ILT Uitbreiding Zeeuwse Muziekschool tot Instituut Musische Vorming ÉËÊMr Afdeling kinderpolitie te Vlissingen opgericht St- Maartensdijk knapt zijn stadhuis op Proefstation te Wilhelminadorp ontving vijftig begunstigers nieuw Vatten- MUIZïN-VPASTA vlokken ALMANAK VARIATIE VAN WERKZAAMHEDEN VOOR GEHANDICAPTEN GEWENST WERELDNAAM VOOR WASAPPARATEN! Autobestuurster bij IJzendijke ernstig gewond 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 Z.C.A.R. EN SCHOOLSTICHTING ZEELAND OVERLEGT MET In haar halfjaarlijks werkoverzicht deelt de Stichting Zeeland mee, dat er wat meer tekening is gekomen in de ontwikkeling van het werk. De personeelssitua- tie is sterk verbeterd, waardoor verschillende taken beter kunnen worden aan gepakt. Inteni is veel aandacht besteed aan administratieve en organisatorische zaken. De nieuwe structuur van het Opbouworgaan is duidelijk uit de verf ge komen en ban nu ook formeel worden afgerond. Aan de voorlichting en publi citeit besteedde men veel aandacht. se Culturele Adviesraad en met de Stichting Zeeuwse Muziekschool over een eventuele uitbreiding. In Middel burg is reeds aandacht besteed aar de huisvesting van de Middelburgse afdeling van het eventueel op te rich ten Instituut voor Musische Vorming B. en w. zijn in beginsel bereid ft Invorderen dat een aantal panden in de Kuiperspoort voor dit doel ter be- scliiklnng zou komen. NOTA OVER OPRICHTING KUNSTNIJVERHEIDSSCHOOL Ondanks deze optimistische geluiden, zal het voor 1962 opgestelde werkpi-o- gramma niet helemeaal kunnen worden volbracht. Eerst wanneer diverse mate riële en personele verbeteringen ten vol le tot hun recht komen, zullen de gro te lijnen van het werk zich nog wat duidelijker gaan aftekenen, ook in de dagelijkse gang van zaken De „kleine re" zaken moeten nu nog door de praktijk gedwongen dikwijls vóói „grote" zaken behandeld worden. Er wordt overwogen zo blij let uit het verslag de Zeeuwse Muziek school uit te breiden tot een „Insti tuut voor Musische Vorming". Een bezoek aan Etten (N.B.) waar een school voor amateuristische kunstbe oefening een bloeiend bestaan leidt, wekte zoveel enthousiasme bij de Zeeuwse stichtingsdelegatie, dat overleg werd gepleegd met de Zeeuw- (Advertentie) ROEIT ZE GENADELOOS UIT Bergingsbedrijf uit Vlissingen licht zandschip In het Hellegat tussen Dinteloord en Ooltgensplaat is gistermiddag om streeks vier uur het 1000 ton metende zandschip „Groningen" (een verbouwd landingsvaartuig van 50 meter lang) gezonken na in aanvaring te zijn geko men met het binnenvaartschip „Gobi". De „Groningen" van de fa. Boele en Oosterwijk uit Capelle aan de IJsel werd gesleept door de sleper „Marta B" uit Zevenbergen. Het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen was nog gisteravond ter plaatse met de bok „Walcheren" en het bergingsvaartuig „Zeearend" teneinde het gezonken zand schip te lichten. Uitbreiding Goese telefooncentrale In de begroting van de P.T.T. over 1963 komen een aantal nieuwbouwplannen c.q. uitbreidingen van bestaande gebou wen voor, waaraan volgend jaar in to taal veertig miljoen gulden zal worden uitgegeven. Het programma voor de telegraaf- en telefoondienst meldt ook de uitbreiding van de telefooncentrale te Goes in 1963. VISSERIJ OP MOSSELZAAD IN ZEELAND GEOPEND Dinsdagmorgen zijn in Zeeland de mos- selzaadbanken opengesteld voor de vis serij op mosselzaad. Gaa*. deze openstel ling andere jaren dikwijls zo goed als onopgemerkt voorbij, thans was bijna de gehele Zeeuwsemosselkwekersvloot geconcentreerd op die plaatsen, waar men mosselzaad verwacht aan te tref fen. De mosselzaadbanken zijn plaatsen in de Zeeuwse stromen, die door de na tuur daartoe geëigend, in de loop der tijden bewezen hebben, dat de mossel larven er neerstrijken om tot mossel zaad op te groeien. Zij zijn in beheer bij