OPGEWONDEN PAPOEACONGRES EIST PLEBISCIET IN 1963 Mr. Luns wil bij overleg in spoed Brussel KLANKBORD Vijftien jaar geëist voor roofoverval Binnenkort opening van zaken over beveiliging middenbermen Vergadering verdaagd na chaotische rel Tanggahma ontketent opstootje Zo nodig militaire actie tegen Cuba B. Roolvink (a.r.) wil wél in de Tweede Kamer Minister naar Londen ARRESTATIES EN AANSLAGEN IN ZUID-RHODESIË ONENIGHEID OVER NIEUWE BIJBEL VERTALING IN CHR. GEREF. KERKEN Toenemende ongerustheid Pleidooien voor aanbrengen van vangrails VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Op het nationale Papoeacongres is gisteren met 43 tegen 25 stemmen besloten dat het wenselijk is dat de Papoea's hun zelfbeschikkings recht in 1963, dus nog tijdens het V.N.-bewind, mogen uitoefenen- Een verdraaiing van deze opzienbarende politieke beslissing wekte de woede van Papoea's op die het gebouw van de Nieuw Guinea Raad wilden bestormen. Het snelle ingrijpen van de politie en het kordate en kalmerende op treden van de vooraanstaande politieke voorman van Hollandia, Mo- zes Roemainum en tenslotte een plenzende tropische regenbui be perkten de bestorming van het gebouw tot slechts een gebroken ruit en veel woedend en schrikaanjagend geschreeuw. De opwinding volgde op de verras sende uitspraak van het Papoea congres dat de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht nog in 1963 wenselijk is. Een indrukwekkend gezelschap wijze, oude, maar ook veel jonge, voormannen uit heel Nieuw-Gui- nea volgde daarmee de emotionele onderwijzer Mofoe uit Biak, die met grote welsprekendheid het pro-Indonesische streven van de Parna-voorzitter Herman Wajoj torpedeerde. Op de sluitingsavond van het congres hield Herman Wajoj een heftige anti- Nederlar.asc redevoering waarbij hij zijn gehoor opwekte zich neer te leggen bij de Djakartapolitiek tot 1969 en de Papoeavlag op te bergen totdat zelfbe schikking is verkregen. Mofoe bracht de Papoea-voormannen echter in een bewogen rede tot grote geestdrift met de opmerking: „de V.N. moeten weten dat dit land niet van Soe- Advertentie) karno is en de V.N. mogen dit land mmer uitleveren aan de slavernij" Verdraaiing Nadat de stemming ten gunste van Mofoe was uitgevallen gaf voorzit ter Nicolaas Tanggahma onver wachts een andere wending aan de uitslag van de stemming door plot seling achteraf de Nieuw Guinea Raad procedure te introduceren en een tweederde meerderheid te eisen. Daarmee ontketende Tanggahma een heksenketel onder vele Papoea's in de zaal en tientallen daarbuiten die met hun neuzen tegen de ruiten gedrukt, de discussies volgden. Nadat de opwinding was weggeëbd de orde hersteld verdaagde Tanggahma de vergadering tot vandaag teneinde de zaken opnieuw rustig te kunnen beoorde len. De slotvergadering begon met de uitrei king van de slotresolutie waarin de Pa poea's zich akkoord verklaren met het tussen Nederland en Indonesië bereikte akkoord omdat daardoor een „wereld oorlog is voorkomen en een einde ge maakt aan een koloniaal bestuur". „Wij beschouwen de tijd tot 1969 als pe riode van rijpwording voor de uitroe ping van de zelfstandigheid", aldus de resolutie. Amnestie „Zolang zjjn wij bereid met Indonesië samen te werken. In 1969 zullen kies gerechtigd zijn de Papoea's uit Nieuw. Guinea en Indonesië terwijl buitenlan ders, getrouwd met Papoeavrouwen niet, maar buitenlandse vrouwen getrouwd met Papoeamannen wel stemrecht zullen hebben. Het congres vraagt amnestie voor allen die gestraft zijn wegens pro- Indonesische of pro-Nederlandse activi teiten gedurende het Nieuw-Guineacon- flict. In