mnmn joy BILT Nieuw procédé voor dijkbekleding: praktijk-primeur op Grevelingendam Amerikaanse te gast in Zuidzande en Cadzand Oesteronderzoek nu in nieuw laboratorium De Kloveniersdoelen in Middelburg: spookhuis MATERIALEN KLITTEN IN EEN VERHITTE TROMMEL AAN ELKAAR OPENING vrijdag 21 sep». 12 BEVOLKING VAN AFSCHEID VAN 2 NIEUWDORP NAM LEERKRACHTEN Veiling Kapelle wijzigt de aanvangsuren ALMANAK DRINK Visserij-minister zegt toe WERKEN IN HET ZUID-SLOE WELK MERK DIA-PROJECTOR? Foto Verschoore 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1962 „Stortsteen-asfaltbetori' Op de noordelijke aanzet voor de Grevelingendam tussen Duiveland en Flakkee draait sinds een week een grote „openlucht-fabriek", waarmee weer een nieuw procédé van dijkbekleding voor het eerst in de praktijk wordt toegepast. Een van de aannemerscombinaties bij dit Deltawerk, de N.V. „Bitu- marin" te Rosmalen, produceert hier voor het afwerken van de tij zone van 400 meter dam thans stortsteen-asfaltbeton, een taaie zwarte brei van de materialen, die in de naam van het produkt zijn verwerkt Een warme damp slaat van de bakken waarin het nieuwe mengsel met vracht auto's bij het dükvak wordt gebracht. Af en toe steken de mannen, die het pro dukt met grote rieken nog wat uit. spreiden, er een exacte thermometer in: de temperatuur is namelijk een kritiek punt in het nieuwe procédé. De nieuwe, vrij ruwe, maar oersterke dijkbekleding van de N.V. „Bitumarin" bestaat uit een combinatie van asfalt beton en stortsteen, dat tevoren in een verwarmde trommel aan elkaar klit. Dus: voordat beide substanties op het talud worden aangebracht. Dit in tegen stelling tot het stuk Grevelingendam op de Plaat van Oude Tonge. waar men voor de bekleding van het talud eerst stortsteen uitspreidde en daarna de ruimte tussen deze stenen volgoot met asfaltbeton. In de nieuwe fabriek wordt alles onder hoge temperatuur aaneen- gemetseld. De helft van het machinepark, dat op het ogenblik aan de voet van de zee dijk van Flakkee het nieuwe produkt in de vrachtauto's laat lopen, bestaat uit een veel toegepaste molen voor as faltbeton. Deze molen, waarin twee soorten zand grind en steenslag tot een zwarte pap samensmelten, kan ook on afhankelijk van de totale apparatuur werken. Dat is vooral van belang voor het gedeelte van het dijktalud, dat bo ven de aangevallen tijzone van onge veer drie meter plus N.A.P. ligt. Daar bekleedt men de dijk namelijk met nor maal asfaltbeton. Aan de Flakkeese kant van de Gre velingendam 'produceert een gro te ,.openluchtfabriek" een nieuw mengsel voor dijkbekleding: .^tortsteen-asfaltbeton". Foto P.Z.C. INTERNATIONALE BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING In alle hallen van het Ahoy'-complex 303 attractieve en interessante stands BIJZONDERE MANIFESTATIES Presentatie van nationale en internationale gebruiksgoederen kunstexpositie onder het motto „de vrouw in de kunst" huis houdelijk voorlichtingscentrum wïbwordt Femina huisvrouwl 962? veilig verkeer o.a. met test-auto en test-bromfiets drulventuln wolshows cadeau uitreiking In leder huis een moderne keuken bruid en bloem. Elke dag waardevolle ge schenken 9 De eerste 1 00 bezoekers(sters) ontvangen het verzilverde Femina-lepeltje. Geopend van 10-17 19-23 uur. Zondags gesloten Entrée (exclusief modeshow) I 1.25 i Inclusief modeshow f 4.75 Kinderen f 0.60 SPONTANE HULDE VOOR „JUFFROUW MEYLER" Waariering voor werk van „meester Burger" Een ontroerde „juffrouw Meyler on der deze naam beter bekend dan onder die van mevrouw C. J. van Hainine- Meyler heeft woensdagavond in de recreatiezaal van de openbare lagere school te Niouwdorp afscheid genomen SCHILDER VALT VAN STELLING Bij werkzaamheden op de cokesfabrlek te Sluiskil is gisteravond omstreeks 11 uur de schilder G. T. uit Terneuzen van een negen meter hoge stelling gevallen. De man is met inwendige kneuzingen overgebracht naar het St.-Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil. Door de arbeids inspectie zal een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval worden inge steld. WEEGSCHAAL Voor de nieuwe substantie worden de beide materialen stortsteen en asfaltbeton in een door flinke branders verhitte trommel bijeenge voegd. De stortsteen wordt daartoe tevoren schoongemaakt en flink ver warmd. Voordat zij via een overhuif. Oud-Zeeuw benoemd tot lector te Amsterdam Aan de universiteit van Amsterdam is dr. ir. J. A. de Zeevaart benoemd tot lector in de plantenfysiologie. Dr. Zee vaart, geboren te Baarland, slaagde in 1955 met lof voor het ingenieursexamen aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen en promoveerde daar in 1958. eveneens met lof, op een proefschrift over „Flower formation as studied by grafting". Sinds 1960 verricht hij we tenschappelijk onderzoek aan het Cali fornia Institute of Technology te Pasa dena, V.S.), waaraan hij thans als „research fellow" is verbonden. Bij de veiling te Kapelle zullen met in gang van volgende week enkele wijzi gingen gebracht worden in de aanvangs uren van de industrie- en exportveilin- gen, op maandag, woensdag en vrijdag. Werden deze tot nog toe om half twee gehouden, maandag aanstaande zullen ze om één uur beginnen. Voorts komen de gewone veilingen op dinsdag en don derdagmiddag te vervallen in verband met het sterk teruglopen van de prui- menaanvoer. Zeeuwse Spartaans In Bergen op Zoom stapten ze in: de moeder met haar kroost. Drie knaapjes variërend in de leeftijd van 7 tot 11 jaar. Lieverdjes, berstensvol kattekv:aad, die zich kennelijk voorgenomen hadden de boel even lekker op stelten te zet ten. Althans, het binnenkomen verliep uiterst lawaaierig en de oudste van het drietal wipte als voorproefje een herenhoed van de haak. De reizigers wachtten gelaten op de dingen die komen zouden. Maar er gebeurde tot aller ver bazing verder niets. De moeder had de jongens naast haar op de bank gecommandeerd en daar zaten ze. Wel probeerde zo nu en dan een van de knapen stiekum weg te glippen, maar elke infiltratiepo ging in het grote-mensen-gebied werd de kop ingedrukt met een gebiedend: .flier blijven", waarbij de wijsvinger van de moeder in de richting van het bagagenet wees, waarin zij een grote week endtas had neergezet en wélk ge baar zij nog vergezeld liet gaan van de waarschuwing: „Je weet het, anders zwaait er wat". Wat dat zwaaien betekende, wis ten de knapen blijkbaar zeer goed. Ze gaven geen kik meer! Totdat dé moeder opnieuw ge noodzaakt was haar kroost met- vinger-naar-de-tus tot de orde te roepen. De medereizigers gisten naar de miraculeuze inhoud van de tas. Vlak voor Middelburg kon een dame haar nieuwsgierigheid niet langer bedwingen. ,.U hebt er de wind onder", merk te ze bewonderend op. laar wat heeft die tas daarmee te maken?" ,flat zal ik U laten zien", ant woordde de moeder. kte de tas uit ftu. die open en haalde er een vroeg de Jij pakte de tas uit het bagagenet Atste die open en haalde r rieten mattenklopper uit. .flegrijpt U het nu", moeder triomfantelijk. De dame geschokt van deze Spartaanse opvoedingsmethode - knikte begrijpend de transportband zo. min mogelijk afkoeling naar de mengtoren wordt gebracht, zorgt een automa tisch werkende weegschaal ervoor, dat de vereiste dosis steen aan het asfaltbeton wordt toegevoegd. Telkens wanneer de wijzer op de schaal over de 500 kg slaat, remt een elektri sche