I HUBERTS, BROMFIETSER EERSTE KLAS Nog volop werk in de Zeeuwse bongerds Klanken uit de ether PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer UIT DE BAND QESPRONQEN Waar zijn onze schepen? MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f '000000000000000000000000000000M00000000000000000000000000000000000000000000000000000M0M0W00000M0000000*M00MM0M00000000M000000000MMM000000M00000000000000000000000M0^ (Van onze sportredactie) Jn eigenlijk één seizoen heeft de Amsterdammer Jan Huberts zich ontpopt tot de grootste motorren ner, die „Nederland" ooit heeft ge had. Ik zet ons vaderland tussen aanhalingstekens, omdat het hem slechts in zeker opzicht bezit: „par droite de naissance" en niet meer. Jan is hier geboren, heeft dat feit nog altijd in zijn paspoort staan, maar is qua coureur een Westduit ser, in dienst van de Kreidler-fa- brieken te Kornwestheim nabij Stuttgart. Waarmee zijn motorrij dend Nederlanderschap tot de juis te proporties is herleid en wij allen weer met de onthutsende weten schap tevreden moeten zijn, dat niet wij maar anderen Jan in het zadel hielpen. Wij pogen wel weer met de eer te gaan strijken, maar daar ste- I Met Pierre Huijskens I door de sport VVVVWU\VVWNA/VVWSA*A/VV ken zijn „vreemde" bazen een stok je voor. Zij hebben in alle wedstrij den, die Huberts succesrijk verreden heeft, hem voorgeschoteld als een Duitse Kreidler-ridder, als „unsere Johann" en daarin hadden zij gelijk. Nu onze atleten in Belgrado hun best doen, de vrij teleurstellende af loop van de roeikampioenschappen in de perscommentaren nog na dreunt en de voetballerij inclusief met toto-drama's weer over de vel den worstelt kom ik met Jan Hu berts aan. Sleep ik hem bij de haren in de actualiteit? Maak ik er een vrij willekeurig p.s.-je van, na het motorseizoen? Mag ik dan stellen dat de strijd om het wereldkampi oenschap racen pas na 23 septem ber is geëindigd met de grote prijs van Finland en dat in tegenstel ling tot de andere c.c.-cafegorieën het wereldkampioenschap in de lichtste, Jan Huberts' klasse, nog lang geen voldongen feit is? Mocht de „Nederlander" in het hoge noorden ïh de bromfietsaf deling triomferen, dan komt hij ver vaarlijk dicht bij zijn stalgenoot Anscheidt, die momenteel met 35 punten in het titelklassement de lei ding heeft. Concurrent Ernst Degner, die lang aan kop heeft gelegen, maar tenge volge van een verwonding op het circuit van Ulster, niet kon deel nemen aan de grote prijs van Monza en vermoedelijk ook niet in die van Finland kan .starten speelt Hu berts thans met 27 punten op de derde plaats aardig in de kaart. Laten wij het er op houden, dat onze „landgenoot" als tweede uit de bus van de titelstrijd komt. Dan zal hij zelf dik tevreden zijn en zijn chef rennstal-leiter Hilber niet min der- Met Anscheidt en Huberts voor aan, mag Kreidler niet klagen. De fabriek zal niet op haar vijftig cc-tjes gaan rusten, omdat de strijd niet helemaal „op de motor" kon worden uitgevochten. Degner had pech. Takahashi had ook al tegen slag en zo konden de merken in de bromfietsafdeling niet helemaal en allemaal voluit acte de présence geven. Dat Kreidler zijn duiveltjes het beste had afgewerkt, pleit voor de naam. De fabriek had uitstekende coureurs, die haast geen brokken maakten en heeft dat moet het volgende seizoen uitwijzen wel licht ook de snelste machine. Huberts betekenis in de racerij is bij nadere beschouwing zeer groot. Op een „blauwe maandag" bij Kreidler terechtgekomen na een „sollicitatiebrief" en een aanbeveling van een importeur kwam hij als dorde man in het viermans-team van de fabriek. Omdat