NORTON I m Hl# Consumptie steeg in 1962 maar weinig ARGUSOGEN zijn gericht op nieuwe procedure Tweede Kamer CINERAMA, stunt die miljoenen opbrengt Zelfgekroond keizer van Amerika Napoleon negeerde hij Britse vakbonden willen stemming over E.E.G. Idee voor dierenpark in groene gordel ,VV.\e^n° EIS ^ET KLÊM KAMERLEDEN VERWACHTEN ZELF STERKER GREEP OP REGERING Unicum: film gaat zijn tweede jaar in ,Het is een leuke grap" Zenuwen in arm van Red Knowles weer verbonden VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ER IS EENS een keizer geweest, die er geen eigen hofhouding op na hield, die zonder minis ters regeerde en die zijn onderdanen slechts bij hoge uitzondering een minimale belasting op legde. Welk land maak te hij door zo'n zacht zinnige heerschappij ge lukkig? De Verenigde Staten! Want Norton I was van 1855 tot 1880 keizer van Amerika en geen mens, die hem die Waardigheid betwistte! Het is een wonderlijke ge schiedenis, die van deze Norton I, die door geen Norton II werd opgevolgd. Joshua Norton kwam uit Engeland, trok vandaar naar Zuid-Afrika, om ver volgens zo omtrent 1850 de finitief en vol goudzoekers- idealen naar Californië te emigreren. Het lot was hem gunstig, hy verdiende goed en ontwikkelde zich snel tot een van de meest welgestelde kooplui van San Francisco. Maar toen in 1852 vernielde een brand zijn niet verzekerde opslagplaatsen en magazij nen: Joshua was van de ene dag op de andere weer straatai'm. Blauw uniform Een straatarm man, die vervolgens keizer besloot te worden: „Norton I, Emperor of the United States", zo noemde hij zich voortaan en als kei zer van Amerika heeft hij toen op kosten van zijn gewillige onderda nen geleefd, die „ergens" toch wel onder de indruk waren van de reso lute natuurlijkheid, waarmee de won derlijke Norton optrad. Natuurlijk, „geschift" was hij waarschijnlijk was hij dat door zijn tegenslag geworden maar hij was het op een plezierige, originele ma nier. In een blauwe uniform met grote gouden epauletten en met een katoenen paraplu tegen de zon of regen gewapend zo liep hij door de straten van negentiende eeuws „Frisco", op zon- en feestdagen bo vendien nog met een sleepsabel uit gerust. Op zijn schoeisel was wel wat aan te merken: zijn schoenen gaap ten je aan de voorkant met wijdopen mond aan, maar daar was een re den voor, keizer Norton had last van eksterogen en gunde zijn geteis terde tenen op die manier tenminste een beetje lucht en ruimte. Paleis Aldus placht hij dan (wanneer het nodig was, éérder niet!) nu eens de ze dan gene bank binnen te lopen, om daar trots maar vriendelijk de hem toekomende cijns te heffen en te innen: met maximaal tien dollar was hij tevreden en hij gaf daar keu rig een kwitantie met keizerlijke ze gel voor terug. De vrijmetselaars van San Francisco deden hun vrijgevige naam eer aan: zy zorgden, dat Nor ton zorgeloos in het paleis kon wo nen, dat zij voor liem gehuurd had den een bescheiden kamer in Sa cramento Street. Ook in elk ander opzicht kon Nor ton I zorgeloos leven. Zjjn sigaren kocht hij waar hij maar wilde zon der betalen, zijn lijfgoed eveneens en schouwburg noch paardetram heeft ooit een dollarcent aan hem verdiend. Zo nu en dan was er een domoor, die zich zijn verplichtingen jegens de keizer niet bewust was. Zo bijvoor beeld de kapitein van een stoomboot op Sacramento, die de brutaliteit had hem naar zijn kaartje te vragen. Norton beantwoordde dit gebrek aan respect door een blokkade van de Sacramento-rivier af te kondigen, waartoe hij de regeringskotter „Shrubrick" formeel opdracht gaf. Do stoomvaartmaatschappij heeft toen die blokkade nog juist op tijd kunnen verhinderen door Zijne