FRANS PARLEMENT CONTRA DE GAULLE Westduitse rechters spreken Leihbrand vrij Schirra is gereed DORIS HEYMANS" KOMT BOVEN WATER Kabinet stemt in met volksstemming op 28ste oktober Dr. De Kort (k.v.p.) wil niet streven naar „rechts kabinet" DONDERDAGAVOND Stemming over motie van afkeuring N Rede van president voor radio en t.v. ZAAK-BARNETT AANGEHOUDEN Raketdeskundigen bij vliegongeluk omgekomen „IN BELEID P.V.D.A. EN V.V.D. CONSTRUCTIEVE ELEMENTEN" Asfaltfabriek vandaag nog naar Vlaardingen Holland-festival: 45 plus Vandaag... 205e jaargang no. 233 PROVMCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 Cb.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, J -■»— Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4,— Ingez med. 3 z tarief. Kleine Zlerikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Adv.pr. 27 ct per n i. per adv. 4,— ïngez i Woensdag 3 oktober '62 Experimenten in t.v. tóch bekroond Pagina 3 adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1,25) „Brieven bur. van dit blad" 25 ct r Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. President de Gaulle heeft gisteren in een boodschap aan de na tionale vergadering en de senaat verklaard dat zijn besluit, om de kiezers in een op 28 oktober te houden volksstemming te laten beslissen over zijn voorstel om de grondwet in zoverre te wijzigen, dat de Franse president in het vervolg rechtstreeks door het volk wórdt gekozen en niet meer door een ongeveer vijftigduizend le den tellend kiescollege, waarin b.v. burgemeesters zitting hebben, ten doel heeft „afdoende waarborgen te scheppen voor de toe komst van Frankrijk en de republiek". „De staat moet aan zijn hoofd een man blijven hebben, die ervoor zorgt dat deze waarborgen er zijn. Deze man moet het rechtstreekse en uitdrukkelijke vertrouwen van alle Fransen hebben", aldus de Gaulle- Het Franse parlement antwoordde op de boodschap van de (laulle met het in dienen van een motie van afkeuring, die de handtekening droeg var 53 afgevaar digden en die de regering-Pompiaou zou kunnen doen vallen. Maar ook bg een val van zijn kabinet zou de Gaulle de volksstemming gewoon kunnen laten doorgaan op 28 oktober. Het debat over de motie zal donderdag middag beginnen, zo deelde de voorzitter der nationale vergadering, Jacques Cha- ban-Delmas, na het voorlezen der motie mee. Gestemd kan worden van donder dagavond half acht af, want het is voorgeschreven, dat cr tussen het Indie nen van een motie van afkeuring en de stemming erover een tijd van 48 uur ver strijkt. Dat betekent, dat de stemming zou kunnen plaatshebben tijdens de ra dio- en televisierede die de Gaulle don derdagavond houdt. Motie De motie van afkeuring was onder tekend door twaalf socialisten, twaalf onafhankelijken, twaalf radi caal-socialisten en twaalf volksrepu blikeinen en door enkele partijloze afgevaardigden. De volksrepublikei nen hebben echter het voorbehoud gemaakt, dat zjj hun beslissing, hoe zij uiteindelijk zullen stemmen, tot donderdag willen opschorten. De termijn waarbinnen gouverneur Ross Barnett van Mississippi moet aantonen -dat lüj aan de uitspraken van het fede rale hof van appel te New Orleans ge volg heeft gegeven, is gisteren verlengd tot 12 oktober. Het hof had vorige week de toelating van de negerstudent James Meredith tot de universiteit van Oxford gelast en gouverneur Bamett, nadat deze herhaal de malen had geweigerd zich hierbij neer te leggen, gedagvaard wegens min achting van zijn uitspraken. Barnett had aanvankelijk tot gistermiddag de tijd gekregen om zich voor het hof te ver antwoorden. Intussen hadden politiemannen gister middag een kordon om de woning van de gouverneur in Jackson gelegd om de orde te handhaven als hij door federale agenten zou worden gearresteerd. De negerstudent Meredith, om wié hele kwestie in feite is begonnen, volgde intussen op de universiteit