hij tot dit voor jaar nog nimmer een Kreidler. doch alleen een lichte Honda had bereden, werd hij niet meteen „jeune premier". Hij was buitendien een Hollander en ik stel me voor, dat Hilber „op het eerste gezicht" meer vertrouwen in zijn Duitse rijders had. Maar wat gebeurde enkele maanden geleden in de grote prijs van Frankrijk, te Cler mont Ferrand? Anscheidt en Gett- lich draaiden hun motortjes stuk, verspeelden daarmee voor Kreidler hun goede posities in de 50-ce-race. De fabrieksfaam kwam toen met heel haar zwaarte te rusten op de in de strijd gebleven Jan Huberts, die echter door het uitvallen zijner stalgenoten tegen een achterstand zat aan te kijken. Hij wist aan kop drie concurrerende rijders, ouder wie de ervaren oude leeuw Luigi Taveri. Hilber gebaarde vanuit de pit naar zijn Hollandse poulain en wilde daar mee zeggen: „Laat maar eens zien wat je kunt, Johann". Nu is Jan Huberts een motorkenner van de zui verste klasse, een monteur met de fijnzinnigheid van een edelsmid. Meebouwend aan de race-Kreidlers had hij grote bewondering gekre gen voor het vernuft van ontwerper Hilber, die in het minieme gewicht zijner machientjes mechanieken sta pelde, zo verfijnd als die van een horloge. De twaalf versnellingen moeten Huberts vooral hebben ge boeid en zijn racers-hart tot een hoog toerental hebben opgeschakeld. Dat racen wel degelijk een kunst is, bewijzen Hilbers „bromfietsjes" waarop soms met handen en voe ten tegelijk geschakeld moet wor den, bijvoorbeeld bij de manoeuvre terug van tien naar negen. De be diening van deze apparatuur vereist een hersenwerk, dat men niet gauw aan het racen zal toedichten. Wat heeft Jan Huberts in Clermont Fer rand tot een overwinning in een bij na reeds „verloren" race geïnspi reerd? Was het zijn zuivere motor kennis of zijn durf? Misschien een combinatie van beide? Ronde na ronde verkleinde hij zijn achterstand op het leidende trio en dat doende, begreep hij, dat hij het „van de bochten" moest hebben. Van vol-gas-bochten. Toen hij voor de laatste bocht van de laatste ronde ook Taveri voorbijging en zelfs nog met voorsprong aan de finish kwam, was dat het resultaat van moed en technische geslepenheid, vooral bij het schakelen. Hilber heeft die avond champagne geschonken en Huberts tot rijder nummer twee van zijn stal gepromoveerd. In die kwaliteit heeft de „Nederlan der" slechts ereplaatsen veroverd en zijn laatste succes was een derde positie in de grote prijs van Monza. Wie de Asser TT van dit jaar heeft gezien, herinnert zich ongetwijfeld die slanke jongeman op dat pijlsnelle machientje, waaruit net geen over winning maar toch een fraaie eind klassering te draaien viel. Zo is „Nederland weer een fabrieksrijder rijk, na Arie van der Pluym die lang geleden het Zweedse Husqvarna- team diende. De moraal? We heb ben veel talent, dat iets worden kan, als het buitenland maar helpt. AANWINSTEN PROVINCIALE BIBLIOTHEEKVOOR ZEELAND De aanwinsten over de maanden juli en augustus van de provinciale bibliotheek te Middelburg zijn: Aeschylus, Zeven tegen Thebe, De afreke ning, 26 donkere jaren: Arban, Dostoievski par lui-mème; Aurïol, Jean Jaurès; Baaren, Van: Bezielend beelden: Boll, Der Zug war pünktlich: Bowra, From Virgil to Milton: Brakman, De weg naar huis: Brasz. Kleijn en In 't Veld, Inleiding tot de bestuursweten schap: Broer, Het toneel door de eeuwen: Brumsteede, Afkijken niet verboden; Cam- bon. Recent American poetry: Campert. Dit gebeurde overal: Castellan, La république démocratique Allemande: Charles, De vrouw Jupiter: Christiaanse Belastingaftrek de gehuwde vrouw: Coxe. Edwin Ar lington