Tekenen van de komende herfst Scbr<5-dte WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Herdenking van de slag om Arnhem MARKTBERICHTEN DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Schat van schoonheid te ontdekken Bij vele planten is het bloeien de kroon op de groeiperiode, al is het niet het eindstadium van de ontwikkeling. Daarbij be hoort immers nog achtereenvol gens de rijping van meeldraden en stampers, de bevruchting, de vruchtzetting en verder het rij pen van vrucht en zaad. Het geldt echter lang niet voor alle planten. Eij het Maarts viooltje bij voorbeeld, waarvan de bloempjes zéér vroeg verschijnen, ontwikkelt zich vooral na de bloei het blad zéér sterk. De bladeren vormen gewel dige tuilen, waaronder zich het rij pen van de vruchten geheel in het Met BAREND ZWERFMANS op stap verborgen voltrekt. Over het geheel echter vertraagt zich de groei van de plant zelf, ja sterft het blad soms geheel af, zoals bij de aronskelken, en gaan de sapstromen nu vooral in de richting van de zwellende vruch ten en zaaen. Van vele planten ver liezen, tegelijk met het kleuren der vruchten, de groene delen hun fris heid. De bloemdelen zelf zijn dan ook reeds lang ontkleurd, verdord blijven ze aanwezig of vallen ze af. In het ene geval beschermen ze de zaden en vruchten, in het andere geven ze de zon gelegenheid hen rijp te stoven. De herfst als tijd van de vruchten mist dus veel van de aantrekkelijk heid van de zomer en voor hen, die alleen door rijkdom van bloemen worden aangesproken, moet het na jaar wel een verdrietige tijd wor den. Een klein beetje filosofie kan hier veel teleurstelling voorkomen. Waar zouden de zomerbloemen zijn, wan neer de herfst hun het voortbestaan niet in die dorre plantekoppen vei lig stelde, de zaden droog inkapsel de en vaak zelfs van pluizen voor zag, waarmee ze zich kilometers ver kunnen verspreiden. Verzonnigen de lente- en zomerbloemen inderdaad het leven van de mensen, dan mo gen zij de herfst wel zeer dankbaar zijn, waarop zij een volgende pe riode van vreugde in alle beschei denheid voorbereidt, 't Is nog niet alles. Er is een over schot van zaadvorming, dat ten goede komt aan de vogels en ook de Schat van schoonheid Er is (lus alle reden om niet met veld. Eer vraagt dit proces onze belangstelling. Want er is nog een schat van schoonheid te ontdekken als de gouden tinten, die zich door dorre plantedelen mengen of die ze tevoorschijn toveren, wanneer het lage licht van de niet meer sterke zon er in wordt opgevangen. Oms--- tige van de distels en zeeasters, die op hun wijze het landschap zo kunnen verfraaien. En voorts zal straks de herfst overgaan tot een geheel an dere kleurproduktie, die met die van de bloemen kan wedijveren. We heb ben daarbij natuurlijk het oog op d( herfsttinten van bomen en struiken de edele kleuren van vele padde stoelen en last not least op die van de bessen, meest in bijzondere har monie met de puur dorrende omge ving. Wonderen Om tot dit alles te komen, moet de plantengroei nog vele fasen door lopen en het is een van de wonde ren van de najaarstijd, dat de voor bereidingen tot haar volle schoon heid vaak moet verlopen langs min der aangename wegen. Er moeten stormen komen, schommelingen tus sen mist, zonneschijn, regen en nachtvorst. Er dienen spanningen te ontstaan in de omhulsels van vruch ten en zaden, zodat deze kunnen wegspringen van hun standplaats of wegzweven de wijde wereld in. De haakvormige uitsteeksels moeten zich hechten aan passerende mensen en dieren om de zaden van vele soorten te verspreiden en tenslotte moeten verscheidene dieren trachten zich uit deze vruchten- en zaden- rijkdom een voorraadje te verzame len, dat ze in de barre winter kun nen aanspreken. Bijen halen de laat ste druppels honing uit de hei, Vlaamse gaaien vliegen geheimzin nig met gediefde noten, eekhoorns en muizen verstoppen overal hazel noten of andere vruchten. De bonte puttertjes of distelvinkjes zoeker ijverig de zaadjes uit de distelkop pen en al leggen ze geen opslag weg voor de winter, ze zorgen voor een vetvoorraadje, waarop ze in honge rige dagen kunnen teren. De groot ste onder de proviand-verzamelende schepsels is wel de mens en daar de voorbereiding tot de herfst tegelij kertijd meewerkt aan de rijping var de oogst mogen we toch allerminsf met een somber gelaat deze vorde ringen tegemoet zien. Er is ook in de komende herfsi veel te bewonderen en te be studeren in de natuur en al die nen we een laagje textiel meer om ons lichaam te draperen, de pittige herfstfrisheid behoeft ons niet van interessante speur tochtjes te weerhouden. OPTIEK ziekenfondslever BANDAGE f Advertentie) een naam in brillen St.