FRANSE KABINET GEEFT DE GAULLE ZIJN ZIN Volk Voorlopig Oranjeteam versloeg P.S.V. (4-2) zal de nieuwe president kiezen Laatste para's bij Kaimana melden zich Stormloop op loketten voor laatste serie postzegels van Nederlands Nieuw-Guinea Vandaag rede voor radio en t.v. Ze wilden graag Prinsjesdag zien Amerika koopt V.N.-obligaties „Land- en tuinbouw niet bevreesd voor E.E.G." NOTA OVER LANDBOUWBELEID IS BINNENKORT TE VERWACHTEN Collectie Dick Holthaus GEEN SCHOKKENDE CREATIES, MAAR EEN GENOT VOOR HET 00G En...alles even draagbaar \ugcmo In vele plaatsen extra loketten DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DE GAULLE ...toch zijn zin... Het Franse kabinet heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan het plan van president de Gaulle de Franse president voortaan te laten kiezen door middel van een directe volksstemming. De minister van voorlichting, Christian Fouchet, deelde verslaggevers na afloop van de zitting mede: „er zullen geen ministers aftreden". Volgens Fouchet had het kabinet de Gaulles voorstel „in principe en in grote lijnen goedgekeurd". Vorige week liad de Gaulle tydens de kabinetszitting de ministers meegedeeld, dat zy zyn plan zouden moeten goed keuren of anders hun ontslag moesten nemen. De Gaulle heeft de instemming zijner ministers voor zijn plannen gevraagd, in verband met de nationale toespraak over radio en televisie, die hij vandaag tot het volk zal richten. Hierin zal hij uit de doeken doen hoe hij de grondwet gewijzigd wil zien om een directe ver kiezing van een president door het volk mogelijk te maken. De Gaulle zelf is volgens de grondwet van 1958 gekozen, die voorziet in een college van kiesman nen, die de president aanwijzen. Dit college bestaat uit alle parlementsleden en leden van gemeentebesturen, burge meesters en anderen. Hun aantal be droeg in 1958 ongeveer 80.000, nu onge veer 50.000 daar vele vroegere koloniën zelfstandig zijn geworden. Zo graag wilden vier jongens van veertien en vijftien jaar uit het Rotterdamse observatiehuis de feestelijkheden van Prinsjesdag meemaken, dat ze alleen daarvoor zijn ontsnapt. Ze liftten naar Den Haag en inderdaad hebben ze het feest tot het einde toe meege maakt. In het holst van de nacht belde één van hen de politie om te vertellen dat ze op de Laan van Nieuw-Oost-Indië stonden en graag naar Rotterdam wilden worden teruggebracht. En dat ge beurde. Zuivelschap in beginsel vóór subsidiëring melkautomaten (Van onze Haagse redactie) De meerderheid van het bestuur van het produktschap voor zuivel is in beginsel voor subsidiëring van de melkautoma ten. Anders dan de consumptiemelkcom- inissie van het zuivelschap, gelooft deze meerderheid, dat plaatsing van meer automaten zal leiden lot een grotere melk afzet. De consumptiomelkcomjnissie daarente gen meent, dat de additionele afzet, die met automaten zou Kunnen worden ver kregen, slechts van zeer geringe beteke nis zou zjjn in vergelijking met de totale melkproduklie. Daarom adviseerde de commissie dan ook niet tot subsidiëring over te gaan. Mocht bet bestuur van het produktschap evenwel toch besluiten een subsidierege ling in het leven te roepen, dan zou de commissie gaarne in de gelegenheid worden gesteld over een dergelijke rege ling advies la te dienen. Slechts één lid van de commissie vond. dat een subsi dieregeling overweging verdient, maar dan alleen voor de buitenautomaten, omdat hiervan naar zyn mening een vergrote melkafzet is te verwachten. Het Amerikaanse congres heeft er mee ingestemd, dat Amerika V.N.