WEINIG VOORTGANG BIJ OVERLEG TUSSEN GEMENEBESTLEIDERS Russische wacht weer per autobus afgelost GOEDE KANSEN VOOR ZEEUWSE PAARDEN OP BOSSCHE „NATIONALE" Pakistaans plan voor „vergrote" E.E.G. N.A.V.O. krijgt meer Polaris-onderzeeërs Vandaag... O.A.S 'ers in België gepakt Belgische boeren demonstreerden in Kortrijk Benadering Fruilcorso Moeilijkheden Gerechtvaardigde hoop om opnieuw kampioenschappen te bereiken 205e jaargang - no. 218 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P van -Je Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; fr. per post 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: VlispingenWalstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51 tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: tel. 2116; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel 2094 Adv.pr.' 27 ct per mm. Min. per adv. 4— Ingez. med. 3 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1.25). „Brieven bur. v«n dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 15 sept. 1962 OESTERPROEF OP ALLE FRONTEN Pagina 2 MACMILLAN ACTIEF, MAAR.... De Gemenebestconferentie in Londen over een mogelijke toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap maakt tot dusver nog zeer weinig voortgang. Hoewel de Britse premier Mac- millan gisteren de gehele dag heeft geprobeerd zijn ambtgenoten van het Gemenebest voor de Britse toetreding te winnen, hebben de Gemenebestleiders er geen blijk van gegeven, dat zij de opvatting van Macmillan zijn gaan delen. De president van Pakistan, Ajoeb Khan, lanceerde gisteren informeel een voorstel, dat hij ter kennis van verschillende van zijn ambtgenoten heeft gebracht. Het voorstel van Ajoeb Khan hield in een topconferentie te beleggen van leiders van de E.E.G. en het Britse Gemenebest. Het voorstel, dat de Pakistaanse president tijdens een gesprek met Macmillan te berde bracht zou voorts voorzien in een vergroting van de omvang van de E.E.G. door toelating van andere landen. Naar ver luidt heeft het plan van Ajoeb Khan tot dusver echter weinig steun gekregen. Op een lunch van de buitenlandse pers- vereniging; in Londen verklaarde Ajoeb Khan gisteren, dat hij vandaag naar Pa rijs zou vliegen om het plan aan zijn Franse ambtgenoot de Gaulle voor te leggen. Ten aanzien van zijn plan ver- I klaarde hij: „Zou het niet beter zijn ge- bruik te maken van de gelegenheid om de reikwijdte van de F..E G. te vergro ten? Niet noodzakelijkerwijze de politie- i ke omvang, maar zeker de economische reikwijdte". 1 De president meende, dat de wereld er niet mee gebaat zou zijn indien het slechts in Europa goed zou gaan. Indien andere landen economische moeilijkhe den ten gevolge van de huidige plannen zouden ondervindon „zou het heel goed mogelijk zijn, dat de westelijke gemeen- schap met nog grotere tegenstand dan I de huidige zou worden geconfronteerd", aldus Ajoeb Khan. Hij verklaarde voorts te hopen, dat de Gaulle bereid zou zijn over zijn plan na te denken. Politieke doelstellingen Waarnemers in Londen wezen er gis teravond echter op, dat in het plan van de Pakistaanse president weinig rekening is gehouden met de politie ke doelstellingen van de E.E.G. De I E.E.G. heeft zich tot dusver verzet tegen uitbreiding van het marktge bied buiten Europa, omdat dat in strijd zou zijn met de politieke doel stellingen. Volgens waarnemers meenden enkele leiders der Gemenebestlandcn onder wie de Canadese premier, John Diefen- baker toen zij zich maandag naar de opening van de conferentie begaven dat zij MacMillan door hun gezamenlijk ver zet tegen de Britse toetreding tegen de E.E.G. de baas zouden kunnen worden. Zij dachten dat zjj Macmillan konden dwingen