PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ARGENTIJNSE REBELLENLEGER HEEFT DE STRIJD GEWONNEN BERGEN OP ZOOMS DIACONESSENHUIS OP GUNSTIG PUNT VOOR TH0LEN Trein ontspoord: één dode en vier gewonden Opstandelingenleider beveelt nu het leger Bezorgdheid over de situatie in Merauke Voetballer schoot: bril stuk, ruit kapot... MR. BURGER COMMANDEUR ORANJE-NASSAU RESIDENTEN DOOR V.N.-FUNCTIONARISSEN VERVANGEN PASTOOR EN DOMINEE RUILEN VAN KANSEL Korter dienen voor militairen uit N.-Guinea ENGELAND VASTBESLOTEN TOT POLITIEKE UNIE TOE TE TREDEN Na botsing met bromfiets EÉN DODE BIJ AUTO-ONGELUK Bommen ontdekt in St. Pieter 205e jaargang - no. 225 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie P Vli8slngen. Walstraai 68-60 tel S Zierilwee' red. tel. 2426 adra. tel Maandag 24 sept. 1962 i. Min. per adv 4.— Injez med, S s tarief Kleine adv i 8 regels) 25 ot per regel (min. f 1.25). ..Blieven bur. i dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Pagina 3 PRESIDENT GUIDO KOOS WINNENDE PARTIJ De rebellerende legereenheden in Argentinië, die plotseling de steun kregen van president José M. Guido, hebben gewonnen. De strijd is voorbij. Overtuigend beslist in het voordeel van de „blauwen", die zowel op de grond als in de lucht verre de meer dere waren van de „loyalisten". Het zal velen niet helemaal duidelijk zijn waarom er gevochten werd en hoe de partijen en belangen in de strijd van positie schenen te veranderen. Het zal het evenmin geweest zijn voor het eerste slacht offer in de strijd in Buenos Aires. Een oude blinde man, die tikkend met zijn witte stok zijn weg zocht over het grote plein, toen daar plotseling de hel losbarstte. Hij werd getroffen, niemand weet door wie, viel neer en stond niet meer op. De strijd op de Plaza Constitution, begon, toen tanks van de rebellen er verschenen. Loyalisten hadden stelling gekozen in het gloednieu we hotel „Constitution". Straalja gers van de rebellen vlogen laag over het plein en de parken, die volkomen verlaten waren. Als antwoord openden de loyalisten vanuit het hotel met machinegeweren het vuur op de tanks. Deze schoten te rug met hun kanonnen. Het gloednieuwe hotel werd ernstig be schadigd. De zevende verdieping werd geheel stuk geschoten. Achter de rebellen kwamen de ambu lances om de gewonden op te halen- De rebellen leverden vijfmaal slag tegen de loyalisten. Zij wonnen vijfmaal. Nieuwe officieren President Guido heeft intussen nieu we mensen benoemd in de generale staf. Het was de vorige staf waar tegen de strijd was ontbrand. De commandant van de rebellen, gene raal Juan Carlos Ongania, werd door Guido benoemd tot interim be velhebber van de landmacht. Hij veivangt generaal Jyian Carlos Lio- rio, de bevelhebber van de loyalisten, die gevangen werd genomen. Eveneens gearresteerd werd Lorio's chef staf, neraal Bernardino Labayru. Een derde loyalistencommandant in het noorden van het land gaf zich over. Marine neutraal De marine is in het conflict neutraal gebleven. De loyalisten hebben nu zowel politiek als militair het loodje gelegd. Vrijdag ontsloeg Guido generaal Lorio- Guido sloot zich aan bij de rebellen, die na tionale verkiezingen willen doen hou den om te voorkomen dat het land in handen zal vallen, van een militaire dic tatuur. De ministeries van defensie, marine en luchtmacht zijn thans onbeheerd. President José Maria Guido heeft Je leden van het kabinet bijeenge roepen om te spreken over de vol gende stappen die moeten worden genomen. NOODTOESTAND IN GHANA De regering van Ghana heeft za terdag voor de hoofdstad Akkra en omgeving de noodtoestand uit geroepen in verband met de bom explosies van de laatste tijd. Alle openbare samenkomsten en op tochten zijn verboden. Donderdagavond ontploften twee