PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSTIGE VERKIEZINGEN IN ALGERIJE Zeeland moet kritisch tegenover bedrijven staan die het aantrekt Belgisch echtpaar vermoord V.N.-assemblée begon de algemene debatten Dr. Kortenhorst verontrust door verdwijnen van „oude garde" Adenhauer treedt in 1963 af Nieuw-Guinea komt vandaag ter sprake WEER KIND IN DOOS OVERREDEN ADMIRAAL HELFRICH OVERLEDEN Voorzitterschap opnieuw aanvaard Volgend jaar vele jonge krachten Zakenlieden bemiddelen BESTAW IN ARGENTINIË NA DE EERSTE BLOEDIGE BOTSINGEN Generaal Caro dient ontslag in V.N.-VLÏEGTUIG IN KATANGA NEERGESCHOTEN ZEELAND WIL NU DELTA-GELDEN VOOR RECREATIE KINDERBIJSLAG EN SOCIALE RENTEN OMHOOG 205e jaargang - no. 223 WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie; F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week. 8,00 per lew.; fr. per post ƒ8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vllsslngen Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg. Markt 61. tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 6213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; y.lerlkzpe- red, tel. 2425 adm. '.el 2094 Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4.— Ineez. med. 3 s tarief. Kleine adv (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1.25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 21 sept. 1962 Sluisdeur stagneerde verkeer Pagina 2 SLECHTS INCIDENTELE GEVECHTEN BIJ HOOFDSTAD Verschillende groeperingen van het Algerijnse leger hebben in het Bainembos, 10 kilometer ten westen van Algiers gisteren strijd geleverd tegen elkaar, met als inzet een Belgisch echtpaar, dat woensdagavond was ont voerd. Het politieke bureau te Algiers deelde de Belgische consul in Al giers, Jacques Vermeir, in de loop van de dag mede, dat het echtpaar was vermoord. Het waren de heer en mevrouw Her- ve Theux de Monjardin, die ont voerd waren uit hun boerderij bij de stad Bains Romains, 9 ki lometer ten westen van Algiers. Intussen verliepen de verkiezingen gis teren in een apathische rust. Ongeveer zeseneenhalf miljoen Algerijnen trok ken naar de stembus om de door het De algemene vergadering van de V.N. heeft aan het begin van haar werkzaamheden gisteren een mi nuut stilte in acht genomen voor de overleden imam van Jemen. De eerste spreker in het algemene debat was A. R. de Melo Franco van Brazilië Deze kondigde een ontwerp-resolutie aan over een staking van de kernproeven en vroeg de steun van de assemblée voor het memorandum der neutra le landen als basis voor nieuwe on derhandelingen tussen de atoom- landen. De Braziliaan stelde voor dat de minis ter van buitenlandse zaken van de Sow- jet-Unie, Amerika, Frankrijk en Enge land de mogelijkheid overwegen van liet-officiële besprekingen in New York jver een staking van de kernproeven.! De Melo Franco zou Latijns Amerika Taarne als een zone zonder kernwapens ;ien. Hij gaf als zijn mening te kennen lat de handelspolitiek van bepaalde lan- Gistermiddag is in de Tulpstraat te Voorschoten liet 3'/2-jarig jongetje C. H. Fennes uit deze straat, verongelukt. Het kind was aan het spelen in een kar tonnen doos op de rijweg naast de stoeprand. Een vrachtauto bestuurd door de 22-ja- rige L. T. B- uit Wassenaar reed lang zaam de Tulpstraat in, waarbij de doos werd overreden. Het jongetje was op slag dood. In het Roode-Kruiszieker^huis in Den Haag is gistermiddag omstreeks drie uur luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, oud-bevelhebber van de Nederlandse zeestrijdkrachten, overleden. Hij be reikte de leeftijd van 75 jaar. Conrad Emil Lambert Helfrich werd 11 oktober 1886 te Semarang geboren. Hij begon zijn opleiding aan het