- obligaties tot een waarde van 100 miljoen dollar aankoopt. Het wets voorstel van president Kennedy gaat nu terug naar het Witte Huis om door de president ondertekend te worden. Het oorspronkelijk voorstel van dc pre sident om de helft van de obligaties ter waarde van 200 miljoen aan te kopen die de Verenigde Naties hebben uitgegeven om hun financiële crisis te boven te ko men, is door het huis van afgevaardig den in dl© zin geamendeerd, dat Ameri ka nooit meer obligaties tegelijk mag aankopen als alle andere landen samen Ook mag het Amerikaanse geld niet ge. brulkt worden ter vermindering van de schulden die andere landen bij de Ver enigde Naties hebben. De senaat heeft tenslotte deze voorwaarden van het huis overgenomen. „Rem op fusies tussen Britse hrantenbedrijven" Een commissie die in maart 1961 werd ingesteld om een onderzoek in tc stel len naar de structuur van de Britse pers, heeft dinsdag haar in een rapport vervatte conclusies gepubliceerd. Een daarvan luidt in feite, dat er een rem moet komen op belangrijke over nemingen van bedrijven en fusies tussen maatschappijen. De commissies doet de aanbeveling dat een speciaal college moet beslissen of belangrijke verschui vingen in machtsconcentratie al dan niet in het openbaar belang zijn. Er zouden nieuwe wetten moeten worden opgesteld om de criteria hiervoor vast te stellen. De commissie zegt in haar rapport, dat de „grote drie" onder de Britse kran tenconcerns het Beaverbrook-concern, „Associated Newspapers" en de Daily Mirror-grocp) 67 procent van de in Groot-Brittannië circulerende dagbladen verzorgen. Dit betekent een toename met 22 procent sinds 1948. De Gaulle wenst deze verandering niet te zijner gunste aan te brengen. Hij gelooft echter, dat zijn opvolger niet zijn eigen grete respect by het volk zal genieten en dat een directe stemming derhalve noodzakelijk is om te vermijden, dat het president schap tot dezelfde onbetekenende rol terugvalt als tijdens de derde en vierde republiek. Het plan van de Gaulle heeft een enor me politieke consternatie veroorzaakt, daar de Franse politici van mening waren dat dit een verdere aantasting was van hun functie. De enige partij die zich openlijk ten gunste van zijn plannen heeft uitgelaten is de Gaullis tische Unie voor de .Nieuwe Republiek (U.N.R.), de grootste partij in de natio nale vergadering. T egenstand De Gaulles tegenstanders hebben zich gebaseerd op artikel 89 van de grond wet, dat bepaalt, dat het parlement zyn goedkeuring dient te hechten aan wij zigingen iu de grondwet. Do president gaat uit van artikel 11, dat zegt, dat de „organisatie van openbare bevoegd heden" beslist zal worden via een na tionale volksstemming. Dit moet echter „op voorstel van de regering" geschie den. Vandaar dat de Gaulle zijn mi nisters heeft moeten raadplegen. In Algerije worden vandaag verkiezin gen gehouden. Foto: kinderen in Al giers graaien naar propaganda-pamflet- ten, dte uit een auto zijn geworpen. DAT WERD TE ERG. Dc Kongolese politie zoekt in de negerwjjken van t,eopoldst,ad naar rond 250 gevangenen, die uit de grootste gevangenis van de stad ztjn ontsnapt, zo meldt het Kon golese persbureau. De gevangenen waren twee dagen gele den weggelopen omdat men velen van hen hun zakgeld had afgenomen er cellen had opgesloten. Voor opvolger „De land- en tuinbouw vrezen de E.E.G. niet, maar in de aanloopperiode hebben zij de hulp nodig van de regering", aldus de heer A. W. Biewenga, voorzitter van het Landbouwschap, die in de gistermor gen gehouden bestuursvergadering aan dacht heeft geschonken aan de inhoud van Troonrede en miljoenennota. De heer Biewenga zei onder meer ver heugd te zijn, dat de regering de positie van de