impuls de toevoer van de steen voor enkele ogenblikken af. De afgepaste hoeveelheid kruipt lang zaam omhoog. De molenbaas laat het asfaltbeton in de trommel vloeien en even later kan weer een vrachtwagen met drie kipkarren van achthonderd ki lo vol naar het dijkvak rijden. Na een week draaien heeft de N.V. „Bitumarin" een vast schema voor de produktie op gesteld. Wanneer het hier voor de eerste maal in de praktijk toegepaste produkt voldoet zal worden overwogen om ook elders met dit systeem te gaan werken. Mogelijk op grotere schaal dan een ta lud van vierhonderd meter. HOLLAND IS MARVELLOUS Nog dit jaar te Vrouwenpolder (Van onze Haagse redactie). Het ligt in de bedoeling nog dit jaar over te gaan tot de inrichting van een nieuw laboratorium ten Boerenbedrijf leren kennen „Holland is marvellous", zegt Janet Ilene Williams (22) uit Catawissa in Pennsylvania (U.S.A.). Eu deze knappe dochter van een Amerikaan se farmer kan het beter weten dan vele van haar landgenoten die Euro pa „doen" in drie weken of daarom trent. Zij is namelijk al maanden in Nederland. Sinds woensdagavond is mej. Williams te gast bij het gezin van de landbouwer D. Lutejjn in de Molenweg te Zuidzande. Dit bezoek staat in net kader van het Interna tional Farm Youth Exchange Pro gram. Een programma, dat in Ne derland wordt verzorgd door liet Centraal comité voor uitwisseling van jonge boeren en tuinders in Den Haag. Janet Williams en nog twee andere in ons land verblijvende Amerikaan- sen, werden voor dit bezoek van een half jaar aan Nederland, geselec teerd door de National 4-H. club Slot van pag. 1 naamde steunberen, gewoon boom stammen. De weggerotte delen wer den enigszins hersteld, omdat deze grote zaal enige tijd ruimte moest bieden voor een kleuterschoolklas en thans gebruikt wordt voor het geven van judolessen.... De judoka's kunnen voorlopig nog wel doorgaan met hun sport zonder dat er gevaar voor instorting aanwezig is, zo meent men op gemeentewerken. Maar hoe lang zal dat nog- duren. Moet dan i ook hier eerst het kalf verdronken zijn, 2 voor men de pnt dempt..— Struiken en gras Die grote zaal is echter nog een „palels" vergeleken bij de ruimten op de begane grond (van dc voorzijde gerekend de kel derverdieping), vergeleken bij de zolders en bij de achtergevel. Het relaas van verval is onuitputtelijk. Het achthoekige torentje, althans het overgebleven stompje, nadat het in de 18e eeuw door de bliksem getroffen en daarna voor het grootste deel afgebroken werd, staat er wat zielig bij. Evenals tegen de gehele achtergevel, klimmen struiken en lange grashalmen tegen de torenresten op In één van de kelders liggen en staan tussen puin en afval de vier leeuwen, terwijl ze de wapens van Middel burg en Zeeland torsten eens de ba lustrade aan de voorgevel sierden. Zo wel het torentje als de balustrade met de leeuwen wil men weer in oude luister herstellen. Zoals bekend lag het aanvankelijk de bedoeling om in de gerestaureerde doelen het stedelijk gymnasium te vestigen. Met de komst van de „bouwnota" kwam daarin verande ring: b. en w. van Middelburg wil den een nieuw gymnasium laten bou wen en het gerestaureerde mo nument inrichten als Deltacentrum. Bij de behandeling van de bouwnota wees Middelburgs toenmalige bur gemeester, mr. Joh. de Widt, er op, dat de toen voorgestelde oplossing: een nieuw gymnasium en de restau ratie samen zeker niet meer zouden kosten dan het aanvankelijke plan, namelijk onderbrenging van het gym. nasium in de doelen met aanbouw van twee nieuwe vleugels Dat was nog slechts vier jaar geleden, maar het lijkt nu zeer onwaarschijnlijk, dat die financiële stelling nog opgeld zal doen. Het bedrag voor de