aan smeren mei Dierenartsen eeuw georganiseerd Is het niet aardig? Sport en wedstrijden ZACHTE ZEEP NIEUWS UIT DE KERKEN VELDHANDBAL GOESE MATTY VAN MALDEGEM OP AMERIKAANSE ONTDEKKINGSREIS 556ste STAATSLOTERIJ te kias me njst WASGOED jongens- en meisjesjasjes. WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van één onzer verslaggevers) VAN PAARD NAAR PAAR DE KR ACHTEN, van briefje naar telefoon, van pillen, en poe ders naar preventie en penicilli ne dat zijn zo een paar ver anderingen, die zich in de laat ste vijftig jaar in de dierenart senpraktijk hebben voorgedaan en die veel groter zijn dan de veranderingen tussen vijftig en honderd jaar geleden. Méér ver anderingen zijn er: van roman tiek naar rationalisatie. En óók: van het devies „Voor dier en mens" naar „Voor mens en dier". In feiten en cijfers kan men de ge schiedenis van de Maatschappij voor Diergeneeskunde weergeven. Maar wat de leek van de dierenarts en zijn leven weet is zó weinig, wat het beroep inhoudt nog geringer, dat „het verhaaltje" nog het meest aan spreekt. En in dat verhaal zitten dan nog genoeg cijfers. Maar in de eerste plaats de naam: de diergeneeskunde en dierenarts. Géén veearts en geen veeartsenij meer. We dachten, dat de dierenarts, anno 1962, het jaar, dat zijn „vakvereniging" 100 jaar bestaat, zich wat schaamt voor het oudere predicaat- Misschien is dat ook wel zo. Maar hij zegt van niet. Hij zegt: de dierenarts van vroeger Meld zich alleen maar bezig met de grote huisdieren, het rund en het paard. Voor varken, schaap of geit liet de boer de veearts niet komen. En dierenartsen, die zich bezighiel den met het kleine huisdier, hond, kat, kanarie, waren er nog nauwe lijks. Hij was dus de arts voor het vee, het grote vee. Hetl kleine telde zo weinig, dat wanneer er in de jaren voor de eerste wereldoorlog in Venlo varkensmarkt was geweest, de boe ren de onverkochte biggen op de markt achterlieten, als ze naar huis gingen. Het was de moeite niet, ze nog te vreten te geven. Wat er mee gebeurde, laat zich raden En als ons zusje vroeger erg giechelerig deed. placht moeder te zeggen: Kind, stel je niet zo aan. Je lijkt wel een geitje van een dubbeltje- Elke keer, dat ze dat zei moest ze ons de explicatie erbij geven: Ja, in mijn jeugd kostte op de markt een geitje een dubbeltje Geen scheldwoord Xu is er dan de dierenarts. Hij houdt zich in het veehoudersbedrijf niet al leen meer met koe en paard bezig, maar ook met schapen en alle andere kleinvee. Hij bestrijdt de ziekten van het pluimvee. Of hij heeft een kleine- huisdierenpraktijk in de stad en daar komen niet alleen meer honden en katten maar ook hamsters ze zijn alweer uit, de mode kanaries, papegaaien en goudvissen. Als er een dierentuin is in die stad, krijgt do arts er alle mogelijke cxoten bij, tot neushoorn en olifant toe al wordt de longaandoening van de chimpansees in Blijdorp behandeld door de kinderarts. Veearts is geen scheldwoord maar het dekt de praktijk niet meer. Ter illustratie wat cijfers. Er zijn op het ogenblik in Nederland ongeveer 1140 dierenartsen, dat wil zeggen twee procent van de academisch ge- vormden- In de algemene, consulte rende praktijk bedroeg het aantal dierenartsen in 1961 705. Hiervan behandelden 150 grote en kleine huis dieren, 30 uitsluitend kleine, huisdie ren. De rest alleen de grote huisdie ren. De in omvang daarop volgende groep is die van 279 dierenartsen, die belast zijn met de keuring van slachtdieren en vlees. Hiervan zijn er 163 in volledig dienstverband, de rest is tevehs praktiserend arts. Het is geen spectaculaire taak van het beroep, maar een voor de volksge zondheid uitermate belangrijke. „VOOR MENS EN DIER" Vandaag, donderdag, vrijdag on zaterdag vier de Maat schappij voor Diergeneeskun de te Utrecht zijn eeuwfeest. De