van Oxford voor de tweede dag de colleges. Tegen verslaggevers zei hij, dat geen van zijn medestudenten onvriendelijk tegen hem was geweest. De voormalige Amerikaanse generaal- majoor Edwin Walker, die maandag tij dens de rassenonlusten in Oxford werd gevangen genomen, is naar een gevan genisziekenhuis verwezen voor een psy chiatrisch onderzoek. Aldus is gisteren in Springfield meegedeeld door de pro cureur der Verenigde Staten, Russell Millin. In de senaat werd de aanval op de pre sident geopend door de oudste senator, de 86-jarige socialist Marius Moutet. Na dat hij de Gaulles boodschap had voor gelezen, als oudste lid van de senaat, sloot hij er onmiddellijk een oproep aan vast om besnoeiing van de macht van de president. „Het doel (van de Gaulles plan) is niet zozeer de opvolging van het huidige staatshoofd veilig te stellen als wel voor de huidige ambtsdrager een volksstemming voor zijn persoon te or ganiseren", zei hij. Huiverig ,Onze geschiedenis heeft ons geleerd huiverig te zijn voor deze vorm van volksuitspraken, die bovendien niet ver gelijkbaar is met de vorn. die in de Ver enigde Staten bestaat". Hij herinnerde eraan, dat hij één van de 80 afgevaar digden was, die in 1940 tegen toeken ning van opperste volmachtên aan maarschalk Petain stemden en deed een beroep op de Gaulle een direct conflict met het parlement te vermijden. „Omdat ik ervan overtuigd ben, dat het van het grootste belang is van het land en van de roem van de man die zich nu in zijn groot heid isoleert, doe ik, als oudste lid van het parlement een beroep op hem om zich te bedenken alvorens tot handelen over te gaan". Edwin Walker Maandagavond zjjn by een vliegtuig ongeluk in de buurt van Santa Maria nciit mensen omgekomen. Het vliegtuig vervoerde geregeld personeel van het militaire vliegveld Vandenberg naar Los Angeles en terug. Zeven van de slachtoffers wuren techni ci van de Martin vliegtuigfabrieken in Denver. Zij waren op weg naar de raket- installaties op het vliegveld. Het vliegtuig heeft klaarbiykeiyk een ry bomen geraakt toen het op het vlieg veld van Santa Maria trachtte te landen. Identificatie van de slachtoffers was niet dadeiyk mogeiyk. Ministers achter regeringstafel Dinsdagmiddag is de Tweede Ka mer begonnen met de algemene politieke beraadslagingen. Achter de regeringstafel ziet men hier van rechts: de ministers, Visser, Luns, De Quay, Korthals en Toxopeus. Algemene beschouwingen in Tweede Kamer 99' Tijdens de gistermiddag en gister avond in de Tweede Kamer gehou den algemene politieke beschou wingen heeft de fractievoorzitter van de K.V.P.dr. De Kort ver klaard, dat zijn partij niet wil stre ven naar een rechts kabinet. „Daarvoor zijn er te veel construc tieve elementen in de P.v.d.A. en de V.V.D." Hij geloofde dat op de duur misschien wel één christelijk- GEBREK AAN BEWIJS VERDACHTE WAS ZIJN HOOFD KWIJTGERAAKT Een rechtbank in Stuttgart heeft gistermiddag de internationaal be kende verkeersdeskundige prof. Kurt Leibbrand wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Hij was be schuldigd van moord op 22 Itali aanse vrijwilligers in de omgeving van Avignon in 1944. De open bare aanklager had tegen hem le venslange gevangenisstraf geëist. Nu de 48-jarige beklaagde is vrij gesproken, moet de staat de pro ceskosten betalen. Verwacht mag worden dat de openbare aanklager in beroep zal gaan bg het hooggerechtshof in Karlsruhe. Volgens de tenlastelegging had Leibbrand die tegen het einde van de tweede we reldoorlog aan het hoofd stond van een compagnie van de Duitse genie in Frankrjjk, de 22 Italiaanse hulparbei ders zonder vorm van proces laten neer schieten. Hij beriep zich hierbij op een bevel van zijn directe meerdere, de voor malige majoor Dernesch die nu garni zoenscommandant van Wenen is. Voorts verklaarde hij, dat de Italianen hadden gemuit en geweigerd te werken. Getuigen