„WE WERDEN VANAF DE GROND NEERGESCHOTEN" Indonesiërs vervangen Nederlanders 1 oktober Half miljoen meer voor overwegbeveiliging Bijna oorlog tussen Afrikaanse landen door voetbalrel V.P.R.O.-televisie brengt Munk Eén bemanningslid bezweken aan schotwondennegen gered Twintig miljoen meer voor waterkeringen Vismannen hadden het huiselijk ingericht Arbeidsonrust bij de Telegraaf OVERLEG AUTOMATISCHE TREINBEHEERSING NOG GAANDE KINDEREN VONDEN „ARME' GRAVEN TE KAAL... ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 INZITTENDE ZWEEDS VLIEGTUIG VERTELT: Van de tien inzittenden van het V.N.-vliegtuig, dat donderdag boven Noord-Katanga werd neergeschoten, zijn negen overleven den teruggevonden, vijf gewond, vier ongedeerd. Eén Zweed is omgekomen. Aldus werd gisteren vernomen van de zijde van het Zweedse ministerie van defensie in Stockholm. Een der gewonden heeft ongeveer 30 kilometer gelopen om hulp te halen voor ern stiger gewonde metgezellen. Een officier heeft verklaard dat het toestel vanaf de grond is neergeschoten. Bemanningslid A. H. Kempe liep van het vliegtuig naar het dorp Kitenga, Toen gisterochtend een helikopter op de plaats van het ongeluk arriveerde, dacht de bemanning dat Kempe in de bossen was zoekgeraakt, maar zij kreeg van inheemsen te horen dat men een blanke naar het dorp had zien lo pen. Kempe is gevonden en overge bracht naar de basis van de V.N. te Kamina. Twee helikopters van de V.N., geëscor teerd door Zweedse straaljagers van het type Saab, streken neer bij het uitge brande wrak dat op een open stuk in de jungle dichtbij Kabongo in de noordwes telijke Katangese provincie lag. De vlie gers van de escorterende jagers hadden opdracht gekregen terug te schieten in geval van beschieting. (Van onze parlementaire redacteur) Op de begroting voor verkeer en waterstaat is voor de waterkerin gen voor 1963 in totaal 145,8 mil joen gulden uitgetrokken, dat is bijna 20 miljoen meer dan in 1962, o.a. de volgende posten zullen uit dit bedrag worden betaald: a. onderhoud en verbetering van water keringen in de verschillende provin cies f 11,2 miljoen; b. bedijking Lauwerszee f16 miljoen. Voor werken op het gebied van de af watering worden ook thans subsidies verleend. Voor de waterhuishouding is voor 15)63 uitgetrokken een bèdrag van f 182,3 min tegenover f 153,9 min, een over 1962. Het totale bedrag is onder verdeeld in de volgende posten (glo baal) Onderzoekingen eh werken op het ge bied der afwatering en watervoorzie ning: f 0,9 min; bijdragen en uitkeringen aan provincies en waterschappen: f 7,4 min; onderzoekingen en werken op het gebied der bestrijding van waterveront reiniging en vcrzilting: f 0.8 min; be dragen aan dorden in het belang van de bestrijding van de verontreiniging van openbare wateren: f2,5 min. Voor scheepvaartwegen en havens is uitgetrokken op de gewone dienst 1963 een bedrag van f 55,3 min en op de bui tengewone dienst f 127 min, totaal f 182,2 min tegenover f 153,9 min, een stijging derhalve van f 28,4 min. Dit bedrag is als volgt onderverdeeld: Onderhoud en verbetering van scheep vaartwegen en havens (onbesteed f 0.8 min): f-14,8 min; uitkeringen, bijdragen vergoedingen en voorschotten aan lage re publiekrechtelijke lichamen: f9 min; overige uitkeringen enz.; f2,2 min; aan leg en verbetering scheepvaartwegen en havens (onbesteed 10 min): f137 min. LANDWEGEN EN OEVERVERBINDINGEN Het op de buitengewone dienst voor 1963 begrote bedrag van f 150,2 min is als volgt te verdelen: Wegen deel uitmakende van het Euro pese wegennet: f74 min; overige wegen: f43 min; oeververbindingen: f33,2 min. KORTE PREDIKATIE ontbieden. Handelingen 21/ 25b. Het nemen van een moeilijke beslissing ilegen wij nogal eens uit te stellen. Het ijkt dan wel 'of mij hopen, dat door dit uitstel