JONGENS PANTALON Twee Nederlanders in de voorste gelederen KREYMBORG WOENSDAG TIP Werkloosheid gedaald in probleemgebieden Opmerkelijk gesprek over toenadering NEDERLAND NOG STEEDS NIET ZEKER VAN EEN FINALEPLAATS Midget-golftoernooi op Domburgse baan ÜU12.®° GEEN SPOOR VAN IN INTERLAKEN VERDWENEN ROBERT VAN ZAANEN Voor 614 miljoen aan defensie-orders bij eigen industrie 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 In de oecumenische beweging Ooiland spreekt een woordje mee"Deze sportyell, die tijdens de Europese kampioenschappen weer vaalt heeft opgeklonken, werd dezer dagen ook gebruikt door Aad van Duist bij de introductie ran zijn N.C R.V.-programma „Wijd als de wereld", waarin hij een gesprek voerde over de ontwikkeling van de oecumenische beweging. „In de Geneefse staf van de Wereldraad van Kerken vormen de Nederlanders een van de grootste groepen", zei hij. Maar belangrijker is, dat zowel in de protestantse als rooms-katholïeke oecumenische beweging twee landgenoten op zeer vooraanstaande posten zijn gesteld: dr. Visser 't Hooft is sinds de oprichting van de Wereldraad van Kerken secretaris-geneiaal van deze organisatie, die nu 201 kerken omvat: de overgrote meerderheid van alle niet-r.-k. kerken. En dr. Willebrands, vroeger rector van het klein seminarie van Warmond, zetelt sinds 1961 in Rome als secretaris van het secretariaat ter bevordering van de eenheid der chris tenen. Aad van Duist, herv. theoloog en assistent-programmaleider van de N.C.R.V., is voor het tweegesprek tussen beide oecumenische „voortrek kers" naar Parijs getrokken. Want het mocht dan om landgenoten gaan, het betrof tegelijk drukbezette functionarissen, die wel veel reizen, maar zelden in eigen land zijn. Mgr. Willebrands loste echter alle moei lijkheden op door naar Parijs te ko men, waar het centraal comité van de Wereldraad van Kerken vergader de. Zo kon de opname gerealiseerd worden op de kamer die dr. Visser 't Hooft tijdelijk betrokken had in het Internationale Huis van de Pa- rijse Cité Universitaire. Het programma, dat uitgezonden werd op dezelfde tijd als de uur), zal mogelijk ontsnapt zijn aan de aandacht van velen, die er toch bij geïnteresseerd zijn. Trouwens: ook zij die de uitzendingen beluister den, zullen het gehoorde graag nog eens willen lezen. Na een introductie vroeg Aad van Duist beide gesprekspartners eerst te willen formeren wat zij, ieder voor zich, onder „oecumenische beweging" verstaan. Visser 't Hooft: De oecumenische be weging is de beweging van de ker ken en daarom ook van de leden van d© kerken, die samen zoeken om de wezenlijke eenheid te manifesteren de wezenlijke eenheid, die eigen lijk gegeven is in ons gemeenschap pelijk geworteld zijn in en behoren tót het Lichaam van Christus. Ik meen dat daar het wezenlijke mee gezegd is. Want het gaat er niet om iets nieuws te maken iets te ma ken dat om zo te zeggen niet bestaat maar het gaat erom iets, dat ge geven is in ons geloof aan Christus duidelijker uitdrukking te geven. Van Duist: Mgr. Willebrands, mag ik uw opvatting? Mgr. Willebrands: Oecumenische be weging zou ik willen karalrteriseren als die beweging en die arbeid, welke er naar streeft om alle christenen, die op het ogenblik van elkaar ver deeld zijn, in geloof, in kerkorde en in liturgische dienst tot elkaar te brengen in die éne kerk, die de Heer gesticht heeft en zoals dr. Visser 't Hooft zei een gegéven is, waarvan wij uitgaan. Wij katholieken menen daarbij, dat dit gegevene in de kerk ook altnd fundamenteel en wezenlijk bewaard gebleven is, waarbij van de andere kant toch ook de katholieken een beweging realiseren, omdat zij die eenheid, die voor hen in de kerk gerealiseerd is, een nieuwe en duide lijker en aan het Evangelie getrou wer beantwoordende gestalte willen geven. ZENDING EN OECUMENE Van Duist: De 19de eeuw is wel eens genoemd ..de eeuw van de zending" die „van <L Wat de waarde van deze aanduidin gen ook moge zijn, ze duidt toch in ieder geval op een bepaalde band. Is het niet zo, ar. Visser 't Hooft, dat na de eeuw van de zending de eeuw van