restaura tie werd toen namelijk geraamd op rond vijf ton, maar men mag toch wel aan nemen, dat het herstel van de Klove niersdoelen in de huidige staat van ver val veel meer zal vergen. Het is nu wel duidelijk: zo kan het niet langer. Op een dergelijke wij ze mag er niet langer met een Mid delburgs monument worden om gesprongen. Het is de hoogste tijd, dat er iets gebeurt! Als een spookslot rijst dit oude gebouw op: de Kloveniersdoelen m Middelburg. Het voormalige militaire hospitaal vervalt nu Foundation, één van de grootste or ganisaties van plattelandsjongercn in de Verenigde Staten. De drie jonge Amerikanen zijn reeds vanaf 24 april van dit jaar in Neder land en daarom kan mej. Williams met recht van spreken zeggen dat ze dit land „marvellous" vindt. Zij heeft weken lang doorgebracht op boerderijen in Eist, Enschede, Hoog- Blokland, Heythuizen en Haarlem. Van 18 september tot en met 4 ok tober is zij de gast van de familie LuteIJn te Zuidzande. Daarna volgt het laatste verblijf op een boerderij, namelijk van 5 tot met 21 oktober bij de familie P. C. de Bruijne te Cadzand. Aan deze uitwisselingsprogramma's nemen 64 landen deel. In aanmerking komen ongehuwden tussen 20 en 30 jaar met een middelbare opleiding, enige landbouwervaring, het verlan gen andere volken te leren kennen en ervaring in het plattelandsjongc- renwerk. Vóór de uitzending krijgen de jongeren uitgebreide adviezen mee en worden op de hoogte ge bracht over het land, dat zj gaan bezoeken en de dingen, die zjj daar zullen ontmoeten. Terug in Amerika worden deze ervaringen uitgewisseld. Prinsjesdag behoeve van het oesteronderzoek te Vrouwenpolder, teneinde het voorbereidende werk voor de proefnemingen in het proefbassin in het Veerse Meer te kunnen in tensiveren. Dit staat te lezen in de memorie van toelichting op de begroting 1963 van het ministerie van landbouw en visserij. Bij de proeven zal niet alleen water analyse plaatsvinden maar zal te vens worden getracht een beter in zicht te verkrijgen in de mogelijkhe den van planktonproduktie, onder meer door toediening van kunstmest. Het bestuderen van de kweek- en vis techniek zal mede een belangrijk on derdeel van het onderzoek beslaan. In het laboratorium te Wemeldinge zul len de problemen rond het kweken van oesterlarven onderwerp van verdere studie z|jn. Hierbij zullen larven in gro te bassins worden gekweekt, wat een vervolg is op de proeven op laborato riumschaal. Garnalenonierzoek In het voorjaar van 1963 zullen in het kader ran het garnalenonderzoek tem- peratuurproeven worden gedaan met het sterk verbeterd temperatuurorgel. Voor al zullen methoden tot bescherming van de kleine garnaal worden bezien. Door aanschaffing van een diepvries micro- toom zullen de nog niet opgeloste pro. blemen in de geslachtswisseling van de garnaal beter kunnen worden bestu deerd. Janet Williams is bijzonder enthou siast en vol lof over haar vijf maan den „Holland". Zij viel trouwens van de ene verrassing in de andere, waar van zij als hoogtepunten noemde, de opening van de Keukenhof, landda gen voor jongeren en heel vers in het geheugen het bijwonen van „Prins jesdag", eergisteren in Den Haag. Het zien van een echte koningin, een prins en vier prinsessen, van de gouden koets en het ceremonieel rondom de opening van de Staten- Generaal, bleken grote indruk op haar te hebben gemaakt. Het eerste programmapunt in Zeeuwsch-Vlaan- deren gold een bezoek aan de jubi leum-veetentoonstelling in Oostburg Janet Williams, die op een 60 ha gro te farm woont (gemengd bedrijf) meent dat er in het algemeen weinig verschil is tussen de Amerikaanse en Nederlandse boerderijen. Er wordt soms een ietwat andere