EVEN TUD? IOOO ZELANDICA nproef- rit Jongerenadviesraad N.-Beveland gestart met doel kadervorming Verhaal over honger in wereld is onjuist in et de EERSTE IN HET ZUIDWESTEN VAN NEDERLAND maak zwolse h.t.s:ers ontvoerden reuzesteur uit kampen Zelfstrijkend overhemd? Van Goghs naar Warschau CHR. GEREF. KERKEN NIET IN STICHTING VOOR PSALMBERIJMING Damesbeurs geopend Schaakclub Vlissingen ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE. COURANT T INSTEMMING VAN LANDBOUWORGANISATIES DE ADVIESRAAD uit de land- bouwjongeren van Noord-Beve land is met grote instemming van de landbouworganisaties gister avond in Kortgene officieel ge start.. Een nieuwigheid, zo noem de secretaris drs. J. Dijkgraaf van het Landbouw-Coöperatie-Cen- trum voor Z.W.-Nedcrland (wiens initiatief door de coöp. landbouw- vereniging Noord-Beveland spon taan werd overgenomen) in zijn installatierede de jongeren-advies raad, die hij echter even noodzake lijk als nieuw achtte. Het belang rijkste doel van die raad is name lijk kadervorming, teneinde de jon geren vroegtijdig met het werk in aanraking te brengen. Als voor naamste middel daarvoor noemde drs. Dijkgraaf de praktijk in de landbouworganisatie op Noord- Beveland. Voor de eerstvolgende drie jaar zal deze jongeren-advies raad, voor zover bekend de eerste in Zuid-West Nederland, bestaan uit voorzitter Gerard de Kater uit Wissenkerke, Ivo v. d- Maas, ook uit Wissenkerke, Ko van Malde- gem uit Kortgene, Adrïe Luijk en Tonnie Verburg uit Colijnsplaat en Jacob Verhulst uit Gcersdijk, allen leden van de LJG en de CJBTB van het eilaud. Uitgangspunt van drs. Dijkgraaf voor de noodzaak van deze adviesraad was de gecompliceerdheid van het huidige bestaan. Die speelt ook in de landbouw- wereld, die vaak te klagen heeft over te kort aan tijd van bestuurs- en gewone leden in de organisaties. Een uitvloeisel van dat gecompliceerde leven en het te kort aan tijd was volgens de heer Dijkgraaf die jongeren-adviesraad. „Want het is nodig meer en beter kader te vormen voor de plaatselijke organi saties". aldus stelde hij. gelukkige omstandigheid achtte, dat de adjunct-directeur van de coöperatie op Noord-Beveland, de heer J. Everwijn, bereid is gevonden als contactman en als „vraagbaak" voor de adviesraad op te treden. Een tweede bijzonder gunstige standigheid achtte de heer Dijkgraaf het feit, dat het bestuur van de land- bouwvereniging de deuren van zijn bedrijf wijd open wil zetten voor de jongeren. Dat onderstreepte do voorzitter van de Noordbevelandse landbouwverenïging, de heer P. J. Bom, nog eens extra in zyn toespraak. Hy verzekerde, dat bestuur en directie zich gelukkig prijzen, dat er op het eiland een aantal jongeren bereid gevonden is op deze wijze inhoud aan zijn vrije tijdsbesteding te geven. De heer Bom deed een beroep op de jonge lui om zoveel mogelijk tyd voor dit doel te „offeren", zodat het effect van te voren kan vaststaan. „Breder" kader Daarbij wees de LCC-secretaris erop, dat de theorie hier moet samengaan met de praktijk. Hel wordt nu moge lijk, dat de jongeren zich van tevoren kunnen inwerken In de problemen om zodoende met een heter voorbe reid ook een „breder" kader te vor men, dat de Ie zwaar belaste be- stuursgroep kan óntlasten. Daarom zal de adviesraad rouleren: zoveel mogelijk jongeren krijgen de kans het organisatiewerk van de coöpera tie en dc bonden te leren. Drs. Dijk graaf sprak daarbij van unieke kan sen voor de jongeren: zy krijgen de gelegenheid een inzicht tc* verwerven in de weg van het produkt van pro ducent naar consument. De LCC-secretaris gaf de jongeren ook het advies mee: ..Maak cr een succes