ALLE WAREN WORDEN GRONDIG GECONTROLEERD EN GEÏNSPECTEERD Ciw '"pagina /Heozontv Laatm|j maar lopen KINDERKRANT Herfst- en winterensemble GOEDE VOORLICHTING REIKT U DE HAND Op vijftiende „Femina" Huishoudtip te ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IS DAGJE MET KEURINGSDIENST Dijna iedereen heeft wel eens gehoord van de Keuringsdienst van Waren die om het eens simpel te zeggen waakt over de belangen van de consument. Het verbluffende is echter, dat de huisvrouw, die, in de sector van de keuringsdienst, toch de belang rijkste consumente is, zo heel weinig weet van het werk, dat deze dienst dus eigenlijk te haren behoeve verricht. Dank zij de zeer vriendelijke medewerking van drs. D. Visscher, directeur van de in Goes gevestigde Keuringsdienst van Waren, kunnen wij U uitge breid verslag uitbrengen van het veelomvattende werk, dat deze dienst verricht. Een hele dag zijn we n.i. meegeweest „ter keu ring". Met be- en verwondering hebben we kunnen vaststellen, dat er geen enkel consumptieartikel is, dat niei regelmatig en grondig per steekproef uiteraard wordt gecontroleerd voor het, bij wijze van spreken, bij ons op tafel komt. Onze gastheren voor die dag waren de hoofdkeurmeester, de heer G. P. van Eerten, en de keurmeester, de heer P. Willemsen, en het gebied, waar die dag werd geopereerd was Zeeuwsch-Vlaanderen. Het eerste doel was een warenhuis. Zo links en rechts werden pakjes en zakjes uit de rekken genomen om het op de verpakking aangegeven netto gewicht te controleren, van andere waren werden monsters uit do rekken genomen, Een zakje ad- vocaatea.romels bijvoorbeeld en een flesje limonade. Deze monsters die de winkelier betaald krijgt worden ter plaatse verzegeld met een loodje cn voorzien van een etiket waarop aanduiding van de waar en naam en adres van de winkelier Op het eigen laboratorium van de keuringsdienst worden ze onderzocht. Vérgaande zorg De monsters worden willekeurig getrokken. Er is doorgaans geen reden om óf do caramels óf de limo. nade te nemen. Veel klachten van het publiek over consumptie-artikelen bereiken de keuringsdienst namelijk niet. „De huisvrouw slikt eigenlijk te voel" aldus de heer Van Eerten, „zij zal zich, wanneer ze een bedorven ar- kel heeft gekocht, tot de winkelier wenden en niet tot de keuringsdienst. Pas wanneer zich een onenigheid tussen klant en winkelier voordoet, dan gebeurt, het wel, dat wij worden Ingeschakeld Het zou in vele geval len beter zijn dat direct te doen. Vaak kan de winkelier er niets aan doen, dat hij een bedorven of minder goede partfj voedingsmiddelen in huis heeft. Als wij daar op tijd achter komen, kan wellicht de gehele fabrieksparty ook elders in het land worden achter haald" Wy hebben het in het voorgaande steeds gehad over consumptie-artike len. Helemaal juist is dat niet, want byvoorbeeld by een grote mand vol ballen wees de heer Van Eerten ons op het feit dat dit kinderspeelgoed in zoverre onder supervisie staat van de keuringsdienst, dat daar het kleur- stoffenbesluit mee te maken heeft. Dat schrijft voor wat de fabrikant wel en niet mag gebruiken. Op zo'n hal, waar het kind met de mond aan komt, mag geen schadelijke kleurstof worden gebruikt. U merkt het al, de zorg van de keu ringsdienst voor ons aller welzijn gaat heel ver. Keuringsdienst van Waren waakt over ons Het werk van de Keurings dienst van Waren is van enorm belang voor de volksgezond heid. Er zijn meer instanties op het terrein van de volksgezond heid werkzaam, maar in de consumptieve sector, waarin de huisvrouw percentsgewijze het meeste geld uitgeeft, speelt deze dienst toch wel een bij zonder belangrijke rol. Het is daarom, dat we het werk van de Keuringsdienst in twee artikelen