bom men tijdens een optocht in Akkra ter ere van president wame Nkroremah, die de volgende dag 53 jaar zou worden. Een aantal mensen werden gewond. Drie zijn overleden. Koningin Juliana heeft mr J. A. W. Burger, die met ingang van het nieuwe zittingsjaar is afgetreden als voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de P.v d.A., wegens zijn grote verdiensten voor land en volk benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus maakte dit zaterdag bekend tijdens een openbare vergade ring van de partijraad van de P-v.d-A. in Amsterdam, waar afscheid werd ge nomen van mr. Burger als fractieleider. De bewindsman hing de tekenen van deze koninklijke waardigheid'om de hals van de socialistische leider, die in zjjn afscheidsspeech beklemtoonde dat zijn heengaan uit de Tweede Kamer geen heengaan uit de politiek betekent. Te voren luisterde hij naar toespraken van de heren M. J. van Poelje, namens het gewest Zeeland van de P.v.d-A., waar mr. Burger sinds 1946 lijsttrekker is geweest. Joh. Willems namens de P.v.d. A.-Tweede Kamer-fractie, drs. D. Roe mers voorzitter van het N.V.V-, profes sor dr. A. Vondeling, de opvolger van mr. Burger als fractie-leider, minister mr. E. H. Toxopeus en J. G. Suurhoff, voorzitter van de P.v.d.A-, die namens deze partij, het N.V.V., de Tweede Ka mer-fractie, de Arbeiderspers en de Cen trale de afgetreden fractie-voorzitter de bouwtekening voor een zeilboot aanbood. De afscheidsbijeenkomst werd bijge woond door talrijke politici van veschil- lende partijen. „Wij hebben in Zeeland altijd vertrouwen gehad in onze lijst trekker zei de heerr Van Poelje o.a. In zijn met geestige opmerkingen en anecdotes doorspekte afscheidsspeech wilde mr. Burger vooral „een misver stand" wegnemen: de door velen, en ook onlangs nog door het C.H-U.-Ka- merlid Melema verkondigde mening, dat hij als fractieleider zou zijn „wegge schreven". Mr. Burger zei dat het be slist niet zijn bedoeling is de politiek vaarwel te zeggen. „Daar waar poli tiek gemaakt wordt, denk ik niet te zul len ontbreken". Waanzinnig vond hij het dat een politicus vertrekt vanwege kritiek van een buitenstaander. „En waarom zou ik het dan wel doen?". Tweede inzittende V.N.-vliegtuig overleden Een van de negen overlevenden in het "V.N.-vliegtUig, dat boven Katanga is neergeschoten, is in het ziekenhuis van Kabalo,in ^JoorcJ-Katanga, overleden. Dit heeft de Zweedse defensiestaf in Stockholm meegedeeld. Eén inzittende van het vliegtuig, dat 10 Zweden aan boord had, kwam om het leven toen het vliegtuig bij het plaatsje Kaminza-Goie neerstortte. Volgens de Zweedse defensiestaf is het tweede slachtoffer aan kogelwonden overleden. Papoea's kregen wapens De Nederlandse regering heeft zich slechts met de grootste tegen zin neergelegd bij de beslissing van de militaire vertegenwoordiger der In het kader van de actie „Twee huizen voor één heer", waarin rooms-katholieken en hervorm den in St, Ocdenrode en in Son en Breugel streven naar een bete re verstandhouding, hebben bouw pastoor A. Klessèns en dominee J. de Pater een gezamenlijke kan- selboodschaji voorgelezen. Deze werd zondag in de katholie ke kerk in St. Óedenrode voor gelezen door de dominee, en door Je pastoor vanaf de kansel van de hervormde kerk in St. Óeden rode. Daarna voorts tijdens de ■ïervormde kerkdienst in Son. In deze gemeenschappelijke bood schap werd o.a. gezegd: „Wij heb- oen gemeend dit stuk te moeten opstellen om hier en daar een misverstand weg te nemen. Pas toor en dominee zijn niet by elk aar gekomen om theologische ge schillen t.e bespreken, maar om dat zij elkander wensen te zien als broeders In de zielzorg, en om dat zij hun parochie en kerkelijke gemeente zo graag zouden laten getuigen van de drang naar een heid. Veel