verband met de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht beveelt het congres de oprichting aan van een poli tiek bureau (Ier Papoea's. Aan de V.N. zijn garanties gevraagd voor een eigen ■lag en volkslied". Senaat machtigt Kennedy Met overweldigende meerderheid heeft de Amerikaanse senaat een resolutie goedgekeurd waarin pre sident Kennedy wordt gemachtigd zo nodig troepen te gebruiken in de Cubaanse situatie. Als Guantanamo de Amerikaanse ba sis op Cuba mocht worden aangeval len, dan zou de president onmiddellijk ingrijpen met de benodigde strijdkrach ten. aldus Dean Rusk gisteravond in een verklaring. BESCHOUWINGEN IN KAMER OP 2 OKTOBER (Van onze parlementaire redacteur). Donderdag 27 september aan staande zal de Tweede Kamer het rapport behandelen van de commissie die de mogelijkheid van een nieuwe werkwijze van de Kamer onderzoekt, zo heeft de voorzitter dr. Kortenhorst in de gisteren gehouden vergade ring medegedeeld. De politieke beschouwingen beginnen 2 ok tober. 'ondcrdag 4 oktober zal, zo laat zich aanzien, de gasnota in bespreking kun nen worden gebracht. De begroting van Nederlands Nicuw-Guinea voor 1962 verwierf zonder hoofdelijke stemming het fiat van de Tweede Kamer. De heer Blom van do P.v.d.A vroeg, of het juist is, dat aan ambtenaren die in Nieuw-Guinea hun werkzaamheden be ëindigen, het hun nog toekomende verlof wordt geweigerd. Staatssecretaris Bot antwoordde, dat door de ambtenaren gevraagd is hun in evenredigheid van hun aantal dienst jaren Nederlands verlof te verlenen. Daarop kan do regering echter niet ingaan, aangezien dat id strijd zou zijn met het karakter en het doel van het Nederlands verlof. Epd zodanig verlof krijgt de ambtenaar namelijk als hij bijvoorbeeld zes jaren In de tropen heeft doorgebracht. Het is bestemd voor wat men zou kunnen noemen een zekere regeneratie. Het gaat niet aan, om na één of enkele dienstjaren een deel van het Nederlands verlof toe te kennen. Alle aanspraken op het normale in Nieuw-Guinea jaarlijks op te nemen verlof zijn gebleven, aldus de staats secretaris. A. PASSEND VISITEKAARTJE. Biblio theekhouders hebben er over het alge meen ernstige bezwaren tegen dat le zers in de geleende boeken op een of an dere wijze hun visitekaartje achterla ten. De staf van de leeszaal te Windsor, in de Canadese provincie Ontario, kent nu een geval van een werkelijk passend merkteken. Deze weck werd over de post een boek teruggezonden dat zes maanden geleden was gestolen. Er was een kogel door heen gejaagd. De titel van het werk: „De verschillende typen automatische wapens die de wereld kent". Prinses Beatrix naar het Verre Oosten (Van onze Haagse redactie) Volgens officieel nog niet bevestigde berichten zal prinses Beatrix de vol gende maand een bezoek brengen aan de Philippijnen, Japan en India- Dit bericht is uitgelekt tijdens een afscheidsreceptie, die de ambassa deur van de Philippijnen dinsdag ge houden heeft in kasteel Oud-Wasse naar. Bij de rijksvoorlichtingsdienst liet men door een secretaressë mededelen, dat over een dergelijk bezoek „nog niets bekend was". De woordvoer ders zelf bleven onbereikbaar. De eerste secretaris van de Philippijnse ambassade moest tot zijn spijt me dedelen, dat hij geen commentaar kon geven op deze zaak. De ambas sade van Japan liet verklaren, „niet in een positie te zijn iets over deze zaak mede te delen en naar de Ne derlandse autöriteiten te moeten verwijzen". Maar ook op het minis terie van buitenlandse zaken was men niet bereid enige inlichting te geven over het bezoek van de prin ses aan het Verre Oosten. Naar