ÏÏDfaam NIEUW-GUINEA EERSTE DAG ONDER V.N.-BESTUUR RUSTIG m Circusoorlog wordt Nederland uitgevochten Begin gemaakt met afvoer militairen en ambtenaren Koningin bij galaconcert van 75-jarig concertgebouworkest Soedjarwo Tjondronegoro Indonesisch vertegenwoordiger in Hollandia Yerkade 'Ry-King Staking in V.S. met Nederlands staartje VERDRONKENPAAR MELDDE ZICH NA MAAND BIJ POLITIE „Auto-Peter" moest estafette in Aken opgeven Mahler Geselschaft huldigt Bernard Haitink Eerste grammofoonplaat van eerste symfonie van Mahler DINSDAG 2 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Buiten de officiële vlaggenceremonie en de overdrachtsplechtigheid te Hollandia, zijn gisteren in Nieuw-Guinea nergens officiële bijeen komsten gehouden die verband hielden met de nieuwe situatie. Overal was het, voorzover dit in zulk een uitgestrekt gebied met slechte ver bindingen kon worden nagegaan, uitermate rustig. In Hollandia togen de Papoea's na de officiële gebeurtenissen, weer normaal aan het werk. Binnen 14 dagen zullen ongeveer 2000 Nederlandse ambtenaren Nieuw-Guinea verlaten, hetzij met speciale K.L.M.-vliegtuigen, hetzij met het Griekse schip „Patris' dat aan het eind van deze week zal vertrekken. Hun plaatsen worden thans ingenomen zeer veel vacatures bezet zullen worden door Indonesische ambtenaren. Nadat, zaterdag de eerste groep van 16 ambte naren uit Indonesië was aangekomen, kwam gisterochtend op het vliegveld Sentani een Herculesvliegtuig van de In donesische luchtmacht reeds een veel grotere groep brengen. Het waren 60 ambtenaren, voornamelijk afkomstig van het Indonesische departement van financiën. Begin afvoer De Nederlandse militairen vallen thans officieel onder het bestuur van de V.N. Gisterochtend reeds vertrok uit Biak het eerste voor hun afvoer gehuurde vliegtuig. Hiermee werd een begin gemaakt met de afvoer der knackebröd Per pak bruin of wit 85 cent. NAVO-SPOOK. Leden van de Ameri kaanse luchtmacht op de basis Chick- sands in Engeland, beweren dat hun kantine de enige bespookte kantine in de Navo-landen is. Het spook is „Rosetta", een non, die vele eeuwen geleden levend werd ingemetseld in een muur, omdat zij een man had liefgehad. Zustter Rosetta is onlangs gezien door drie piloten, die verbijsterd waren door haar schoonheid en door het feit dat zij door de muren heen liep. Ton» Jones, staf sergeant, zei „wij zijn er trots op een spook te hebben, maar we zouden wel graag willen dat ze wat vaker ver scheen". Nederlandse troepen. Met twee sche pen en een groot aantal luchtreizen zullen in oktober nog 4000 militairen naar Nederland worden gebracht. Met de gewone lijnvlucht die gisteren uit Biak vertrok, gingen de eerste ambtena ren naar Nederland terug. Onder hen waren enige der 18 hoge ambtenaren, die vervangen zijn door internationale functionarissen. Rust in Merauke Tot degenen die gisteren per vliegtuig uit Biak vertrokken, was de resident van Merauke, mr. F. R. Eibrink Jansen. Tijdens zijn oponthoud te Hollandia deel de hij mede, dat de situatie in Merauke bijzonder rustig is. Na een groot aantal bijeenkomsten tussen commandanten van de Indonesische parachutisten en vertegenwoordigers van alle bevolkings groepen, is de heer Eibrink Jansen er in geslaagd, alle partijen nader tot elkaar te brengen. De verwachting was dan ook, dat het te Merauke in de toekomst absoluut rustig zal blijven. In Hollandia zijn nu ook de officiële ver tegenwoordigingen van Nederland en Indonesië geaccrediteerd. De Indonesi sche vertegenwoordiger is de heer Soe djarwo Tjondronegoro, een hoge func tionaris van het ministerie van buiten landse zaken, die een der Indonesische vertegenwoordigers was bij de geheime besprekingen over de kwestie Nieuw- Guinea in de Verenigde Staten. De Ne derlandse vertegenwoordiger is de heer L. J. Goedhart. Kort geding tegen Amsterdamse Bank van rol afgevoerd Het kort geding, dat de onder verden king van oplichting