FIBERGLAS ZWIEPT DE ATLETEN STEEDS HOGER OVER LAT PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer ,TBM "AA; ïeIHR Klanken uit de ether KAUWGOM Waar zijn onze schepen MAANDAG 1 OKTOBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT J_Jet was in juni 1960 dat een dui zendkoppig publiek in de New- yorkse sporthal Madison Square Garden tot wild enthousiasme kwam voor een tot dusver voor on mogelijk gehouden atletiekpresta- tie. Het middelpunt van de ovatio nele toejuichingen was een jonge man, wiens lichaamsbouw aan een tarzan deed denken, een korte ge drongen nek boven enorm ontwik kelde schouders en borstkas. Het was Don Bragg, die zojuist het we reldrecord polsstokhoogspringen op 4.80 meter had gebracht, een hoogte waarvan alle andere top- springers onder wie de grote War merdam, slechts hadden mogen dromen. Nu, nauwelijks twee jaar later, zwiepen hier en daar over de gehe le wereld verspreid, atleten regel matig over de 4.80 en nog hoger liggende lat. De Amerikaan John Uelses was de eerste die het „fqn- tastische" wereldrecord van zijn landgenoot Bragg verbeterde en op 4,89 meter bracht. In Polen springt kort daarna een zekere me neer Pantolev 4,90 en de laatste maanden doet de 23-jarige Finse student Pentti Nikula zijn naam re gelmatig in het nieuws opnemen als de wereldrecordhouder die steeds weer één of meer centimetertjes hoger over de lat wipt. Het huidige record van Nikula is 4.96 meter en in zijn naaste omgeving is men er van overtuigd dat Pentti dit jaar nog de op vijf meter hoogte liggen de lat onder zich zal laten. Overigens is het niet alleen het wereldrecord dat dit jaar regel matig scherper wordt gesteld. Ook de nationale records van tal van landen zitten in de lift, waarbij het Nederlands record door Servee Wij- sen met 4.22 meter ook behoort- Hij is, evenals vele andere springers, die nu de aandacht op zich vestigen, nooit een groot springer geweest. Zo af en toe wist hij zich met veel moeite enkele centimeters over de vier meter te worstelen en nu ineens reiken zijn capaciteiten om en nabij de 4.20 meter mitshij met een stok van fiberglass springt! Katapultkracht In dat fiberglass ligt namelijk de verklaring van de recordkegelarij door heel de wereld. Het is een van de vele nieuwe kunststoffen die de laatste jaren uit de kokers van uit vinders zijn gekomen. De fiberglass- vezel heeft niet alleen een zeer grote buigkracht, maar ook een onover. troffen veerkracht. Het is deze laatste, je zou ook katapultkracht kunnen zeggen, die de revolutie in de polsstokspringsport teweeg heeft gebracht. Uitvoerige technische proeven heb ben uitgewezen, dat de normale pols stok van bamboe wel een iets grotere buigzaamheid heeft, maar in veer kracht ver bij de fiberglass-stok ten achter blijft. De veel gebruikte alu- miniumstok blijft in beide factoren ver ten achter en is dus de meest ongeschikte polsstok. Enorme botsing Don Bragg is eigenlijk het proto type van de springer, die, voor defiberglass-stok gebruikt werd, tot buiengewone prestaties kwam. Zo'n atleet moest namelijk een bui tengewoon sterke schoudergordel hebben om de enorme klap, die ont stond bij het plaatsen van de stok in het gat van de springbak, op te vangjei. Als 17 weet dat een goede polsstok - springir in zijn aanloop een snel heid noet ontwikkelen van zo om en nahj de 11 seconden per 100 me ter, dan kunt U zich wel voorstel len welk een „botsing" er ontstaat, als door middel van de stok plotse ling „de rem" muurvast wordt aan getrokken. Alleen atleten met een zeer sterk ontwikkelde bovenbouw kunnen zo'n klap opvangen. Dit was zo bij de bamboestok en bij de aluminium- of stalen stok. De bamboestok mag dan wel zeer buig zaam zjjn, maar net is een stugge buigzaamheid, die slechts heel lang zaam optreedt. Als een hoepel En nu komen we aan het eerste grote voordeel van fiberglass. Door de grote en snelle buig zaamheid van dit materiaal wordt de klap, die de op volle