op de vrouwen pagina willen belichten. Hierbij treft U het eerste ar tikel aan. Drie maal jam ten jam bestaan en dat die on derling aan heel verschillende eisen moeten voldoen? Wij hebben dat ge leerd van de heer Van Eerten. Als alleen maar het woordje „jam" op het potje staat heeft U de duur ste en beste jam, die er is, waarin procentueel de grootste hoeveelheid vruchten aanwezig is. Dat mogen zijn hele vruchten (maar het hoeft niet, bijvoorbeeld marmelade vormt al.een uitzondering) maar er moeten uit sluitend vruchten en suiker in wor den verwerkt. Huishoudjam I moet tenminste 30% suiker bevatten, maar daarnaast mag verder worden gezoet met glucose-stroop; voor huishoud jam IJ is dezelfde zoetsamenstelling vereist, maar deze 1am is. gemaakt van goedkope vruchten, zogenaamde vulvruchten, Een suikerwaren- of koekjesbesluit is er nog niet. Voorverpakte artikelen behoeven dus niet te zyr. voorzien van inhoudsopgave. Staat echter op een pakje banketbakkersartikelen roomhoterkoekjes, dan komt de keu ringsdienst er wel aan te pas. Er moet dan uitsluitend roomboter zyn gebruikt anders volgt onherroepelijk proces-verbaal. Voorschriften Als u In een restaurant hebt ge geten en er gaat een schaal met iets lekkers half vol terug, zegt u (Van onze medewerkster) Het bestaan van „het vouwblad" is nog niet voldoende bekend in Ne derland, zo menen diverse voorlich tingsinstituten die zich bezighouden met huishoudelijke voorlichting aan de Nederlandse huisvrouw. Hoewel de verschillende instituten regelma tig propaganda maken voor hun vouwbladen die tegen een over het voor Kinder- en Oudervoorlichting, het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, het Internationaal Wolsecreta- riaat, het Katoeninstituut, de Vereni ging Textieletikettering voor Was- en Strijkbehandeling, de Rotterdamse Gemeentelijke Brandweer, de Neder landse Vrouwen Elektriciteitsvereni- ging en het Kunststoffeninstituut I.N.O. algemeen zeer matige prijs te koop zyn wijst de praktijk uit dat maar betrekkelijk weinig vrouwen haar handige - wijs ckelij; licht opsteken vouwbladen. deze Een klein assortiment kruide niersartikelen. Foto P.Z.C.) Daarom heeft de stichting huishou delijke en gezinsvoorlichting ge bruik gemaakt van het feit, dat van 21 september tot en met 4 oktober in Rotterdam weer de beurs voor mode en huishouding „Femina" gehouden wordt: een manifestatie die duizenden bezoeksters pleegt te trekken. Op deze vijftiende Femina heeft de stich ting een voorlichtingscentrum inge richt waarin bijzondere aandacht aan de voorlichtende functie van het vouwblad zal worden besteed. Speciale dagen Sieradenmode tol hnlohnnrlnliilro nn.lnmrnr. J I UI O U V. I II I IUU dan ook tegen uw tafelgenoten: „Dat komt straks, verwerkt in een slaatje wel terug bij iemand an ders op tafel!" Dan heeft U dat wel mis, want dat mag niet van de keuringsdienst. De inhoud van aangeroerde schalen moet worden vernietigd. Aan de hygiëne worden ook in een café-restaurant- of hotelbedryf zeer hoge eisen gesteld. De spoelbak voor glazen wordt gecontroleerd, de toilet ten (die voorzien moeten zijn van een fontein én handdoek én zeep) en de keuken worden grondig beke ken. Kastjes worden geopend, de inhoud van voorraadbussen getest, een vriendelijke (of onvriendelijke, als dat nodig blijkt) waarschuwing wordt uitgedeeld en ook in zo'n be drijf worden monsters „gekocht", verzegeld en meegenomen voor on derzoek. Produkten van een bakkerij hebben ook de grote belangstelling van de keuringsdienst. Wij zagen hoe vyf gelijksoortige broden werden gewo- §en. Een daarvan, die het dichtst ii het gemiddelde gewicht van de vyf is, wordt meegenomen als mons ter. Maar dat is niet alles wat er in zo'n bakkerij