belangrijker dan wat ons scheidt, is datgene wat ons bindt". En verder: „door zelf mede te werken aan eenheid in liefde tot elkander, zullen theologische ge schillen minstens hun scherpte verliezen". V.N., generaal Rikhye, de concen tratie van 350 Indonesische para chutisten rond Merauke te laten voortduren. De Nederlandse regering heeft het ci mando van de V.N. met nadruk gewezen op de moeilijkheden die na 1 oktober in Merauke kunnen rijzen. Dit is gisteren door Rikhye verklaard voor zijn vertrek naar New York, via Djakarta, Karatsji en Den Haag. De generaal vertrok per vliegtuig der V.N. naar Djakarta. Hij wordt op 30 septem ber op Schiphol verwacht. WAPENS De generaal bevestigde het gerucht dat parachutisten wapens hebben uitgereikt aan de pro-Indonesische bevolking, maa- ook had hij verno men dat Nederlanders wapens had den verstrekt aan Papoea's. De generaal achtte het wegsturen van de Indonesische parachutisten om deze redenen onaanvaardbaar: „in de eerste plaats achtten de V.N. en de Indonesiërs de aangeboden landmachtkazerne te Kaimana onbewoonbaar voor de Indo nesische parachutisten en ten tweede is er nog geen enkele klacht over het op treden van de Indonesische parachutis ten, waarvan er momenteel tweedui zend zjjn geconcentreerd bij Sorong, Falcfak, Kaimana en Merauke- VERVANGERS Rikhye kondigde aan dat de president van Merauke, Elbrink Jansen wordt vervangen door de Engelsman Luckham. Eon andere Engelsman, Ravvlings, wordt de hoogste burgerlijke functiona ris In liet gebied van Biak en een Bir maan, Monyit, wordt resident van Hol- landia. Aan het hoofd van de Papoea- politic komt een Engelsman te staan die vroegerr hoofd van politie in Ghana was. 9 In de Nigeriaanse nootdstad Lagos zijn drie personen in hechtenis genomen op be schuldiging van verboden wapenbezit. In to- taal werden o.a. negen machinegeweren, 13 automatische pistolen, tien revolvers en patronen in beslag genomen. Tanks van het garnizoen Campo de Mayo, het hoofdkwartier van de rebellen, voerden een bombar dement uit op het arsenaal Este- ban de Luca aan de Riachulela ri vier tussen Buenos Aires en Avel- laneda. De foto geeft hiervan een Cubaanse suiker in beslag genomen Rusland heeft bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen het „onrechtmatig in beslag nemen" van een lading suiker, die door een Brits schip uit Cuba de Sowjet-Unie werd vervoerd. Autoriteiten hebben in Porto Rico een partij Cubaanse suiker in men, die door het Britse Streatham Hill werd vervoerd een Russische haven. De Westduitse regering heeft zaterdag State Department ervan in kennis ge steld, dat het de handel met Cuba zal verbieden. beslag geno- 2 vrachtschip (Van onze Haagse redactie) Naar we vernemen is op het departe ment van defensie in onderzoek de mo gelijkheid van een verkorting van de diensttijd voor bepaalde groepen mili tairen, die in Nieuw-Guinea dienst heb ben gedaan. Men overweegt, zo deelde men ons mee, militairen, die naar Nieuw-Guinea wer den uitgezonden en nog minder dan twee maanden te dienen hebben, onmid dellijk met groot verlof te sturen. Voor de militairen, die nog van twee tot zes maanden moeten dienen, zal de dienst tijd met een maand verkort worden. Het is niet de bedoeling om een verkorting toe te passen op de dienstplichtigen, die naar Nieuw-Guinea zijn uitgezonden en die nog langer dan zes maanden in dienst moeten blijven. Mr. Luns in Londen: Binnenkort topconferentie van de zes Minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns, die zater dag in Londen is teruggekeerd van zijn besprekingen in Che quers, heeft verklaard, dat de Britse regering haar vastbeslo tenheid om „ten volle en volle dig haar Europese aandeel in Europa's toekomstige politieke opbouw te hebben" opnieuw