Willy zingt een liedje in deze firn, hoewel zijn optreden vol komen buiten het kader van het ge geven staat. Geesink moet bewijzen dat hij een sterke jongen is en ver morzelt zogenaamd een paar zware jongens. Zoals gebruikelijk in alle Nederlandse films is deze rolprent opgebouwd uit een menigte van fragmenten zonder dat zij tot een goedlopend verhaal konden worden samengevoegd. „Rifi fi in Amsterdam" is niet meer dan een chaotische opstapeling van te beelden geworden. Toch zijn teurs die het tot een redelijk spel peil weten te brengen. Wij denken aan Maxim Hamel, Ryk de Gover. Jan Blaaser (een van de meest ver makelijke typetjes) Ton van Duinho ven en Els Hillenius als „Blonde Nel- ly". Nóg een compliment: de muziek van Ger van Leeuwen suggereert de spanning waar we in de film ver geefs naar zochten. Trainingsbad voor gehandicapte kinderen Prinses Beatrix heeft gistermorgen in Rotterdam een naar haar genoemd bij zonder trainingsbad in gebruik gesteid en daarmede Rotterdam verrijkt met een aanwinst van grote betekenis voor polio- en spastische en anderszins ge handicapte patiëntjes. Honderd en veertig lichamelijk gehan dicapten zullen er dagelijks in de gele genheid zijn zwemles te krijgen of als zij de kunst al meester zijn, hun defecte spieren of lichaamsdelen in het water te oefenen. De geschiedenis van het ontstaan van dit bad gaat terug tot 3 maart 1959 toen de eerste paal werd geslagen voor de Euro mast. De aannemer van dit bouwwerk organiseerde bij die gelegenheid een soort „toto" de actie „D.AJST-" waardoor een bedrag van 78.000,- werd bijeengebracht. In overleg met het Prin ses Beatrix Poliofonds afdeling Rotter dam, werd dit geld bestemd voor de bouw van een tehuis voor poliopatiëntjes met ademhalingsverlamming, maar een groep aannemers en toeleveringsbedrij ven uit de bouwnijverheid bood zoveel in de vorm van materiaal en arbeid gra tis aan, dat „De Ark" er kwam zonder dat het fonds noemenswaardig was aangetast. Toen werd besloten een in- structiebad voor gehandicapte patiëntjes te bouwen. Vrij warm met kans op onweer De eerste oktoberdagen hebben aen onstabiel maar zomers karak ter. Overdag wordt het 20 graden, in Twente dinsdagmiddag zelfs 25 graden. In de afgelopen zomer kwamen er in ons land slechts ze ven warmere dagen voor. De lucht is zeer onstabiel, zodat er verspreide onweersbuien blijven voorkomen. Daarbij viel gisteren overdag in Zeeland plaatselijk 10 tot 15 mm regen. Ook vandaag blijven we nog in de vochtige en vrij warme luchtstroom met on weerskansen. Langzaam nadert een oceaanfront uit het zuidwes ten met een wat koelere, meer westelijke luchtstroom. Sir Bernard Rawlings overleden Admiraal Sir Bernard Rawlings, tijdens de tweede wereldoorlog commandant van Engelands speciale gevechtstroepen en aide de camp van koning George VI, is zondag overleden, zo is gisteren be kendgemaakt. Sir Bernard was 73 jaar. Hij was sinds 1946 gepensioneerd. FRANK LOVEJOY OVERLEDEN De Amerikaanse acteur Frank Lovejoy is gisteren in het hotel „Warwick" in New York overleden, Hy was 48 jaar. Het Wereldgebeuren Russisch kapitalisme In Moskou is kort geleden de strijd om de zwarte onderjurk uitgebroken. De Russische vrouwen althans dege nen, die met de internationale mode wil len meedoen nemen geen genoegen meer met de witte onderjurken van de staatstextielfabrieken. Ze hebben ten minste een keus geëist uit wit en zwart en met minder nemen ze geen genoegen, want ook in Rusland laten de dames zich niet beroven van het laatste een somtijds pittige! woord. Aan de redactie van het Moskouse blad Izwest- ja hebben ze ook nog verteld, dat thans bij het aanbreken van de winter plotseling de etalages van de textielbe drijven opgepropt liggen met badpakken waaraan niemand behoefte heeft, maar ...winterkleding ontbreekt nagenoeg! En die verzuchting doet dan weer den ken aan een verhaal uit een vorige win ter toen de etalages van de schoen winkels een weelde van zomerpantoffel- tjes bevatten, terwijl de dames met half bevroren voeten door het sneeuwwater sopten op zoek naar stevige winter- scnoenen, die uitverkocht waren. Laten we in ons „rijke" westen niet te luid lachen om deze schoon heidsfoutjes in de Sowjet-economie. want die Sowjet-economie wordt geleid door economen en financiers, die in wer kelijkheid niet zoveel verschillen van on ze westerse economen en financiers. Zij worstelen vaak met dezelfde problemen. Neem bijvoorbeeld het probleem van de inkomstenbelasting. In de meeste West- europese landen staan de ministers van financiën voor de vraag of zij die belas ting moeten verlagen en hoever zy met die verlaging moeten gaan. De Neder landse minister van financiën heeft er kort geleden een spelletje van „geven- en-terugnemen" van gemaakt een overigens zeer geliefd spelletje in de fi nanciële wereld v/aarna er een slap verlaginkje uit de bus kwam. In Frankrijk heeft men intussen al twee maal de inkomstenbelasting verlaagd en in Rusland... kondigde men voor de grootste groep werknemers de algehele afschaffing van de inkomstenbelasting aan. Dat laatste was wel heel erg spec taculair. Kroesjtsjew zelf verzekerde met veel bravoure op het communistische partijcongres