Waarde nam waardig afscheid van burgemeester A. Lokker BILT A.R.-kader besprak de financiële plannen mms Veertig jaar „Ons Genoegen" in Nisse Radiocombinatie van burgerij Zeeuwse ALMANAK Vlag-perikelen DODELIJK ONGEVAL EN EEN DRONKEMANSRIT BERECHT IJzendijke herdacht 350-jarig bestaan Nederlands hervormde kerkgebouw Kunst „Beau Rivage" MOGELJK IN DE TOEKOMST FUSIES KRUISVERENIGINGEN Vier korpsen in mars door dorp WELK MERK DIA-PROJECTOR? Foto Verschoore VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1 OKTOBER 1962 Waardevolle geschenken OFSCHOON burgemeester A. Lokker van Waarde zijn functie nog enige tijd als „waarnemend" zal vervullen, is er zaterdagmorgen in het „Hervormd Centrum" officieel afscheid van hem genomen de heer Lokker heeft, zo als bekend, de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. De inwoners van Waarde lieten het niet bij goede woor den voor de wijze, waarop de heer Lokker gedurende ruim zeven jaar zijn tauk als burgemeester heeft vervuld. Behalve het geschenk van de bur gerij, een radio-platenspelercombina tie, kreeg de heer Lokker onder meer een fototoestel, een klok, en diverse boeke- en platebonnen aan geboden. Dit gebeurde tijdens een ge animeerde raadsbijeenkomst met een overvolle publieke tribune, waarop onder meer verschillende burge meesters van gemeenten op Noord en Zuid-Beveland hadden plaatsge nomen. In zijn afscheidstoespraak legde de heer Lokker er de nadruk op, dat bij zijn intrede op 1 maart 1955 Waarde juist de moeilijkheden van oorlog stormramp te boven was gekomen- Wei kwamen daarna nog verschillende grote werken tot stand, die het aanzien van de gemeente verfraaiden. „Het mij een groot genoegen geweest hier aan te mogen meewerken en bij de raad hiervoor steeds de goede wil te hebben aangetroffen", zo zei de heer Lokker, die zich vervolgens in een persoonlijk woord tot verschillende van zijn naaste medewerkers richtte. Bij zonder getroffen was de heer Lokker door het vertrouwen, dat de inwoners van Waarde hem steeds geschonken hadden. „De periode dat ik hier onder U mocht werken, beschouw ik als de mooiste van mijn leven", zo besloot hij zijn toespraak. Toespraken De scheidende burgemeester werd het eerst toegesproken door wethou der J. F. Goud, namens de raad. „U ging de moeilijkheden niet uit weg", aldus de heer Goud, die ver volgens opsomde, wat tijdens ambtsperiode van de heer Lokker onder meer in Waarde tot stand kwam: scholen, een sportveld, nieu we straten, straatverlichting, restau ratie van het gemeentehuis en leringswerken. „U mag trots zijn op wat U voor Waarde hebt gedaan'" zo besloot de wethouder, die een fo totoestel aanbood en mevrouw Lok ker bloemen offreerde- Nadat gemeenteontvanger C. J. Visser namens het gemeentepersoneel het boek „Ontworsteld land" had aan geboden, sprak burgemeester A. Schip per van Kruiningen namens de legae- hebt steeds het standpunt in genomen de mensen zijn er niet voor mij, maar ik ben er voor de mensen"' aldus de heer Schipper- Hij bood een fraai uurwerk aan- Vervolgens spraken nog burgemeester A. A. Schuit van Kortgene als voor zitter van de vereniging van burge meesters en secretarissen op Zuid- ec Provinciale kaderdag C.J.V. Leidsters en leiders van het Chr. Jonge ren Verbond in Zeeland kwamen zater dag in de „Prins van Oranje" te Goes bijeen om zich nader te bezinnen op het werk. De kaderdag stond onder leiding van ds. P. L. J. Wapenaar uit Grijps- kerke- In de morgenvergadering sprak de heer H. Jansen Klomp, algemeen secretaris van het CJ.V- over „De functie van het C.J.V.