Ma jesteit een levenslang vrijkaartje thuis te bezorgen. Proclamaties ICn zo regeerde Norton I vrolijk en tevreden over zyn onderdanen. Mij vatte zyn hoge ambt ernstig op. De politiek van zjjn dagen had zijn op rechte belangstelling. Geen zitting van het huis van afgevaardigden van Californië werd door hem overge slagen: zwijgend en waardig (want een keizer debatteert niet mee) zat hij op de speciale stoel die men op de eerste rij hoffelijk voor hem had bij geschoven. Thuisgekomen verwerkte hij al wat hij vernomen had in vlotte proclama ties die hij op zijn tijd niet slechts tot zijn stad- en landgenoten richtte, maar ook tot koningin Victoria, zijn „lieve nicht" en ook tot keizer Frans Jozef, zijn „eigen neef". Napoleon m. in die dagen keizer van Frank rijk, negeerde hij echter Norton I beschouwde die ambtgenoot als een usurpator, die niet het minste recht had op zijn troon- San Francisco heeft van zijn keizer gehouden, vijfentwintig jaar lang, en het heeft oprecht getreurd, toen Norton I op die januarimiddag van het jaar 1880 het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Tienduizend burgers defileerden langs de open kist, waarin hij in zijn uniform lag opgebaard: Norton I, Emperor of the United States of America. En toen die tienduizend hem hun laatste respect betuigden, bewees Amerika dat het een wijs land was een land dat zjjn narren wist eren. De 32 vakbonden, verenigd in het Britse congres voor vakorgan" ties T.U.C., hebben gisteren in een manifest algemene verkiezingen geëist over de kwestie van de toe treding van Engeland tot de Euro pese Economische Gemeenschap. Waarnemers te Londen zien de els als kritiek op de verklaring van Labour- leider Hugh Gaitskell, dat Engeland in dien aan zekere voorwaarden wordt vol daan zich moet aansluiten bij de Euro pese zes. De vakbonden menen dat er algemene verkiezingen moeten worden gehouden, welke öe voorwaarden ook mogen zijn. In de tekst van hun manifest wordt on der meer gesteld: „Het is nu duidelijk dat toetreding tot de Euromarkt voor Engeland gewichtige wijzigingen in zijn economische en politieke organisatie zal meebrengen". (Van een onzer verslaggevers) Dr. E. F. Jacobi, directeur van Ar- tis, die dezer dagen naar de V.S. is vertrokken voor een studiereis, speelt met de gedachte van een wildpark „ergens tussen Amster dam en Rotterdam". Meer dan een schetsplan is het niet van dr. Ja cobi, maar als zodanig toch wel een ernstig plan, waarover hij ook diergaarde Blïjdorp in Rotterdam heeft benaderd. Dr. Jacobi gaat uit van de „groene gor del" van de A.N.W.B., het plan om het gebied tussen Rotterdam en Amster dam voor recreatie te ontsluiten en aantrekkelijk te maken en zodoende een bufferstrook van groen in de rand stad aan te brengen. Dit plan van de A-N.W.B. is eveneens nog slechts een schets, doch aan verdere uitwerking wordt gewerkt. Binnen deze groene gordel nu heeft dr. Jacobi zich een wildpark, een groot dierenpark, ge dacht, dat aantrekkelijk zou kunnen zijn voor de recreatiezoekenden en te vens de ruimtelijke problemen, die zowel Artis als Blijdorp hebben, zou kunnen oplossen. Dr- Jacobi heeft zijn schets „een groot wit ei" genoemd, dat nu in de broedmachine zit, maar waarvan nog niet bekend is, wat er precies uit zal komen. Intussen werd ons van de zijde van de directeur van diergaarde Blijdorp, dr. A. C. V. van Bemmel, be vestigd, dat in het schetsplan gedacht wordt aan samenwerking tussen de bei de zoölogische verzamelingen. 