van, want heel ZW-Nederland kijkt naar jullie". Middelen om dat succes te berei ken zjjn volgens drs. Dijkgraaf tyd vrij maken en bereid zijn om tc studeren: voorbereiden op en inwerken in de pro blemen. „Door vragen te stellen krijgen jullie een inzicht", betoogde dc heer Dijkgraaf, die het in dit verband een Verwachtingen De voorzitter achtte het belang, dat ieder weet wat er zich afspeelt in de coöperatie, die hij als hulpbedrijf een verlengstuk noemde van het landbouw bedrijf. Dc heer Bom zei grote verwach tingen tc koesteren van het werk van de jongeren-adviesraad, die hij alle me dewerking toezegde. Een goed initiatief en nuttig, omdat de besturen de kans voor „verjonging" krij- fen, betoogde de heer S. J. Dees, de LM-kringvoorzitter van Noord-Beve land. Nu de jongeren gelegenheid krij gen om de problemen te bestuderen zal, zo verwachtte de heer Dees, het huidige oordeel over de coöperatie wel verande ren. De voorzitter van de ring Goes van het Centraal Bureau, de heer J. P. Lindenbergh, sprak zijn waardering uit voor het initiatief van drs. Dijk graaf en de landbouwverenïging. „Als het jullie ernst is, komt dc in werking in de problemen vanzelf en zal men jullie van alle kanten be naderen", verzekerde hij de jongelui. Ook de ring Goes zal openstaan voor jullie initiatieven, aldus de lieer Lin denbergh, die zei te hopen, dat meer dere verenigingen op deze manier zullen gaan werken. Drs. Dykgraaf voegde daaraan toe, dat kortgeleden een commissie uit de jonge ren- en standsorganisaties van Zuid- West Nederland is ingesteld, die de re gionale kadei'vorming zal bestuderen. Voorts spraken de contactman, de heer Everwijn, die het zelfstandig opereren van de adviesraad belangrijk achtte, en de Noordbevelandse LJG-voorzitter P. Kallewaard, die het enthousiasme van de adviesraadieden voorop stelde. Voorzitter Gerard de Kater sprak een slotwoord, waarin hij de initiatiefnemers dankte en voorts verzekerde, dat de eerste zes jongeren het in hem gestelde vertrouwen niet zullen beschamen. Prof. De Langen LEZERS SCHRIJVEN RECLASSERINGSCHRO Tengevolge van een foutieve opgave is het gironummer van de reclasserings- actie tc Middelburg onjuist vermeld. Het goede nummer is: 5 3 5 9 9 7. Advertentie Volksziekten zijn probleem no. 1 Iedereen zegt iedereen na, dat tweederde van de wereldbevolking honger heeft. Dat is niet waar- Ik kan het U verzekeren, want ik heb dertig jaar van mijn leven doorge bracht in wat men onderontwik kelde gebieden noemt. Niet de voe ding is daar probleem nummer één, maar de volksziekten". Dat zei op het nationaal vocdselcongres te Amsterdam prof. dr. C. D. de Lan gen, oud-hoogleraar in de interne geneeskunde. Prof. De Langen die in de tijd van de Volkenbond optrad als adviseur van die organisatie voor voedingsproblemen en gezondheid, was lange tijd hoogleraar in Nederlands Indië en later in Utrecht. Hij deed een felle aanval op dr. Josué de Castro, de vroegere Braziliaanse voor zitter van de F.A.O. (de wereldvoedsel organisatie van de Verenigde Naties) en op een aantal V.N.-organisaties in Ge- nève. ..Ik heb mij afgevraagd hoe iedereen aan dat verhaal over de honger komt", zei prof. De Langen, „en ten slotte heb ik ontdekt dat ze alleipaal een boek cite ren dat ze niet hebben gelezen. Dat is: „De wereldkaart van de honger". Een werk van dr. J. de Castro, die in zijn boek nu en dan even onwetenschappelijk en wild te werk gaat als zijn neefje in Cuba". De Castro spreekt van honger, maar hij bedoelt: tekort. Hij kent dus vele hon- gers, een vitaminenhonger. een vethon- ger. een halogeenhonger. Hij zegt echter in zijn boek dat de calciumhonger de ergste is van alle. Die calciumhonger zou verantwoordelijk zijn voor caries, tandbederf. Dat is pure onzin, zoals bij ons iedere h.b.s.