PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MACMILLAN ZAL VOLMACHT VRAGEN Glanzend FRUITSPR00KJE trok door Goes B0UDIAF AANVAARDT KANDIDATUUR NIET V.N.-ambtenaren van Rusland spioneerden Voor verdere onderhandelingen met E.E.G. Mr. Toxopeus als lijsttrekker V.V.D. genoemd „Gouden meisjes" zwommen in confetti STOET VAN TWAALF PRAALWAGENS Troepen uit Bougie terug PROF. IIJLSTRA NIET MEER VERKIESBAAR ALS LID TWEEDE KAMER AARDBEVING JOEG DUIZENDEN ITALIANEN DE STRAAT OP AMSTERDAM KANDIDAAT VOOR WERELD TENTOONSTELLING Gouden zon overstraalde fruitcorso Parlement „geprefabriceerd" ZWITSERS DORP DOOR BRAND VERWOEST Vandaag. AAN GEMENEBESTPREMIERS De Britse premier, Harold Macmil lan, heeft gisteren de gehele dag gewerkt aan de redevoering, die hij vandaag op de conferentie van pre miers van Gemenebestlanden in Londen zal uitspreken. Hij zal pro beren de Gemenebestpremiers te bewegen hem een „volmacht" te geven om de onderhandelingen met de Europese Economische Gemeen schap in Brussel voort te zetten. In gezaghebbende kringen was men van mening, dat Engeland, na de heftige kritiek die bepaalde afvaardigingen van Gemenebest- landen hebben uitgeoefend op aantal voorwaarden voor de Britse toetreding tot de E.E.G., nu toch zal pogen wijzigingen in enkele van deze voorwaarden te verkrijgen. doen om ingrijpende wijzigingen in het overeengekomene. Het zon gaan om veranderingen op enkele voorname pnnten, die voor het Gemenebest van speciaal gewicht zijn. Dolfijnentaai en ruimtevaart Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft een con tract gesloten met een „dol- fijndeskundige" als onderdeel van een onderzoek naar con tacten tussen mensen en „an dere wezens" die wellicht op andere planeten leven. De deskundige is dr. John Lilly, die al heeft ontdekt dat dolfijnen met elkaar „praten", maar dan achtmaal zo snel als mensen. Zij zouden geneigd zijn menselijke klanken over te nemen. Als men de geluiden van een dolfijn op een band opneemt en deze band ver traagd afdraait, zouden duidelijk menselijke woorden te onderken nen zijn die het dier heeft ge leerd. Zelfs kunnen dolfijnen een bepaald accent overnemen. Indien de Britse regering inderdaad het overleg met de E.E.G.-staten over enkele der voorlopige overeenkomsten zou wil len heropenen, zou dit een ingrijpende wijziging betekenen van het krachtige standpunt dat Macmillan c.s. in het begin van deze week hebben ingenomen tegenover de veelheid van eisen en kri tiek, die door bepaalde Gemenebestlan den werden gesteld respectievelijk ge uit. Waarnemers in Londen meenden dat Macmillan van plan was in zijn rede voering van vandaag alle twistpun ten te vermijden in tegenstelling tot verleden maandag, toen hij een toespraak hield die aanleiding gaf tot felle kritiek. De Canadese premier, John Diefenbaker, die de hevigste aanval op het Britse plan had gelanceerd, zou nog steeds zoeken naar een nieuw motief om kri tiek te leveren op de plannen van En geland. Tydens het weekeinde werden de bespre kingen der commissies voortgezet. Tot dusver zyn de Afrikaanse landen by hun weigering zich met de E.E.G. te asso. eieren gebleven. Enkele delegaties gaven echter te kennen dat zij ruggespraak met hun regeringen wilden plegen over de kwestie. Het hoofdbestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft zaterdagmiddag besloten de partij te adviseren met een lijstaanvoerder voor het gehele land uit te komen, zo wordt namens het bestuur mee gedeeld. De minister van binnenland se zaken, mr. E. II. Toxopeus, zal worden verzocht als zodanig te wil len optreden, als de algemene verga dering daarmee akkoord gaat. De heer Toxopeus heeft zich inmiddels bereid verklaard het op hem gedane beroep als lijstaanvoerder op te tre den te aanvaarden. Wat de partij organisatie aangaat, is besloten de algemene vergadering voor te stellen voor het vervolg de functies van voorzitter en ondervoorzitter van het hoofdbestuur onverenigbaar te ver klaren met het voorzitterschap van een der Kamerfracties. Het reglementair vastleggen van deze nieuwe opzet zal uiteraard enige tijd vorderen. Het hoofdbestuur acht het echter gewenst, dat de onverenig baarheid in feite zo spoedig moge lijk ingaat. Pagina 2 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren. W. Leertouwer en O. A. de Kok. 