-werk nu". Hij zei onder meer dat men ruimte moet csheppen tot ontmoe ting, moet zoeken naar een goede le vensstijl en oecumenisch besef opwek ken. Tjjdens de middagvergadering gaf de heer Kaland van Gedeputeerde Sta ten acte de presence. Voorts waren aan wezig onder meer de heer Van Kleunen namens de P.K.V., afgevaardigden van de P.C.J. en de ~ereformeerde jeugdver enigingen. Tijdens deze bijeenkomst sprak ds. Don uit Burgh over de ont wikkeling van Zeeland. In grote trek ken schetste hij de veranderingen die zich na 1945 in een adembenemend tem po voltrokken. Volgens ds. Don moet de kerk zich opnieuw bezinnen op haar taak; diaconaat en apostolaat moeten zoeken naar nieuwe vormen. Beide sprekers kregen na afloop vele vragen te beantwoorden, waaruit een levendige discussie ontstond. Allemaal 't Seizoen ie begonnen. Er ie een concert geweest, in Goes, en een toneelvoorstellingin Vtissingen. We hebben elkaar allemaal weer gezien. Allemaal. De dokter en de aannemer, de burgemeester en de gemeentesecretaris. ,J)ag dokter, dag burgemeester". De directeur en de leraar, de gepensionneerde zeekapitein en de 'jonge derde ma chinist van de grote vaart. De ge- pensionneer dg 'onderwijzer („Kijk, meneer X. Heb ik nog klas gezeten".) en de pas getrouwde leerlcraclu jeugi ■t. uf' in de tdige. Zou den ze al een huis hebben?"j De tandarts en de bakker, de da mes A. en de dames B.. de meisjes C. en die jongen van D. (,J3é, xoie heeft die non bij zichZou ie dan toch eindelijk verloofd zijn?") en in de pauze allemaal om de koffie, de burgemeester en de bakker, de tandarts en de aannemer en alle maal lekker nagenieten en toch nog éven over de teevee praten, waar vanavond de ontknoping ven .JDe sjaal" valt. Maar ieder een heeft gélukkig de sjaal de sjaal gelaten en gewoon zelf een sjaal omgeknoopt om naar het levende toneel te gaan en dat viel dan allemaal weer honderd pro cent mee. Toneel zien en elkaar zien, nou ja, daar kan de teevee toch nooit te gen op? Dag dokter, dag burgemeester. Dag mevrouw, dag neneer. Waar blijft die juffrouw nou, met de koffieT Ha, daar is ze! Ja, juf frouw, vier koffie graag. Mooi. Hé, het belletje. Ze gaan weer be ginnen. Jaaaa. leuk stulc. Nou! 't Seizoen? Héérlijk! Noord-Beveland luitenant W. D. Lanting namens de rijkspolitie, de heer; F. H. J. Frantzen, inspecteur lager onderwijs in de inspectie Goes, de heer P. W. Jobse namens bestuur en perso neel van de christelijke school, de heer M. K. Kopmels, de brandweercomman dant, de heer C- van Leeuwen, namens personeel en oudercommissie van de o-l. school en namens het personeel van de kleuterschool, de heer C. J. Klap na mens de Oranjevereniging, ds. G. E Huizing, hervormd predikant te Waar de, de heer D. Manneke namens de mu ziekvereniging „Vooruit" en de heer C-, Goud namens de S.G.P. en de gerefor meerde gemeente. Tenslotte bood heer O- J. Goud het geschenk van de burgerij aan kreeg bij zijn afscheid, zaterdag morgen, een radioplatenspeler- combinatie aangeboden: het ge schenk van de burgerij. Rechts van de heer Lokker met ambts keten) zijn echtgenote. (Foto P.Z.C.) Verschillende sprekers offreerden eveneens een geschenk en bloemen voor mevrouw Lokker, die tenslotte een ruiker ontving van de zeven jarige Ko van Zweden, de eerste nieuwe inwoner van Waarde, door burgemeester Lokker bij het begin van zijn ambtsperiode in het geboorteregister werd ingeschreven. Bijeenkomst in Middelburg CONTRIBUTIEVERHOGING NOODZAKELIJK GEACHT Het kader van de A-R.