aanleiding van recente pers berichten wordt van officiële zijde bevestigd dat inderdaad plannen bestaan dat prinses Beatrix in dit najaar een reis door enige landen in Azië zal maken. Deze plannen bevinden zich echter nog in een eerste stadium van voorbereiding, zo werd hieraan van officiële zijde toegevoegd. Unicef kaarten in de verkoop De Stichting Nederlands Comité Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Na ties, heeft gisteren :en officieel begin gemaakt met de landelijke verkoopac tie van de Unicef-nieuwjaarskaarten 1962. De verkoop van deze kaarten neemt jaarlijks toe. In 1955 werden ruim 10.000 doosjes met elk tien kaarten verkocht en vorig jaar was de totale verkoop ruim zeven maal zo hoog. De totaal-opbrengst van de verkoop van deze kaarten bedroeg vorig jaar onge veer 280.000. Het centraal comité van de Anti-Revolutionaire Partij heeft meegedeeld dat de staatssecre taris van sociale zaken en volks gezondheid, de heer B. Roolvink heeft verklaard een eventuele kandidatuur voor de Tweede Kamer te zullen aanvaarden. Zoals bekend hebben prof. dr. J. Zijlstra en mr. 'J. van Aartsen zich niet voor een Tweede-Ka merzetel beschikbaar gesteld. Verwacht wordt, dat mr. A. B. Roosjen (68 jaar), sinds 1937 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, alsmede de heer A. W. Biewenga Azn. (59 jaar), die sinds 1948 zitting heeft en dr. A. Veerman (45 jaar), die in april 1962 de vacature-Van Nierop vervulde, niet in de Tweede Kamer terugkeren. Het centraal comité heeft een begin ge maakt met de voorbereiding van de kandidaatstelling. De voorbereidingen van het centraal comité vormen de in leiding van de uitgebreide procedure der kandidaatstelling, zoals die binnen de A.R.P. reglementair is voorgeschreven. Rusland heeft onderzeeërs met geleide projectielen De Amerikaanse marine heeft foto's ge publicecrd van een nieuw type Russi sche onderzeeboot die verondersteld wordt uitgerust te zyn met geleide pro jectielen. In het begeleidende artikel werd gezegd dat de Amerikaanse marine tijdens oefe ningen op de Atlantische en Stille Oce aan Russische duikboten had waarge nomen die door de constructie van de commandotoren mogelijk geleide projec tielen konden afvuren op betrekkelijk korte afstanden tegen niet verplaats bare doelen. Politieke unie nog geen punt van gesprek De minister van buitenlandse za ken mr. J. M. A. H. Luns, is gister- ïdag naar Londen vertrokken- Mr. Luns deelde voor zijn vertrek mee, dat het thans noodzakelijk is met haast voort te gaan om zo snel mogelijk de besprekingen over Groot-Brittanniës toetreden tot de Europese Economische Gemeen schap af te sluiten. De besprekin gen tussen de zes landen van ae E.E.G. en Groot-Brittannië zullen op acht oktober onder Nederlands voorzitterschap worden hervat. Minister Luns zal vandaag de gehele dag besprekingen voeren met de Britse onderminister voor buitenlandse zaken, de heer Heath. De minister zei in Groot- Brittannië te zullen spreken over ver snelling van de besprekingen. Ook zal hij in Londen gaan horen hoe men daar denkt over de politieke aspecten. Ne derland is goed op de hoogte van het Britse beleid op dit punt maar het is altijd nuttig meer bijzonderheden te we ten. In antwoord op de vraag of de onder handelingen over een politieke unie dienen te worden hervat, voordat Groot-Brittannië lid van de E.E.G. is, zei minister Luns dat alles afhangt van de voorwaarden. „De Nederlandse regering is voor standster van een politieke unie van de zes maar als het wordt beperkt tot de zes moet de structuur geheel anders zijn dan bij een politieke