van de Amsterdam- sche Bank (ruim acht ton) gedetineerde Franse zakenman It. T- H. E. G. R. tegen deze bank had aangespannnen, is van de rol afgevoerd. Op 11 september zou het kort geding voor de president van de Amsterdamse rechtbank dienen, doch de behandeling werd tot gisteren uitgesteld, omdat de raadsman van G. R. kort voor de be handeling een brief van de Amsterdam- sche Bank had ontvangen. De Fransman verlangde een overzicht van de rekening-courant van zijn over leden vader, waarop hij in 1960 nog een mutatie zou hebben gegeven. De Am- sterdamsche Bank betwistte dit. De rekening-courant zou reeds in 1932 zijn afgesloten. Na overleg tussen partijen werd besloten de procedure in kort ding te laten vervallen. Ook Duitsers van de partij Gemeenten overstroomd met aanvragen In Nederland wordt het volgende jaar een ware circusoorlog ver wacht. Nu het ministerie van so ciale zaken in het kader van de integratie der Europese landen de grenzen voor alle buitenlandse cir cussen heeft opengezet, is er voor al door de buitenlandse circussen getracht, zoveel mógelijk Neder landse gemeenten voor een tour nee vast te leggen. De berichten over de nieuwe mogelijk heden die Nederland biedt bereikten enkele buitenlandse circussen echter te laat, zodat zy achter het net visten. Want de gemeenebesturen in Nederland willen wel een circusvoorstelling gedu rende enkele dagen, maar toch niet maanden achtereen. Dat zou namelijk het geval zijn wanneer alle aanvragen met een speelvergunning zouden wor den gehonoreerd. Niettemin dreigen er toch moeilijkheden, nu aan vier circussen, de Duitse onder nemingen Krone en Sarrasani en de Ne derlandse circussen Boltini en Belli door verschillende gemeentebesturen vergun ningen zijn afgegeven. Een lonende tour nee is niet meer mogelijk door deze in vasie van circussen en het staat nu al vast, dat er een enorme concurrentie- Eén circus Er zijn gemeentebesturen die maar één circus een vergunning wensen te geven, andere daarentegen, zoals Arnhem en Utrecht, willen zowel Krone als Sarrasani en Boltini in hun stad laten optreden. In noorde lijke steden als Groningen. Leeu warden, Assen, Zwolle en Emmen staar, uitsluitend het circus Krone op het programma. Amsterdam wenst naast het vaste cir cus Strassburgcr twee andere circussen met een tussenpoos van minstens drie Vanuit Nederland geen O.A.S.- activiteiten In antwoord op een vraag naar aan leiding van berichten in de Franse pers heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bevesttigd dat van de Franse regering een verzoek is ont vangen te verliinderen dat O.A.S.-acti- visten vanuit andere landen tegen Frankryk activiteit voeren. Nederland heeft toegezegd hieraan zoveel mogelyk te zullen meewerken. KAMPEN NAM WRAAK OP ZWOLLE Plantsoenarbeiders en een politieman ontdekten gisterochtend in het plantsoen van de Potgietersingel te Zwolle dat het bron zen borstbeeld van de schrijver en dichter E. J. Potgieter van zijn sokkel was verdwenen. Een onderzoek heeft uitgewezen dat een groep Kampenaren zich 's nachts uit wraak van het beeld heeft meester gemaakt. Vorige week heeft namelijk een groep Zwolse h.t.s.-ers de drie meter lange steur, die dwars boven de Oudestraat te Kampen hing, ontvoerd en opgehangen aan het balkon van het stadhuis te Zwolle. Toen de Kampenaren de steur kwamen terughalen ontdekten zij dat het dier veilig opgeborgen was. Zij vergrepen zich toen aan de oude Pot gieter. Dc Kampenaren hebben inmiddels bekendgemaakt dat het beeld zal worden teruggegeven, zodra de Zwollenaren de steur naar Kampen hebben teruggebracht. maanden. Rotterdam heeft het circus Boltini afgewezen en beschikte goed gunstig op aanvragen van Krone en Sarrasani. Het moet niet onmogelijk worden ge acht, dat de circusondernemingen om toch een bepaalde stad in hun tournee te kunnen opnemen, zelfs vaste gebou wen gaan huren wanneer het gemeen tebestuur een vergunning weigert