snelheid liggen de atleet krijgt op. te vangen bij het plaatsen van de stok, aanzienlijk minder. De stok vangt als het ware in zijn buiging de snelheid, de ener gie op- Dit' heeft tot gevolg, dat vele atleten, die tot dusver uit voorzich tigheid een verkeerde, of althans on voldoende aanloop namen, met de fi- berglass-stok wel het uiterste in hun aanloop durven te leggen. De fiberglass-stok buigt zich nadat hij onder de lat is geplaatst door de snelheid en het gewicht van de atleet als het ware tot een halve hoepel. Nu is het de kunst, de techniek, van de atleet om deze buiging op te hef fen en wel zo, dat de stok zich gelijk een katapult ontspant. Eerst als hij die techniek onder de knie heeft, kan de springer het tweede grote voor deel van de fiberglass-stok, de veer kracht, ten volle benutten. De bewering, dat polsstokhoogsprin gen door de fiberglass-stok veel ge makkelijker is geworden, gaat be paald niet op. Het springen is wel geheel anders geworden! ver de vraag of we zo langzamer hand te doen krijgen met een bela chelijke circusvoorstelling op het atletiekveld, of dat juist nu het pols stokhoogspringen een veel grotere atletische vaardigheid vergt, lopen de meningen nogal uiteen. Op een keerpunt In de boezem van de Internationale Atletiek Unie zijn hevige gevechten met woorden geleverd over het al dan niet erkennen van records die met fiberglass-stokken worden gevestigd. Aangezien nergens in de reglementen iets is vastgelegd over de soort materiaal die bij het pols- stokspringen moet worden gebruikt, kon men uiteindelijk niet anders doen, dan tot erkenning overgaan. Hiermee is het polsstokhoogsprin gen op een keerpunt gekomen. Onge twijfeld zal men in de komende jaren het verschijnsel waarnemen, dat langzamerhand een „ander soort" atleet op de springplank aanstormt. De zware, forsgebouwde springer zal het veld moeten ruimen voor de veel lichtere, snellere cn soepeler atleet, die in de zeer nabije toekomst zeer zeker met gemak over de op 5 meter en hoger liggende lat zal „zwiepen". 2213. Het block, dat de geheim zinnige parasietplanten, die voort sproten uit het zaad van de Planeet X, zich op talloze plaatsen over ge heel Valeron hadden verspreid en vastgezet, onder andere ook in Shas- tar en in Markad, de stad der Groene Mannen. Op grotere schaal had men elders dezelfde ervaringen opgedaan als de schipbreukelingen op het del ta-eiland, namelijk dat de monster- planten met vuur noch water waren te stuiten. Terwijl Sentor een over zicht gaf van de situatie, kwamen enige eskaders van de Oborvloot overgevlogen. „Dat wordt de zoveel ste poging om het groeisel te vernie tigen!" sprak de oude geleerde moe deloos. „We proberen het nu met de brandende zuren. Maar het resultaat zal wel weer nihil zijn!" Indordaad meldden de uitkijkposten op na- bije heuveltoppen weldra, lat de „zuurbommen" zo goed als geen effect op e parasiet hadden. De teleurgestelde piloten proterden het daarna nog eens met dissolvostralen, doch de planten schenen daardoor alleen nog maar méér geactiveerd te worden! ^e,YC\\A\w maakt fouten „Zo? Noem er clan maar eens een paar. Bovendien moet je niet vergeten, dat ze er een succes van heeft gemaakt. An ders zouden die Amerikanen toch niet „Goed, goed", zei Perquin, „anders zouden die Amerikanen metIk zal de eerste zijn om dat toe te geven. Maar nu verder? Als ik het goed begrijp, meent mevrouw Reimers, dat er onder haar personeel iemand is, die met de preparaten knoeit?" „Die arme Brigitte weet helemaal niet wat zij donken moet. Zie je, het begon met mevrouw Vermaassen. De actrice Jaqcucline Vermaassen. Zij kreeg kort na een behandeling een uitslag.. Het bleek veroorzaakt te zijn door een con tact met zeeajuin".. „Zeeajuin? Dat is toch wel heel curieus. Wie ter wereld zou nu op het idee ko men zeeajuin te verwerken ln toilet- crèmes „Dat dacht Brigitte ook. En het was voor haar een hele geruststelling, want er wordt in haar