Uw winterkleding wordt al in het voorjaar uitgezocht IS» „De vrouw maaki haar eigen mode'' Elegante mobc utmm (Van onze redactrice) *W et is en blijft voor de meeste vrouwen een feest een nieuw kledingstuk te kopen. Tenslotte zien wij allen er graag goedverzorgd uit en zo nu en dan willen We allemaal graag iets nieuws, ook H IS dat niet helemaal zo heel erg nodig.... Het kunstje is wél kleren te kopen, die passen bij het type en het figuur. Niet genoeg k°n daarop worden gehamerd. Als men daar zelf niet voldoende kijk op heeft is er Wel een vriendin of een buurvrouw, die mee kan gaan om raad te geven en tenslotte is er dan nog altijd het winkelpersoneel, dat de klam met raad en daad terzijde wil staan. En gelukki§. Zeeland kan trots zijn op een goede mid denstand, modern geoutilleerd en goed gesorteerd. Het winkelpersoneel is voldoende geïnstrueerd om de klant bij te staan met goede raad. Heeft zich trouwens wel eens afgevraagd hoe die collectie voor een nieuw seizoen wordt uitgezocht? Wij hebben dat voor U geïnformeerd bij een aantal con fectiezaken in Zeeland. pen groot aantal zaken niet alle heeft zich verenigd in verschil lende inkoopcombinaties.. Zo'n combi natie heeft een eigen inkoopcommis sie, die binnen- en buitenlandse fabri kanten afreist en die voor die combi natie een omvangrijke collectie kiest. Hieruit kiezen dan tenslotte de aan gesloten winkeliers hun modellen en dessins. Men dient zich te realiseren dat de seizoenen voor de ontwerpers, fabri kanten en detaillisten van confectie, wel even anders liggen dan voor de klant. Want in het begin van het voorjaar als de rokken, bloesjes en jurkjes als felgekleurde bloemen in de rekken hangen, zoekt uw speciaal zaak al weer naar een nieuw winter- jurkje. Alles wat nu voor U klaar hangt is in het afgelopen voorjaar gekocht. Er zijn natuurlijk ook confectieza ken, die niet Hij een combinatie zijn aangesloten. Ook met de eigenaar van zo'n zaak hebben we gesproken. Hij gaat zelf op reis met zijn echt genote overigens naar Brussel, Düsseldorf en Amsterdam. Hij vertelde ons, dut momenteel zijn collectie voor nog ongeveer 60 uit Nederland komt, maar naar zijn ver wachting zal dit percentage teruglo pen. Hij stelde, dat België en Duits land de Parijse mode meer op de voet volgt, met dien verstande dat deze mode dan daaruit gekozen en even tueel wordt aangepast aan wat de niet zo heel slanke vrouw kan dra gen. Nederlandse mode U weet dus nu waar uw kleren van daan komen, namelijk uit Nederland, België en Duitsland. We mogen hier nog wel even bij aanstippen, dat Ne derland enige mode-ontwerpers rijk is, die werkelijk prachtige collecties hebben samengesteld. De meeste van hun modellen zijn weliswaar gecre- eerd voor de zeer slanke vrouw, maar ook haar wat meer gezette zuster kan echt wel terecht bij de Nederlandse couturiers. Het zoia oneerlijk zijn alle naam en faam aan het buiten land te geven, want talrijke mode shows van Nederlandse bodem heb ben in de afgelopen jaren bewezen, dat elegante en gedistingeerde mode en zelfs vrij gewaagde modelijnen ook ontspruiten aan Nederlandse „mode-breinen". Het middelste ensemble werd vervaardigd van een tweed. De rok heeft kleine plooitjes uit de taille, maar valt strak om de heup. De bijpassende wijde cape kreeg een grote bontkraag. Zeer gedistingeerd is het complet bestaande uit strakke Zomin als de gewone Franse vrouw haar kleding bestelt bij de Franse modekoningen, zo min gaat de ge wone Nederlandse vrouw naar mode ontwerpers. Zij koopt het liefst in eigen woonplaats. En