NEDERLANDSE AMBTENAREN VOOR HALF OKTOBER TERUG Oppositie tegen nieuwe plannen van de Gaulle Van de 2500 zullen er 2000 vertrekken A.V.R.O.-televisie brengt in komende winter meer amusement REGERING WIL S.E.R.-RAPP0RT OVER ECONOMISCHE SITUATIE Papoea-leiders naar V.N. KONINGIN GENOOT VAN SPEL Plaatsing antennes op radiotoren verliep vlot KAPPER BERGT MISDRUKKEN VAN POSTZEGELS VOORLOPIG IN SAFE Actie voor de slachtoffers van Thalomide „Programma met iets regionaals RADIO PRESENTEERT GEEN OPZIENBAREND NIEUWS VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 REGERING ZET SPOED ACHTER EVACUATIE Opening studiejaar universiteiten en hogescholen Aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen wordt op de derde maan dag in september, de zeventiende, het nieuwe studiejaar geopend. Aan de vrije universiteit te Amsterdam wordt het rectoraat in tegenstelling met andere universiteiten en hogescho len, eerst woensdag 19 september over gedragen, van prof. dr. H. Smitkamp aan prof. nu-. W. F. de Gaay Fortman. Aan de universiteit van Amsterdam bleef prof. dr. J. Kok rector-magnifi- cus. In Groningen zal de in 1961 voor een periode van vier jaar benoemde rector- magnificus, prof. dr. F. H. L. van Os, de nieuwe pro-rector, prof. mr. J. Wiar- da installeren, nadat de pro-rector van het afgelopen studiejaar, prof. dr. H. Vos, een wetenschappelijke rede zal hebben gehouden. In Leiden draagt prof. dr. G. Sevenster in de Pieterskerk het rectoraat over aan prof. dr. S. Dresden, nadat dr. R. W. Gerard het ere-doctoraat zal zijn verleend. Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen zal de „oude" reetor-magnificus, prof. ir. W. F. Ijsvogel het studiejaar met een rede openen. De rector-magnificus van de rijksuni versiteit van Utrecht, profr. dr. H. G. K. Westenbrink, zal in de Domkerk zijn waardigheid overdragen aan prof. dr. W. C. van Unnilc. De rector-magnificus van de Neder- landsche economische hogeschool te Rotterdam, prof. drs. H. W. Lambers, opent daar het nieuwe studiejaar. Aan de r.-k. universiteit te Nijmegen draagt prof. dr. J. H. Terlingen het rec toraat over aan prof. dr. H. J. Lam- mers. Prof. dr. R. Kroning, rector-magnificus van de technische hogeschool te Delft, zal zijn waardigheid overdragen Èrof. ir. H. J. de Wijs. i Eindhoven zal het studiejaar aan technische hogeschool worden geopend door de waarnemend rector-magnificus, prof. dr. ir. A. A. Th. M. van Trier met een verslag over het afgelopen studie jaar. De rector-magnificus, prof. dr. K. Posthumus is wegens ziekte verhinderd dit te doen. Hij werd in 1961 voor een periode van drie jaar benoemd. Aan de r.-k. economische hogeschool te Tilburg wordt het ambt van rector- magnificus overgedragen door prof. dr. M. G. Plattel o.p. aan prof. dr. F. J. P. van Dooren. De Oostduitse politie heeft zaterdag te Helmstedt foto's van de Berlijnse muur. die door een reizende groep Weslduitse studen ten waren genomen, in beslag genomen en de bezittingen en bussen van de studenten door zocht. Alle Nederlandse ambtenaren, die niet onder het bestuur van de Ver enigde Naties in dienst willen blijven en Nieuw-Guinea na één oktober willen verlaten, zullen binnen 14 dagen na de overdracht zijn afge voerd. In Hollandia is gisteren het schema bekendgemaakt voor het vervoer van de ambtenaren naar Nederland. Gedurende de eerste twee weken van oktober zal de K.L.M. behalve de 6 normale lïjn- vluchten tussen Biak en Amsterdam zes chartervluchten met DC-8 toestellen uitvoeren. Van iedere 3 chartervluchten zullen er, evenals bij de lijnvluchten het geval is, twee over de Noordpool guan en een over de zuidelijke route. Naar schatting zullen met deze 12 vluchten in de eerste twee weken van oktober ongeveer 1400 Nederlandse amb tenaren worden vervoerd. Bovendien zal het Griekse passagiersschip „Paris" 400 Nederlandse