-kiesverenigingen nit Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaan deren hield zaterdagmiddag onder voor zitterschap van de heer J. A. van Ben- nekom in de Schakel te Middelburg een bijeenkomst. De kaderleden werden door rar. W. v. d. Sluis, de secretaris van het centraal comité van A.R.-kies- verenigingen en door de heer D. Geuze uit Oostburg, lid van het provinciaal be stuur van de A.R.-partij, voorgelicht over de financiële acties, die de propa ganda voor de aanstaande Kamerverkie zingen mogelijk moeten maken. De heer Van Bennekom noemde in inleidende toespraak de voorlichting voor en van eigen kring bijzonder be langrijk. Hij zei het te betreuren, dat een der middelen daarvoor het Zeeuws Dagblad - weggevallen is. De voorzit ter wees er op, dat het Zeeuws bestuur zal trachten een periodiek uit te geven teneind de A.R.-leden op de hoogte te brengen en te houden van de vragen, die er op alle mogelijke terreinen zijn- Mr. Van der Sluis betoogde, dat er van de A.R.-leden gevraagd zal worden of zij bereid zijn de partij op niveau te handhaven. Want hoe belangrijk de politieke vraagstukken ook zijn. op een gegeven moment, hebben ze weg, terwijl de vraag of de partij een belangrijke rol zal spelen, van dag tot dag belang rijk blijft. Hij verklaarde, dat daarom na 1955 weer een contributieverhoging nodig zal zijn, te meer omdat aan de deputatenvergadering een voorstel van verstrekkende financiële aard zal wor den gedaan tengevolge van het besluit van de A.R.-leiaing gebruik te maken van de televisie voor de politieke uit zendingen. Mr. Van der Sluis wees er vervol gens op, dat de gelden uit het jubï- leumfonds onder meer geïnvesteerd zijn in de ARJOS, de omzetting van het partij-periodiek in een weekblad voor een bronzen beeld in de Kamer van Groen van Prinsterer, terwijl de rest gebruikt zal worden voor de t.v.- uitzendingen. Hoofdtaken voor de ko mende tijd noemde de heer Van der Slnis de kandidaatstelling en de com municatie (voorlichting via week blad, radio, televisie enz.). Werkwijze G.S. Voordat de heer Geuze de Zeeuwse plannen toelichtte hield Gedeputeerde J. v. d. Bos een onderhoudende causerie over de werkwijze van Ged. Staten. De heer Van den Bos wees er op, dat de Gedeputeerden veel tijd moeten reser veren om kennis te nemen van de stuk ken, waarmee zij voor de bepaling van hun beleid geconfronteerd worden. Ge deputeerde Van den Bos betoogde, dat de taak van de leden van het provin ciaal bestuur een volledige dagtaak is. Nu de ontwikkeling van Zeeland op gang komt achtte de heer Van den Bos- be sluit -en slagvaardigheid daarvoor van het hoogste belang. De heer Geuze gaf vervolgens een toe lichting op een brief, die het Zeeuws bestuur aan alle kiesverenigingen ge zonden heeft en waarin het de plannen Examens Aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam slaagden voor het propae- deutisch examen in de economische we tenschappen de heren J. Osterthun, Mid delburg en D I. Tazelaar. Kortgene. Bietencampagne in Stavenisse begonnen Donderdag heeft de bietencampagne in Stavenisse een aanvang genomen. De eerste bieten werden aangevoerd door de heer Jae. van Putte, landbouwer te Sint-Annaland, voor de Coöperatieve Suikerfabriek „Puttershoek" te Putters- hoek. Op 2 oktober aanstaande bestaat er gelegenheid bieten aan te voeren voor de Verenigde'Coöperatieve Suikerfabriek „Dinteloord" te Dinteloord en de Cen trale Suikermaatschappij te Amster dam. Daar de campagne tot omstreeks Kerstmis zal duren, geeft dit weer een flinke bedrijvigheid in de haven. ontvouwt om de financiële positie te verstevigen. De heer Geuze ging hierbij nader in op het Oostburgse voorbeeld, waarbij een groep jongelui elke week op stap gaat om een dubbeltje te innen bij de leden van de kiesvereniging. Wan neer dit voorbeeld in geheel Zeeland ge volgd zon worden, kan er, zo betoogde de heer Geuze, een belangrijk fonds ge vormd worden voor propaganda en bliciteit. Bij de opening van het consulta tiebureau van het Groene Kruis te Sint-Laurens had voorzitter A. C. Schipper zo graag naast de drie kleur de Groene-Kruisvlag gehe sen. 