Onwillige sluisdeur in Terneuzen stagneerde een uur het verkeer Mosselparasiet ook voor minister een zors Modern koelhuis in Krabbendijk e ff s EN NU 27 ct KABEL BRAK TOT DRIEMAAL TOE ALMANAK ZEELAND MOET KRITISCH ZIJN BIJ AANTREKKEN VAN BEDRIJVEN INSTELLINGSTECHNICI BEZOEKEN ZEEUWS-VLAAMSE ZIEKENHUIZEN UITBREIDING ST.-ELISARETHS- ZIEKENHUIS TOON AANGEVEND PETR0F ROSLER F0RSTER 10 52 RIJKEN^deLANGE a PROVINCIALE ZEEUWSB COURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 c^fiaXt Door het zinken van een sluisdeur in één van de doorgangen van de Axel- sebrng te Terneuzen, is het wegver keer over die brug woensdag en don derdag, geruime lijd gestremd ge weest. De sluisdeur was bestemd om naar de Oostsluis te worden ver voerd, voor vervanging van één van de andere denren. Deze verwisseling geschiedt jaarlijks in het kader van de onderhoudswerkzaamheden. Woensdag rond het middaguur voer een drijvende bok van het aannemings bedrijf Swets uit Hardinxveld, met de deur in de takels door de zuid oostelijke doorgang van de brug. Precies midden in de doorgang brak een staaldraad, waardoor de sluis deur op de kanaalbodem terecht kwam. Uiteraard werd hierdoor het scheepvaartverkeer door de brug- doorgang gestremd. Onmiddellijk werd een duiker opgeroepen om on der water stroppen aan het vijftien ton wegende gevaarte te bevestigen. Bij het optakelen van de deur moest evenwel de Axelsebrug voor het weg verkeer worden gesloten, zodat éen en ander de nodige stagnatie veroor zaakte. Tijdens het ophijsen schuur de bovendien één van de stalen dra den langs de betonnen wand, waar door de draad brak en het gevaarte opnieuw op de kanaalbodem terecht kwam. Donderdagmorgen omstreeks negen uur werd het bergingswerk voortgezet. (Advertentie) l/erf Wan t'ettewinkel I sterk... prachtig Zeeuwse Bijpraten Het was voor de twee mannen een verrassende ontmoeting. Ze had den elkaar kennelijk in jaren niet gezien, zodat er menige schouder- klap werd uitgedeeld, daar op de Markt in Middelburg. Daarna begon het gesprek, waar bij de jongste het initiatief nam. ,Aoe is het nou met Dirk?" vroeg hij warm. „Goedl goed", antwoordde de oude. summièr. ,N°9 altijd in Nieuw-Zeelandf" rjNog altijd", beaamde de oude. Het gesprek stokte even. Het is moeilijk aanknopingspunten te vinden, na lange tijd. Maar de jonge ouwe kennis deed zijn best. irE» hoe is het met Klaasjan?" begon hij opnieuw. „Goed, goed", sprak de oude monter. ,jNog altijd in Friesland?" ,Nog altijd", bevestigde de oude. Er viel weer een stilte. Ditmaal niet zo lang. want de jonge be gon op dreef te raken. ,J2n met Kar elf" „Ook goed". „Nog altijd in Canada?" .Nog altijd". Én of Geert nog altijd op Schou wen zat. ,Nog altijd". Sjongesjonge. Daar keek de vra gensteller tóch van op. Te meer toen hij hoorde, dat het ook Geert nog goed ging. Asjeblieft. En Pietf Ja hoor, ook met Piet, in Rotterdam alles nog bij het oude. Toen was het gesprek afgelopen. De voorraad zonen van de oude was klaarblijkelijk uitgeput en met een stevige handdruk namen ze afscheid. Helemaal bijgepraat, na zo veel jaren. Alles leek vlot te verlopen maar rond half tien brak voor de derde maal een draad, doordat de deur vermoede lijk klem zat. Bijna een uur is de Axelsebrug toen gesloten geweest voor het wegver keer, zodat aan weerszijden een lan ge file voertuigen ontstond. Zij, die in de kom van Terneuzen moesten zijn, parkeerden hun auto's langs de waterkant om over de kleinere loop bruggen over de Oostsluis de stad te bereiken. Verscheidene voertuigen vooral doorgaand verkeer maak ten een rondrit over de brug te Sluis kil. De busdiensten van dc Z.V.T.M. naar alle delen van Zeeuwsch-Vlaan- deren, liepen enkele malen belang rijke vertraging op. iderdagmiddag omstreeks half drie gelukte het eindelijk om de onwillige sluisdeur boven