£nglebert België staat aan vooravond van een nieuwe „vogelslag" "G-R-O-E-l-E-N-D" t' A S®» dn A.V.R.O.-wijzigde winterprogramma na een enquête onder de kijkers Oorlog en Vrede als mammoetfilm ENGLEBERT DREIGT ER WEER EEN EXPORT SCHANDAAL? BANDEN HEBBEN EEN REMVLAK! OPERATIE 50.000 ENGLEBERT TOCH EEN EILAND GEVONDEN Door Nederlanders gebouwd 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1962 VOGELAARS TUSSEN TWEE VUREN (Van onze correspondent) F)e grote slag om de zang- en trekvogels staat in België voor de deur, want van 1 oktober tot 15 november wordt in België de vogelvangst als „sport" weer toegestaan- Vorig jaar heeft deze kwestie het nodige opzien gebaard: Nederlandse vogelhandelaars begaven zich naar België in het bijzonder naar de „Vogelmarkt" van elke zondagmorgen te Antwerpen om er gebruik te maken van de mogelijkheden die het seizoen biedt en er de in België te koop aangeboden zangvogels in te slaan. Nederlandse vogelbe schermers echter verschenen op dezelfde markt, sloegen als eigen machtige „rechercheurs" de handel gade en gaven bijtijds de auto nummers van de Nederlandse kopers door aan de Nederlandse douane en politie, die vervolgens de transporten aanhielden als ze eenmaal over de grens waren gekomen. In vele gevallen volgden er dan niet alleen straffen wegens het vervoer van in Nederland beschermde, doch in België vrije vogels, doch ook nog wegens dierenmishandeling vanwege de wyze van vervoer. Gebeurt er dit jaar wéér zoiets De kans is groot, ook al valt nog niet te voorspellen hoe de slag zich ditmaal precies zai ontwikkelen. De Neder landse handelaars zullen waarschijn lijk anders wegen volgen dan vorig jaar en wellicht gebruik maken van Belgische auto's voor het transport, doch de beschermers, die een einde willen maken aan deze handel, slapen evenmin. En ook zij leven aan beide kanten van de grens. Eigenaardig probleem Vogels spelen name'ijk het laatste halfjaar een grote rol in het nieuws. Enkele voorbeelden. Na jaren ver geefs zoeken zijn de Engelsen erin geslaagd de overlast die de spreeu-. wen de bewoners en zelfs het ver keer van het Londense Trafalgar Square aandeden, uit de weg te rui men. De duizenden spreeuwen die zich niets aantrokken van elektronische muziek en schrikdraad, bleken niet opgewassen tegen het vet waarmede men daken en dakgroten van de ge bouwen om het historische Londense plein insmeerde. Ditzelfde systeem zal nu ook worden toegepast tegen de duivenplaag die Antwerpens historische Groenplaats teistert en Keulens historische Dom. Te Antwerpen maakt men zich na melijk bezorgd over de bevuiling van monumenten en te Keulen gaat men met Duitse „Griindliehkeït" nog verder en verdenkt de duiven van verspreiding van boosaardige bacte- triën en papegaaienziekte. Alleen de Venetianen laten bij ons weten hun duiven tegenwoordig nog onbezorgd begaan op het San Marco plein. Engelsen en Amerikanen hebben te kampen met meeuwen en broedende albatrossen op hun vliegvelden aan Atlantische en Pacific-kusten. Het landen wordt er door bemoeilijkt en het opstijgen van straalvliegtuigen wordt er soms door in gevaar ge bracht. Pogingen om de meeuwen te verjagen met behulp van geluidsban den die een meeuwenwaarschuwings- roep weergaven door luidsprekers, bleek slechts een kort succes bescho ren: de meeuwen hadden de truc al spoedig door Of het waar is dat zij wel gevoelig blijven voor de stem van Elvis PrcsTey, moet men afwach ten Doch met dat al grinniken vele des kundigen om deze pogingen van de overheid om een einde te maken aan zulke „plagen" van de zijde van brave vogels die niemand van iets kwaads verdenkt (ook al kunnen de dieren psychologen een ander boekje over deze gevederde vrienden opendoen) en zeggen: „Dan had men de steeds zeldzamer roofvogels maar moeten beschermen in plaats van ze uit te roeien 600 miljoen mark, ondanks het feit dat er twintig miljoen mark aan de bestrijding van insekten met chemi sche middelen