heeft bevestigd. Minister Luns zei, dat Heath verslag had uitgebracht over de resultaten van de jongste conferentie van pre miers van het Gemenebest. „Wij waarderen deze verklaringen en wij hebben ook met de Engelsen de in houd besproken van het na de Ge menebestconferentie uitgegeven com muniqué". Daarna had minister Luns met Heath de procedure besproken, die gevolgd zal worden bij de volgende reeks be sprekingen in Brussel waarbij minis ter Luns voorzitter zal zijn. Minister Luns zei „de Britse regering is de mening toegedaan, en deze wordt door de Nederlandse regering volledig gedeeld, dat Gemenebest- conferentie op geen enkele wijze de Britse positie in de onderhandelin gen met de zes heeft verzwakt". Hij bevestigde het Nederlandse stand punt, dat Engeland behalve tot de gemeenschappelijke markt ook tot de te vormen politieke unie dient toe te treden. De Britse regering behoort voorts alle gelegenheid te krijgen om haar standpunt duidelijk te maken alvorens een besluit inzake een po litieke unie wordt genomen, zo zei mr. Luns. Volgens mr. Luns is er een mogelijk heid dat binnenkort een nieuwe top conferentie van de zes EEG-landen de politieke unie zal bespreken. In ieder geval zullen de ministers van buitenlandse zaken dit doen als zy voor de hervatting der onderhande lingen met Engeland in Brussel 1 gaderen. Twee wagons gedeeltelijk uitgebrand Op de onbewaakte overweg ten westen van het station Vilsteren is zaterdagmiddag de 43-jarige bromfietser G. B. Hegeman uit Vilsteren door een diesel-elektri sche trein die uit Zwolle kwam en op weg was naar Ommen gegre pen en gedood. Na de botsing is de trein uit de rails gelopen en voor een deel uitgebrand. Drie pas sagiers en de bestuurder werden gewond. Hoewel de treinbestuurder, de heer P. Prijs uit Emmen, signalen gaf, stak de bromfietser toch over. Hij werd 40 me ter weggeslingerd en overleed ter plaat se. Doordat een stuk van de bromfiets werd meegesleurd en klem kwam te zit ten in het wisselmechanisme sloeg de wissel open en ontspoorde de trein, be staande uit drie wagons, waarvan de eerste, de motorwagen, ruimte voor passagiers had. Te Eist. in de provincie Utrecht is gis termiddag een verkeersongeluk ge beurd, dat aan de 74-jarige weduwe, mevrouw G. van Leer-van Rossum uit Heteren (GId.) het leven heeft gekost. Vier personen werden min of meer zwaar gewond. Een personenauto reed met vijf inzit tenden op de rijksweg te Eist. Bestuur der van de auto was de 56-jarige heer N. uit Heteren, die vermoedelijk onwel geworden is, tengevolge waarvan de auto uit de bocht reed, tegen een tuin muur aan. Zijn schoonmoeder, me vrouw Van Leer, was direct dood. Zelf liep hij een ernstige schedelbasisfrae- tur op, zijn toestand is levensgevaarlijk. Met zijn vrouw en kinderen (een van zes en een van acht), die ook in de au to zaten, is hij naar het Academisch ziekenhuis te Utrecht gebracht. Opdracht naar architect COMPLEX MET 150 BEDDEN „DE PROTESTANTEN uit West-Brabant, Tliolen, St.-Phi- lipsland en de staart van Zuid- Beveland moeten het nieuwe diaconessenhuis van Bergen op Zoom als hun ziekenhuis gaan zien! Daarom hebben we nu na de succesvolle eerste financiële actie met collecten opbrengst 9000 op het ogenblik een plan de campagne in voorberei ding om contribuanten in het rayon te winnen". De secretaris van de enkele jaren opgerichte Stichting Protestants Christe lijk Ziekenhuis Bergen op Zoom en omstreken, de hervormde predikant, ds. J. C. Wisse, heeft ons iets verteld over de stand van zaken rond de bouw van het nieuwe streekziekenhuis met 150 bedden, waarvoor nu ruim een jaar de ministeriële toewij zing afkwam. In dat jaar hebben de plannen een vaste vorm aangenomen. Bestuurlijk zette de stichting haar voeten neer in het