ambtenaren naar Grïekeland vervoeren, vanwaar zij met een speciale trein naar Nederland zullen worden gebracht. Het schema voor het vervoer naar Nederland is dus ge baseerd op het vervoer van ongeveer 1800 Nederlandse ambtenaren. Voorts bestaat voor de ambtenaren de mogelijkheid om via Sydney te reizen. Van deze mogelijkheid zullen volgens officieuze gegevens ongeveer 200 amb tenaren gebruik maken. Verwacht wordt daarom, dat in de eerste helft van oktober reeds 2000 van de 2500 in Nieuw-Guinea werkzame Nederlandse ambtenaren het land zullen verlaten. Dit komt ook overeen met de algemene ver wachting, dat ongeveer 20 procent van de ambtenaren zich bereid zal verklaren enige tjjd te blijven doordienen. Ht gouvernement heeft de ambtenaren die weg willen, verzocht zich binnen een week op te geven voor vertrek. Zij mo gen hun voorkeur kenbaar maken inza ke de reis, maar het gouvernement kan niet verzekeren dat aan hun verzoek zal worden voldaan. Over het vertrek van de „maatschappe lijke Nederlanders", die in bovenstaand schema niet zijn opgenomen, zal het gouvernement binnenkort nadere mede delingen doen. verlaten, zodat in totaal 6000 Nederlan ders volgende maand Nieuw-Guinea zullen verlaten. Gelokaliseerd tr de speciale verslaggever van het A.N.P. gisteren verder m Hollandia vernam, zijn de Nederlandse en Indone sische officieren, die deel uitmaken van de „laison commissie", er dankzij een nauwe samenwerking in geslaagd con tact te krijgen met op zes na alle op Nieuw-Guinea verblijvende Indonesi sche infiltranten. De waarnemend secretaris-generaal de V.N., Thant, heeft de leden van de commissie met dit succes telegrafisch gelukgewenst. Later geregeld De vertrekmogelijkheden voor amb tenaren die nog enige tijd in Nieuw- Guinea blijven, zullen later worden geregeld door de Nederlandse verte genwoordiger bij het V.N.-bestuur, in samenwerking met dit bestuur. Al met al zal de maand oktober een enorme inspanning van de KXAI. ver gen. Zoals bekend zullen naast 1400 ambtenaren in oktober ook nog ruim 2200 militairen per vliegtuig naar Ne derland worden gebracht, zodat in to taal 3600 personen hetzij via Azië het zij over de Pool, vervoerd zullen worden. Naast de 400 ambtenaren die per schip zullen reizen, zullen in oktober ook bijna 2000 militairen Nieuw-Guinea per scni] VERWACHTING BEDRIJFSLEVEN Voor gesprek over loonpolitiek (Van onze Haagse redactie) In de kringen van het georgani seerde bedrijfsleven verwacht men dat de regering binnenkort aan de Sociaal-Econoinische Raad een rapport zal vragen over de econo mische situatie, waarin Nederland zich bevindt. Deze verwachting is gebaseerd op het feit, dat tydens het op dertien juli ge houden beraad tussen regering en Stich ting van de Arbeid over de loonpolitiek in 1963, van werknemerszijde is ver klaard niet te willen medewerken aan ingrijpende maatregelen ten aanzien de Ionen, bijvoorbeeld in de vorm van een loonstop, wanneer niet duidelijk is aangetoond dat deze ingreep noodzake lijk is. Zoals bekend, zou het gesprek van 13 juli begin september worden voortgezet, maar dit werd op verzoek van de rege ring tot een nog nader te bepalen datum uitgesteld. Wel hebben de ministers De Pous en Veldkamp alsmede staatssecre taris Rooi vink j.l. woensdagavond de twee voorzitters van de Stichting van de Arbeid, drs. D. Roemers en ir. J. Eosma (plaatsvervanger van ir. W. H. Kruyff) en de secretaris van de stichting, dr. P. S. Pels ontvangen. Rapport Hoewel over het doel van dit ge sprek, dat op initiatief van de rege ring plaats had, niets bekend is, neemt men in Den Haag aan, dat de regering aan de leiding van de stich ting heeft meegedeeld, dat zij voor nemens is een rapport aan de S.E.R. te vragen. In dit verband mag herinnerd worden aan de kritiek die vorig jaar werd ge hoord, toen de regering met de Stichting van de Arbeid een akkoord aanging over een matiging van het loonbeleid in 1962, omdat hierbij de S.E.R. werd gepas seerd. Wanneer de regering thans wel de S.E.R. inschakelt bij de bepaling van het loonbeleid in 1963, betekent dit in feite reeds een overneming van een deel van het S.E.R.