de uiteindelijke keuze makkelij ker zal worden; of misschien wel, dat de moeilijkheid uit zichzelf tot een oplos sing zal komen. Wij zullen echter ook wel toegeven, dat deze houding niet van ■flinkheid getuigt. Als volwassen verantwoordelijke mén sen zullen wij toch ook moeilijke beslis singen eerlijk moeten durven nemen. Zo'n moeilijke keuze, waarvoor elk mens gesteld wordt, is de beslissing: voor of tegen God. Misschien zal niet iedereen dit toegeven. Maar als wij bewust leven is toch onze houding tegenover God het resultaat van een eenmaal genomen belangrijke en moei lijke beslissing. Maar juist deze keuze wordt door velen ontweken. Men blijft neutraal. Men houdt zich op een afstand. Men komt aan het bepalen van een besliste hou ding niet toe, omdat men die steeds weer ontwijkt. Deze instelling heeft ook de stadhouder Felix. Paulus spreekt tot hem over het geloof in Jezus Christus. En deze ver kondiging heeft invloed. Felix voelt dat hij eigenlijk beslissen moet. Maar zo veel in zijn leven zou dan anders moeten worden, dat hij gaal uitstellen. Hij, de onrechtvaardige 'stadhouder, vindt het niet gemakkelijk voor de rechtvaardig heid te kiezen. Kennen niet velen deze weifelende hou ding!f Is er daardoor niet soms zoveel halfheid onder ons. als het erom gaat; eerlijk en waarachtig christen te zijn? Zon niet ook voor een deel de onkerke lijkheid daaruit, te verklaren zijn. dat velen de beslissing ten opzichte van Jezus maar uitstellen Werkelijk christen-zijn betekent een verandering voor het hele leven. Wij zullen dat veelal ook zo gevoelen. Daar om ook zullen wij de beslissing zo moei lijk vijlden. Kiest dan heden, wien gij dienen zult. Het is een beslissing van levensbelang. Ons ontwijken kan voortkomen uit een gebrek aan vertrouwen in Jezus. Vat wij bevreesd zijn alleen te staan. Hij be looft ons te helpen. Hij belooft ons de kracht te geven om een eerlijk en waar achtig christen te zijn. Kiest dan heden Zonncmaire W. S. Duvelcot De Zweedse adjudant-onderofficier Per Olov Solvestad die bij het onge luk is omgekomen, is aan kogelwon- den bezweken. Ook de verwondingen van twee andere Zweden waren door kogels veroorzaakt. Het vliegtuig werd geraakt door scho ten vanaf de grond en stortte neer, zei- de kapitein Jan Toll. Hij wist niet wie had geschoten. Inmiddels heeft een woordvoerder van het ministerie verklaard dat op het mi nisterie niet bekend was waarom 10 man de verkenningsvlucht meemaakten- Normaal heeft het vliegtuig een be manning van vier koppen. Toll was boord als voorlichtingsofficier en nog vier man werden opgegeven als waar nemers. Wat hun taak was geweest, wist men niet op het ministerie. Daar was evenmin bekend wat het eigenlijke doel van de vliegtocht was geweest. Onderzoek Een woordvoerder van de V.N. heeft be kendgemaakt dat een commissie van onderzoek wordt opgericht in verband met het incident. Voor de commissie verslag heeft uitgebracht, zullen in New York geen andere bijzonderheden wor den gepubliceerd. Meer geld voor Verbond voor Veilig Verkeer De minister van verkeer en waterstaat stelt voor, de subsidie voor het Ver bond voor Veilig Verkeer voor het begrotingsjaar 1963 te verhogen van 400.000 gulden tot 600.000 gulden, alsmede een bedrag van f 100.000 uit te trekken voor bijzondere acties van het verbond. De minister wijst op de groei van het verbond van een dienstverlenend bu reau voor plaatselijke verenigingen voor veilig verkeer tot een zelfstan dige centrale; het bureau heeft thans een zodanige hoeveelheid werk. dat uitbreiding noodzakelijk is, terwijl bovendien salariëring van het perso neel en sociale voorzieningen dienen te worden herzien. Hiermede zuilen twee tot drie jaar ge moeid zijn. De minister verwacht, zo als hij mededeelt in de memorie van toelichting