Robinson: Creux, Belles enseignes de Suisse, Cuénot, Teilhard de Chardin: Djilas, Conversations with Stalin; Dijk, Van: Plan tenziekten in de tuinbouw. Enzinck, De dichter bidt; Erdman Schmidt, Hoe maak je Je huiswerk. Europa in de Universiteit: Freytag, Schmaifilmen aber farbig: Gelder. Van: Vernieuwing van het basisonderwijs: Gils, Gewapend oog: Har rison, Charlie Parker: Heddle. A manual on etching and engraving glass: Hermans, Drie drama's. De woeste wandeling: Herzberg, Eiclimann in Jeruzalem: Hillesum, Twee brieven uit Weslerbork: Hoogte, Van der: Het laatste uur: Homberger, Benjamin Franklin: Jonckheere, Ik heb eensKay- ser, De Kronstadt h Krouchtchev; Kubler, The art and architecture of ancient America. Lamberty. Lodewijk de Raet; Lampo, De ruiter op de wolken, landendocumentatie: 51: Birma, 52: Cambodja; Lennart, Huisjes van kaarten: Mallet-Joris, L'empire céleste, Les mensonges; Marlet, De psychiater en zijn praktijk: Meer, Van der: Keerpunt der mid deleeuwen: Melles, Ministers aan de Maas: Meyers, Onze cultuurgewassen en het ver leden; Michels, Journal brut: Murdoch, The bell, The sandcastle, A severed head. Under the net. Noordzij. Leven zonder opperhuid: Priestly, Charles Dickens: Propy'acn. Weltgeschlchte; Puchinger, Colijn: Rinser, Abenteuer der Tu- gens, Mitte des Lebens: Ruyslinck, Wierook en tranen: Sachs, The wellsprings of music: Salomon, Von, Boche in Frankreich, Die Geachteten, Die Kadetten, Das Schicksal des A.D.; Shute, Three of a kind: Sparrow, Robert Bridges Speenhoff, De beste gedich ten Stewart. John Crowe Ransom: Tuuk, Van der: De pen in gal gedoopt: Vinkenoog, Wolf-Catz, Duizendbrand. 0 Bondskanselier Adenauer Is per vliegtuig Italië vertrokken voor een vakantie van drie of vier weken in Cadenabbia aan het r van Como, Een regeringswoordvoerder in Bonn verklaarde dat de 86-jarige rege ringsleider niet van plan is te werken tijdens zijn vakantie. Hij wordt vergezeld door zijn dochter, mevrouw Reincrs. 2201. Dc twee mannen amuseerden zich kostelijk met Dinky, die de cabine vulde met zijn eigenwijze praat. Piloot Storm had de handen vol om te zorgen, dat hij met zijn kleine knuisten van de meer broze instrumenten op het controlebord af bleef. En intussen babbelde hy maar voort. „Mijn pappa heeft ook een groot schip en daar mag ik altijd in spelen, zoveel ik wil. Mag jouw Dinlcy dat ook? Is jouw Dinky nu thuis? Mijn mamma slaapt nog". Buck en Arend haalden verlicht adem. toen het jong opeens besloot de rest van het schip aan een onder zoek te onderwerpen. De Pionier was inmiddels de kust weer genaderd en nu de regen was opgehouden, konden de twee pilo ten spoedig de rivier-delta terugvinden. Buck had namelijk de wens te kennen gegeven de ge heimzinnige parasletplant wat van meer nabij te aanschouwen. „Daar heb je het eiland al en ik zie het wrak van het reddingsschip liggen!" wees hfl. Piloot Storm stuurde er recht op af. „Maar we kunnen niet te lang blyven, Buck. Denk aan Marc en Baryl. Die willen ook graag zo spoedig mogelijk weten, dat wij succes hebben gehad!" waarschuwde hij. ^iiiiimiumiiiiiiiiiimiiiiy^ 1 ^J-euiLLeton I niiiiiiiiiiiiiintiiuiiiiTTniim "boCZ 7£n6y /Pt. yzes 48 Toen ze liet hospitaal bereikt hadden, keerde Robillard zich naar mevrouw Os wald met een paar vormelijke woorden van dank, maar ze zei: „Ik ga met U mee. Ik ken de directrice heel goed en ik wil graag weten, hoe het met kolonel Lufton gaat". Ze werden naar een wachtkamer ge bracht en Robillard zette Daalder in een grote stoel om de gekwetste poot te on derzoeken. „Zo heel erg is het niet, ouwe jongen", suste hij. „Je zult