't Heeft niet zo mogen zijn. Maar aan de heer Schipper heeft het niet gelegen. Zelf beschikte do vereniging niet over een dergelijk dundoek, maar Terneuzen was be naderd, en de zaak scheen voor elkaar; de vereniging daar zou een vlag sturen. Het pakje was er op tijd, maar 't pakte nogal uit: de vlag bleek vier-en-een-halve meter lang. En daarop nu was de vlaggestok weer niet berekend. Het bestuur ging op zoek. Op het laatste nippertje vond men een geschikte paal. 't Wordt verve lend, maar hierop was de buis-in de-grond, waar de paal in moest, weer niet berekend. Géén Groene- Kruisvlag dus bij de opening van het gebouw. De afgevaardigde van de provinciale vereniging, de heer H. P. Everwijn, was toen zo at tent bij de aanbieding van het ge schenk van het Zeeuwse Groene Kruis een cheque op te mer ken: „Kunt U gerust een vlag voor kopen". Maar voorzitter Schipper maakte aan alle vlag- perikelen een einde door aan het slot van de openingsbijeenkomst de vereniging uit eigen beurs, me de namens zijn echtgenote, een vlag aan te bieden... Een aardig gebaar, met veel bijval begroet. Haags Gerechtshof Verzwaring van straf gevorderd „Het is een schandalige dronkemans- rit door Zeeland geweest, waaraan ge lukkig zonder dat ongelukken plaats vonden, een einde kon worden gemaakt", zo constateerde de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. Zaayer vrijdagmiddag, toen de 33-jarige vee houder J. M. uit Sas van Gent zich in hoger beroep voor het hof had te ver antwoorden. Het hier genoemde feit moge ernstig zijn geweest, ernstiger was de afloop van een botsing door verdachte ruim 2 maanden tevoren veroorzaakt, waarhij de motorrijder J. S. bij een botsing op de Vlissingseweg te Oost-Souburg om het leven kwam. De rechtbank te Middelburg had ver dachte voor deze feiten veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf benevens ontzegging van de rijbevoegdheid ge durende 4 jaar, van welk vonnis ver dachte in hoger beroep was gekomen. Thans vorderde de procureur-generaal verzwaring der stral' tot een jaar ge vangenisstraf en intrekking van het rij bewijs eveneens gedurende 4 jaar. Middagdienst had grote belangstelling Tegeltjes met afbeelding van de kerk vinden veel aftrek Zondag heeft de Nederlands hervormde gemeente te IJzendijke het 350-jarig bestaan van het kerkgebouw herdacht. De dienst om 10 uur werd geleid door ds- F. van het Hooft, die tijdens de laat ste wereldoorlog daar het predikambt vervulde. Om half drie stroomde de kerk geheel vol. Onder de belangstellenden bevonden zich vele vooraanstaande per sonen uit de gemeente, onder wie 't ge meentebestuur. Nadat de gemeente, sa men met koor, orgel en trompet, gezang 125 ten gehore had gebracht, las ds- C. van Evert. Psalm 93 1 en 4, waar na de gemeente gezang 136 vers 1, 2 en 5 aanhief. Na de schuldbelijdenis en de genadever kondiging klonk het „Prelude" voor trompet en orgel van J- S. Bach. Na de geloofsbelijdenis las ds. Van Evert uit de Schrift Mattheüs het achtste hoofd stuk vers 23 tot en met 27. Daarna zong de gemeente Psalm 150. Vervol gens zong het dameskoor „Adoramus" van Palestrina, waarna het trompet concert van Handel