op de begroting 1963. dat in 1964 de subsidie f900.000 zal be dragen. Hij acht de steun van het rijk alleszins verantwoord gezien de gro te waarde, die de overheid hecht aan een goede organisatie van de propa ganda en voorlichting op het gebied van de verkeersveiligheid. Personeelsgebrek bij waterstaat Voor c-en voorziening in de be hoefte aan personeel bij de rijks waterstaat wordt in 1963 gere kend met een geleidelijke uitbrei ding met 100 personen. Weliswaar beslaat er, zo deelt minister Kort hals in zijn memorie van toelich ting op de begroting 1963 mede. behoefte aan een aanzienlijk gro tere uitbreiding, doeh hy meent het aantal voorshands niet hoger te moeten stellen, gezien de moei lijkheden, welke thans ondervon den worden by de pogingen, per soneel in dienst te nemen. „Als iedereen weggaat" V.N. garanderen omwisselbaarheid N.-Guinea-gulden Dadelijk na 1 oktober zullen Indonesi sche ambtenaren de plaats mogen in nemen van vertrokken Nederlanders. Dit is gisteren in Hollandia meege deeld door het hoofd van de econo mische commissie der Verenigde Na ties, de Amerikaan William Mc Caw. Als reden noemde hij de besparing van kosten. Het is volgens Mc Caw onmogelijk bij het huidig, bevroren salarispeil op Nieuw-Guinea buitenlandse krachten aan te werven. Met enige verbazing stelde Mc Caw vast, dat de Nederlandse instanties op Nieuw-Guinea negen dagen voor de overdracht de V.N. nog niet hebben in gelicht over het aantal Nederlandse ambtenaren, dat na 1 oktober blijft- Hij noemde deze Nederlandse zwijg zaamheid „onverklaarbaar" en kon slechts gissen, dat zij een poging is „de overname van het bestuur door de V.N. te laten mislukken". Gouver neur Platteel heeft volgens Mc Caw strenge opdracht van Den Haag de gegevens niet door te geven, omdat staatssecretaris Bot ze persoonlijk aan de V.N. zal overhandigen. De hachelijke economische situatie en het algemeen gevoelde pessimisme in de handelsmogelijkheden neeft Mc Caw genoopt een beroep op het publiek te doen zijn vertrouwen in de Nieuw-Gui nea gulden te herstellen. „Wie geen vertrouwen in de Nieuw-Gui nea gulden heefl, hoeft het ook niet te hebben in de dollar, de Zwitserse frank, het pond sterling of de Nederlandse gul den", zo verklaarde hij, „want de V.N. garanderen volledig de omwisselbaar heid van de Nieuw-Guinea gulden". Gisteren is ook de plaatsvervangend V.N.-administrateur, Jose Rolz Bennet (Guatemala) in Hollandia aangekomen voor het voorlopig overnemen van het bestuur over wostelyk Nieuw-Gninea. Generaal Eikhye vertrekt zondag uit Nieuw-Guinea wegens volbrenging van zijn taak als hoofd-waarnemer bij het Nederlands-Indonesisch bestand. COUSTEAU'S HELPERS NA WEEK OP ZEEBODEM BOVEN WATER Na zeven dagen en nachten zijn de twee Franse „vismannen" Albert Falco en Claude Wesly gisteren uit hun woning onder water naar de oppervlakte te ruggekeerd. Falco is 35 jaar en afkomstig uit Marseille, Wesly 30 jaar en woonachtig in Duin kerken. Zij hebben sinds vrijdag vorige week in deze woning, een cilinder van 4,5 bij 2,4 meter, „Diogenes" genaamd, doorgebracht op een diepte van 10,5 meter in de Middellandse Zee nabij Marseille. De proef moest uitwijzen of het mo gelijk is geruime tijd onder water te werken en te wonen. De „Diogenes" rustte bjj het eiland Frioul op de zee- ibodem. "Het huis was zo neergezet dat het een luchtbel met een druk van twee atmosfeer bevatte. In de ruimte ston den behalve het gewone huisraad een televisietoestel en een telefoon voor het contact met de buitenwereld. Om gekeerd zorgde een televisiecamera er voor, dat men het leven van de twee duikers precies zou kunnen vol gen. Overdag moesten de twee in duikerpakken buiten hun „huis" ver schillende werkzaamheden verrich ten. De proef stond onder leiding van de bekende onderzeevorser