concessies te doen en werden teleurgesteld, aldus de waarnemers. omdat dit het hem gemakkelijker zou maken het lidmaatschap aan het Britse volk te „verkopen". Hrj hoopte het meest op bijval van de Australische pre mier, Robert Gordon Menzies, die tot dusver echter niet had laten blijken dat hij de voorwaarden voor de Britse toe treding tot de E.E.G. goedkeurde. De premiers der Gemenebestlan- den willen dat Macmillan de E.E.G. zal vragen opnieuw over enkele punten te onderhandelen, bovendien wensen zij een tweede conferentie van Gemenebestlei ders, die in het voorjaar, na de be ëindiging van het overleg zal moe ten worden gehouden. Hoop op bijval De Britse premier zou toch nog hopen enige steun voor zijn plannen te krijgen van de leiders der Gemenebestlanden Na enkele buien koeler (Van onze weerkundige medewerker) Een hogedrukcentrum is de laat ste 48 uur zeer snel van Ierland via Nederland naar West-Rusland getrokken. Het bracht een tijdelij ke verbetering met droog en vrij zonnig weer. Hiervan profitéren wij ook vandaag nog, wanneer een meer zuidelijke wind iets warmere lucht aanvoert. Uit het westen nadert echter weer al een storingsfront, dat ons tij dens het weekeinde, met hier en daar een bui, zal passeren. Ach ter dit front ruimt de wind naar west tot noordwest en wordt er weer iets koelere lucht aange voerd, zodat de temperatuur zón dag een paar graden lager blijft. Het algemene weerbeeld wijst er op dat er van warm nazomerweer ook de komende dagen nog geen sprake zal zijn. Een groot verschil met verleden jaar, toen september we! een zomers karakter had en het kwik op zaterdag 16 septem ber nog tot 27 graden steeg. Een fragment van de monumentale wvaardenshowzoals die telkenjare in Den Bosch wordt gehouden en waar de Nederlandse paardenfokkerij het puik van zijn stallen pleegt te laten opdra ven. (Foto P.7j,G.) is het 25 jaar geleden dat de Nederlandse romanschrijver Her man J. Robbers, mede-oprichter van de Vereniging van Letterkun digen, te Amsterdam overleed. MORGEN is het 100 jaar geleden, dat de beroemde Franse schrijver Victor Hugo zijn sociale roman „Les Misérables" publiceei-de, het epos van de galeiboef Jean Val- jean, welk boek heeft bijgedragen tot verzachting van de Franse strafwetpleging. Tornado mengt zich in „mixeroorlog" Tornado N.V. Ie Dordrecht heeft in na volging van Philips' gloeilampenfabrie ken N.V. tc Eindhoven tijdelijk de prijs van de door haar geïmporteerde en door de Franse fabriek Moulinex vervaardig de mixers verlaagd van 42,50 tot 27,50. Zoals bekend is, ging Philips hiertoe over als antwoord op een actie van Albert Heyn, waarbij met grote kor tingen mixers werden aangeboden. Met nadruk werd door Tcnado verklaard, dat men van de actie van Albert Heyn weinig of geen last heeft en dat de prijsverlaging uitsluitend een antwoord is op de prijsverlaging die Philips heeft doorgevoerd. Als gevolg van de prijs verlaging zullen de winkeliers minder winst maken en procentueel en doordat het bedrag lager is, terwijl Tornado geen winst meer zal boeken. Aanzienlijk handelstekort E.E.G.-landen De zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap hebben in do eer ste helft van dit jaar een aanzienlijk handelstekort geboekt, zo staat in het rapport van de economische commissie van de Verenigde Naties voor Europa. Eind mei bedroeg liet tekort 832 mil- j/en. Een jaar geleden was er op die da tum ecu tekort van 192 miljoen dollar. STUDENTENREL IN CALCUTTA Tijdens ongeregeldheden in Calcutta is zeker een dozijn tram wagens door demonstrerende studenten in brand gestoken. De oorzaak van de rel was het feit, dat de studenten zich niet kon den verenigen met het hardhandig optreden