water te krijgen en bij deze lichtingspoging bleven de staaldraden het houden. Zonder ver dere moeilijkheden kon het transport naar de Oostsluis worden voortgezet. (Foto P.Z.C.). Zoeken naar meer mosselgronden Meer garnalen naar Scheveningen en IJmuiden Het verder opdringen van de mos selparasiet naar het westen van de Waddenzee baart zorg, zo meent de minister van landbouw en vis serij in de memorie van toelichting op zijn begroting, temeer daar tot nu toe vele daartegen beproefde maatregelen geen afdoende oplos sing hebben geboden. Het is niet onmogelijk, dat daardoor de pro- duktïe van 'n aantal mosselperce len nadelig zal worden beïnvloed. Gezien de gunstige exportpositie ligt 't dan ook in de rede, aldus de minister, dat gestreefd zal moe ten worden naar het beschikbaar komen van meer mosselgronden. Overigens is de produktie van mosselen de laatste jaren belangrijk toegenomen, namelijk van 1957 tot 1961 met circa 35 procent. Deze toename verliep regel matig met uitzondering van het jaar 1959, toen een vermindering kon worden geconstateerd. Weliswaar was er een vergroting van de Zeeuwse produktie met 150 procent, maar de achteruit gang in de Waddenzee was toen zo groot, dat ook het totaal daalde. Merkwaardig genoeg was 1959 juist voor Zeeland een topjaar niet bijna 26 miljoen kilogram. In 1960 kon er nog 10.348.000 kilo genoteerd wor den en in 1961 was er slechts 4.697.00 kilo van de Zeeuwse Stro men. De produktie van de Wadden zee steeg echter tot bijna 70 miljoen kilo in 1061. Er was in 1061 een to tale export van bjjna 59 miljoen kilo. Opvallend is de stijgende aanvoer van garnalen in Scheveningen en IJmuiden. De oorzaak hiervan moet enerzijds wor den gezocht in een verplaatsing van de garnalen van de gronden voor de Zeeuw se en Zuidhollandse eilanden naar de kuststrook voor Scheveningen en IJmui den, anderzijds is de vernieuwing van de garnalenvloot, waardoor schepen met een iet3 groter motorvermogen aan de vloot zijn toegevoegd, als een der oorza ken aan te wijzen. De schepen kunnen zich namelijk een weinig verder van de kust verwijderen waardoor naast de cent hoger, Praktisch de gehele prodtik tie vindt zijn weg over cle Nederlandse .renzen. In 1061 was de totale uitvoer .648.000 kilo. Daarvan gingen naar Bel- ;ië en Luxemburg 1.318.000 kilo, naar ■"rankrijk 828.000 kilo, naar Engeland 160.000 kilo, naar Duitsland 181.000 kilo en naar Denemarken 83.000 kilo. Hoewel reeds sinds een jaar door middel van prapaganda gestreefd wordt naar spreiding van de afzet ovèr meer landen, heeft dit slechts geleid tot een belang rijke uitbreiding van de export naar Frankrijk. Dit land, dat een grote eigen produktie heeft en waar in brede lagen van de bevolking belangstelling is heeft de invoer var, dit produkt geliberali seerd, waardoor de Nederlandse expor teurs vaste voet op de markt konden verkrijgen. TECHNISCHE INRICHTING JACHTHAVEN KORTGENE VANAVOND IN DE RAAD Vandaag vrijdagavond komt de raad van Kortgene in spoedeisende ver gadering b^een. Aan de orde zullen ko men een tweetal b. en w-voorstellen, waarvan het eerste behelst aan G.S. machtiging te vragen tot het doen van een uitgave van 424.000 voor de tech nische inrichting van de jachthaven. Het tweede voorstel houdt in de uitvoe ring van de werken ten behoeve van de technische inrichting van de jachthaven tot een bedrag van 371.000 op te dra gen aan de West Nederland N.V. te Lei den. ;arnalen ook niet onbelangrijke hoeveel- leden platvis worden gevangen. Dertig Oostburgers tevergeefs naar kantonrechter Huurconflict blijft een slepende zaak De ongeveer dertig Oostburgers, die in een huurconflict zijn gewik keld met hun huisbaas (de N.V. Nederlandse Huiden- en Wolhan- del en Vellenbloterij te Utrecht), zijn donderdagmorgen opnieuw onverrichterzake huiswaarts ge keerd van