om in de stad de tenten op te slaan, om welke red^n dan ook. Volgens mr. Spruyt zal de sterkste, dus de kapitaalkrachtigste onderneming de ze stryd gaan winnen. Hij voorziet even wel ook, dat verscliillende gemeentebe sturen nog wel eens het gelag van deze stryd zouden kunnen moeten betalen. Geflankeerd door koning Paul (links) en kroonprins Constantijn rechts luistert aartsbisschop Makarios, de pre sident van Cyprus, op het vliegveld van Athene naar het spelen van dè volkslie deren aan het begin van een driedaags staatsiebezoek aan Griekenland. fijn fantas fantastisch Druk programma voor mr. Luns De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft besloten van 6 tot 25 oktober verlof te nemen, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken in antwoord op vragen meege deeld. In de loop van het jaar had de minister een aantal malen zijn vakantie moeten uitstellen in verband met han gende internationale problemen. In november zal minister Luns een tweetal weken in New York vertoeven waar hij, zoals gebruikelijk, het voor zitterschap van de Nederlandse dele gatie bij de algemene vergadering van de Verenigde Naties op zich zal nemen. In aansluiting daarop gaat minister Luns naar St-Maarten (Nederlandse Antillen) voor het jaarlijks overleg met de ministers-presidenten van Suriname en de Nederlandse Antillen. Tevens zal plomatieke missies in de Latijns-Ame rikaanse landen. In de eerste week van december hoopt de minister naar Ne derland terug te keren, aldus werd van het ministerie vernomen. In verband met minister Luns' program ma zal de staatssecretaris van buiten landse zaken, dr. H. R. van Houten, de Nederlandse ministeriële delegatie lei den naar de conferentie te Brussel over toetreding van Engeland tot de Euro pese Economische Gemeenschap. Rond Moskou wordt een 109 kilometer lange verkeersweg aangelegd die nog dit jaar gereed zal komen. De weg loopt op ongeveer 30 km van het centrum en er zijn enkele tien tallen viaducten in opgenomen. Op het ogen blik is 50 kilometer gereed. President Kennedy heeft op grond van de arbeidswet van Taft en Hartley een commissie ingesteld, die hem tegen donderdag verslag moet uitbrengen over de havensta king aan de Oostkust waarbij sinds zondagnacht ongeveer 65.00( havenarbeiders zijn betrokken. Van dit rapport zal het afhangen of de president al dan niet een „afkoelings periode" van 80 dagen zal afkondigen. Het geschil gaat in hoofdzaak over de eis van de werkgevers om bij een nieuw arbeidscontract de omvang van de werk ploegen te beperken. De stalling van de havenarbeiders aan de Amerikaanse Oostkust heeft een staartje waarmede de president van de rechtbank in Rotterdam, mr. J. G. L. Reuder, gisteren te maken heeft gehad. Bij hem was namelijk een kort geding aanhangig gemaakt door de Raad van Bestuur van de Scheepvaart, de Bond van Werkgevers in de Geregelde Lijn- vaart ter Koopvaardij en de Holland- Amerika Lijn contra de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visse rij (C.K.V.) Deze had namelijk alle sche idingen die schepen bemannen, welke tavens aandoen waar thans gestaakt wordt, aangeraden van werk, dat niet als bedongen arbeid kan worden aange merkt, in het bijzonder werk dat gedaan wordt door de stakende havenarbeiders, af te zien. De reders menen dat dit een aansporing is tot wanprestatie en eisen een dwangsom van f 15.000 per uur. Deze kwestie kreeg een actueel karakter omdat twee schepen van de Holland- Amerika Lijn, de „Statendam" en de „Maasdam" woensdag in New York zul len aankomen en de rederij vreest dat op grond van het advies van de C.K.V. de opvarenden zullen weigeren de bagage van de passagiers te lossen. De president zal vanmiddag vonnis wij zen. De gemeenteraad van de Zuidafrïkaanse stad Pretoria heeft besloten alle Afrikanen die in gemeentedienst zijn en aan tuberculose lijden, geen salaris uit te betalen tot zij ge nezen zjjn. Deze maatregel geldt