van de politie tegen studenten, die met een derde klassekaartje in de eerste klas van de trein reisden.... De politie bracht zelfs traangaskanonnen in het geweer tijdens de strijd. Amerikaanse toezegging WESTBERL1JNERS HIELDEN ZICH RUSTIG „Ultimatum" liep vandaag af De aflossing van dc Sowjetrussi- sche wacht bij liet oorlogsgedenk teken in de Britse sector van Ber lijn is gisteren voor het eerst se dert ongeveer drie weken weer per autobus geschied. Tegen half één passeerde de Russische bus de grenspost bij de Sandkrugbrug. De Britten gaven de bus geen es corte mee naar liet gedenkteken. De Westberlijnse politie sloot de rui 800 meter lange weg naar het monu ment voor al het andere verkeer af. Binnen het half uur was de Sowjet-au- tobus weer terug in Oost-Berlijn. Bij de brug stonden ongeveer 200 mensen en bij het gedenkteken honderd mensen zwijgend tc kijken. Van westelijke zijde werd later gezegd dat de Russen zich in dit geval „erg prettig" hadden gedragen door reeds gisteren weer van een bus gebruik te maken terwijl hun verzocht was dit met ingang van vandaag te doen. Het weste lijke verzoek om geen pantserwagens meer te gebruiken was tweemaal her haald. Niet nodig In een verklaring werd gezegd dat, sedert de Russen de doorlaatpost Sandkrugbrug voor de aflossing van de wacht by net gedenkteken gebrui ken, duidelijk gebleken was dat het gebruik van pantserauto's, waarvoor volgens de Westberiynse verkeersre gelingen een escorte vereist is, niet nodig was. Zoals bekend werd de Russische wacht met pantserauto's afgelost sedert 21 augustus j.l., nadat ae bus, die tevoren daarvoor gebruikt werd, door Westber- lijners met stenen was bekogeld uit pro test tegen het doodschieten door Oost- berlijnse grenswachten van een 18-jari- ~e Oostberlijner die over de muur naar Vest-Berlijn trachtte te vluchten. Na de aflossing van de wacht op don derdag had een Britse officier de com manderende Russische officier een ver klaring voorgelezen waarvan de inhond niet bekend werd gemaakt. Men nam echter aan dat de Russen een termijn gesteld was om weer van een autobus gebruik te gaan maken. In België zijn gisteren zes personen ge arresteerd, die ervan worden verdacht tot de O.A.S. het Franse geheime le ger te behoren. Do arerstaties vonden plaats in Brussel en bp Spa. Over de na tionaliteit van de aangehoudenen zijn geen mededelingen verstrekt. Aangeno men wordt dat zij Franse onderdanen zijn. Men veronderstelde, dat ook kolonel Ar- goud, een van de belangrijke leiders van de O.A.S.tot de gearresteerden behoor de. Dit is echter tegengesproken. De Belgische minister van justitie. Vermeij- len, heeft inmiddels meegedeeld, dat er geen mededelingen over de arrestaties zullen worden gedaan tijdens het onder zoek, Hij drong aan op voorzichtigheid bij het publiceren van namen. De Belgische landbouwers hebben donderdag opnieuw gedemon streerd tegen de „schandelijke uitbuiting en sociale achteruit- stelling" van de boerenstand door de Belgische regering. Ditmaal waren het de boeren uit Zuid- West-Vlaanderen, die met een Ideine duizend tractors een spectaculaire en luidruchtige intocht hielden Kortrijk. Twee uur lang trokken de landbouwers met hun werktuigen door de Kort- rijkse straten .met opschriften als „De boeren melken de koeien, Heger (de minister van landbouw) de boeren". De optocht legde het verkeer volkomen lam. Het kwam verscheidene keren tot een handgemeen met de politie, ondermeer toen de demonstranten een auto wilden omgooien, die tracht te zich een weg door de opstoppingen te banen. Een betoger werd naar het ziekenhuis overgebracht. Minister herhaalt beloften van Kennedy Het Westduitse ministerie van de fensie heeft gisteren verklaard, dat de Verenigde Staten nog meer met Polarisraketten uitgeruste onder zeeboten ter beschikking van de N.A.V.O. zullen stellen. Dit was verklaard door de Amerikaanse plaatsvervangend minister van de fensie, Roswell Gilpatric, tijdens besprekingen die hij in Bonn met minister Strauss voerde. Tijdens de N.A.V.O.