de oecumene wel móést komen? Visser *t Hooft: Ik geloof dat men dat wel zeggen kan, maar dat het ook een beetje gevaarlijk is. want het ziet er dan naar uit alsof de zending ophoudt en de oecumenische bewe ging begint. Zo moet men het zeker niet verstaan. Wél mag men het zó verstaan, dat de oecumenische bewe ging door de zending als het ware op gang gekomen is. Hoe is dat gebeurd? In de eerste plaats doordat in de tijd van de zending de ogen open gegaan zijn voor het feit. dat het Evangelie het Evangelie voor de hele mensheid is, dat het Evangelie niet een provin ciaal karakter moet hebben, dat het Evangelie niet een zaak is, die één natie of één ras maar voor zichzelf moet houden en: dat de kerk een kerk is van alle rassen, alle naties, alle talen. Daar komt nog wat anders bij. Toen de zending begon, ió al gauw geble ken. dat het uitgaan van zeer ver schillende kerken naar het zendings- terrein dikwijls verwarring kon stich ten. Hoe konden wij werkelijk ge meenschappelijk het Evangelie uit dragen, wanneer we niet veel duide lijker maakten, dat wij samen uit dat Evangelie zó leefden, dat we ook onder elkander één waren? Daarom is vanuit de zending en ook vooral vanuit de jonge kerken die sterke drang gekomen tot éénheid en is het nog steeds zo, dat op het terrein van Dr. Visser 't Hooft en mgr. Wille brands (rechts) in geanimeerd ge sprek. de „jonge kerken" de meeste belang rijke stappen tot die éénheid geno men worden. WAARNEMERS Zowel dr. Visser 't Hooft als mgr. Willebrands vertelden op een desbe treffende vraag iets over de ontwik keling van de oecumenische bewe ging, ieder van uit een eigen ge zichtshoek, waarbij mgr. Willebrands iets over het komende concilie op merkte. De heer Van Duist sloot daarbij aan met de volgende vraag: Het is toch wel opmerkelijk, dat in 1948 bij de oprichting van de Wereld raad van Kerken de r.-k. waarne mers werden teruggetrokken, terwijl nu voor het eerst in New Delhi wel officiële waarnemers aanwezig wa ren. Acht U dat er tussen 1948 en 1962 sprake is van een zeer belang rijke ontwikkeling? Mgr. Willebrands: Dat is er ongetwij feld. Aan beide zijden is een ontwik keling in de zin ook van vooruit werking met eikaar mogelijk maakt en die net langzamerhand zeer moei lijk maakt om zó langs elkaar heen te blyven werken en heen te blijven leven, dat men niet meer kennis neemt van de grote gebeurtenissen over en weer. Het beste bewijs daar voor is de zending van waarnemers. Van Duist: Dr. Visser 't Hooft, zoudt U van uw kant ook iets willen zeg gen over de betekenis van de waar nemers wederzijds? Visser 't Hooft: Voor ons is het een groot voordeel geweest, dat het nu mogelijk was bij de voorbereiding van de conferentie in New Delhi op een veel geregelder en officiëler wijze voeling te nemen over een uitnodi ging aan waarnemers van de r.-k. kerk dan vroeger het geval was. Dat is het voordeel, dat we nu geregelde contacten met het secretariaat voor eenheid in Rome hebben dat ik eenvoudig aan mgr. Willebrands een brief kan schrijven, waarin gezegd wordt dat we graag waarnemers zouden hebben en dat dan het secre tariaat de verantwoording op zich neemt om deze waarnemers uit te zoeken en te benoemen. Het is voor ons nuttig, dat het Vati- caan goed geïnformeerd is uit de eerste hand over wat we doen, zodat allerlei verkeerde opvattingen ver meden kunnen worden. Omgekeerd hebben wij nu de uitnodiging gekre gen om vanuit de Wereldraad waar nemers te sturen naar het Tweede Vaticaans Concilie. Dat verheugt ons ook, want dat is voor ons weer een wijze, waarop we uit de eerste hand ingelicht kunnen worden over het werk van het Tweede Vaticaans Con cilie, waarbij uiteraard, ook al is het een concilie van de Katholieke Kerk voor de Katholieke Kerk, een heel aantal onderwerpen ter sprake komt, die voor ons als beweging, die het om de eenheid van de christenen te doen is, van het allergrootste belang zijn. OOSTERSE KERKEN Van Duist: Sinds de Assemblee van New Delhi vorig jaar kan de Wereld raad niet meer beschouwd worden als een zaak van alléén anglicaanse en protestantse