PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 AANTAL DODEN BIJ RAMP IN SPANJE STIJGT GESTADIG „Geduld is zulk een schone zaak": vooral bij Zijpe Militairen in Jemen stichtten republiek Redders vonden reeds 414 slachtoffers Leger bestuurt het land Russische haven op Cuba in 1963 in gebruik Russische klacht over Amerikaanse vliegtuigen VERVROEGD VERLOF VOOR 3000 MILITAIREN UIT NIEUW-GUINEA PAPOEA'S SLAAGS IN HOLLANDIA Coördinatie Circus OPSTAND IN NEPAL 205e jaargang - no. 229 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer e. Vlissingen: Walstraat 58-00, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643): Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.e.g. l__.- Zierlkzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4,—Ingez. med. 3 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per r r week f 8,00 per kw,; fr. per post 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: rkt 2 tel. 6140 (b.g-e. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; l (min. 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 28 september ',62 Hulde aan de Nederlandse Vrouw Pagina 3 Troosteloze ontreddering in San Andrian de Besos Imam Mohammed zou gedood zijn Opstandige militairen in Jemen hebben gisteren medegedeeld, dat zij een republiek hebben gesticht. Zij zouden de Imam van Jemen, die slechts enkele dagen heeft ge regeerd na de dood van zijn vader, uit de weg hebben geruimd. Vol gens radioberichten, die in Aden zijn opgevangen zijn Imam Mo hammed en zijn volgelingen, in het paleis in Taiz omgekomen, toen zij weigerden zich aan de opstande lingen over te geven. De opstande lingen zouden het paleis in puin hebben geschoten. Radio-Djiboeti meldde gisteravond, dat twee Russische fregatten, die drie we ken geleden uit Port Said zouden zyn vertrokken, nu in de Jemenitische haven Hoedeida zijn, die door de Russen is aangelegd. De opstandelingen hebben het leger 1 zocht het land te besturen zolang er nog /freon Mohammed, die zou gedood zijn. geen kabinet is gevormd. Alle vliegvel den zijn gesloten. „Wij beginnen een nieuw leven, een leven van vrijheid, zon der heersers. Niemand zal U uw bezit afnemen, blijf rustig en tracht met het leger samen te werken", aldus radio- Sanaa in een oproep tot de bevolking. Moderne wapens De rebellen zijn hun actie woensdag avond begonnen. Do sterkte van het leger wordt op 20.000 man geschat. Het heeft de laatste jaren moderne wapens gekregen, waaronder Rus sische tanks. Het is geoefend door instructeurs uit communistische lan den en Egypte. V, M. Kamentsew, ondervoorzitter van de staatscommissie voor de Sowjet-Rus- sische visverwerkende bedrijven, heelt gesprek met een vertegenvvoordi- Iers van de Russische vissersvloot in de Atlantische Oceaan in 1963 gebruik zul len gaan maken van hun nieuwe haven in Cuba, die in <le omgeving van Ha vanna zal worden aangelegd. Oostberlijner neergeschoten De Westherlijnse politie heeft bekendge maakt, dat Oostduitse wachtposten woensdagavond aan de grens tussen Oost-Berlijn en de Franse sector van het westelijke stadsdeel een Oostber- lijnse vluchteling hebben neergeschoten. Nadat men had horen schieten, had men gezien dat een ziekenauto van de Oost- berlijnse politie een man van 25 tot 30 jaar wegbracht. Er is ook een kleine luchtmacht, groten deels bestaande uit Russische en Tsjechi sche vliegtuigen. De piloten zijn bijna allen buitenlanders. De vermoorde Imani heeft b|j zijn troon bestijging beloofd hervormingen te zul len invoeren. Hij zou een politiek van „positieve neutraliteit" voeren. Het recht op de troon werd hem betwist door leden van zijn familie en sommige stammen. Prins Seif, hoofd van de Jeminitische delegatie bij de V.N., die zich beschouwt als erfgenaam van de troon, is gis teravond uit New York naar Jemen ver trokken. Het Russische persbureau Tass meldde gisteren dat Amerikaanse vliegtuigen hinderljjk dicht in de buurt gevlogen hebben van Russische schepen op de At lantische Oceaan, de Stille Oceaan, de Aegeische Zee en de Japanse Zee. Het bureau