laboratorium geen zee- ajuin gebruikt". „Wat dacht mevrouw Vermaassen er zelf van?" „O, eerst gaf ze natuurlijk die arme Brigitte de schuld. .Ze heeft een vrese lijke scène gemaakt. Maar toen die huidarts dat had gezegd van die zee ajuin, begreep ze toch ook wel, dat die rommel onmogelijk in een van die crèmes kon bobben gezeten. In dat stuk, waarin ze op het ogenblik optreejlt komt een scène voor, waarin ze zich languit vooorover op een bed laat val len en haar gezicht in de kussens ver bergt".. „Ik herinner me. Dat is die scène, waarin ze die uiteenzetting heeft met die vriendin, die allesbehalve een vrien din blijkt", zei Susanne- „Ze waren er beiden erg goed in". „En geen wonder, ze kunnen elkaar niet zien. Toen de schuld dan onmogelijk bij Brigittes instituut kon liggen, kwam mevrouw Vermaassen tot de conclusie, dat haar collega een of ander met die kussens had uitgehaald". „Dat lijkt me heel plausibel. Voor zo ver ik zien kan, kan mevrouw Reimers nu het hoofd gerust neerleggen. Waar om zou ze nog in dit zaakje willen roe ren, nu mevrouw Vermaassen toch ook overtuigd is, dat de hele historie niets met Votre Beauté te maken heeft?" „Ja, zie je, maar dat was alleen maar het begin. .Van de week zijn er nog vier van die gevallen geweest... En „En in geen van die gevallen was ei andere mogelijkheid, zoals in het geval van mevrouw Vermaassen?" Charlotte Terbeek schudde het hoofd. „Neen, het is onbegrijpelijk. Die arme Brigitte heeft haar voorraden niet al leen zelf getest, maar ook nog laten testen door iemand, die geheel buiten' de zaak staat „Je kunt het geloven of niet, Picter Auguste, maar die voorraden zijn ge* liezelig. Er moet iemand zijn die de mie Brigitte kwaad wil en dat goedje tkens bij kleine hoeveelheden binnen- nokkelt". jijn die dames allemaal door dezelfde ïasseuse geholpen?" ,4een, daar hebben we natuurlijk ook in gedacht. Maar er is er één behan- indcld door juffrouw Truus die ook :evrouw Vermaassen had geho" fee door juffrouw Milly en eentje iff rouw Ingrid". Dr kan dus geen sprake zijn van een raakneming van een of ander lid van it personeel? Het feit, dat verschillen- van die juffrouwen de betreffende mies geholpen hebben, sluit dat nog :et helemaal uit, weet je. Met een beet- handigheid «feen, dat Hjkt me onmogelijk. Die eisjes worden allemaal uitstekend be- ald en vriendelijk behandeld.. Ze zijn in ook erg gesteld op Brigitte". <ïiet op die andere dame?" Dp Carla, bedoel je? Och, ze hebben et haar uit de aard der zaak veel min- te maken. Maar, neen, ik geloof ch niet, dat zij zo populair is". :o zie je". (leen ik zie helemaal niets", protesteer- Chariot. „Als ik zeg: niet zo popu- Ir, bedoel ik daarmee helemaal niet, it ze aan Carla het land hebben.. Ze innen haar alleen maar zo goed als i'et". leeft mevrouw Reimers vijanden?" Vijanden?" herhaalde ze gerekt. „Och ie heeft die nu niet? Tenminste ersoonlijke vijanden heeft het kind let, als je die soms bedoelt. Maar ze eeft van Votre Beauté een succes ge laakt. En het zou natuurlijk wel kun- m zijn, dat er mensen zijn, vakgeno- n, om zo eens te zeggen, die om de in of andere reden niet zo gelukkig jn geweest en haar daar de schuld in geven. Je weet wel, zo van: Als at mens daar nu niet precies was zitten..." e hebt nu eenmaal van die mensen, ie do schuld van hun mislukking al- heel O.K. Er is geen spoortje zeoajuinyd bij een ander zoeken' in gevonden. Dat maakt het juist zo|Heb je een bepaald iemand op het „Was het maar waar. Het is juist dat in het blinde rondtasten, dat onbe grijpbare, dat de hele zaak zo grieze lig maakt. Waar komt die zeeajuin vandaan? En wie speelt de meisjes die rommel in handen?" „Ja. En zijn die meisjes er geheel on wetend van, dat het hun in handen ge speeld wordt?" „Maar wat wil je dan? Die meisjes hebben immers niets tegen Brlgite. Ze zijn erg op haar gesteld". „Ze belioeven ook helemaal niets op baar tegen te hebben. Maar ze kun nen van luxe