gebeurt. Ook het bedrijf zelf wordt terdege gecontro leerd. Ingevolge het broodbesluit moeten in de bakkerij een werkbank en een weegtoestel aanwezig zijn, Daar let de keuringsdienst op. En ze let ook op de betegelde vloeren en muren, of er een schrobputje met stankafsluiter in de vloer is waar door de bedrijfsruimte met weinig moeite gereinigd kan worden, want alleen als het schoonmaken gemak kelijk gaat gebeurt het regelmatig, vindt de keuringsdienst. Deze zware eisen die de dienst aan volgen voor elk bedrijf, dat met hygiëne stelt, heeft verregaande ge- consumptie-artikelen te maken heeft. Aan de inrichting van zo'n bedrijf worden dan ook hoge eisen gesteld en niet zelden gebeurt het, dat de Keuringsdienst van Waren om raad wordt gevraagd bij bouw of nieuw bouw. In een volgend artikel zullen we dit aspect van het werk der keurings dienst nader belichten. Een zestal huishoudelijke onderwer pen wordt behandeld: 21 en 25 september zijn speelgoeddagen, 22 en 29 september voedingsdagen 24 sep tember en 1 oktober textieldagen, 26 september en 2 oktober „gevarenda- gen", 27 september en 3 oktober elektriciteitsdagen, 28 september en 4 oktober „plasticdagen". Op die da gen wordt door een aantal deskundi gen op de desbetreffende gebieden voorlichting en demonstraties gege ven: men laat zien hoe bepaalde arti kelen gebruikt (of béter gebruikt!) kunnen worden, men bespreekt de voor- en nadelen ervan, men wil de ogen van de huisvrouw weer eens openen voor de gevaren die in elk huis de veiligheid van het gezin kun nen bedreigen. Negen instituten Negen instituten verlenen mede werking aan het voorlichtings centrum dat zal werken onder het motto „De voorlichting reikt U de hand" Het zijn het Museum voor Ouders en Opvoeders, het Instituut Voor het interieur van de bakke rij en voor de bereiding van bak kersartikelen lieeft de keurings dienst grote belangstelling. Foto P.Z.C.) Handgeweven katoen "VTewyorkse vrouwen zijn op het IN ogenblik „up to date" op mo dieus gebied, wanneer ze een handgeweven katoenen japon dra gen, die op het eerste gezicht denken doet aan een „ligne sac" jurk, maar bij nadere beschouwing minder slob berig blijkt te zijn. De jurk is taille loos, is in alle mogelijke kleuren en maten en zowel met korte als met lange mouwen te koop en heeft als meest opvallend detail op het voor pand een grote zak die verbluffend veel op een kangoeroebuidel lijkt. Vandaar dan ook de benaming „kan goeroejurk" voor dit modeverschijn sel dat merkwaardig genoeg niet uit Australië, maar uit Mexico blijkt te stammen. Het stond als een alarmerende slagzin dik gedrukt midden in een nog alarmerender reportage om trent een favoriet vakantie-oord: de wandelaars sterven uit in Nederland- Ach kom was onwillekeurig mijn eerste reactie. Loopt het nu werkelijk zo'n vaart met dat niet meer wande len om al over uitsterven te gaan praten? Ga dan maar eens even aan de kant staan bij de vierdaagse, om Op schouder, heup of zoom van een effen japon, meent een be kend Parijs bijou-ontwerper, hoort een vogeltje te zitten. Geen le vend vogeltje maar een namaak- exemplaartje van parelmoer en goud, gezeten op een bloedkoralen stokje... Dit wonderlijk modesnufje wordt ge meld door het vakblad „Edelmetaal", dat zich uiteraard bijzonder interes seert voor de plaats die het sieraad in het steeds wisselend modebeeld inneemt. Het blad weet nog meer nieuwtjes op dit gebied: voor het klassieke sieraad dat medaillon ge noemd wordt, schijnt zowel in Parijs als in Londen meer belang stelling te komen. Wie zo'n ouder wets sieraad bezit kan het als han ger aan een collier dragen, maar het ook aan een armband of op de revers van een kledingstuk bevesti- En tenslotte heeft een