zegt, dat er zes nieuwe be richten zijn ontvangen over „provoca ties" van het Russische ministerie voor de koopvaardij. De Russische onder-minister voor de scheepvaart, Savinow, heeft voor radio- Moskou gezegd, dat Amerikaanse mili taire vliegtuigen Russische schepen blij ven hinderen waarbij zij gevaarlijk laag vliegen. Zij probeerden de normale ont wikkeling van de internationale econo mische betrekkingen te verstoren en schonden de overeenkomst over de vrij heid en veiligheid van liet verkeer op zee, aldus de onder-minister. A GROTE GEBIEDEN STAAN BLANK Gisteravond telde men in het gebied rond Barcelona, dat in de nacht van dinsdag op woensdag geteisterd is door geweldige over stromingen 414 doden, 391 vermisten en 536 gewonden. Men vreest echter dat deze cijfers nog aanzienlijk hoger zullen komen te liggen. Grote gebieden zijn bedekt door een dikke laag modder. Men verwacht hieronder nog vele slachtoffers aan te treffen. In de industriestad Rubi zijn 250 mensen hetzij om het leven ge komen hetzij vermist. Hier werden ruim 100 huizen door het kolkende water weggeslagen. Het gebied tussen de rivieren de Llobregat en de Besos staat voor het grootste deel blank en biedt een troosteloze aanblik. Overal zijn huizen, bomen en telefoon palen door het water weggeslagen. Over grote afstanden zijn de belangrijkste wegen en spoorwegen van Barcelona landinwaarts volledig verwoest. Tarrasa biedt de aanblik van een door oorlogs handelingen verwoeste stad. Grote gedeelten zijn volledig ver nield. De schade is nog niet te overzien. ALS ZIJ GEMIST KUNNEN WORDEN Voorschotten worden wel ten volle teruggevorderd (Van onze perlementaire redacteur) Van tie ruim 8000 Nederlandse mi litairen, die in Nieuw-Guinea dienst gedaan hebben en in de loop van de komende maanden in bet vaderland terugkeren, zullen er 3000 onmiddellijk ver vroegd met groot verlof worden gezonden of met klein verlof in afwachting van het groot- verlof. De minister van defensie ir. Visser heeft dit gisteren in do Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op monde linge vragen, die hem door enkele kamerleden gesteld waren. Het ini tiatief tot het stellen van de monde linge vragen over do terugkeer van dienstplichtige militairen uit Niomv- Cluinea had do heer VVierda van de P.v.d.A. genomen. De bewindsman zei dat het eerder met groot verlof zenden niet ten koste mag gaan van de paraatheid in het geheel van de N.A.V.O.-defensie. Die paraatheid is al enigszins geschaad door de uitzending naar Nieuw-Gui nea. Dat moet uiteraard worden her steld. De militairen worden alleen vroeger naar huis gestuurd als zjj femist kunnen worden. Dat geldt us niet voor alle manschappen. Het ligt niet in het voornemen van de minister, zo liet hij weten, de totale werkelijke diensttijd van deze groep militairen te doen uitgaan boven de diensttijd, die niet uitgezonden dienst plichtigen thans hebben te vervullen zo deze diensttijd tijdens het ver blijf buiten Nederland nog niet is overschreden. Op de vraag of bepaalde militairen l>y «Ie terugzending misschien het slacht offer worden van huii technische bekwaamheid, antwoordde minister Visser, dat het woord slachtoffer misplaatst is. By de terugzending speelt niet alleen de technische be kwaamheid een rol, maar ook de kwestie van de organisatie. Richtlijnen De minister verklaarde, dat bij terug keer ontschepingsverlof wordt toe gekend. Het dienen in Nieuw-Guinea geeft geen recht op verkorting van de diensttijd. Praktische overwegin gen kunnen er evenwel toe leiden, dat enige verkorting wordt toege staan, doch alleen als de belangen van de krijgsmacht zich er niet teger verzetten. In overeenstemming hier mee zijn richtiynen opgesteld. Eervol ontslag voor dr. Platteel K.B, van 25 september 1962 is aan de heer dr. P. J. Platteel met ingang- van 1 oktober 1962 eervol ontslag ver leend uit het ambt van gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea., onder dank betuiging voor de gewichtige diensten die door hem onder moeilijke omstan digheden in dat ambt zijn bewezen. De