werkwijze toegepast. „Maar het resultaat is vrijwel hetzelfde", zegt ze heel nuch ter. In de Nederlandse agrarische mi lieus voelt zij zich dan ook net als thuis. Neen, de verschillen zijn vol gens haar niet zo groot. Het werk van de landbouwjongeren wordt in haar land bijzonder actief uitge voerd. Er zijn veel clubs maar door de grote afstanden tussen de ver schillende farms, tellen ze niet zo veel leden. Een algemene indruk? „Het is hier vrijwel net als in Pennsylvania, al leen spreekt men een andere taal. Holland vind ik fantastisch mooi, zelfs in de regen. Het belangrijkste is, dat ik een heleboel nieuwe en vaak goede Ideeën heb opgedaan om mee te nemen naar Amerika. Ik zal die gaarne overdoen aan de jonge renorganisaties thuis". Janet vliegt op 12 november via Londen teruf naar haar geboorteland. Zes Zeeuwen bij mars Brussel-Rotterdam over 150 kilometer Zes Zeeuwse wandelaars zullen zaterdag en zondag in teamver band deelnemen aan de jaarlijkse wandeltocht Brussel-Rotterdam, die dit jaar -oor de 22e maai wordt gehouden. Aan deze mon- stertocht over 150 kilometer ne men verder 59 verwoede tippe naal tintje geven. Het Zeeuwse „wandelpeloton" be staat uit J. Leendertse, Kapel lc- Biezelinge, die voor de vijfde maal meeloopt, P. van Tiggele, Vlissin- gen (deelnemer voor de vierde maal), J. Bruel, Goes, A. de Does, Middelburg, A. in den Bosch, Goes en P. Jansens uit Ellewouts- dijk. De laatstcn doen voor de eer ste maal mee. De wandelaars ver trekken zaterdagmiddag om half een in Brussel en worden zondag middag om half vijf in Rotterdam verwacht. Hun route leidt over Mechelen, Antwerpen, Wuustwe- zel, Breda, Zevenbergen, Rjjsoord naar Rotterdam. Deze wandel tocht wordt georganiseerd door de Rotterdamse wandelsportvcr- eniging. AFWIKKELINGSBUREAU VOOR 00RL0GS- EN WATERSNOODSCHADE WORDT OPGEHEVEN het einde 1962 kunnen worden opgeheven, .acht wordt dat «1e verdere liquida tie zal kunnen geschieden door de desbe treffende departementale dienst, zo blijkt uit de begroting van het departe ment van financiën. Per 1 januari 1962 bedroegen de ge schatte resterende verplichtingen voor oorlogsschade in de privaatrechtelijke sector nog 41,5 min. In vergelijking met de stand per 1 januari 1961 ver toont dit bedrag ccn daling van 31,5 min., hetgeen belangrijk moer is dan bij het samenstellen der begroting voor 1961 werd verwacht. De belangrijkste objecten waarvoor dc minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening voor volgend jaar gelden heeft uitgetrokken op de begroting van de dienst der domeinen, betreffen de herverkaveling van gronden in een pol der in het gebied Niervaart bij Klun- dert, het treffen van diverse voorzicnin- ;en in het gebied Veerse MeerZand- treek en het voor de exploitatie ge schikt maken en hei exploiteren van :ronden in het te bedijken gedeelte van iet Zuid-Sloe. Op de afscheidsbijeenkomst mocht juf frouw Meyler" uit handen van burge meester D. M. Verniet onder meer een bloemstuk in ontvangst nemen. Hoofd der school de heer I. W. Bakker (met brilkeek toe. (Foto P.Z.C.) van deze gemeente. Dc 45-jarïge onder wijzeres, «lie na een periode van 22 jaar, haar taak neerlegt, viel bij haar vertrek een spontane liulde ten deel. Ook haar collega de heer L. Burger werd in de huldiging betrokken. Deze onderwijzer vertrekt naar Kapelle waar hjj les gaat geven aan de tuinbouwschool. Juffrouw A. Ballinteyn en de heer T. Sejjnstra zullen de vrijgekomen plaatsen innemen. Onder de vele belangstellenden, die de afscheidsbijeenkomst meemaakten be vond zich onder meer het college van b. en w. met aan het hoofd burgemeester D. M. Vermet, de oudercommissie, een groot aantal ouders, leerlingen