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, 1 8.00 per kw.Ir. per post /8,25 per kw. .Losse nummers 15 cent. 0 Bureaus: Vlisslngen Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv 3647/3643»; Middelburg: Markt 61 tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel 6140 (b.g.k'. red. 7853, adv 5213), Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: tel. 2116; Ziertkzee red. tel 2425 adm. tel 2094 0 Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv f 4— Ineez. med. 3 tarief. Kleine adv (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. f 1.25) Brieven bur. v-n dit Mad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Maandag 17 sept. 1962 205e jaargang - no. 219 ZELDEN nog heeft het Zeeuw se fruitsprookje de glans en de bijval verkregen, die het zater dagmiddag en -avond verwierf, toen het Zeeuwse fruitcorso 1962 voor een tienduizendkop- pig publiek in grootse opmaak door de straten van Goes trok. Alle factoren hebben dan ook gunstig gewerkt om dit fruit corso met zijn twaalf aantrek kelijk en artistiek versierde praalwagens tot één van de mooiste in de serie van zeven corso's te maken. Wat de deel nemers dit jaar hebben bereikt met hun beperkte keus van fruit, had de bewondering van de talloze toeschouwers, die ve le rijen dik stonden opgesteld langs het vijf kilometer lange parkoers in Goes-Oost. Het beste bewys voor het hoge peil van het fruitcorso vormt ue waardering van de jury. De da mes en heren van deze „beoorde lingscommissie" vonden het corso zó goed, dat zij niet aan het toe kennen van derde prijzen toekwa men! Het waren louter eerste en tweede prijzen, die de twaalf cor sodeelnemers ten deel vielen. Daaronder waren dan niet min der dan zeven eerste prijzen, een record voor het Zeeuwse fruit corso. De belangrijkste politieke tegenstander van Ben Bella, Moham med Boudiaf, heeft gisteren verklaard dat hij zijn kandidatuur voor de donderdag te houden Algerijnse verkiezingen niet wil aanvaar den omdat Ben Bella het eerste Algerijnse parlement heeft „gepre fabriceerd". Boudiaf, de vice-premier van de verleden maand door Ben Bella terzijde geschoven voorlopige regering, kondigde in Parijs aan dat hij zichzelf niet kandidaat wilde stellen. BELKACEM KR1M ZOU ZICH OOK TERUGTREKKEN Hij wees erop (lat hy op 20 augustus, nadat de eerste kandidatenlyst voor de verkiezing van de grondwetgevende ver gadering was opgesteld, had verklaard dat hij niets met de keuze der kandida ten te maken had gehad. Op 25 augus tus trad Boudiaf al als lid van het poli tieke bureau. Ondanks zijn voortdurende verzet tegen Ben Bella werd Boudiaf gehandhaafd op de gewijzigde kandidatenlijst, die vorige week werd gepubliceerd. Boudiaf liet doorschemeren dat vice-pre- mier Belkacem Krim, eveneens een te genstander van Ben Bella, wellicht ook zou weigeren zijn kandidatuur te aan- vaardem Ben Bella heeft tot dusver niet gerea geerd op de stap van Boudiaf. Troepen terug De ongeveer 200 militairen van het Algerijnse nationale volksleger, die vorige week woensdag onverwachts de stad Bougie, op 190 km ten oos- Prof. J. Zijlstra zal zich niet meer voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer beschikbaar stel len. Dit heeft hij in een uitvoerige brief, kort voor zijn vertrek naar Washington, waar hij de bespre kingen van het Internationaal Mo netaire Fonds bijwoont, aan de voorzitter van de Anti-Revolutio naire Partij, dr. W. P. Berghuis, medegedeeld. In dit schryven zegt prof. Zijlstra dat nij naar zijn vaste over tuiging voor dit lid maatschap niet ge schikt is en dat hij de Anti-Revolutio- nairc Partij daar mee niet zou dienen. Met nadruk stelt prof. Zijlstra, on alle lcgendevormin; te voorkomen, da zijn besluit niets te maken heeft met persoonlijke of za- en in de party. Naai beslissing van prof Zijlstra zal het centraal comité van An ti-Revolutionaire Kiesverenigingen aan do partijorganen voorstellen om in 1963 met verschillende lijstaanvoerders by de Tweede-Kamerverkiezingen uit te komen. Niet minder dan zeven van de twaalf aan het fruitcorso te Goes deelnemende praalwagens legden beslag op een eerste prijs. Een van ueze eerste prijswinnaars ivas ,jEen sprookje uit Duizend en Één Nacht" van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde afdeling Goes. (Foto P.Z.C.) ten van Algiers, waren binnengetrok ken, hebben deze plaats gisteren ont ruimd. Dit was het resultaat van overleg tus sen de bevelhebber van de troepen in het derde district, kolonel Mouhaud Ou El Hadj, en het politieke bureau van Ben Bella. Zoals bekend stond het derde district, te zamen met 't vierde district, tot voor kort tegenover Ben Bella. Uit het feit dat de militairen van het volksleger zich uit Bougie hebben te ruggetrokken, leiden waarnemers een nieuw bewijs af van Ben Bella's gezag over dit leger. SOEKARNO RATIFICEERDE AKKOORD OVER NIEUW-GUINEA De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr- Soebandrio heeft in Djakarta verklaard, dat president Soe- karno het Nederlands-Indonesische ver drag inzake Nieuw-Guinea reeds heeft geratificeerd- Voor de derde maal in 24 uur had Soe bandrio zaterdag een bespreking met president Soekarno. De minister zei hierover dat men besproken had aan welke eisen de V.N.-bestuurder voor Nieuw-Guinea zou moeten voldoen. Soebandrio zal het door Soekarno ge tekende akkoord mee naar New York brengen, als deze kwestie in de V N. ter sprake komt. In een door de Amerikaanse mi nister van justitie, Robert Kenne dy, ondertekende bekendmaking, is zaterdagavond te Washington be kendgemaakt dat twee Sowjet- Russïsche ambtenaren van de V.N. in de V.S. voor de Sowjet-Unie hebben gespioneerd. De betrokkenen zijn de 31-jarige Joeri Misjoekow en de 38-jnrige Joeri Zaitsew. Beiden zyn in de afgelopen zomer uit Amerika vertrokken. Zaitsew was werkzaam op de afdeling voor politieke en veiligheidszaken van de V.N., terwijl Misjoekow als vertaler was ingeschakeld bij de V.N.-dienst voor het verslaan van conferenties. In Kennedy's bekendmaking wordt gezegd dat de jeugdige republikeinse jurist Richard Flink, die door zijn partij kandidaat is gesteld voor een functie in het bestuursapparaat van de staat New York, een groot aan- Twee maal binnen enkele weken is het Zwitserse dorpje Produit in het kanton Wallis aoor een grote brand getroffen. Vrijwel alle hui zen zijn door het vuur verwoest. Van de 250 inwoners zijn er HO dakloos geworden. De brand ont stond in een nabijgelegen oliever- werkende industrie waar zich een ontploffing voordeed. Het Zuidafrikaanse genootschap van art- n en tandartsen heeft zich uitgesproken >or het toelaten van artsen ui' West-Duits- land, Oostenrijk, België. Frankrijk en Zwit serland. Tot dusver mogen alleen artsen uit Nederland. Engeland en enige landen van het Britse gemenebest in Zuid-Afrika praktijk uitoefenen. Uit de ITS. gewezen Probeerden jurist om te kopen deel heeft gehad bij het aan het dag licht brengen van de praktijken van de twee spionerende Russische V.N.