kerken. Dr. "Visser 't Hooft, zoudt U in dit verband iets wilen zeggen over de betekenis van de Oosters-orthodoxe inbreng in de Wereldraad Visser 't Hooft: Men moet niet ver geten dat we al van het begin af een inbreng van Oosters-ortnodoxe kerken gehad hebben. Het Ooecume- nisch Patriarchaat van Constantino- pel heeft een zeer belangrijke rol gespeeld reeds bij het begin van de oecumenische beweging. Maar het is een feit, dat in de hele eerste periode van de Wereldraad er een relatief kleine groep orthodoxe kerken in de Wereldraad was en dat daarom de indruk altijd ontstond dat net toch wel een zeer overwegend protestant- se-anglicaanse beweging was. Nu is dat zeker in New Delhi veranderd, toen de grote orthodoxe kerken van Rusland en de kerken van Roeme nië, Bulgarije en Polen opgenomen zijn En hier in Parijs is men weer een stap verder gegaan. We staan aan het begin van een groot gesprek van Oosterse en Westerse tradities die zo heel lang van elkaar geschei den geweest zijn. En nu moeten we allemaal pogen die Oosterse kerken veel beter te leren kennen. We kun nen ontzaglijk veel van ze leren. Juist omdat net kerken zijn, die veel geleden hebben, ook kerken die een schat aan christelijke mystiek in zich dragen, kerken waarvan het liturgi sche leven rijk is. En dat zijn alle maal dingen die we van hen krijgen kunnen, maar zij kunnen zeker ook een heleboel van de Westerse kerken leren. Van Duist: Monseigneur Willebrands, Is het niet mede door deze ontwikke ling. de vrij massale intrede van de Oosters-ortnodoxe kerken in de We reldraad. dat daardoor ook de aan dacht van het Vaticaan meer cen traal op de Wereldraad is gericht? Mgr. Willebrands: Nu de orthodoxe wereld in de overgrote meerderheid van haar leden en ledenkerken in de Wereldraad aanwezig is, is de We reldraad ongetwijfeld een centrum van oecumenische activiteit, dat alle andere min of meer samenvat en een bepaalde oriëntatierichting bepalen kan, en dat voor ons zeker het be langrijkste centrum van dit werk is. Wat wij zien als met ons zoekende om de eenheid van alle christenen in de kerk van Christus op te bouwen. Ofschoon wij daarover ecclesiologisch verschillen met andere kerken, dus ook met de ledenkerken van de We reldraad, verschillen wij niet in de zelfde mate omtrent het ideaal en omtrent de overgave en omtrent de opgave die gesteld is aan ieder van ons en aan ons als gemeenschap, om in deze richting te werken. VAN ALLEEN NAAR SAMEN Van Duist: Dr. Visser 't Hooft, Mon seigneur Willebrands is eigenlijk al ingegaan op de laatste vraag die ik had willen stellen, nJ. of de moge lijkheid aanwezig is van een wezen lijke, diepe groei naar elkaar. Zoudt U tot slot van dit gesprek daarover nog uw mening willen geven Visser 't Hooft: Ik zou willen zeggen, dat, als we bedenken wat in dat op zicht zo in de laatste tien of twintig jaar gebeurd is, we dan goede moea mogen hebben want ik geloof dat we op het ogenblik bezig zijn tot een dialoog te komen en dat is het eerste nodig. De kerken hebben, als ik het zo mag uitdrukken, monologisch ge leefd. Ze hebben niet werkelijk ern- Ze heb- gekeken en niet genoeg naar de andere kerken, en nu komt er een nieuwe mogelijkheid tot een gesprek. Mijn hoop is dat het Concilie juist een gelegenheid zal zijn. waarbij die gesprekssituatie dui delijker wordt. Wat is een gesprek? Het is een luis tering naar elkaar. Het is ©en ernstig nemen van de vragen die de ander stelt. Ik hoop dat we nu in een tijd gekomen zijn waarin dat werkelijk van beide kanten gebeuren zal. Wat er dan daarna gebeurt, welke vor men dan ons verder naar elkaar toe groeien nemen zal, dat weten we niet tevoren. Dat hoeven we ook niet te weten. Het is eigenlijk een kwestie van gehoorzaamheid. We hebben deze opdracht gekregen. Het zoeken naar de eenheid is niet een soort hobby, is niet een soort luxe, het is een ge hoorzamen aan iets wat in het wezen van de kerk gegeven ïs en dat een stuk van de opdracht van onze Heer Jezus Christus is. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Heerewaarden G. Oudeman te Nïeuwenhoorn; beroepen te Haren Gr. T. Offringa te Katwijk aan Zee; be roepen te Oldebroek vac. J. Ferwelius, J. J. Poots te De Bilt; beroepen te Eind hoven 7e pred. plaats L. Zwanenburg te Gron. oost; beroepen te Krimpen a. d. Lek V. C. van Bart te Ter Aa; aangenomen naar Heinkenszand H- Kwakkelstein vic. te Rotterdam-Vree wijk; bedankt voor Hoogeveen vac. ds. H. van der End, B- Eysenga te Barne- veld- GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen a- d. Rijn vac. G. Mulder G. A. Westerveid te Dussen (N.-Br.); beroepen te Aalten vac. R. Siertsema H. B. Weyland te De Lier; beroepen te 't Harde P. S. Veldhuizen te Wormer; beroepen te Helpman Gr. 2e pred. plaats H. Alting te Uithuizer- meeden; aangenomen naar Krabben dam A. C. v. d. Horst kandidaat te Alkmaar; benoemd tot hulpprediker te Amsterdam N. J. Dijk te Tuindorp Oostzaan; benoemd tot hulpprediker te Den Haag-Z. ds. Y. I. Groenenberg, laatstelijk predikant te Nieuweroord die deze benoeming ook aannam. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Oud-Beijerland R. Slofstra te Harderwijk. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Borssele A. F. Honkoop te Goes. NEDERLANDSE DEELNAME OECUMENISCH CONCILIE Tegen tien oktober zullen alle reside rende bisschoppen van Nederland met hun secretarissen naar Rome vertrek ken om deel te nemen aan het oecume nisch concilie. Ook mgr. J. W. M. Bae- ten, emeritus bisschop van Breda en mgr. J. W. M. Bluijssen, hulpbisschop van Den Bosch, zullen naar Rome ver trekken, alsmede enige theologische en administratieve medewerkers: mgr. prof. dr. J. C. dc Groot, bisschoppelijk gedelegeerde voor het oecumenisch werk en voorzitter van de Sint-Willibrordver- jing, prof. mag. dr. E- C. F. A. SchilleDeeck, hoogleraar te Nijmegen en prof. dr. C. J. de Jong, professor aan het seminarie te Koeven, tevens ver bonden aan de kerkelijke rechtbank van het bisdom Breda. Mgr. Th. G. A. Hen- driksen, hulpbisschop van Utrecht, zal voorlopig in Nederland blijven. De vroe gere bisschoppen van Den Bosch, mgr. W. Mutaerts, en van Haarlem, mgr. J. Huibers, hebben bericht van verhin dering gezonden om redenen van ge zondheid en ouderdom. 9 Het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat de jongste bomaanslagen in diverse Spaanse steden hel werk zijn geweest van een terroristische or ganisatie. die nu is opgerold. De leidende fi guren van deze organisatie zitten gevangen. Het ministerie beschuldig, communisten „en andere oppositie-groepen" ervan dat zij de aanslagen hebben voorbereid. De terroristen zouden zón opgeleid in °eti „school voor ter rorisme", gevestigd in Toulouse. Schaakolympiade te Varna Mogelijkheid dat Polen een spaak in het wiel steekt Maandag werden in de Schaakolympia de te Varna alleen de afgebroken par tyen uitgespeeld, een gebruikelijk pro gramma voor de laatste dag 'vooraf gaande aan de laatste ronde van de voortoernoolen. Er is nog altijd geen ze kerheid dat Nederland de finale zal ha l-en. De kans dat Polen tot de hoogste drie plaatsen zal doordringen, is nanie- lük nog steeds aanwezig! ondanks de 4^0 overwinning van het Nederlandse viertal op dat land. In de ronde van zondag liepen de Polen immers een half punt in, doordat zij met 2%-l'/z van IJs land wonnen en Nederland tegen Zuid- Slavië niet verder kwam dan een overigens op zichzelf zeer verdienstelijk gelijk spel: 2-2. De achterstand van Polen bedraagt nu nog anderhalf punt, zodat de partijen van de laatste ronde beslissend zullen zijn voor kwalificatie. Ons land komt daarin uit tegen Tsje- cho-Slowakije, dat met Nederland mo menteel de tweede en derde plaats deelt. Polen treedt aan tegen Frankrijk. Een grote nederlaag van de Fransen zou dus of voor Nederland of voor Tsjccho- Slowakije fataal kunnen worden. Geen licht De meeste spelers gejoten maandag dus van een vrije dag. Dat was ook wel nodig na de emoties van de vo rige ronde, toen een kwartier voor het verstrijken van de speeltijd in ge heel Varna de elektrische stroom uit viel. De klokken werden toen in het duister stilgezet en de spelers heb ben twee volle uren