-advies over de toekomstige loonpolitiek. Halfjaarlijkse S.E.R.-rap. porten zouden namelijk van deze loon politiek de basis moeten vormen. (Advertentie) Pasta I K2r 1 Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen De Nieuw-Guinea Raadsleden Jou we, Womwisor, Kaisiepo en Tang gahma zullen naar thans vaststaat de beraadslagingen over de Neder lands-Indonesische resolutie inza ke Nieuw-Guinea in de algemene vergadering van de V.N. namens het Papoeavolk gaan bijwonen. Zij zijn hiervoor uitgekozen door de leden van de Nieuw-Guinea-Raad. De vier Papoealeiders zullen maandag aanstaande uit Biak vertrekken. Zij zul len via Amsterdam, waar zij dinsdag ochtend zullen aankomen, naar New York reizen. Zoals bekend, is het plan om de be raadslagingen als waarnemers bij te wonen in de kringen van de Papoea leiders zelf opgekomen. Zij hebben hier over contact met de Nederlandse rege ring opgenomen met als resultaat, dat de Papoea's de reis op kosten van de Nederlandse regering kunnen maken. De Papoealeiders hebben de uitdrukke lijke wens te kennen gegeven niet op te treden als adviseurs van de Nederlandse delegatie bij de V.N. Zij willen geheel zelfstandig de reacties van de andere vertegenwoordigingen peilen. De belang stelling gaat vooral uit naar de houding van Amerika, Australië en een aantal Afrikaanse landen. Tanggahma, een der initiatiefnemers van het nationale Papoeacongres, dat vandaag begint, heeft verklaard niet naar New York te zullen reizen zo lang het congres niet is afgelopen. Voor het geval dat het congres langer dan twee dagen zal duren heeft de Nieuw- Guinearaad het lid van deze raad, Freek Poana aangewezen als plaatsvervanger r Tanggahma. GEEN BABY'S. De leiding van het vliegveld van Londen heeft besloten dat grondstewardessen geen baby's meer mogen dragen van moeders die hun han den vol hebben met bagage. Dit met het oog op een civiele procedure wanneer een baby komt te vallen. „Vraag of U de pakjes mag dragen in plaats van het kind", aldus het voor schrift. „Het is niet zo erg wanneer U een pakje laat vallen". H.M. de Koningin heeft donderdag een I werd opgevoerd. Naast de Iconingin de bezoek aan de gemeente Schiedam ge-\ commissaris der koningin in Zuid-Hol- bracht. Op de foto geniet, hare majesteit land, mr. J. Iilaasesz. van het spel, dat óp het StadhuispleinI Het aanbrengen van de antennes voor respectievelijk de tweede televisiezender en voor de simo- foonzender op de radiotoren te IJsselstein is vlot verlopen. Omstreeks negen uur gistermorgen werd met het hijsen van de antennes een aanvang gemaakt en om elf uur hadden de antennes al een hoogte van 350 meter bereikt. De vakwerkconstrutcie, die boven op de bestaande mast was aangebracht, moest toen worden opengemaakt, waarna de nieuwe mast naar binnen kon worden geschoven. Hiermee was men op het middaguur gereed en om tien over één was het gehele karwei klaar en stonden de antennes vast- gemonteerd op hun plaats. Het weer heeft reusachtig meege werkt en er werd geen enkele tegen slag ondervonden. (Advertentie) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL „Het sneeuwballetje rolt" REEDS f250 GEBODEN, MAAR GRONINGER WACHT AF (Van onze correspondent) De Groningse kapper B. J. Vis- scher heeft twintig misdrukken van postzegels van 4 cent, die de P.T.T. had uitgegeven ter gele genheid van het voltooien van de automatisering van het tele- Weer belager van de Gaulle gepakt De Franse politie heeft gistermor gen een man gearresteerd die iets te maken heeft gehad met de po ging om president Charles de Gaulle op 22 augustus