het bestuur der visserijen op de Zeeuwse stromen. Er zijn ook plannen om in Zeeland een kunstnijverheidsschool te stichten. Over de mogelijkheid hiervan stelt men een onderzoek in. Plattelandsgebieden Er was het afgelopen halfjaar een in tensief contact met de streekverbete- ringsgebieden Tholen en de Zak van Zuid-Beveland. Met het oog op de offi ciële beëindiging van de subsidie van hef ministerie van landbouw voor deze acti viteiten, is aandacht besteed aan de mogelijkheid en levensvatbaarheid van een welzijnsorgaan in deze gebieden. Het bestuur besloot medewerking te verle nen aan het aanstellen van een deskun dige kracht, die in deze gebieden te werk gesteld zou kunnen worden. Uiter aard is men evenwel afhankelijk van de mening hierover van de streekbewoners en van de medewerking van de gemeen- tenbesturen. Het ministerie van maatschappelijk werk verklaarde zich in principe bereid de Stichting Zeeland in een dergelijk project subsidie te verlenen op basis van de „Subsidieregeling voor Maat schappelijke Opbouw", die ook elders in plattelandsgebieden wordt toegepast. In het najaar van 1962 zal een werk groep met de samenstelling waarvan men nu bezig is de ontwikkeling van de bejaardeninrichtingen in Zeeland bestuderen. De contactcommissie voor Maatschap pelijk Werk besloot verder te streven naar één algemene cursus voor bejaar denhelpsters in Zeeland. In een gesprek is door deze commissie ook aandacht besteed aan de huishoudelijke voorlich ting in Zeeland. Aeeuwse Teevee Vandaag een klein huiselijk dra ma. Een modern drama, waar de klassieken geen brood van lusten: ons laatste, verrukkelijke medium speelt er de dubieuze hoofdrol in. 't Gebeurde deze week, op een avond. Het gezinshoofd draafde opgewekt de huiskamer binnen, bracht het televisie-apparaat in beweging, ontdeed de televisie fauteuil van vjat overbodige rom mel, zakte er diep in weg en voegde zijn vrouw met een zucht van zalig vooruitzicht toe: „Janus komt. Janus komt voor de televisie!" Een opgeruimd man. De kamer niet. Die verkeerde in een staat van opperste ontbinding, was tijde lijk gepromoveerd tot opvangcen trum voor alles wat de vodden man de volgende dag op zijn kar kon meevoeren. De vrouw raakte in verwarring. Niet zomaar een lichte graad van besluiteloosheid, neen een panische vertvjijfelïng maakte zich van haar meester, toen zij een schichtige blik door de ontluisterde huiskamer zond en dacht aan de komst van Janus. Ze begon direct. De kasten gingen weer open en zij stouwde alles weg in een tempo, waar ervaren verhuizers bij zouden verbleken. De man zat er vadsig en indolent bij. Een groot gevoel van dank baarheid vervulde hem. ,,Wat een ijverig vrouwtje heb tic toch" qing net door hem heen. „Allemaal ter ere van Janusy gaf hij plagend gestalte aan zijn ',,'kam 'm toch niet laten komen!" JJij komt vóór de televisie", lach te de man. „Non dan", zei de vrouw. „Ja, maar hij komt er vóór". „Wat dacht je dan, er achter f" „Neen, óp de televisie, op 't scherm, als je dat begrijpt". Janus, een genoeglijke, ronde en bovendien voortreffelijke kamer koorzanger uit Middelburg zou voor de televisie komen. De kasten konden weer open. Het apparaat is tóch niet met de voddenman meegegaan. Zelfs niet toen bleek, dat Janus pas morgen, donderdag, op 't scherm komt. Sportraad De pogingen van de Zeeuwse Sportraad om tot een cursus voor jeugdsportkader te komen, hebben tot nu toe schipbreuk geleden. De aangesloten gewestelijke af delingen van de sportbonden konden door hun hoofdbesturen niet gemachtigd worden op basis van het N.S.F.