NIEUW-GUINEA OVERGEDRAGEN AAN V.N. Alleen in Hollandia twee vlaggen gehesen Toestand in Jemen is nog onoverzichtelijk Federale troepen in Oxford aangekomen Groene Kruis te Sint-Laurens in modern consultatiebureau Scherpe aanval op Mannen van De Gaulle Spion in New York gearresteerd Herstel diplomatieke betrekkingen „niet zo belangrijk „Geen wapens bij Papoea's" Radio-Amman meldde voorts, dat Jorda nië het nieuwe bewind niet erkent en Maandagmorgen om zeven uur precies, gisteravond half elf Neder landse tijd, is de eerste V.N.-vlag op Nieuvv-Guinea gehesen. Fijdens een korte ceremonie in de tuin van het vroegere gouverneurshuis in Hollandia werden achtereenvolgens de V.N.-vlag en de Nedtflandse vlag omhooggehesen. Kort tevoren was de Nederlandse waét voor „het paleis", zoals men dit huis vaak noemde, afgelost doe Paki staanse militairen. De heer Rolz Bennett, die thans als waarnemend administrateur van de V.N. in het huis woont, was bij de pleditigheid aanwezig. De eerstkomende 24 uur zal de blauwe vlug bij de woning van de heer Bennett de enige V.N.-vlag zijn, die op Nienw-Guinea wappert. Pas morgen zullen ook in andere plaatsen V.N.-vIaggen wor den gehesen. Kort na het hijsen van de vlaggen vertrokken de aanwezige autoritei ten naar het centrum van Hollandia, waar een uur later de officiële overdrachtsceremonie werd gehouden. Deze ceremonie bestond uit sluitend uit het uitspreken van enige redevoeringen alsmede let voor lezen van de proclamatie der overdracht en een boodschap van secretaris-generaal Thant. „Vanaf dit moment heb ik het bestuur overgenomen". Deze korte proclamatie uitgesproken door de waarnemend admi nistrateur der V.N. op het kleine gras veldje voor het gebouw van de Nieuw- Guinea Raad in Hollandia, betekende het officiële einde van het Nederlandse bestuur over Nieuw-Guinea. „Via deze proclamatie worden alle bur gerlijke en militaire autoriteiten in dit land, evenals de gehele bevolking van westelijk Nieuw-Guinea-West Irian op de hoogte gebracht, dat het bestuur is overgedragen aan de United Nations Temporary Executive Authority (U.N.T. E.A.). Vanaf de eerste dag van oktober 1962 heeft secretaris-generaal Thant mij ingevolge het akkoord tussen Nederland en Indonesië, dat is goedgekeurd door de algemene vergadering, benoemd tot ti;' delgk administrateur van dit gebied", al dus besloot de proclamatie van Rolz Bennett. Gaston Monnerville, voorzitter van de Franse Senaat, heeft zaterdag op een congres van de radicale partij in Vichy opgeroepen tot een gemeen» schappelijk front van alle republikei nen tegen president De Gaulles plan om de grondwet te veranderen, ten einde directe verkiezing van het staatshoofd door het volk onmogelijk te maken. Hij noemde het plan ongrondwettig en een uiting van willekeur. De verklaring van Monnerville kwam als een verrassing. Radicalen noem den haar een oorlogsverklaring aan de president en zijn politiek. Zoals bekend staat men in alle par tijen, uitgezonderd de Gaullistische Unie voor de Nieuwe Republiek, vij andig tegenover het plan van de Gaulle. De katholieke M.R.P. is ver deeld. Men verwacht in het begin van de nieuwe parlementaire zitting, die morgen wordt geopend, een motie van afkeuring tegen de regering. Monnerville is als voorzitter van de Senaat volgens de grondwet de be langrijkste staatsman na de presi dent. Alle sprekers hadden tjjdens het congres kritiek geleverd op alle as- Ëecten van de politiek der regering. >e radicale partij is een linkse cen trumparty. In Sint-Laurens heeft zaterdag middag, de districtsverpleegstei voor de hinder hygiëne van het provinciale Zeeuwse Groene Kruis mej. E. wan den Ende de officiële opening verricht van een nieuw consultatiebureau. De sleutel roordt haar hier aangeboden dooi het dochtertje Salöme van voor zitter Schipper. Links van mej. Van den Ende de heer Schipper en dokter Boerwinkel. (Foto P.Z.C.) Enkele honderden mensen Nederlan ders, Indonesiërs, buitenlmdse V.N.