waardig door de kerk klonk- Het werd gespeeld door Jan Anthonisse, begeleid door mevrouw Ris- seeuw op het orgel- Hierna liet de voor zitter van het herdenkingscomité, de heer J. A. Dhont, in korte trekken de geschiedenis van IJzendijke en de ver schillende gebeurtenissen van 350 jaar Nederlands Hervormde Kerk-historie de revue passeren. Vervolgens sprak dhr. A. Salomé namens de kerkvoogdij. Hij dankte de gemeente voor de vele ge schenken en giften en prees de grote of fervaardigheid. Burgemeester J. J. M. Ficq wenste de gemeente van harte ge luk met deze dag. Hij sprak van een Het Zierikzeese Jeugd Rode Kruis heeft zaterdag een bezoeïc gebracht aan het „Delta''-ziekenhuis te Poortuaaal, met het doel er een aantal geschenken te brengen en de patiënten enige ogenblik ken op een ontspanningsprogramma te vergasten. De foto geeft een beeld van de symbolische overhandiging van de 'eschenkeiide heer J. Joppe, leider van het Jeugd Rode Kruis, biedt de directri ce van het ziekenhuis, zuster De Wilde (rechts) een kaarsenstandaard alsmede een sjaal groot voorrecht, dat 350 jaar de dienst van God in dit kerkgebouw is verricht. „De dienst van God", aldus de burge meester, „vraagt vurigheid en vooral standvastigheid". Namens de provincia le kerkvergadering werd het woord ge- Zaamslag. Ds. Evenhuis uit Biervliet voerd door de heer J. de Kraker uit sprak namens de classis IJzendijke. Hij spoorde de aanwezigen aan om ook thuis het geloof te beleven. In zijn slot woord sprak ds. Van Evert zijn grote vreugde uit over de aanwezigheid van astoor Lanen en kapelaan Ververs- Jok bracht hij dank aan het gemeente bestuur voor zijn aanwezigheid. Verder dankte hij de afgevaardigden van- de Nederlands hervormde gemeente, het zangkoor, de heer Jan Anthonisse en mevrouw Risseeuw. Na de dienst werd in een zaal van hotel Lievens koffie aan geboden. De tegeltjes, die ter gelegen heid van deze gebeurtenis zijn vervaar digd, vonden goed aftrek, Op deze tegeltjes komt een afbeelding van de Nederlandse hervormde kerk voor. Bin nenkort zal door de gemeenteleden een nieuw uurwerk voor de toren worden aangekocht. TEGOED NUTSSPAARBANK MIDDELBURG STEEG MET RUIM 1 MILJOEN Wat het gebeurde op 28 januari betreft, verklaard! verdachte dat hij op genoemd wegvale een voor hem rijdende personen auto wilde passoren. Toen hij daarmee bezig was, naderde met zeer grote snel heid uit de tegenovergestelde richting de motorifjder, die dus zijn wég versperd vond. Volgens verdachte was hij de berm van de weg ingegaan zoveel hij kon, doch met een lievige klap vlogen de voer tuigen op elkaar, waarbij de motorrijder op de weg werd geslingerd. Hij overleed ter plaats. M. verklaarde dat hij de motorrijdff wel op heel grote afstand had zien naderen, doch zich blijkbaar misrekend had. Hij dacht nog wel de auto naai hem te kunnen passeren. „Ik heb gtdaan wat ik kon om het on geluk te TOorkomen en ook daarna nog geprobeerd hulp aan het slachtoffer te verlenen", aldus verdachte. Overigens had hij deplaats van het ongeluk reeds verlaten, ;oen de politie kwam. „Ik kreeg ineins het gevoel dat ik weg moest", verklaarde verdachte. De politie had geconitateerd dat de banden van de auto zeer lersleten waren. Wat de dron kenschap tetreft, had verdachte zowel te Axel, Terneuzen en andere plaatsen ca- fé's bezoclt. Hij zou toen volgens zyn verklaringtotaal 6 a 7 glazen bier heb ben gedroiken. Na een achtervolging, kon hij werden gearresteerde Het bleek dat hij daa een alcoholpromilage van 2,40 in zijnbloed had. „Een dergdijke hoeveelheid komt maar zelden voof', constateerde