unie mee Groot-Brittannië". Nederland is. zei de minister, voor een ranationale opbouw van de Europese gemeenschap maar „wij willen wel wa ter in onze supranationale wijn doen ter- wille van toetreding van Groot-Brittan nië omdat wij weten dat Groot-Brittan nië niet veel voelt voor een supranatio nale opbouw". Minister Luns zei dat Nederland niet zal weigeren over een politieke unie van de zes te spreken voordat Groot-Brittan niës toetreding een feit is maar tot dus ver is het nog niet mogelijk gebleken overeenstemming te bereiken en de me ningsverschillen te overbruggen. Zolang Groot-Brittanniës toetreding waarschijnlijk is, zal Nederland erop blijven aandringen dat Groot-Brittannië volledig wordt gehoord over alle aspec ten en niet voor een voldongen feit wordt geplaatst. Hij voegde er echter aan toe in de naaste toekomst geen vooruitzich ten te zien voor een hervatting van de besprekingen over een Europese politie ke unie. minister mr. J. M. A. H. Luns bij zijn aankomst in Londen. De be windsman zal besprekingen voe ren met de Britse onderminister voor buitenlandse zaken Heath. VERDACHTE GEBOREN IN MIDDELBURG Schoenmaker uit Hamburg doodgeschoten Zwaar bewaakt werd gistermor gen de 30-iarige zeeman J. J. L. de zittingszaal der rechtbank in Den Haag binnengeleid, waar hij onder meer wegens een roofoverval in Hamburg terecht moest staan. Dc officier van justitie, mr. Dieserinck, eiste tegen hem vijftien jaar met aftrek van voorarrest en daarna terbeschik kingstelling van de regering. L. is ge boren in Middelburg en heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. Vorig jaar 23 juni heeft verdachte sa men mot zijn vriend Kurt W. aan de „RUIMTEGRAP" De politie in de Amerikaanse plaats Waupaca is er achter geko men dat zy het slachtoffer is ge worden van een ruimtegrap. Sher- rif Abrahamson zei dat het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft meegedeeld dat een stuk metaal van 53 cm lengte, dat een 15-jarige jongen had „ge vonden" kort nadat de Russische kunstmaan Spoetnik-IV boven Wisconsin was verbrand, nooit de grond heeft verlaten. Uit het onderzoek bleek dat een 22-jarige machinist het voorwerp heeft vervaardigd van gloeiende metaaldeeltjes en het daarna heeft begraven in de hoop dat ie mand het zou vinden. Abraham- son zei te zullen onderzoeken of een wettelijke vervolging kan worden ingesteld. De vondst kreeg een grote publici teit nadat een ander stuk metaal, 9,5 kilo zwaar, bij Manitowoc was gevonden. Volgens geleerden was dit laatste stuk mogelijk afkom stig van de Spoetnik-IV. De Ver enigde Staten hebben vorige week een gedeelte daarvan aan de Ver enigde Naties aangeboden. Gurhofstrasse 36 in Hamburg een roof overval gepleegd op een juwelier, waar bij de 48-jarige schoenmaker Heinrich Shockman, die te hulp was gekomen, werd neergeschoten. W. werd ter plaat se door de politie gearresteerd, doch het duurde tot half augustus voor de Haag se politie de hand kon leggen op L. Dit gebeurde onder sensationele omstandig heden op het station te Den Haag. Revolver Een Hagenaar had namelijk aangifte gedaan van diefstal van zijn koffer met goederen ter waarde van 3000 gulden. L. was enige tijd by de bestolene in huis geweest en hoewel de politie niet wist, dat hij de gezochte dader van de roofoverval was, werd het ba gagedepot waar de koffer was ont. dekt, dag en nacht bewaakt. Toen na vijf dagen L. zich meldde ging de po litie tot zijn arrestatie over. Het bleek, dat L. in het bezit was van een revolver, geladen met vyf scherpe patronen en schietklaar. Uit liet verdere onderzoek