majoor Cousteau, schrijver van „Stilte onder de zeespiegel". Het doel was na te gaan of het mogelijk is b.v. onder water tunnels, schuilkelders en schuilplaatsen voor duikboten aan te leggen en na te gaan welke invloed de hoge druk onder water op de mens heeft. Bedrijfsleider vergokte driekwart ton Naar eerst nu bekend is geworden, heeft de Heerlense politie de bedrijfsleider van een grote onderneming op het ge bied van elektrische en huishoudelijke artikelen in Heerlen gearresteerd, die heeft bekend in de loop van vier jaar een bedrag van 75.000 verduisterd te hebben. De man, de 39-jarige gehuwde A. uit Heerlen, heeft het geld verspeeld op een speelbank in België. De verduis tering kwam uit, toen bleek dat er de laatste jaren sprake was van aanzien lijke financiële tekorten. Bij het dagbladbedrijf vaii De Te legraaf en Nieuws van de Dag te Amsterdam hebben zich gistermid dag wat moeilijkheden voorgedaan omdat drukkers en zetters in ver band met een eis tot loonsverho ging ongeveer anderhalf uur niet hebben gewerkt. Geëist wordt een zelfde loon als het typografisch personeel van het Alge meen Handelsblad krijgt. De zetters en drukkers van De Telegraaf voeren aan dat zij minder verdienen dan hun col lega's van het Algemeen Handelsblad. De directie van De Telegraaf heeft aan haar personeel meegedeeld dat zij voor de geëiste lonen geen toestemming heeft gekregen van de looncommissie. Van de zijde van het personeel had men begrip voor deze stiuatie, zo maakte de directie van De Telegraaf bekend. Het werk werd weer hervat. GENERAAL-MAJOOR SACHSE (DE STICHTER VAN HOLLANDIA) OVERLEDEN In de nacht van donderdag op vrijdag is in zyn woning in Den Haag op 92- jarige leeltijd overleden generaal- majoor buiten dienst F. J. P- Sachse. De heer F. J. P. Sachse werd 11 maart 1870 in Gombong op Java geboren, waar zijn vader majoor bij de pupillenschool was. Hij bleef tot zijn veertiende jaar in Indië eu ging daarna naar Elburg, waar het instituut van Kinsbergen was, een kostschool waar jongens voor de zee vaart werden opgeleid. Hij werd adel borst en luitenant bij de mariniers, om in '99 over te gaan naar wat toen „Het Indisch ieger" werd genoemd. Via dé ho gere krijgsschool in Den Haag kwam hij in 1908 bij de topografische dienst in Indië. In 1909 vertrok oen expeditie naar Nieuw-Guinea. Kapitein Sachse kreeg het commando over een detachement en was lid van de „commissie ter voorberei ding vah de aanwijzing ener natuurlijke grens tussen het Nederlandse en het Duitse gebied op Nieuw-Gumea". Hij richtte een bivak in. dat op 7 maart 1910 plechtig werd ingewijd met de naam Hollandia". Later is geh.-majoor Sach- ie vier-en-een-halfjaar gezaghebber van Ceram geweest. Van zijn hand zijn twee boeken over dit eiland, dat hij in kaart bracht, verschenen getiteld „Ceram" en „Ceram en zijn bewoners". Crematie admiraal Helfricb dinsdag De crematie van admiraal Helfrich zal dinsdag a.s. plaatshebben te Driehuis- Westerveld na aankomst van de trein van 11.31 nur. De Afrikaanse buurrepublieken Kongo (de vroegere Franse Kongo) en Gabon leven mo menteel met elkaar op zeer ge spannen voet, als gevolg van een wedstrijd tussen hun natio nale voetbalelftallen. De wedstrijd werd j.l. zondag in de hoofdstad van Kongo, Brazza ville, gespeeld en het resultaat was 31 voor Kongo. Maar tij dens de wedstrijd had de Kongo lese ploeg het met de scheidsrech ter, die uit de Centraal-Afrikaan- se Republiek kwam aan de stok omdat hij Kongo niet een vierde doelpunt had toegekend. Het pu bliek liet zich daarby niet onbe tuigd. Teruggekeerd in hun hoofdstad Libreville, vielen supporters van Gabon daar wonende Kongolezen aan en staken een aantal huizen in brand. Dit 'eidde tot een uit wisseling van protesten tussen de twee regeringen en de