de president van het gelechtshof. Verdachte i3 in totaal reeds 19 maal voor divert: feiten veroordeeld en er zijn nog en aantal zaken tegen hem aanhangig. Om die reien meende de procureur- generaal de er geen sprake kon zijn van strafveilichting voor verdachte; hij eiste daareiegen verzwaring van straf. Arrest op 31 oktober. Het inleggerstegoed by de Middelburgse Nutsspaarbank steeg in 1961 met 552.691,76 en door bijboeking van ren- e met 515.818,75, dus in totaal met 1.068.510,51. Aldus bljjkt uit het jaar verslag over het afgelopen jaar. Er werden 1291 nieuwe boekjes uitgereikt en 1015 geheel afbetaald, zodat thans 15.201 inleggers staan ingeschreven met een totaaltegoed van 18.187.504,65. Bij het bijkantoor te Oostburg daalde het inleggerskapitaal met 25.376,74 en werd 75.861,38 aan rente bijgeboekt. Het aantal rekeningen steeg van 1979 tot 2002; het totale inleggerstegoed be draagt thans 2.688.392,28. De omzet van hoofd- en bijkantoren samen daal de in 1961 met 274-957,05, terwijl het aantal verwerkte posten steeg van 47.091 naar 48.312. De aan inleggers vergoede rente bleef in 1961 op 3 procent gehandhaafd, van dag tot dag berekend en met een maxi mum van 25.000. Door toevoeging van het winstsaldo van f 68.573,22 aan de reserverekening steeg deze rekening tot 1.459.723,50. In 1961 werd een bedrag van 667.000 aan hypotheken afgesloten als regel tegen een rente van 4% procent en 414.287,93 terugontvangen door ge hele of gedeeltelijke aflossing. Op schuldbekentenissen werd een bedrag van 750.000 uitgeleend in 4 nieuwe le ningen, terwijl 180.230 werd terug ontvangen aan aflossingen. Aan effec ten werd aangekocht of geconverteerd voor een bedrag van 986.724.80, ter wijl 615.290,60 werd afgelost. De balanswaarde van de ëffectenporte- feuille bedroeg per 31 december bij een totale balans van ruim 19,65 miljoen gulden per 31 dcc- 1961 12.293.056. Het uitstaand bedrag in 163 hypotheken was 1.927.867,85 en het uitstaand be drag in 30 onderhandse leningen 4.344.335,50. (Advertentie) INTERNATIONALE BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING I De valoeurs voor het gezin I De vouw In de kunst I Hulsh voorlichtingscentrum I Test-aio en test-bromfiets Bruidtn bloem INTERKTIONALE MODESHOW 13.30 15.30 en 20 uur. Geoperl van 10-17 en 19-23 u. j Zndags gesloten ahoy' gebouw rotterdam </m 4 oct. Vlissingeu, „Britannia". Toneelgroep „Theater". HET ZEEUWSE toneelseizoen is zater dagavond in „Britannia" te Vlissingen pretentieloos, maar uiterst plezierig begonnen met de opvoering door de to neelgroep „Theater" van George Bat sons thriller „Beau Rivage", onder auspiciën van de Z.V.U., in samenwer king met het Nutsdepartement Vlis singen. Batson situeerde zijn verhaal op een Amerikaanse plantage (Beau Rivage genaamd) in de twintiger jaren; een plantage, waar een excentrieke tante de scepter zwaait en die op haar gezag ter wille van de traditie moet blijven bestaan. Ook al rijzen rondom de boorto rens, symbolen van een nieuwe tijd, als paddestoelen uit de grond en on danks het feit, dat jongere telgen van het geslacht de plantage liever van daag dan morgen zouden verkopen. Er gebeuren vreemde dingen in het ou de huis, dat Batson bevolkte met voor het merendeel nogal neurotische figu ren, die voortdurend vervuld van arg waan rond elkaar heen draaien en waarbij de tante, met haar spiritisti sche neigingen, voor een extra grieze lige noot zorgt. Wim Vesseur schiep bovendien een juweel van een decor De salon, waarin het hele verhaal zich afspeelt, ritselt om zo te zeggen van de sfeer, opgeroepen door