-cursus- programma aan een dergelijke cursus mee te doen. Voorts ging het stichtingsbestuur er mee akkoord om vóór 1963 te streven naar de aanstelling van de functionaris voor sport- en jeugdzaken bij de stich ting. Het secretariaat van de sportraad wil tevens in het najaar van 1962 een tweede sportcontactdag houden. Op de kruising nabij de Molen aan de rijlcsioeg te Kloetinge is dinsdag de auto mobilist H. D. P. uit Wolphaartsdijlc bij het naderen van. een tegenligger de macht over het stuur kwijtgeraakt, waardoor zijn personenauto in een rechts van de weg liggende sloot terechtkvjam. H. D. P. kwam met zijn voertuig uit de richting Goes, draaide de Molenweg in, maar gaf bij het naderen van de te genligger gas, zodat zijn wagen door schoot en de rit op onelegante wijze beëindigde... Cultuurspreiding De organisaties die aangesloten zijn bij de Stichting Cultuurspreiding Zeeland, hebben ook op financieel en administra tief terrein een hechte samenwerking. De gezamenlijke programmering slaag de voortreffelijk. Er zal een Zeeuwse culturele kalender uitgegeven worden. Het Anjerfonds keerde aan een groot aantal culturele instellingen een bedrag uit van 36.000. Het leeuwedeel van dit bedrag ging naar de harmonie- en fanfareverenigingen. Lijk van Fransman uit zee opgehaald De Breskense reddingsboot „President Wierdsma" heeft dinsdagmiddag het ontzielde lichaam van een man, naar alle waarschijnlijkheid de 42-jarige Franse garagehouder J. M. Delasalle uit de Franse grens- en wolstad Kou- baix, uit het water van de Wielingen opgehaald en aan land gebracht. Delasalle werd reeds vanaf 29 augus tus vermist, zodat identificatie moeilijk was. De familie van de Fransman is gewaarschuwd en zal ter nadere iden tificatie naar Breskens overkomen. De bemanning van de Groningse kustvaar der „Ticha" had het stoffelijk overschot dinsdagmiddag in de Wielingen zien drijven. Direct daarop waarschuwde men de roeierswacht te Vlissingen, die op haar beurt weer de motorreddingsboot „President Wierdsma" alarmeerde. Op welke wijze de Fransman te water is geraakt is niet bekend. Dokter A. C. Óssewaarde onderwierp het stoffelijk overschot aan een medisch onderzoek. De rijkspolitieke trachtte in samenwer king met dokter Óssewaarde het lijk te identificeren. Het is overgebracht naai de algemene begraafplaats te Breskens. Ter voorkoming van strafbare feiten AAM AL MISDRIJVEN NAM TOE IN MAAND AUGUSTUS De gemeentepolitie van Vlissingen heeft er weer een afdeling bij. Begin deze maand zijn namelijk twee assistenten van de kinderpolitie begonnen met hun werkzaamheden. Hun taak zal voorna melijk bestaan uit het behandelen van misdrijven die gepleegd zijn door min- "jen beneden de leeftijd van 1( jaar. Verder zullen zij gezinsrapporten uitbrengen in verband met een eventue le ondertoezichtstelling. Nadat reeds een vijftal jaren geleden de mogelijkheden waren onderzocht voor het aantrekken van enige krachten voor dit werk heeft men dus thans eindelijk de beschikking over twee niet ge- uniformeerde assistenten. Vlissingen is de eerste Zeeuwse plaats, waar men tot de aanstelling van twee leden van de kinderpolitie bij de gemeentepolitie is overgegaan. „Het aandeel van de jeugd in de criminaliteit is zeer groot", zo zei commissaris J. van Marion tijdens een maandelijkse persconferentie in het politiebureau. „In bepaalde groe pen gebeuren er nog te veel dingen die niet helemaal door de beugel kunnen." Onlangs is men hij de ge meentepolitie begonnen met het uit voeren van straffe controles op lof- en vergunningslokaliteiten. Ook de kinderpolitie speelt daarin mee. diefstallen aan of uit personenauto's. Het schijnt de laatste tijd in de mode te z|jn, dat, emblemen losgesc' van autobumpers en autoneuzen bromfietsen worden gemonteerd, konden er enige jongelieden, die zich aan dit soort diefstallen schuldig had den gemaakt, worden aangehouden. Er werden verder enige diefstallen ge pleegd in levensmiddelenwinkels. Vie Duitse jongens tussen 15 en 17 jaar kon den worden aangehouden en aan de Duitse politie worden overgeleverd. Te