-conferentie, die in het afgelopen voorjaar in Athene werd gehouden, hadden de Verenig de Staten reeds de beschikbaarstel ling van zes van deze „Polaris-onder zeeërs" toegezegd. Minister Gilpatric gaf nogmaals uiting aan de vastbeslotenheid der Verenigde Staten om, in geval van een aanval op het N.A.V.O-gebied, alle krachten in te zetten die voor de verdediging van het gebied der verdragsorganisatie in zijn totaliteit noodzakelijk zijn. Ook herhaal de hij de verzekering van president Ken nedy omtrent de vastberadenheid der Verenigde Staten om hun verplichtingen en verantwoordelijkheden jegens de N.A.V.O. ten volle na te komen. Atoomstrijdkrachten Beide ministers waren het eens over de noodzaak het erheen te leiden dat de ge- i meenschappelijke doeleinden van de N.A.V.O zullen worden verwezenlijkt. Verbetering van het defensief vermogen zal de afschrikking tegenover agressie verhogen. De aanwezigheid van sterke en goed uitgeruste atoomstrijdkrachten in Europa is daarvoor noodzakelijk. Westduitse chefs van politie in arrest Drie Westduitse kapiteins van politie en een vroegere S.D.-functionaris zijn gearresteerd op aanklacht geholpen te hebben 20.000 mensen te verdelgen in het getto van Pinsk in Beylo-Rusland in 1942, zo heeft het bureau van de openbare aanklager in Frankfort be kendgemaakt- De drie politiemannen, allen in actieve dienst ten tijde van hun arrestatie, zijn Josef Kuhr, 46 jaar, Heinrich Plantius, 47, beiden uit Frankfort en Rudolf Ee- ker, 48, uit Hamburg. Alle drie hebben deel uitgemaakt van politiebataljon 306, dat zich tijdens de oorlog specialiseerde in executies in Rusland. De vroegere S.D.-er is Adolf Petsch, 57 jaar. Hij werd in zijn woonplaats Due- desheim gearresteerd. Hij werkte niet meer. Volgens het bureau van de aan klager heeft Petsch, een vroegere S.D- man, bekend zelf 6000 a 7000 Sowjet- burgers te hebben doodgeschoten in de talrijke executies waaraan hij heeft deelgenomen. AMMMWIMMMMVIIVIA MODERNE ROBINSON CRUSOË BETREKT ONBEWOOND EILAND De verslaggever Georges de Caune van de Franse radio-televisie zal een jaar lang als een moderne Robinson Crusoë op een verlaten eiland in de Stille Oceaan leven. Een dezer dagen begint hij zijn vrijwillige een zaamheid op „het eiland der klinkers", Eiao, behorend tot de Markie zen-eilanden die deel uitmaken van Polynesië. Eiao is een oude vulkaan, 420 meter hoog met een oppervlakte van vijftig vierkante meter. Tot 1880 diende het als strafgevangenis. Thans grazen er alleen uitgemergelde schapen, die nog enig voedsel in de rotsachtige bodem trachten te vinden. De Caune heeft rivierzand meegebracht waarin hij graan wil planten dat bestand is tegen droogte. Hq heeft echter als voorzorgsmaatregeu blikjes met voedsel meegenomen. Hij is verder uitgerust met materiaal om te vissen, geneesmiddelen, ge reedschap om een hui3 tc bouwen, boeken, papier en 'n radiozender. Via deze zender zal hy elke avond radiopraatjes van vijf minuten verzorgen om zijn indrukken weer te geven. Hij heeft afgezien van een radio ontvangtoestel omdat hij geen contact meer wil hebben met de bui tenwereld. De Caune heeft één metgezel: een herdershond uit de Pyreneeën. ftantlijn Uit de pas gepubliceerde winterpro- gramma's van de omroepverenigin gen is duidelijk geworden, dat de dis cussies van de laatste maanden over Hilversum en