wel gauw weer in or de zijn". Vol vertrouwen volgden de ogen van de hond hem en het gejank hield op, alsof het dier wist, dat hij een vriend had ge vonden. Schuchter begon mevrouw Oswald, die bij het raam stond; „Ik heb nooit gewe ten, dat U de neef van kolonel Lufton was, mijnheer Robillard", en toen John geen antwoord gaf, voegde ze erbij: „Ik heb hem lang geleden in Indlë gekend". John antwoordc niet en ze ging hakke lend voort: „Hij zal niet meer weten, wie ik ben, maar ziet U, ik reed net voorbij, toen het gebeurde en al is het al meer dan dertig jaar geleden, dat we elkaar het laatst zagentoch heb ik hem herkendZe lachte zenuwach tig. „Ik hoop maar, dat hij niet ernstig gekwetst is voegde ze er bijna sme- end aan toe. John zei kwaad: „Hij kan niet alleen rij den, ik heb hem telkens al gewaar schuwdHij hield op en mevrouw Oswald haperde weer: „Ik hoop, dat het niet zo erg met hem is", en Robillard antwoordde ruw: „Ik verwijt het mij zelf. Hij was zeker op weg naar mij we zijn niet zo heel goed met elkaar..." F.n toen zweeg hij weer en keek haar vijandig aan. ~Maar lat gaat U eigen lijk niets aan". Er volgde een pijnlijke stilte, totdat zc met een klein stemmetje zei: „Het leven heeft een wonderlijke manier om wraak te nemen, nietwaar, mijnheer Robillard". Dc deur ging open en de directrice kwam naar binnen; ze keek John vra gend aan: „Mijnheer Robillard? Wilt U even mee naar boven gaan?" Hij verschoot van kleur. „Hij is... toch niet dood?" neen voor zover we zien kun nen. is hij niet gevaarlijk gewond een lichte hersenschudding en een hevige schok, natuurlijk. Maar dc dokter wilde U graag even spreken". Robillard keek even naar mevrouw Os wald. „Ik dank U voor uw bereidwilligheid", zei hij vormelijk, maar ze gaf geen ant woord en draaide zich ook niet om; met niets ziende ogen bleef ze uit het raam staan staren. Ze was geen vrouw met veel fantasie; jaren lang had ze zichzelf verzekerd, dat zc niet van gevoeligheid hield, en dat het veel verstandiger was om alle ontroering tc bedwingen. Ze had haar uiterste best gedaun om haar familie ook dat stand punt te doen irinemen, maar dat scheen nutteloos te z(jn geweest, want Gipsy was liever van huis weggegaan, dan af tc zien van de man, die ze liefhad en LaceyZe voelde een ondragelijke pijn in haar hart, 'als ze aan haar zoon dacht. Zc was zo eerzuchtig voor hem geweest en toch had ook hij haar in de steek gelaten. Alleen Catherine had zich laten overreden om haar „gezond ver sland" te gebruiken en haar moeders voorbeeld van meer dan dertig jaar ge leden te volgen, ze was bleek en stil te ruggekeerd tot de eentonigheid van een huwelijk zonder liefde. Terwijl ze alleen in de stillte kamer stond, besefte Evelyn Oswald, dat al was de ene ramp op de andere gevolgd, het keerpunt in haar leven een uur ge leden pas was bereikt, toen ze had neer gezien op het witte gelaat van oen be wusteloze oude man. die ze in geen der tig jaar gezien had. De deur ging weer open en zij draaide zich snel om, toen Robillard binnentrad. Hij keek haar niet aan, maar liep regel recht de kamer door naar Daalder, die op een stoel lag en nam het dier in zijn armen. Mevrouw Oswald stamelde: „Mijnheer Robillard!" Haar ogen smeek ten. „Hoe gaat het met kapitein Luf ton?" „Hy heeft mij niet herkend". Een pijnlgke stilte volgde, eer ze zei: „Het spyt me zo vreselijk. Kan ik iets voor U doen?" „Dank U, niets". De woorden klonken koel, maar er kwam iets zachts in zyn ogen, die ble ven rusten op haar bezorgd gezicht en schoorvoetend dacht hij aan Gipsy en herinnerde zich, dat deze vrouw haar moeder was. En toen