gen 37 werd proces-verbaal opgemaakt, en wel tegen 5 mannen, één tegen 31 minderjarige jongens. Het aantal aanrijdingen Daarbij waren vier zwaa betreuren. In twaalf ge- sprake van zware materiële schade. Bij na alle aanrijdingen ontstonden door het niet verlenen van voorrang. In één ge val was er sprake van een te hoge snel heid. „Het resultaat van de „fietsengeschie- denis" laat nog veel te wensen over", zo zei de commissaris. Het niet afsluiten van fietsen is hier in Zeeland, en dan vooral in Vlissingen een ingeroest kwaad". Voor de surveillance-dienst heeft men reeds enige tijd speciale rou tes uitgestippeld. Er wórdt thans niet meer kris-kras door de stad gereden. T oename De taak van deze afdeling is echter in tegenstelling tot die van de andere collega's niet in de eerste plaats het opsporen van strafbare feiten, maar het voorkomen van deze gevallen. „De hoop ~u gevestigd op de opvoeders van lingen, dat d* «»»-«- --- ie kinderpoli dus de politiecommissaris. Het- maandoverzicht toont aan, dat het aantal misdrijven in augustus is toege nomen. Dit vond natuurlijk ook zijn oor zaak in de komst van veel vakantie gangers. Er werden 59 misdrijven ge pleegd, waarvan er 29 konden worden opgelost. Onder deze misdrijven telde de gemeentepolitie veel vernieling* Sociale werkplaats Vlissingen in '61 Doorstroming naar vrije bedrijf nog niet ideaal De werkplaats van de gemeentelijke so ciale werkvoorziening te Vlissingen is, zoals uit het pas verschenen jaarverslag 1961 blijkt, gedurende het verslagjaar wederom goed voorzien geweest van opdrachten, in het bjjzuiider betreffende de levering van school- en ander meubi lair. Ofschoon aan de vervaardiging van meubilair een belangrijke plaats is in geruimd wordt liet oHang van een zo groot mogelijke verscheidenheid van werkzaamheden niet uit het oog verlo ren. Een ruime keuze van ook een voudige werkzaamheden is zeer zeker van belang voor de lichamelijke en scholing en omscholing voor hel vrije bedrijf. Hoewel de plaatsing c.k. terugplaat sing van de gehandicapten in het vrije bedrijf voortdurend de aandacht heeft, geldt ook voor de werkplaats te Vlissingen dat deze doorstroming nog niet is zoals men het gaarne z-ou zien. Vele tewerkgealelden zijn zoda nig gehandicapt, dat zij voor het vrije bedrijf niet in aanmerking ko men. In het verslagjaar slaagden 11 werknemers er evenwel in een werk kring in het vrije bedrijf te vinden, terwijl 20 gehandicapten op de werk plaats konden worden geplaatst. Het aantal tewerkgestelden bedroeg aan het eind van 1961 67 personen. Alle tewerkgestelden, aldus het jaar verslag, staan ingeschreven op het ar beidsbureau te Vlissingen, met welke instantie regelmatig overleg wordt ge pleegd ten aanzien van de .plaatsing in het vrije bedrijf. Voor zover dit nodig blijkt wordt de bijzonder bemiddelaar van het gewestelijke arbeidsbureau te Middelburg ingeschakeld. De gemeente lijke werkplaats werkt onder meer uit stekend samen met het consulentschap van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, nel arbeidsbureau en de verschillende commissies. JLn het bijzonder maakt het jaarverslag melding van het samengaan in federatief ver band van de 7 Zeeuwse werkplaatsen. Als belangrijkste resultaat hiervan noemt het verslag de benoeming van dokter K. Bijl tot fcdcratie-arts en de deelname aan de Zeeuwse week „Zee land presenteert" te Antwerpen. De fi nanciële resultaten over 1961 laten een klein voordelig saldo van 438,24 zien, dit in tegenstelling tot de nadelig saldi van de jaren 1959 en '60. De balans toont aan activa en passiva een bedrag van 274.352,27. Met grote voldoening maakt het jaarverslag gewag var. de nieuwbouw van een sociale werkvoorzie ningswerkplaats te Vlissingen. Hiermee komt dan een eind aan het reeds jaren bestaande huisvestingsprobleem. en