bewindsman was niet bereid to over wegen de invordering in termijnen van de voorschotten, verstrekt ter aankoop van verplichte burgerkle ding, ongedaan te maken of niet voort te zetten. Er is geen controle op uitgeoefend, of werkelijk burger lijke kleren zijn aangeschaft. Onder deze omstandigheden meende de mi nister, dat bedragen die in voorschot op de militaire salarissen z|jn ver strekt, terugbetaald dienen te wor den. Badelona, een voorstad van Bar celona, behoort eveneens tot de zwaar getroffen gebieden. Ook hier werden vele gebouwen door water en storm verwoest. De scha de aan de hoofdverkeersweg en de spoorlijn naar de Spaans-Franse grens levert zeer grote moeilijkhe den op. Van alle zijden wordt hulp geboden aan de getroffen gebieden. Eenheden van het Spaanse leger zijn behulpzaam bij de evacuatie van de duizenden daklo zen. Hefschroefvliegtuigen van de Spaanse luchtmacht zoeken de over stroomde gebieden af naar eventuele overlevenden. Reusachtig „De ramp is er één van reusachtige omvang. Er zijn waarschijnlijk een zeshonderdtal doden en er is enorme schade aangericht", aldus heeft de Spaanse vice-premier, generaal Mu- noz Grandez, gisteren te Barcelona verklaard. De generaal, die zich in gezelschap be vond van de ministers van binnenlandse zaken, arbeid, openbare werken, nijver heid en volkshuisvesting en de minister voor de nationale beweging, verklaarde dat de ergst getroffen steden in volgor de Rubi, Tarrasa en Sabadeil zijn. Modern ingericht Hij verklaarde dat de regering alles in het werk zal stellen om het getroffen gebied te helpen. Fabrieken, die weer worden opgebouwd, zullen modem wor den ingericht. Waar nodig zullei mora toria worden afgekondigd en andere voorzieningen worden getroffen voor het opvangen van de financiële en andere gevolgen zoals eventuele tijde1"'"* werkloosheid van de ramp. „Bij het nemen van deze maatre gelen zullen wij er nauwlettend op toezien dat het belang van het ge hele volk en dat van de burger af zonderlijk zorgvuldig tegen elkan der zullen worden afgewogen", al dus vice-premier generaal Gran- des. Belangstellende gasten Op een demonstratie van de nieuwste Britse militaire voertui gen in de buurt van Londen ver schenen gisteren enkele onver wachte gasten: vier Tsjechen, een Pool, een Zuidslaaf en een Hon gaar. Leden van de organisatie van autofabrikanten en -handelaren, die dé show had georganiseerd, bleken de Oosteuropese functiona rissen te hebben uitgenodigd met het oog op de internationale han del. Een woordvoerder van het Britse ministerie van defensie heeft desgevraagd medegedeeld, dat er onder geen beding toestem ming zal worden gegeven voor de uitvoer van militaire voertuigen naar landen achter het IJzeren Gordijn. Gisteravond is in Hollandia een bloedige vechtpartij ontstaan tussen een aantal Papoea's. On geveer vijf Biakkers (bekend om hun Nederlandse sympa thieën) en ongeveer 10 Seroei- ers (deze gaan door voor pro- Indonesisch), waren hierbij be trokken. De Papoea's gingen eikaar in het cen trum van Hollandia met kapmessen, stokken en stukgeslagen bierflessen te lijf. Toen de Biakkers allen ge wond waren, vluchtten zy de bio scoop „Oriënt" op de Oranjelaan in. Een van hen, die een ruit had inge slagen, moest onmiddellijk met een slagaderiyke bloeding naar het zie kenhuis worden gebracht. Toen de andere Biakkers gewond en bloedend met messen en stokken de donkere bioscoopzaal binnenvlucht ten, ontstond onder het handjevol be zoekers onmiddellijk een grote pa niek. Men trachtte allemaal tegelijk door de kleine uitgang naar buiten te rennen. Inmiddels was echter de Papoeapolitie vanuit het tegenover de bioscoop gelegen hoofdbureau in actie gekomen. Met geweren in de aanslag wisten de agenten de orde buiten enigszins te herstellen. De vier gewonde Biakkers werden allen naar het politiebureau gebracht, waar zij voorlopig werden verbonden. Van defSeroeiers werden er drie ge vangen genomen en in verzekerde bewaring gesteld. Tijdens de vlucht uit de bioscoop werd een Nederlandse vrouw door de Pa poea's vastgegrepen, maar een P.T. T.