9 De Europese commissie voor atoomener gie Euratom heeft een overeenkomst voor 20 jaar met Argentinië getekend voor uitwis seling van gegevens en onderzoekfaciliteiten hulp aan Argentinië oij het verkrijgen i splijtbaar materiaal. Volgens Radio-Moskou heelt overste Wla- dimir Iljoesjin, een zoon van de bekende Russische vliegtuigontwerper, een nieuw we- reldhoogtqrecord gevestigd met een T-431 vliegtuig. Hij bereikte een hoogte van 27.602 meter en een snelheid van 1977 kilometer per Haarlemse bakkers niet hoger dan derde verdieping Op initiatief van de Haarlemse regio nale bakkcrycommissie hebben d< broodbakkers uit Haarlem. Bloemen- daal en Heemstede besloten van maan dag a.s. af voorlopig gedurende drie maanden een andere bediening toe te passen in flatgebouwen van drie meer verdiepingen. Er kwamen zoveel klachten binnen van bezorgers en er deed zich zo'n verloop van personeel voor dat de bakkers- patroons ervan moeten afzien hun be zorgers hoger te laten klimmen dan de derde verdieping. De klanten, die ho ger wonen, moeten naar beneden ko men om brood te kopen. Voor invali den en voor hen, die een advies van de dokter kunnen overleggen, dat zij geen trappen mogen lopen, zullen voorzienin gen worden getroffen. Als de proef slaagt zal de regeling in december de finitief worden. In Johannesburg is een verbod uitgevaar digd voor het houden van bijeenkomsten op de trappen van het stadhuis, een traditionele plaats voor protestvergaderingen. Het ver bod geldt voorlopig voor een jaar. De laatste bijeenkomst werd twee weken geleden gehou den. als protest tegen de arrestatie van een voormalige ondergrondse Afrikaanse leider. Ondanks loons verhogingen De Russische testpiloot Vladimir flyu- shin, die op de voorpagina's van de wes telijke kranten kwam, als zou hij bij een ruimtevlucht gewond zijn geraakt, heeft een nieuw wereldvliegrecord ge vestigd door met een eenmotorig straal vliegtuig van het type T-SJ/1 een hoogte van 21300 km te bereiken met een snel heid van 2100 km/u over 15-20 km. llyushin, die de zoon is van de Russi sche vliegtuipconstructeur van deze m, heeft m I960 'n auto-ongeluk ge- Prijsstijgingen de oorzaak (Door onze economische medewerker) Onlangs hebben wij uit de cij fers van liet Centraai Bureau voor de Statistiek kunnen leren, dat wij gezamenlijk in de eerste vijf maan den van dit jaar maar weinig meer geconsumeerd hebben dan vorig jaar in dezelfde periode. En dat ondanks de loonsverhogingen. Wel is er in de winkels en op andere wijze meer geld uitgegeven dan vorig jaar, doch verschillende prijsstijgingen hebben ervoor gezorgd, dat menigeen er minder op vooruit ging dan hij gehoopt had. Honden wij er dan bovendien nog rekening mee, dat de bevolking regel matig toeneemt, dan is het geen wonder dat er uiteindelijk voor de eerste vyf maanden van dit jaar voor de werke lijke consumptie (die in hoeveelheden) per hoofd der bevolking een stijging van nog geen 1,5 procent uit de bus komt. Onderzoek In opdracht van „De Geïllustreerde Pers" heeft Attwood Statistics door een jp enquêteurs een onderzoek laten Instellen bij 5876 gezinnen; zij hebben daar met 7205 mensen gesproken. Deze groep was zodanig samengesteld, dat zij representatief geacht kan worden voor de gehele bevolking. De uitkomsten voor de groep gelden dus ook voor het Ne derlandse volk. Het is ondoenlijk hoewel de verlei ding er groot is om van de vele on derzochte artikelen te vermelden welk percentage van de bevolking deze arti kelen bezit en koopt. En dit zou nog maar een greepje zyn uit de mand boor devol met cijfers. Wij moeten ons daar om beperken tot een aantal sprekende voorbeelden. aantallen werkelijk aanwezige appara ten kunnen gemakkelijk berekend wor den, niet alleen van de genoemde maar ook van geisers, koelkasten, stofzuigers, elektrische naaimachines, gasfornuizen en wat al niet