Nieuws van pIu-„front" het schoenen-, tassen- en DE TOILETJES met accessoires, welijk „inwonerdeel" in de afgeloper gestrande pogingen aeed om zijn vreugde opgeborgen zijn, dan wordt het daar nu er nu wel bittere ernst mee gemaakt. En toiletje moet komen, maar óók nieuwe óók een nieuwe make-up en wellicht nog Wat schrijft de nieuwe mode op hef gebied van de accessoires nu voor? Om met de schoenen te beginnen: daarvoor gelden de tinten zwart, ko per (lichtbruin) en carneol (roodach tig), terwijl ze dan meestal nog wat geschaduwd zijn. De pumps zijn „uit- gerust" met bandjes in allerlei soor ten en kunnen gekozen worden in glad leer en lak. Het materiaal voor de sportieve schoen is juchtleer of be- NWVVWIAAAIUWUUIAAmAMVMMHVIAAAAAmmAMA FRANSE PARAPLU LICHT ALS VEERTJE 'uwwwwwvwwwwvwwvwwwwwwwvvwvu* werkt jackleer. De laarsjes zijn laag (even over de enkel) of hoog (tot half de kuit), al of niet met een hakje of bondrandje, al of niet gevoerd. F\e fabrikanten hebben ook de teen agerschoenen met veel bandjes be dacht, alsmede een klein hakje van 2 V2 centimeter. De hele jonge Zeeuwen (zo van 10 tof 15 jaar) hoeven echt niet bang te zijn, dat ze achteruitgesteld wor den. Zowel de meisjes- als de jongens mode is aangepast aan de grote mensen mode. Hun stappers zijn verkleinde da mes- of herenschoenen. In de duurdere skai flor tassen valt. de versierde beugel, die zeer in trek is, op. waarin en waarmee het Zeeuwse vrou- zomer" veelal ijverige, maar even vaak over lente en zomer te uiten, nog niet echt wel tijd voor. Want de herfst heeft dat betekent dus, dat er een nieuw schoenen, een nieuwe sjaal, hoed, of tas, veel meer. Penny-shoe De leest is vorig jaar omgezwenkt van spits naar vierkant. De sportieve schoen heeft de carréleesf nog behouden, maar voor de pump zijn de hoeken wat afge rond. En hoe hoger de hak, hoe slanker de schoen geworden is. Een vlot Italiaans modelletje is de mocassin (in de prijs van rond 20 gulden), terwijl voor de sportieve soorten ook zeehondenhuid ge bruikt is, eveneens voor garnering. Een insiapschoenlje met een snufje is de zo genaamde „penny-shoe", waarin iedere draagster een muntje of iets dergelijks kan bevestigen. Ook de heren zullen zich moeten aan passen: voor hen geldt echter wél de vierkante leest. De schoenen zijn uitge voerd in de broques-snit, met opgelegde neus en grove perforaties. Een nieuw snufje voor de jongelui is de twist- schoen Tassenfront Qp het „tassenfront" hebben de Ne derlandse, maar vooral de Zeeuwse dames een smaak, die wel wat verschilt met die van hun buitenlandse sexegeno- ten. Bij de buitenlandse vrouwen is veel meer origineel leer in gebruik dan bij de Zeeuwse, die het (voorlopig?) nog wel met imitatie willen doen. De winkels heb ben de smaak van de Zeeuwse vrouwen dan ook geëerbiedigd en hebben een fikse voorraad tassen ingeslagen van het F\e ene vrouw vindt het een bittere noodzaak, de ander verenigt het nuttige met het aangename. Een derde besteedt er alle tijd en aandacht aan, voor een vierde wordt het tot een neu rose: Mode, kleding en wat daar bij hoort. Kiezen móeten ze echter allemaal. En keus genoeg. De Zeeuwse vrouw kiest over het algemeen weloverwogen, be slist. Hoeden Op het gebied van hoeden blijkt ze kies keurig. Dat kan ze zijn, want er zijn ook deze winter ontelbare modellen in vele materialen en kleuren verkrijgbaar. In de hoedenmode zien we nooit een plotselinge ommekeer. Hef modebeeld verschuift langzaam. Een nieuw model, werkelijk radicaal anders, „doet" het niet of doet het korf. Die langzame