-ambtenaar en een marineofficier wisten haar te ontzetten. Nauwelijks een uur na het gebeurde was de rust in Hollandia teruggekeerd. Koélhuisboter tegen 85 cent per half pond (Van onze Haagse redactie) Van maandag 8 oktober af zal er in de winkels weer koelhuisboter te krijgen z|jn tegen een prijs van circa 85 cent per nakje van een half pond. Dit is het resultaat van de bespreking, die gis termiddag in Den Haag heeft plaats gehad tussen de directeur-generaal van de voedselvoorziening en het- bestuur van liet produktschap voor zuivel. Doel van het gesprek was om een oplossing te vinden voor het probleem hoe de circa 30.000 pond boter, die in de koelhuizen zijn opgeslagen kannen worden afgezet. Vrees voor bloedvergieten Negerstudent niet naar Oxford Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft donderdagavond meegedeeld, dat het afgezien had van zijn vierde poging de negerstudent James Meredith te la ten inschrijven op de universiteit Oxford in Mississippi, nadat het duidelijk ge worden was, dat deze poging in bloed vergieten zou kunnen eindigen. Meredith, die al. op weg was, is naar New Orleans teruggekeerd, zonder zich bij het inschr|jvingsbureau gemeld te hebben. De toestand in Oxford was gis teravond gespannen. Een grote groep federale politiemannen was naar de universiteit gereisd. Driemaal was Me redith reeds toegang geweigerd tot de universiteit. ftdHtlij Jl De vorige week verschenen „nota in zake het toerisme" van staatsse cretaris Gijzeis wijst er op, dat het nodig is allerlei overheidsactiviteiten ter bevordering van het toerisme te co- ordineren. Er is daartoe een interdepar tementale commissie ingesteld, terwijl de toeristische belangen bijvoorbeeld bij de aanleg van wegen do bijzondere aan dacht van de minister van Verkeer en Waterstaat hebben. Wij zouden deze passages in de nota gaarne onderstre pen en ze voorts met name onder de aandacht van de kamerleden willen brengen: het is immerssde bedoeling dat de nota een basis Vormt voor een dis cussie in het parlement over het toe risme. In dat geval kan aandringen vanuit de Tweede Kamer op een goede coördinatie geen kwaad. Het gaat hier immers om een uiterst belangrijke zaak! Vooral voor Zeeland is z\j van het grootste belang. De komende jaren zullen de plannen tot afsluiting van de Oosterschelde vastere vorm gaan aanne men en tegelijkertijd zullen ook plan nen gestalte moeten krijgen met be trekking tot de recreatie in het Zeeuw se Meer. Het is duidelijk, dat een co ördinatie van het grooise waterstaats project met eventuele werken ten dienste van de recreatie van niet ge ringe waarde is. De afsluiting van de Oosterschelde betekent immers, dat een grote vloot aan materieel hier zal worden geconcentreerd, die wellicht tevens dienstbaar kan worden gemaakt aan werken voor het toerisme, bijvoorbeeld het opspuiten van zandplaten, het uit baggeren van* be paalde geulen, om maar enkele wille- keurige voorbeelden te noemen. Wanneer dergelijke projecten eventueel gecombineerd kunnen worden uitgevoerd met de waterstaatswerken, zullen de kosten zonder twijfel heel wat lager zijn dan wanneer men na de afsluiting nog weer eens opnieuw moet beginnen. Voorts is het nodig, dat men voor de ontwikkeling van deze recrea tieplannen weet welk peil het Zeeuwse Meer zal krijgen, want ook dat is voor toeristische projecten belangrijk. Men mag dus stellen, dat de belangen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat (deltadienst), van het ministerie van Economische Zaken ea van het provin ciaal bestuur van Zeeland (toerisme) hier dienen te worden gecoördineerd, zo mogelijk van het eerste begin af. Be paalde werken, die de Deltadienst wel materieel maar niet financieel zal kun nen uitvoeren, zouden in zo'n geval mogelijk moeten worden gemaakt door bijvoorbeeld steun van Economische Zaken. Het blijkt, dat de staatssecretaris voor deze zaken oog heeft. De praktijk in het jongste verleden heeft in Zee land geleerd, dat er tussen de streek en de waterstaat goed is samen te wer