wordt uitgegeven. Het is begrijpelijk dat zowel Neder landse als Belgische deskundigen zich niet alleen uit gevoelsoverwe gingen bezorgd maken over het feit dat er jaarlijks in België negen tot tien miljoen vogels worden gevan gen in de korte periode dat de vangst officieel is toegestaan. Enkele hon- Landbouwbelang de aandacht op het gevaar dat zich voordoet als de mens het even wicht van de natuur verstoort. Doch bij de zangvogels (waarom de jaar lijkse strijd tussen Nederland en Bel gië ten slotte gaat) is het probleem nog veel ernstiger. Men krijgt daar namelijk tevens te maken met het vraagstuk der insekten. De bescherming van zangvogels zo als die in Nederland wordt toege past. is geenszins een kwestie van „sentimentaliteit", zoals men soms wel oppervlakkig meent. Juist deze vogels zijn de grootste insektenver- delgers. En het insekt is nu eenmaal de grote vijand van de mens. Naar schatting verorberen insekten elk jaar tussen de tien en twintig percent van de wereldoogst aan voed sel, op een aardbol waar men zich ernstige zorgen maakt over de vraag hoe men de „exploderende" wereld bevolking van het jaar 2000 en daar na moet voeden. Een vliegenechtpaar brengt in een jaar tijds 800 miljoen afstammelingen op de wereld en een bladluizenpaartje brengt het in die tijd tot een miljardenkroost. Nu heeft de mens tegenwoordig krachtige chemische bestrijdingsmid delen tegen de insekten, doch deze blijken minder ideaal dan men aan vankelijk heeft gehoopt. Enerzijds blijken ze soms te sterk en geven aanleiding tot een totaal noodlottige verstoring van het natuurlijke even wicht (zoals op sommige eilanden van de Stille Zuidzee bleek) en derzijds ontwikkelen de insekten dikwijls zoveel weerstand tegen dat ze onpraktisch en dus te duur wor den. Een mezenbroedsel evenwel verslindt in een jaar 20.000 insekten, en de geschiedenis heeft geleerd dat insek ten en vogels aan elkaar gewaagd zijn. In een land waar de vogelvangst vrij is, de Duitse Bondsrepubliek, schat men de schade, veroorzaakt door insekten, jaarlijks op 1 miljard De man op de motorgrasmaaier kijkt vreselijk benauwdondanks dat zijn col- ga met een veiligheidskoord de machine onder controle heeft. Deze grappige foto werd gemaakt bij een acht meter hoge oprit voor een brug in de buurt van Bremerhaven. derdduizenden hiervan worden ge bruikt als kooivogels; de rest wordt gedood en vindt voornamelijk zijn weg naar de vleesfabrieken om fot gevogeltepastei te worden verwerkt. Het gevolg hiervan is dat naar schat ting 80 tot 90 percent der in Neder land ijverig beschermde zangvogels het op Belgisch grondgebied niet tot een hogere leeftijd dan twee jaar brengt. Paradox N Tederlandse lezers vragen ons dik- f wijls waarom België dan nog al tijd geen einde heeft gemaakt aan deze „gruwelijke" en schadelijke vangst van zang- (en dus ook trek-) vogels. Deze zaak is minder eenvou dig dan ze op het eerste gezicht lijkt. Er zijn nu eenmaal honderdduizenden mensen in de Benelux, die een vogel ideaal is van honderdduizenden ande ren. Het gevolg is dat er een handel bestaat in vogels, zoals er een handel is in honden en katten. En zoals de handel in beide laatstgenoemde cate gorieën huisdieren gepaard gaat met wreedheden, doen zich in de vogel- handel wreedheden voor die nu een maal moeilijk te controleren vallen. Menigeen wil zijn zangvogels liever zelf vangen dan kopen. Te meer daar de koop hem toch ook geen enkele garantie geeft dat de dieren in ge vangenschap gekweekt zijn. Wil dit nu zeggen dat er in België niets wordt gedaan tegen de vogel vangst, die de Nederlandse vogelbe schermers zo ergert Bepaald niet. De 75.000 Belgische (erkende) vogel handelaars zijn er zelfs van overtuigd dat hun „sport" langzaam maar ze ker de nek wordt omgedraaid. In 1950 tekende België, samen met Nederland, Spanje en Zwitserland te Parijs een internationale conventie ter bescherming der vogels. Een aan tal andere Europese landen, waar veel vogels