der Parijse „haarkunstenaars" ook een blik op het „echte" sieraad laten vallen; hij versiert een hoogopgekamde coiffure met een diamanten collier, uitlopend in een bijou van bloemen en takjes, dat op de „bol" van het kapsel rust. van diverse plaatselijke wandelver enigingen niet eens te spreken. Wie al dat stoere getippel van duizenden langs zich heen ziet gaan is toch al licht geneigd zo'n slagzin met een korreltje zout te nemen. Maar bij nader inzien trek van dat wandelleger eerst het niet geringe contingent buitenlanders af, en ver volgens de wandelaars in beroeps formatie smeer daarna het restant uit over de zoveel miljoen volwassen Nederlanders van beiderlei kunne, en er blijft toch maar een bedroefd klein percentage over. De wandelaar in de strikte zin des woord is het in het geheel niet om een prestatie te doen. Als hij weet dat de weg van zus naar zo hem vijftien kilometer lang door de liefelijkste, rustigste, landelijkste dre ven voert, die hij maar wensen kan is daarmee zijn voorkeur voor het gebruik van zijn apostelpaarden ruimschoots gemotiveerd. Maar hij zal er niet aan denken die gedienstige paardjes tot tempo of prestaties aan te drijven. Het zal hem een zorg zijn in hoeveel uren hij die vijftien kilometer heeft afgelegd. Afgelegd? Hij legt nooit iets af. Hij gebruikt zijn benen om zodoende alle tijd voor zyn ogen te hebben als U begrijpt wat ik bedoel. Dat geeft hem ondertussen ongehin derd gelegenheid om zoveel te zien, te horen, te ruiken en te gevoelen als mogelijk is. En om bovendien af en toen eens stil te staan, of nog beter, zich onbekommerd en ongehaast neer te zetten ergens op een bermrand of een bijzonder uitnodigend heuvel tje. om nog intenser van de zoemende stilte of het onvergetelijk uitzicht te genieten. Hij zal er dan niet aan denken om op zo'n 'tgezochte plek iets te gaan zit's1 eten of dë grond rondom hem te bestrooien met het afval van zijn consumptie-behoeften. Hij is een mpns die geen twee dingen tegelijk kan doen en die op dat ogenblik te intens bezig is met ge nieten om aan enige snoeperij be hoefte te hebben. Elke ijsco-venter mag zijnentwegen luid bellend pas seren, elke patates-friteslcraam uit dagend walmen hij heeft er niet de minste behoefte aan. Trouwens op de plaatsen waar hij zich bij voorkeur in alle eenzaamheid neerzet zijn die nijvere dienaars der moderne eetbeschaving ver te zoeken zij weten instinctief dat de een zaamheid in hun branche een slecht omzetklimaat betekent. De wandelaar wdndelt als hij er niet, ter verdieping van zijn genoe gen, op zijn zeven gemakken bij gaat zitten Dit alles al stempelt hem tot een modern curiosum. Want ons ge hele levenspatroon is ingesteld op haast, op ergens in de kortst moge lijke tijd op de comfortabelst moge lijke wijze arriveren om er zo snel mogelijk weer vandaan te snellen. Het zich voortbewegen op zichzelf is geen genoegen meer, zo min als de entourage tijdens die verplaatsing. Vandaar de zeer efficiënte, zeer morsdode snelwegen waarlangs het moderne verkeer raast. Het is zaak om ergens te komen, maar nergens te blijven: een puzzle waarin men bij enig nadenken hopeloos verstrikt raakt. Want vroeger was, naar de be roemde Engelse zegswijze, de weg altijd beter dan de herberg. Het reizen, het zwei-ven, het rondkijken, het beleven vormde het hoofddoel: de pleisterplaats diende louter om op adem te komen en krachten te ver zamelen voor de volgende tocht. Maar in onze ongelukkige tijd hebben zo wel de weg als de pleisterplaats alle aantrekkelijkheid verloren. Alleen de snelheid is nog overgebleven en wie ter wereld kan zijn ziel ooit in snel heid bezitten? Dat is het: wie gooit zomaar een kostelijk driekwart uur over de balk, als hij het in