Koninklijk Instituut voor Marine te Willemsoord in 1903. In 1915 en 1916 vervulde hjj de functie van adjudant van de comman dant van Zeeland, vice-admiraal Hec- king Colebrander. In 1916 vertrok de heer Helfrich voor een tweede maal naar Indië. De heer Helfrich bereikte tenslotte do hoogste marinerangen en was afwisselend in Nederland en Indië. Als commandant zeemacht Ncdcrlands- Indië en als Commander in Chief van de Abda-fleet (American, British, Dutch, Australian) gaf hij in februari 1942 het bevel tot de aanval in de Java- zee. Kort daarna legde hij het bevel over de geallieerde zeestrijdkrachten neer en werd hij benoemd tot bevelheb ber der Nederlandse strijdkrachten in het oosten. In augustus 1945 werd hij benoemd tot luitenant-admiraal en tot opperbevel hebber van de Nederlandse vloot. Hij was Nederlands gedelegeerde en ondertekenaar voor het koninkrijk der Nederlanden van het Japanse capitula- ticprotocol te Tokio. In begin 1946 verkreeg hij eervol ont slag als bevelhebber van de Nederland se strijdkrachten van het oosten. Hij re patrieerde in dat jaar naar Nederland, en was tot 1948 bevelhebber der zee- strijdkrachten. Een beeld van de algemene ver kiezingendie donderdag in Al gerije zijn gehouden, een kijkje in een stembureau van het district Bab el Oued in Algiers. politieke bureau aangewezen 196 kandidaten voor de algemene verga dering te kiezen. De strijd bij Bains Romains begon toen gendarmes van de onlangs opgerichte „Algerijnse garde" in gevecht gewik keld raakten met militairen van het mi litaire district van Algiers, willaja vier. De nationale garde was tot actie over gegaan op verzoek van Vermeir, om te trachten het Belgische echtpaar te ont zetten. Gistermorgen riep de commandant van de nationale garde, Yacef Said, verster kingen in van Ben Bella's nationale le ger, om de soldaten van willaja vier te bedwingen, die zich in het Bainembos hadden verschanst. Behalve het vermoorde echtpaar is een derde Belg, de landbouwer Albert Petit, maandagavond in dezelfde streek ont voerd. (Van onze parlementaire redacteur). Voor het vijftiende jaar heeft de ko ningin dr. L. G. Kortenhorst op voor- Gisterochtend is in Argentinië een bestand gesloten. De troepenbewe gingen zijn gestaakt. De bemidde lingspogingen tussen regering en opstandelingen duren voort. De censuur is opgeheven en allerlei ra dioberichten vertellen de Argentij nen voor het eerst over de explo sieve toestand in hun land. De bemiddeling geschiedt door zes par tijloze zakenlieden. Zij hebben gesproken met president Guido en met de leider van de opstandelingen, generaal On- gania. De rebellen zeggen dat het op perbevel van de luchtmacht hun zijde heeft, gekozen. De onderminister van oorlog, gene raal Carlos Caro, heeft zijn ontslag ingediend. In zijn ontslagbrief aan president Guido zegt hij dat de auto riteiten geen pogingen hebben ge daan om bloedvergieten te voorko- Regcringseenheden hebben gisteren met bazooka's en luchtafweergeschut een colonne van 35 rebellentanks een halt toegeroepen, die op weg was naar de hoofdstad, aldus heeft het hoofdkwartier der rebellen later bekendgemaakt. Het gevecht had plaats aan de rand van het dorp Olmos, 80 kilometer ten zuidoosten van Buenos Aires. Volgens de rebellen beantwoordde hun tankeen heid het vuren. In de provincie Entre Rios kwam het tot een tweede treffen, in de buurt van Concordia, waar rebeilen cavalerie-een- lieden en vliegtuigen inzetten om een verbindingsgroep van de regering aan te vallen. Deze wist echter te ontkomen. 