moeten wachten voordat het licht weer aanging. Pas daarna kon het laatste kwartier wor den gespeeld. Het werden opwinden de minuten, omdat tal van spelers in tijdnood verkeerden. Het spreekt vanzelf dat het aantal fouten dat ge maakt werd, groter was dan nor maal. Maar slechts in één geval heeft dat tot een protest aanleiding gege ven. GriiDkenland eiste namelijk dat de partijen overgespeeld moesten worden. Het protest werd evenwel afgewezen. Het Nederlandse, viertal heeft zich door die hinderiyke interruptie niet van de wijs laten brengen. Grootmeester Tri- funovlc en dr. Euwe speelden een Slavi sche verdediging, welke tot allerlei ver wikkelingen leidde. De oud-wereldkam pioen zag zijn pionnënstelling in gevaar gebracht, maar kweekte tegenkansen door de sterke postering van zyn paar- D'onner en Matanovic kwamen in een Nimzo-Indische verdediging tot een eindspel waarin de Nederlander het lo- perpaar had, tegen de Zuidslaviër de beste pionnensteiling. Dit duel eindigde na dertig zetten in remise. Dc partij Ivkov-Bouwmeester was een klassiek dame-gambiet met de z.g. Las- ker-verdediging. Ook deze partij eindig de spoedig in remise door herhaling van zetten. Langeweg en Parma speelden een Indi sche verdediging, creëerden een vrij moeilijke stelling, waarbij de torenlijn werd geopend. De zware stukken wer den echter geruild en toen werd ook in deze partij tot remise besloten. De resultaten van de zesde en achtste ronde zijn: groep A: achtste ronde: West-DuitslanrlZweden 2 Vèl'.s SpanjeOost-Duitsland 1!-=2VaNoor- wëgen-Griekenland lVs-lYs (1 afg. partij); Rusland—België 2*4—1% (1 afg. partij) Groep B zesde ronde: Verenigde Staten Roemenië 2Vu114: BulgarijeTu nesië 31; ZwitserlandIsraël 2% 3 V4; Mongolië-Porto Rico 2 '4-1 '4 Groep C achtste ronde; IJslandPolen 1 2 'i; FrankrijkUruguay 2 V4>4 (1 partij afgebroken); Zuid-Slavië Nederland 22; Tsjecho Slowakije Cyprus 40; LuxemburgFinland 0- Groep D achtste ronde: Oostenrijk- Albanie 31; ArgentiniëHongarije 22: IndiaGroot Brittannië 04; IerlandCuba 13; IranDenemarken '4—3 >4. De standen In de verschillende groepen luiden met nog een ronde te spelen: Groep A: 1 Rusland 23.5 pnt.; 2 Oost- Duitsland IS pnt.; 3 West-Duitsland 16,5 pnt; 4. België 16 pnt.; 5. Spanje 15 pnt.; 6 Zwaden 14 pnt.; 7 Noorwegen 11,5 pnt. (1); 8 Noorwegen 11,5 pnt. II); 8 Turkije 7,5 pnt.; 9 Griekenland 4,5 pnt. (1); Groep B: l. Ver. Staten 20 pnt.; 2 Roemenië 18 pnt.; 3 Israël 10 pnt.: 4. Mongolië 9 pnt, (1); 5 en 6 Porto Rico en Zwitserland beide 7.5 pnt. 7 Tunesië 5 pnt.; Groep C: 1 Zuid-Slavië 23,5 pnt.; 2. en 3. Nederland en Tsje- cho-Slovvakijc elk 23 pnt.; 4 Polen 21,5 pnt.; 5 IJsland 19 pnt.; 6 Finland 17,5 pnt.; 7 Frankrijk 15,5 pnt. 8 Uruguay 12 pnt.; 9 Luxemburg 3,5 pnt.; 10 Cy prus 0,5 pnt.; Groep D: 1. Argentinië 25,5 pnt.; 2 Hongarije 25 pnt.; 3 Oos tenrijk 18,5 pnt.; 4 Denemarken 18 pnt. 5 Cuba 17 pnt.; 6 Engeland 15,5 pnt.; 7 Albanië 14 pnt.; 8 India 13,5 pnt.; 9 Iran 6,5 pnt.-; 10 Ierland 6 pnt. In liet aanstaande weekeinde, zaterdag en zondag, wordt op de midget-golfbaan vaii Dom lm rg het eerste toernooi ge houden. Op bet spel staat het kam pioenschap van Domburg, waarvoor de goifenthonsIaHten van Domburg en om geving (Walcheren) zich kandidaat kunnen stellen. Vrijdag kan er inge schreven worden, waarna zaterdag en zondag van 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds gespeeld wordt. Er zijn een wisselbeker en 6 prijzen voor de zeven beste midgetgolfspelers. Iedere deelnemer speelt zijn partij, waarna tot slot aan de hand van de resultaten uitgemaakt zal worden of er indien er enkelen gelijk eindigen een competitie voor de prijzen gespeeld moet worden. VERBETERDE UITSLAGEN In de ultslagendlenst van het Zeeuwse afdelingsvoetbal zijn enkele onjuisthe den geslopen. Zo won Koewacht H niet met 61 van Sluiskil, maar met 32. De uitslag van Retranchement HRCS III was met 72, maar 62. en die van Clingc III—Ria W 2 niet 6—2, maar 72. Voorts won Philippine H met 61 inplaats van 41 van Sluiskil III. ter wijl de uitslag van Hansw. Boys tegen Zierlkzee II niet 90 maar 80 was. Advertentie Waarborg kwaliteit. Terlenka 55/45, unie en multicolors. Alleen gel dig 26 september a.s. voor leeftijd 6 jaar kl. stijging p. m. 