-Jacobsstraat 14 VLISSINGEN Tel. 2398 Taakverdeling van b. en w. Middelburg B. en w. van Middelburg hebben hun werkzaamheden als volgt verdeeld: Wethouder A. J. Berenpas (p.v.d.a.) heeft sociale zaken, personeelszaken en portefeuilles van gas-, water- elektriciteitsbedrijf, de slachthuis- en keuringsdienst, alsmede kunst- en juri dische zaken; wethouder J. S. Hoek (a.r.) heeft financiën en onderwijs, en wethouder W. P. J. Baars (c.h.) heeft gemeentewerken behalve uitbreidings plannen), reinigings- en ontsmettings- dienst en het grondbedrijf onder beheer. Burgemeester mr. J Drtjber zal naast de politie en de B.B. uitbreidingsp'' nen, volksgezondheid, economische ken, woonruimteverdeling en de brand weer voor zijn rekening nemen. „REINAERT'-COMITE VOERT BESPREKINGEN Op vrjjdag 28 september a.s. zullen in hotel „Het Bonte llert" te Hulst, be sprekingen worden gevoerd tussen het Reinaertcomlté en de besturen van de buurtverenigingen. Men zal dan beslis sen of do inmiddels bekend geworden Reinaertstoet nog doorgang zal vin den. Uiteraard wordt door de bevolking met spanning afgewacht hoe de uitslag van de besprekingen zal luiden. Vast staat, dat men zal kunnen rekenen op de steun van veel inwoners. Zoals men weet, trok deze stoet waarin de verschillende facetten van het beroemde middeleeuw se epos werden uitgebeeld in het ver leden duizenden belangstellenden. Niet alleen uit eigen land, maar ook uit Bel gië kwamen velen naar Hulst om do steeds zeer geslaagde optochten te be wonderen. Het zou daarom jammer zijn als het besluit zou vallen de Reinaert stoet niet meer te laten doorgaan. Aardenburg was voor de radio In de rubriek ..Waar je woont ben je thuis" heeft de'N.C.R.V. aandacht be steed aan West-Zeeuwsch-Vlaanderen, in het algemeen en aan Aardenburg in het bijzonder. Verschillende personen uit Aardenburg, onder meer waarne mend burgemeester A. Catsman, de heer Rozen uit Eede en badmeester P. van de Velde, vertelden iets over hun werk zaamheden en liefhebberden. Het pro gramma werd omlijst door muziek van jeugdige Aardenburgers. MIDDELBURG MISSA TUBAE Onder leiding van kapelaan Rozenburg is zondagavond in de r.-k.-kerk te Mid delburg ter gelegenheid van het aanbid- dingsfeest een indrukwekkende uitvoe ring gegeven van de Missa Tubae van Albert de Klerk. Deze mis is gecompo neerd voor jongens- en mannenstemmen met begeleiding van een koperkwartet, dat werd gevormd door 4 leden van de harmonie „Voorwaarts" uit Koudeker- ke. Het werd geïnstrueerd door de heer P. de Rooij. Koor en blaasorkest kweten zich met overgave van hun taak. Eerste ontwikkelingsavond personeelsvereniging P.Z.E.M. De personeelsvereniging van de P.Z. E.M. hield vrijdag haar eerste ontwik kelingsavond in het nieuwe seizoen in de koffiekamer van het kantoorgebouw te Middelburg. De voorzitter, de heer J. Huser, sprak aan het begin van de avond zijn grote voldoening uit, over het feit, dat deze avond kon worden gehouden in de heel gerestaureerde koffiekamer, voor welke restauratie hij dank bracht aan bestuur en directie der P.Z.E.M.; de heren Kunnen en Machielse complimen teerde hij met de succesvolle verande ring. Daarna gaf hij het woord aan de be kende Afrika-onderzoeker Lode van Gent, Vlaming van geboorte, thans wo nende te Utrecht, die een buitengewoon interessante causerie hield over het, pnderwerp „Vlaamse humor". De wijze waarop spreker de humor in de Vlaamse taal voor zijn gehoor deed leven door een groot aantal voorbeelden, opschriften, uithangborden, grafschrif ten e.d. bewees zijn grote liefde voor zijn geboortestreek en voor de smeu- ige, sappige taal, waarin de humor zulk een grote rol speelt. Gemeenteavond hervormde gemeente Het Ministerie van Predikanten houdt op donderdag 27 september in de Nieu we Kerk te Middelburg een avond voor alle gemeenteleden. Psalmen zijn het onderwerp van gesprek, tevens worden enkele liederen uitgevoerd door het Her vormde Kerkkoor met als solisten de heer T. Mondeel en Jan Rijn, orgel. Het koor staat onder leiding van de heer Sanders. Alle predikanten van de hervormde gemeente verlenen medewer king. Openbare vergadering A.R. en P.v.d.A. Vrijdagavond zal in de „Gouden Poor- "■e" een openbare vergadering worden rehouden. Als sprekers treden op de .teer J. A. van Bennekom, lid van de Tweede Kamer (a.r.) uit Middelburj en drs. Th. J. Westerhout, eveneens lie van de Tweede Kamer (p.v.d.a.), ook wonende te Middelburg, Het onderwerp luidt: „Wat bracht ons de laatste troon rede van het kabinet de Quay?". Iedere aanwezige kan de beide sprekers vra gen stellen. KOUDEKERKE Brandje in houtafval in de dorpskern Door onbekende oorzaak is zaterdag avond omstreeks kwart voor tien brand uitgebroken op het terrein van de fir ma J. de Kroo en Zn. te Koudekerke. De brandhaard was een hoop kapsel en spaanders achter de timmermanswerk plaats van de firma. De ijlings gealar meerde plaatselijke brandweer had het brandje binnen korte tijd onder de knie. Men vermoedt dat er opzet in het spel is. De politie stelt een onderzoek in. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 15 sept.: St. Meriel Londen. Abbekerk van Bremen. Utsira van Londen: lfi sept.: Praio de Androga Lissabon. Polegate van Dartmouth. 17 sept.: Majorian van Noorwegen. Vlissingcn vertrokken 15 sept.: St. Mcrrlel naar Montreal. 16 sept,: Utsira naar Port Churchill. Praio de Androga naar Antwer pen. Abbekerk naar Antwerpen. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 15 sept.: Mitropa van Grangemouth. Donnu van Dublin. Seabreeze van Londen. Albert Wil- van Quimper. Eemsmond van Zecbrugge. Snrpedon van Hamburg. Faleo Noordzee n. Langcbrugge. Gemma van Rotterdam. Som- molsdijk van Rotterdam. Vesta van Creek- sea. 1G sept.: Kerksingel van Londen naar Gent. Juno van zee naar Terneuzen, Lau- lergracht van Amsterdam. Kilo van Man chester, Escaut van zee naar Terneuzen. Eagle van Londen. Diana V van Londen. Geert van Larvilc. Kinderdijk van Hamburg. Noordnm van New York. IJsel van Le Havre. Boezcmsingel van Lorienl. Congokust van Hamburg. 17 sept.: Rubicon van Londen. Ma- /an Halmstad. Gepasseerd van Antwerpen 15 sopt.: Alba tros naar Londen. Faleo naar Noordzee van Gent. Hex naar Londen van Gent, Oostzee Maassluis. Rijnkerk naar Rotterdam Merseylloyd naar Hamburg. Andijk nnnr Rot terdam. Genen naar Helsinki. Gcestdiep naar Boston Lines. Batavier III naar Bilbao. Nassauhaven naar Mulmd. Aardenburgh naar Rotterdam. Mithras naar Amsterdam. Virgo Londen. 16 sept.: Greta naar Gooie. Arvo naar Ipswich. Agues naar Londen, Ritronel naar Goole. 17 Sept.: Conny M naar van Terneuzen. VLISSINGEN Brandje in hoop hout op Havendorp Tot nu toe onbekend gebleven kwajon. gens hebben zondagavond om half acht in 't Havendorp te Vlissingen brand ge sticht in een hoop bij sloopwerkzaam heden vrijgekomen afvalhout. De brand weer moest er aan te pas komen om het brandje te elimineren. Met één straal hadden de brandweermensen het brand je in zeer korte tijd geblust. Een kleine hoeveelheid in dit v geval wel zeer toe passelijk „brandhout" ging verloren. Geslaagden zwemexamens Op verzoek van de dr. A. Staverman Brigade te Vlissingen heeft de Kon. Ned- Bond tot het Redden van Drenke lingen dezer dagen examens afgenomen voor het diploma reddend-zwemmen. Geslaagd zijn: jeugdbrevet .1: Jannie Louwerse, Theo Elshout, Marie Elshout, Adrie Fruytier. Jeugdbrevet 2: Jannie Louwerse, Marie Elshout, Adrie Fruy tier. Jeugdbrevet 3: Carina de Meuri- chy, Ria Leeflang, Jannie Louwerse, Corrie Louwerse, Henny Raats, Henny Clarïsse, Jan Daamen. Voor de jeugd- brevetten werden 2 kandidaten afgewe- Voor technisch gedeelte diploma A slaagden: mevrouw E. Hakkenbrak, Annie de Jong en de heer A. E. van Eek- Het ligt in de bedoeling van de tech nische leiding om aanstaande winter een cursus theorie voor de diploma's A en B te houden. Gezien bovenvermeld resultaat neemt de dr. A. Staverman Brigade op zondag 30 september deel aan de nationale kampioenschappen reddend-zwemmen in Schiedam, die ge organiseerd worden door de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Kind bij oversteken door auto gegrepen Een personenauto heeft maandagmiddag omstreeks kwart voor drie in de Presi dent Rooseveltlaan te Vlissingen de vijf jarige E. S. uit Vlissingen aangereden. Het kind stak plotseling van achter een geparkeerde auto de weg over. Toen was voor de met matige snelheid rijden de automobilist S. J. A. uit Domburg een aanrijding onvermijdelijk. Het kind moest in zorgwekkende toe stand naar het Bethesda-zlekenhuis worden overgebracht. Operatief ingrij pen was direct noodzakelijk. Marionetten speelden „Porgy and Bess" In de grote zaal van het Vlissingse Bri tannia heeft maandagavond, op uitnodi ging van het Nutsdepartement Vlissin gen, het Nederlands Marionettentheater van Bert Brugman de beroemde neger opera van George Gershwin „Porgy and Bess" opgevoerd. Ongeveer 250 mensen hebben van deze opvoering genoten. Reeds kort na het begin van de voor stelling viel het idee weg dat er poppen, zij het door menselijke handen bestuurd, aan het werk waren. De bewegingen van de marionetten, de effectvolle belichting en niet in het minst de prachtige muziek maakten