9 De burgemeester van Manilla heeft een onderzoek gelast om na te gaan welke ge bouwen in de Philippijnse hoofdstad bij brand gevaar opleveren voor hun bewoners, daar veranderingen In te brengen, Vele inwoners hebben dikke tralies voor hun ra- aangebracht om inbrekers te weren, met als gevolg dat zij bi) brand moeilijk uit hun huis kunnen komen. dracht van zijn medeleden tot voorzit ter van de Tweede Kamer benoemd. Het is tevens voor de laatste maal, aangezien dr. Kortenhorst, die dan 76 zal zijn, na de volgend jaar mei re houden Tweede-Kamerverkiezing niet meer in hef parlement zal terugkeren. Niet ten onrechte gewaagde hij dus in het speechje, waarmee hij het voor zitterschap aanvaardde, van zijn zwa- nezang. Hij vestigde er daarin de aandacht op, dat we elke dag worden opgeschrikt door berichten dat verdienstelijke leden van plan zijn hun politieke lier aan de wilgen te hangen, dat partijbesturen leeftijdslimieten stellen aan het kandi daatschap voor een zetel in de Tweede Kamer en dat jonge verdienstelijke mi nisters het plan te kennen geven de po litieke arena voorgoed te verlaten. Het pas ingetreden parlementaire jaar zal een periode afsluiten waarin de oude garde zijn plaatsen zal afstaan aan an dere, deels jongere onervaren krachten. Dr. Kortenhorst herinnerde eraan, dat de fractie van de S.G.P. en de P.S.P. hun voorzitters respectieve lijk de heren Zandt en Van der Veen door de dood verloren. De fractie voorzitters van de K.Y.P. en de P.v. d.A., de heren Romme en Burger, na men ontslag en ook de voorzitters van de V.V.D., prof. Oud er*, van de C.H.U. dr. Tilanus zullen volgend Jaar niet meer in de Kamer terug ieren, evenmin als waarschijnlijk de fractievoorzitter '-an de C.P.N., de heer De Groot. Herwaardering Dr. Kortenhorst, die getuige geweest is van het begin van de politieke loopbaan van 147 van de 150 zittende Tweede- Kamerleden had het getroffen, zo zei hfl, dat er blijkbaar een grondige her waardering van de roeping om het land als lid der volksvertegenwoordiging te dienen, heeft plaatsgevonden. Als een van de voornaamste oorzaken daarvan meende hij te moeten aanwijzen het feit, dat ondanks de grote uitbreiding van het aantal ministers en van de in voering van het ambt van staatssecre taris, het aantal Kamerleden dat tot het ambt van bewindsman of bewindsvrouw werd uitgenodigd of dat bereid was dat ambt te aanvaarden, telkens geringer is geworden. In vroeger dagen was het volkomen nor maal, dat afgetreden bewindslieden na gehouden verkiezingen weer in de Ka mer plaatsnamen en zodoende zorg droegen voor een zekere continuïteit in het politieke leven van Nederland en voor het bewaren van de niet hoog ge noeg te schatten ervaring op wetgevend en bestuurlijk gebied. Een Dakota van de Verenigde Na ties met tien Zweden aan boord is gisteren nabij het Katangaanse dorp Kamoenza neergeschoten, zo heeft het secretariaat van de vol kerenorganisatie in New York be kendgemaakt. Volgens een woordvoerder kon uit een voorlopig rapport van het hoofd van de V.N. in Kongo, Robert Gardiner, worden opgemaakt, dat het toestel door vuur „van niet nader vastgestelde herkomst" omlaag was gehaald. Vanochtend zou bij het aanbreken van de dag een red dingsploeg met hefschroefvliegtuigen naar het bewuste gebied gaan, "be schermd door jachtvliegtuigen van de Gardiner heeft de centrale Kongolese regering en de Katangaanse regering verzocht, alle militaire bewegingen in het betrokken gebied te staken. Hij ver bond hieraan de waarschuwing, dat de jachtvliegtuigen van de V.N. die de red dingsoperatie moeten dekken, zouden schieten als zij verdachte activiteit zou den bemerken. Het reddingswerk wordt geleid van de V.N.