van het le ven te beroven, zo is verklaard in politiekringen te Marseille. Volgens de politie is de arrestant Gerard Bnisines. Verleden week werden vijf mensen gearresteerd. Zij werden ervan verdacht deel te hebben genomen aan de aanval die op de Gaulle werd ge pleegd toen hij door Petit-CIamart, een voorstad ten zuiden van Parijs, reed. „Afbreu\ aan positie parlement" „In strijd met de grondwet" Verscheidene Franse politici heb ben gisteren te kennen gegeven dat zij tegen het plan van presi dent Charles de Gaulle zijn om het staatshoofd direct door het volk te laten kiezen. Zij waren bijzon der slecht te spreken over zijn aankondiging dat hieraan goed keuring moest worden gehecht door een nationale volksstemming in plaats van door het parlement. De socialistische leider en voormalige premier, Guy Mollel, noemde het plan „ondenkbaar en ontoelaatbaar". Een woordvoerder van de communisti sche partij, Etienne Fajon. uitte de be schuldiging: „het ligt in de bedoeling iedereen, behalve de Gaulle, in rang neer te halen". De socialisten, radicaal-socialisten, de populaire republikeinen (m.r.p.) en de onafhankeljjken besteedden aandacht aan een gezamenlijke wijze van optreden tegen de Gaulle. Zij zouden erover denken het parlement een alternatief plan inzake een grond wetswijziging voor te leggen, op grond waarvan de respectievelijke regeringen automatisch aan de macht zouden blij ven tijdens de zittingsperiode van het parlement en het parlement automatisch zou worden ontbonden in dien de rege ring door een stemming in het parle ment ten val zou worden gebracht. Twee redenen Men was om twee redenen niet met het plan van de Gaulle ingenomen: De Franse parlementsleden, die van mening zijn dat de president reeds over te veel macht beschikt, denken dat de verkiezing van een president door een directe volksstemming in nog grotere mate afbreuk zal doen aan de positie van het parlement. Vele politici menen dat de Gaulle niet conform de grondwet optreedt indien hij door een volksstemming een grondwetswijziging tot stand wil brengen en het parlement hierbij links laat liggen. In artikel 89 van de grondwet van 1958 is verklaard, dat het parlement zal stemmen over wijziging van de grond wet. De Gaulle rechtvaardigt zijn plan echter door zich te beroepen op twee andere artikelen van de grondwet. foonnet, gedeponeerd in een safe van een Groningse bank. De ze gels blijven in de safe tot bet tijdstip, waarop de kapper meent een goede prijs voor deze misdrukken te kunnen maken. „Ik wacht maar even af. Het sneeuw, balletje is aan het rollen en wordt misschien wel dikker. Ik heb liever geld dan papier, want zelf ben ik geen postzegelverzamelaar", ver klaarde de heer Visscher op de vraag wat hij met de misdrukken doen. De misdrukken waren ontdekt door zijn zeventienjarige dochter toen zij post zegels plakte op de kaartjes, waar mee de kapper aan zijn klanten ken nis gaf van de dagen, waarop zijn zaak wegens vakantie gesloten was. Op een serie van tien zegels ontbraken de opschriften: Nederland en 4 cent, terwijl op de andere serie van tien zegels een brede, witte streep loopt over de zinsnede betreffende de auto matisering. De kapper was eerst van plan de P.T.T. schadevergoeding te vragen, maar op aanraden van een kennis, die meer verstand van postzegels heeft, be sloot de heer Visscher de P.T.T. er verder buiten te houden. Hij kon al 250 gulden per zegel van een handelaar ontvangen. Maar nu hij weet, dat er kans bestaat, dat de zegels in een catalogus worden opge nomen, waardoor de zegels een prijs krijgen, die wel eens hoger dan 250 gulden kan zijn, houdt de heer Vis scher de zegels vast. Een Amster damse postzegelhandelaar zei het niet uitgesloten te achten, dat de misdrukken bjj opname in de catalo gus 1000 gulden per stuk zullen op brengen. Zekerheid omtrent de prijs is er