de ze openingsavond van het Nutsdeparte ment Vlissingen tot een succes. Driejarig knaapje bracht Axel in een alarmtoestand De driejarige Alfons Picavet uit West- dorpe heeft zaterdagmiddag een groot gedeelte van het „Land van Axel" in een soort alarmtoestand ge bracht. Op de politieposten in de om geving rinkelden de telefoons; afge legen straten, gangen en in aanbouw zijnde huizen werden afgezocht- Fonslce was namelijk zoekgeraakt, toen hij met zijn moeder en tante aan het winkelen was in Axel. Hij was nergens meer te vinden- Rond drie uur miste mevrouw Picavet haar zoontje, toen zij zich in een textielwinkel bevond. Maai' aange zien de avontuurlijk aangelegde dreumes wel eens meer alleen op onderzoek uitgaat, maakte zij zich niet zo erg ongerust- Die ongerust heid kwam pas. toen de rijkspolitie ter plaatse werd opgebeld en deze nog geen melding over gevonden jongetjes had binnengekregen. Toen begon de speurtocht door Axel. Er werd bij buschauffeurs geïnfor meerd, pleinen, straten en gangen doorzocht, maar Fonske was en bleef onvindbaar. Die ongerustheid groei de met het uur en toen het donker begon te worden, werd besloten de bevolking van Axel om medewerking bij de opsporing te verzoeken. Hulp ploegen en particulieren boden zich aan om samen met de politie Axel en omgeving uit te kammen. Het was echter niet meer nodig, want juist toen de opsporingsactie zou worden ingezet, kwam uit Terneuzen het bericht, dat de drie-jarige Fons ke daar een café was binnengestapt en door de kastelein naar het politie bureau was overgebracht. Hoewel de knaap de zaak niet helemaal duide lijk uit de doeken kon doen, ver onderstelt men, dat hij in Axel in een bus is gestapt en daarmee naar Terneuzen is gereden. Rond acht uur 's avonds had de ongeruste mevrouw Picavet de vermiste dreumes weer terug. KORFBALCLUB ATLAS IN R1TTHEM: 15 JAAR niging „Atlas" a.s. zaterdag een adspi- rantentoernooi, waaraan zullen deelne men, behalve de adspiranten van de ju bilerende vereniging; Animo B, Zuid westers A, Ondo A, Animo D, Zuidwes ters B. Ondo B. Verder zal daarna 's middags nog een wedstrijd gespeeld worden tussen oud-spelers van Atlas en de huidige seniorenploeg. Tenslotte wordt 's avonds voor leden en donateurs in het „Verenigingsgebouw" een ontspanningsavond georganiseerd. S1NT-LAURENS Opbrengst collecte Een In de hervormde kerk te St.-Lau- rens gehouden collecte voor de slacht offers in Perzië bracht 191,67 op. ZUID-BEVELAND GOES Gongwedstrijd schaken De Goese schaakvereniging houdt aan staande woensdagavond om acht uur in hotel „Centraal" de traditionele gong wedstrijd ter gelegenheid van de ope ning van het schaak3eizoen. Deze wed strijd staat ook open voor nïet-leden van de vereniging. KAPELLE Collecte De te Kapelle-Biezelinge gehouden col lecte voor het Koningin Wilhelmina- fonds heeft 509,10 opgebracht. Voor Kapelle was dat 379,32 en Biezelinge 129,78. WEMELD1NGE Bromfietser brak dijbeen Dezer dagen ontstond er op de O. Ka- naalweg te Wemeldinge een aanrijding tussen een veewagen en een bromfiets. De bromfietser, de heer P. S. uit We meldinge, reed tegen de zijkant van de veewagen, bestuurd dobr de heer S. uit Waarde. De heer S. uit Wemeldinge brak bij deze aanrijding zijn dijbeen. Ook liep hij enige schaafwonden op. Hij werd per ambulance naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. KAPELLE-V.C.K. 2-2 De wedstrijd die wel een spannend, m niet altijd boeiend verloop had, bracht de clubs een puntenverdeling, wat de verhouding juist weergeeft. Het samen spel was bij beide partijen soms ver te zoeken. In ae eerste helft had Kapelle een licht overwicht; na rust was het VCK dat met uitzondering van het laat ste kwartier, de boventoon voerde. Over wegend speelde Koudekerke wat agres siever, maar het spel miste alle raffine ment. De Kapelse voorhoede, die hel ditmaal zonder Kousemaker en Zegers moest stellen, zocht het te veel in de breedte. Bovendien werd het spel slor. dig afgewerkt en te lang opgehouden. Al na zes minuten nam VCK de leiding toen doelman Hundersmarck aarzelde uit doel te komen. Kapelle wilde de bordjes verhangen en wist tot de gelijk maker te komen toen invaller v. d. Vre de uit een voorzet van Vermaire met een goed gerichte kopbal keeper Leijn- se het nakijken gaf. Vermaire speelde zich even later alleen vrij, maar zijn keiharde schot was recht op de keeper gericht. Acht minuten na rust nam VCK wederom de leiding. Hoog opspringend probeerde Hundersmarck de bal te be machtigen. Dit lukte niet en Meulmees- ter zag een leeg doel voor zich (12). Tien minuten later kroop VCK door het oog van de naald toen de lat redding bracht. Kapelle kwam er vervolgens be ter in. Toch zou de gelijkmaker niet ge komen zijn, wanneer ook Leijnse niet een slippertje had gemaakt. Een op doel gespeelde bal kreeg hij niet goed onder controle en hoewel Kodde er als de kip pen bij was, kwam hij er niet meer aan te pas, omdat de bal over het hoofd van Leijnse in het net draaide. VEILING MIDDELBURG. 