-basis m Kaimana. DRS. VERBURG TIJDENS LANDHU1SHOUDKUND1G CONGRES den, met haar voorkeursrechten, van de onderontwikkelde landen „internationa le gepensioneerden" dreigt te maken. Verder stelde hij voor de beginselen van non-interventie en zelfbeschikking toe te passen op Duitsland, Cuba en Zuidoost- Azië. Nieuw-Guinea De assemblée keurde de aanbeveling van haar agendacommissie goed dat het algemene debat vandaag zal wor den onderbroken ter bespreking van het Nederlands-Indonesische akkoord over Nieuw-Guinea, op grond waar van de V.N. enige tijd een bestuurs functie in dat gebied gaan vervullen. De hoofden van de Nederlandse en Indo- Soekardjo Wirjopranoto, hebben gisteren de ratificatieoorkonden uitgewisseld van de overeenkomst inzake Nieuw-Guinea. Dit geschiedde met een korte plechtig heid in het kantoor van secretaris-gene raal Thant. Cuba In de assenmblée verklaarde de Cubaan afgevaardigde dr. Garcia van mening te zijn dat Amerika „een aanval op gro te schaal'' tegen Cuba aan het voorbe reiden is. Hij antwoordde daarmee de Amerikaanse afgevaardigde Adlai Ste venson, die gezegd had dat Cuba een on dermijnende campagne tegen zijn buur landen voert. Stevenson stelde gisteren over de ontwa pening sprekende wederom internationa le inspectie onder toezicht van de Ver enigde Naties voor teneinde wederzijdse veiligheid bij een eventuele ontwapening te verzekeren. Hij hernieuwde het aan bod van de Verenigde Staten kernproe ven in de atmosfeer, in zee en in de ruimte zonder internationale controle te staken „omdat wij over de middelen beschikking om te kunnen nagaan wat de andere landen doen". Hg verklaarde, dat de Verenigde Sta ten bereid zyn ook ondergrondse proeven waarvoor zij geen middelen ter controle hebben te staken, op voorwaarde dat een internationaal systeem er garant voor staat dat andere landen dit ook doen. In liet Middelburgs» City-theater is donderdag het 109e Nederlands Landhuishoudkundig congres be gonnen, dat vandaag (vrijdag) wordt voortgezet en beëindigd. Tij dens de eerste congresdag kwamen de agrarische structuurproblema- tiek uiteengezet door Z.L.M.- voorzitter ir. M- A. Geuze en de problemen van de economische expansie van zuidwest Nederland behandeld door E.T.I.-direeteur drs. M- C. Verburg aan de or de. Drs. Verburg betoogde onder meer, dat Zeeland in 1960 gereed gekomen is met het uitleggen van een „springplank" naar een nieu we expansie. Hij wilde met name een pleit, voeren om in deze ont wikkeling kritisch te staan tegen over de bedrijven, die Zeeland wil aantrekken. „Men hoeft bepaald niet zenuwachtig te zijn, dat Zee land een bedrijf meer of minder krijgt", aldus de E.T.I.-direeteur, die hieraan toevoegde, dat met de ze zienswijze na een oriënterend gesprok ook door het bedrijfsleven in en buiten de provincie akkoord gegaan wordt. In een openingswoord richtte congres- voorzitter mr. A. G. A. ridder van Rap- pard uit Heemstede een speciaal wel kom tot de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, en mevrouw De Casembroot, en tot Gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes. Hij wees er op, dat het ledenbe- zoek niet aan de verwachtingen beant woordde, hoewel mr. Van Rappard ver heugd was vele functionarissen aanwezig te zien, onder meer de directeur-gene raal voor de landbouw, ir. J. W. Wel len. Tot slot wees mr. Van Rappard op het voornaamste kenmerk van het land- huishoudkundig congres: elk jaar tij dens een dergelijke bijeenkomst de pro blemen in de landbouw te belichten. Kanselier Adenauer van West- Duitsland zal volgend jaar aftre den, aldus heeft Josef Dufhues, op tredend voorzitter van Adenauers Christen Democratische Partij gis teren tijdens een persconferentie te Tremsbuettel verklaard. Dufhues zei, dat de kanselier in 1963 zou aftreden. Een nadere tijdsaandui ding werd niet gegeven. Volgens Duf hues zullen de twee functies