In de loop van het proces dat vier weken heeft geduurd, kwam majoor Dernesch verklaren dat hy nooit het door Leibbrand genoemde bevel had gegeven. Van de overige ongeveer tachtig getuigen legden enkelen soortgelijke verklaringen af, terwijl enige anderen de lezing van Leibbrand bevestigden. Het merendeel van de getuigen zei zich echter bijzonder weinig van het gebeurde van achttien jaar geleden te kunnen herinneren. Na de oorlog werkte Leibbrand eerst als docent aan de technische hogeschool van Stuttgart. In 1950 ging hij naar Zürich waar hij colleges over verkeersvraag- stukken gaf. Bovendien trad hy op als adviseur van verscheidene Westduitse en buitenlandse steden op. Zo was hij o.a. door de Haagse H.T.M. aangezocht. Dit contact werd verbroken, zodra be kend was geworden dat prof. Leibbrand in juli 1961 bij aankomst op het vlieg veld van Frankfort was aangehouden. In het vonnis werd gezegd, dat het zeer moeiiyk was geweest de waarheid pre cies vast te stellen. Vaststond dat op be vel van Leibbrand van de in zijn compag nie werkende Italianen 22 zijn gedood en vier gewond, terwijl vijf wisten te ontkomen. Men had echter niet kunnen bewijzen, dat Leibbrand geen bevel hier toe van zijn regimentscommandant had gekregen. Onwettig Overigens stelde de rechtbank vast dat een executiebevel van deze commandant onwettig zou zijn geweest. Leibbrand was echter, volgens het vonnis in het beslissende ogenblik zijn hoofd kwijtge raakt en had zich niet het misdadige van het bevel gerealiseerd. democratische partij in Nederland nodig zal blijken te zijn. Om daar toe te komen zal in elk geval eerst een samensmelting van C.H.U. en A.R.P. tot stand moeten komen. Hij meende echter dat voor deze fusie thans nog te veel verschillen bestaan. De vertegenwoordigers van de rege ringspartijen toonden over het algemeen tevreden te zün over het kabinet. Scher pe kritiek op do regering kwam van de nieuwe fractievoorzitter van de P.v.d.A., prof. Vondeling, die mr. Burger is opge volgd. Wat de Nederlandse politiek betreft con stateerde prof. Vondeling, dat de rege ring een duidelijke angst heeft gedemon streerd voor het openbare debat. Hy noemde daarby in de eerste plaats de kwestie Nieuw Guinea. Wat minister Luns op dit punt heeft gepresteerd door rustig deel te nemen aan een parlemen tair debat zonder enige mededeling te doen van het hoogst belangrijke docu ment, het plan Bunker geheten, dat hg al enige dagen op zak had, grenst aan het ongelooflgke, aldus prof. Vondeling. Een dergeiyke geringschatting van het parlement en van collegaministers zou in elk ander land met een goed ont wikkelde parlementaire democratie het einde van de ministeriële loopbaan heb ben betekend. Nog sterker drukte prof. Vondeling zich uit, toen hg zei, dat mi nister Luns de kamerleden voor aap heeft gezet, toen hij in de Kamer met 6nechte kaarten liet spelen."-Geen won der dat hg geen lid wil zijn van een col lege dat hij zelf als tegenspeler niet vol waardig acht. Uittocht Opvallend noemde de nieuwe socialisti sche fractievoorzitter het verschijnsel van de uittocht uit de politiek van een aantal personen, van wie dit gezien hun leeftijd, hun positie en hun ervaring al lerminst verwacht mocht worden. Hg wist, dat er verscheidene oorzaken voor deze vlucht zijn aan té wgzen. Er zijn er ook verscheidene genoemd, maar één had hij daarbg gemist, die naar zijn opvat ting van grote betekenis is, namelijk de partijvorming zoals we die in Nederland nog steeds kennen: in het byzonder de confessionele partgvorming. Hij betoog de, dat in de fracties van de confessio nele partijen de vleugels aanwezig zgn van vooruitstrevende en conservatieve leden. Dat geeft in de praktijk onduide lijkheid en verwarring. Het confessionele beginsel geeft bgna nooit een kant en klaar antwoord op praktische vragen, maar het zijn byna altijd juist prakti