17 september. Tomaten A extra 2,26, Al 2,26, A2 2,28—2,70. B extra 2.40, BI 2.54, B2 2,20— 2,63, C extra 1,81, Cl 1,73, C2 1,50—1,86, Na- tuurtomaten 25—28. Aardappelen. Bintjes bonken 3 11.30, grote 2. 9.70, drielingen 3.40. Eigenheimers blauw grote 1213. Koopmars blauwe grote 14 16. drielingen 7. Fruit. Appelen val en kroet 1521. James Grive 80-op 49—55, 75-80 50—52, 70-75 52— 56. 65-70 48. Zigeunerinnon 75-85 25—29, 65-79 21—32, 2D 17—33, 3 grote 25. James Grieve 2D 39—44, 3 grof 36—45. 3 fijn 39—45. Peren: Clapp's Favourite 75-op 4752, 70-75 4044, 70 43—53, 60-65 48. 55-60 37—44. 2D 37, 3 grof 34—48. 3 fijn 28—46. Meloene Net Ananas 21100. Suiker 25123. Pruimen Reine Vie. 16—91. Reine Cl. d'Alt. 38—109. Reine Verte 104. Bramen 1831. Druiven 127—163. Aardbeien 52—76. Groenten. Bloemkool 4 per kist 3455. per kist 29—40. 8 per kist 20—34, 10 per kist 12—19. Komkommers groen 75-op 1922. 60- 15—19, 50-60 13—20, 40-50 11—17, krom per kg 11—13, wit 75-op 15—18, 60-79 11—18, 50-60 12—17. 40-50 10—11. Pronkbonen 54—65. Poste lein 4559. Breekpeen 4, Kussa 1119. Prei 1 20.80, 2 16.40. Andijvie 1 27—32.40, 2 18— 25.50. Sav. kool 10-22,50. Boskroten 614. Spinazie 2246. Sla 726. Dubb. bonen 66 101. Snijbonen 63—88. Rode kool 7—15. Uien 10—15. Witte kool 9—20. Kroten p. kg 9—18. Augurken 59—180. Waspeen 11—24. Knolsel derij 1524. Chinees kool 1720. Bospeen 10—26. VEILING BERGEN OP ZOOM. 17 september. Andijvie 2542. Sla 720. Spi le 12—25. Bloemkool 11—72. Bospeen 19— 21. Waspeen 917. Stamboon dubb. prinses sen 6499. Snijbonen 49 —89. Staakprinsessen 74—107. Prei 16—31. Rode kool 4—16. Witte kool 413. Komkommers 1031. Tomaten 25—51. Kroten 6—10. Sav. koo! 15—26. Précoce 2744. Clapp's 1646. B. de Amanlis 33. B. de Merode 7—27. Zigeunerinnen 14—30. James Grieve 14—56. Manks Codlin 17—39. Earley Victoria 25. Reine Claudes 33 101. Reine Victoria 15—88. Bramen 40110. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 4160 kg, 1,50—2,30. Bot 351 kg. Wijting 29 kg. Tong 476 kg. Paling 88 kg. Rog 42 kg. Visiever 6 kg. Krab 3 kg. Onge sorteerde vis 68 kg. VEILING STAVEN1SSE. Bintjes 1 11—11,10, 2 10.40—10—44, bonken 1 13,60—13,80, 2 9,80, drielingen 6,80. Eigen heimers 7,6013,80, drielingen 7,30. Aanvoer 65 ton. TERNEUZEN Bezoek badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen in Terneuzen en Sluiskil werden in de maand augustus bezocht door respectie velijk 2271 en 1335 personen. In de maand daarvoor bedroegen deze aantal len fesp. 1816 en 1234. Bond Oud-Militairen hield jaarvergadering In de bovenzaal van hotel Centraal te Terneuzen hield de bond van oud-mili tairen afdeling Terneuzen haar jaarlijk se algemene ledenvergadering. De voor zitter, de heer H. Geensen zei in zijn openingswoord verheugd te zijn over de grote bloei van de afdeling. Hij bracht tevens dank aan een aantal leden die ;eheel belangeloos een banduitwisseling iadden verzorgd met militairen in Nieuw-Guinea. Hierna brachten de pen ningmeester de heer C. Pattist en de se cretaris de heer A. van Dinteren, hun verslagen uit. Bij de bestuursverkiezing werden alle zonder hoofdelijke stemming herkozen. De heer F. Buyze bracht ver slag uit van de sociëteitcommissie. De gemiddelde opkomst per dag bleek over iet afgelopen seizoen 29 leden te zijn. De wisselbeker werd dit jaar gewonnen door de heer J. Lafort. Besloten werd dat de eerste kaartavond zal worden gehouden op 28 september a.s. Voor deze avonden zal in het vervolg ook de kaart club van minder validen .jvorden uitge nodigd. Met een interessante rondvraag werd deze vergadering gesloten. SLUIS Gymnastiekdemonstratie niet in de open lucht Zaterdagavond zal de gymnastiekvereni ging „Willen is Kunnen" uit Sluis een grote gymnastiekdemonstratie organise ren. Aanvankelijk had men besloten deze op de markt van Sluis te houden, maar om niet afhankelijk te zijn van het weer heeft het bestuur van „Willen is Kun nen" besloten de uitvoering te geven in de garage van de heer J. P. van der Plasse in de Kapellestraat. Behalve de organiserende vereniging zullen ook groepen uit Breskens en Sas van Gent aan deze demonstratie medewerken. SLUITING VAN SLUISE BADINRICHTING Het bestuur van de Sluise zwemvereni ging „Het Vrije" heeft besloten de bad