meer. Het is inderdaad een baaierd van cijfer materiaal. Een apart deel is zelfs ge wijd aan cosmetica en daardoor weten wij dat 7 van alle vrouwen dagelijks wenkbrauwpotloot (dat zijn er 309.000) en 1 dagelijks eye shadow (een ver taling werd niet gegeven) gebruikt. Interesse Vrouwen zijn ook toegankelijker voor pijnstillende middelen. Tegen 38 onzo mannen gebruikt 55 van onze vrouwen deze middelen. Hei is wel eens aardig om over de oorzaak van dit ver schil na te denken. Vrouwen hebben ook meer interesse voor vruchtendrank, li monadesiroop, wijn en likeur, waarte genover mannen meer geporteerd zijn voor bier en sterke drank. Voor de goede orde: dit slaat op het verbruik thuis. Tot slot nog dat 45 van alle gezin nen geen roomboter koopt, 23 geen ontbijtkoek en 87 geen diepvrieskip, dat IS van de mannen en 66 van de vrouwen niet rookt. En wist U voorts dat 10 van de mannen zelf onder goed koopt maar dat voor 85 van de mannen de huisvrouw dit karweitje op knapt? Elke onderneming wil graag weten hoe haai- positie op de markt is, haar eigen aandeel in die markt en het aandeel van haar concurrenten. Om dit aan de weet te komen, moet zij markt verkennen. Grote ondernemingen doen dit regelmatig maar het is vrij kostbaar. Percentages Van de mannen boven de 14 jaar be zit 28 een brommer, 5 een scoo ter, 2 een filmapparaat en 23 een platenspeler. Van de vrouwen bo ven dc 14 jaar heeft slechts 7 een brommer, 1 een scooter, 1 een filmapparaat en 18 een platen speler. Die percentages zullen misschien tegen vallen. Daarom zullen de werkelijke aantallen meer spreken. Het onderzoek vond plaats in het piidden van 1961. Als wij nu vorder weten dat <''r <>P I juni 1961 4.149.000 vrouwen van 15 jaar ouder waren en 4.016.000 mannen 15 jaar en ouder, dan is dus al heel ge makkelijk vast te stellen, dat liet man nelijk gedeelte van de bevolking te za- men circa 1.140.000 brommers bezat en dat het ook circa 88.000 filmapparaten rijk was. Nu een ander voorbeeld. Van alle gezin nen (op 1 jan. 1961 waren er 2.931.000) had 30 oen eigen huis, 10 een bad, en 39 een douche. Voorts bleek, dat van die gezinnen 32 een elektrische koffiemolen had, 9 een elektrische mixer en 15 een infraroodlamp. De (Advertentie) UW JUWELIER/HORLOGER TOONT U GAARNE DE GEHELE INDUS-COLLECTIE (Advertentie) REGIONALE BELANGEN STAAN OP HET SPEL (Van onze Haagse redactie) Hoeders van regionale en locale belangen zullen met argusogen in de gaten houden of de radicaal andere werkwijze waarmede de Tweede Kamer dit najaar gaat experimenteren, niet tot gevolg zal hebben dat het regionale detail uit de aandacht van de Tweede Kamer wordt ver drongen. De nieuwe werkmethode van de Tweede Kamer die nogal gaat lijken op de vergadertechniek van het Amerikaanse congres, de algemene vergadering van de V.N., van de Raad van Europa en op de experimenten welke het Belgische parlement onderneemt wil afrekenen met de breedvoerige schriftelijke gedachtenwisseling tus sen kamer en regering. Het traditionele „voorlopig verslag" van de Tweede Kamer, en de nooit minder gedetailleerde en uitvoerige me morie van antwoord daarop van de regering, verdwijnen in dit kader voor de begrotingshoofdstukken. Daarvoor in de plaats komen openbare vergaderingen van de vaste kamercom missies voor de begrotingshoofdstukken, waarin kamerleden dingen waarover zij anders via liet voorlopig verslag schrif telijk inlichtingen vragen nu in een di rect gesprek met de minister en staats secretarissen zullen kunnen bespreken. De minister mag zich daarbij door zijn deskundige ambtenaren laten bijstaan. Het doel van die procedure is, dat in de ilenaire vergadering van de Tweede Camer over