en oud leerlingen. Het was het hoofd van de school de heer I. W. Bakker, die na de muzikale opening door enige leden van „Jong Zeeland", het woord voerde en de kwaliteiten roemde van de scheidende onderwijzeres. Juffrouw Meyler, geboren Vlissingse, is direct na het behalen van de akte aan de rijkskweekschool te Mid delburg enige jaren te Kamperland en Zonnemaire werkzaam geweest, maar kwam in april 1940 reeds naar Nieuw- dorp. „Zij heeft", zo zeide de heer Bak ker, „een geweldig nauwgezette plichts betrachting getoond lot op de huidige dag. Z|j was daarbij een volbloed voor standster van het openbaar onderwijs". In een persoonlijk woord, wierp het hoofd van de school een terugblik op een periode van 17 jaar samenwerking. „De ouders van Nieuwdorp en de kinde ren lijden een zwaar verlies. Onze on- derwijsinspecteur noemde haar zelfs een van de beste leerkrachten uit zijn ambts gebied". Hij wenste haar tenslotte een prettige toekomst toe in haar nieuwe woonplaats Lisse. Vervolgens-bedankte hij „meester" Burger voor de in de afge lopen vijf jaar bewezen diensten aan Nieuwdorp. „Ik heb over onze samen werking niet te klagen gehad", zo zei de heer Bakker. Verlies „We verliezen twee bekwame mede werkers van het gemeentebstuur", zei burgemeester Vermet, die in zijn toespraak de vertrekkende onderwij zeres nog eens extra in de schijnwer pers zette. Zijn waardering onder streepte de burgemeseter met de aanbieding van een geschenk in de vorm van een bloemstuk en een boe kebon. Ook de heer Burger mocht eenzelfde geschenk Sn ontvangst ne men. Nadat oud-voorzitter W. L. dc Vlieger, zijn opvolger de heer C. Goedegeburen en de huidige voorzitter J. Polderdijk een hartelijk afscheidswoord hadden uit gesproken in welke toespraken deze heren ook het werk van beide leerkrach ten na de schooltijd prezen boden Wil Spruit, Lies Gelderblom, Rinus Goedheer en Adri Goedegeburen ge schenken aan. „Deze 22 jaar leken voor mij 22 maan den. Ik heb mijn werk altijd beschouwd als een stuk van mijn leven. Mijn klas was niet oen lokaal waarin ik m|jn brood verdiende maar eer. stukje thuis. In m|jn hart zal altijd een grote plaats voor Nieuwdorp openblijven", aldus me vrouw Van Hamme, die in haar af scheidswoord aan ieder dank bracht. Het warme applaus waarmee men haar toe spraak beloonde, gold zeker ook voor het afscheidswoord van de heer Bur- fer. Deze zei onder meer: „Ik zal pret- ige herinneringen aan mijn verblijf hier bewaren. Deze periode was voor mij een prima leerschool. Ik hoop dat in m|jn nieuwe standplaats dezelfde mede werking zal worden verleend". Beide leerkrachten kregen daarna heel wat handen te schudden. (Advertentie) Vergelijk de kwaliteiten van verschil lende projectoren in onze collectie dan heeft U het beste antwoord. Met veel genoegen zullen wij U adviseren. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN HET WEER IN EUROPA Oslo, licht bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Londen, zwnnr bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt Frankfort, regenbul Münehcn. onbewolkt Genève, onbewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, onbewolkt Rome. half bewolkt Madrid, half bewolkt Mallorca. zwaar bewolkt 14 gr. C. 13 gr. C. 14 gr. C. 17 gr. C. 22 gr. C. 13 gr. C. 3 gr. C. 16 gr. C. 16 gr. C. 14 gr. C. 25 gr. C. 27 gr. C. 27 gr. C. VERWACHT. BUIEN Opklaringen en or> de meeste plaatsen droog tveer met alleen in de kustgebie den enkele verspreid voorkomende bui en. Zwakke tot matige wind, overwe gend uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 21 september Zon op 6.23 onder 18.43 Maan op 23.36 ondor 15.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2