land- en tuinbouw in deze over gangstijd van de E.E.G. onderkent. Hij merkte voorts op, in de Troonrede een passage gemist te hebben over de zijns inziens zorgelijke toestand van het gemengde bedrijf. „Een hart onder de riem van deze boeren zou hier op zijn plaats zyn geweest", aldus de voorzitter van het Landbouwschap. Hij stelde dat de lonen van de arbeiders en de inko mens van de ondernemers in de land bouw zijn ten achter gebleven. Sprekende over de noodzakelijke begrenzing van lonen zeido de heer Biewenga dat dit niet ligt aan de landbouw. „Bovendien zou een begrenzing voor de landbouw moeilijk te rechtvaardigen zijn" voegde hij hieraan toe. Schorsing van ir. Bierdrager opgeheven Naar wij vernemen is de schorsing van de directeur van openbare werken te Deventer, ir. E. A. Bierdrager, opgeheven. In de gemeenteraadsver gadering van maandag 24 september zal een voorstel aan de orde komen hem eervol ontslag te verlenen. Zoals bekend werd ir. Bierdrager in juni van dit jaar door b. en w- uit zijn functie geschorst. Het college van b. en w. wenste destijds geen commentaar te geven op deze schor sing. die schriftelijk aan de heer Bierdrager bekend werd gemaakt. Shirra doopt cabine „Sigma 7" Astronaut Walter M. Shirra jr. •lie het volgende Amerikaanse ruimtevaartuig zal bemannen voor een vlucht om de aarde, heeft zijn Mercury-ruïmtecapsule „Sigma- 7" gedoopt. „Sigma" is de I8de letter van het Griekse alfabet en stelt de begin letter van Shïrra's naam voor. De ,,7" slaat op de zeven astronauten van het project Mercury, van wie nij er een is. Als alles goed gaat zal Shirra op '28 september met zijn „Sigma-7" de ruimte in worden gezonden met behulp van een Atlas-stuwraket. De bedoeling is dat hij zes maal in een baan om de aarde vliegt in on geveer negen uur en dichtbij het eiland Midway in de Pacific weer op aarde terechtkomt. Generaals-twist De rust in Argentinië heeft niet lang geduurd. De sporen van de jongste revolutie zijn nauwelijks uitgewist of er is al weer ruzie. De berichten over de jongste gebeurtenissen zijn nog schaars, vaag en verwarrend. De regering heeft censuur ingesteld en zij verbood aan de Argentijnse kranten en radio nieuws over de onenigheid te verspreiden. Zij wil voorkomen, dat de burgerij in massa partjj trekt en dan wellicht een comple te revolutie maakt van wat nu nog op generaals-relletje lijkt. Dat generaals en kolonels het aan de stok krijgen is in Zuid-Amerika weinig De Oostberlijnse politie heeft het St. Hedioigkerkhof in het ooste lijk stadsdeel aan de grens bij de Bernauerstraat twee uur per week openqesteld voor nabestaanden uit het westen, die een bezoek willen brengen aan de graven van familieleden, die hier voor de oorlog zijn begraven. Opdat maar niemand van deze gelegenheid ge bruik zal maken om tussen de westelijke bezoekers in uit het oosten te vluchten, patrouilleren doorlopend politiemannen tussen de graven. En alsof dat al niet erg genoeg is, worden de bezoekers aan het. eind van de twee uur met een grote bel door een be waker tot weggaan gemaand. PONOMARENKO IS ZIEK P. K. Ponomarenko, die Russisch ambassadeur in Nederland is ge weest en Molotov zal opvolgen als permanent vertegenwoordiger bij het internationale bureau voor kernenergie in Wenen, ligt nog steeds ziek in Moskou en zal de conferentie, die op het ogenblik in Wenen wordt gehouden, niet bij wonen. Van betrouwbare Weense zijde is ver nomen. dat Ponomarenko, die zoals be kend door de Nederlandse regering tot .persona non grata" is verklaard in ver band met de in Wenen conferentie' :-Goloeb, zyn functie tijd na afloop van de