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland Lange Delft 60 - C2 - Middelburg Walstraat 84 - Vlissingcn Regionale industrialisatie Gemeenten treden na selectiever op (Van onze Haagse redactie) Het aantal nieuwe vestigingen, dat in het kader van het regionale be leid voor toepassing van de premie- en prijsreductieregeling in aanmer king komt, steeg van 1 augustus 1961 tot 1 augustus 1962 met 37. De verwachte toeneming van de werkgelegenheid in alle vanaf 1959 gepremieerde bedrijven tezamen bedroeg op 1 augustus 1962 ruim 28.000 tegen bijna 24.000 op 1 augustus 1961. De gemiddelde werkloosheidscijfers zijn sterk ge daald. Het hoogst zijn zij nog in het noorde lijk probleemgebied, waar echter de werklozen boven de 40 een steeds groter deel van het totaal gaan uitmaken. Dit deelt de minister van economische za ken mede in zijn memorie van toelich ting op de begroting voor 1963. Hoe verheugend het succes van het stimuleringsbeeld op zichzelf ook is, het gevaar is volgens de minister niet denkbeeldig, dat de uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen in de probleemgebieden tijdelijk sneller zou gaan verlopen dan overeenkomt met het beschikbare aanbod van werk krachten. Dit zou de verdere ontwik keling in deze gebieden kunnen scha- den- De minister wijst erop, dat vele bestu ren van kerngemeenten bij het stimule ren van nieuwe activiteiten dan ook meer en meer selectief optreden. Gege- IN MIDDEN-EN KLEIN BEDRIJF GUNSTIGE ONTWIKKELING (Van onze Haagse redactie) De ontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf is in de afgelopen jaren niet ongunstig geweest, aldus minister De Pous in zyn memorie van toelichting op de begroting van economische zaken voor 1963. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek nam de gemiddelde geldomzet bij de gehele detailhandel in 1960 ten opzichte van 1959 toe met 8 procent. De toename in 1961 bedroeg 6 procent ten opzichte van I960. In deze stijging heeft ook het midden- en klein bedrijf een belangrijk aandeel gehad. De detailhandel geeft structureel een opmerkelijk versnelde ontwikkeling te zien, terwq'l daarnaast de concurrentie tussen de verschillende bedrijfsvormen in deze sector bijzonder actueel is ge worden, aldus dè minister. Het totale aantal verkoopplaatsen liep volgens go- gevens van het Centraal Registratiekan toor Detailhandel-Ambacht van ruim 209.000 op 1 januari 3961 terug tot 204.000 op 1 januari 1962. Van deze te ruggang is echter een belangrijk deel bijna 2Ó00 toe te schrijven aan een af voering uit de registratie op grond van een nieuwe afbakening van de detail- handclsfunctle. Tegenover de verminde ring van het aantal verkoopplaatsen staat een verdere groei van de gemiddel de ondernemingsomvang. Het aantal zelf bedieningszaken is in 1961 snel ge stegen, namelijk van 2200 tot bijna 2900. Medio 1962 bedroeg het aantal circa 3100. Bij het begin van dit jaar waren er 50 supermarkten. Ouders: „geen avonturier" Politie sluit misdrijf niet uit (Van onze correspondent) De Eindhovense politie heeft nog geen aanwijzingen ontvangen na dat zij wijdag het signalement heeft verspreid van de 16-jarige Eindhovense scholier Robert Jaco bus van Zaanen, die op 27 augus tus in Interlaken (Zwitserland) het laatst is gezien. Dc scholier, die daar met een aantal le den van de Noordbrabantse schaakbond vertoefde, is op de ochtend van de 27e augustus zijn hotel binnengegaan en daarna verdwenen. Ter plaatse is toen dagenlang gezocht, omdat een ongeluk werd vermoed. De reden, dat do Eind hovense politie thans, bijna een maand na de verdwijning in Zwitserland, In VERSLAG DUEL MIDDELBURG- NIEUWDORP VERDWEEN Door een technische fout zijn do Zeeuw se zaterdagvoetballers, die uitkomen in de landelijke vierde klas, niet geheel aan linn trekken gekomen in ons blad van gisteren. Het verslag van de wed strijd MiddelburgNicuwdorp (31) werd namelijk weggelaten