houden. Van meer luxe dan ze uit hun. salaris, al is dat ook nog zo goed. bekostigen kunnen". „Je bedoelt, dat ze zouden kunnen zijn omgekocht? Maar dat lijkt me toch wel heel gevaarlijk. Wie garandeert, dat er niet eens een onder hen een aanval van gewetenswroeging krijgt eh gaat doorslaan? Zo noemen ze dat toch bij jullie?" „Ja, zo noemen ze dat bij ons. Ten minste, als je met dat jullie de politie bedoelt. Susanne chérie, wees eens lief en geef me nog een kopje. Ik ben heus bezig mijn koffie eerlijk te verdienen met zwaar hersenwerk. Die arme her sens van mij moeten nodig gestimu leerd worden. „Neen, Chariot, ik bedoel niet dat die onbekende snoodaard, die zo verzot schijnt op zeeajuin, alle drie de meis jes zou hebben omgekocht. Eén is ge noeg. TenminsteZou mevrouw Rei mers erop tegen hebben, als ik onder een of ander voorwendsel de topogra fie van Votre Beauté eens kwam opne men? Ik kan natuurlijk alleen maar zwaar incognito komen. Want ten eer ste is de politie niet in de zaak be trokken, en ten tweede zou ik, als dat wel zo was, maar moeten afwachten of ik haar kreeg. Bovendien is het wel zo goed als niemand weet, dat me vrouw Reimers mijn hulp heeft ge vraagd. Die wetenschap zou onze vriend of vriendin kopschuw kunnen maken", (Wordt vervolgd). DINSDAG 2 OKTOBER 1962. HILVERSUM I. 402 ni. 746 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke ka mermuziek (gr.). 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Moderne muziek (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaanvooruit, praatje. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.04 Lichte gram mofoonmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Draaiorgelmu- ziek (gr.). 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.30 Me- tropole-orkest en zangsoliste. 14.10 Klassieke en moderne kamermuziek. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Populaire klassieke muziek (gr.). 15.45 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Voor dc zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Rege ringsuitzending: Het kabinet van de ge volmachtigde minister van de Neder landse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Dansorkest en zangsolisten. 18.30 Radio-Volksuniversiteit. Van Bach tot Boulez - X, door H. Citroen. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Benedicamus Domino: Gregoriaanse muziek met com mentaar. 20.20 Radio-Filharmonisch or kest en sopraan: Operafragmenten. 21.20 Klein Taaigeding; taairechtbank. 21.35 Orgelconcert (gr.>. 22.15 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws, 22.40 Vreemdeen keuze uit woord, zang en dans. 23.10 Lichte grammofoon muziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM n. 298 in. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.0 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Programma overzicht. 8.20 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 De Groente man. 9.15 Kamermuziek. 9.40 Morgen wijding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Radio-Vol ks-Universiteit: Vrouwen vooruit - De strijd voor gelijke rechten, door D. H. Coevée. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Re geringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Lichte muziek en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, actualitei ten en grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Dansorkest en zangso listen. 14.00 Lichte grammofoonmuziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar. 15.30 Moderne kamermuziek. 16.00 Ik heb voor U de Islam als Gods dienst gekozen, klankbeeld. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Grammofocnmuziek voor de jeugd. 