een gang naar net Oostburgse kantongerecht. Voor de vierde maal binnen ruim twee maanden kregen zij van de kan tonrechter te horen dat hun zaak weer was uitgesteld. Het bleek dat de raadslieden van beide par tijen er prijs op stelden over één en ander nog eens van gedachten te wisselen, c.q. een modus in de ze aangelegenheid te vinden. Het uitstel werd verleend tot donder dag 18 oktober aanstaande. Beroep calamiteuze Hoofdplaatpolder ongegrond Het beroep van het bestuur van de cala miteuze Hoofdplaatpolder tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten tot vast stelling van de pachtwaarde van de in die polder gelegen gronden, is by ko ninklijk besluit van 29 augustus onge grond verklaard. Daarentegen werd het door de heer P. J. van Hijfte te Uzendijke ingestelde be roep tegen deze vaststelling gegrond verklaard. Met wijziging van het besluit van Ged. Staten besliste de Kroon dat zijn perceel, hetwelk bij dat besluit in de hoogste klasse is gebracht, alsnog in klasse 2 zal worden opgenomen. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN FRANSMAN BEGRAVEN Het stoffelijk overschot, dat dinsdag avond door de reddingsboot „President Wierdsnia" uit het water van de Wie lingen werd opgehaald en later in de haven van Breskens aan land is ge bracht, is thans door familieleden ge ïdentificeerd als de resten van de 42- jarige Fransman Jean Marie Delesalle uit Roubaix. Het stof lelijk overschot is inmiddels op de algemene begraafplaats te Breskens ter aarde besteld. ITALIAANSE TANKER VAST EN WEER VLOT Gisteravond omstreeks half tien is de ruim 18.000 ton metende Italiaanse tan ker „Taormina" tussen Kruisschans en Boudewjjnssluis bij Antwerpen aan de grond gelopen. Tien sleepboten hebben de tanker om 1 uur in de afgelopen nacht vlot getrokken. Het scheepvaart verkeer van en naar Antwerpen was door het vastlopen van de tanker ge deeltelijk gestremd. NOORSE TANKER KREEG MACHINESCHADE De Noorse tanker „Fernmount" is gis teravond met machineschade bij Hoedc- kenskerke op de Westerschelde ten an ker gegaan. De sleepboot Jean Marie Gerling uit Antwerpen voer ter assis- Later, toen de schade hersteld was en het schip reeds voer, werd toch sleep- bootassistenlie gevraagd. De sleepboot „Leon Letzer" kreeg daarop opdracht uit te varen, maar de Noor had op geen hulp gewacht en was doorgevaren. Examens Te Breda slaagde voor het praktijkdiplo ma machineschrijven in de Engelse taal de heer Sj. van Els uit Wemeldinge. Voor de hoofdakte L.O. slaagde de heer C. E. G. Hommel Mart.zn, te Oud-Vosse- meer. De heer Hommel is sinds 1 sep tember j.l. als onderwijzer werkzaam aan de Tarcisiusschool te Bergen op Zoom. DIRECTEUR VAN „SINT-CAECILIA" TE VLISSINGEN BENOEMD De heer D. Manneke te Kruiningen i per 1 oktober benoemd tot directeur van de harmonievereniging St.-Caecilia te Vlissingen. De heer Manneke is muziek leraar te Kruiningen, organist te Ber gen op Zoom en directeur van de mu ziekvereniging te Waarde. Algemene vergadering waterschap Noord-Beveland Het Waterschap Noord-Beveland komt woensdag 26 september des middags om 2 uur in de Stadswijnkelder te Kortgene in openbare algemene vergadering bij een. Voorgesteld wordt onder meer het onderhauds verpachten van de perce len water in de inlaag van de Anna Fri- sopolder aan de waarnemend-natuurbe- schermingsconsulent bij het Staatsbos beheer te Bergen op Zoom, ir. J. E. A. Molenaars. Het ligt in de bedoeling van Staatsbosbeheer de percelen als natuur reservaat te beheren. Voorts bestaat er een voorstel de peilboot met scheepsuit rusting aan de waterkering der calami teuze Löendert Abrahampolder te ver kopen voor 5500. Verder wordt voor gesteld om met de Nederlandse Water- schapsbank te Den Haag gedurende een tijdvak van 1 november 1962 tot 1 no vember 1963 een kasgeldlening aan te