werden gevangen, sloten zich evenwel niet bij deze conventie aan. Duisland deed bijvoorbeeld niet mee omdat het de belangen van zijn beroepsvogelaars wilde beschermen en Engeland bleef faciliteiten verle nen aan zijn vogelliefhebbers die zelfs eieren mogen verzamelen van in België beschermde vogels. Ook Frankrijk, Italië, Portugal en de lan den achter het IJzeren Gordijn hiel den zich afzijdig. De conventie van Parijs bevat één merkwaardige bepaling. Namelijk dat in de vijf aangesloten landen de vogelvangst op negentig dagen per jaar na, geheel gesloten zal worden, zodra een zesde land zich aansluit. (IJsland sloot zich weliswaar aan in 1955, doch onder zulke beperkende voorwaarden, dat men dit land niet voor een volwaardig lid houdt). In middels wordt er door de conventie dus mede door België vrij ster ke druk uitgeoefend op Engeland, Frankrijk en Duitsland om toe te tre den. Vooral op Engeland, de dieren liefhebbers- en -beschermersnatie bij uitstek, waar men de laatste tijd be reid is het probleem van de vogel vangst wat nuchterder en minder emotioneel te bekijken, sinds bleek dat reeds sinds de jaren dertig een aantal vogels als „beschermd" gol den die in het geheel niet voorkomen op het Britse eiland doch wier „be staan" destijds door grappenmakers of zeer ijdele ornothologen was aan getoond met behulp van uit het bui tenland ingevoerde geraamtes In afwachting van het ogenblik waarop de conventie volledig moet worden toegepast, zit België op dit gebied echter niet stil, dat moet men erkennen. De vogelsport wordt de liefhebbers gaandeweg moeilijker ge maakt. Gaandeweg wordt het aantal beschermde vogels uitgebreid, kooien met meer dan 19 vogels worden voor „hinderlijke inrichtingen" verklaard en buitenlanders krijgen in België geen vergunning meer tot het vangen van vogels ingevolge een besluit van maart 1962. Waardoor vooral Neder landse vogelaars getroffen worden. Het vervoer en de handel in levende vogels waarvan de vangst is toege staan, wordt uitsluitend veroorloofd van 1 oktober tot 30 november; de vogels mogen alleen verhandeld wor den om ze levend te houden in een volière en de uitvoer is in elk geval verboden. Jeugdadie Inmiddels verandert ook in België de mentaliteit wat de bescherming der vogels betreft. De Belgische jeugd bond voor Natuurstudie bijvoorbeeld, die is opgericht met hulp en steun van het Nederlandse equivalent, voert reeds sinds enige tyd een geestdrif tige en de aandacht trekkende actie voor hulp aan de vogels in de omge ving van grote steden als Antwerpen. De middelbare scholen maken nestkastjes die geplaatst wor den in de parken ter bescher ming van onze zangvogels. Het lijdt geen twijfel of deze bond is ook in de weer om herhaling van het Belgische vogelexport- schandaal dat zich vorig najaar voordeed, te voorkomen. Boven dien vernemen wij dat ook de landbouwsectie van de Euro- markt, gevestigd te Brussel, zich interesseert voor de zaak, wegens de Europese landbouw belangen die er mede gemoeid zijn. f-é. Dat ondervond ook de Heer G. van Ballegooijen, groothandelaar uit Rotterdam, deelnemer nr. 34 aan In zijn logboek schreef de Heer van Ballegooljen: „Deze week heb ik de Englebert-bandert geprobeerd op de Maas brug om na te gaan hoe het remvermogen was. Deze brug staat namelijk bekend als zeer glad. Met vorige banden durfdeik hier nooit op remmen te vertrouwen, dus reed'ik altijd zeer voorzichtig. Doch met Engleibert-banden durf ik gerust te remmen, want van slip is geen sprake. Ik hoop binnenkort een volledig rapport in te kunnen zenden Ja, naast het grotere comfort, betere wegligging, prima gedrag op tramrails en in bochten en de geruisloosheid, valt ook aan de andere deelnemers van „Operatie 50.000" de enorme be trouwbaarheid bij het remmen op. 50 objectieve deelnemers aan „Operatie 50.000" (die minstens 50.000 km. per jaar rijden) ondervinden dag in, dag uit de 3 markante verbeteringen van de 2 nieuwe Englebert-banden 33 en