bedroeg 3' tar gewonden t revallen was e Examens Aan rijksuniversiteit te Utrecht _or de middelbaar akte Staats huishoudkunde en statistiek (m.o. eco nomie) de heer H. Lous, leraar aan de lagere landbouwschool te Gorincliem en afkomstig uit Oostkapelle. f Advertentie) wasmachines -centrifuges -combinaties - droogmachines Rond het middaguur is gisteren op de provinciale weg tussen Philippine en IJzendijke een kleine bestelwagen tegen een boom gereden. De 25-jarige bestuur ster, mevrouw J. G. S. uit Sas van Gent werd uit de auto geslingerd en kwam in de berm langs de weg terecht, waar ze ernstig gewond bleef liggen. Later werd zij naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Haar zwaar be schadigde wagen moest per kraanwagen worden weggesleept. Het ongeval gebeurde ter hoogte van „Pyramide". Mevrouw S. kwam uit de richting van Philippine. Zeer waarschijn lijk heeft een hevige stortbui haar op een bepaald moment het uitzicht belem merd. Het slachtoffer liep verwondingen aan hoofd en benen op. De artsen J. H. M. Lockefeer en A. E. v. Lievens ver leenden de eerste hulp. Per ambulance werd mevrouw S. naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. P.Z.E.M. neemt deel in kernenergie centrale Zoals bekend verkeren de plannen voor de bouw van een Nederlandse experi mentele kernenergiecentrale van 50.000 kW in een vergevorderd stadium var voorbereiding. --..,mene vero-aciering van aandeel van de N.V. Provinciale Zeeuw se Elektrieiteits Maatschappij te Mid delburg besloot maandag volgens d( door de Nederlandse elektriciteitspro- duktiebedrijven overeengekomen sleutel deel te nemen in het kapitaal van de nieuw op te richten onderneming. H.J.DE BOKX 40 JAAR BIJ 'S RIJKSBELASTINGEN Dinsdagmiddag is de heer H. J. de Bokx, assistent (A) van 's rijksbelastin gen in de inspectie aan de Lange Noord straat te Middelburg in tegenwoordig heid van naaste familieleden gehuldigd in verband met het feit dat hij die dag 40 jaar in 's rijks dienst was. Het hoofd van de inspectie, de heer O. E. Alberti, sprak de jubiiaris in lovende woorden toe. Andere sprekers kwamen hierna nog aan het woord. De heer De Bokx werden verschillende geschenken overhandigd. Slot van pag. 1 ondergebracht. Met name het publiek zal zich hier vervoegen: er komt een ingang met loketten. De vroegere school, rechts, die ook bij het complex zal worden betrok ken, zal het bureau van politie, de belasting-zitting en het kantoor van de Centrale Dienst huisvesten. Mid denin zal een voornaam eikenhouten trappenhuis worden getimmerd, dat op de bovenverdieping toegang zal geven tot de raadzaal. In de beneden hal van het centrale gebouw zal eer historische oude schouw een plaatsje krijgen. Bij het slopen hebben df mannen van aannemersbedrijf Huur man deze fraaie open haard achter een trap te voorschijn gehaald. Zoals gezegd: in december vórig jaar zijn de restauratiewerkzaamheden aan het stadhuis van Sint-Maartens dijk begonnen. Toen de burgemeester Onderzoekingen ten dienste van de fruitteelt Bezoekers kregen beeld van de werkzaamheden Een vijftigtal begunstigers van het Proefstation voor de Fruitteelt in de Volle Grond te Wilhelmina dorp heeft dinsdag een duidelijk beeld gekregen van de werkzaam heden en de onderzoekingen die het proefstation ten dienste van de fruitteelt verricht. Deze zoge naamde „proefstationsdag" begon reeds 's morgens in het „Wilhelmi- nahuis", waar de voorzitter van het bestuur, ir. A. W. van de Plassche, de deelnemers aan deze dag verwelkomde. In zijn wel komstwoord wees de heer Van de Plassche op het belang en de acti viteiten van het proefstation. Tevens memoreerde de voorzitter de wenselijkheid om de omvang van de werkzaamheden van het station uit te breiden Men voelt de noodzaak de staf van specialisten aan te vullen met een fysioloog en