-er al weet, zei prof. De Langen. Ook in Nederland De hoogleraar vertelde dat De Cas tro tot de slotsom komt, dat ergens honger ontstaat als de bevolking op twee of meer punten op de consump tie achterblijft bij een lijst van voe dingsmiddelen die op het Amerikaan se verbruik is gebaseerd. Zo bezien hebben wij zelfs in Nederland honger, namelijk calciumhonger. .,Dit is bijzonder vreemd en onweten schappelijk. Het zou eerder gevaarlijk zijn dan goed als wij de onderontwikkel de gebieden ertoe zouden brengen de Amerikaanse voedingsnormen van De Castro in te voeren". De heer De Langen betoogde dat de volksziekten (Infectieziekten zowel als BURGEMEESTER BENOEMD IN HALSTEREN Bij Koninklyk Besluit Is met ingang van 16 oktober benoemd tot burgemeester der gemeente Halsteren drs. A. L. Hei dens te Breda. Do heer Heidens is thans hoofd van de sociologische dienst der gemeente Breda. Daarvoor was hy werkzaam by de planologische dienst in Den Bosch en do Vereniging van Neder landse Gemeenten in Den Haag. Hy is in 1925 geboren te Ottersum (Limburg) en is lid van de K-V.P. Drs. Heidons studeerde in Tilburg economie en in Nymcgcn politieke en sociale we tenschappen. Investeringsactiviteit neemt af In het kwartaalbericht van de Neder- landsche Handel-Maatschappij worden de recente gebeurtenissen op economisch gebied in Nederland besproken. Er zijn onmiskenbaar tekenen van afnemende investeringsactiviteit. Dit draagt ertoe by dat dc ontwikkeling in de richting van overbestcdingen zeer langzaam ver loopt en misschien wel tijdig wordt ge stuit. Ook het S.E.R.-advies over de loonvor ming wordt door de N.H.M. besproken. Het advies getuigt, aldus de N.H.M., in menig opzicht van een realistische kijk. Daarvan blijkt echter niet, als de S.E.R. verkondigt dat do loonpolitiek naar het tweede plan kan worden verschoven. Met monetaire en budgetaire middelen zal men geen onverantwoorde opwaartse ontwikkeling van het algemene prijspeil kunnen voorkomen, wanneer de loonpoli tiek niet eveneens primair crop is ge richt een onverantwoorde opwaartse ontwikkeling van het kostenpeil te ver meden. besmettelyke ziekten) het belangrijkste probleem vormen. Ziekte leidt tot luste loosheid en verminderde arbeidszin, daardoor ontstaat op den duur onver schilligheid en daardoor weer honger. De honger vergroot de vatbaarheid voor ziekten daarna. Voedingswijze Honger zelf levert geen wel omschre ven ziektebeeld op. Wel geeft een ge brek aan bepaalde stoffen herkenbare ziektebeelden en daarvan gaf prof. De Langen voorbeelden. Hy zei erbij dat veel ziekten in de ontwikkelingslanden zijn ontslaan, doordat de ontwikkelde landen voedingsgebruiken overbrachten, waarop de ontwikkelingslanden zelf nog niet zijn ingesteld. Daartegenover stond dat de koloniale landen in de tijd waarin zij nog de zorg hadden voor de gebieden die nu ont wikkelingslanden worden genoemd, door grote inspanningen ervoor hebben ge zorgd dat de medische zorg voor de be volking in die landen op een hoog peil kwam te staan. Dat gebeurde o a. door de vroegere koloniale instituten en aller lei andere wetenschappelijke instellingen in dc moederlanden. Het verbaasde prof. De Langen dat die instituten die op dit ogenblik juist zulk nuttig werk zouden kunnen verrichten, zo weinig steun krij gen van de regering. Bodemloze put Hy zei zelfs: ik meen dat het geld dat nodig is voor do hulp aan de onderont wikkelde gebieden voor zover het ge zondheidszorg betreft, beter aan deze Instituten zou kunnen worden