Bussum enerzijds en ove rig Nederland anderzijds niet helemaal zonder vrucht zijn gebleven. Er zijn al thans enige nadrukkelijke vermeldingen in de programma's gekomen van uit zendingen buiten het centrum van ons land. Dat is verheugend. Toch kunnen we niet nalaten er op te wijzen, dat het niet uitsluitend gaat om meer uitzen dingen in of over een bepaalde streek, maar vooral om de benadering van het onderwerp. En daaraan vooral schort het tot dusver nogal eens: de benade ring is dan te sterk beïnvloed door de eigen randstad-opvattingen van de ra dio- of t.v.-mensen. In dat geval heeft de uitzending iets weg van een rondleiding door een rariteitenkabinet „kijk die Friezen, die Zeeuwen, die Limburgers" terwql het een poging zou behoren te zijn om het leven en werken in de buitengewesten te verstaan. Laten we hopen dat óók dit aspect in de toe komst zal veranderen. Het is maar een simpel zinnetje: „Van daag trekt het fruitcorso door Goes". Maar ingewijden weten welk een enorme arbeid er achter schuilgaat. Dit corso immers vergt vele maanden van intensieve voorbereidingen, vraagt een behoedzaam samenspel van de vele be trokkenen en eist vooral een groot doorzettingsvermogen. In Goes weet men dat op te bren gen! Om eerlijk te zgn: men heeft er wel eens een zwaar hoofd in, in het wel slagen van de fruit- week, vooral wanneer men weer aan het begin van het werk staat. Maar toch lukt het iedere keer weer opnieuw en aldus is er in de loop van de jaren een evenement opgebouwd, dat voor Goes in het bijzonder, maar daarnaast voor Zeeland als geheel van grote be tekenis is. Duizenden en nog eens dui zenden worden door dit corso naar Goes getrokken en dank zij allerlei acti viteiten is deze gemeente een week lang het middelpunt van veler belangstel ling. Het is een prestatie, die respect af dwingt. Maar zij legt ook verplichtingen op- In de eerste plaats om dit voor stad en streek zo belangrijke evene ment in stand te houden, waartoe een brede medewerking noodzakelpk is. En in de tweede plaats moet er voor wor den gezorgd, dat fruitweek en -corso- zïch steeds vernieuwen, dat nieuwe ele menten er aan worden toegevoegd. Dit corso is voor Zeeland als fruïtprovincie een evenement van de eerste orde en is uitgegroeid tot een gevestigde instel ling. Men zij er zuinig op... Her en der in Nederland heeft men dit jaar moeilijkheden gehad met de raadsverkiezingen. Zo moest in een ge meente een deel van de inwoners op nieuw ter stembus, omdat er een fout was gemaakt bij het stemmen per vol macht; nu is weer bekend geworden dat in Huissen nieuwe verkiezingen noodza kelpk zijn omdat zich eveneens onregel matigheden hebben voorgedaan rond het bij-volmacht-stemmen. Daarnaast heeft men in diverse gemeenten narig heden gehad in de pasgekozen raden: fouten o.a. rond de wethoudersverkie zingen, zodat ook op dit terrein feilen moesten worden hersteld. De reden? Het is onjuist en onmogelijk al deze fouten en foutjes onder één noemer te brengen, maar toch lijkt de veronder stelling niet gewaagd, dat men ze had kunnen vermijden door een minutieuze voorbereiding. Daarbij is nodig dat alle betrokkenen de voorschriften tot op de komma's en punten kennen en er stipt naar handelen. Vermoedelijk heeft het daaraan toch wel eens ontbroken. Met alle narigheid van dien! India stuurt versterkingen naar de grens Het Indiase ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat er versterkingen zijn gezonden naar de Indiase grenspost in Thag La, in het gebied van Tawang aan de Indiase noordoostgrens, waarnaar volgens eer dere berichten Chinese troepen opruk ken. Donderdagavond was gemeld, dat de Chinezen zich op slechts enkele honder den