nu nog niet. Het hangt er maar van af, wat een liefhebber er voor over heeft. Vier Nederlandse vrouwen hebben een oproep gedaan tot steun aan de Nederlandse slachtoffers van thalidomide-preparaten: „meer dan twintig kinderen van wie de moeders het betreuren, in goed vertrouwen op de medische weten schap, dit „kalmerende slaapmid- lel" te hebben gebruikt". Het zijn mevrouw A. Romme-Wiegman, Bloemendaal (echtgenote van het lid van de Raad van State prof. Romme), mevrouw L. Loeff-Bongaerts, Vught (echtgenote van de oud-burgemeester van Den Bosch), mevrouw R. Witteveen- Hiemstra, Bolsward (erevoorzitster van de Katholieke Nederlandse Boerinnen- bond), en mej. Annie Kessel, Tilburg (presidente van Katholieke Arbeiders Vrouwen Organisatie). Op grond van deze oproep is in overleg met enkele bevoegde autoriteiten en met de Nederlandse Centrale Vereniging voor Gebrekkigenhulp besloten een geld inzameling te houden onder de titel ..Help die kinderen" ten bate van de slachtoffers van een kalmerend middel dat achteraf ondeugdelijk bleek. Sympathiebetuigingen en geldbedragen kunnen worden gezonden aan „Help die kinderen", Rokin 60, Amsterdam. Het postgironummer van de penningmeester van „Help die kinderen" is 19400. Wie zal dat betalen? x-president Harry S. Truman van de i Verenigde Staten heeft in een be langrijke kwestie zijn stem laten horen. Hij doet dat niet vaak, maar het was op dringend verzoek. De heer Clark M. Eichelberger, directeur van de Ameri kaanse vereniging voor de Verenigde Naties, een soort supportersvereniging van de V.N. had hem om zijn mening gevraagd. Het ging om het voorstel van president Kennedy om voor honderd miljoen dollar V.N.-obligaties te kopen. Op die manier wil de president het drei gende bankroet van de V.N. voorkomen. Het voorstel is geruime tijd geleden al goedgekeurd door de Amerikaanse se naat, zij het dat dit college bepaalde voorwaarden wist te stellen. De be- i, dat de rege- meer aan de ^.^w.^.1 dan alle ande re landen gezamenlijk zouden doen. Het totaal van de lening, die het tekort van de V.N. moet dekken bedraagt tweehon derd miljoen dollar. Een aantal landen heeft zien bereid verklaard in te schrij ven en heeft dat inmiddels ook reeds ge daan voor een bedrag van ruim tweeen zeventig miljoen dollar. Ongetwijfeld zal ook de Amerikaanse bijdrage er komen. Bij de debatten in het Huis van Afge vaardigden. dat zolang treuzelde met zijn beslissing, dat men Truman er bij haalde om de zaak er door te krijgen, is steeds naar voren gebracht dat het niet om de dollars gaat, die per slot van rekening slechts een-vijfde procent van de totale defensiebegroting uitmaken, maar om de resultaten die de V.N. be halen. „Ik ben van mening dat de Ver enigde Naties op allerlei wijze dienen te worden gesteund, zoals dat gebeurde in Korea en op het ogenblik in Kongo. Zo niet dan zijn wij op weg naar de derde wereldoorlog", zo schreef Truman in zijn brief aan de heer Eichelberger. Het merendeel der Congresleden heeft zich gehaast Truman gelijk te ge ven. Zij verklaarden evenwel tegelijker tijd, dat men ook het hoogste rendement van de lening wil zien. De leider van de democraten in de senaat. Mike Mans- field, gaf twee redenen voor de aarze lende houding van het Congres: ten eer ste meent men dat de algemene verga dering de Veiligheidsraad vrijwel heeft uitgeschakeld. In de tweede plaats heb ben de Verenigde Naties door onvermo gen of onwil van veie leden him daad kracht verloren. Dat de Veiligheidsraad op een dood spoor terechtgekomen is, is ironisch ge noeg voortgekomen uit een Amerikaans initiatief, dat in 1950 via een resolutie het gezag van de Veiligheidsraad inza ke politieke kwesties naar de assemblee overhevelde. Amerika wilde op die ma nier het Russische veto zijn kracht ont nemen. Een tijd lang heeft men daar sue ces mee gehad, maar nu dreigen nieuwe moeilijkheden. Het ledental van de V.N. is inmiddels gegroeid tot honderdvier. Een groot aantal kleine landen is er bij gekomen en het „nee" van zo'n staatje met enkele honderdduizenden onderda nen is even goed als het „ja" van een land, dat een miljoenenbevolking heeft. De A.V.R.O.