die de kan selier nu bekleedt, die van regeringslei der en partijhoofd, dan gesplitst worden. (Van onze parlementaire redacteur) Met terugwerkende kracht in gaande 1 juli 1962 zijn enkele sociale renten (ongevallen en in validiteit) en de kinderbijslag verhoogd. De Tweede Kamer hechtte in haar vergadering van gisteren haar goedkeuring aan de ze maatregel. De kinderbijslagen voor loontrekkenden worden voor het eerste kind 0,76 per dag voor het tweede en derde kind 0,83 per kind per dag voor het vierde en vijf de kind 1,13 per kind per dag cn voor het zesde en de volgende kinderen 1,27 -er kind per dag. 'oor de rentetrekkers wordt de kinder bijslag voor het eerste kind 20,05 per maand, voor het tweede en derde kind 21,90 per kind per maand, voor het vierde en vijfde kind 29,80 per kind per maand en voor het zesde en de vol gende kinderen 33,45 per kind per maand. Voor ae kleine zelfstandigen wordt de kinderbijslag voor het derde kind be neden zestien jaar 0,54 per dag, van het vierde kind beneden zestien jaar af 0,75 per kind per dag. Hoofdredacteur Herman Kuiphof van „De Sportkroniek" wil de sport „ont- politiseren" om het eens mooi te zeggen. Deze week heeft hij in een beschouwing in zijn blad betoogd, dat het niet aan gaat visa te weieeren aan sportmensen van achter het ijzeren gordijn op grond van politieke overwegingen, die niets met de sport hebben te maken. Kuiphof neemt in dit verband met name een Nato-bureau op de korrel, dat een gro te vinger in de visa-pap van de aange sloten landen schijnt te hebben, en hy meent dat een krachtig protest tegen het beleid van dit bureau op zijn plaats is. „Als Oostduitsers en Russen dwars door Berlijn een muur oprichten dan rechtvaardigt zulks o.i. nog niet de op vattingen van het Nato-bureau om geen enkele sportbedrijvende Oostduitser in Nato-landen toe te laten. Kunnen die voetballers het helpen?" aldus deze sportjournalist. Het is ons de laatste dagen uit aller lei gesprekken wel duidelijk gewor den, dat Kuiphof de mening verkondigt van zéér vele actieve sportbeoefenaars. Zodra men met hen over een probleem als dit spreekt, krijgt men vrijwel gelij ke reacties. Aan een kant is dat bijzon der verheugend: er blijkt uit, dat men in de wereld van de sport altijd is doordrongen van een verbroederingsge dachte. Sport vere nigt, sport reikt over grenzen en politieke systemen heen: men kan deze opvattingen bij herhaling horen verkondigen. Vanuit deze gedachten- gang moet men ook deze nartekreet van Herman Kuiphof verstaan en waar deren. Maar toch... Als we bijvoorbeeld zo'n zin lezen over de muur in Berlijn met de toevoeging „Kunnen die voet ballers dat helpen?", dan vragen we ons toch af of hier de werkelijkheid niet al te sterk wordt vereenvoudigd. De we reld is op dit moment verdeeld in twee grote blokken, die elk een eigen ideolo-, gïe hebben. Er zijn voortdurend wrijf punten, kleine botsingen, geprikkeld heden aan beide kanten, waarbij men zich zowel in kamp A. als in kamp B. bedreigd voelt. Deze situatie beheerst ons leven totaal, zij heeft te maten met de wetenschap en met de ecohomie, met onze belastingen en met de dienst plicht, kortom een lijst die gemakke lijk kan worden aangevuld. Bij die aan vulling komt echter ook de sport! Aan gene zijde van het ijzeren gordijn met name is de sportprestatie in dienst ge steld van het regime, de verhoging van die prestatie is niet in eerste aangele genheid een kwestie van uitblinken in de sport, maar is vooral een vaststel len van eigen superioriteit tegenover het westen. De sport is daardoor een strijd middel tussen de ideologieën geworden. Dat is een realiteit, waaraan men niet helemaal voorbij kan gaan. Er is echter nog