voor alle 6200 Afrikaanse werknemers, van de laagste arbeider tot de best betaalde. Het motief is. dat de ziekte moeilijk or.der controle is te krijgen omdat vele menspn zich niet op tijd laten behandelen. Geld was in Spanj'e opgeraakt Verdrinking bij de Hoek in scène gezet De 30-jarige eigenaar van een was serij in Dordrecht, P. C. M. en zijn 19-jarige assistente mej. G. S. uit Alblasserdam, die precies een maand geleden in Hoek van Hol land een verdrinking in scène zet ten en sindsdien spoorloos waren verdwenen, hebben zich zondag avond Iaat gemeld bij de politie van het bureau Marconiplein in Rotterdam, die met hun opsporing was belast. Daarmee is voor beiden een einde geko men aan een, wat in politiekringen ge noemd wordt, „zeer naar en uitzichtloos avontuur", dat de recherche overigens zeer veel werk heeft bezorgd. Aanvanke lijk werd inderdaad aangenomen dat bei den bij het zwemmen vanaf de pier in derdaad om het leven waren gekomen, al waren er geen getuigen die ook maar de geringste aanwijzing in die richting konden geven. Maar bij het verdere on derzoek kwamen dingen aan het licht, die het als vaststaand maakten dat de 1, gehuwd en vader van drie kinde met zrjn vriendin naar het buiten land was gegaan. „Auto Peter" is de bijnaam van de 18- jarige Duitser Peter P. uit Frankfurt a/Main. „Auto Peter" zit sinds giste ren in de cel op het hoofdbureau van de politie te Aken. Hoeveel auto's de ze automaniak in Nederland, België en Duitsland heeft gestolen of open gebroken, wordt nog naarstig nage teld door de Akense politie. Gister avond was de stand al 40 gestolen auto's In Duitsland stal „Auto Peter" in één week 20 tot 25 auto's. Links en rechts op de wegen die hij onder de wielen nam, bleven de auto's achter. Kapot of zonder benzine. De kam pioen autodief maakte geen kinder reisjes. Eén voorbeeld: met een in Aken gestolen auto vertrok hij ver leden week via Vaals naar Amster dam. In de hoofdstad liet hij de auto achter en stal een andere wagen die hij weer in België (Oostende) liet die hij in Breda teg< parkeerde auto „inruilde" en via Rotterdam reed hij naar Zundert. In Zundert verwisselde „Auto Peter" van wagen en stal een ander merk, dat hij weer in Rotterdam achterliet. Met een in Rotterdam gestolen auto raasde de Duitser naar Roermond. Daar pikte hij opnieuw een auto die weer in Vaals achterbleef. In Vaals wandelde hij clandestien over de f 'ens naar Aken. Toen hij gisteren in ken een wagen wilde openbreken om aan „de ronde van Duitsland" te beginnen, werd de Duitse autodief op een tip van twee burgers door Akense politie in de kraag gepakt Van beiden waren namelijk de pas poorten verdwenen en bovendien bleek dat de man kort voor de „ver drinking" een oude auto had gekocht, die ook al nergens terug te vinden De man en het meisje waren dan ook naar Spanje gegaan waar zij hun intrek namen in de omgeving van Barcelona. Gebrek aan geld de man had maar een paar honderd gulden meegenomen maakte tenslotte een einde aan de vlucht. Het paar keerde terug naar Ne derland en arriveerde dit weekeinde zon der een cent op zak bij familie in Arn hem, die de man aanraadde zich bij de Rotterdamse politie te melden. Het meisje zou na een eerste verhoor naar huis worden gestaard, zo werd medegedeeld. Tegen de man Is proces verbaal opgemaakt wegens schaking. Hij zal worden voorgeleid voor de offi cier van justitie in Dordrecht. Oproep tot voorbede voor het concilie De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland heeft de volgende oproep tot gebed doen uitgaan tot alle gemeenten en parochies van de kerken, die by de oecumenische raad zijn aangesloten: „Op 11 oktober a.s. hoopt paus Johan nes XXTTT het tweede Vaticaans con cilie te Rome te openen. Dit concilie beoogt in de eerste plaats een kerkver gadering te zijn voor de rooms-katho- lieke christenen van de gehele wereld, een synode voor intern beraad over vraagstukken, die de