uit het over zicht. Onder het kopje Middelburg Nieuwdorp werd het verslag geplaatst van de wedstrijd SVV '54Spui (94). Hier alsnog het verslag van de wed strijd: MIDDELBURG—NIEUWDORP 3—1. tegenstand. speltype kwam in deze wat rommelige wedstrijd tot uiting- Het was Nieuwdorp dat na 15 minuten na een verwarde si tuatie voor het doel van Flipse door een doelpunt van W. de Kok een 01 voorsprong nam. Het duurde tot dc 30e minuut voor Brouwer met een hard en onhoudbaar schot doelman Traas kon laten vissen (11). Middelburg kreeg een licht overwicht, maar tot aan de rust werd er niet meer gescoord. Nn de rust duurde het nog tot de 30c mi nuut voor Dirven een doorloopbal op de juiste wijze afrondde (21). De vermoeidheid ging toen een woordje meespreken en toen Brouwer na 35 mi nuten een hard schot loste, dat Traas te machtig bleek, was het pleit defini tief beslecht (31). het feit dat men geen mogelijkheid on benut wil laten om de jongen op te spo ren. Directe aanwijzingen dat men niel met een ongeval heeft te maken doch met misdryf zijn er niet, doch men sluit dit laatste toch niet uit. Ook acht men het niet uitgesloten dat de jongen in Nederland vertoeft, maar ook hierover bestaat geen enkele ze kerheid. De opsporing in Zwitserland is. nadat, in de avond van de 27e augustus dc jon gen als vermist werd opgegeven, groot aangepakt. De Zwitserse politie neeft dagenlang gezocht in de bergen in de omgeving van Interlaken en aan de schoolkinderen zijn by het zoeken inge schakeld. Dit alles heeft geen resultaat opgele verd. De theorie van een ongeluk heeft men thans, zowel in Interlaken als in Eindhoven, laten varen. nooit moeilykheden heeft gegeven en ook niets van ©en avonturier in zich heeft. Hy was een uitstekende scholier met belangstelling voor studie en scha- Lagarde vervangt Van der Merwe Doelman Van dor Merwe van N.A.C. zal woensdag in Kopenhagen in de wedstrijd van het Nederlands elftal tc- fen Denemarken worden vervangen oor Lagarde (SC Enschede). Van der Merwe heeft zondag bij een botsing met dc Ajacied Cees Groot een scheuring in een middenhands beentje opgelopen. Aan dc reserves is thans Jongbloed (D.W.S.) toege voegd. De plaats van Jongbloed op het reserve bankje bij Jong OranjeJong-Dene- marken, dinsdag in Veendam, wordt nu ingenomen door Van Zoghei van D.O.S- Moordenaar van diamanthandelaar ontoerekenbaar Dc 34-jarige student Simon Luria, die in maart van dit jaar werd gearresteerd na een Antwerpse diamanthandelaar te hebben vermoord, is door een medisch college ontoerekenbaar verklaard. Hy zal niet wegens moord terechtstaan, doch ten hoogste voor 15 jaar in een in richting voor zwakzinnigen kunnen worden opgesloten. De duur zal op een later tijdstip door de rechter worden bepaald. ven deze ontwikkeling heeft de minister, na overleg met de provinciale besturen, met ingang van 1 september j.l- de on langs bekendgemaakte wijzigingen in de premie- en prijsreductieregeling aange bracht. De minister deelt mee, dat in de loop van 1963, naar aanleiding van het on derzoek, dat thans in de probleemgebie den en enkele andere streken wordt in gesteld, kan worden nagegaan welke vormen het regionale beleid in de ver dere toekomst zal moeten krijgen. Voor bet- komende begrotingsjaar zal het laatste jaarprogramma van het meerjarenplan 3960-1963 voor de verbe tering van de infrastructuur in uitvoe ring kunnen worden genomen. Van de f 130 miljoen, die daarvoor beschikbaar zijn, is dan ongeveer 117 miljoen toe gezegd. OMSTREEKS NIEUWJAAR: NOTA OVER DE INDUSTRIËLE ONTWIKKELING (Van onze Haagse redactie) Omstreeks de jaarwisseling zal bij de Staten-Generaal een nota worden ingediend, waarin een overzicht zal worden gegeven van de industriële ontwikkeling in de derde industrialisatiepe riode 1957 tot 1962 die in middels is verstreken. In deze nota zal ook aandacht worden geschonken aan de toekomstige ver dere expansie van de industrie. Dit deelt de minister van economische zaken, drs. J. IV. de Pous, mede in de memorie van toelichting op zijn be groting voor 1963, die daarom slechts énkele summière