-televisïeafdeling zal vooral de vrijdagavond en de zaterdagavond in de komen de donkere wintermaanden ruim van amusement voorzien. Te be ginnen in oktober al zal in de music-hall een jong groepje zich presenteren: Rijk de Gooyer en Aart Brouwer en Jeanine van Wely met Sylvia de Leur zullen de vaste bespelers zijn, maar gasten uit binnen- en buitenland ontvangen. Op dc zaterdag avonden komt „Sterren en Stre ken", een huiselijk programma met iets regionaals, er ko men uitzendingen uit Sittard en Deventer, Groningen en Nijme gen. De eerste komt uit Veen- dam. Op dezelfde zaterdagavond komen de muzikale shows, met onder anderen Max Woisky jr. Zaterdagsmiddags presenteert men trouwens ook al amusement, de „weckend-magazine" van Bob Bouma en liet mooie meisje Anneke van Lainswcerde. „Domino" is bestemd voor de zon dagavonden: Karei Prior zal er bé kende grootheden inhalen als Juliette Greco, Philip Clay en Jacques Brei, en verder alle beroemdheden die hij maar strikken kan... Mies Bou- man doet misschien een quiz, maar de A.V.R.O. is niet zo dol meer op quizen. Mies Bouinan zal wel voor de camera een grootse geldinzame ling gaan houden ten bate van blij vend invalide Nederlanders. Nogal vaag Dat zal wellicht ook een mogelijk heid kunnen zijn, dat was het ant woord van het hoofd van de A.V.R.O.-t.v., Siebe van der Zee, op een vraag over het winter- programma: Of „Sport in beeld" op donderdag een gezamenlijke uit zending zou worden. Nogal vaag, dat antwoord, en dat waren eigenlijk wel alle antwoorden op vragen die tijdens een persconferentie gesteld werden. Van de rubrieken zullen de meeste worden voortgezet, en zeker „Lui paard op schoot", omdat van alle dïerenprogramma's dit het populairst blijkt in de uitslag van een enquête. In de literaire ontmoetingen blijft Gomperts levende auteurs voorstel len, maar hij zal ook aandacht gaan besteden aan de vorige genei'aties. Concerten De serie symfonieconcerten wordt op 17 oktober geopend niet een gala van het jubilerende Concertgebouworkest. Daarna konion nog tien Nederlandse symfonieorkesten aan de beurt. Aan toneel zal de A.V.R.O. veel zor gen hebben, die men ten dele hoopt op te vangen door na-synchronisatie van produkties die men van elders (Duitsland) kr(jgt, zoals „De sjaal". Ten slotte de wijzigingen: in „Flits" komt Paul van Vliet, in „Hou je aan je woord" komt in plaats van Aya Zikken Ankie Peïjpers, een jonge dichteres die kortelings de Anne Frank-prijs kreeg, een chansonpro gramma zal worden geleid door Ernst van Altena, Willem O. Duys zal na zijn „Muziekmozaïek" wat ruimte voor andere kunsten moeten inruimen, Pierre Janssen komt met „Kijk eens, mensen" en met „Het on bewoonde eiland". Radio A.V.R.O.'s radioafdeling zal komen de winter geen opzienbarend nieuws presenteren, hetgeen niet wil zeg gen dat we niet enkele en zelfs veel zeer opmerkelijke uitzendingen mo gen verwachten. Het wïnterprogram- ma aan klassieke muziek bijvoorbeeld overtreft met gemak dat van een grote stad als Amsterdam of Den Ilaag. Het rijtje geëngageerde grootheden van het concertpodium is bepaald in drukwekkend. Daarbij komt bijvoor beeld een produktie van Moes- sorgski's opera „Boris Godoenow". Er komen oratoria, o.a. Haydns Jahreszeiten, en een weinig gehoord oratorium van Handel. Meer geluid In de moderne muziek zal men weer het allernieuwste uitzenden, ter ken nismaking: de experimenten met wat men meer geluid dan muziek noemen moet. In het lichte genre zal men weer gaan specialiseren, omdat wel blijkt dat ook jongelui hun uitgespro ken voorkeuren hebben. Trompettist Willy Schobben zal een eigen orkest, leiden van koperblazers. Het strijkorkest van Willebrandts krii.