iemand die zich bezig dient te houden met de alge mene fruitproblemen met het bedrijf als uitgangspunt. De directeur van het proefstation, ir. J. J. van Hen- nik. gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van de "onderzoekingen, die in Wilhelminadorp worden gedaan. Hij zei onder meer, dat het proef station te Wilhelminadorp niet op zichzelf staat, maar dat overal in den lande diverse onderzoekingen ten dienste van de fruitteelt worden ver richt. De problemen waarmee het proefsta tion zich de laatste tijd bezighoudt, al dus de heer Van Hennik, zijn o.a. die "an de nachtvorstschade het stij- en van het aantal bespuitingen, de al gemene ziektebestrijding, de bodem vruchtbaarheid en de werkmethoden bij arbeidsrationalisatie. Met betrekking tot de bespuitingen deelde hij mede, dat gezocht wordt naar een hermonische be strijding, zowel chemisch als biologisch. Verder noemde hij nog het toetsen van de vruchtenrassen, onderstammen, het snoeien en de onkruidbestrijding, enkele van de vele projecten die het proefsta tion uitwerkt. Bovendien heeft het sta tion de taak voorlichtingsinstanties te informeren ove. bepaalde problemen. Tenslotte deelde hij mede, dat er mo menteel plannen zijn een bedrijfseco noom te benoemen. Bodembehandeling Ir. P. Delver gaf hierop een lezing over de bodembehandeling in de fruitteelt, waarbij hij vooral wees op de vochtcon- currentie en voedselconcurrentie. Vol gens hem bedraagt de bodembehandeling sterk het karakter van een compromis tussen beide De grasstrokencultuur heeft een zeer gunstige situatie bewerk stelligd en wordt op vele bedrijven toe gepast. Niettemin is de stikstofconcur. rentig bij grasbedekking enorm: er be staat namelijk een tendens, dat het gras een voorraadschuur wordt voor het stik stof, Aan de hand van een grafiek toon de hij aan welke de meest geschikte tijd was om stikstofbewerking toe te pas sen. Te weinig stikstof aan de gras strook heeft het nadeel, dat de bloei van de vruchtbomen enorm afneemt en dat het jaar daarna een volslagen misoogst kan worden verwacht. Voorts ging hij uitvoerig in op de r|jenbemesting en de breedwerpige bemesting. De tuinchef van het station, de heer G. Toorenaar, hield daarop een le zing over de nieuwe rassen van ap pel, peer en pruim. H|j stelde, dat het sortiment appels de laatste t|jd sterk aan verandering ouderhevig is. Momenteel bestaat er een dringende behoefte aan appels, die kunnen wor den geoogst in de laatste helft van augustus en de eerste helft van sep tember. Het proefstation doet dras tische onderzoekingen op dit gebied: men zoekt naar een produktieve ap pel, die geoogst kan worden na de Stark Early en voor de James Grie ves. Voorts wees de heer Toorenaar op het bezwaar van de beurtjaren, die verschil lende appelsoorten hebben. In het peren sortiment is in de loop der jaren weinig verandering gekomen, hoewel steeds kleine verbeteringen zijn aangebracht, vooral ten aanzien van de mutanten. Ook de mutanten in de pruimenrassen spelen een grote rol. Ir. G. S. Roosje, mycoloog, tenslotte, hield een Inleiding over de planteziekte gloeosporium en kanker, ziekten die veel punten van overeenstemming hebben. Hij meende, dat de toename van gloeo sporium (vruchtrotj de laatste jaren mede in de hand is gewerkt door de ge weldige uitbreiding van de Golden De- liciousteelt, een appelsoort die erg vat baar is voor deze ziekte. De iieer Roosje stelde, dat da sporen van vruchtrot het gehele jaar op de bast van bomen aan wezig is en dat regen het middel bij uit stek is tot verspreiding van de schim melsporen. Infectie treedt het meest op in het begin van de zomer en de late herfst, omdat de bomen dan zijn gewond door ó.a. het snoeien. De vatbaarheid van vruchten voor deze ziekte neemt toe met de leeftijd, aldus de heer Roosje. Over de bestrijding van gloeosporium was hij niet pessimistisch: indirect is er het verhinderen van de bastaantas- ting, en direct het spuiten aan het eind van de bloei-pluk en een zorgvuldige be handeling in het koelhuis met juiste temperatuur en vochtigheidsgraad. Dc bestrijding van kanker is in ons land echter achtergebleven. De verspreiding van nectria, de wondparasiel, wordt in de hand gewerkt- door regen en wonden aan de bomen. Verder vertelde hij nog een en ander over bodembehandeling en stikstofbehandeling, die enkele omstre den punten vormen. 