bleek, dat L. zowel in Rotter dam als in Den Haag diverse diefstal len had gepleegd. Deze feiten waren hem gistermorgen dan ook eveneens ten laste gelegd. De vijf Papoea's, die onlangs een bezoek aan Indonesië hebben gé bracht zijn donderdag van Schip hol naar Djakarta vertrokken. Óp de trap van het vliegtuig van bo ven naar beneden: de heren M. Ongge, A. F. IndeyW. Ansanay, M. Jelman en E. Somisu. De regering van Zuid-Rhodesië heeft de Zimbabwe Afrikaanse Volksunie, die geleid wordt door Joshua Nkomo tot verboden poli tieke partij verklaard en een aan tal topfunctionarissen van deze partij in totaal 26 laten ar resteren. Een regeringswoordvoerder verklaarde, dat men in een aantal hutten en hui zen ontploffingsmiddelen heeft gevon den. Op verzoek van Zuid-Rhodesië heeft het federale ministerie van defen sie leden van het vrijwillige reservekorps van and- en luchtmacht opgeroepen. Tot deze maatregelen werd besloten na een reeks aanslagen, brandstichtingen en andere gewelddaden. Nkomo heeft in middels ontkend dat zijn partij verant woordelijk is voor de golf van geweld daden. Premier Whitehead van Zuid- Rhodesië heeft gisteren verklaard, dat zijn regering vastbesloten is om de nieu we grondwet toe te passen. Volgens hem was de tijd aangebroken dat alle inwo ners van het land moeten samenwerken om een dam op te werpen tegen het communisme. ZITTING DROEG ONGEWOON KARAKTER NOG GEEN BESLISSING De Generale Synode van de Chris telijke Gereformeerde Kerken heeft donderdag in Santpoort een zitting gehouden die een ongewoon en bewogen karakter droeg. De belangstelling uit geheel het land was zo groot, dat de deuren van het kerkgebouw waarin de verga- (Van onze Haagse redactie) Verwacht mag worden, dat do rijkswaterstaat zeer binnenkort opening van zaken zal geven over het standpunt inzake de be veiliging van de middenbermen op autosnelwegen. Reeds gerui me tijd heerst zowel bij liet pu bliek als bij de verkeersbonden grote ongerustheid over de toe neming van het aantal ongeluk ken die het gevolg zijn van het doorschieten van auto's door de middenberm vrijwel altijd on gelukken met een of meer do den. Bovendien heerst ongerust heid over het feit, dat de rijks waterstaat over deze materie zwijgt, hetgeen men motiveert met het „in studie zijn van deze materie". De ongerustheid en ook ontstemming bij het publiek is nog toegenomen, nu vele Nederlanders in de afgelopen vakantie hebben kunnen zien, hoe in Wcst-Duitsland de middenberm sinds enige tijd met grote voortvarendheid wordt voorzien van vangrails. Men is hiertoe gedwongen door de sinds 1960 geldende wettelijke bepaling, dat wegbelieerders op wegen, waar do intensiteit van het verkeer boven de 10,000 eenheden per etmaal komt, verplicht zijn vangrails in de midden berm aan te brengen. Er zijn in Nederland weggedeelten zo bijvoorbeeld het gedeelte langs Delft van rijksweg 13 (Den Haag- Rotterdam), die tnans reeds door vele automobilisten met grote tegen zin bereden worden, omdat zij voort durend het risico lopen, frontaal aangereden te worden door een „doorschieter". De chauffeur van een directiewagen van een groot bedrijf, zo lezen w(j in de „Autokampioen", heeft instructie gekregen, indien dit maar enigszins mogelijk is, uitslui tend van de rechter rijstrook gebruik te maken op de drukke autoweg, die hij geregeld ber(jdt. Ervaringen In de „Autokampioen", orgaan van de A.N.W.B., wordt deze week op nieuw gepleit voor geleide construc ties in de middenbermen. De bond herinnert eraan, dat reeds in 1960 bij de overheid is aangedrongen op het beveiligen van de middenbermen van