een belangrijker punt. In de gespannen verhouding tussen de twee werelden doen zich allerlei in cidenten voor, die soms bittere gevol gen hebben. We denken aan het neer slaan van de opstand in 1953 in Oost- Duitsland, aan Hongarije, aan de slacht offers bij de muur in Berlijn. Moet men daarover als sportman in een wat non chalante „ben-ik-mijn-broeders-hoeder- houding" de schouders ophalen: „Kun nen wij het helpen?" Moet men op het ogenblik, waarop een regime dodelij ke schoten laat lossen op naar de vrij heid vluchtende mensen, maar opgeweltt gaan sporten met de staatsprofessionals van datzelfde systeem? Wij geloven, dat Kuiphof op zulke momenten toch wel erg moeilijk zijn simplistische vraag zal kunnen stellen. We menen, dat de politieke realiteit een genuanceerder benadering van het probleem vraagt dan de naar ons gevoel nogal zwart-wit gedachte oplos sing van de hoofdredacteur van „De Sportkroniek". We zijn het met hem eens: indien inderdaad ergens een dic tatoriaal optredend Natobureau bestaat, dat maar eenvoudig decreteert hoe het visum-beleid van de diverse regeringen zal zijn, dan moet daartegen met klem worden opgekomen. Wat Nederland be treft: de Nederlandse regering en feen andere instantie zal behoren te opalen wie wel en wie niet in ons land kan worden toegelaten. Echter: zij zal daarbij niet aan de noodzakelijkheid kunnen ontkomen de politieke situatie van het moment in ogenschouw te ne men. We zijn het met Herman Kuiphof eens: een gedecreteerde Nato-solidariteit is in een vrrj land een onvoldoende grond om sportmensen van elders te weigeren, temeer waar die solidariteit terecht wijst „De Sportkroniek" ook daar op blijkbaar minder in het ge ding is als het om toelating van han delsmissies gaat. Wij zouden willen plei ten voor een zo ruim mogelijke sport- uitwisseling, zij het dus met de nadruk kelijke erkenning dat de situatie van het moment allerlei redenen kan opleveren het toelatingsbeleid te beperken, ja stop te zetten. Ir. Geuze, de eerste spreker, verkende in zijn lezing de situatie zoals deze zich de laatste jaren in Zeeland ont wikkeld heeft. De heer Geuze stelde, daarbij ook de vraag wat er in de naaste toekomst van de boerenstand gevraagd wordt en wat de snel op tredende structurele veranderingen er voor zal betekenen. Hij wees er daarbij op dat het platteland zich al vele jaren ook in geestelijke zin heeft weten te voegen in deze veranderingen, die elkaar in een straf tempo opvolgden. WAANWUWWAmvVUIMWVVMAnMmmAM/IM I In de prachtige Statenzaal werden 1 Ie deelnemers aan het Landbouw- S huishoudkundig Congres in Mid- 5 lelburg toegesproken door de c commissaris der koningin in Zee- li land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- 2 broot. (Foto P.Z.C.J In beweging Het huidige Zeeuwse platteland is volle dig in beweging, aldus vervolgde ir. Geu ze. Hij illustreerde dit met enkele voor beelden: bewerkte in ons land vroeger 1 man 8 ha land, nu zijn bet er 14 of meer. Dertig landarbeiders per dag ver laten de landbouw, zelfs 8 tot 10 boeren gaan er per dag uit. Verschillende van aeze verschijnselen doen zich in Zeeland in meer dan gemiddelde mate voor. Van 1947 tot 1960 liep de beroepsbevolking in de Zeeuwse landbouw met 12.3 pro cent of 15.000 personen terug. De nij verheid heeft thans in een zo bij uitstek agrarische provincie qua bezetting de agrarische sector overtroffen. Ir. Geuze achtte geen reden aan te nemen, dat de daling van de arbeidskrachten, die mo menteel 3 procent per jaar bedraagt (van 1947 tot 1960 van 9700 tot 6400) zal ophouden, vooral niet in de grote bedrijven. De Z.L.M.-voorzitter wees er vervolgens (Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1