mededelingen bevat betreffende de industrialisatie. De industriële investeringen stegen in 1961 tot f 3005 miljoen. Naar volume gemeten, betekent dit een stijging met 31 procent ten opzichte van 1960. Gezien echter de stijging met bijna 15 procent in 1960 blijkt hieruit een duidelijke vertraging in de ont wikkeling. Ongetwijfeld was ook ditmaal een aan zienlijk deel van de investeringen be stemd voor verdere mechanisering van het produktieproces in verband met bestaande personeelstekorten, aldus de minister. Hoewel deze tekor ten veelal nijpend bleven steeg de personeelsbezetting in de industrie (in manjaren uitgedrukt) van 1.765.000 tot 1.805.000. dat wil zeg gen met ruim 2% procent. (Van onze Haagse redactie) Van de f 1084 miljoen, die in 1961 door de strijdkrachten werden aangewend voor materiële voorzieningen, is cir ca f 614 miljoen by het Nederlandse bedrijfsleven aim orders onderge bracht. Het restant, ad f 470 miljoen werd aan orders in het buitenland besteed. De Nederlandse industrie kreeg in 1961 voor een bedrag van f132 miljoen aan buitenlandse orders voor de leve ring van militaire goederen. Bijna de helft hiervan kwam voor rekening van dc Duitse bondsrepubliek. Voorts werden orders ontvangen tot een be drag van f 57 miljoen voor voedings middelen ten behoeve van buitenland se strijdkrachten. Aldus deelt dc mi nister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, mede in de memorie van toelichting op z(Jn begroting voor 1063. In de begroting van economische zaken Is een bedrag van f 3 miljoen opgeno men voor het verlenen van bijdragen aan militaire research- en ontwikke lingsprojecten, die zowel uit militair als uit economisch oogpunt mede in het kader van de N.A.V.O.-samen- werking van groot belang worden geacht. ASTRONAUTEN BETREKKEN HUN POSTEN Dc Amerikaanse astronauten zyn uitge zworen over dc gehele wereld. Met hen zijn andere functionarissen van het Houstons centrum voor de be- Hawaii, Afrika en het gebied van de Indische Oceaan. Het zyn de mannen die de luisterposten zullen bemannen waarmee de aanstaand© ruimte- vlucht van Walter Shirru zul worden gevolgd. Zjj zullen zorgen voor de registratie van hartslag en dergelij ke, terwijl dc astronauten dc ge sprekken zullen voeren. Gordon Cooper, dc back-up astronaut zal op de Kaap zelf aanwezig zijn en dc technici helpen by het controleren van het; ruimtevaartuig. Deke Slay- ton heeft deze keer de rol van „Cap- com", Capsule Communicator op de Kaap. De man die de belangrijkste gesprekken met. Shirra zal voeren op het moment dat deze over Oost- Amerika gaat, Op Point Arquello in het westen zal John Glenn de micro foon hanteren. Scott Carpenter zal het contact onder houden van Guaymas in Mexico. Vir gil Grlssom zal dat doen vanuit het eiland Kaui, in Hawaii. Alan She- pard zal zich aan boord van de „Rose Knot" bevinden in dc Phllip- pijnse wateren, Zijn stem zal als laatste ln do ruimtecabino klinken, vlak voordat Shirra de remraketten in werking zal stellen. Er zal een nieuwigheid worden inge voerd bij deze ruimtevluchl. Terwijl Shirra zyn baantjes om de aarde be schrijft zal er een open telefoonver binding bestaan een zogenaamde conferenticiyn - - lussen het centrum in Houston cn de Mcdonncllfabric- ken die de capsule hebben gebouwd. Zo kan men, mocht zich een pro bleem voordoen, onmiddellijk gebruik maken van alle deskundige hulp. Anti-rookmagiër veroordeeld De 30-jurige los werkman Robert Jasper G. de Amsterdamse rookmagiër, is door de appellenkaincr van de rechtbank te Amsterdam gisterochtend bij verstek veroordeeld tot een boete van 'f 25 of rijf dagen en een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes dagen met een proeftijd van twee jaar wegens het bekladden van rcclamehiljetteii voor sigaretten merken iu Amsterdam niet hét woord „kanker". De appcllenkamcr bevestigde hiermede het vonnis vnn de kantonrechter van 27 januari van dit jaar. De officier van justitie had veertien dagen geleden be vestiging van het vonnis van de kanton rechter geëist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 4