verschuiving zien we bij voorbeeld in de hoedenmode voor jon gedames. Enkele jaren geleden wérd door deze generatie geen hoofddeksel gedragen. Door middel van de mutsen is de overgang naar hef dragen van een hoed gemakkelijker gemaakt. Het zijn voornamelijk sportieve modellen; de.ba ret, de Tiroler-hoed (vorig jaar), de bontmuts en als nieuwste het jockey hoedje. Dit laatste is eigenlijk heel klas siek van lijn; de beroemde Franse hoe- denontwerper Fléchet gebruikt in haast al zijn ontwerpen de opgeslagen rand aan de achterzijde. De hoed die de Zeeuwse vrouw over het algemeen kiest, is eenvoudig van lijn en garnering. Een effen lint, soms een klei ne glinsterende steen. Geen bloemen, fruitmanden, vogelkooien en voiles. Men houdt hier niet van opsmuk. Men blijft, zélfs in de mode, nuchter. Kosmetica F\ie nuchterheid van de Zeeuwse vrouw komt zeker tot uitdrukking in het ge bruik van kosmetica. De ogen-opmaak a la Cleopatra die momenteel in de grote steden furore maakt, zien we hier niet. Al gauw vindt men zoiets, en terecht, „overdreven". Ze is bescheiden in het ge bruik van lippenstift en dergelijke. Mis schien te bescheiden. Volgens een des kundige zijn de reinigings- en voedings crèmes hier te weinig bekend. Toch is een goede reinigen van de huid het voor naamste element van de schoonheidsver zorging. Van eigen fabrikaat is op het gebied van de kosmetica vrijwel geen sprake. Crèmes en andere schoonheidsmidelen zijn van Engels of Amerikaans merk. Parfums ko men hoofdzakelijk en als vanouds uit Frankrijk. Te weinig combineert de Zeeuwse vrouw de kleur van de opmaak met die van haar kleding. Een lippenstift voor winter én zomer, middag én avond is het enige wat ze heeft. We kunnen constateren dat ze op het gebied van de make-up voor zichtig is. Bandjes, biesjes... lVAaakt zij haar kleren- zelf en dat doet ze veel dan is er garnering te over. Biesjes, bandjes, bontjes, kant jes.,,,., men zou er een lang gedicht van kunnen maken. In tegenstelling tot de hoedenmode ko men de veranderingen hier echter niet geleidelijk, maar snel, verspringend. Hef ene seizoen is er vraag naar Engels kant voor de afwerking van blouses. Nu is het voornamelijk het weelderige, fijne kant van nylon of garen, die men in vele stro ken langs mouwen, kragen en frontzijde van blouses aanbrengt. Er is veel garnering die kant-en-klaar is. Kragen van bont, geruite en genopte inzetvestjes, gevouwen en gestrikte das jes die door middel van een drukknoop worden aangetrokken. Handschoenen moeten nauw aanslui ten zonder rimpels en vouwen. Wat dat betreft zijn de perlon-handschoe- nen ideaal. Ze hebben ook het voor deel bijzonder warm te zijn, maar men maakt ze alleen in zwart en bruin. De gevoerde leren handschoenen raken er uit; ze zijn te grof en maken de hand te groot. Kousen „menu" Volgen we de mode, dan zullen de vrouwenbenen dit jaar nootkleurig ge- kousd zijn. Het menu: hazelnoot, kas tanje of walnoot. De felgekleurde stretch-kousen zijn ver vangen door nauw-aansluifende ski broeken. Goedkope praktische (ze passen overal bij) ceintuurs zijn die van zwart-lak, in vele breedten verkrijgbaar. Nieuw is de terugkeer van de bolle, dof fe knoop. De houten knopen zien we niet veel meer, het materiaal is nu voor namelijk synthetisch. U kunt zelfs pron ken met de knopen van het gala-uniform van de marechaussee, die kunstig zijn na gemaakt. Wat de sortering betreft, zou Je in staat zijn een jurk te kopen bij de garnering. Sieraden Lloe staat hef met de andere kant en klare accessoires, de bijous? De Zeeuwse vrouw houdt