aanvaarden. Omschakeling door E.E.G. Volgend jaar 140 miljoen voor cultuurtechnische werken Kon by de indiening van de landbouw- begroting-1962 nog gesproken worden van een ongewijzigde opzet van het markt- en prijsbeleid in de landbouw, minister Marynen maakt in de memorie van toelichting op de landbouwbegro- ting-1963 duidelijk, dat de snelle ont wikkeling bij dé totstandkoming van het gemeenschappelijk landbouwbeleid Je Europese Economische Gemeen- „_..ap reeds tot een gedeeltelijke om schakeling van het nationale markt- en prysbeleid in de landbouw heeft beleid. Ook overigens noodzaakt de totstandko ming van de gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten tot een her oriëntatie van de Nederlandse landbouw. De minister kondigt aan binnen niet te lange tijd in een nota over het land bouwbeleid op langere termijn hier na der op in te zullen gaan. De ontwerp-begroting voor 1963 van landbouw en visserij geeft met een to taalbedrag aan uitgaven voor de bui tengewone dienst van 44 miljoen en voor de gewone dienst van 595 mil joen waarbij inbegrepen de bijdrage tot dekking van het tekort van het landbouw-egalisatiefonds - 1963 var 215 miljoen een verhoging ten op zichte van 1962 te zien met 43,4 mil joen. Daarvan is 16,5 miljoen bestemd voor de in de begroting verwerkte algemene loonmaatregelen en ande re, financieel-technische, voorzienin gen, de verhoging van het uitgaven- peil bedraagt dan in feite 26,9 miljoen. Van dit bedrag wordt 11,5 miljoen be steed aan verhoging van de voor dt cultuurtechnische dienst geraamde gel den, zodat in totaal voor cultuurtech nische voorzieningen in 1963 140 mil joen wordt uitgetrokken, welk bedrag dan is samengesteld uit het basisbedrag van de begTOting-1962 van 120 miljoen, de tussentijdse verhoging van 5 mil joen en de nieuwe hogere bydrage van 11,5 miljoen. Daarnaast worden de uitgaven voor het landbouwonderwijs verhoogd met o.m. 4,5 miljoen, voor het landbouwkundig onderzoek met 3,4 miljoen en voor de landbouwvoorlichting met 2,3 miljoen. Onder de kritische maar zichtbaar verrukte blikken van o.a. Char lotte Kohier, Ank van der Moer, Giselle d'Ailly-Waterschoot van der Gracht vertoonde Dick Holt huis gisteren zijn wintercollec tie. Het was een genot voor het oog. Er werden geen schokkende, afwijkende roklengtcs of andere opzienbarende gedurfdheden getoond, die een collec tie in de praktijk dikwyls zo ondraag baar maken voor de vrouw met een gedistingeerde smaak. Het succes was deze keer volmaakt alleen door de harmonie van prachtige stoffen, verrukkelijke kleren, in het geheel opgenomen hoofdbedekkingen en een enkel hoewel opvallend juweel. Heerlijke, gemakkelijke maar o, zo ele gante mantelpakjes, mantels en deux- of trols.pièces, Soepele jasjes, veel raglanmouwen, losse ruggen, rokken met voor en/of achter een brede plooi; zo niet, althans even gerend. Draagbaar vooral door de heerlijk warme wollen stoffen: fraaie tweeds, velours, shetlands crêpes (al zagen deze laatste er toch verraderlijk luchtig uil) Dikwijls had het jurkje onder zo'n warm jasje een diep-uit- gesneden rug; ideaal dus om in ons klimaat naar iets feestelijks te gaan. De roklengte is .gewoon" gebleven; het accent ligt meer op de taille, die zeer afwisselend is, soms laag, soms ge woon, soms heel hoog, vlak onder de boezem boezems die we overigens niet gezien hebben. Ze zijn volkomen verborgen, hoewel niet bewust afge plat, achter rechtlijnige, en daardoor slank-makende jurken. De rug speelt kenneiyk bij Holthaus een grote rol. Jurken met zwierige panden van voren maar vaker van achteren, die het slanke effect versterken. Platte