positie, de organi satie en het toekomstig beleid zowel naar binnen als naar buiten van de Rooms-Katholieke Kerk als zodanig be treffen. Sinds 25 januari 1959, de dag der offi ciële pauselijke aankondiging, heeft het concilie de aandacht van de gehele christenheid getrokken. Uit de wijze van aankondiging, de doelstelling en de instelling van een afzonderlijk secre tariaat ter bevordering van de christe lijke eenheid blijkt, dat dit concilie door andere middelen en langs andere we gen zich richt naar de eenheid onder de christenen dan vorige concilies hebben gedaan. Dit zou kunnen betekenen, dat dit concilie in de stormachtige ontwik keling van deze tijd niet tot een binnen kerkelijke aangelegenheid beperkt zal blijven en dat het vraagstuk van de verhouding tot de andere kerken niet uit de weg zal gaan. Mogen dan de be raadslagingen gegrond zijn in de ge hoorzaamheid aan de wil en het woord van God en zo leiden tot besluiten in de geest der waarheid. Daarom roept de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland op tot voor bede voor dit concilie", aldus de op roep. Bey van Tunis overleden De laatste Bey van Tunis, Sidi Mohamed Lamine Pasja, is zondagavond in Tune sië in de ouderdom van 81 jaar over leden. Hij was in 1957 afgezet, nadat de Tu nesische nationale vergadering de repu bliek had uitgeroepen en Habib Bour- fuiba als eerste president had gekozen, ot 1960 stond hij onder bewaking. Sindsdien woonde hij rustig met een zoon, de voormalige prins Sjedly, en een dochter in een kleine flat in de Tune sische hoofdstad. Met een grandioos galaconcert heeft het Amsterdamse Con certgebouworkest gisteravond zijn 75ste concertseizoen inge luid. Koningin Juliana, sinds juni j.l. beschermvrouwe van Neerlands eerste orkest, was de eregaste bij dit concert, dat voorts werd beluisterd door on geveer 2000 autoriteiten, voor aanstaande musici en trouwe orkestvrienden. Na het spelen van het Wilhelmus, werden achtereenvolgens toespraken en w., mr. Y. Scholten, de burgemees ter van Amsterdam, mr. G. van Hall en de voorzitter van de raad van be stuur van het Concertgebouw N.V., mr. J. W. de Jong Schouwenburg, die als huldebiyk een kostbare oud-Itali aanse viool aanbood. wel niet ten koste gaan van de or kestcultuur in de rest van het land. Over de naam van het orkest zei hij dat deze heel wat origineler is dan die van de grote symfonieorkesten, die in het algemeen hun naam ge woon van de standplaats of provincie afleiden. In zijn hulde aan de leiding en de leden van het orkest, betrok mr. Scholten ook de exploitanten van het Concertgebouw, die hij een van de pijlers noemde waarop de in ternationale roem van het orkest rust. Galaconcert Staatssecretaris mr. Scholten, die meende dat het 75-jarig bestaan van een naam in de zin van faam wordt gevierd, zei o.m. dat de regering er kentelijk is voor do hoge plaats die het Concertgebouworkest nationaal en internationaal inneemt. Dit hoge peil is niet alleen een Amsterdams belang, het is ook een landsbelang. Hjj hoopte dat het orkest de grote in gehouden door dr. G. M. Greup, voor-tcrnationale reputatie in de toekomst zitter van dc Nederlandse Orkest zal behouden en opvoeren door het Stichting (beheerster van het or- aantrekken van de best beschikbare kest), die de talrijke gasleh verwei- krachten. komde, de staatssecretaris van o., k. Dit mag volgens mr. Scholten even- Het galaconcert van de 105 concert gebouworkestmusici onder leiding van Bernard Haitink werd geopend Landsbelang n,et de ouverture „Le Carnaval Ro- main" van Berlioz, waarna de in op dracht van het Amsterdamse ge meentebestuur ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Con certgebouworkest door de pas 70 jaar geworden Hendrik Andriessen ge componeerde symfonische, fantasie haar eerste uitvoering beleefde. In de pauze van het concert, waarin o.a. de beide eerste concertmeesters van het Concertgebouworkest Her man Krebbers