erfstukken van meubels, neergelaten jaloezieën, een grillig vlammende open haard en een naargeestig krakende kelderdeur. Het is allemaal in feite tegelijk knus en eng, zodat deze thriller volop gele genheid biedt om gezellig te griezelen, zonder dat er nu direct sprake is van hevig schokkende effecten. Omdat het allemaal zo gezellig is, neemt men een serie hoogst onwaarschijnlijke zaken met liefde op de koop toe. Het is ge woon een kwestie van hier en daar een korreltje zout toevoegen en daar was in de zaterdagavond gegeven opvoering kennelijk een ieder gaarne toe bereid want „Beau Rivage" werd dankbaar genoten. „Theater" heeft er onder regie van Ton Lensink dan ook een uitstekend ver zorgde voorstelling van gemaakt, waarin hoogst vakbekwaam is geac teerd door: Enny Mols-de Leeuw, die in haar rol van levenslustige tante he lemaal „Enny Mols" kon zijn, door Ma rie Hamel als de vinnige hoedster van tradities, Shireen Strooker'als de iet wat mysterieuze, aantrekkelijke jonge weduwe, Mia Goossen als een als een strijkplank zo stijve gedienstige en van de dames dan last but not least door Nienke Sikkema, die haar moeilijke taak met verrassend veel souplesse vervulde. Ton Lensink speelde bewonderens waardig nauwgezet de intelligente jon geman; Erik van der Donk een uitge slapen knecht en Willem Grelinger een pracht van een uit de klassieke fa cetten opgetrokken speurder, compleet met de kwasi-nonchalante manier van traag bewegen en intussen o, zo spits strikvraagjes lispelend. Een leuke opvoering van een leuk stuk, niet meer. beslist niet, maar ze ker ook niet minder. Helemaal „thea ter" voor een avondje-uit. JMRCIJFER GROENE KRUIS OVER 1961 Jaarboekje 1962 verschenen In het jaarverelag van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" over 1)61 staat de secretaris, de heer A. do Lange uit Goes, stil by de veranderingen welke zich in Zee land voltrekker en mogelijk ook voor het Groene Knis hun gevolgen zullen hebben. Gewezen wordt daarbij bijvoorbeeld op de sanienvoeghg van gemeenten. „Wij zien het »og wel niet direct ge beuren, dat in de nieuwe gemeente Brouwershavenom maar een voor beeld te noemet de Groene-Kruis- verenigingen U Brouwershaven, Zon- nemaire, Dreisöor en Noordgouwe tot samensmelting lullen overgaan, dat zij een nieuw bestuir zullen kiezen en een uniforme contrbutie zuilen vaststellen. Voorlopig zal nen waarschijnlijk de voorkeur nog given aan behoud van de oude verenigingen, waarmee men ver trouwd is. Maa' zal dit zo blijven als jongeren de pliatsen van de ouderen gaan bezetten"' zo vraagt de secreta ris. salaris van de ,ring en de kos- Idel voor haar hebben hier endaar geleid tot het ge zamenlijk benamen van één wijkver pleegster door 1 of 3 Groene-Kruisver- enigïngen. Maar als die J of 3 verenigingen nu eens tot versclillende burgerlijke ge- De muziekvereniging „Ons Genoegen" te Nisse heeft zaterdagmiddag op feeste lijke wijze haar 40-jarig bestaan ge vierd. Vier muziekkorpsen uit de om trek zetten in de loop van de dag luis ter by aan het jubileum, n.l. „C-on Amo- re" uit Hoedekenskerke, „Advendo" uit Wolphaartsdijk, „Ons Genoegen" uit Kapelle en Mozart" uit Yerscke. De- laatste besloot de jubileumviering met een taptoe, die veel belangstelling trok. Voordat de verschillende korpsen af- macheerden voor een tocht door het of- ju- dorp was er in het „Dorpshuis" een ficïéle bijeenkomst waarop velen de bilerende muziekvereniging hun geluk wensen kwamen aanbieden. Burgemees ter J. D. Jansen prees in zijn openings woord de saamhorigheid van de ge meente Nisse. Dat men financieel