-' functionarissen en Papoa's, luister den naar deze woorden. Langs beiae zijden van het spreekgstoelte, dat aan twee zijden was beschlderd in de blauwe V.N.-kleur en aai de andere twee zijden in het rooi-wit-blauw, stonden, stram in de houiing, de Pa kistaanse militairen, de Uauwe helm met het V.N.-wapen op let hoofd, en een peloton van de Papea-politie. Op de achtergrond stonden twee vlagge- masten, waaraan volgens de vroegere plannen achtereenvolgens de V.N.-vlag en de Nederlandse vlag zouden worden gehesen. De vlaggen wapperden evenwel niet tijdens de ceremonie. Een uur tevo ren waren zij wel gehesen op het vroe gere gouvernementshuis. Succesvol De plechtigheid, die in totaal nog geen uur in beslag nam, bestond uitsluitend uit redevoeringen. Nadat de tot op dat moment in functie zijnde waarnemende- gouverneur van Nederlands Nieuw-Gui nea, de heer Veltkamp, samen met de heer Rolz Bennett de erewachten had geïnspecteerd, besteeg de heer Veltkamp de katheder. dat het bestuur van de U.N.T succesvol zou zyn en zou strekken tot welzijn van land en volk. Zijn toe- "1 het De heer Rolz Bennett las hierna een boodschap van secretaris-generaal Thant voor, waarin deze de beste wen sen voor de toekomst van het land uit sprak. „Ik hoop, dat de V.N. tijdens hun aanwezigheid in het land, de welgemeen de medewerking zullen mogen ontvan gen van een ieder. De U.N.T.E.A. zal naar beste vermogen trachten de wel vaart van de bevolking te verzekeren". Rolz Bennett zelf hield eveneens een redevoering, die vertaald werd in het Nederlands en het Maleis. De waarne mend administrateur noemde de gebeur tenis „uniek en van grote betekenis' omdat de internationale gemeenschap, zoals deze verenigd is in de V.N., de ver antwoordelijkheid voor het tijdelijke be stuur over een gebied had aanvaard en uniek, omdat het de eerste keer is in de geschiedenis, dat aan de internationale organisatie het absolute bestuur o een land wordt toevertrouwd. In Now York is vrijdaguorgen de ma- troos-magazijnbeheerdü- Cornelius Drummond gearresteerd op beschuldi ging van spionage. Bij zijn arrestatie zat de 83-jurige zeeman met een Rus sische diplomaat in zyn auto. Op de bank tussen beide nianien vond men geheime marinedocumenlen. Voor deze spionage kan Drummond de doodstraf of levenslang krijgen. De V.S. hebben deSovrjet-Unie later .verzocht twee Russische functionarissen onmiddellijk terug te rapen. Volgens een nota aan de Russischi delegatie bij de V.N. hadden de inainen aanzien lijke sommen aan de ïrutroos betaald voor militaire inlichtinge». Zij hadden al eerder documenten met militaire in lichtingen ontvangen. PRINSES IRENE VOOR RUST NAAR MAJORCA (Van onze redactie). H.K.H. prinses Irene moet enige tijd op medisch advies rust hou den. De prinses is daartoe gister morgen om half elf met het nor male K-L.M.-lynvliegtuig van Schiphol via Nice naar Majorca vertrokken, waar zij enkele we ken zal verblijven. Daarna zal de prinses nog enige tijd bij familie in Engeland doorbrengen. Een woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst zei gister avond niet te weten wat de prin ses precies mankeert- „Wel weten we, dat het niet van ernstige aard is", verklaarde hij. De prinses is waarschijnlijk nog vermoeid van haar reizen van de laatste tgd- Vooral het bezoek, dat de prinses deze zomer in gezelschap van haar zuster, prinses Margriet, aan de West heeft gebracht en onmiddellijk door andere bezoe ken werd gevolgd was een grote inspanning voor haar geweest, al dus de woordvoerder. Hy voegde hier echter aan toe: „maar of dat de reden is, weten we niet". H. M. de Koningin was gister morgen met haar dochter op Schiphol meegekomen om haar uitgeleide te doen. Behalve een vertegenwoordiger van de K.L.M. en van een lid van de Kon. Ma rechaussee, was vrijwel niemand getuige van het vertrek van de prinses, die incognito reisde. Berichten spreken elkaar tegen Koningsgezinde