de autosnelwegen. Toen wist men nog weinig over de merites van de verschillende systemen en kon men slechts steunen op gegevens uit Californië Sindsdien echter heeft men in de bijvoorbeeld, dat na plaatsing van geleideeonstructies het aantal licht gewonden daalde met 12 procent, het aantal zwaargewonden met 30 pro cent en het aantal doden met 22 pro cent. In studie.... Tot nu toe heeft de rijkswaterstaat steeds gezegd: deze zaak is bij ons in studie. En met name werden daar bij de Californische ervaringen ge noemd. Men zou huiverig zijn voor vangrails, omdat, alweer in de V.S., gebleken was dat auto's na het raken van de vangrails worden „terugge veerd" In het verkeer op de eigen rijbaan. Uit de schaarse uitlatingen van de zijde van de rijkswaterstaat kan men opmaken, dat men daar nog steeds zoekt naar „de ideale oplossing". Dezer dagen is op een in ternationale verkeerstechnische leer gang te Salzburg, waar ook ir. A. E Nap, directeur van de rijkswater staat aanwezig was, een rapport van de hand van prof. dr. ing. F. Bitzl. een Beier, thans hooglefaar in de verkeerswetenschap aan de techni sche hogeschool te Wenen overge legd, waaraan bovenstaande cijfers zijn ontleend. Ook deze cijfers zullen thans door de rijkswaterstaat worden bestudeerd. Ir. Nap vertoeft nog te Salzburg. Naar wij menen te weten zal de rijkswaterstaat echter niet op de te rugkeer van ir. Nap wachten met liet bekendmaken van liet- standpunt ten aanzien van vangrails of andere ge leideeonstructies. Er is de laatste t\jd een zeer sterke druk op waterstaat uitgeoefend oni met een standpunt in de openbaarheid te treden. dering plaatsvond, moesten wor den gesloten. De Synode heeft zich van 's morgens negen uur tot 's avonds half elf beziggehouden met de zaak, die de gemoederen reeds lang beroert, namelijk de vraag of de nieuwe vertaling van de bijbel in de eredienst kan worden vrij gegeven. De rapporterende com missie kwam met een meerder heids- en een minderheïdsrapport. De meerderheid wilde uitspreken, dat de zaak behoort tot de competentie van de kerkeraad. dat het gebruik van de nieuwe vertaling in de eredienst niet als noodzakelijk maar ais mogelgk moet worden gezien, dat de kerkeraden klem mend vermaand worden niet dan met de uiterste voorzichtigheid en alleen als het tot stichting van de gemeente dienen kan, de nieuwe vertaling in de eredienst te gebruiken en dat het deputaatschap niet zal worden geconfirmeerd. De min derheid wilde alsnog een grondig onder zoek van de betrouwbaarheid en de bruikbaarheid van de nieuwe vertaling zien ingesteld en zolang dit nog niet gebeurd is de statenvertaling in de ere dienst blijven handhaven. Aan de discus sie nam een groot aantal sprekers deel. Sommige van hen deden zich kennen als principiële tegenstanders van de nieuwe vertaling, waarvan zij bij invoe ring scheuring in de gemeenten vrezen. Professor dr. B. J. Oosterhoof heeft als voorzitter van deputaten een uit voerig overzicht gegeven van de tot standkoming van de nieuwe verta ling. Hjj wees erop, dat het vrygeven van deze vertaling voor de eredien sten praktisch niets veranderen zal. Immers, naast de nieuwe vertaling blgft de statenvertaling op de kansel. De particuliere synoden hadden met be trekking tot deze zaak ook instructies ingediend: de particuliere synode van het noorden wilde vrijgeving van de nieuwe vertaling in dè eredienst, die van het oosten wenste een nader onder zoek om zo te komen tot een gefun deerd oordeel. De particuliere synode van het zuiden wilde uitgesproken zien, dat het niet noodzakelijk is en dat zij zich ernstig bezorgd