ge negen is iets voor de gemeenschap over te hebben, blijkt uit het feit dat unifor men en instrumenten van de muziek vereniging werden aangeboden door gemeenteleden. HIJ richtte zich daarna tot de heer J. Verburg, die sedert de oprichting van „Ons Genoegen" lid is geweest. Voor zijn vele verdiensten kreeg deze de eremedaille in zilver ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De heer H. J. de Vos, voorzitter van de jubilerende muziekvereniging, gaf een kort overzicht van het vereni gingsleven van het korps. Hij memo reerde dc oprichting in 1922 en de eerste dirigent, de heer J. Schipper. Hij roemde ook het werk van de voorzitters de heren J- Bommeljé en P. Westveer, die resp. 12 en 14 jaar de voorzittershamer hanteerden. Namens de Zeeuwse Bond van Harmo nie- en Fanfaregczelschappen sprak de heer J. Burger. Ook sprak nog ds. J. te fais - aan. De vele vlaggen aan de -■ -- I-oo- de gevels van Muziekkorpsen braohten hulde aan een\Wolphaartsdijlcnaar 2 Kooren, predikant te Nisse. De heer P. woningen vormden een bewijs dat de Imuziekkorps. In Nisse jubileerde zater-\ komen Kloosterman bood hot korps namens het bevolking van Nisse met dit jubileum \dag „Ons Genoegen" voor wellc feest\ 'l" uit\ uniformfonds een beker ten geschenke heeft meegeleefd. i muziekvereniging Advendouit meenten behoren? Zal dit geen be zwaar van de zijde van de subsidiëren de gemeentebesturen opleveren „Het zijn maar vragen, die wij stellen. Maar zij kunnen in de toekomst, mis schien wel in de naaste toekomst, ac tueel worden!" Het aantal aangesloten verenigingen bleef gelijk (76); het aantal leden De- droeg per 31 december 1961; 45.571 (v.j. 47.209). Het aantal districtsver pleegsters in dienst van het Groene Kruis bleef 3 en het aantal Groene- Kruiswykverpleegsters in Zeeland be droeg per 31 dec. '61: 56. Er waren op deze datum 95 consultatiebureaus voor zuigelingen, (v.j. eveneens 95), voor kleuters 77 (v.j. 73) en voor de prae- natale zorg 28 (v.j. 15). In totaal 58 Groene-Kruisvereniglngen hadden een wijkgebouw (v.j. 56), in welk aantal de medische centra te Middelburg, Vlissingen en Goes niet zijn begrepen. Het aantal Groene-Kruiscentra voor Kraamzorg in Zeeland bleef 5. De 76 Groene-Kruisverenigingen in Zeeland ontvingen in 1961 van de leden een contributie van f 318.264,07 (v.j. f 312. 029,22). hetgeen neerkomt op een gemiddelde per lid (gezinshoofd) van f 6,69 (v.j. f 6,61)- Aan gemeente subsidies werd in totaal ontvangen f 102.537,30 en aan rijkssubsidie f 210.542. Naast deze cijfers bevat het uitgebrei de jaarboekje onder meer de jaarver slagen van de verschillende diensten als kinderhygiëne, reumabestrijding, zedelijke volksgezondheid, tuberculose bestrijding enz. Vergelijk de kwaliteiten van verschil lende projectoren in onze collectie dan heeft U het beste antwoord- Met veel genoegen zullen wij U adviseren. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN COLLECTE VOOR PERZIË De in Driewegen gehouden collecte ten bate van de slachtoffers van de aard beving in Perzië heeft f 196,20 opge bracht. Deze inzameling was georga niseerd door twee veertienjarige meis jes, namelijk J. C. de Koster en M. C- de Dreu. Collecte De opbrengst der collecte t.b.v. de Re classering bedroeg te Driewegen f 13,92. ZUIDWESTELIJKE WIND. Nu en dan opklaringen maar plaatselijk ook wat regen. Matige, en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Ongeveer dezelfde middagtcm- pcraturen als gisteren. ZON EN MAAN klober Zon op 6.41 onder 18.17 Maan pp 10.10 onder 20.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2