gaan tot een maximaal bedrag van 1.275.000, terwijl tevens voorgesteld wordt een aanvullende rekening-courant overeenkomst aan te gaan tot een ma ximaal bedrag van 1.275.000. Tenslot te wordt voorgesteld per 1 november 1962 een geldlening aan te gaan met de Nederlandse Waterschapsbank N-V., groot 65.000, looptijd 25 jaar en tegen een rente van 4% (Slot van pag. 1) dat het bietenwerk in het voorjaar voorlopig nog een „bottle-neck" is om een grote flexibiliteit in het bouwplan te kunnen bereiken. Tengevolge daarvan is de investeringsdruk bijzonder groot ge worden. Een van de mogelijkheden om deze druk te verlichten is volgens ir. Geuze een grotere inschakeling van loon werkers. Hij opperde zelfs de mogelijk heid om naar Amerikaans voorbeeld in de oogsttijd over enorme afstanden met een bepaalde maaidorser te werken, bij voorbeeld van Parijs naar Groningen. Ir. Geuze waarschuwde er tevens voor om, in verband met de zeer snel le veranderingen in de agrarische sector, met name in de akkerbouw, voorzichtig te zijn met het doen van investeringen in dure bedrijfsgebou wen niet vaste maten, die niet flexi bel zijn. ïn het licht van liet Zeeuws accent naar bedrijfsintensivering, of extensivering van het bouwplan, wees ir. Geuze op de ontwikkeling en de groei van de tuinbouw. Stormachtig Volgens een globale berekening kon de produktie waarde van de tuinbouw in 1960 gesteld worden op 126 miljoen gul den (rond 56 miljoen gulden voor de groenteteelt en 30 miljoen gulden voor de fruitteelt). Zo is onder meer het aan tal gladiolentelers enorm toegenomen tot 1100 terwijl de kwaliteit van de bloemen uitzonderlijk goed is. Met nog andere voorbeelden maakte ir. Geuze duidelijk, dat de belangstelling voor tensivering in de vorm van tuinbouw teelt .in het Deltagebied stormachtig toeneemt. Vervolgens wees ir. Geuze op de pres taties van Zeeland op herverkavelings- gebied. Voltooid of in uitvoering zijn 60.000 van de 138.000 ha cultuurgrond, terwyl nog eens 17.500 in voorbereiding zijn. Aanvragen zyn gedaan voor de Yersekse Moer, voor de Poel en Hein- kenszand, totaal ongeveer 8500 ha. verkeer en waterstaat te spreken over de gedachte van de A.N.W.B. om 1 tot 2 procent van de som, die jaarlijks \oor de Deltawerken nodig is, beschikbaar te stellen om de ge meenten behulpzaam te zijn met het uitvoeren van recreatieprojecten. Ir. Geuze herinnerde er aan, dat de re gering destijds op een dergelijke sug gestie van kerkelijke zijde om tege moet te komen aan de geestelijke problematiek niet is tegemoet geko men. Geuze merkte tenslotte op. dat de agrarische ondernemer in de komende jaren minstens een middelbare scholing moet ontvangen. Een toenemende oriën tatie over de grenzen, gepaard aan een stuk praktijk, legt deze noodzaak op. Daarbij zal de scholing van de leerlin gen voor wie dit onderwijs te moeilijk niet verwaarloosd mogen worden. Drs. Verburg verklaarde in zijn inlei ding, dat Zeeland ruim 100 jaar geleden evenals momenteel illusies koesterde over een ontwikkeling. In de 19c eeuw werd de provincie ech ter economisch uitgehold door de randstad Holland. Een van de facto ren die hierbij een rol speelden, was de tegenwerking van Rotterdam in cle aanleg van onder andere de Zeeuwse spoorlijn, die ruim 20 jaar vertraagd werd. Door de invloed van deze transportfactor ging onder meer ook de Zeeuwse chocolade-industrie (in Middelburg en Vlissingen) ver loren. In dit verband was het dus bijzonder belangrijk, dat Rotterdam 20 jaar eerder een spoorlijn had. Delta-procenten Het proviciaal bestuur van Zeeland wenst thans, zo verklaarde de Z.L. M.