zei ze opeens: „Mijnheer Robil lard, wilt U my een hand geven?" Het hete bloed steeg naar zijn verbeten gezicht. „Omdat ik verwant ben aan kolonel Lufton?" vroeg hij stug, en zij ant- woorde met bevende stem: „Neen, om dat ik net dacht aan iets, dat ik dertig jaar lang heb trachten te vergeten datdat ik ook eens jong ben ge weestenverliefd". HOOFDSTUK XII. Gipsy zat naast het bed van Jaap Luf ton cn schilde voorzichtig een perzik. De morgenzon, die ongehinderd de vro lijke kamer binnenkwam, scheen over haar gebogen hoofd en legde een gou den streep over dc welgedane gestalte van de kolonel, die als een heuveltje on der de witte sprei oprees. Een scherm was zorgvuldig zo opge steld, dat het licht niet in zyn ogen scheen, die een beetje triestig naar Gip sy tuurden van onder het verband om zijn voorhoofd. „Zie zo", zei ze eindchjk en zc zette het bord met de zorgvuldig geschikte vruch tenpartjes vlak bij hem. „Eet nu maar op, dat zal U goed doen". De kolonel zuchtte. „Een stijve whisky zou veel beter voor mij zijn", wierp hy tegen. „En als je heus zo bezorgd voor me bent, als je wilt doen voorkomen, jonge dame, dan zou je in je zak een fles mee naar bin nen nebben gesmokkeld". „Nette mensen hebben geen zakken", zei Gipsy rustig; zc keek nem onderzoe kend aan. „Voelt U zich nu heus wat be ter?" vroeg zc angstig. „Beter, ik heb me nog niet ziek ge voeld", gaf hij ten antwoord. „Een buil op mijn hoofd wat is dat nu hele maal?" „Dat is heel erg", zei ze gestreng. „U hebt ons allemaal een schrik bezorgd, dat kan ik U wel zeggen. Toen het be richt kwam is tante Jeanne-Marianne bijna flauw gevallen, de engelen hebben aan één stuk door gehuild en ik Ze hield op en hij vroeg vol belangstel ling: „En jij? Jij hebt naturlijk gezegd: Net goed voor die oude idioot". Gipsy schudde haar hoofd. „Neen, ik had wel naar U toe willen vliegen, maar dat vonden ze niet goed, maar ik ben 's ochtends zo vroeg moge lijk gegaan en ik heb mijn oude kamer in het vaderlijk huis weer besproken in uw buurt te kunnen zijn". „En wat heeft de familie gezegd?" Het meisje glimlachte: „tic geloof, dat tante Jeanne-Marianne het voor hen on- mogeiyk gemaakt heeft om iets te zeg gen", antwoordde ze. „In ieder geval hebben ze mij binnengelatén cn sinds dien ben ik iedere dag by U geweest, ei dat is nu al een,week lang". De kolonel glimlachte: „Ik zal je in mijn testament moeten zetten uit dankbaar heid voor je toewijding", spotte hij. „Als je tenminste niet, net als John Robillard te trots bent om iels aan te nemen van een oude man. Wat mankeren die jon gelui tegenwoordig toch? Toen ik jong was, zou ik in de Tucht zijn gesprongen, als ik bedacht, dat de een of andere oude knaap zou uitknijpen en my een legaatje nalaten". „Dat hangt er maar van af, hoeveel je van die oude knaap houdt", zei Gipsy grapig. „En ik heb TJ hoe lastig U ook lean zijn toch maar liever dan al het geld in de wereld, dus praat nu maar niet meer over zulke nare dingen". De kolonel keek voldaan. „Mag je me wel?" vroeg hij. „Ik ben dol op U", zei Gipsy. „Hm. Dol genoeg voor een vertrouwe lijk gesprek?" vroog hij opeens. Gipsy sloeg haar donkere ogen neer. „Hoe vertrouweiyic?" „Nu" de kolonel keek wat verlegen „een paar brutale vragen. Om te be ginnen. heb je John vanochtend ge zien?" Ze schudde haar hoofd en kreeg een kleur. „Ik heb hem helemaal niet gezien sinds U dat ongeluk hebt gehad, maar de directrice zegt, dat hy iedere dag komt tweemaal". (Wordt vervolgd) Pluk winterfruit in volle gang (Advertentie) Italiaanse concurrentie op Duitse markt Het verlate seizoen in de tuinbouwsector is er oorzaak