- ambtenaren. Inlichtingen De twee Russen hadden Flink een bij drage van drieduizend dollar ter be strijding van de kosten van zijn ver kiezingscampagne aangeboden, wanneer hij hen inlichtingen wilde verschaffen over zaken betreffenae de inwendige dienst van Amerikaanse regeringsorga nisaties en persoonlijke gegevens aan gaande invloedrijke leden van de re publikeinse partij. De Russen hadden Flink ook, in rail voor de aangeboden financiële steun, gevraagd om, wanneer hii gekozen zou zijn, in toespraken een voor de Sowjet- Unie gunstige politiek aan te bevelen. RUITEN EN SPIEGELS SPRONGEN Nog geen melding van slachtoffers In de Italiaanse provincie Toscane heeft zich gisteren een blijkbaar krachtige aardbeving voorge daan, waardoor gebouwen wer den beschadigd, ruiten braken en duizenden geschrokken Ita lianen de straat oprenden. Tot dusver is nog geen melding van slachtoffers gemaakt. De aardbeving werd geregistreerd op de seismografische instituten te Flo rence, Siena en Prato. De lezing op de schaal van Mcrcalli was tussen de zes en zeven punten. Een aardbe ving die met tussen de zes en zeven punten wordt geregistreerd, wordt als zeer kruchtig beschouwd. Chianti zou om ongeveer 16.00 uur bij zonder ernstig door de aardbeving zijn getroffen. Terwijl ruiten, spie gels en andere breekbare voorwerpen uit elkaar sprongen en op de grond vielen, renden angstige mensen uit him huizen. Stroom viel uit Prato zou om ongeveer 15.3(^ uur door een aardschok zijn getroffen. De stroom viel uit tengevolge van de aardbeving. Het seismografisch in stituut te Siena berichtte dat de be ving ongeveer 10 seconden had ge duurd en verklaarde dat het epicen trum nabij Chianti, ten zuiden van Florence was gelegen- In het zuiden van Italië, dat door aardbevingen werd getroffen, zijn nog noodmaatregelen van kracht. Vele mensen z.ijn gehuisvest in tentenkampen, terwijl voedings middelen moeten worden aangevoerd uit Napels, Rome en andere Italiaan se steden. Amsterdam heeft zich l>ij het bureau voor internationale tentoonstellingen in Parijs kandidaat gesteld voor de orga nisatie van een wereldtentoonstelling. Een jaar is in de aanvraag niet ge noemd, maar de mogelijkheid is niet uit gesloten dat güprobeerd zal worden toestemming te krijgen de wereldten toonstelling in 1967 te organiseren. Aan vankelijk zou in 1967 een wereldtentoon stelling worden gehouden in Moskon, doch Rusland heeft de vergunning te ruggegeven. De aanvrage van Amsterdam is reeds enige tijd oud. Er is de laatste maanden weinig meer van vernomen, omdat het bureau in Parys zich bezighoudt met de problemen rond de wereldtentoonstel ling, welke New York organiseert in 1964. Deze tentoonstelling is niet er kend, hetgeen tot gevolg heeft dat de diverse landen niet met een nationale inzending aan de expositie mogen deel nemen. Amsterdam wil een erkende we reldtentoonstelling. Journalisten op Cuba vrij De drie Britten die een week geleden op Cuba gearresteerd werden, zijn za terdag met een vliegtuig van de K.LJM. op Jamaica aangekomen. Het zijn John Bland, een correspondent van Reuter, John Barne van de hoofdredactie van het weekblad „Newsweek" en Nicolas Lacey, een achttienjarige schooljongen, die op Cuba kwam tijdens een lifttocht door Noord- en Midden-Amerika. Van alle kanten stroomden zaterdag bezoekers de stad binnen: per auto, per bus en per trein. Deze duizenden belangstellenden hebben mede dank zij het bijzonder fraaie weer met vol le teugen genoten van het voorbij trekken van de unieke fruitstoet. Daar waren dan ook juweeltjes van vakmanschap onder; stuk voor stuk een streling voor het oog. Ondanks het feit, dat de corsodeelnemers slechts in beperkte mate de