-voorzitter, met de minister van Tweedaagse leergang met 100 leden Burgemeester Rijpstra over de industrialisatie Bijna honderd leden van de vereniging van instellingstechnici (VJ.Te.) uit alle delen van Nederland zijn donderdag hun tweedaagse leergang begonnen in een drietal Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen. De leden van deze vereniging zijn alle leidinggevende technici van ziekenhui zen, sanatoria en psychiatrische inrich tingen. Op het programma voor deze jaarlijkse leergang staan bezoeken aan de ziekenhuizen van Sluiskil, Hulst en Terneuzen, enkele excursies door Zeeuwsch-VIaanderen en een tweetal lezingen. In de fraaie verpleegstersflat van het Sint-Elisabethsziekenhuis te Sluiskil werd de leergang donderdag ochtend geopend door de \ite-voorzitter N. Roodenburgh, die zijn Zeeuws-Vlaam se- collega's dankzegde .voor de organi satie. Wij als ziekenhuismensen weten, hoe moeilijk het is een groep van honderd mensen te ontvangen, zei hij De heer Roodenburgh zei er van verze kerd te zijn. dat de leden hun kennis zullen kunnen verrijken in de drie goed geoutilleerde Zeeuws-Vlaamse zieken huizen. „Wjj hebben al veel van dil gebied gehoord", zo besloot cle Vitc- voorzitter, „en daarom meenden wij, dat wjj ons maar zo gauw mogelijk van een en ander op de hoogte moesten stellen" Namens het gemeentebestuur van Ter neuzen sprak burgemeester mr. H. Rijp stra een woord van welkom tot de be zoekers. Hij gaf de Nederlandse technici een duidelijk overzicht over dc ontwik keling die zich in de laatste jaren in Zeeuwsch-VIaanderen in het algemeen en in Terneuzen in het bijzonder hebber voorgedaan. Van de spectaculaire pro blemen waarmee Terneuzen wordt ge confronteerd noemde mr. Rijpstra de kanaalwerken, die de economische struc tuur van het gehele gebied zullen doen veranderen; de steun van de regering ter bevordering van de industrialisatie en de reactie daarop van Terneuzen door het aantrekken van enkele grote bedrijven. Ook gaf mr. Rijpstra de bezoekers een inzicht in dc op stapel staande haven plannen, waarvan het ontwerp in prin cipe reeds is goedgekeurd. Als herinne ring aan het bezoek aan Terneuzen over handigde hij voorzitter Roodenburgh een exemplaar van „De geschiedenis van Terneuzen" van dr. Wesseling. Drs. F. M. Berbers, econoom-admini- strateur van het Elisabcths/.ieken- huis noemde de vereniging van tech nici van een zeer groot belang voor het- Nederlandse ziekenhuiswezen. Daarna gaf hij een inleiding tot de rondgang, waarbij hij onder meer de geschiedenis van het Sluiskilse zie kenhuis vertelde. 'itvoerig uitbreiding, kenhuis tot een van cle best geoutilleer de zal maken. In de loop van de eerste dag bezochten de technici ook nog het nieuwe Sint-Lyduinaziekenhuis te Hulst, waar geneesheer-directeur dokter J. M. van Kalmthout een inleiding hield. Le den en genodigden zaten des - avonds aan een uitstekend verzorgd diner in hotel „De Dam" te Temeuzen. De eerste dag van de leergang werd besloten met een lezing over waterwinning en behan deling door de heer W. Jurriens, hoofd technische dienst van de N.V. Water- leidingmaatscnappij Zeeuwsch-VIaande ren en een over moderne oproepsyste men door de heer F. C. de Witte. Nieuwe impuls Eerst in 1960 is een nieuwe impuls ge volgd, waarbjj het ministerie van econo mische zaken geholpen heeft door de aanwijzing van Zeeland als probleem gebied. Drs. Verburg wees er op, dat die aanwijzing op het moment belang rijker was dan het Deltaplan. Zeeland wordt thans geleidelijk een verlengstuk van de Randstad Holland: verschillen de ondernemingen konden zich daar niet meer uitbreiden, zodat zjj een nieuwe weg zochten, onder meer in de richting van Zeeland. Vervolgens wees de E.T.I.