Max: veiligheid door afgeronde schouders (vaste wegligging) zuinigheid door schuingelijnd loopvlakprofiel geruisloosheid door asymmetrische tekening. Waarom remmen ENGLEBERT-banden beter? Zo remt een „klassieke" band: Tijdens het rijden is de stand van da band als in afb. 1. Bij het remmen wordt de druk op de band groter. De breedte van het remvlak echter blijft gelijk. Zo remmen de nieuwe ENGLEBERT-banden: Tijdens het rijden is de stand van de band ais in afb. 3. Bij het remmen wordt de druk groter en de band verbreedt zich dus. Omdat het loop- vlak van de Englebert-band echter aan beide zijden een z.g. „afgeronde schouder" heeft, komt nu een groter gedeelte van de band met het wegdek in aanraking. Het remvlak is dus bre der geworden! Zo „groeit" dit remvlak met de druk tijdens het remmen! (afb. 4). I"ngleberr „Kosmos 9" in de ruimte De Sowjet-Unie heeft thans een mstmaan gelanceerd, die de naam „Kosmos 9" heeft gekregen. De satelliet bevat instrumenten voor een verdere bestudering van de ruimte overeenkom stig het in maart bekendgemaakte pro gram. De kustmaan beschrijft een baan waarvan het verste punt 353 km en het "itst byzijnde punt 301 km van de aar- is verwijderd. De baan maakt een k van 65 graden met de evenaar en de omlooptijd bedraagt 90 minuten. Luipaard op schooi populairste op de zaterdagavond (Van onze radio- en t,v.-redaetie) Van de zaterdagavondprogram ma's in het vorige seizoen stond „Luipaard op schoot" (A.V.R.- 0.) in populariteit bovenaan. De ontmoetingen met Elisabeth Andersen (N.C.R.V.) moesten met de laatste plaats genoegen nemen. Dit blijkt uit een onder zoek dat de A.V.R.O. begin juli van dit jaar heeft laten instellen onder een groep van 600 min of meer representatieve kijkers. In het algemeen is uit het on derzoek en de daarop gevolgde interviews gebleken dat de vijf daagse werkweek helemaal in het dagelijkse leven is geïnte greerd en dat de televisieomroe pen daar duchtig rekening mee moeten houden. Bij de A.V.R.O. is ruim een jaar ge leden de socioloog J. Dubbelboer aan gesteld (velen herinneren zich hem misschien nog als een der zangers van „De Tbrianta's" uit het VARA- jeugdprogramma), om bij die omroep het kijkonderzoek ter hand te nemen. In tegenstelling tot alle andere om roepen, peilt de A.V.R.O niet alleen in eigen parochie. Alle kijkers wor den gelijkelijk in het onderzoek be trokken. De kijkers wordt (volgens een repre sentatieve steekproef) vier a vijf Een Britse zakenman heeft in de Koraalzee, op flinke afstand van de kust van Australië, een eiland gepacht. Hij wil daar een gemeenschap stichten, waar geld is afgeschaft en concurrentie wordt vervangen door coöperatie- De zakenman, Bernard Stanbury, had honderden brieven geschreven aan regeringen en makelaars, waarin hij voor een redelijke prijs een eiland te huur of te koop vroeg. Hij kreeg hiefop drie eilanden aangeboden. Het eiland van zijn keuze heeft hij thans voor een termijn van dertien jaar gehuurd. De pachtsom bedroeg ongeveer 160.000 gulden. De eerste ge gadigden vertrekken begin 1963 naar hun nieuwe verblijfplaats. maal per jaar gevraagd naar hun waardering voor de verschillende pro gramma's. Dit onderzoek is door de A.V.R.O. opgedragen aan een insti tuut, dat op dit gebied zijn sporen heeft verdiend. In de laatstgehouden enquête heeft men zich beperkt tot vragen over de weckend-programma's van vrijdag tot en met zondag. Daarbij heeft men o.a. naar de waardering voor dertig verschillende zaterdagavondprogram ma's gevraagd en het bleek dat „Lui paard op schoot" door 95 procent van de kijkers positief werd geoordeeld. „Ontmoeting met Elisabeth Ander sen" met 24 procent, voor een derge lijk „zwaar" programma toch nog al tijd een bewonderenswaardig resul taat. Aan de top zaten verder „Vader weet het beter" (N.C.R.V.) met 92 procent, „Kom er maar eens achter" (A.V.R.O.) met 91 procent en de Do- russhow (VARA) met 89 procent. Merkwaardig genoeg kwam „Zater