betrekkin gen tussen de sportorganisaties van de twee landen werden ver broken. Toen de ongeregeldheden voort duurden, beval de president van Gabon, Leon m'Ba de uitwijzing van 600 Kongolezen, stelde hij een avondklok in en verbood hy sa menscholingen van meer dan vijf personen. Voorts kondigde hij zware straffen aan voor onwettig bezit van wapens. Hoewel het in Brazzaville rustig is, heeft de Kongolese president Fulbert Youlou zijn volk opge wekt kalm te blijven. Hij deed dit in een radiotoespraak kort nadat collega m'Ba de uitwijzing van Kongolezen had bekendgemaakt. Het schip „Willemstad" van de K.N.S.M. is vrijdag wit Amster dam naar Suriname vertrokken met aam boord 200 kubieke meter kisten met goederen bestemd voor het inrichtèn van het ziekenhuis in Suriname dat kon worden ge bouwd dank zij de opbrengst van de door Johan Bodegraven geleide actie viermaal Z.N. Surinaamse verpleegsters, die in Nederland hun opleiding volgen, vjaren op de Surinamelcade aanwezig om te assisterenbij het inladen van de laatste kist van deze balangrijke zending. MINISTER KORTHALS: (Van onze Haagse redactie) Besprekingen over de invoering van een systeem van automatische treinbeheersing, al of niet gecom bineerd met automatische trein- stop zijn nog gaande. Aldus deelt de minister van verkeer en water staat mede in de memorie van toe lichting op de begroting voor 1963 van zijn departement. Ten aanzien van de spoorwegen wordt voorts nog medegedeeld, dat in 1963 nieuwe elektrische en dïeselelektrische treinstellen in dienst zullen worden ge nomen, waardoor het aantal reizigers zitplaatsen wordt vergroot. Het goede- renwagenpark wordt in 1963 gemoder niseerd, o.a. door het in dienst stellen van een groot aantal speciale wagons. Overwegen Verwacht wordt, dat in 1963 in ongeveer 50 overwegen Ahob-installaties (auto matische halve overwegbomen) kunnen worden aangebracht, waardoor het to. tale aantal stijgt tot ca. 250. Door de installatie van ongeveer vijftig automa tische knipperlichten komt het totale aantal van deze installaties op ruim 400. Besprekingen om te komen tot versnel ling van het aanbrengen van deze in stallaties zijn gaande. Voor de overweg beveiliging is op de begroting 2 miljoen opgenomen (tegen 1,5 miljoen in 1962). De bewindsman verwacht in het ko mende begrotingsjaar belangrijke ontwikkelingen op het terrein van de vervoerspolitiek in West-Europa, waarbij de uitwerking van het ge meenschappelijk vervoersbeleid in de E.E.G. wederom in het brandpunt van de belangstelling zal staan. Hoewel meer begrip wordt geconsta teerd voor de Nederlandse opvattingen zal een gemeenschappelijke opvatting over fundamentele punten van vervoers beleid niet gemakkelijk kunnen worden verkregen, zo verwacht minister Kort hals. Intussen mag de verdere integratie van de Beneiuxlanden en de E.E.G.-staten niet leiden tot verwaarlozing van de ver- lteersbetrekkingen met de andere Euro. pese landen. De minister acht daarom contact tussen de E.E.G. en de C.E.M.T. (Europese commissie van ministers van verkeer) van belang, alsmede de werk zaamheden van de C.E.M.T. op het ter rein van de verkeersveiligheid, de unifi catie van verkeersregels, studies op het gebied van investeringen en van metho diek van prognoses voor de ontwikke ling van het vervoer in de nabije toe komst. De bewindsman acht het ook van belang dat in de C.E.M.T. aandacht wordt besteed aan de vraag, in hoeverre verschillende landen het eens zijn over een aantal belangrijke vervoerspolitieke beginselen. Intussen wordt geconstateerd dat ver scheidene landen nog steeds een volle dige en vrije ontplooiing van het Neder landse internationale wegvervoer belem meren. Getracht moet worden voor dit vervoer verdere faciliteiten te bewerk stelligen. Onderscheiding Lions