-directeur op de met industriële ontwikkeling samen gaande groei van het toerisme, de tuin bouw en de grote bevolkingskernen, waarvan echter ook de kleine gemeenten zullen orofiteren. Er zal echter ook aan dacht moeten worden besteed aan de in frastructuur. Drs. Verburg gaf een treffend voor beeld wat infrastructuur kan zijn: de verbreding van de rijksweg tussen Bergen op Zoom en Vlissingen, dat men op dit traject geen half of soms een heel uur verliest tjjdens de tocht naar belangrijke besprekingen Knelpunt De arbeidsmarkt is bij de volgehouden groei van hei Zeeuwse bedrijfsleven het grootste knelpunt. Drs. Verburg achtte het belangrijk na te gaan waar de ar beidsreserve uit het oogpunt van natio nale economie het beste terecht kan ko men. Er moet volgens de E.T.I.-dirccteur een agglomeratie gekweekt worden waardoor de arbeidsmarkt niet al te zeer overspannen raakt. Er moet voor lichting komen aan de bedrijven, die de reserve opnemen en bij die voorlichting moet men kritisch staan tegenover de bedrijven, die men wil aantrekken. Tot slot wees drs. Verburg er op, dat er ruimte is, die in alle richtingen ontsloten wordt. „Met de huidige Zeeuwse ontwik keling moet deze ruimte echter niet al te snel verkocht worden", aldus drs. Ver burg. Na de vergadering werd het gezelschap in de Staieir/.ual ontvangen door het pro vinciaal bestuur van Zeeland. De gas ten werden toegesproken door de com missaris der koningin, die onder meer verzekerde, dat Ged. Staten aandacht zullen schenken aan de moeilijkheden, die de Zeeuwse fruittelers momenteel ondervinden door het kassenbouw-ver- bod. /Advertentie) omstreeks half drie „De Caisson" volgt. Donderdagmiddag is te KruhbciidijKC liet nieuwe koelhuis „Wilhelmina" opgeleverd. Het gebouw een van de modernste in ons land is uitgerust met een aantal bijzondere technische snufjes. Men kan het gebouw vinden even terzijde van de rijksweg naar Bergen op Zoom. Het koelhuis be hoort toe aan de firma A. Waterman en Zoon. Ier de meer dan zeventig zakenre laties en andere belangstellenden, die gisteren bij de oplevering door verte genwoordigers van het architectenbu reau C. B. Bogaerds en aannemer W. van Doorn uit Krabbendijke aanwezig waren, bevond zich onder meer de heer S. G. Nooteboom. directeur van dc Vei- lingsverenlglng Zuid-Beveland, de heer P. G. Vermaire, adj. directeur van de Veilingsvereniging „Kapelle-Biezellnge" en de heer F. de Groene namens „De Wilhelminapolder". Morgen, zaterdag gaan b. en w. van Krabbendijke het koelhuis bekijken, waarna in restaurant een gezellig samenzijn Bijgaande foto toont de voorgevel van het nieuwe koelhuis ..Wilhelmina", dat donderdag te Krabbendijke werd opge leverd. Het nieuwe gebouw is een van de modernst. Ingerichte koelhuizen, die - in ons land ie vinden zijn. (Foto P.Z.C.) De oudste firmant, de heer A. Water man, vertelde ons iets over de capaci teiten van zijn „nieuwe aanwinst". Het gebouw, dat een oppervlakte bestrijkt van 30 meter in de breedte en ruim 42 meter in de lengte, is bestemd voor hel. drogen van granen en zaden alsmede voor het opslaan van aardappelen cn uien. Verder bevat het koelhuis cellen voor het koelen van fruit en zuidvruch ten. Men heeft de beschikking over tien cellen van 80 ton, twee van 230 ton en twee van 200 ton. Het drogen van de zaden en granen geschiedt door mid del van een verwarmingslnstallatle van propaangas. Men heeft hiervoor dc be schikking over een cilinder van 8000 liter. Krabbendijke is de eerste plaats ïn ons land, waar men met een derge lijke installatie werkt. Dit seizoen kon 500 ton zaden worden gedroogd, want men was reeds hall' juli met een gedeelte van de bouw die in totaal elf maanden in beslag nam gereed. In het koelhuis van de fir ma Waterman kunnen 1400 zakken graan tegelijk gedroogd worden. Technici hebben het mogelijk gemaak' dat men vanuit het kantoortje aun de voorzijde van het gebouw alle elektrische laf" installaties automatisch kan bedienen. Ook het lossen van de cellen men werkt in Krabbendijke thans met trans portbanden geschiedt automatisch. Speciaal voor de aan- en afvoer van het materieel zijn