's Middags maakten de deelnemers aan deze proefstationsdag een excursie naar het station, het laboratorium en d« proeftuin. Ook daar werden nog vele in lichtingen verstrekt. Rond vijftig begunstigers van het proef station voor fruitteelt op de volle grond te Wilhelminadorp hebben dinsdag een bezoek aan dit instituut gebracht, 's Morgens woonden zij een aantal le zingen bij; 's middags bezichtigde het In St..-Maartensdijk wordt op het ogenblik druk gewerkt aan de 5 restauratie van het raadhuis, dat eind volgend jaar weer in gebruik 2 genomen kan ivorden. (Foto P.Z.C.) I vwinnnnnnnnAnAfuwuwuwiwuuwwwwwwuuwvwuww\ en het secretariepersoneel hun biezen hadden gepakt, werd begonnen met het slopen. De betimmering werd van alle wanden verwijderd en onmiddel lijk bleek al, dat de staat van het gebouw veel slechter was dan men zich had voorgesteld. Een volgend karwei was het zoge naamde inboeten van de achterge vels. Slecht metselwerk werd ver wijderd, pleisterwerk van de muren gehaald en alle kozijnen werden ver nieuwd. De middelste topgevel aan de achter kant is inmiddels gereedgekomen. Leidekkers en loodgieters zijn vervol gens begonnen aan het leggen van nieuwe bekappingen, nadat de tim merlieden daarvoor het houten spant- werk hadden gereedgemaakt. Op de Markt van Sint-Maartensd|jk kan men de werklieden op het ogen blik dagelijks bezig zien met het leg gen van de nieuwe kap op het mid dendeel. Er zit al flink vaart in de restauratie van het stadhuis. Archi tect en aannemers streven ernaar om voor de komende wintermaanden met het buitenwerk zover mogelijk gereed te komen. Daarna komt het f jjne met selwerk binnen aan de beurt. Voorlopig zal de bevolking van Sint-Maartensdijk zich ter secre tarie nog moeten vervoegen in de kleuterschool aan de Radda Barnensraat. De raadsvergaderin gen worden nog wel een jaartje gehouden in het verenigingsge bouw. Het gemeentebestuur moet nog even geduld oefenen. Overi gens zal dat rijk worden beloond, wanneer Sint-Maartensd|jk een maal zijn verruimde, comfortabel geoutilleerde en stijlvol opgetrok ken raadhuis weer in gebruik kan nemen. gezelschap het laboraiorium en de proef tuin van het slation. Op de foto: ir. J. J van Hennilt, directeur van het proefsta- Schaakinterland in Vlissingen Vlissingen zal dit jaar weer de schaak- interland tussen Nederland en Engeland beleven. De wedstrijd is nu definitief vastgesteld op zaterdag 3 en zondag 4 november in het Scheldekwartier. 1 INTERNATIONALEffl BEURS VOOR M0DE1 EN HUISHOUDING OPENT VRIJDAG 21 SEPT. 12 UUR AHOY' GEBOUW t/m 4 Oct. HET WEER IN EUROPA Oslo, regen Kopenhagen, licht bewolkt Londen, zwaar bewolkt Luxemburg, regen Parijs, zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt Frankfort, zwaar bewolkt München, half bewolkt Genève, half bewolkt Wenen, regenbui Innsbruck, zwaar bewolkt Rome, zwaar bewolkt 13 gr. C. 15 gr. C. 14 gr. C. u gr. C. 6 gr. C. 24 gr. C. 14 gr. C. 9 gr. C. 13 gr. C. 11 gr. C. 11 gr. C. 25 gr. C. VERWACHT. OPKLARINGEN. Opklaringen, maar plaatselijk ook een bui. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. Dezelfde middagtem- peraturen als gisteren, of iets liogère. ZON EN MAAN 20 september Zon op 6-21 onder 18.45 Maan op 22.46 onder 14.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2