International voor Nederlander Do prys voor voorlichting, die de inter nationale associatie van Lions-clubs vo rig jaar heeft ingesteld, is voor de eer ste maal toegekend aan negen hoofden van de Lions-voorlichting in de gehele wereld. Eén van hen is de heer Henri L. van Tijn, Amsterdam, leider van de 'oorlichting in Nederland. Deze onderscheiding, de Leo Award, is oen circa 50 cm hoge zilveren trofee. De heer P. Leguê uit Bentvelt, die gouver neur van het district Nederland was in 1961, zal deze jaarlijks toe te kennen prijs aan de heer Van Tijn overhandigen op de „charter night" van de club Kat wijk op zaterdagavond 29 september. MEISJE VAN 6 JAAR VERONGELUKT Gistermiddag omstreeks halt' twee is op de Stationsweg in Scherpenzcel het zes jarig dochtertje Rijkje van de familie IVnbroek verongelukt. Hot meisje, dat op weg was naar school stak bij het spelen de weg over en werd aangereden door een personenauto. VOORZITTER „RECREATIE" Als opvolger van jonkheer mr. A. Fcltli is tot voorzitter van de Stichting Recre atie in Den Haag benoemd de heer H. Molendijk oud-burgemeester van Amers foort. WINTERPROGRAMMA Voor de vrouw voortaan ook voor kleuters (Van onze radio en t.v. medewerkster) Alle vier toneelavonden die de V.P-R.O. in het komende winter seizoen van de televisie ten deel vallen, zullen worden besteed aan de introductie bij het grote publiek van het werk van de boeiende maar ook wel omstre den Deense predikant en schrij ver Kaj Munk. Zijn 40 toneelstukken zjjn diep-reli- gieus van karakter en tegelijk getui genissen van mensen die worstelen met hun zielsproblemen. Vier van de ze stukken de keus staat nog niet vast: enkele ervan zijn vertaald door Johan Winkler, andere heeft men slechts in het Engels vertaald en sommige alleen in het Deens zul len worden opgevoerd onder regie van Jack Dixon. Het werk van Kaj Munk was tot dusverre in beperkte kring al zeer bekend. Men verwacht dat na de t.v. uitzending de kring van belangstellenden veel groter zal wor den, maar ook dat er een heftige dis cussie zal losbreken over zijn bedoe lingen. Men wil die discussie in banen leiden, en zal de reacties van kijkers laten bespreken door een forum, dat onder leiding zal moeten staan van prof. Van Holk, wiens gesprekken aan de schrijftafel de t.v.-kykers al genoeg bekend zullen zijn. Voor vrouwen In de vier vrouwenprogramma's die de V-PJEt.O. op donderdagmiddagen gaat verzorgen, komt de Canadese film Vier Gezinnen, in afleveringen. Kabouter Kandelaar komt ook in het vrouwenprogramma, want men wil dat speciaal wijden aan jonge gezin nen, waarin kleintjes ronddartelen. Op 2 oktober of daaromtrent komt er dan een kleintje by: Dr. Van Swol hoopt dan de bevalling te kunnen la ten zien, ter afsluiting van zyn ru briek prenatale zorg. Daarna gaat h(J aandacht besteden aan hartkwa len. Herman Kuiphof gaat in de sportru- briek de maar door kleine groepjes beoefende sport in het zonnetje zet ten, kaatsen, boogschieten, sport- vliegen, en het uit Frankrijk overge waaide jeu de boule. Hij zal op een zaterdagmiddag ook eens een historisch overzicht geven van de 11-stedentocht, en hij zal het alvast hebben over de Olympiade 1.964. Kronkels In de Oude Draaidoos komt straks De gebochelde van de Notre Dame. Kees Brusse zal een stel kronkeltjes van Simon Carmiggelt gaan voordra gen, onder de verzameltitel „De man van alle dag". In het Drieluik van de kunst komen weer vernissages onze aandacht op schilders vestigen. Van de literatoren komt het eerst W. F. Hermans aan de beurt, om zijn ro man de Donkere kamer van Damo cles, die door Fons Rademakers ver filmd wordt te bespreken, en van en kele musici zou een profiel gegeven worden, eerst van pianist George van Renesse. Wim lbo en Thijs Chanowskï gaan door met het nieuwe cabaret Mens