inrichting aan de vaart voor dit zwem- seizoen te sluiten. Tijdens de vergade ring bleek, dat het bezoek aan de bad inrichting dit jaar niet minder was dan voorgaande jaren, ondanks de vrij on gunstige weersomstandigheden. Men be sloot, door het vertonen van enige sport films, de belangstelling voor de vereni ging levendig te houden. ZAAMSLAG Concert van „De Volharding" Het afgelopen weekeinde gaf de muziek vereniging „De Volharding" te Zaam- slag ter afsluiting van het zomerseizoen, een gevarieerd concert op de kiosk. Zo als gewoonlijk waren ook ditmaal weer vele muziekliefhebbers getuige van dit door de harmonie perfect uitgevoerde programma. Dirigent was de heer J. Meyers uit Terneuzen. Asfaltering prov. weg Een gedeelte van de provinciale weg Zaamslag-Terneuzen is over een afstand van ongeveer 4 km van. een nieuw aan gebrachte asfaltlaag voorzien. Door het voltooien van deze werkzaamheden is deze druk bereden weg weer volledig voor het verkeer opengesteld. ZU1DZANDE BELFORTRALLY De W.Z.A. organiseert zondag 7 oktober weer de jaarlijkse Belfortrally. De in. zet is het koperen wandbord, beschik baar gesteld door het gemeentebestuur van Sluis. Dit bord is thans in bezit van de heer C. Drenth uit Oostburg, die het bord reeds twee maal achter elkaar ge wonnen heeft. De start van deze rally is bij hotel „De Zwaan" te Zuidzande. SLUISKIL De volgende gevonden voorwerpen zijn te bekomen bij de gemeentepolitie te Sluiskil: paar glacé handschoenen, doublé dames polshorloge, gele kanarie, huissleutel, schildpad, wit dekzeil, huissleutel, Frans- Nederlands woordenboek, jongensregen jas, damesparaplu. BRESKENS FILMMIDDAG N.V.V. IN BRESKENS De besturenbond West-Zeeuwsch- Vlaanderen" van het N.V.V. organiseert vrijdagmiddag in het Breskense Casino een filmvoorstelling voor de jeugd. Men zal onder meer vertonen: De Gouden Antiloop, De Rode Ballon en een kleu renfilm over het leven der dieren. MEJ. A. ERASMUS VOOR PLATTELANDSVROUWEN De Nederlandse bond van plattelands vrouwen in de afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft in het kantinegebouw Breskense vismijn de eerste ver- g van het nieuwe seizoen belegd, Erasmus heeft de leden van de- hik werkster bij de scheepswerf Wilton Fijenoord. Presidente mevrouw C. Vroon van Maarleveld bedankte mej. Erasmus na afloop voor de interessante uiteenzetting. Bij het monument aan de oprit van de Rijnbrug zijn maandag avond de gesneuvelden van de slag om Arnhem herdacht. Zaamslag-Heinkenszand 3-4 In de wedstrijd Zaamslag-Heinkenszand werd zaterdagmiddag een doelpunt, naar later zou blijken het mooiste van de wedstrijd, gescoord in de 28e minuut door de Zaamslagse rechtsbinnen P. Ba- bljn, door scheidsrechter A. Rouw uit Terneuzen, afgekeurd. De thuisclub beging de fout, toen na 17 minuten spe len in de tweede helft, aanvalsleider Stouthamer de stand op 31 had ge bracht, een volkomen verkeerde tactiek toe te passen, door alles op de aanval af te stemmen, terwijl de aanvalslinie deze middag al verschillende doelrijpe kansen door nonchalant schieten om zeep had gebracht Ziedaar de feiten die uiteinde- Ijk leidden tot een geflatteerde 34 overwinning voor de geel-witten. Het begin was voor de thuisclub hoop vol. Roose opende reeds na 3 minuten de score en in de 25e minuut verhoogde aanvalsleider Stouthamer de voorsprong tot 20. Na het bovenvermelde doelpunt in de 28e minuut, dat werd afgekeurd, gelukte het de gasten de achterstand tot 21 te verkleinen. In de tweede helft ontspon zich een harde maar spor tieve wedstrijd en in de 17e minuut, kon opnieuw Stouthamer de Zaamslagaan- hang doen juichen door de Heikenszand- doelman voor de derde maal te passeren. Toen echter sloegen de gasten terug en geholpen door de Zaamslagdefensie, die diverse steken liet vallen, -1- gasten tenslotte nog met 3- Jaarverslagen I.D.A., I.F.C., I.M.F. en Wereldbank De jaarverslagen van de Wereldbank, de Internationale Financierings Maatschap- "Ij (I.F.C.), de Internationale Ontwik- elings Associatie (I.D.A.) en het In ternationale Monetaire Fonds (I.M.F.) zijn zonder uitzondering optimistisch ge stemd. De Wereldbank deelt in het verslag me de, dat het boekjaar 1961-1962 882 mil joen dollar aan leningen is uitgegeven, 't hoogste jaarlijkse totaal tot nu toe. De Internationale Financierings Maat schappij heeft in het afgelopen jaar ne gen investeringsverplichtingen van te zamen 18,4 miljoen dollar en een emis- sieverplichting van 2-9 miljoen dollar aangegaan. Een belangrijke ontwikke ling was de goedkeuring van een wijzi ging in de statuten door de raad van gouverneurs, waardoor de maatschappij haar