gegeven, dan worden gestort in de bodemloze put van de Verenigde Naties in Gcnève, waar wel allerlei werk wordt verricht, maar werk dat niet op een redelijk, we tenschappelijk niveau staat". MWMnJVWVWWVWVVWWVWWWVWWWtWl ONONTPLOFTE BOMMEN ONDER VLIEGTUIGWRAK (Van een onzer verslaggevers) In Amsterdam-Noord zijn grond- arbeiders van het IJ-tunnelproject vrijdagmiddag op het wrak ge stoten van een bommenwerper, die tijdens de oorlog is neerge stort in het Volewijckpark. Bij het opruimen van de brokstukken stuitten ?e al vry gauw op enkele onontplofte bommen. Het terrein van de vondst is afgezet- Volgens deskundigen betreft het hier wrakstukken van een Engelse Bristol-machine. Bij het voorzich tig uitgraven werden ook enkele niet meer te identificeren resten van menselijke lichamen aange troffen. Zeven doden bij verkeersongeval in Duitsland By een verkeersongeval in de omge ving van de Beierse plaats Starnberg ten zuiden van München zyn donderdag avond zeven mensen om het leven ge komen en zes gewond. Een autobusje waarmee elf Britten van de oktoberfeesten in München naar hun vakantieverblijf in de Oostenrijkse •laats Sankt Anton terugkeerden, :wam in botsing met een vrachtauto. De Oostenrijkse bestuurder van het bus je en zes Britten vonden de dood. Vier Britten liepen deels ernstige verwondin gen op. De tweede Oostenrijkse chauf feur van de bus en de bestuurder van de vrachtauto werden licht gewond. Slechts een der Britse toeristen bleef ongedeerd. Door de botsing, waarvan de oorzaak nog onbekend is, werd de lin kerzijde van het busje geheel openge scheurd. IR. WELLEN BENOEMD TOT VOORZITTER I.C.P. De minister van maatschappelijk werk, me.j. dr. M. A. M. Klompé, heeft per 1 oktober 1962 benoemd tot voorzitter van de interdepartementale commissie voor de probleemgebieden in Nederland ir. J. W. Wellen, directeur-generaal van de landbouw. De I.C.P. adviseert de regering over de sociale planning in de probleemgebieden en over de coördinatie terzake op rijksniveau. Door de benoeming van de heer Wellen is voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer H. Oos- terhuis. Minister Klompé is voornemens de nieuwe voorzitter in de vergadering van 17 oktober te installeren. De heer Van Lienden verlaat Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur). De voorzitter van de Tweede Kamer, dr- Kortenhorst, heeft in de donderdag gehouden vergadering meegedeeld, dat een brief is ingekomen van de lieer C. J. van Lienden van de P.v.d.A., waarin hij meedeelt ontslag te nemen als lid van de kamer. Dit bedanken is het gevolg van de be noeming van de heer Van Lienden tot lid van Gedeputeerde Staten van de pro vincie Noord-Brabant. De heer Van Lienden is de eerste socialist, die in Noord-Brabant zijn intrede doet in het college van Gedeputeerde Staten. Enkele leerlingen van de hogere technische school te Zwolle hebben zich in de nacht van donderdag op vrijdag in Kampen meester gemaakt van de steur, die dwars over de Oudestraat hing. Een achter een trekker gekop pelde aanhangwagen, die hoog was geladen met balen stro feden zij onder het drie meter lange beest, waarna zj) er gemakkelijk by kon den. De dra den, waarmee do steur bevestigd was, werden doorgeknipt, waarna het gevaarte onzichtbaar en onhoorbaar in het stro zonk. Een juichende schare h.t.s.