durf te leven. De rubriek Onder vuur zal niet lan ger alleen door studenten verzorgd worden erkoinen ook enkele oude re personen by om de mensen die een grotere maatschappelijke verant- woordeiykheid dragen (niet meer al leen regeringsmensen) onder vuur te Depressie De minister constateert dat op het ge bied van de wereldscheepvaart nauwe lijks van verbetering kan worden ge sproken. De nu al verscheidene jaren voortdurende depressie op de vrachten- markt is nog steeds niet overwonnen. Geen grafschennis maar herver deling was het doel van een vier tal kinderen in de leeftijd van tien en elf, dat zondagmiddag op het kerkhof van de parochie Lo ven in Tilburg enige veranderin gen aan de graven heeft aange bracht. Herverdeling van de rijk dom aan beeldjes en kruisen, die zij op sommige gTaven aantroffen, was in het oog van de kinderen wel op haar plaats daar zy ook graven zagen, die minder goed be deeld waren. De veranderingen werden maan dag geconstateerd door de bewa- Ker, die de verwijderde voorwerpen in deels beschadigde toestand terugvond en daarom natuurlijk aan boos opzet dacht. De door hem verwittigde politie zag aan de voetstappen, die zij ontdekte, dat kinderen de daders moesten zijn geweest en zij slaagde erin de jongelui op te sporen. De kinderen vertelden de kinderpolitie, dat zij niet van plan waren geweest ver nielingen aan te richten. Zij had den het echter we? heel erg ge vonden, dat het ene graf er zo fraai uitzag, terwijl het andere een kale en verwaarloosde indruk op hen maakte. Zij hadden ge meend de ,.arme' graven wat te moeten verzorgen Het Wereldgebeuren Opvolger Meer dan honderd kogels werden on langs afgevuurd op generaal De Gaulle en enkele daarvan misten zijn. hoofd slechts op een paar centimeter. Die schietpartij heeft de koelbloedige 71-jarige generaal tot diep nadenken gebracht. Een nadenken, dat niet de mensen gold, die het zo heftig voorzien hadden en hebben op zijn leven, en die hem brandmerken als verrader van het Franse Algerije, maar tot nadenken wat zijn mogelijke opvolger betreft. In een van de televisieredevoeringen, waarmee hij sedert enkele jaren het Franse volk regeert, heeft hij donder dag uiteengezet, dat hem wel eens iets kon overkomen en dat er dan een op volger gekozen moet worden. Nu is de Gaulle van mening, dat de Franse grondwet van 1958 welis waar een meesterwerk is want hij is er de geestelijke vader van maar er zat een miniem schoonheidsfoutje in: de verkiezing van een nieuwe Franse president was te weinig indruk wekkend geregeld. Die grondwet schreef voor, dat onge veer 70.000 Franse notabelen, onder wie niet minder dan 36.000 burgemees ters en gemeenteraadsleden in de de partementshoofdplaatsen bijeen dienden te komen voor de verkiezing van een nieuwe president. Wel het moet voor ieder duidelijk zijn, dat een uitspraak van 70.000 notabelen en van 36.000 burgemeesters verbleekt in betekenis tegenover een uitspraak van het ge hele Franse volk en op dat laatste stuurt president de Gaulle thans in ijltempo aan. Er is weliswaar een grondwetsartikel, waarin wordt vastge steld, dat een uitspraak van het par lement onmisbaar is voor deze wijzi ging van het kiesstelsel, maar er is ook een ander artikel, waarin staat, dat de president een grondwetsherziening kan doorvoeren op voorstel van de re gering. Op dat laatste artikel beroept generaal de Gauile zich en dus heeft hy" zijn kabinet bijeengeroepen om te praten over zijn plannen. In die ka binetszitting moeten nogal harde woor den gevallen zijn en althans één mi nister heeft gedreigd met aftreden, toen de Gaulle duidelijk maakte, dat hy het parlement wilde passeren, dat hij het Franse volk via een referendum m de tweede helft van oktober uit spraak wil laten doen over de vraag of het gehele Franse volk