oprHbanen van ruim meter breed aangelegd. Het Sint-Elisabethsziekenhuis te Sluis kil zal binnen afzienbare tijd wederom belangrijke uitbreiding ondergiuin. De plannen hiervoor zijn geheel gereed, het wachten is nog slechts op de rijksgoed keuring voor de bouw. Dit deelde drs. F. M. Berbers, econoom-administ ratc-ur van het ziekenhuis donderdagmorgen mede in een inleiding, ter gelegenheid Het bouwplan omvat onder meer een klooster met kapel, voor de huisves ting van du religieuzen en het leken- personeel. Tussen dit klooster en liet bestaande ziekenhuis komt een geheel nieuw gebouw. Daarin komt een ge- meenscnappelijke eetzaal met cafetaria systeem en een school voor de opleiding van verpleegsters en medisch analistes. De verloskundige afdeling zal worden uitgebreid. Deze is thans gevestigd op de eerste verdieping van het bestaande gebouw. Als hot project klaar is, kan net oude gedeelte geheel worden inge richt tot bohandelingsafdeling, met na me uitbreiding van de onderzoekkamers, de centrale sterilisatie, de poliklinieken, de afdeling administratie en dergelijke. De Sint-Elisabetlistichting hoopt met de realisatie van deze piannen te be reiken, dat een in de loop der jaren gegroeid complex tot een volledig ge outilleerd en aan de eisen van de tyds verantwoord ziekenhuis kan worden uit gebouwd. Bij die opzet hebben bepaalde gedachten voorgezeten, onder meer de Huisvesting van lekenverpleegstors en die der religieuzen zoveel mogelijk los Le maken vun het ziekenhuis zelr. Het woonklimaat moet anders zyn dan net werkklimaat. Verder werd tot nu toe door het personeel, cle doktoren en gas ten op v(jt' a zes verschillende plaatsen gegeten, voor bezoekers en bepaalde po liklinische patiënten is de mogelijkneid om iets te geur ui ken tijdens de wacht- uren beperkt. Een en ander heeft geleid tot het besluit een gemccnscnappolijke eetzaal te creëren, in de nieuwbouw zal een rechtstreekse verbinding komen vanuit een centraal punt in net zieken huis naar de eetzaal, die dan tevens de school en het klooster niet het zie kenhuis verbindt. Aanvaring in haven van Wemeidmge Doiiüeiüagiiilddag is in de nioiiu.i.g van dc buitennaven te Wemeldinge een aan varing ontstaan lussen het Zwitserse motortankscnip „Moron" van de Lloyd A,G. uit Basel en het Nederlandse mo torschip „Aric Willem". Het Nederland se schip was met meel geladen van Keu len op weg naar Antwerpen en kwam vanal de Ooslerschelde de haven van Wemeldinge binnenlopen. Juist op dat tijdstip verliet het Zwitserse vaartuig de haven van Wemeldinge, zodat beide schepen in de monding met elkaar in aanvaring kwamen. De „Arie Willem" maakte na de aanvaring water, maar kon haar reis voortzetten door gebruik te maken van eigen pompmateriaal. Het Zwitserse vaartuig werd vrijwel niet be schadigd. drie meesterwerken uit de Tjechische pianotraditie; kleine klankrijke instru menten van groot allure. KORTE LIJNBAAN 28, ROTTERDAM toonaangevende adviseurs op piano- gebied, keus uit meer dan 20 beroemde merken. HET WEER IN EUROPA Oslo. zwaar bewolkt 15 gr. C. Kopenhagen, half bewolkt 13 gr. C. Londen, half bewolkt 13 gr. C. Parijs, onbewolkt 115 gr. C. Nice, half bewolkt 22 gr. C. Frankfort, licht bewolkt 15 gr. C. Münchcn. onbewolkt li gr. c. Locarno, zwaar bewolkt 19 gr. c. Wenen, onbewolkt 17 gr. c. Innsbruck, zwaar bewolkt 17 gr. c. Rome. onbewolkt 25 gr. c. Madrid, licht bewolkt 2ii gr. c. Mallorca, licht bewolkt 26 gr, c. NOORDELIJKE WIND. Zonnige perioden, maar in de loop van de dag ook van het noorden uit binncn- drijvende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer met dezelfde mid- dagtemperatiiren als gisteren, of iets lagere. Zwakke tot matige noordelijke wind. ZON EN MAAN 22 september Zon op 6.24 onder 18.40 Maan op onder 15.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2