netzelfae begrotingshoofd stuk talloze details kunnen worden overgeslagen, dat in die plenaire verga dering alleen nog de belangrijke poli tieke debatten zullen worden gehouden en dat er ook al door het feit dat er zeker twee vergaderingen van begro tingscommissies tegelijk gehouden kun nen worden, daardoor veel tijd gewon nen zal kunnen worden, staat dringend behoefte. Steeds te laat Telkenjare is de Kamer maanden te laat met de afhandeling van de be groting en alle aanpassery is tot nu toe zonder gevolg gebleven. Slechts een radicale andere werkwijze zal het probleem kunnen oplossen. Die weg wordt nu ingeslagen op advies van de zogenaamde commissie voor de werkwijze van de Kamer, die het inslaan van een buiten Nederland, en vooral in de internationale verte genwoordigende lichamen, meer en meer gebruikelijke weg heeft aan bevolen. De grote vraag is echter wat behalve de voordelen, de eventuele nadelen zul len zijn. Een probleem dringt zich al onmiddellijk op in de vorm van een aantal nog niet te overziene gevolgen voor de berichtgeving over de activitei ten van het parlement en over de on derwerpen die er aan de orde komen. Als er twee begrotingscommissies van de Tweede Kamer tegelijkertijd verga deren zullen zeker op dagen dat de Eerste Kamer ook vergadert de parle mentaire redacties van de dagbladen en persbureaus uitbreiding behoeven. Maar dan nog blijft voorlopig aan ernstige twijfel onderhevig of de concentratie van onderwerpen en van tegengestelde opi nies over die onderwerpen in één debat middag, in één verslag en in één krante editie er niet noodzakelijkerwijze toe zal gaan leiden, dat een groot aantal re gionale en locale details geheel uit de aandacht van Kamer en publiek zal gaan verdwijnen. Toestand nu Op het ogenblik is het zo, dat zulke onderwerpen een gewenste brug, een waterprobleem een weg, een trein met enkele zinnen in een voorlopig verslag kunnen worden aangesneden, dal vervolgens in de memorie van antwoord de minister er nadere inlichtingen over verstrekt en dat als die nog niet bevredigend zijn er vervolgens in het Kamerdebat opnieuw over gesproken kan worden. De schriftelijke gedachtenwisseling blijkt vaak al voldoende. Wat daar in staat ontsnapt niet aan de aan dacht van de regionale dagbladen. In het betrokken deel van het land weet men dan waar men aan toe is. Men kan verder ijveren, mede standers werven, of tevreden gesteld overgaan tot de orde van de df~ Maar zal er bij de nu voor de deur staande geconcentreerde werkwijze v; de Kamer tijd en ruimte voor zijn o zulke details aan de orde te stellen? Zullen de dagbladen fysiek nog in sta zijn de geconcentreerde massa van op merkingen cn mededelingen te verwer ken? En zo niet raakt de invloed van de regionale en locale belanghebbenden op de activiteiten van de centrale over heid dan niet in het gedrang? (Van één onzer verslaggevers) Gisteren vierde Cinerama in Rotterdam feest, want het ont ving de vierhonderdduizendste bezoeker van het filmspektakel „Cinerama Holiday" en het was meteen de dag dat deze film zijn 53ste vertoningsweek inging. Dat is een unicum in de geschie denis van de Nederlandse bio scoopwereld, omdat het nog nooit vertoond is dat een en de zelfde film een jaar achtereen in dezelfde bioscoop liep. Vierhonderdduizend bezoekers is in deze tijd ook een opvallend cijfer. Het betekent een gemiddelde van 550 be zoekers per voorstelling. Dat is de helft van de totale zaalcapaciteit. Cinerama in Rotterdam is een uni cum. In velerlei opzicht. Het is de enige bioscoop in zijn soort in heel Nederland. En tachtig procent van de bezoekers komt van buiten Rot terdam. Ze worden aangebracht met bussen. Reisbureaus