-ers verscheen gistermorgen met dc trofee voor het stadhuis in Zwolle, waar de steur werd aangeboden aan burgemeester drs. J. A. P. Roeien. Het dier hangt nu aan het balkon van het stadhuis te Zwolle. In Kampen heerst enige ontstemming over de grap, vooral nu de wereldploegwed- strijden volgende week veel vreemdelingen naar de oude Hanzestad zullen brengen. Zij zullen nu de aanblik van de boven de hoofdstraat van Kampen zwevende reuzevis, gemaakt van canvas dat om een geraamte van hout en ijzer is gespannen, moeten missen. Intussen beramen theologische stu denten in Kampen een tegenactie. let dan op dat dit vervaardigd is van Dit betekent voor u, mevrouw: aéén was- en droogproblemen meer en niet meer strijken. Voor u, mijnheer: een overhemd dat altijd zeer correct zit en toch 7 dagen lang een „weekend-gevoel" geeft, zó prettig comfortabel is het. Ieder wapen om toegang tot Berlijn te waarborgen Robert McNamara, de Amerikaanse mi nister van defensie, die gisteren van een inspectiebezoek aan West-Duitsland in Washington is teruggekeerd, heeft ge zegd, dat het de politiek van Amerika is ieder wapen te gebruiken dat nodig is om de vitale belangen van het westen te verdedigen. De toegang tot Berlijn noemde hij een van deze vitale belangen. De minister heeft in West-Duitsland speciaal de Amerikaanse eenheden bezocht die be schikken over kernwapens. Hy is van mening, dat Moskou thans beslist niet in een beterepositie is om het westen in Berlijn te bedreigen dan een jaar geleden. De sterkte van de Amerikaanse grondstrijdkrachten was met 45 procent vergroot en de tactische luchtmacht was verbeterd. Gistermorgen is de eerste zending Van Goghschilderijen van Schiphol naar Warschau gevlo gen. Van 8 tot 18 oktober wordt in de Poolse hoofdstad in het nationaal museum een Van Goghtentoonstelling gehouden. Het transport van de kostbare kunst werken wordt in drie gedeelten uit gevoerd. Zoals gebruikelijk hebben de doeken een plaats voor in de ca bine van het vliegtuig. De heer Jozef Kojdecki, conservator van het nationaal museum te Warschau, reisde met de machine mee, om een wakend oogje op de lading te hou- Een eigenschap van véle Zeeuwen is toch wel het bemoedigende schouderklopje van ande ren met een zeker argwaan te bekijken. Men vraagt zich af wat er achter kan steken. Zonder meer accepteren we iets niet zo snel. In het Belgische weekblad „De Post" van 23 september staat een artikel over het Sloeplan. Men maakt zich boos over het gebrek aan activiteit bij de Belgische regering, die maar commissies op richt, terwijl de Nederlanders aanpakken in het vooruitzicht dat de belangstelling voor scheepvaart, handel en industrie vanzelf wel zal komen. „In het raam van het Deltaplan wilde de Nederlandse rijkswaterstaat het Sloe eenvoudig met een zware dijk afdammen en aldus goede landbouwgrond winnen. Maar de Zeeuwen kwamen met andere plannen en krachtige argumenten: zou het niet veel mooier zijn om het Sloe uit te diepen en er een haven aan te leggen, geschikt voor de grootste schepen? Goede landbouwgronden heeft Zeeland genoeg, maar een flinke haven met bijbehorende industrie- gronden: dat zou nog eens iets anders zijn". Niet zonder bitterheid ziet het blad in de Sloehaven een gevaar voor Antwerpen. De Schelde is vooral voor tankers een lastig vaarwater. „Van die nachtmerrie willen de goedhartige Nederlanders de gezagvoerders wel graag verlossen". Het havencomplex zou wel eens de „Euro poort" van Antwerpen kunnen worden, „met dit verschil dat hier de Nederlanders de melk vóór Antwerpen gaat afromen". Over enkele jaren kan hier meer dan genoeg zijn tot stand gebracht om Antwerpen hoofdpijn te bezorgen. „Al zullen wij tegen die tijd een verzameling nieuwe commisies hebben." Zoals men weet is de Sloedam in 1871 aangelegd. Over de techniek van aanleg van deze dam, kan men gegevens vinden in het septem bernummer van O.TAH. De heer W. Barentsen vervolgt hierin zijn artikel over „De