sche vragen, die moeten worden beant woord. (Zie slot pag. 3 kol. 2) De V.S. hebben de Sowjet-Unie gisteren verzocht geen kernproe ven op grote hoogte te nemen tij dens de ruimtevlucht die de Ame rikaan Walter Schirra vandaag zal maken. In het afgelopen etmaal is de kans op behoorlijk weer voor Schirra groter geworden. Als al les volgens plan verloopt, zal de ruimtevaarder zesmaal om de aarde draaien. Over deze tocht zal hg negen uur en elf minuten doen. Hg moet landen in de Stille Oce aan en wel op rond 450 km ten noordoosten van het eiland Mid way. Als hg echter tgdens zyn eerste drie vluchten om de aarde „naar beneden gehaald" wordt, zal hy in de Atlantische Oceaan te rechtkomen. Ca. 40.000 man, 30 „op post" zowel in de Atlantische als in dat van de Stille Oceaan In het Amerikaanse verzoek aan de Sowjet-Unie werd onder meer gezegd dat men de vlucht met de Sigma 7 (het ruimtevaartuig van Schirra), zoals met de andere ruimtereizen die in het kader van het Mercurie-program waren ge maakt, getracht wordt meer te weten te komen over de ruimte »n verscheidene proeven te nemen. De resultaten van de ruimtereis zouden worden bekendgemaakt aan deskundigen overal ter we reld. Rusland had Amerika in augus tus, toen twee Russische ruimte vaartuigen werden gelanceerd, ge vraagd geen proeven te nemen die gevaar zouden kunnen op leveren voor zgn astronauten. De V.S. hadden de Sowjet-Unie nimmer tevoren verzocht zich tg dens de lancering van een Ame rikaans ruimtevaartuig van kem proeven te onthouden. De Russische kemproeven in de dampkring werden op 5 augustus hervat. Het plan is om de lancering van ruimtevaarder Walter Schirra rechtstreeks via de Telstar uit te zenden. Niet alleen de Ame rikanen, maar ook miljoenen in Europa zullen dit evenement dan op het televisiescherm kunnen zien. Als Schirra echter in de 45 minuten vóór de Telstar „doorkomt" de ruimte zal wor den ingeschoten, zullen de opna men later gerelayeerd worden en wel zodra de Telstar de juiste positie voor de uitzending naar Europa heeft ingenomen. Er worden onderhandelingen ge voerd met het Oosteuropese tele visienet „Intervisie" over een eventuele uitzending via de Tel star naar de landen van het Sowjetblok. RUSSEN WILLEN OOK VROUWEN KANSEN GEVEN IN DE RUIMTE De Russische opleiding voor kosmonauten zal spoedig ook voor vrouwen openstaan, aldus heeft de Russische kosmonaut Gherman Titof volgens het Bulgaarse partyblad „Kabotnltchesco. Delo" gezegd. Tijdens een in Sofia gehouden studentenbijeenkomst werd aan Titof de vraag gesteld of inhet Russische ruimtevaartprogramma vrouwen zou den worden ingeschakeld. „Tot dusverre is het niet gebeurd, maar deze historische onrechtvaardigheid zal spoedig worden hersteld", aldus Titof. Voorts werd de Russische kosmonaut de vraag gesteld of de „Wostok" ruimtecapsules voor een tweede maal gebruikt konden worden. Titof ant woordde hierop dat het inderdaad mogeiyk was, maar de ontwerpers von den dat deze capsules als historisch aandenken in het museum moeten worden bewaard. 99 Twee kranige bokken hebben de „Dorus Heymans", de drijvende fabriek van gietasfalt sinds van nacht boven het laatste sluitgat in de Grevelingendum stevig in de stroppen. Ruim drie weken geleden is dit voormalige landingsvaartuig met zijn 20 meter hoge zwarte pijp plotseling op vrij raadselachtige manier gezonken. Het 700 ton we gende scliip, waarop spectaculaire en kostbare installaties zijn ge bouwd, ging toen de asfaltloper achterna, die het in stroken op de vlakke drempel voor de dijk in aanleg trok. Na een dag van zorg vuldig manoevreren hebben twee grote bokken de „Dorus Heymans' gisteren van achteren een halve slag gedraaid, zodat hij evenwijdig aan de drempel kwam te liggen. Al bijna veertien dagen houdt het ber gingseskader van de N.V. Van ,den Ak ker te Vlissingen het vroegere landings vaartuig binnen een