zijn presi dent zou moeten kiezen en dat hij bij een bevestigend antwoord de grondwet automatisch zou wijzigen. Naar het schijnt heeft generaal de Gaulle de instelling van een vice- presidentschap afgewezen. Hij was niet gevoelig voor het betoog, dat zo'n vice- president direct de leiding van de re gering zou kunnen overnemen als aan de president iets ernstigs zou overko- Op het ogenblik is de toestand zó, dat bij ontstentenis van een presi dent, diens taak wordt overgenomen door de voorzitter van de Franse Se naat totdat een nieuwe president is gekozen. Voorzitter van de Franse Se naat is de heer Gaston Monnerville, een eerbiedwaardige jurist, die uit Frans Guyana afkomstig is en die enig neger- bloed in de aderen heeft. Hij is een bij zonder gerespecteerd man, maar vol gens een Engels blad, is hy t.och be paald niet de man, die in Frankrijk de teugels in handen kan nemen als presi dent de Gaulle zou vallen onder de kogels van het Geheime leger. Op dat moment namelijk zal er waarschijnlijk in Frankrijk zoiets als een politieke en militaire cnaos ontstaan, en het is voor vrijwel ieder duidelijk, dat men dan een zachtmoedige en verfijnde jurist als de huidige Senaatsvoorzitter niet plot seling met een bijna bovenmenselijk- zware taak kan belasten. Voor vrijwel ieder... maar niet voor president de Gaulle, die weigert een vice-president „op te leiden" en die dat volgens boze tongen weigert, omdat nij geen tweede man naast zich kan dulden. Het ligt in de bedoeling van de gene raal* over enige dagen tijdens een persconferentië zijn referendum- en ver kiezingsplan nader toe te lichten. Dit roept de herinnering wakker aan een persconferentie, welke de generaal kortgeleden hield toen het proces tegen generaal Salan gaande was. Op die persconferentie bracht een journalist de kwestie van de Gaulles opvolger ter sprake. De Gaulie antwoordde toen: „waarvoor men het meest beducht moet zijn is niet het gebrek aan een opvol ger, maar de veelheid van mogelijke op volgers". Die „veelheid" wil de Gaulle thans beperken door vast te stellen dat zijn opvolger een meerderheid van het Franse volk achter zich moet hebben. Aangenomen moet worden, dat het Franse volk bij het referendum straks in meerderheid zal stemmen voor het plan de Gaulle. Opiniepeilers geven de Gaulle Q5% van de uitgebrachte stemmen. Intussen hebben verscheidene Franse parlementariërs zich vrij onaan genaam over het plan uitgelaten. Er is gezegd, dat dit plan alleen maar goed werkt wanneer het om de verkiezing van generaal de Gaulie zelf zou gaan en dat voor ieder ander een „volksver- kiezing" een vrijwel onmogelijke zaak is. De bekende socialist Guy Mollet verklaarde, dat naar zijn mening het regime de Gaulle zou eindigen met de Gaulie zelf en dat het geen zin had een opvolger aan te wijzen. De Franse politieke partijen moeten zich overigens by de komende volksuitspraak wel in een benauwde hoek gedrukt voelen. Vriiwel alle lei dende politici ziin verbolgen over de wij ze. waaron de Gau'le bet nariement nasseert- 7'ü zouden het Iief<=t, zien. d«t het nlan de Gaulie door het Franse volk werd verwnrnen. Maar zn durven tegen het plan de Gaulie geen felle nronagan- da te voeren, want al eerder is gebleken, dat de Gauile een meerderheid van het Franse volk kan meekrijgen ook als hii dwars tegen de verlangens van de nolitieke Dartïïen ingaat. Tntussen heeft een lïd van het Franse kabinet bii wiize van pleister op de wonde. al verklaard, dat de rege ring straks een verklaring over het pla.n de Gauile zal afleege.n in de Franse Assemhiée en in de Senaat en dat de helde Kamers het wetsontwem aan geboden kriigen „ter kennisneming". Maar er over stemmen mogen ze niet! DE GAULLE «.een menigte opvolgers.*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3