beschik king hadden over hard fruit ver schillende appel- en peersoorten, die men andere jaren veelvuldig pleegt te gebruiken, zijn nu nog niet aan de markt waren de meesten zelfs tot een betere prestatie gekomen dan de vorige jaren. Een veelvuldig ge bruik was gemaakt van bessen, bra men, noten, rozebottels enz., die voor al de „fijne werkjes" op de praalwa gens tot hun recht lieten komen. Als een lint Als een fleurig lint kronkelde zich de stoet van reclame- en praalwagens tussen de drie en vijf uur door de straten van Goes-Oost. Meer dan tien muziekgezelschappen stonden borg voor een passende muzikale omlijs ting, zodat het geheel sfeer en stem ming bracht in de anders zo stille straten van dit Kunstzinnig De fruitwagens wedijverden in schoonheid met elkaar, maar toch was het ook aan het duizendkop pig publiek duidelijk, dat er goe de en uitmuntende wagens op de weg waren gebracht. Een kunst zinnig produkt van versierkunst was ongetwijfeld „Picasso" van de rooms-katholieke jonge boeren en van de tuinbouwbond van de N.C.B. Een wagen, zó fraai van compositie en afwerking, dat Pi casso er bepaald niet beschaamd over zou zijn geweest. Niet minder mooi ook waren Rinus Tilroe's na een jaar afwezigheid weer present „Neptunes op jacht" en „lm Weiszen Rössel" van de ge meente Westenschouwen. Een op merkelijk staaltje van vakmanschap was hier geleverd door een verant woord gebruik van noten en rozebot tels. Met de wagen „Picasso" dongen deze beide praalwagens naar de hoog ste eer. Met een klein verschil „fi nishten" de R.K.J.B. als eerste, vóór Tilroe en vóór Westenschouwen, maar de taak om na afloop van het corso de prijzen uit te reiken op de Grote Markt. De harmonie SR.V. uit Rotterdam kort te de tijd met een fraaie muzikale show op de Markt. De tweede rond gang van het fruitcorso bracht 's avonds weer vele duizenden langs de route, die de toen sprookjesachtig verlichte fruitstoet gadesloegen. Een klaterend vuurwerk sloot dé feeste lijkheden rond de Zeeuwse fruitweek (1962) in Goes af. ...is het 150 jaar geleden, dat op de Plaats te Den Haag ingevolge gerechtelijk vonnis een jongeman wegens doodslag werd onthoofd. De terechtstelling trok veel be langstelling, omdat voor de eerste maal een guillotine werd gebruikt. Deze wijze van executie is in Den Haag daarna nog eenmaal toege past. 0 In alle Madrileense kranten is dezer da gen een bericht gepubliceerd, volgens het welk Spanje als gevolg van de stakingsacties in het Asturische kolenoekken 2 miljard pe seta's (ongeveer 12,3 mi'joen gulden) schade heeft geleden. De stakers zouden 305 miljoen peseta (omstreeks 1.875.000 gulden) aan in- hebben gederfd. Mont Blanc-tunnel officieel geopend De premiers van Italië en Frankrijk, Fanfani en Pompidou, hebben zaterdag de Mont Blanc-tunnel. 's werelds lang ste verkeerstunnel officieel geopend. De beide staatslieden, die mijnwerkers- helmen droegen en gele regenjassen, re den op een lorrie door de tunnel en wuifden naar de Franse en Italiaanse werklieden, die nog bezig zijn in de nog niet afgewerkte tunnel. Tevoren hadden Fanfani en Pompidou de opening van de tunnel, die een recht streekse verbinding tussen Frankrijk en Italië vormt, gevierd met een champag ne-receptie in Cliamonix. Fanfani zei, dat de bouw van de tunnel een bewijs was van praktische samen werking tussen het Franse en het Ita liaanse volk- „Ik hoop, dat deze tunnel voor alle volken van de E.E.G. en de hele wereld een weg van vooruitgang, vrede, gerechtigheid, veiligheid en vrij heid zal worden", aldus de Italiaanse premier. Ticee van de vijftigduizend be schut tegen de felle zon door een Eapieren steek die zich niets eten ontgaan van het fruitcorso... (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1