<rt ook koper en zal dus geen strijkorkest meer zijn. Pi Scheffer zal gaan werken ruet zes blazers en een harp. Het Wereldgebeuren naar de gunsten van de jonge staten moeten dingen. Amerika wil wel beta- len,maar er ook iets voor terugkrijgen. Tegen deze situatie zijn in het Congres bezwaren gerezen. Daarbij komt, dat een groep landen weigert de extra- kosten van de V.N., zoals die zijn ge maakt in Gaza en in Kongo te betalen. De V.N. hebben in deze zaak het In- ter nationale Gerechtshof in Den Haag om een uitspraak gevraagd. Met 9 te ren 5 stemmen verklaarden het Hof de ledenlanden verplicht in de extra-uitga- ven bij te dragen. Maar daarmee was de kwestie nog niet opgelost. Rusland heeft al jaren geleden uitgemaakt dat de uit spraken van het Internationaal Hof voor de Sowjet-Unie niet bindend kunnen zijn. „Socialistische landen kunnen nu eenmaal niet een rechtscollege laten be slissen over geschillen met kapitalisti sche landen. Het Stalinistische regiem heeft daarbij meer dan eens verklaard, dat Rusland het Hof in Den Haag be schouwde als een instrument van de westelijke landen. Dit ondanks het feit, dat een Russische rechter permanent zitting heeft in het college. Bijna twee weken is het nu geleden, dat waarnemend secretaris-generaal Thant van de V.N. premier Kroesjtsjew be zocht om o.m. over de Russische schuld te spreken. Bij zijn terugkeer zei hij er op te vertrouwen dat Rusland na dit on derhoud zijn verplichtingen zou nako men. Het was een vage verklaring. Nog steeds betaalt Rusland alleen wanneer het eigen voordelen ziet. Het gebrek aan geld heeft intussen de daadwerkelijke invloed van de Ver enigde Naties aanzienlijk beknot. De ac tie in Kongo vraagt jaarlijks een extra uitgave van honderdtwintig miljoen dollar. Thant was daarom dolblij, toen Nederland en Indonesië er mee akkoord Êg het toezicht van de V.N. in •-Guinea samen te bekostigen, na dat hij al met bezorgdheid de ontwikke lingen in het vroegere Belgische Oeran- da-Oeroendi had gevolgd. Wanneer de V.N. in deze gebieden na de onafhanke lijkheidsverklaring de orde hadden moe ten handhaven waar het wel even naar heeft uitgezien zou de organisa tie voor een bankroet hebben gestaan. Dit is een situatie, waarvoor de Afri kaans-Aziatische staten geen belang stelling willen opbrengen en die het biok met opzet in de dt -j;- schaffen van lie Icoïoni wereld, maar zeer gemakkelijk wordt vergeten, dat de nieuwe landen vrijwel geen van alle op eigen benen kunnen staan. Wanneer de „koloniale" moeder landen hun steun voortzettèn krijgen ze te horen, dat ze een vorm van nco-kolo- niale politiek bedrijven, zodat het alter natief V.N.-hulp is. De kas van Thant is echter maar al te vlug uitgeput. Toen Engeland onlangs aan Jamaica Trinidad en Tobago zelfbeschikking gaf, hebben de regeringsleiders van die landen overal hulp bijeen proberen te schrapen. En dat terwijl deze gebieden nog deel uitmaken van het Britse Ge menebest en nog steeds de steun van het Verenigd Koninkrijk ontvangen. De jon ge Afrikaanse staten zitten echter in een veel moeilijker parket. Tal van ne gerpresidenten hebben de afgelopen ja ren het rijke West-Duitsland bezocht. Bonn heeft ze niet met lege handen te ruggestuurd. Nederland is voorts van plan de hulp aan ontwikkelingsgebieden te vergroten. En zo zijn er meer voor beelden. Economisch zijn al die nieuwe gebieden sterk afhankelijk, maar in de V.N. hebben ze evenveel invloed als de rijke landen. Het is deze situatie, die het Amerikaanse Congres een beetje dwars zit. Maar de dollars zullen er wel ko men. Daar twijfelt ex-presïdcnt Truman waarschijnlijk ook niet aan. EX-PRESIDENT TRUMAN beroep op Congres.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3