en Jan Bresser aan de koningin werden voorgesteld, bood dirigent Bernard Haitink de eerste grammofoonplaat aan van de Eerste Symfonie van Mahler gespeeld door het Concertgebouworkest. De plaat draagt een speciaal opschrift. Na de pauze werd dit werk door het Con certgebouworkest uitgevoerd. Mahlerorkest Prof. dr. Erwin Ratz, president van het Internationale Malder Gesell- schaft had 's middags reeds het ere lidmaatschap van genoemde vereni ging verleend aan Bernard Haitink. Prof. Ratz herinnerde daarbij aan de nu byna 60-jarige nauwe verbinding tussen Gustav Mahler en het Con certgebouworkest, dat liy hét Mahler orkest noemde. By deze gelegenheid bood prof. Ratz de heer Haitink de partituur van de zevende symfonie aan, die als eerste deel van de nieuwe kritische uitgave van Mahlers werken is verschenen. Ter gelegenheid van het jubileum zjjn mr. De Jong Schouwenburg en de heer P. C. Heuwekemeijer, direc teur van de Nederlandse Orkeststich ting, benoemd tot officieren in de Orde van Oranjc-Nassau. Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau is be noemd mej. L. M. C. Wijngaarden, violiste bij het Concertgebouworkest. De onderscheidingen werden door mr. Scholten uitgereikt. Het Wereldgebeuren Strijd om Sanaa De toestand in Jemen is nog immer wat onoverzichtelijk. Kolonel Ab- doellah Assalal, de leider van de op standelingen, beweert dat hij de situa tie meester is. Maar prins Hassan, die zich beschouwt als de erfgenaam van de afgezette imam spreekt de kolonel te- fen. Naar de mening van de prins is et slechts een kwestie van korte tijd en de heerschappij der Zaidi-dynastie in Sanaa zal zijn hersteld. Volgens het Je- menitisch gezantschap in Jordanië is prins Hassan gisteren naar het noorden van zijn land vertrokken. Hij zou daar worden opgewacht door sjeiks, die heb ben gezworen wraak te zullen nemen op de rebellerende leger-officieren van ko lonel Assalal. Jemen grenst daar in het noorden aan het aanzienlijk grotere Saoedie-Arabië. De stammen in dit grensgebied staan onder het gezag van sjeiks, die van de verlichte ideeën der revolutionaire be windhebbers weinig willen weten. Zij hebben zich trouwens nooit veel aan het gezag is Sanaa gestoord. Toen een aan tal jaren geleden de onlangs overleden imam Ahmad iiit de hoofdstad was ver dreven, moest deze de nomaden in Noord-Jemen eerst beloven dat zij Sa naa mochten leegroven voor zij hem steun verleenden. Dat het deze nomaden niet zozeer om de „bevrijding" van Sa naa als wel om de in de stad verborgen schatten te doen was, lieten zij dui delijk merken toen de weerstand van de rebellen eenmaal gebroken was. Weinig bleef er na de plundering over van Jemens hoofdstad. Prins Hassan zou nu dezelfde politiek willen volgen als zijn broer Ahmad indertijd- Aangenomen wordt dat hjj de nomaden in de woestijn van Jemen een aanzienlijk aandeel heeft beloofd in de „winst" die hij met zijn greep naar de macht denkt te maken. Hassan zal een behoorlijk deel van zijn „erfenis" moeten afstaan, wanneer hjj tenminste in zijn opzet slaagt. In het comité van ontvangst, dat in Noord-Jemen op prins Hassan zou wachten, moet zich ook prins Abdallah bevinden. Abdallah is net als Hassan een broer van ex-imam Ahmad en een oom van de zeer waarschijnlijk om het leven gebrachte imam El Badr. Prins Abdallah is er al evenzeer als zijn broer Hassan op gebrand de macht van de Zaidi-dynastie te herstellen en het fami liebezit in Jemen veilig te stellen. Ab dallah zou, zo goed en kwaad als dat gaat, reeds een soort legertje hebben ge vormd in Noord-Jemen en een opmars naar Sanaa zijn begonnen. Vóór prins Hassan, die als de meeste der Zaidi-vorsten de erenaam „zwaard van de islam" draagt, naar Noord-Jemen vertrok, had hij een onderhoud met ko ning Saoed van Saoedie-Arabië. Hassan vroeg Saoed hulp tegen de soldaten van kolonel Assalal. Reeds eerder had Saoe die-Arabië officieel partij gekozen in het geschil door