gehele gebied, dat het nieuwe diaconessenhuis over een jaar of vyf zal bedienen, de gemeente Bergen op Zoom garandeerde rente en aflossing van het gehele project, aan het Am sterdamse architectenbureau prof. Duïntjer en Istlia werd de opdracht voor een ontwerp verleend en het gaat er op het ogenblik alleen maar om, dat zo snel mogelijk de bouw plaats In Bergen op Zoom wordt be paald. Daarvoor zijn verschillende mogelijk heden. Een keuze is nog niet ge maakt: het stichtingsbestuur is over dit facet van de bouw nog in onder handeling met het gemeentebestuur. „De situering moet in ieder geval zo danig zjjn, dat het ziekenhuis ook van Tholen en St.-Philipsland uit ge- makkeiyk te bereiken is. Om het ge bouwencomplex te kunnen optrekken hebben we toch zeker een terrein van 3 tot 4 hectare nodig", zo lichtte ons ds. Wisse toe. Zodra de plaats is bepaald kan de architect beginnen met zijn ontwerp voor dit project van ongeveer 7,5 miljoen. Geadviseerd door een com missie van deskundigen heeft het be stuur van de stichting zyn program ma van eisen, waaraan de bouw en inrichting van het diaconessenhuis moet voldoen, al vastgesteld. Het ge- bouwcomplex krijgt twee derde klasafdelingen van elk 37 bedden, een kraamafdeling en een klas-afde ling, ieder met 28 bedden en een kin derafdeling met 20 bedden. Daar naast heeft men zich een royaal aan tal poloklinische ruimten gedacht met vijf aparte eenheden voor de be handelende artsen. De diagnostiek- en behandelruimten moeten bestaan twee verloskamers met byruimten en twee operatiekamers met toebehoren, een afdeling voor röntgenbehandeling en fysische therapie, een laborato rium, een apotheek en een mortua rium. Een kapel, ruimten voor onder wijs, recreatie en het apparaat van de algemene dienst zullen het hoofd gebouw van het nieuwe ziekenhuis moeten completeren. Ook zal de no dige accommodatie moeten worden geschapen voor het personeelde ver slegenden, de operatiezusters, het personeel voor de polikliniek en de huishoudelyke diensten. Er zullen 110 bedden voor verpleegsters en leer lingverpleegsters nodig zijn. Met veertig bedden voor de huisvesting van net overige personeel komt men op een totaal van 150 bedden. Ten slotte zal het nieuwe ziekenhuis nog een groot aantal ruimtes voor de, (Zie slot pag. 2 kol. 4) De tank van de bromfiets werd bij de botsing vernield. Hoogstwaarschijn lijk zijn vonken, die bij de ontsporing zijn ontstaan, in de benzine terecht gekomen waardoor brand ontstond- Daarbij zijn het achterste deel van de eerste en het voorste deel van de tweede wagen uitgebrand. Een stuk rail boorde zich doör de bo dem en het dak van de vrij volle eerste wagon. Niemand werd hierdoor echter gewond. Een twintigtal militairen van het 113e bataljon Technische Dienst van de legerplaats Wittenberg bij Stroe, die dichtbij de plaats van het ongeval in bi vak lagen, waren de passagiers behulp zaam bij het verlaten van de trein, het geen ten dele door de ramen geschiedde. Gistermorgen reden weer treinen tussen Zwolle en Emmen. De omgekomen bromfietser laat een vrouw en vijf kin deren achter. Leden van de Zwitserse Garde hebben zaterdag in de St. Pieter in Rome twee bommen ontdekt, die als zij waren ont ploft het enorme honten bouwsel in brand hadden kunnen steken, dat in de basiliek is opgebouwd voor het oecume nische concilie. De politie van Barcelona heeft bekend gemaakt dat men de drie mannen heeft gearresteerd, die enige tijd geleden drie aanslagen in Barcelona t.ebben gepleegd. Dr. Ian Lassels Clark, iviens leven gered kon ivorden, doordat vijf weken geleden zijn vriend en col lega, dr. David Spenser een nier- voor hem afstond, heeft het Ham- mersmith-siekenhuis in Londen verlaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1