dagavondakkoorden" (K.R.O.) op een der laatste plaatsen met 57 procent gunstige beoordelingen, een lot dat het deelde met „Top of flop" (VARA) dat slechts door 47 procent der kijkers positief werd gewaar deerd. Met dit materiaal als basis heeft de heer Dubbelboer enkele diepte-inter views gehouden, waaruit naar zijn zeggen verrassende dingen te voor schijn zijn gekomen. „Wy menen hebben ontdekt, dat de waardering niet in de eerste plaats afhangt van de kwaliteit der programma's, maar van de avond waarop zij worden uit gezonden. Als we vorig seizoen „Domino" op een andere dan de vrijdagavond had den geplaatst, zou de waardering er voor misschien veel hoger of lager zijn geweest", aldus de heer Dubbel boer. Hij heeft getracht uit die inter views tot een wat hy noemde „sfeer tekening" te komen van het week einde. Het is hem gebleken, dat de vrijdag-, zaterdag- en zondagavond een volslagen eigen karakter hebben. „De vrijdag is qua sfeer precies het tegenovergestelde van de zondag", was de conclusie van de heer Dubbel boer. Zijn onderzoekingen werden door de programmaleiding van A.VJR.O. zo bclangrqk geacht, dat het al vastgestelde winterschema vol ledig werd omgebouwd. De concerten serie, gepland voor de zondagavond, werd naar de woensdagavond ver plaatst, de show Music-Hall, oor spronkelijk bedoeld voor de woens dag, werd op de vrijdagavond gezet en „Domino" verhuisde van de vrij dag naar de zondag. Maandag vergeten „De zondagavond moet een „Body" hebben, de mensen moeten met een zekere spanning naar het scherm ky- ken opdat ze vergeten dat ze maan dagochtend weer aan het werk moe ten", stelde de heer Dubbelboer. Op de vrijdagavond daarentegen kijkt men met de wetenschap dat men een heel vrij weekeinde voor zich heeft. Men moet dan met een al gemeen aansprekend, luchtig ont spannend programma op het scherm komen. van een al eerder gei Hieruit bleek namelijk, dat dit lite raire programma slechts door zes procent der kijkers altijd en door vijf procent zo nu en dan werd bekeken. Men heeft nu in „Literaire ontmoe tingen" aan dezelfde inhoud een an dere vorm gegeven en men hoopt op deze wijze een groter aantal kijkers aan het toestel te houden. rr DE RUSSEN KUNNEN HET OOK Sowjet-leger leverde 20.000 figuranten Hollywood heeft beslist niet het mono polie van de mammoetfilms. Ook in Sjostka, de Sowjetrussische filmfa briek, kent men de superlatieven. Het jongste voorbeeld: Leo Tolstois „Oorlog en Vrede" wordt met 15.000 man voetvolk, meer dan 1000 rui ters en talloze specialisten van het Sowjet-leger gedraaid. Zelfs am fibievoertuigen, pionierbataljons, transportabele centrales en hef- schroefvliegtuigen stelden het Rode Leger ter beschikking om de opna men van deze film mogelijk te ma ken. De naam van de Russische toneelspeler Sergej Bondartsjoek is het publiek in vele landen bekend. Hjj debuteer de met de succesvolle film „Een mensenlot" als regisseur. Thans is hij dan bezig aan dit werk van uit- Prins Bern hard opent suikerfabriek in Tanganjika (Van een onzer verslaggevers). Prins Bernhard zal volgende week aanwezig zijn bij de opening van een suikerfabriek in het land waar hij zo graag verblijft: Tanganjika, Oost- Afrika. Zijn belangstelling voor dit gebeuren krijgt ook voor ons hier bijzondere betekenis, want die industrie daar werd ontworpen en ge bouwd door Nederlanders. De Vereenigde Klattensche Cultuur Maatschappij in Den Haag heeft het hele project gerealiseerd. Na overdracht aan de eigenaren blijft het beheer en dus ook de produktie berusten in handen van des kundige landgenoten, die zijn uitgezonden door de V.K.C.M. Deze onderneming droeg zelf ook bij in het oenodigde kapitaal 35.000.Q00), waarvoor verder steun werd verkregen bij financieringscorporaties uit o.a. Engeland en Amerika. Daarnaast werden in Afrika Een overzicht van de nieuwe Nederlandse suiker'fabriek in de vallei van de Küombero, bij de opening waarvan prins Bernhard op 5 oktober aanwezig zal