stammen zouden oprukken naar Sanaa De nieuwe Jenienitische regering van premier Abdoellah Sallal heeft gisteren verklaard, dat zij de teu gels in de nieuwe republiek volle dig in handen heeft, maar volgens een bericht uit de Jordaanse hoofd stad Amman zou prins Abdallah, een broer van de troonpretendent prins El Hassan, zich in noord- Jemen aan het hoofd hebben ge steld van de krijgers van loyaal gebleven stammen, en oprukken naar Sanaa om de-opstand neer te slaan. begeven zodra hij president Gamal Ab- del Nasser zijn - erkentelijkheid zou heb ben betuigd voor diens erkenning van de nieuwe regering in Sanaa. Toen Eleyni zijn verklaring aflegde be vond prins Al Hassan, die zichzelf tot nieuwe Imam had uitgeroepen, zich in Beiroet. Totdat de geslaagde legerrevol- te plaats greep stond Hassan aan liet hoofd van de Jemenitische delegatie bij de V.N. prins El Hassan als troonopvolger be schouwt. Ook Saoedi-Arabië heeft ge weigerd hot nieuwe bewind te erkennen. President Nasser heeft de regering van Sallal wel erkend, evenals de Sowjet- Unie. In een uitzending van radio-Sanaa werd gezegd, dat premier Kroesjtsjev heeft laten weten, dat de Sowjet-Unie „elke aanval vanuit het buitenland het hoofd zal bieden". Voorts wen', medege deeld, dat premier Sallal als staatshoofd zal optreden totdat een president van de republiek is benoemd. Naar New York Mohsen Eleyni, de nieuwe Jemeniti sche minister van buitenlandse za ken, heeft gisteren in Kaïro ver klaard dat hij de instructie heeft ge kregen onmiddellijk naar New York te vliegen om de leiding van de Jeme nitische afvaardiging naar de V.N. op zich te nemen. Hy zei dat hij zich naar New York zou Politiemannen van de staat Mis sissippi met helmen en gasmas kers hebben met hun patrouille- auto's het terrein van ae univer siteit van deze slaat te Oxford ge barricadeerd om op order van gouverneur Barnett te voorkomen dat de 29-jarige neger James Me redith als student aan deze uni versiteit zal worden ingeschreven. Bij zijn terugkeer uit Bali, waar hij overleg pleegde met president Soekarno, heeft minister Soeban- drio verklaard dat „het herstel van de diplomatieke betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland niet zo belangrijk is". Belangrijker achtte Soebandrio de overdracht van het bestuur over West-Nieuw-Guinea aan Indonesië. „Tot een herstel van de betrekkingen met Neder land is inderdaad besloten. Hier voor dienen echter de nodige voor bereidingente worden..getroffen", aldus Soebandrio- DE ZAAK-MEREDITH Nationale garde moet zich. melden Het conflict tussen de federale re gering van Amerika en de staat Mississippi over de toelating van de negerstudent James Meredith tot de universiteit van Oxford na dert zijn kookpunt. In Oxford arriveerde gisteravond per vliegtuig 400 onder federaal gezag staande politiemannen en militairen. Zij imen uit Mamphis in de staat T~ see, waar honderden militairen politiemannen zijn samengetrokken, ge reed om zonodig in actie te komen voor een krachtmeting met de overheid van Mississippi. Het is het grootste conflict tussen Washington en 'eön deelstaat sinds Burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam, die zaterdag in de Stads schouwburg in Amsterdam een tentoonstelling, gewijd aan Bertölt Brecht opende, ontving bij deze gelegenheid uit handen van Guus Oster, directeur van de Nederlandse Oomedie, het eerste exemplaar van „Op het plein", een vier maal per jaar te verschijnen periodiek van de Nederlandse Cotne- die. Op de foto v.l.n.r.: Guus Osterburgemeester Van Hall, en mevrouw Van Hall. Thans aandacht voor behuizing in Serooskerke NA JARENLANGE, hoogst merk- waardige omzwervingen, is het consultatiebureau van het Groene Kruis te Sint-Laurens in een eigen, goed geoutilleerd en modern ge bouw aan de Noordweg onderge bracht. Voornoemde omzwervin gen waren niet meer dan een vorm van een noodzakelijke onderne mingslust: het consultatiebureau