tot in Leeuwar den en Maastricht zorgen voor een constante stroom van verbaasden, die gelukzalig de wonderen onder gaan die met geweld op het halfron de doek van tien bij dertig meter worden geprojecteerd en waarbij 64 luidsprekers zorgen voor een ruimte lijk effect, dat nog een extra schepje legt op de illusie dat de toeschouwer als het ware zwemt in een wonder der cinematografie. Met de film als kunst heeft het allemaal niets te maken, maar dat. is ook niet de op zet van dit fïlmcircus. „Vieze beesten De baas van liet spul, de heer Her men Ilmer, heeft indertijd by de A.V-R.O. de stuiptrekkingen van de bonte ainsdagavondtreiu geleid, tut het resultaat zelfs voor het A-V.R.O.- bestuur te bar werd. Hij heeft aan public relations gedaan, wat vrij ver taald wil zeggen dat hy stunts ver zorgde voor industriële ondernemin gen. Voor een fabriek van elektri sche naaimachines in Den Haag or ganiseerde hij een gedresseerde aap uit Londen, die hier te lande naaï- demonstraties zou geven. Het feest is niet doorgegaan, want; de echtge note van de directeur zei „apen zijn vieze beesten". De fabriek ging fail liet en de lieer Ilmer zat in zyn huis in Gouda met een afgesloten tele foon. Cinerama is een stunt, die wél is ge slaagd. „Het duurt geen veertien da gen". zei Rotterdam. Dat was medio 1960. De heer Ilmer woont nu op een landgoed by Breda met brede gazons en eigen paarden. Cinerama was, voordat Hermen Il mer het paleis der wonderen begon, een leeggelopen bioscoop, heel fraai van interieur, maar zonder publiek. Rotterdam is niet erg uitgaanderig. De beroemd-beruchte Amsterdamse heer Den Besten van de maatschap pij Socrates kocht het gebouw en de heer Ilmer trok erin met zijn alleen recht op het cinerama-systeem. Dat had hij verworven toen hy met Hans Kaart als dienst-reclameagent naar Londen was getrokken en daar de bioscoop-in-het-rond had aanschouwd. Van de Amerikaanse bezitters van het systeem kreeg hij de licentie om op de Expo in Brussel te werken. Dat bracht tonnen op. genoeg om in Rot terdam een eigen zaak te beginnen. Hoe de verhouding Den Beste-Ilmer precies is, is een geheimzinnige zaak. Ilmer maakt nu plannen om in Bre da een motel te beginnen annex drive-in bioscoop, annex zwembad, annex tal van andere vermaken. En Cinerama in Rotterdam zit elke avond vol. Leuke tent" „Een leuke tent", zegt publiciteïts- c-hef Leo Verhoon. „De eerste film draaide 26 weken en bracht f 790.000 op bij een bezoekersaantal van 190.000. Dat was nog niet veel. De tweede film „De zeven wereldwon deren" liep 35 weken, trok 248.469 bezoekers en bracht bruto f 1.120.000 op. Onze derde film die nu 52 weken loopt en 400.000 bezoekers getrok ken heeft, leverde tot dusverre f 1.870.000 op. We zijn betere toeristentrekkers dan de V.V.V. Per jaar doen driehonderd duizend buitenmensen Cinerama en dus Rotterdam aan. Er wordt zwaar aan verdiend. Ook door ons. De prij zen lopen van f 4,50 tot f 7,50. Maar het meeste geld verdienen we aan de buffetten, want de pauze duurt lang en er zit een vent op een or geltje te modderen, dus is het ge zellig en voelt iedereen zich verplicht iets te nemen. Van de buffetten wor den we gillende gek. Ik gebruik nu woorden van mijn baas". Er zijn plannen geweest om ook in Amsterdam een Cinerama te begin nen, maar dat gaat niet door. De publiciteitschef: „Cinerama is een leuke grap, maar het ïs drek. Als er in Nederland nog een bioscoop zou komen die hetzelfde foefje ver toonde, waren we alle twee binnen twee maanden kapot. Cinerama moet geheimzinnig blijven, het doel van een dagje uit. Daarom blijven we alleen in Rotterdam. Vindt U het gek dat ik zo openhartig over onze in