strik jes (wel eens enkele keer te veel), zilveren en metalen rijen knopen. Al lure aan het geheel gaven soms prachtige, door zware faille, ottoman, cloqué of gebrocheerde zyde of ve lours uitstaande avondmantels. Die zonder uitgesproken avond- of cock tailtoiletten eronder Dicks beeldige simpele jurkjes meteen omtoverden in een avondgeheel waarin men zich naar het grootste societygebeuren kan begeven De kleuren van dit seizoen: de prachtig ste schakeringen van rood, rood- oranje, oranje-geel, blauw en blauw grijs, cognac, mosterd en rose, sma ragd en daarbij natuuriyk nog zwart en bruin. Het is ondoeniyk voor een vrouw hieruit één lievelingskleur te kiezen het was allemaal even ver- leideiyk endraagbaar. Commandant naar de tandarts Gesneuvelden in oktober naar Nederland De veelbesproken fanatieke Indo nesische commandant Hiro Sisno- do heeft zich met 17 man als een der laatste Indonesische groepen aangemeld bij de waarnemers van de V.N. bij Kaimana. De groep-Sisnodo is ondergebracht bij 230 andere Indonesische parachutisten in de kampong Sisir, op enkele uren varens van Kaimana. Sisnodo kwam in het nieuws toen een Indonesische gevangene hem er in mei van beschuldigde eigen onwillige solda ten neer te schieten. Daarnaast doodde zijn groep de eerste twee Nederlandse militairen die sneuvelden Den Faber en Keveldam op één juni. Sisnodo zelf verloor naar schatting dertien man Prins Bernhard naar Tanganyika vertrokken Prins Bernhard is gistermorgen van Soesterberg naar Tanganjika ver trokken voor een verblijf van enige weken. De prins, die onder meer vergezeld wordt door zijn adjudant, luitenant kolonel C. C. Geertsema, en door prof. dr. J. F. Nuboer, zal zich in Tanganjika te zamen niet ambtena ren van het desbetreffende rege ringsdepartement aldaar op de hoog te stellen van de wildbescherming. Voorts zal de prins op 5 oktober aan wezig zijn bij de officiële opening van de Kilombero-suikerfabriek door de minister-president van Tan ganjika, de heer Kawawa. Deze sui kerfabriek is door Nederlands initia tief en met gebruik van Nederlands en ander kapitaal tot stand geko men. f Advertentie) PARADISO 22 ct ^Ï^SALVATORE.27 CAPRI140 31 ct In doosjes van 5 eri 10 stuks De „heldenmoed" van Sisnodo was ten volle verdwenen op de stoel van de Nederlandse militaire tandarts Dykmans, die hem een kies trok. „Hg was even klein als ieder ander", dus de tandarts. Op 6 oktober zullen per gecharterd K.L.M.-vliegtuig de lichamen van de 16 worden overgebracht. De 9 gesneuvel den en 7 verongelukten worden momen teel naar Biak overgebracht door drie man van de gravendienst die speciaal naar Nieuw-Guinea zijn overgekomen. De reis naar Nederland zal waarschijn lijk eindigen op de vliegbasis Soester berg. ter vermijding van openbaarheid. Met de herbergrafenis is een bedrag van rond twee ton gemoeid. De fami lie mag beslissen waar de laatste rust plaats zal zijn, doch de gravendienst loopt dat de verwanten toestemming zullen geven tot inrichting van een ge zamenlijke rustplaats op het kerkhof op de Grebbe berg of te Loenen, ter her innering aan de stryd op Nieuw-Guinea. Het Wereldgebeuren bijzonders. De gemoederen raken in dat werelddeel snel verhit en de militaire leiders hebben de gewoonte hun regi menten by de ruzies te betrekken, wan neer ze geen gelijk krijgen. Dat maakt kleine ruzies soms gecompliceerd. Helaas lopen in de Zuidamerikaanse staten nogal veel generaals en kolonels rond, die allemaal graag iets in de melk te brokkelen hebben en dus zijn miitaïre conflicten er niet zeldzaam. De schaarse berichten uit Argentinië wijzen er voorlopig op dat men daar