verhuisde onder meer van een noodwoning te Brigdamme naar een lokaal van de bijzondere school, naar het kleedlokaal op het sportveld, naar de bovenzaal van het verenigingsgebouw en nog maals naar het kleedlokaal op het sportterrein. Zaterdagmiddag echter resulteerde de ondernemingslust van de vereniging „Het Groene Kruis SerooskerkeSint- Laurens" in de opening van een fraai, centraal gelegen consultatiebureau, stichtingskosten 35.000,Het was de districtsverpleegster voor de kinderhy- giëne van de provinciale Zeeuwse ver eniging Het Groene Kruis, mejuffrouw E. van den Ende uit Middelburg, die de officiële opening van het gebouw ver richtte, nadat het dochtertje van de voorzitter van de vereniging uit Seroos kerkeSint-Laurens, Salöme Schipper, haar de sleutel had aangeboden. Tijdens een bijeenkomst in hei vergaderlokaal, die aan de openingsplechtigheid voor afging, verklaarde voorzitt< Schipper, dat men zuster Van den Ende hiervoor had gevraagd, omdat zij wordt beschouwd als „inspectrice voor de kin- derhygiëne" in de provincie. Het was, vanzelfsprekend, een biij dagje voor de vereniging. Serooskerke Bij deze vreugde rond het nieuwe consultatiebureau, dat onder meer dienst /.al doen als zuigelingen- en kleuterbureau, werd niet vergeten, dat het gebouw in de andere gemeen te van het „ambtsgebied" van de ver eniging, dat te Serooskerke, niet „Jammer genoeg hebben wij in Seroos kerke nog niet een dergelijk gebouw", aldus de heer Schipper en daaruit viel te beluisteren, dat hiernaar ernstig zal worden gestreefd. De dag van de opening was bijzonder goed begonnen voor de vereniging: voor zitter Schipper had namelijk 's morgens de mededeling ontvangen, dat het comi té voor de kinderpostzegels uit de inza meling 1961 een bedrag van 2000, beschikbaar had gesteld voor de inrich ting van het nieuwe gebouw. De moeders, die regelmatig met bun kleuters het nieuwe gebouw zullen be zoeken, brachten met een spontane actie een bedrag van 622,bijeen als bij drage in de stofferingskosten. Het was mevrouw J. W. JansensSandee, die de ze gift namens het damescomité aan bood. vinciale vereniging Hel Groene Kruis, de heer P. Boon, als oud-voorzitter, de heer D. Boone, namens het Oranje-Groe ne Kruis, dokter A. W. Boerwinkel van Sint-Laurens, en dokter G. Schep van Serooskerke. Burgemeester Baas bracht het belang van een goed consultatiebureau naar vo ren „ook voor de gemeente is het een heugelijke dag" en de heer Everwijn sprak zijn respect uit voor \Vat hij een .moedig project" noemde. Als geschenk 'an do provinciale vereniging bood hy •en cheque aan; dokter Boerwinkel liet zijp felicitatie vergezeld gaan van een fraaie reproduktie, wandversiering voor het nieuwe gebouw. Felicitaties Dat gebeurde na afloop van de openings plechtigheid, toen verschillende genodig den wederom in net vergaderlokaal felicitaties uitspraken. Dat waren, achtereenvolgens, zuster Van den Ende, mevrouw Jansens, burgemeester W, Baas van Sint-Laurens, de heer H. P. Everwyn als afgevaardigde van de pro burgeroorlog van honderd jaar geleden. Het aantal federale militairen dat naar Memphis in Tennessee is gevlogen, brengt de sterkte daar op 1400 man, buiten de honderden politiemannen. Nationale garde Zaterdagavond heeft president Kennedy de 11.500 man sterke nationale garde van Mississippi in federale dienst opge roepen. Hij heeft iedereen opgedragen het verzet tegen de rassengelgkheid te staken. Een 2200 leden van de nationale gar de hebben bevel gekregen vanmorgen in Oxford aanwezig te zijn. Samen met de militaire politie zullen zg de burgerlijke politieambtenaren moeten beschermen als zij een nieuwe poging doen student Meredith by de univer siteit te laten inschreven. Dit zal waarschijniyk vandaag gebeuren. Geen geweld Voorstanders van rassenscheiding uit andere zuidelijke staten hebben gouver neur Ross Barnett van Mississippi be loofd dat zij hem te hulp-zullen Komen. Uit de omgeving van