meters van de Indiase post bevon den. De Chinezen zouden zich op Indiaas ■ebïed bevinden. Voorspellingen en verwachtingen... (Van een onzer verslaggevers) VOOR DE DERTIGSTE MAAL lieeft de Nederlandse paardenfok kerij het puik van zijn stalling vrijdag laten opdraven voor de tra ditionele nationale tentoonstelling, die zonder een zweempje chauvi nisme de grootste van West-Europa genoemd kan worden. De brede Veemarkthallen in Den Bosch hebben dit aantrekkelijke spektakel de laatste twee dagen van deze week weer binnen hun muren: meer dan vierhonderd stevige trekpaarden waren op transport gezet om in dertig rubrieken met elkaar te wedijveren naar de hoogste notering, het kampioenschap De Zeeuwse fokkers hebben vrijdag bij de keu ringen hun favorieten ook weer voorgeleid. Verschillende jaren ach tereen zijn zij met een of meer nationale titels naar huis gegaan. Vorig jaar kwam één reserve-kampioenschap op hun naam te staan. Ditmaal hebben de begeleiders in hun i rechtvaardigde hoop op de. nationale smetteioos witte pakken en de eigenaars eer op deze jubileumtentoonstelling van met de knhllende zwepen de topklasse de koninklijke vereniging „Het Neder- van de Zeeuwse hengsten met een gc-llandse Trekpaard" binnen de ringen ge leid. Een voorzichtige voorspelling, ge trokken uit het verloop van de keurin gen van vrijdag kan deze zijn: de Zeeuwse fokkers gooien voor 1962 weer bijzonder hoge ogen naar het kampioen schap van do hengsten. Ook de Zeeuwse merries hebben in hun gelederen zeker gegadigden voor het nationale kampï- oenschaj). Een goede kanshebber bij de hengsten is de formidabele „René van Tonenhof", het zesjarige „troetelkind" van Al. Ser- rarens uit Ossenisse. Twee jaar geleden nationaal reserve-kampioen en vorig jaar de hoogste provinciale titelhouder. Met een la-prijs kwam hij gisteren uit de keuringen te voorschijn. Een belang rijke en niet ongevaarlijke rivaal is de Walcherse „Gambo van de Liter" van W. de Buck en Zn. te Meliskerke: de machtige hengst; die vorig jaar de eer voor Zeeland wist te redden met een reserve-kampioenschap en enkele maan den geleden ook het provinciale kampi oenschap op zijn welluidende naam wist te zetten. Mocht het zoet van de over winning geen van deze Zeeuwse heng sten beschoren zijn dan heeft Zeeland nog altpd een sterke troef in de vijf- ja i-i ge hengst „Favori van Moerkapel- le": een kind" van de coöperatieve H.V. „Samen Sterk" uit Dinteloord in Noord-Brabant, waarin de Zeeuwse fok kerij participeert. Vorig jaar reeds deed deze hengst op de eerste keuringsdag van zich spreken, overigens zonder bij de kampioensaanwijzing voor een titel in aanmerking te komen. KANDIDATEN Bij de merries is iedere voorspelling nog bijzonder gevaarlijk. Zoals reeds gezegd: de Zeeuwse fokkers hebben enkele be langrijke kandidaten naar voren ge bracht, die stuk voor stuk aan elkaar gewaagd zijn. Voornamelijk hebben zij de concurrentie te duchten van de zes jarige „Tosca van Klerkenhof" van P. A. v. d. Oord uit Ammerzoden, de bruin- schimmel, die vorig jaar met een kleine voorsprong in de beoordeling het reser ve-kampioenschap voor de neus van de Zeeuwen wegsnoepte Er werden gisteren op het tentoonstel lingsterrein weer heel wat gissingen ge daan. In een stralende septemberzon zetten de paardenfokkers rondom de ringen en bij de wallen in de Veemarkt- hallen met een gesticuleer, dat er niet im loog, stevige bomen op. Intussen liet de jury baar deskundige blikken over de aangevoerde viervoeters gaan en trok zij liaar eigen conclusies. Vanmorgen valt de beslissing. Dan zal blijken wie voor 1962 de beste paarden in Den (Zie slot pag. 2 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1