van 1960. dat stap voor stap de inkomstenbelasting zou verdwij nen en dat na 1965 in de Russische heil staat geen inkomstenbelasting meer ge heven zou worden. De belangrijkste stap zou gezet worden op 1 oktober 1962: dan zouden allen, die een inkomen tot 70 roebel per maand genoten, vrijge steld worden van belasting en voor hen die tussen de 70 en 80 roebel verdien den dat zijn ongeveer alle industrie arbeiders zou de belasting 40% om laag gaan. Hierbij moet even aangetekend worden, dat de inkomstenbelasting in Rusland voor de bovengenoemde groep ongeveer 5% bedroeg en dat die belasting Doven een inkomen van 80 roebel maar heel matig steeg tot maximaal 11%. In Rus land drukte dus de inkomstenbelasting vergeleken bij westerse landen het zwaarst op de arbeidersgroep en min der zwaar op de beter-gesitueerden. Overigens vormde de opbrengst van de inkomstenbelasting in Rusland (nog geen 6 miljard roebel) maar een veer tiende deel van de totale belastingin komsten, die hoofdzakelijk verkregen werden en worden uit een loodzware omzet- en verkoopsbelasting op de ver handelde goederen (tot 50% Dus zagen vooral de Russische indus triearbeiders met vreugde uit naar de datum van 1 oktober 1962 en behalve op vadertje Kroesjtsjew waren ze trots op hun Russische financiers en econo men, die dan toch maar de „heilstaat" een stevig eind naderbij brachten. He laas verkeerde hun vreugd en hun trots enkele dagen geleden in droefenis, want vadertje Kroesjtsjew moest na overleg met zijn deskundigen mededelen, dat er geen sprake kon zijn van belastingver laging. De schuld kreeg uiteraard het westen, dat Rusland dwingt tot steeds groter uitgaven voor zijn strijdkrachten en voor zyn spoetniks. Daarin zit onge twijfeld een kern van waarheid in die zin, dat het westen en Rusland eikaars bewapeningslasten opdrijven, maar er zit toch nog wel wat meer dwars in Rusland dan alleen die hoge bewape ningsuitgaven. Rusland poogt een heel erg ambitieus program te financieren voor hulp aan „bevriende" staten. Daar naast bouwt het nog voort aan zijn zwa re industrie. Het moet veel „kapitaal" investeren en dat kapitaal moet komen uit produktieoverschotten. Maar uit die produktieoversehotten .moet ook de ver hoging van de levensstandaard komen n de vorm van onder meer zwarte on derjurken. goedkoper vlees, boter enz. En dat alles kan de Russische samenle ving op het ogenblik niet opbrengen. De produktie stijgt niet in verhouding tot het toenemend aantal arbeiders in de in dustrie en op de landbouwbedrijven. Dus zag de Russische regering zich een half jaar geleden gedwongen tot een drasti sche verhoging van de vlees- en boter- prijs, omdat de agrarische produktie achterbleef, en er niet genoeg was in verhouding tot de kooplust. Dus komt er ook niets van de belastingverlaging want dat zou betekenen, dat de arbei ders weliswaar de beschikking zouden krygen over meer geld, maar dat er toch voor dat geld geen goederen ge kocht konden worden. Hier worstelen dus de Russische economen en financiers met het vraagstuk van produktie en verbruik, precies zoals de deskundigen m de westerse landen daarmee plegen te worstelen. Het doet goed ook eens op een punt van overeenkomst te kun nen wijzen tussen Rusland en het wes ten! Juist deze week werd in het kwartaal bericht van de Nederlandse Handel maatschappij nog eens op dit soort pun ten van overeenkomst gewezen. De so cialistische economie van de U.S.SF. en de vrije verkeerseconomie van het wes ten zijn beide typisch de economieën van een sterk geïndustrialiseerde sa menleving met een uitgebreide arbeids verdeling. De Sowjet-Unie is in ontwik keling bij ons ten achter, maar er doen zich dezelfde verschijnselen voor als bij ons, zoals gedifferentieerde inkomens verdeling, hoge investeringen, grote uit gaven voor onderwijs en wetenschap, in flatie en landbouwproblemen. De schrij ver van het kwartaal overzicht meent nu dat naarmate in de U.S.S.R. de pro duktie overvloediger en gevarieerder wordt, men er ook meer oog gaat krij gen voor de coördinerende functie van het prijsmechanisme en voor de onder nemingswinst als indicator van succes. Het grootste probleem van de planeco nomie is de verwezenlijking van een verantwoorde coördinatie. Vooralsnog heeft men daarvoor de oplossing niet gevonden, maar misschien zou de U.S.S.R. inspiratie kunnen vinden in het Franse, systeem, waarin men planmatig heid. nationale coördinatie en investe ringsactiviteit van de ondernemingen doeltreffender heeft weten samen te bun delen. Eis van 15 jaar voor moord op zoontje De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam mr. J. D. de Jong heeft gistermorgen 15 jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de rege ring geëist tegen de 32-jarige Rotter damse havenarbeider M. J. R. wegens moord op zijn tweejarig zoontje Jople op 19 februari j.l. De havenarbeider was verder het ple gen van ontucht met een meisje van 14 jaar en brandstichting in zijn woning ten laste gelegd. Bij de eis is rekening gehouden met de in psychiatrische rap porten vervatte conclusie van sterk ver minderde toerekeningsvatbaarheid van de verdachte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3