krap tien minu ten kan klaarspelen. Het zij zo: de fervente wandelaars onder de iezers, om vooral de leze ressen niet te kort te doen, zullen er geen grijze haren van krijgen. Integendeel zij zijn door de wol geverfd in hun uitzonderlijkheid, en zij hebben nog gelijk als zij mij schrij ven: laét het vooral zo met elf miljoen op stap is er geen aardigheid meer aan. SASKIA U kent ze wel, die gezellige fiets mandjes, die meestal aan het stuur worden gedragen. Maar ze bicden ook andere mogelijkheden, bijvoor beeld als tuinmandjes. U kunt er uw naaiwerk of kranten en tijdschriften in opbergen. Dan heeft U tenminste alles bij de hand om het mee te ne men, als de tuinstoel verruilt voor de stoel in de kamer. Voor vrouw alleen alarminstallatie Een Engels fabrikant van alarm installaties heeft een apparaatje ontworpen, bedoeld als „persoonlijke alarminstallatie" voor vrouwen en meisjes die agressieve individuen op een afstand willen houden. Het toe stelletje wordt aan de pols bevestigd, maar in geval van nood moet de draagster het apparaatje op de grond gooien waardoor een ingebouwde si rene gaat werken die op honderden meters afstand te horen is. Als het mechanisme niet wordt uitgescha keld blijft de sirene minstens een half uur loeien: lang genoeg dus om de nodige buurtbewoners én verte genwoordigers van het politiekorps te alarmeren. In Hollands geld om gerekend kost zo'n alarminstallatie in Engeland op een paar dubbeltjes na dertien gulden geen al te hoog bedrag dus voor vróuwen en meisjes die beroepshalve dagelijks zonder es corte over straat moeten. 2> e schatten vam ^pli pje Ho hoSta eens even stil Jij!" Midden op het bospad stond Flipje, die wegrende om zich te gaan verstop pen voor zijn vriendjes, stil. Hij keek om zich heen. Wie had dat nou toch geroepent Een van de jongensf Nee; sen boswachter die hem had zien hollen en misschien dacht dat hij kwaad wilde f Nee. Een ensemble uit de collectie van Ha-weerszijden van de rok twee plooien, rella. die in Londen werd getoond. Het\Het jasje krijgt door de twee rijen van voor grappen riep Flipje, een beetje boos nu, omdat het hem ging vervelen. „O, wacht even", zei de stem, opeens veel beleefder en tot zijn verbazing zag Flipje dat er twee lange sneeuwwitte oren, twee vuurrode ogen en een ge wichtig konynenlijf in een net zo vitte vacht bij die stem hoorde. „En wat is de zaak dan wel vroeg Flipje, „Dat zal ik je zeggen", zei het konyn, die zijn voorpo ten over elkaar had gevou wen en plechtig met zijn kop heen en weer wiegde, „het gaat over zyne Maje steit..." „zyne Majesteit is een wit konyn als ik". „Maar er is één ding wat onze koning tot een echte koning maakt", fluisterde liet konyn. „Dat zijn z'n schatten. O, jongeman, als jy eens wist wat voor schatten ik bewaarde in de schatkamer van ons hol. Er is niets wat hij niet heeft". ..Alle schatten die ik voor de koning bedenken kon, heb ik voor hem aange sleept. iedere dag een nieu we schat, stel je dat eens even voor. Maar ik had het nooit moeten doen. Want weet je. er is een eind aan gekomen. Ik kan niet één schat meer voor hem be denken. „En nü zei het witte konyn, ..als ik nu niet te rug kom met een schat, dan zullen ze me in de val laten lopen. „Wat afschuwelijk", zei Flipje, „ik wou dat ik U kon, meneer Jas- helpen Wat' dei .Vat denk je..." Vol span ning richtte het konyn zich op zyn achterpoten op: „zou je mij kunnen helpen aan een paar schatten „Emmm... eh...", zei Flip je, „witte kiezels uit de beek". Het konijn schudde treurig zijn kop. „Heeft hij allang". „Gouden beuke- blaren Ik weet er al een heleboel te vinden „Hele bossen neeft ie ervan", zuchtte Jasper. „Lysterbes- sen Beukenootjes Ei kels waar je pypjes van maken kunt