het nieuwe regiem in Sa naa niet te erkennen. Ook Jordanië heeft geweigerd betrekkingen aan te knopen met de regering van kolonel Assalal, die zichzelf tot bevelhebber van het leger en eerste minister heeft uit geroepen. Een verzoek van Assalal aan president Nasser van Egypte om de nieuwe rege ring van Jemen als de wettige te be schouwen, werd daarentegen onmiddel lijk beantwoord met de belofte steun te zullen verlenen. Zo is de ruzie in Je men een onderdeel geworden van het veel grotere geschil om het leiderschap in de Arabische wereld. President Nas ser van Egypte is vroeger geen vriend van de Zaidi-vorsten geweest. Hij noem de Ahmad eens een reationair en ver speelde daarmee Jemen als bondgenoot. De imam verbrak het contact met Kairo en hij dichtte de heer Nasser in een zeer persoonlijk vers de meest vervelende eigenschappen toe. Geen wonder, dat Nasser zich nu meer tot kolonel Assalal voelt aangetrokken. Kolonel Assalal, die 45 jaar is, was tot voor kort de commandant van prins El Badr's lijfwacht. Hij genoot het volledige vertrouwen van de prins en werd beschouwd als de voornaamste ad viseur van El Badr. Nu is gebleken, dat men hem ten onrechte vertrouwde. Hij is thans bezig Jemen binnen de Russische invloedssfeer te manoeuvreren. Deze op stand is voorzover bekend de derde revolutie, waarbij Assalal recht streeks is betrokken. Toen in 1948 de grootvader van El Badr werd vermoord en er een korte revolutie uitbrak, die overigens al spoedig was onderdrukt, kreeg Assalal zeven maanden gevange nisstraf. In 1955 bij de opstand tegen imam Ahmad speelde Assalal ook een grote rol. Maar ook die revolte misluk te en de kolonel verdween opnieuw de gevangenis in. Het merkwaardige bij deze straf was, dat de imam zijn eigen broer en een aantal militaire leiders liet onthoofden en Assalal spaarde. Zeven jaar gevangenisstraf kreeg de kolonel, doch een aantal jaren later was hij van gevangene gepromoveerd tot gouver neur van de hoven Hodeida, een schep ping van de Russen. Zoveel vertrouwen had El Badr in As salal, dat hij hem een dag of tien gele den nog tot commandant van zjjn lijf wacht benoemde. Het was een beslissing, die hij waarschijnlijk met de dood heeft moeten bekopen. Er bestaat een fraai verhaal over de revolutie van 1955. Imam Ahmad was toen juist in Rome om zijn jicht te laten behandelen. Gevraagd om zijn commentaar op de geruchten over een paleisrevolutie in Sanaa zei de vorst: „Dat is uitstekend. Mijn zoon kan daar veel van leren". Eenmaal terug in Je men, riep de imam El Badr bij zich. Hjj verweet hem, dat hij te zachtzinnig was opgetreden. El Badr had links en rechts v/at lieden laten onthoofden, maar niet voldoende volgens zijn vader, die daarop zijn zoon alsnog het goede voorbeeld gaf door een ware slachting aan te richten. De broer van ex-imam Ahmad, prins Hassan (57) heeft over regeren dezelfde conservatieve opvattingen. Hij is opge voed in Sanaa, waar hij college liep "bij de oelema's, de islamietische schriftge leerden. De oelema's brachten Hassan allen de inhoud van de Koran bjj. de enige basis van het Jemenitische recht. Hij heeft weliswaar lange tijd in het bui tenland gewoond, maar dat is niet van invloed geweest op zijn bestuursinrich- ten. Wel acht men in Arabische kringen prins Hassan iets minder behoudend dan zijn broer Ahmad, omdat hij niet de to tale afsluiting van Jemen voor het wes ten zou voorstaan. Van mensen als Nas ser en consorten moet hij echter niets hebben. Het wordt niet uïgesloten ge acht, dat hij er in zal slagen Sanaa te heroveren. Hij heeft de steun van de Zaidi-stammen, waaruit hijzelf afkom stig i3. Imam Ahmad deelde in 1948 bij een opstand net zolang goud en edel stenen uit onder de soldaten die zijn pa leis belegerden, totdat zij zich terugtrok ken. Wellicht werkt dat systeem nu weer. Prins Hassan is blykbaar vastbe sloten het te beproeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3