maakt over de onrust door deze zaak in de kerken. In de loop der debatten, die vele uren duurden, werden voorstellen ingediend door de leden ds. M. Baan te Zeist, ds. J. Brons te Bunschoten, ds. D. Biesma van Aalsmeer en ds. J. Venema van Apeldoorn. Door onderling beraad in de commissie, waartoe de synode in de avonduren geschorst werd, kwam men tot twee voorstellen, namelijk een dat de voorstanders kon bevredigen en een dat de tegenstanders aanstaat. De synode kwam in de avondzitting nog niet tot een beslissing. De voorzitter verdaagde om half elf de zitting tot vrijdagmorgen negen uur. teneinde de commissie alsnog gelegenheid tot nader beraad te bieden. Het Wereldgebeuren D Middeleeuws Midden-Oosten e koning van Jemen, imam Ahmad Ibn Jahya Mohammed Oe-dlnisop 66-jarige leeftijd overleden. Hij heeft de troon en zijn niet geringe bezittingen nagelaten aan zijn zoon Saif al Islam Mohammed al Badr. In het koninkrijk aan de Rode Zee is nationale rouw af gekondigd: maar het is onwaarschijn lijk. dat alle Jemenieten het heengaan van hun vorst ook werkelijk en oprecht betreuren. Imam Ahmad was een van de laatste Arabische despoten. Er zijn in het Midden-Oosten nóg wel een aan tal landen waar de bevolking weinig tegen het gezag van de vorst heeft in te brengen, maar een dictatuur als in Jemen vindt men niet licht. De imam ging er prat op een recht streekse nakomeling van de profeet Mohammed te zijn en hij beweerde, dat de koran zijn enige richtlijn was bij het regeren. Zijn interpretatie van het Hei lige Boek der Mohamedanen was even wel sterk gericht op het eigen voor deel en daardoor moest hij nogal eens een beroep doen op zijn lijfwacht om in het zadel te blijven. De maatregelen die imam Ahmad tegen zijn vijanden nam waren dan drastisch en definitief. De beul aan het hof van Sana'a had het druk en zelfs familiele den van de imam lieten het leven onder zijn kromzwaard. In 1955 liet imam Ahmad zelfs twee van zijn broers onthoofden, nadat deze geprobeerd hadden zich van de macht meester te maken. Een van die broers was Abdallah, een westersgezinde di plomaat, die Jemen een tijd lang had vertegenwoordigd bij de Verenigde Na ties. De revolutie eindigde met de dood van alle samenzweerders en daarmee was een poging om Jemen uit het duis ter van de middeleeuwen in het licht van de twintigste eeuw te brengen mis lukt. Middeleeuws is de toestand in Jemen nog steeds. Terwijl tal van landen in dé buurt van de Rode Zee en de Per zische Golf aan de buitenwereld verkon digen. dat zij de slavernij bestrijden, wordt de slavernij in Jemen openlijk in stand gehouden. Zelf geeft het hof het slechte voorbeeld. In 1959 dreef de jicht imam Ahmad voor het eerst in zgn le ven naar Europa- Geplaagd door hevige pijnen nam hij het besluit in Rome en kele specialisten te raadplegen. Daar door kreeg de Italiaanse hoofdstad een schouwspel te zien, dat aan de verha len van duizend-en-een nacht deed den ken. De imam. die na de behandeling in de Romeinse kliniek nog een korte rust kuur zou ondergaan, nam een karavaan van 35 vrouwen, bijvrouwen en slavin nen mee. Ook waren voor zijn verzor ging, die hij niet aan Italianen toever trouwde, de nodige functionarissen meegekomen. Dit hele gezelschap werd gecompleteerd door een getulbande lijf wacht met vervaarlijke kromzwaarden. Waarschijnlijk kwam de lijfwacht even als de imam voor het eerst in een mo dern land, want nauwelijks was men in Rome of er deden zich al conflicten voor. De beruchte Italiaanse fotografen, die voor alle ongewone plaatjes over dreven belangstelling hebben en zeker uit zijn