komsten spreek en over onze eigen fouten? Het is de charme van slech te mensen wanneer ze laten merken dat ze slecht zijn. Het kostelijke in het leven is de dubbele bodem der dingen". „Ook een stunt Onder Cinerama is een restaurant, dat „Het Kaartenhuis" heet. De zan ger Hans en zyn oom, de toneelspe ler Johan Kaart hebben er hun na men aan verbonden. Het heette dat zij er met geld in zaten. „Nee hoor", rectificeert de Cinera- ma-leiding dit gerucht heden ten da ge. „Ook dat was een stunt. Het is allemaal van Ilmer. Maar lopen doet Het Kaartenhuis wel- Al die groepen van buiten komen eerst hier eten. Dat is volle winst, zonder de 25 pro cent vermakelijkheidsbelasting, wel ke op de film drukt". Achter de piano in Het Kaartenhuis zit de „Max van Praag van voor de oorlog", Albert (Appie) de Booij. Hy is diep in de zeventig, maar kan het niet laten. Hij zingt „Jeruzalem" en de kok in de keuken slaat op de pannen, aldus het beieren vajx de klokken imiterend. „Ook dat is weer zo iets leuks van ons bedrijf hier", vindt Leo Verboon. „De mensen zijn er dol op, ze kunnen meezingen". De officiële Nederlandse bioscoop wereld kijkt een beetje scheel tegen Cinerama aan. Directeur Hmer is geen lid van de Nederlandse Bio- seoop-bond. „Bewust niet", zegt Leo Verboon, „omdat we dan onze propaganda tot Rotterdam zouden moeten beper ken". De bioscoopbond „De heer Ilmer heeft zich aange meld als lid, maar hij werd niet ge accepteerd omdat hij 'niet aan de "ei sen voldoet- Wanneer de heer Ilmer normale films zou willen vertonen, zou hij als niet-Iid onder de boycot vallen. Maar hij importeert zijn films direct uit het buitenland, zonder tus senkomst van een filmverhuurkan toor en dat mag. Dat kan bovendien, omdat hij de eni ge is die Cinerama-films kan gebrui ken. Amerika heeft er tot nu toe tien geproduceerd. Drie ervan zijn tot dusverre in Nederland geweest. Cinerama kan voorlopig dus wel vooruit, want ook de komende jaren zijn er waarschijnlijk nog wel enkele honderdduizenden boeren, burgers en buitenlui die zich in de zeer brede en zeer zachte fauteuils willen la ten neervleien om links en rechts en recht vooruit uit-het-leven-gegre- pen beelden over het enorme doek te zien flinteren en om opzij te dui ken wanneer een trein met een be nauwende realiteit dwars door de zaal schijnt te rijden. Cinerama is een stunt. In elk opzicht. In kringen van de Tweede Kamer lopen de opvattingen nog uiteen, maar vooral in de kring van de le den van de commissie voor de werk wijze van de Kamer acht men de vrees niet gerechtvaardigd. Een de zer leden gaf ons zelfs als zijn stel lige oordeel, dat de nieuwe werk wijze van de Tweede Kamer voor kamerleden de mogelijkheid om re gionale belangen op effectieve wijze te behartigen Z3l verbeteren. Tot nu toe kon een kamerlid in de afde lingsvergadering zijn schriftelijke vraag in het voorlopig verslag laten opnemen. Wilde de minister zich er met een Jan tje van Leiden af maken, dan viel hem dat in de memorie van antwoord erg ge makkelijk en dan was het daarna voor een kamerlid vaak moeilijk in de open bare debatten de minister over zulke de tails van het beleid het leven zuur te maken. Als het betrokken kamerlid van zijn fractieleiding al de toestemming kreeg om de kwestie in de openbare debatten feitelijk aan de orde te stel len... Nu daarentegen laat het zich aanzien dat elk kamerlid zulke dingen zonder toestemming van de fractie onmiddellijk aan de betrokken minister zal kunnen vragen en dat de minister als hij een onduidelijk of onbevredigend antwoord geeft meteen verder doorgezaagd zal kunnen worden. En zonodig de naast de minister zittende meer met de details vertrouwde