ken. Maar het zal er op aankomen, dat vooral op het hoogste niveau niet elkaar heen wordt gewerkt, dat uitsluitend eigen departementale belangen zullen worden gediend, maar dat het geheel in ogenschouw wordt gehouden. Dat geldt 'overigens niet al leen voor de deltawerken, maar voor vele andere projecten. Wij denken in dit verband aan de verhoging van de bou levard te Vlissingen, waarbij de toe komst van deze stad als badplaats in het geding is. Ook hier zal indien bijvoorbeeld bepaalde oplossingen voor Verkeer en Watei staat te duur zouden zijn coördinatie met Economische Zaken wellicht uitkomst kunnen bren gen: misschien dat daar voor een geval als dit de (aanvullende) fondsen wel kunnen worden gevonden. Deze zaak is wij herhalen het vau het grootste belang! Ook de nota van de staatsse cretaris toont overduidelijk aan welk een belangrijke bron van inkomsten het toerisme voor ons land is geworden. Eén van de R.T.M.-veerponten over het Zijpe is voor een periode van minstens vier weken uit de vaart genomen om „op de werf" de jaar lijkse schoonmaakbeurt te ondergaan. Aan weerskanten van het diepe vaarwater dat Schouwen-Duiveland van Sint-Philipsland scheidt moet deze mededeling van de directeur van de maatschappij worden ver werkt met geduld. Veel geduld. Het veerplein te Zijpe staat bijna voortdurend vol. Het kluitje ayto's, dat hier voor de pontonbrug staat opgesteld, kan nog niet in één overtocht worden verwerkt. Er gaaf dan UVWAA/U\MAMUW\AA/IAAAAAAAM#UUVVVUVVVUWIAAAIVWWUWWWMAAAIUVUIflAIVWUVtfUUVUWMWUW weer een half uur voorbij. De lange rij, die op de rug van de dijk steeds aangroeit, schuift op. Het vakantieseizoen is praktisch afgelopen, maar het seizoen van de grote vrachtwagens met stro en vlas is al weer open. Straks sluiten de meterslange bietentransporten zich er bij aan. Dan is het hoog tijd geworden voor een dubbele bezetting met kopladingboten op het veer van Zijpe naar Anna-Jacobapolder. IFoto Central Aviation). Ongeveer een jaar geleden hebben w|j in deze Kantlijn betoogd, dat een circustent niet op een marktplein in een compact gebouwde en drukke binnen stad thuishoort. Er bleek ons toen, dat deze opvatting in zeer ruime kring werd gedeeld en dat de ontstemming in Goes waar toen een circustent op de Grote Markt was opgesteld over de daartoe door b. en w. verleende toestemming groot was. Opnieuw zal nu op de Grote Markt van Goes een circus verrijzen. W|j menen er derhalve goed aan te doen ook thans uiting te geven aan onze ver bazing die de verbazing is van zeer velen over het te dezer zake door b. en w. gevoerde beleid. Een circus hoort niet op de markt! Indien er ergens an ders in de stad geen plaats is, dan maar geen circus. Of kan de gemeente dat beetje staangeld soms niet missen? Spanjaarden uit Twente naar rampgebied Vijf Spaanse arbeiders zijn gisteravond als vertegenwoordigers van hun land genoten, die in de Tweatse textielindus trie werkzaam zijn, van de vliegbasis Twente rechtstreeks naar Barcelona ge vlogen. Zij zullen contacten leggen met familie leden, organisaties en instanties om in lichtingen te krijgen over het lot van hun familieleden in het rampgebied. De deputatie staat onder leiding van de Ktbrufl JHBjPBI werving van arbeidskrachten verzorgde. heer W agenaar, die in Barcelona voor de fabrikantenvereniging Enschede Idskrachte Het Indiase persbureau P.T.I. heeft ge meld, dat in Bajang, in het westen van Nepal, een opstand is uitgebroken. Een heden van het koninklijke leger zijn naar het betrokken gebied gezonden en trachten de rebellen te omsingelen, al dus P.T.L De opstand zou geleid worden door de zoon van een plaatselijke auto riteit. Bajang ligt op ongeveer 110 kilometer van de zuidelijke grens en ruim 55 kilo meter van de westelijke grens met In-, dia. Het Indiase persbureau heeft ge meld dat de. opstandelingen zich na zware verliezen in een botsing met het leger hadden teruggetrokken. De rege ringstroepen waren er in geslaagd de ontsnappingsweg van de rebellen af te snijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1