met een typische generaals-onenigheid te maken heeft. Een aantal militaire commandanten zou ernstige bezwaren hebben tegen het benoemingsbeleid van de regering. Drie hoge ofifcieren werden ontslagen en vervangen door collega's, die reeds van hun pensioen genoten, maar nu plotseling in 's lands dienst werden teruggeroepen. Die beslissing heeft kwaad bloed gezet. De comman dant van het garnizoen van Campo de Mayo, generaal Pascual Pistarini, is een van de slachtoffers van het rege ringsbeleid. Hij heeft zich niet bij zijn ontslag neergelegd en heftig geprotes teerd bij de minister van defensie, te- gelyk dé nodige maatregelen nemende. Het gevolg van die maatregelen was, dat het garnizoen van Campo de Mayo de regering in de steek liet. Ambtenaren lopen verlof mis Naar het A.NJP. in Hollandia van be voegde zyde verneemt, heeft de Neder landse regering besloten om de ambte naren die uit Nieuw-Guinea terugkeren en nog zogenaamd proportioneel verlof te goed hadden, dit verlof na hun terug keer niet meer toe te kennen. Deze maatregel heeft onder de ambtenaren ernstige teleurstelling gewekt. Van de zijde van de vakorganisaties werd in antwoord op vragen meegedeeld dat men reeds had gerekend op toe kenning van achterstallige verlofmaan den in Nederland- Iedere Nederlandse ambtenaar die in Nieuw-Guinea werk zaam is, kreeg voor iedere vier dienst jaren een half jaar extra verlof teneinde dit door te brengen 1n Nederland.' Bij het georganiseerd overleg hadden- de ambtenarenorganïsaties de regering gevraagd na terugkeer in Nederland verloftegoed toe te kennen over alle volle jaren die een ambtenaar na het laatste verlof in Nieuw-Guinea had ge diend. Nu de regering het verzoek niet heeft ingewilligd achten de vakorgani saties in Nieuw-Guinea „verbittering" ten opzichte van de regering de enig mogelijke houding. Campo de Mayo al lang iets in de zin en probeerde de regering in Buenos Aires de generaals alleen maar een stap je voor te zyn door hen te ontslaan. Be halve de commandant zyn namelijk ook de bevelhebber van het cavalariekorps in de legerplaats en de commandant van de eerste pantserdivisie, die eveneens in Campo de Mayo is gelegerd, naar huis gestuurd. Of in Campo de Mayo werke lijk plannen zijn beraamd om de rege ring omver te werpen is vooralsnog niet duidelijk. Het is heel goed mogelyk, dat de opstand een storm in een glas water zal blijken te zyn, maar er zitten toch heel gevaarlijke kanten aan de militaire ruzies in Argentinië. De rust in het land is in feite alleen gebaseerd op de macht van het leger. Het leger, westersgezind, heeft de huidige tussenregering in het zadel geholpen, toen president Frondizi in zijn flirt met Cuba en de communis ten te ver was gegaan en toen ook zijn afspraken met dé Peronisten waren uit- Het leger herstelde, zy het langs min der vreedzame weg. de rust in Argenti nië en gaf een regeringsteam van poli tiek niet al te fel gekleurde vakmensen de kans om een zekere stabilisatie te verwezenlijken. De laatste maanden had het Argentijnse kabinet het vertrouwen, dat de voorgaande regering in het bui tenland verloor, weer voor een groot deel teruggewonnen. Voor oktober 1963 waren nieuwe ver kiezingen uitgeschreven en het ingewik kelde partyenstelsel was gesaneerd door een aantal bepalingen, die het optreden van minieme splinterpartijtjes onmoge lijk maakten. Bovendien waren tegen de extremisti sche Peronisten strenge maatregelen ge nomen. Voortaan zouden slechts die par tijen aan de verkiezingen mogen deel nemen, die een democratische Tjeginsel- verklaring aflegden vóór maart 1963. Verbindingen met communistische