zeedijken van 1730 tot 1900". Zeeland krijgt ruim zijn deel. Besproken wordt ook het baanbrekende werk van A. Caland wiens optreden nog te weinig bekendheid geniet. Het tijdschrift „Schip en werf" van 14 september verhaalt ons hoe Holland met luchtbellen zijn binnenwateren afschermt tegen zout en slik. „Op het ogenblik worden er proeven genomen in de haven van Terneuzen met het doel na te gaan of bij de in aanbouw zynde sluis een luchtbellenscherm zal worden gebruikt om het bin nenstromen van zout water tegen te gaan". Door middel van com pressoren wordt perslucht In het water gebracht door geperforeerde plastic leidingen. Het artikel, met illustraties over de proeven te Terneuzen, vermeldt dat de experimenten duidelijk hebben bewezen, dat het luchtbellenscherm het instromen van het zoute water tot stilstand brengt en het water binnen de sluis beschermt. BESLUIT VAN SYNODE Zo mogelijk restauratie van berijming van 1773 De generale synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken heeft in haar dondredag te Santpoort gehouden zit ting met negentien stemmen tegen besloten om niet te participeren in de interkerkelijke stichting voor de psalmberijming. Besloten werd op nieuw deputaten te benoemen die zo mogelijk met deputaten van andere ker ken van gereformeerd belijden zullen proberen een psalmbundel te behouden voor het protestant kerkelijk leven in Nederland. Zo mogelijk met restauratie van de berijming van 1773. Papoea-delegatie naar Djakarta De organisatoren van het nationale Pa poea-congres, dat de vorige week in Hollandia werd gehouden, hebben van de Indonesische regering bericht ont vangen, dat er een delegatie naar Indo nesië kan komen. Deze zal in Djakarta een resolutie overhandigen, die door het congres werd aangenomen. De delegatie bestaat uit 21 personen wordt geleid door de voorzitter van Partei Nationaal, de Parna, Herman Wajoi. Gistermorgen vertrok de dele gatie uit Hollandia. De synode heeft over een en ander uit- 'voerig gesproken in verband waarmedt de predikanten ds. A. Bikker, ds. D. Slagboom en ds. W. van 't Spijker als deputaten ter synode aanwezig waren- De Christelijke Gereformeerde Kerken participeren niet in de interkerkelijke stichting voor psalmberijming. Zij heb ben ds. Bikker als toehoorder in de in terkerkelijke werkcommissie Deputaten wilden dat de Chr. Geref. Kerken nu wel zullen participeren, maar de commissie ontraadde dit. Ds. Bikker verdedigde toetreding tot de stichting- Als men toetreedt kan men ook invloed uitoefenen. De kerken behoeven de nieuwe berij ming niet te aanvaarden, maar nu staan zij aan de weg te kijken hoewel zij zelf het hoogste belang hebben bij wat er gebeuren zal en of er een bijbelse ver antwoorde berijming zal komen. moeten aldus ds. Bikker niet straks rode vlag hijsen en nu de mogelijkheden die er zijn om invloed te oefenen laten voorbijgaan. Ds. M. Baan behoorde tot de minder heid van deputaten. Hij keerde zich te gen de nieuwe proeven van psalmberij ming. Voorts kwam het bericht van deputaten aan de orde ter bestudering van de vra gen in betrekking tot artikel 36 der Nederlandse geloofsbelijdenis, welk ar tikel handelt over de roeping der over heid inzake uitroeiing van vervalsing en handhaving van de ware godsdienst. Na tweede discussie sprak de synode uit, dat het volgens haar geen aanbeve- lig verdient tot wijziging van artikel 36 der Nederlandse geloofsbelijdenis over te gaan als er ter zake niet genoeg klaarheid bestaat in de kerken. Zij besloot deputaten te benoemen die bereid zijn met de generale synode der Gereformeerde Kerken ter zake overleg te plegen- De synode heeft in haar