van, dat het op de fruit- bedrijven nog niet tot een „ontspanning" in drukte is gekomen. Nog steeds moe ten alle zeilen bijgezet worden om niet achter te geraken. Je telers proberen zoveel mogelijk by te blijven, omdat een achterstand met de korte tijd die er dit jaar voor de pluk van het winterfruit overblijft, schadelijke gevolgen zou kun nen hebben. Want veel staat er nog te gebeuren voordat de laatste appelen in de kisten zulen liggen en de grote koel en bevvaarruimten waarvan de totale Zeeuwse capaciteit wel op een kleine tien miljoen kilo geschat kan worden volgestouwd zijn met de voorraden voor 1963- Het weersverloop kan de komende weken hieraan veel goed doen. De kwe kers verlangen dan ook naar een mooie herfst met zo mogelijk nog veel zon voor het op kleur brengen van de vruchten. De afgelopen weken bepaalde de groot ste drukte zich wel tot de pruimepluk. De veilingen kregen dagelijks grote aan voeren te verwerken, met tot voor en kele dagen een zeer goede vraag. Het onstabiele weer dwong de telers wat prioriteit aan de pruimepluk te geven, zodat aangenomen mag worden, dat vol gende week de aanvoeren snel zullen af nemen. In het begin van de week wist de handel nog een flinke prijs te besteden. Donderdag echter zakte het prijspeil vrij fors in tengevolge van een vrij groot landelijk aanbod. Op sommige markten wordt ook een gevoelige concurrentie gevoerd met Belgische pruimen. Over wegend hebben de prijzen het echter dit jaar niet slecht gedaan. De oogst van dubbele prinsessebonen is zo goed als afgelopen- Het druppelt nog wat na, maar van grote betekenis is het aanbod niet meer. De prijzen konden de laatste week weer wat aantrekken, na de flau we stemming die er tijdens enkele top dagen optrad. Kleinfruit In de lcleinfruitteeltsector is het nog al leen de bramenoogst, die grote activi teit vraagt. De storm van de laatste da gen heeft op de percelen waar een ach terstand in de pluk was, schade toege bracht. De kwaliteit valt overigens niet tegen. De vraag naar bramen is goed. Belangstelling heeft tot nog toe vooral Zwitserland getoond, terwijl ook de bin nenlandse conservenindustrie vraag naar bramen heeft. De appel- en peremarkt kreeg wat breder sortering, doordat er wat meer rassen voor aanvoer werden vrijgege ven. Het prijsniveau heeft zich tot nog toe goed kunnen handhaven. Vooral het ANANAS SUPRÈME; stukjes ananas naturel en amandel in verrukkelijke chocolade, f. 1.35p.lOOgr. BONBONS Aanvoer Zeeuwse Stromen De totale aanvoer van de Zeeuwse Stro men bedroeg in de maand juli 1.183.153 kg ter waarde van 733.706 tegen een aanvoer in juli '61 van 312.999 kg, die een gezamenlijke waarde van 368.094 vertegenwoordigen. Er werd 57.930 kg tong aangevoerd (waarde 168.060) tegen een aanvoer van 54.348 kg (waarde 148.016) in juli 1961. Bij de aanvoer van consump tiegarnalen noteerde men de volgende getallen: aanvoer 113.025 kg ter waarde van 410.184. tegen een aanvoer in juli 1961 van 56.070 kg voor een bedrag van 157.688. De aanvoer van de consump tiemossels bestond uit 720.800 kg voor de prijs van 80.800. DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962 HILVERSUM I 402 m- 746 kc/s. 7.00 KRO 12.30 Nutionaal programma 13.45- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Moderne muziek (gr.), 7.45 Morgengebed en overweging, 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag (gr.), 8.50 Voor de vrouw, 9.35 Waterstanden, 9-40 Schoolradio, 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Lichtbaken, lezing, 10.25 Moderne muziek (gr.), 11.00 Voor de vrouw, 11.30 Lichte gramm.muziek, 11-50 De zingende kerk, 