en Peronistische organisaties zouden ver boden zijn en de regering stelde een rechtscollege in, dat op al deze zaken rond de verkiezingen controle moest uitoefenen. De generaals waren weer ge rustgesteld en eindelijk kon een begin worden gemaakt met de economische op bouw van het land. 9 De Italiaanse schrijver en criticus Fran cesco Flora is op 71-jarige leeftijd te Bo logna overleden. Voor de oorlog werkte hij mee aan het letterkundige tijdschrift „Cri tica" dat door de filosoof Benedetto Croce werd opgericht. In 1947 werd hij beno tot directeur-generaal van de buitenlandse culturele betrekkingen. De laatste jaren do ceerde Flora Italiaanse letterkunde aan de universiteit in Bologna. Zeven Ajacieden bij voorlopigen Het voorlopig Nederlands elftal heeft woensdagavond te Eindhoven een oefen- wedstryd tegen de eredivisieclub P.S-V. met 4-2 gewonnen. Bij de rust leidden de „voorlopigen" reeds met 2-1. Dat een selectieploeg als het Nederlands elftal, zelfs met het predikaat „voorlo pig", meer in haar mars heeft dan de toplaag van een eredivisieclub is woens dagavond gebleken in het licht der schijnwerpers van het Philips Sport park. De uit niet minder dan zeven Ajacieden bestaande Oranjeploeg (dit maal in het geel) zegevierde met 2-4 over P.S.V., waarin .och ook vier kan didaten voor een „cap" speelden, t.w. Wiersma, Renders, Van Wissen en Van der Kuil. De Nederlandse topformatie had echter zoveel meer klasse, dat zij, zonder zich tenminste voor de rust bovenmatig te behoeven in te span nen, de volle winst behaalde. Al dadelijk kwamen er goede schoten uit de Nederlandse vuurlinie, o.a. van Groot en Keizer, maar toch zou P.S.V. in de veertiende minuut de leiding ne men, toen Brusselers uit een voorzet van Giesen met een kopbal scoorde: 1-0. Reeds drie minuten later kwam van de voet van Henk Groot, die met Ko Prins de Eindhovense defensie voor raadsels had geplaatst, de gelijkmaker: Nauwelijks van de schrik bekomen moest doelman Bals in de 21e minuut wederom de bal uit het net halen weer door Henk Groot: l-2. Tonny van der Linden had mede een aandeel in dit doelpunt, dat het laatste van de eerste helft zou zyn. Donkere wolken pakten zich boven de Eindhovenaren samen, toen binnen acht minuten na de rust achtereenvolgens de Volendammer Dick Tol, die Van der Linden verving, en Prins de stand op voerden tot 1-4. De Nederlandse selec tieploeg vond het hiermee voldoende en blies stoom af, waarvan de Eindhovena ren profiteerden door hef initiatief over te nemen. Kerkhoffs wrong zich door de Nederlandse verdediging, werd welis waar gestopt, maar de wegspringende bal kwam voor de voet van Pys, die on gehinderd kon scoren: 4-2. Op het Haagse hoofdpostkan toor, waar gisteren voor het eerst het filatelistenloket open ging na de datum van uitgifte van de laatste serie postzegels van Nederlands Nieuw-Guinea, de „schaaldierenserie" met toe slag voor sociale zorg, is de drukte enorm geweest. Lang voor het loket openging (om half twaalf)stonden de liefheb bers al in de rij een kleine honderd mannen en vrouwen, die als gespreksthema hadden het geluk van de man, die de misdrukken kocht. Maar zH waren gekomen voor de laatste Nieuw-Guineazegels. Tenslot te moesten er drie loketten worden geopend, maar dat verminderde de wachttijd niet. Die bleef ongeveer een half uur en de ry werd pas na het middaguur zichtbaar korter. Dank zy een zekere mate van rant soenering waren de zegels toen nog niet uitverkocht. In Amsterdam, zo vernamen wy van de filatelistische dienst van de P.T.T. was het eenzelfde beeld. Om half een stonden de mensen daar al in de ry voor de twee