middagzitting ook behandeld de nieuwe conclusies in zake het contact met de jeugdbonden. In haar avondzitting heeft de synode behandeld het rapport betreffende de conclusies van de particuliere synode van het oosten inzake de kerkelijke houding die dient te worden aangeno men tegenover gemeenteleden die zich laten overdopen. De synode sprak na enige discussie uit, dat de zogenaamde overdoop op grond van de Heilige Schrift niet als wettig kan worden er kend. De Haagse wethouder Van economische zaken opende gistermiddag met enig ce remonieel de tachtigste „damesbeurs" in de Houtrusthallen. Nadien opende de Mexicaanse ambas sadeur in ons land dr. Rafael Fuentes, het op de tentoonstelling aanwezige pa viljoen „oud en modern Mexico", dat markante zaken van zijn land in beeld brengt. Voor dit doel stond prinses Ire ne vier Mexicaanse kostuums uit haar collectie af- Ook het instituut voor de tropen- uit Amsterdam werkte aan dit paviljoen mee. De vroegere burgemeester van Middelburg, mr. N. Bolkestein, thans burgemeester van Deven ter, verrichtte vrijdag de opening van een permanente gemeente lijke verkeerstuin ten behoeve van de jeugd in Deventer. Natuurlijk moest de burgemees ter na de opening even het „rij dend materieel" beproeven, waar bij hij al spoedig voor een over weg terecht kwam. (Advertentie) „Loonsverhoging boven verkorting arbeidstijd" (Van onze Haagse redactie) Indien er mogelijkheid is tot verbetering van arbeidsvoorwaarden dan thans niet in meer vrye t\jd doch in het primaire loon, dit te meer, omdat het steeds gro ter worden van het verplicht besteden deel van het inkomen door premies so ciale verzekeringen en pensioenen in de komende jaren een klemmend probleem dreigt te worden. Dit verklaarde ir. K. van der Pols, voor zitter van het bestuur van de afdeling sociale zaken van de Federatie Metaal- en elektrotechnische industrie op de eerste ledenbijeenkomst van deze fede ratie, die gisteren in Scheveningen werd gehouden. Ir. Van der Pols, die sprak over enkele actuele problemen, wees er op, dat per 1 januari 1963 en volgende maanden 113 C.A.O.'s vernieuwd moeten worden. Hij vond het daarbij gelukkig, dat deze keer de metaalindustrie niet in de positie van voorloper verkeert. Tegen de achter grond van de economische situatie en de te verwachten ontwikkeling in de ko mende tijd achtte ir. Van der Pols het duidelyk, dat het bijzonder moeilijk zal zijn de komende onderhandelingen, zo wel voor de werkgevers als voor de werknemers, om tot een verantwoorde beslissing te komen. Geria Kraan weer snelste De Nederlandse hardloopster Gerda Kraan heeft vrijdagavond bij de dames atletiekwedstrijden Nedcrland-Engeland het stadion-record met het „White City Stadium" gebroken op de 880 yards. Zij maakte een tijd van 2 min. 7,0 sec. Tweede werd de Britse J. Jordan met 2.8,9 en derde de Nederlandse J. van Eyck-Vos met 2.13.3. Het nummer 220 yard werd gewonnen door D. Hyman Engeland in 24 secon den. Verdere uitslagen: 2. M. Dew (Eng.) 74,&V van der Zwaard (Ned.) 25,2; 4. W. Klooster-Kapel (Ned.) 25,5. Verspringen: 1. M. Rand (Eng.) 5.994 m: 2. S. Parkin (Eng.) 5.994; 3. Bijle- 5 898 5"898: 4' Bakker <NedD De Engelse dames hebben op deze eer ste nP O- van him nnlnmnli».. u., ougcioe ucuiics neoDen op aeze eer ste dag van hun ontmoeting in het sta dion ai mmfün behaald. De Nederlandse dion 34 punten dames 21. Nagekomen advertenties. Maandag 1 oktober a.s. begint de clubcompetitie in de bovenzaal van café Kiviet, Badhuisstraat 8, aanvang 20 uur. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Het bestuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13