12.00 Middagklok Noodklok, 12.04 Populaire gramm. muz„ NATIONAAL PROGRAMMA: 12.30 Nieuws en meded. t.b.v- land- en tuin bouw, 12.45 Gramm.muz., 12-55 Repor tage van dc opening der Staten-Gene- raal, 13.15 Troonrede door H. M. Konin gin Juliana in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage. KRO: 13.45 Gramm.muz-, 14.00 Symfonieconcert, 14.35 Voor de platte landsvrouwen, 14.45 Lichte gramm.muz., 15.30 Nieuws, 15.35 Klass- kamex-muz., (gr.), 16.00 Voor de zieken, 16.30 Zie- kenlof, 17.00 Voor de jeugd, 17.40 Beurs- ber., 17.45 Regeringsuitz.: De Ned. An tillen in de historie II, door W. Meijer, 18-00 Vocaal ensemble: Geestelijke wer ken, volksliederen en Negro-spirituals, 18.20 Grammonuz., 18.30 Radio-Volks universiteit: „Cybernetica", door dr. W. Storm van Leeuwen, 19.00 Nieuws, 19.10 Actualiteiten, 19-25 Lichte gramm.muz., 20-20 Radiofilharmonisch orkest en so list: klass. en mod. muz., 21.10 Zang recital (gr.), 21.35 Pianoduo: klass. muz. (gr.), 22-10 De kerk en haar mo gelijkheden, gesprek, 22.25 Boekbespr., 22.30 Nieuws, 22.40 Lichte gramm.muz., 23.00 Moderne kamermuz., 23.55-24-00 Nieuws- HILVERSUM H 298 m. 1007 kc/s. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO. 8.00 AVRO, 12.30 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Ochtendgymn., 7.20 Ochtendvaria (gr.), VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8-00 Nieuws, 8.15 Lichte gramm.muz., 9-00 Gymn. voor de vrouw, 9.10 De groenteman, 9.15 Instr. ensemble: klass. muz., 9-40 Morgenwij ding, 9.55 Boekbespr., 10.00 Arbeidsvit., 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz., 12.20 Rege ringsuitz-: Voor de landbouw. NATIO NAAL PROGRAMMA: 12,30 Nieuws en meded- t.b.v. land- en tuinbouw, 12.45 Gramm.muz-, 12.55 Reportage van de opening der Staten-Generaal. 13.15 Troonrede door H.M. koningin Juliana in de Ridderzaal te Den Haag. AVRO: Militair orkest: marsmuz., 13.55 Beurs- ber., 14.00 Zangrecital: tenor met piano- begel., 14.40 Schoolradio, 15.00 Radio filharmonisch orkest: moderne muziek, 15 30 Nieuws, 15.35 Jazzmuz. (gr.), 15.55 Het vreemde avontuur, hoorspel, 16 30 Voor de jeugd. 17.30 Gramm muz. voor de jeugd. 18.00 Nieuws, 18.15 Ac tualiteiten, 18.20 Pianospel: lichte muz., 18.30 Licht ensemble en zangsoliste, 19.00 Paris vous parle, 19.05 Bel Cantp.: operafragmenten, 20.00 Nieuws, 20.05 Herhaling van de Troonrede, 20.30 Be- spr. van de miljardennota, 20.50 Pro menadeorkest: beroemde ouvertures, 21.30 Lichte gramm.muz., 22.00 Klass. muz-, 22.30 Nieuws, 22.40 Actualiteiten, 23 00 Pianoconcert, 23.30 Marinierskapel der Koninklijke Marine. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 12.50-13.45 Reportage van de plechtige oponing door H.M. de Konin gin van de zitting d«r Staten-Generaal in de Riderzaal te 's-Gravenhage, 20.00 Journaal, 20.20 Politieke uitz. V.V.D., 20 30 Herhaling Prinsjesdag, 21.20-23.00 A letter te three wives (De fatale brief), speelfilm (v. volw.). VLAAMS-BELGISCHE T.V.-PROGRAMMA'S 19.00 Voor de jeugd, 19.30 Muzikaal programma, 20.00 Nieuws. 20.30 E dez-vous met Grazia, t.v.-spel, 2! Nieuws. FRANS-BELGISCHE T.V.