op het zéér ongewone, zagen in deze sprookjesachtige vertoning de kans van hun leven. Met de camera's schiet klaar poogden zij de apartementen van de imam binnen te stappen, waarbij het duidelijk de bedoeling was de haremda mes te verrassen. Zij hadden echter bui ten de lijfwacht gerekend. De krom zwaarden werden dreigend geheven en de Romeinse politie kon een bloedbad onder de fotograferende stand maar nauwelijks voorkomen. Was deze fotografenrel in Jemen voor- f ekomen, dan zouden er onherroepelgk otografenhoofden over de straat zijn gerold. Na zijn rusttgd in Rome keerde imam Ahmad naar zijn woestijnrijk terug. Er liepen toen hardnekkige geruchten over een complot in Jemen. Kroonprins Al Badr zou de voornaamste samen zweerder zijn. Men verwachtte, dat bij de tergukeer van de imam een revolutie zou uitbreken, maar het bleef stil in de woestijnen rond Sana'a. De imam en zijn zoon kwamen blijkbaar tot een ver gelijk, want korte tijd later kondigde de jichtige vorst via de radio aan, dat hij zijn zoon tot zijn opvolger had benoemd. Ziek en uitgeput had „het zwaard van de islam" aan de druk, die op hem werd uitgeoefend toe moeten geven. De tijd, dat hij, weggejaagd uit Sana'a, de puri teinse islamieten uit de woestijn om zich heen wist te verzamelen en zijn ge zag met het zwaard herstelde, was voor bij. Dat ging nog wel in 1947, toen zijn. vader op de troon zat en deze 82-jarige vorst door een familielid werd gedood. Ahmad vluchtte naar de bedoelnenstam- men. Hij beloofde de hoofdlieden, dat zij Sana'a mochten plunderen zo veel zij wilden, wanneer zij eerst het nieuwe re giem maar zouden verjagen. Zo'n aan bod was een kolfje naar de hand van de roofzieke woestijnstammen. Het verja gen verliep naar wens en de woestijn- sheiks hadden niet te klagen over de buit die zij uit de hoofdstad weghaal den. De verwoesting was verschrikke lijk. Het eerste wat imam Ahmad daar na deed was de beul instructie geven om het familielid dat de revolutie op zijn geweten had te onthoofden. Van het nieuwe staatshoofd, imam Al Badr, wordt een geheel andere po litiek verwacht. De dag na het overlij den van zijn vader heeft hij reeds een nieuw program aangekondigd. In een radiotoespraak verklaarde Al Baar dat Jemen in de toekomst een politiek van „positieve neutraliteit en niet-verbon- denheid" zal voeren. Dat „niet-verbondenheid" is een term, die even toegelicht moet worden. Van 1958 tot 1961 maakte Jemen name lijk deel uit van de Verenigde Arabi sche Republiek. Dat verbond met Nas ser was waarschijnlijk een verg" van imam Ahmad, want wat I met ztfn „volksstaat" beoogt, wil imam Ahmad zeker niet. In december 1961 noemde Nasser de oude imam dan ook ronduit een reactionair. Nasser was woedend op de Jemenitische heerser, die zich uitsprak tegen elke vorm van nationalisatie en tegen het beginsel van gelijkheid van alle burgers. De imam re ageerde op Nassers woorden met een gedicht, waarin bepaald niet de beste eigenschappen van het Egyptische staatshoofd werden bezongen. Dat betekende het einde van het bond genootschap tussen beide staten. De nieuwe heerser van Jemen gaat in tegenstelling tot zijn vader door voor een man met ideeën, die de bedoelingen van Nasser niet ver ontlopen. Welke -Jannen hij met Jemen heeft zal in de :omende maanden wellicht duidelijk worden. Misschien is aan de periode van handen afhakken nu een eind ge komen en breekt voor de beulen een rustige tijd aan. Hoewel men nooit kan weten wat in bet Midden-Oosten te geb'--stant IMAM AHMAD ...handig met kromzwaard..,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5