niet van opsmuk, zeiden we al. Ringen, oorbellen en arm banden zijn niet zo aan haar besteed. Koopt een wat oudere vrouw een ketting, dan is deze van zilver, namaak-parel, glas of bergkristal. Het zogenaamde strass, fel-schitterend, opzichtig geslepen glas, draagt men wel eens, maar dan toch voornamelijk 's winters bij feestkle ding. Voor de jongeren is er de twist-ketting, lange koperkleurige schakelkettingen, soms met een hanger. Ze zijn per meter verkrijgbaar. Hier is genoeg keus in goedkope, prullerige, semi-artistieke bijous. Antieke sieraden komen in de mo de. Ze kunnen bijzonder fraai staan, maar ze zijn zeldzaam en duur. Hoe hoger de hak, hoe slanker de schoen momenteel meest gangbare skai flor-ma- teriaal. De modellen (in de prijs van rond 9 gulden tot 30 gulden) zijn bruin en zwart (lak). Wat opvalt in de duurdere soorten is de versierde beugel, momen teel zeer in zwang. Bij de meisjes is de ketting als hengsel nu in trek. Vorig jaar kwam de ketting er aarzelend in, nu is ze echter „doorgebro ken". De goede speciaalzaak levert hef „lievelingsmodel" desgewenst „aan de ketting". Het materiaal voor de tassen komt veel al uit het buitenland, ook de beugels, maar bij de vervaardiging is de smaak op die van de Nederlandse dames afge stemd. Overigens slaan die in Nederland vervaardigde tassen op de internationale markt bijzonder aan: Duitsland, toch wel de bakermat voor lederwaren, heeft er grote belangstelling voor, niet alleen voor de modellen, maar ook voor de prijs, die zeer voordelig is. Koffer en plu J_Jet koffer-assortiment is internatio naal, afkomstig van de Engelse, Duitse of Franse markt. Er zijn nieuwe materialen voor gebruikt: afwasbaar en sterk. Hoewel nog vele Zeeuwen het bekende „vierkante bakje" prefe reren, hebben zij toch ook belangstel ling voor de sterke en lichte (in de prijs van 37.50 tot 60 a 70 val lende) internationale reisartikelen. De paraplu-sector is Frans georiënteerd. Een fabriek in midden Oost-Frankrijk maakt alle onderdelen zelf, uit nylon en voor een zeer lage prijs (rond 17 gul den). De paraplu's hebben afschroefba- re knoppen, waardoor een goedkope pa raplu „aangekleed" kan worden, en een duurdere wat eenvoudiger. De kleuren variëren van wit tot crème en geel, van blauw tot donkerblauw en tot gebloemd. In tegenstelling tot de Nederlandse plu is de Franse licht als een veertje, en dat mag toch wel belangrijk worden ge noemd nu de paraplu meer dan ooit een mode-artikel geworden is. Een kraag van kraaltjes en steentjes is dit sieraad, dat werd ontworpen door Trifari. Hij gaf het de naam „Black Magie" oftewel Zwarte Magie. De stijl is geïnspireerd op India. Helemaal sportief ziet het Zeeuwse drietal er uit op deze foto, die gemaakt is op het terrein van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen. Tannie draagt een verrukke lijke dikke trui in een Noors patroon gebreid. Daaronder ziet U een helanca pantalon. Dit sportieve geheel werd gecombineerd met speci aal voor lange broeken ontworpen half hoge laarsjes van hunting-suède. Gerda koos een wollen tricot vest met grote zakken op een rok van Shetlandwol. Daarbij vond ze flatjes van yack-kalfsleer, die gegar neerd zijn met een klep met zadelsteekversiering. Het zijn typisch teenagerschoentjes. Meneer houdt zich bescheiden op de achter grond. Hij draagt een kostuum met een dessin in pied de poule effect. Daarbij koos hij een grijs suède vest. Bij alle kostuums draagt hij schoenen van het type broques met een carré neus. Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 21