cirkel van materi eel. Eerst heeft men geprobeerd om de „Dorus Heymans" zonder gebruik te maken van bokken van zy'n zelf uitge rolde asfaltloper op de drempel van het sluitgat omhoog te krijgen Een grondig onderzoek wees uit, dat hiervoor geen pompen waren aan te slepen. Daarom werd de 200 ton tillende drijvende bok „Walcheren" naar de noordgeul van de Grevelingendam gedirigeerd. Begin deze week moest ook de bok „Arend" van Van den Taks bergingsbedrijf er nog aan te pas komen. In de nacht van maandag op dinsdag brachten de bergers de stroppen onder het unieke vaartuig aan. Het achterdek met de machinekamers is voordien al verschillende malen ettelgke meters hoog boven het wateroppervlak gehesen, maar de voorkant van de „Dorus Hey mans" met de uitgebreide asfaltstortin- leverde de meeste moeilgkhe- den op. Naarmate de voorbereidingen voor het lichten vorderden en dagen verstreken werd het steeds duidelgker, dat de „Do rus Heymans" zich niet onmiddeliyk ge wonnen gaf. Dinsdagmorgen was het zover dat de bergers by benadering konden zeggen, wanneer de asfaltfa briek met zgn volle gewicht in de strop pen zou hangen. Het was een haast windstille morgen waarop striemende regenvlagen en een warm nazomerzon netje elkaar afwisselden. De pompboot ..Zeewolf" deed zyn best om net lang zaam omhoog komende gevaarte van zyn waterlast te bevryden, een schui mend witte kokende massa werd daar continu uitgeslagen, totdat omstreeks twaalf uur de bokken voorover negen. De stalen kabels spanden zich als viool- De bergingsvloot zette zich langzaam in beweging en enige ogenblikken liad de kluwen van vaartuigen daar midden tussen de beide landhoofden van de Grevelingendam zich een kwartslag gedraaid. Verder kwam het deze middag niet. Het gety ver liep en opnieuw moest de rest van het karwei een half etmaal worden uitgesteld. Laat in de avond lag de „Dorus Hey mans" dus 'in een geheel andere positie dan de dag tevoren. De dryvende bokken hadden het achterschip 90 graden ge zwenkt en geheel boven water. By laag water wilde men ook het voorschip zien vrij te krijgen om daarna met het leeg pompen te beginnen. Mogeiyk zal de dryvende asfaltfabriek vandaag naar Vlaardingen worden getransporteerd. In de nacht van maandag op dins dag zijn de drijvende bokken „Walcheren" en „Arend" begon nen met het lichten van de in het sluitgat van de Grevelingendam gezonken .JJorus Heymans". Dinsdagmiddag hadden de bokken het achterschip 90 graden ge draaid en geheel boven water. (Foto P.C.Z.) ftatitlijti Het doorbladeren van de onderwijs begroting 1963 heeft ons plotse ling weer oog in oog geplaatst met een onzer stokpaarden. En men zal be- grgpen: we zijn er haastig op geklom men. Het stokpaard draagt als naam: Holland-Festival. Men weet, welke in stelling er onder deze feestelijke, maar tevens misleidende naam schuilgaat: een serie artistieke manifestaties, die stuk voor stuk op zichzelf staan, die niet in de eerste plaats worden gehou den om de Nederlandse kunst te die nen, maar fungeren als een soort vlag vertoon om de wereld toch maar aan te tonen, dat we écht wel aan kunst doen, dit alles gedurende enige weken per jaar. Dit festival is mogelijk dank zij allerlei overheidssubsidies, onder andere van de gemeenten, waar zich de manifestaties afspelen, mogelijk ook dank zij een fikse rgksbijdrage. Het is nu deze rijksbijdrage, waarover wg al stokpaardrijdend minstens een maal per jaar struikelen. Wij geloven namelgk niet, dat de waarde van het Holland-Festival zoals dat althans de laatste jaren het Nederlandse volk (of beter: een minimaal klein deel van dat volk) wordt voorgezet oen belangrgke bij drage uit de rijksmiddelen motiveert. Er zijn betere zaken in ons land, waar het geld van de staat aan kan worden besteed dan dit overdreven feest. In Den Haag denkt men er echter ten departemente van excellentie Cals er geheel