17.55 New York Calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.35 Lichte orkestmuziek en „Krachtwerktuigen" over aardgasnota Het bestuur van „Krachtwevktuigen", de vereniging van gebruikers van stoomketels en krachtwerktuigen, heeft een standpunt ingenomen ten aanzien van de aardgasnota van minister drs. J- W. de Pous. Het standpunt is de minis ter en de leden van de Tweede Kamer ter kennis gebracht. Daaruit blijkt, dat „Krachtwerktuigen" waarbij ongeveer tweevijfde van de Ne derlandse industrie is aangesloten, zich heeft beziggehouden met de vraag of ook de Nederlandse industriële energie gebruiker op redelijke wijze aan de voor delen van de bodemrijkdom in de vorm van aardgas mede deelachtig kan wor den. Verwacht mag worden, dat het aard gasbeleid ook zal passen in het West:- europese energiebeleid, maar het be stuur stelt, dat de noodzakelijke inpas sing mede een argument was om enkele voorwaarden te formuleren en te recht vaardigen. De weg, die werd gekozen voor intro ductie van grote hoeveelheden aardgas op de energiemarkt, aanvaardt het be stuur van „Krachtwerktuigen" in prin cipe. Voor de handhaving van reële con currentie worden waarborgen gevraagd opdat tegenover een sterke maatschap pij de activiteiten van zg. outsiders niet worden belemmerd. Ten aanzien van de taakstelling vindt het bestüur van „krachtwerktuigen", dat de doelstelling van het aardgasver- koopbedrijf concreter dient te worden omschreven en dat het karakter van de taakstelling daarin tot uitdrukking moet komen. sproken brief uit Parijs. 19.05 ten uit Lucia di Lammermoor, "opera (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Tot uw or ders, programma voor de militairen. 21.15 Cabaretprogramma. 22.00 Piano recital: klassieke en moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Klassieke symfonische muziek (gr.). 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VPRO: 19.30 Op zicht. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. VPRO: 20.20 Boekbespreking. 20.40 Muzikaal portret. 21.05 Atelierbezoek: bezoek aan een beeldhouwer. 21.30 De oude draaidoos. 21.55 Voordracht. 22.0522.35 Ziek zijn beter worden, medische rubriek. VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 19.00 De liberale gedachte en actie. 19.30 Tekenfilm. 19.40 Ons kunslbezit. 20.00 Nieuws. 20.25 Het manneke. 20.30 Bui tengewoon concert; marionnettentheater. 21.15 Het diamanten halssnoer, detec- tivespel. 21.45 Vergeet niet te lezen. 22.15 Nieuws. FRANS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 18.30 Feuilleton voor de jeugd. 19.00 Licht programma. 19.20 Uitzending van filosofie en lekenmoraal. 20.00 Journaal. 20.30 La Nuit des Rois, komedie. 22.45 Journaal. Britse Kroonjuwelen in Rotterdam De Britse kroonjuwelen in replica uiteraard omdat de echte veilig op geborgen zijn in de Tower in Londen zullen gedurende een maand, van maandag af, in Rotterdam te zien zijn. Maandagmorgen om elf uur zal de Blitse consul-generaal in Rotter dam, de heer J. H. Wright, bij de ju welier Heetman aan de Lijnbaan de expositie openen. In totaal omvat de collectie 32 stuks, onder andere zes kronen, twee rijks appels, het Sword of State en andere symbolen van de Britse monarchie. De replica zijn zeer zuiver nage maakt naar de originele juwelen, zo wel wat-betreft de grootte als het pa troon. Men moet eigenlijk wel een kenner zijn om te zien dat zij „vals" zijn. Bevorderingen tot schout b| nacht Bij k.b. zijn met ingang van 1 oktober de kapitein ter zee, tijdelijk schout bij nacht, L. E. H. Reeser, en de kapi tein ter zee, tijdelijk comman deur, P. Cool, bevorderd tot schout bij nacht. Beiden blijven hun functie bekle den van respectievelijk commandant strijdkrachten Nieuw-Guinea eu plaats vervangend stafofficier materieel Ko ninklijke Marine. HOOG EN LAAG WATER 2 oktober Vlissingen Tcrneuzen Hanswecrt Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 3.53 2.22 4.18 2.38 5,02 2.53 5.42 1.52 5.58 1.83 16.00 2.14 16.27 2.30 17,06 2.40 17.38 1.42 18.06 1.69 10.07 10.34 11.11 10.50 11.08 nap meter 1.82 1.98 2.12 1.33 1.56 nap jur meter 2.33 1.97 2.59 2.13 3.34 2.27 3.13 1.47 3.32 1.73

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9