eerste investeringen kon doen in de vorm van activa. Uit het verslag van de I.D.A. blijkt, dat, 18 ontwikkelingskredieten zijn verstrekt van te zamen 134 miljoen dollar Voor verbetering van het agrarisch bedrijf werd 66 miljoen dollar geleend, in hoofd zaak ten behoeve van bevloeiings. en afwateringsstelsels, in de landbouwgebie den van India en Pakistan. Voor ver voer en verkeer werden kredieten van 38 miljoen dollar gegeven, waarvan 31 miljoen was bestemd voor het aanleg gen van verkeerswegen in Latijns-Ame- rika. De president van het Internationale Mo netaire Fonds, Per Jacobsson, wijst erop, dat de wereld een toestand van econo misch evenwicht schijnt te naderen, wel ke krachtig genoeg is om monetaire spanningen te kunnen doorstaan. Ja cobsson deelde mede, dat de wereldhan del in de eerste helft van dit jaar 6V2 procent groter was geweest dan in dë overeenkomstige periode van 1961. De officiële goud- en deviezenreserves in de wereld (exclusief de Sowjet-Unie en met haar verbonden landen) bedroegen per einde 1961 61.42 miljard dollar tegen vorig jaar 59.7 miljard dollar, waarvan 38.88 miljard (v.j. 38.05) aan goud. In het verslag wordt voorts opgemerkt, dat het verdwijnen van goud bij parti culieren voor de monetaire autoriteiten aanleiding is tot grote bezorgdheid. VLAS MARKT ROTTERDAM. 17 september. Waterroot vlas: lage soorten 1.40 tot f 1.60, middensoorten van f 1.65 tot f 1.80, best vlas van f 1.85 tot f 2.05. Dauwroot vlas van l 1.35 tot f 1.80, Breekvlas van f 0.85 tot f 1.35, afhankelijk kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken van i 0.60 tot f 0.93. De produktie van waterroot vlas blijft ge ring zolang het roten en repelen van de nieuwe oogst in volle gang zijn. De aan voer bestond uit enkele partijen laag en middensoort vlas, waarvoor goede belang stelling bestaat. De prijzen waren voor alle hoger dan in vorige weken. Het aanbod van dauwrootvlas Is onveranderd, de kwaliteit van de nieuwe oogst blijft tegen vallen. Breekvlas blijft schaars, slechts een enkel partijtje werd aangeboden, prijzen vast. Gezwingelde lokken weinig aange boden, prijzen vast. ROTTERDAMSE VEEMARKT. Totale aanvoer 1817 dieren. Vette koeien en ossen 1350. Varkens 467. Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwaliteit) in ets per kg. Vette koeien 290-315 250-280 240-250 Varkens (levend gew.) 1CU 165 160 Vette koeien aanvoer flink, handel flauw, afbrokkelende prijzen: enkele prima's boven notering. Varkens (levend gew.) aanvoer korter, handel kalm. prijzen eerste kwaliteit als vorige week, andere lager. GRAANBEURS ROTTERDAM. Rotterdam, 17 september. Tarwe, doorsneekwaliteit 17 T» vocht, f 31.35, levering deze week. franco Rotterdam per schip. Zomergerst volgens monster tot f 26.50, af. Haver volgens monster tot f 24.50, af. Rogge volgens monster tot f 23.75, af. Peulvruchten, franco Rotterdam: Groene erwten op minster f 35—f 40: schokkers op monster f 40f 47.50. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. 17 september. Bramen industrie I 102, 2 102 105. 3 47. idem in doosjes 1 153—158, 2 144— 147. Bonen 2 63—66, 2B 30—34. James Grieve 1 85-90 48. 80-85 5-0. 75-80 53. 70-75 53—54, 65-70 4850, 2 80-85 48. 75-80 50. 70-75 51. i-70 46. 2D 43. grof 37—40. fijn 32—33. Zigeu nerin J 75-80 32. 70-75 37. 65-70 37. 2 80-85 0 34—35. 70-75 34—36. 65-70 33—34. 2D 26—28. grof 26. fijn 23 Manks Codlin 1 79-80 3743. 70-75 37—40. 65-70 36. 60-65 35. 2 70-75 37. 65-70 35, 60-65 34. 2D 35. grof 34. fijn 34. Jacq. Lebel 1 75-85 36—37. 65-75 35— 36, 2D 33. grof 32. fijn 27. Codlin Keswick 2 70-80 35. 60-70 32. 2D 23. grof 28—31. fijn 24. Earley Victoria 2 70-80 36. 60-70 33. 2D 26— 28. 3 grof 28. 3 fijn 24 Bon. Cr. William 1 65-75 42. 55-65 41. 2D 20. 3 grof 22. 3 fijn 12. Jutten 1 50-59 67—97, 2D 53—56. 3 fiin 16—21. kroet 9. Kroetappelen 2epl wit 25, val kroet 22. Valappelen 17—18. Br. de Merode 1 70-75 30. 65-70 29. 60-65 28. 2D 24. grof 25. fijn 20. Clapp's Fav. 1 70-75 39—40. 65-70 39—40, 60-65 35.60—36.20. 55-60 32.10—34.10. 2 70-75 36. 65-70 34. 60-65 32. 55-60 31. 2D 27—28, grof 26.60— 27.90. fijn 16—21. kroet 7 Br Lebrun 1 69-75 35, 55-65 37. 2 65-75 33, 55-65 35, 2D 26. grof 26, fijn 14. Clapp's Fav. rjjp 1 70-75 41, 65-70 39. 60-65 35—37. 55-60 31. Verpakt fruit J. Grieve Lired 1 75-80 80. 80- 85 76. Moerbeien p. d. 1 95. BI. druiven 1 161165, 2 78. Meloenen p. st. AA-AAA 93 109. A 73—80. Vijgen p. ft. 1 10—19. Pruimen: R. Victoria extra 103. 1 63—93, 2 26—53. grof 40—68. fabriek 11—23. B. de Louvain 1 54—61, 2 21—36. grof 43—54. fa briek 10—18. R. Cl. d'Althan 1 78—103. 