tenslotte willen wij U daarom dan nog iets vertellen over de samen stelling van zo'n winkelcollectie. Verrassingen Een paar verrassende uitspraken hebben we tijdens de gesprekken met Zeeuwse confectiezakenlieden geno teerd. „In wezen is het eigenlijk zo dat de vrouw haar eigen mode maakt", zo werd ons verteld. „Gekke en vrij on bruikbare japonnen behoeven we echt niet in huis te halen. Die koopt men hier niet, maar die koopt men ook niet m Limburg of in Zuid-Holland of in Friesland. En de collecties die onze zaken bieden zijn, met variaties in dessin en in kleur, precies zo te vinden in andere provincies". Voorts hoorden we, dat de dames graag datgene kopen, wat ze al „op straat" hebben gezien en zo krijgt men in één seizoen bijvoorbeeld enorm veel vraag naar bruin en blauw en wat lichtblauw; Een vol gend seizoen^klczen de dames licht en donker, groen en beige bijvoor beeld. Daarmee is dan weer gedeelte lijk de uitspraak, dat een vrouw haar eigen mode maakt, bewezen. De confectiezaken beginnen in ieder geval elk nieuw seizoen met een zo groot mogelijke'sortering, in de loop van een seizoen wordt uiteraard bij- gekocht en vooral dan is mén inge schoten op de verlangens van het publiek. Dat er voor de zakenmensen en met name in ae damesconfëctié- branche een grote risicofactor zit in de inkoop behoeft eigenlijk geen be toog. Maar gelukkig weten de Zeeuw se confectiezakenlieden ook vóór het seizoen wel wat ze kiezen. Ze kennen de smaak van hun publiek. Er bestaat een oude zegswijze, die luidt „wat men ver haalt is lekker". Dut is een soortement bijgeloof ge worden. Graag kijkt men naar ande re plaatsen, zelfs naar andere provin cies, en men ziet de gemakken van eigen omgeving over het hoofd. Laat men eens goed bedenken, dat de za kenmensen hier dezelfde moeite doen het hun klanten naar de zin te maken als overal elders. Wij vinden dat een geruststellende geduchte. Twee dames en één meneer mogen wij U voorstellen op deze pagina. Zij willen U in kennis brengen met datgene, wat Zeeuwse confectiezaken in het komende modeseizoen te-bieden Jiebben. Als decor voor deze eerste foto diende het pittorèske^pleintje van Sint Anna ter Muiden. Meneer draagt een bijzonder fraaie tweedjas met bouclé effect. Daarbij koos hij sportieve brede sportschoenen met een rubber (licht geprofileerde) zool. Tannie (rechts) presenteert een donkerblauwe tweedmantel, die is gegarneerd met een twistketting met koperen munt. Dit model mantel werd speciaal ontworpen voor de teenager. De zakken zijn verwerkt in de zijnaad en de klepjes op borsthoogte diénen (dieen ter garnering. Gerda (in het midden) poseert met een rode flausch mantel, die ah spéciaal effect een shawlkraag heeft. De kraag is afgezet met rode franje. Daarbij koos ze een fraaie tas, groot en ruim, zoah momenteel de grote mode is. Ze combineerde het geheel met een moderne bontmuts. Tannie koos als hoofddeksel de op de herenmode geïnspireerde bolhoed. Foto P.Z.C. mxmxxmKoemttooaxxttooooaxxxxxxxxxxxtta^^ Met een bouwvallige trap op de achtergrond poseerde een charmante Frangaise in dit fraaie cocktailtoiletje. Het is geraffineerd knap van coupe. De mouwen zijn wijd tot aan de ellebogen om strak aan de pols te ein digen. De plooi aan de zoom maakt het tuniekeffect. rok en mantel met wijde blouse. Er werd een strak ke, gladde stof voor rok en mantel gebruikt. De zakken op de mantel zijn laag opgestikt. Het is een ook voor de Nederlandse vrouw zeer draagbaar (maar helaas peperduur) ensemble.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9