Weer schudde het bedroefd met zyn meneer Jasper", „het spijt me erg, maar dan... dan kan Ik U echt niet helpen Andere schat ten weet ik niet". „Daar was ik al bang voor", zei het konijn weer en opeens leek bij helemaal niet zo vriendelijk meer. „Meneer Jasper", begon Flipje, een beetje angstig, „ik eh... ik moet er eens vandoor... ziet U, ik was aan het spelen enne..." Ie het konijn zyn kop. „Tja. r". zei Flipje. „Niks ervan door", zei Jasper grimmig en hij leg de een reusachtige zware poot op Flipje's schouder. „•Jy gaat met mij mee. Als ik dan geen schatten kan vinden voor Zijne Majesteit, dan breng ik een echt jon getje voor hem mee. „Ja, zeg, wat denk je wel riep Flipje woe dend, maar op hetzelfde moment ontdekte hij wat er gebeurd was. Niet het konijn was zo vreselijk ge- froeid, maar hij, hyzelf, 'lipje van Vliet was klei ner dan een muis gewor den. Het witte konyn verdween met hem in een donkere gang en droeg hem langs eindeloze kronkelweggetjes onder de grond met zich mee. Pas toen ze heel in de verte een lichtje zagen, zet te hij hem neer en zei: „zie zo. verder kun je wel lo pen. Terug kom je toch niet meer". En wat kon Flipje anders doen dan op het lichtje aan lopen Het was trouwens niet één lichtje. Het was een zaal vol licht. In het midden stond een grote troon van boomwortels en daarop zat een reusachtig wit konyn met oren die tot aan het plafond raakten. Tussen die oren droeg hij een kroon van gouden beu- keblaren. Maar ook zonder dat had je meteen kunnen zien dat dit de koning moest zijn. Flipje voelde hoe zijn knieën knikten en zijn handen trilden, maar omdat hij geleerd had dat je niets verder komt door te laten merken dat je bang bent, drukte hij zyn knieën stijf tegen elkaar en stopte zijn handen in zijn broek zakken, ook al is dat niet erg beleefd als je vooi een koning staat. En op het zelfde ogenblik, nog voor de koning, die hem met grote ogen aankeek, iets kon zeggen en nog voor die akelige Jasper zyn mond had kunnen opendoen, deed Flipje opeens een ontdek king SchattenHij had schatten, waar de koning vast nog nooit van gehoord had. En meteen stalde hij alles voor die troon uit wat hij in zijn broekzak vond: „Dit, majesteit, is een ijslepeltje. Het was aardbeienijs, ziet wel En dit hier, zijn lolliestokjes: rode, groene en gele. Dit zyn schelpjes van het strand, waar ik in de vakantie was- O, en dit... dit zult C ook wel prachtig vinden: kroonkurken. ma jesteit, 'an de limonade flesjes op het schoolreisje. „IJs... lollies... schelpjes, vakantie, kroonkurken, schoolreisje"... Het waren allemaal toverwoorden voor de Koning en zijn ogen glinsterden, „Nu, nu ik dit heb", zei de koning met trillende stem van opwinding, „wil ik nooit meer een nieuwe schat. Iets mooiers dan lol- lielepeltjes en vakantie- kurken en kroon-school- schelpjes bestaat er op de hele wereld niet. Jasper, laat onze gast zelf een schat uitzoeken in de schat kamer en zorg dat hij goed thuiskomt. Met twee schitterende vuurstenen in zijn handen kwam Flipje, uitgeleide ge daan door Jasper, de dool hof van kronkels en gan gen weer uit. Nog voor hij zijn vriendjes hem i_. w mist hadden, want van wel drie kamen werd zijn naam geroepen. „Kijk. die sufferd, hij ligt in de varentjes te slapen", riep Kees de Wit aan de andere kant. „Ooo. maar kijk hij eens een mooie vuurstenen gevonden heb ben!!" .-iep Leo, die hem aan zyn mouw trok. „Dit de schatkamer van Jasper" wou Flipje zeg gen, maar achter zich. net bij de ingang van een ko nijnenhol, hoorde hij waar schuwend sissen. „O. eh gevonden zo maar ge vonden" zei hy terwijl ach ter hem het opgeluchte stemmetje van Jasper grin nikte. MIES BOUHUYS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9