2 28—18, grof 38—58. fabriek 10—31. Jefferson 1 65—36. 2 28—33, grof 30-46. fabriek 15—26. Kirkes 107—109. grof C2—104. Abrikoos- pruim grof 36. Pruimen gesch. 8—32. Aardappelen 1 11. 2 11. kiiel 6. Groenten: Kropsla 12—29. Bloemkool 1147. Komkommers 1124. Sav. kool 1926. Snij bonen 6972. Pronkbonen 56—59. Uien 18. Rode kool 21. Andijvie 3641. Prei 30. To maten ABC 28—36. VEILING GOES. 17 september. Export- en industrïeveiling. Zigeunerin 2 80-85 40, 75-00 34, 70-75 33, 65-70 32. D 26. Manks Codlin 1 75-80 38, 70-75 41, 65-70 38—39. 60-65 34—39. 2 75-80 36. 70-75 38. 65-70 35. 60-65 33. D 32. James Grieve 1 85-90 43. 80-S5 48, 75-80 53, 70-75 53. 65-70 49. 2D 42, 2 85-90 42, 80-85 46. 75-80 49. 70-75 53, 65-70 50. Tydemans Earley Wore. 1 80-85 81, 75-80 79. Benoni 3 75-80 71. 65-70 54. 60-65 44. 55-60 31. Clapp's Favourite 1 75-80 40. 70-75 4344, 65-70 39—10, 60-65 36—37, 55-60 33—34. 2 70-75 37, 65-70 36. 60-65 39, 55-60 32. D 27—28. BeurTé d'Amanlis 1 75-80 30. 70-75 32, 65-70 32, 60-65 30, 2 70-75 29. 65-70 31. 60- 65 29. 2D 24—25. Beurré de Merode 1 65-70 28. 60-65 27—28, 2 60-65 27. 2D 24. Jutten 1 50—55 72, 2D 39. Div. appels geplukte kroet 23. Div appels val 18. Zigeunerin val 14. Clapp's Favourite doordr. Br. d'Amanlis ge plukte kroet 6. Dubb. pr. bonen 2 76. 2B 46. 3 31. Bramen 1 en 2 102—105. 3 47. Totale aanvoer hard fruit 3200 kisten. Gewone veiling. Zigeunerin grof 20—28, fijn 22—24. Manks Codlin grof 32, fijn 29—32. James Grieve grof 41—45, ü)n 35—41. Clapp's Favourite grof 20—26, fijn 15—19. Beurré de Merode grof 15—18, fijn 8—11. Beurré d'Amanlis grof 20—25, fijn 16—18. Franken- thaler 1 160—170, 2 140. Belle de Louvain 1 34—59. 2 23—42, grof 23—49. fabriek 8—23. Reine Victoria 1 60—93. 2 11—40, grof 38—69, fabriek 18—24, Reine Claude d'Althan 1 67 93, 2 40—53, grof 30—71, iabriek 12—33. Jef ferson 1 66. 2 32—35. grof 38—55, fabriek 1020. Kirkus 1 127. Warwick Dropper 1 72. Reine Claude Verte grof 93. Per doos: Bra men 1 36-42. 2 30—39. Groenten. Per stuk: Bloemkool Al 52—59, A2 32—51, Bl 27—38. B2 18—33, afw. 12—30. Kropsla 2 16—24, Cl 12—33. Meloenen 64— 104. Komkommers A 14—16, B 13, C 10. Per bos: Uien 18. Per kg: Tomaten A 34—36. B 36. C 25—32. Augurken A 86. B 36—73, C 36—43, D 16. Kroten 9—11. Rode kool 1 2L Groene sav. kool 1 21—23. Andijvie 1 35—44. Prei 1 39. Dubb. pr. bonen 2B 56—63. Pronk bonen 1 6770, 2 4490. Stoksnij bonen 1 08, 2 30—34 Aardappelen honken 12—13, grote 8—13, drielingen 9. VEILING KRAHBENDIJKE. 17 september. James Grieve 1 85-90 40, 80-85 46, 75-80 51. 70-75 53. 65-70 49. 2 85-90 33, 80-85 39. 75-80 46. 70-75 50, 65-70 48, 2D 42. 3 grof 34—39, fijn 26—36, kroet 14. Manks Codlin 2 75-80 36, 70-75 39, 65-70 37, 60-65 34. 2D 29, 3 grof 33, kroet 19—22. Zigeunerin 1 85-90 27. 80-85 27, 75-80 29, 70-75 30, 65-70 28, 2D 24. Tijdemans E.W. 1 39-90 78. 80-83 89, 75-80 97. 70-75 93. 3 grof 51. Clapp's Fav. 1 75-80 41. 70-75 39—43. 65-7C 38—10. 60-65 37. 55-60 3435, 2D 27, fijn 24 kroet 9. Précoce de Trévoux 3 grof 33. fijn 27. Verpakt, James Grieve 1 85-90 50. 80-85 57, 75-80 64, 70-75 63, 65-70 55. Reine Victor 1 79—82, 2 52. Reine Claude d'Althan 3 70. Reine Cl. Verte 3 79. VEILING SINT-MAARTENSDIJK. Eigenheimers 1 14—15,97, 2 9.81—14, bonken 8.82. Bintjes 1 10—11,33, 2 9,50—10, bonken 1 13,55, 2 12,01, drielingen 6,89. Aanvoer 85 ton. VEILING TERNEUZEN. Sla 10.60—22.30. Bloemkool A2 33—54, B2 19— 38. C2 12. afw. 1133. Groene komkommers 1323 Witte Komkommers 10—1!. Meloenen 51—109. Peen 2 8—20. Aardappelen: Meerlan den: 1 12.7013.20, Bintjes bonken 13.90— 14.10. 1 11.40—13.40. Eigenheimers 2 10.20 11.00. Andijvie 3917. Stoksnijbonen 2 38—55. Prinsessebonen 1 75—78, 2 30—71. Prelude 1 Kroten 21. Rode kool 13—29. Spitskool 9— 18. Sav kool 11—28. Waspeen 25. Prei A2 24—35. Tomaten A 35!4. A2 32—41. B 41— 42. B2 32, C2 3034. Pronkbonen 2126. Uien 1116. Bramen per doos 1 2532, 2 19. Pruimen: Belle de Louvain 3 35—47. Druiven wit 204—207. Reine Claude d'Althan grof 52—60, 3 2046. Reine Victoria 1 77—91. 2 45—56, 3 51. Appelen: James Grieve 1 85 37 40. 80 43—49. 75 52—59, 70 53—59, 65 48. 2 35 40. 80 42—44, 75 44—47. 70 4617. 65 47— 2D 34, 3 grof 37—48. 3 fijn 33—36. Tjjde- n 1 60 69. Peren: Clapp's 1 70 34. 65 38, 34, 55 32—33, 3 grof 24—32, 4 fijn 33. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Rotterdam. 17 september. K lei-aardappelen 38 mm opwaarts voor het binnenland: Bintjes f 11.25—f 12.25. Klei—aardappelen 35 mm opwaarts: Bintjes, f 11—12. Voer-aardappelen f 2.50—f 3.25~. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden. vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9