loketten, die pas om twee uur opengingen. De drukte was zo groot, dat men later nog twee loketten moest openen. Te gen sluitingstijd van de loketten, om vier uur, stonden er voor elk loket nog 25 tot 30 mensen. Zy werden afgeholpen. In Rotterdam heeft men dne extra loketten moeten openstel len. In Leeuwarden, waar gisteren de zegels eveneens voor het eerst werden verkocht, moest een extra lo ket worden geopend en ook daar werd gesproken van een stormloop. In Alk maar en Nymegen, waar eerder in de week de filatelistische loketten werden Opengesteld, heeft men even eens een zeer grrote menigte liefheb bers te verwerken «gekregen, die in het bezit wilden komen van deze unieke serie. De zegels worden uitverkocht zo lang de voorraad strekt. Hoe groot liet kwantum voor de verkoop aan filatelisten is, kon de P.T.T. niet mededelen. Vermoede lyk echter is het aangevraagd nog voor de ontwikke ling van de Nieuw-Guineakwestïe vaststond. Aan de loketten heeft men echter door een zekere rantsoene ring „nee meneer, niet bij honderd inpliik" tof nn toe aan de vraag economisch terrein kwam in han den van Alvaro Alsogaray, die reeds eerder minister van economische zaken was. Alsogaray is zeer westers gezind en zijn benoeming had de instemming van de legerleiding. Een broer van de minister is officier in het leger en heeft een rol gespeeld in de laatste revolutie. De naam van deze broer komt nu ech ter ook voor op de lijst van ofifcieren, die door de regering zijn ontslagen. Hy is als commandant van de eerste pant serdivisie in Campo de Mayo vervangen, terwijl zyn broer besprekingen voerde in Washington over de Amerikaanse hulp aan Argentinië. Nóg een minister zou volgens de he- richten uit Argentinië bij de moeïlykhe- den betrokken zijn. De onderminister van oorlog, generaal Carlos Caro zou zich bij de rebellen hebben aangesloten of in ieder geval hun actie tegen de le gerleiding en de regering steunen. Ze kerheid over de houding van de onder minister kreeg men echter nog niet, om dat generaal Carlo gisteren normaal op zijn bureau in Buenos Aires kwam en deelnam aan de beraadslagingen van de regering over de nieuwe situatie. mogelykheid bestaat dus, dat de tegenstellingen niet alleen op het militaire vlak bestaan, maar ook in het kabinet tot uiting zullen komen. Dan zou Argentinië zyn zoveelste regerings crisis kunnen beleven en zou de terug keer naar normale toestanden opnieuw ernstige hinder kunnen ondervinden. Gevaarlyk zyn deze explosies van rebel lie ook, omdat communisten en Pero nisten voortdurend op de loer liggen om uit dit soort gebeurtenissen voordeel te putten. De Peronistische leiders, zelf verdeeld over het beleid van hun orga nisaties, zijn er altijd als de kippen by om tijdens ongeregeldheden hun slag te slaan. De rust, waarmee zy zich in de jongste tegenslagen hebben geschikt en waarmee zij de maatregelen van het le ger na hun verkiezingsoverwinning, heb ben ondergaan, had iets van een stilte voor de storm. Het is echter zeer onaannemelyk, dat zij zich bij de nederlaag hebben neerge legd. Waarschynlijker is. dat de Pero nisten hun oude politiek van integratie weer hebben opgenomen en slechts op een goede kans wachten. Het zal vooral aan de houding van het leger liggen of zy die kans nu zullen krygen of 'niet. De, PRESIDENT GUIDO ..moeilyke mensen, die generaals... Het Britse raöio-obsc-ivatorlum Jodrell Bank. het grootste ter wereld, zal met een tweede radiotelescoop worden uitgebreid. De nieuwe aanwinst zal een diameter van 45 meter hebben, tegen 76 meter van de bestaande telescoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3