ambtenaren. Daarbij de ka merleden en de bij deze openbare com missievergadering welkome persverte genwoordigers onmiddellijk kunnen waarnemen of verklaringen van minis ter en ambtenaren elkaar wel. geheel dekken. Aldus deze nogal bemoedigende redenering. Bijna Amerikaans Slaagt het experiment dit jaar dan zullen volgend jaar alle begrotings hoofdstukken op deze ongetwijfeld veel levendiger en veel meer effi ciënte wijze worden behandeld. Maar dan komt er een heel nieuw ding bij. Het ligt dan namelijk in de bedoe ling de algemene financiële beschou wingen van de Tweede Kamer die nu voor de behandeling van de begro tingshoofdstukken plegen te worden gehouden, om het financiële raam voor die detailbesprekingen aan te geven, een totaal andere vorm en plaats zullen krijgen. Bijna naar Amerikaans model zal er dan een centrale begrotingscommissie wor den opgericht. Een groep van kamerle den die na afhandeling van alle begro tingshoofdstukken in de commissies"tot taak zal krijgen het door de kamerleden in de commissies te veel genomene weer terug te geven. Wordt het experiment van nu een suc ces en wordt deze methode volgend jaar dan algemene regel, dan zal de cen trale begrotingscommissie aan het einde van de hoofdstukken-veldslag een inven tarisering maken van de uitgaven ver hogende amendementen op de heero- tingshoofdstukken om dan weer naar orde van belangrijkheid in de begroting te schrappen tot het totaal van de rijks begroting weer zal zijn teruggebracht tot een bedrag dat de miniser van fi nanciën nog voor zijn verantwoording zal willen nemen. Dat bedrag zal zeker hoger zijn dan wat de minister van fi nanciën op de derde dinsdag van sep tember als hegrotings-eindcijfer zal hebben genoemd, maar even zeker ook minder dan wat de begrotingscommis sies met het totaal van hun amende- ringsvoorstellen zullen hebben veroor zaakt. Die centrale begrotingscommis sie zal eenzelfde enorme politieke im portantie krijgen als de zogenaamde appropriations commission van net Amerikaanse congres, waarop zij ze ker gaat lijken. Een vrij onverwacht nevenaspect van de nieuwe Kamerwerkwijze zal zijn, dat het presidium van de Tweede Kamer zeer belangrijk zal moeten worden versterkt. Elf artsen en twee verpleeg sters zijn in het algemeen ziekenhuis van Massachu setts aan het werk geweest om de zenuwen in de rechter arm van Everett Knowles weer te verbinden met het lichaam. De arm van de 13-jarige jon gen werd op 23 mei van het lichaam gerukt door een trein. Dr. Ronald A. Malt, de leider van de ploeg chirurgen vertelde dat nu de zenuwen als het ware van de schouder uit opnieuw een weg moeten zoeken door alle klei ne zenuwkanalen van de arm. Toen de arm werd afgerukt ver dwenen alle zenuwen in de arm. Zij zullen nu opnieuw moeten in groeien. Dan zal Red Knowles weer met de arm kunnen voelen en er weer mee kunnen bewegen. De zenuwen groeien gewoonlijk met een „snelheid" van drie mili- meter per dag. Deze groei gaat langzamer naarmate men verder van de wond komt. Dr. James S. White, de neuro- chirurg in deze ploeg zei. dat Red Knowles „het altijd veel beter doet dan wij denken". Hij voegde er aan toe: „hij heeft een verbazingwekkende regenera tieve kracht". De jongen heeft het overigens niet gemakkelijk. De komende we ken zal hij moeten leven met de arm stijf gebonden tegen het li chaam, om te voorkomen, dat de I zenuwstrengen onder spanning komen te staan. Dat wil onder meer zeggen, dat hy nu al voor de vierde keer een gipsverband om heeft. Als dat er af gaat, en als alles goed gegaan ïs, zal hy weer hele- j maal opnieuw moeten leren de arm te gebruiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5