anders over en men is daar al- tgd weer bereid om aan de smeekbeden van organisator Pe ter Diamand te vol doen. Elk jaar wordt er meer voor dit festival uitgetrokken, waarbg de stij ging zo langzamerhand verontrustend is te noemen. Enkele cgfers mogen de ze opvatting illustreren: in 1961 werd er voor het Holland-Festival ruim an derhalve ton uitgetrokken, toen ook al een verhoging vergeleken bg het jaar daarvoor, in 1962 vond minister Cals (en met hem het parlement) het goed dat er nog méér, namelijk in totaal f 190.000 voor deze zaak werd be schikbaar gesteld, en nu voor het dienstjaar 1963 ziet de minister er geen been in om voor het Holland- Festival niet minder dan f 276.000 te reserveren... Dat is zo langzamerhand een lief sommetje geworden. De stgging vergeleken bij 1961 is niet minder dan 81 bij vorig jaar vergeleken altijd nog 45 De motivering van de verhoging in de memorie van toelichting is niet indrukwekkend: het festival behoeft ruimere mogelijkheden om bgdragen te kunnen verstrekken in de kosten voor de manifestaties van aan het festival deelnemende instellingen, zoals het Concertgebouworkest, de Nederlandse Opera, het Nationaal Ballet enz„ aldus de minister. Voorts moet worden gere kend met de gestegen honoraria van uitvoerende buitenlandse kunstenaars en ensembles. Dient dat laatste soms om het toch al zo geringe Nederlandse karakter van dit festival nog verder te laten wegzakken En wat de hogere bijdragen aan de hier genoemde instel lingen betreft: behalve het Concertge bouworkest gaat het hier uitgerekend om zeer omstreden instellingen, vooral de Nederlandse Opera. Bovendien ont vangen deze groepen al zeer hoge be dragen uit de staatskas aan vaste sub sidies. Moet er langs de achterdeur van het Holland-Festival nu nog meer naar toe Men zou met dit alles zg het met veel moeite enige vrede heb ben als met dit festival een waarlijk nationale zaak werd gediend. Maar daarvan is geen sprake: de spreiding van de manifestaties over het land wordt (naar men althans zegt) wel na gestreefd, maar vrgwel niet bereikt en evenmin wordt er de Nederlandse kunst mee gediend. Trouwens, een festival als dit kan niet worden gespreid: het be hoort gebonden te zijn aan één stad. Wil men hier in Nederland dan zo dolgraag meedoen aan de festivalitis, laat men het dan in bgvoorbeeld Amsterdam doen. De gemeente daar zal dan echter ook het leeuwenaandeel moeten beta len! In de huidige vorm evenwel kan dit festival heus wel verdwijnen. Mi nister Cals kan dan bgna drie ton aan andere doeleinden spenderen. De post subsidies voor sportaccommodaties in de ontwikkelings- en probleemgebieden bijvoorbeeld is slechts „pro memorie" opgenomen.... wordt de bekende Franse communistische dichter, roman schrijver, essayist en criticus Louis Aragon te Parijs 65 jaar. „Koning" Kalondji weer in arrest De strijdkrachten van de centrale Kongolese regering hebben de macht in de diamantstaat Zuid- Kasaï in handen genomen-en „ko ning" Kalondji huisarrest opge legd. Zoals bekend had de centrale regering eerder de noodtoestand in Zuid-Kasai af gekondigd nadat daar een deel van de gendarmerie, dat op de hand van Ka londji is in opstand was gekomen tegen de andere gendarmes die het bewind in Leopoldstad trouw zgn. Volgens een woordvoerder van de V.N. is het thans in Bakwanga, de hoofdstad van Zuid-Kasai, rustig na kortstondige gevechten waarbij een soldaat en een bediende van Kalondji waren gedood. Alle officieren van Kalondji's particu liere leger, met uitzondering van hun generaal, hadden hun trouw betuigd aan de staatscommissaris Kangologo. Bo vendien waren twee bataljons van het nationale leger in Bakwanga aangeko- KERNPROEF VAN V.S. De Verenigde Staten hebben gisteren bij het eiland Johnston in de Stille Oceaan een kernproef in de atmosfeer genomen, heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1