-PItOGRAMMA'S 19.30 Filosofie en lekenmoraal, 20.00 Journaal, 20.30 De laatste vijf minuten, detectivespel, 22.00 Lectuur voor allen, 22.50 Journaal. ondereind en dan met name de kroet- en valappelen is door de conservenindustrie gewild. By de export is het West-Duitsland dat de kroon spant, hoewel de vraag van minder omvang is dan vorig jaar. De concurrentie van Italiaans fruit doet zich daar sterk gevoelen. Ook België is in geringere male aan de markt. Van het sortiment is by de appelen de James Grieve, Manks Codlin en Zigeunerin het best vertegenwoordigd; by de peren staat de Clapp's Favorite op de voor grond. De pruimen zullen door het lang zaam wegvallen van de Reine Victoria en Belle de Louvain de komende week een dun sortiment krygen, met alleen nog de Reine Claude a'Althan en -Jef ferson als rassen van enige betekenis. LEZERS SCHRIJVEN SPORTACCOMMODATIE GOES De Zeeuwse Sportraad heeft een lijvige nota samengesteld omtrent de sport accommodatie in Zeeland, waarvoor men in sportkringen ongetwijfeld grote waar dering zal hebben. Van tal van sporten is een juist beeld gegeven van de helaas vaak slechte accommodatie. Hoe loffelijk het streven van de sport raad ook is, toch moet het ons van het hart, dat het ons spijt, dat enkele spor ten niet zijn genoemd. Met name willen vrij noemen het schaken. Nu kan men tegenwerpen, dat het hier een denksport betreft. We kunnen be- grypen, dat dc- Zeeuwse Sportraad deze categorie heeft overgeslagen. Schakers timmeren immers veel minder aan de weg en hun aantal is in vergeiyking met voetbal, handbal, korfbal enz. zo klein, dat men al gauw geneigd is de categorie denksportbeoefenaars onvermeld te la ten. Toch doet men daarmeede schakers on recht, want ook in de schaaksector is in •ommïge gevallen sprake van een grote nood. Als voorbeeld willen wij hier aanhalen de situatie in Goes. Daar is een jaar geleden met veel moeite en veel financiële zorgen een jeugdafde ling van de grond gekomen. We mogen wel zeggen een bloeiende jeugdafdeling, met meer dan 30 leden. Jongens en meisjes, die zich tot het schaken voelen aangetrokken, vullen een avond per week hun vrije tijd met deze in velerlei opzicht nuttige sport. Sedert kort wordt deze bloeiende jeugd afdeling mei de ondergang bedreigd. Louter en alleen, omdat geen lokaliteit beschikbaar is om de speelavond door te brengen. Natuurlyk zou men naar een cafézaal kunnen uitzien, maar de kos ten, daaraan verbonden zyn zo hoog, dat noch de jeugdschakers noch de Goese schaakvereniging zelf die toch al financieel nauwelijks rond kan komen deze kunnen dragen. Hoewei de jongelui momenteel nog scha ken in een spontaan ter beschikking ge steld lokaal van de H. van der Veen- school, zal deze mogelijkheid binnenkort worden afgesneden. Hoewel de schaak vereniging pogingen in het werk heeft gesteld en trouwens nog stelt, om tegen een schappelijke prijs de beschikking te krygen over een speellokaliteit, heeft men tot nu toe geen succes geboekt. Wanneer hierin geen verandering komt zal de jeugdafdeling van de Goese schaakvereniging noodgedwongen haar activiteiten moeten staken. Uit het vorenstaande moge blijken, dat ook schakers met moeilijkheden hebben te kampen op het gebied van de accom modatie. Deze mededeling dient niet te worden beschouwd als een kritiek op de Zeeuvse Sportraad. Verre van dat. Wy zyn er van overtuigd, dat de sportraad goed werk doet in Zeeland. Wij nemen aan, dat niet bij de sportraad is opgekomen, dat ook in schakerskringen „accommo- datienood" heerst. Niettemin hebben wij gemeend deze lancune te moeten signaleren, opdat een zo volledig mogeiyk beeld wordt verkre gen van de situatie in de sport in zijn algemeenheid. Het bestuur van de Goese Schaak vereniging HOOG EN LAAG WATER 18 september Vllssingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap uur meter 4.40 2.39 5.10 2.55 5.55 2.63 6.18 1.76 -f- nap uur meter 16.58 2.33 17.30 2.49 18.06 2.55 18.28 1.72 6.41 2.06 18.56 1.97 nap uur meter 11.04 1.96 11.36 2.12 0.01 2.57 11.49 1.49 12.10 1.74 nap uur meter 23.38 2.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7