zijn. publiekelijke aandelen uitgegeven, waarop meer dan duizend bestellingen zijn genoteerd. Het initiatief voor dit alles werd al genomen ten tijde van de Nederlandse exodus uit Indonesië. Honderden experts op het gebied van de Tropische landbouw repa trieerden en zochten ander „soortgelijk" werk. De V.K.C.M. schakelde snel over en zond een team naar - Tanganjika. Een vlakke vallei van de Kilonberorivier werd onderzocht en „geschikt" bevonden. Dat was eind 1958, Nu twee jaar terug kon worden begonnen met de eigenlijke bouw men had toen de uitgezochte terreinen gereedgemaakt voor de aanplant van suiker riet. Met bulldozers was de jungle verdreven en mach tige greppelgravers werden ingezet bij de aanleg van een irrigatiesysteem. Alles werd uitgevoerd door Ne derlanders. Nabij het Serengeti-wildpark en de beroemde Ngozon- gorokrater heeft prins Bernhard enige jaren geleden een landbouwbedrijf gesticht. Ook dat wordt geleid door Nederlanders. En die zullen volgende week nagenoeg allemaal present zijn bij de opening van de suiker fabriek. zonderlijke omvang, waarmee hij de Italiaans-Amerilcaanse verfilming van „Oorlog en Vrede" wil overtroe ven en het werk van Leo Tolstoï duidelijk tot „eigendom van de Rus sische cultuur" wil maken. Hijzelf en de schryver Wassili Solowjow spanden zich intensief in, om de enorme roman samen te persen in een draaiboek van 250 pagina's. Meer dan 20 varianten werden ge schreven, voor men de meest bruik bare vorm verkregen had. Met afstandbediening Zoals Tolstoï zich van de veelzijdigheid van het proza van zijn tijd bediende, zo worden ook in deze film alle mo gelijkheden van de moderne film kunst benut. Onmiddellijk bjj de op namen worden tegelijkertijd drie va rianten gedraaid: normaal formaat, groot scherm en breed formaat. Het brede formaat laat toe, parallelle handelingen te tonen. Voor de eerste maal worden de opnamen op afstand geleid. Een speciaal doek biedt de mogelijkheid van uit de verte in te grijpen. Op een televisiescherm ziet de cameraman de instelling, zodat hij de brandpuntsafstand naar wille keur kan wijzigen en zo meer of minder van het beeldveld op het doek kan brengen. Ook worden camera's in de grond ingegraven teneinde de cavalerie recht op de toeschouwer aan te kunnen laten stormen. Op een enorm sciierm moeten de slagen bij Schöngraben, Austerlitz en Boro dino worden weergegeven. De leiding van het Rode Leger stelde daartoe specialisten in de krijgsgeschiedenis als adviseurs ter beschikking, onder andere de generaals Koerassov en Popow. Een enorm leger moet in de kostuums van rond 1812 worden ge-: kleed en uitgerust worden met de wapens en het technische materiaal van die periode. Dertig bedrijven zijn bezig met het vervaardigen van de rekwisieten. Musea in Leningrad en Moskou leen den modellen van kledingstukken en gebruiksvoorwerpen. In de plaats Susdal worden hele straten gebouwd, die het oude Moskou opnieuw laten ontstaan. Het model van het bran dende Moskou zal zich over een ter rein van meer dan twee hectare uit strekken. Rekende acteurs De keuzo van de acteurs en actrices werd zeer zorgvuldig gemaakt. De jonge ballerina Ljudmifa Saweljewa van het Leningradse Theater voor Opera en Ballet zal de rol van Na- tasja Rostowa spelen. Andrej BoI_- konski wordt uitgebeeld door de be kende filmacteur Oleg Strlshenow. Een der oudste Russische toneelspe lers, Nikolai Simonovv, zal de rol van Koetoesovv uitbeelden. Do rol van Napoleon zal worden vertolkt door VV. Strshelshik. Ook do regisseur Sergej Bondartsjoek zal zelf een rol op zich nemen, vermoedelijk die van Pierre Besoechow. 9 Jacques Soustelle. de telle anti-Gaullist die thans ergens in het buitenland verblijft, heeft in een briet aan de burgemeester van Lyon afstand gedaan van zijn laatste open bare functie die hij na het verlaten van het land had behouden: het lidmaatschap van de gemeenteraad van genoemde stad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6