de gouverneur wordt evenwel vernomen, dat deze alle aanbiedingen van buiten de staat heeft afgewezen omdat hy geen gewelddadig heid wenst. Politiemannen van de staat Mississippi die de toegangen tot de universiteit be waakten, zijn door de snelle actie van de federale troepen volkomen overrompeld. James Meredith is zondagavond laat per vliegtuig in Oxford aangekomen. President Kennedy zou vannacht in een rede bekend maken op welke wyze hij van plan is het verzet van Missisïppi te Indonesische ambtenaren in Hollandia Een Hercules-vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht is zaterdag op het vliegveld Sentani van Hollandia aange komen. Het had aan boord de Indone sische generaal Achmad Wiranata Koe- soema, Jld van de Indonesische militaire verbindingscommissie, die in Djakarta besprekingen heeft gevoerd. Tevens kwamen met dit toestel zestien Indonesische ambtenaren naar Hollan dia. Het waren de eerste Indonesische ambtenaren, die in Nieuw-Guinea zijn aangekomen. De vertegenwoordiging van de V.N. had aan Djakarta om deze ambtenaren ver zocht. teneinde hen reeds vanaf vandaag in dienst te kunnen nemen. Naar het A.N.P. van de VJT.-vertegen- woordiging vernam, zullen na het be gin van oktober geregeld meer Indo nesische ambtenaren naar Nieuw-Guinea komen om de plaatsen in te nemen, die door het vertrek van de Nederlanders onbezet zijn. Vrijdagavond laat is te Hollandia de commissie teruggekeerd, die onder lei ding van de waarnemend directeur van binnenlandse zaken van het gouverne ment van Nieuw-Guinea, de heer A- Vesseur, een onderzoek heeft ingesteld naar de vraag, of van Nederlandse zij de aan de Papoea-bevolking wapens zijn verstrekt. Na bezoeken aan Merauke, Biak, Sorong en Kaimana is. naar het A.N-P. van de vertegenwoordiging der V.N. vernam, nergens iets gebleken van wapenbezit bij de bevolking. „Overal is het bij zonder rustig en overal verwacht men, dat het rustig zal blijven", zei men. PROF. BOEREMA SPEURT NAAR VRIJPOSTIGE DUBBELGANGER De ook buiten onze landgrenzen beroemde Amsterdamse chirurg prof. dr. I. Boerema heeft een beloning van honderd gulden beschikbaar gesteld aan degene, die erin slaagt de man te identificeren, die zich nu al een aan tal jaren op allerlei plaatsen en by allerlei gelegenheden voor prof. Boere ma uitgeeft. Dit bykt uit een mededeling in W.G.-nieuws, het contactor gaan voor personeel van het Amsterdamse Wilhelminagasthuis. De vrijpostige dubbelganger wil in de tram niet betalen „omdat hij prof. Boerema is", hg wordt schreeuwend uit een restaurant gezet onder pro test („denk eraan dat ik prof. Boerema ben"), in de trein loopt hg rond met een zakmes, zeggend dat hij (prof. Boerema) de passagiers daarmee wel kan opereren en op straat laat hij dames weten dat hg ze aardig vindt en dat ze in geval van nood onmiddellijk naar het W.G. kunnen komen om door hem, prof. Boerema, ie worden behandeld De wonderlijke gedragingen van deze zonderling gaan prof. Boerema nu vervelen. Hij wil wel eens weten wie het is, want de reputatie van zijn kli niek is hem te veel waard. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F._van de Velde en F. B. en Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week gg jfi Üfgi - m li 3841 (bg.g. red. 2078/3169. adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel s tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1.25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. ViissingénWaïstraat 58-60~, tel.' 23557b.g.g.~ red. 3508/3546, "adv. 3647/3643)VMiddëibürgT Markt~51~tëf'3841 (b g.'g. redT 2078/31?9.^ Zierikzee: red. tel, 2425, adm. tel 209. Adv.pr 27 ct per mm. Min. per adv. 4,— Ingez med. 3 x - 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg: tel. Maandag 1 okt. 1962 Vlag-perikelen in Sinf-Laurens Pagina 2 ROLZ BENNETT TIJDELIJK ADMINISTRATEUR U.N.T.E.A. NU VERANTWOORDELIJK 205e jaargang - no. 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1