dierenarts is weinig be kend. De boer kent hein en de eige naar van een. huisdier kent hem. Van zijn leven, zijn op leiding, zijn functie in de maatschappij en zijn belang rijke functie voor de volksge zondheid weet vrijwel nie mand iets. Daarom viert de Maatschappij voor Dierge neeskunde het feest ook open en naar buiten toe. Want van deze gelegenheid wil men ge bruik maken om wat meer be grip voor het vak uit te dra gen. In bijgaand artikel een kleine poging onzerzijds poging, want het vak is niet in enkele kolommen te be schrijven om de dierenart sen bij te staan in hun be grijpelijke en ook verant woorde poging, meer licht op hun beroep te laten schijnen. Verder is een aantal dierenartsen werkzaam bij het Veeartsenijkundig f Staatstoezicht (36 in 1961). Zij zijn dan tevens verbonden aan de In- spectie van de Volksgezondheid. In s het kader van de bestrijding van dierenziekten zijn ongeveer 60 die- f renartsen verbonden aan elf provin- a ciale gezondheidsdiensten en de lan- 5 delijke gezondheidsdienst voor pluim- HM. de Koningin heeft dinsdag middag in paleis Soestdijk een delegatie ontvangen van de deel nemers aan het congres van de maatschappij voor diergenees kunde, die haar eeuwfeest viert. De delegatie werd gevormd door leden van het hoofdbestuur van de Mij. voor diergeneeskunde. Onderwijs Bij het hoger onderwijs, dat wil dus zeggen in de eerste plaats bij de Diergeneeskundige Faculteit van de Universiteit te Utrecht werken on geveer 80 dierenartsen als hoog leraar, wetenschappelijk ambtenaar of assistent. Doch ook elders, aan de rijksuniversiteiten te Leiden en Gro ningen, aan de V.U- te Amsterdam, de r.-k. universiteit te Nijmegen en de landbouwhogeschool te Wagenin- gon zijn dierenartsen als docenten en medewerkers verbonden. Dan zijn er dierenartsen, ongeveer 85, die een werkkring vonden bij be drijven of instellingen. Zoals bijvoor beeld de farmaceutische industrie en groothandel, de veevoederhandel, grote pluimveebedrijven en de K.I.- stations. Vijftig Nederlandse dieren artsen, die in Utrecht studeerden, werken buiten ons land, o.a. bij de F.A.O. En tenslotte zijn nog enkele dierenartsen bij de landmacht in gedeeld niet voor de paarden die de landmacht nauwelijks meer heeft, maar bij de intendance. Beseft de gemiddelde Nederlander, dat de dierenarts een zeer belang rijke schakel vormt in de gezond heidszorg voor de mens en dat de omdraaiing van het devies „voor dier en mens" beslist geen spitsvondig heid is. Zo betekent bijvoorbeeld de strijd tegen de abortus bang tevens de pre ventie van een ziekte, die bij de mens kan optreden, wanneer hij in aanraking komt met besmette dieren. Mogelijk nog sprekender is het ge vecht, dat de dierenarts heeft ge voerd en gewonnen om de tubelculose bij het rund te overwin nen. Die overwinning betekende te vens een zege in de strijd tegen de tbc bij de mens. De vee- en vleeskeu ring, waarvoor de dierenarts de ver antwoordelijkheid draagt, komt de mens ten goede. Research op het gebied van veevoeding voert tot be tter vlees. De dierenarts houdt zich bezig met het verkrijgen van een optimale kwaliteit van de melk. De taak van de dierenarts is ook een economische en aangezien het dier gelukkig de economie niet kent, is dit een zuiver menselijk probleem. men het feest vier dagen lang. En bij die viering zal het onderwijs te Utrecht niet vergeten worden. Mede door de concentratie, mede ook door het te brengen in de weten schappelijke sfeer van de universi teit, staat het onderwijs in de dier geneeskunde in Nederland op een zeer hoog peil en kan het zich zonder meer meten met dat in alle West- Europese landen. In de 141 jaar, dat dit onderwijs bestaat, is er aan de organisatie veel veranderd. In Utrecht vindt men de verschillen de klinieken en wie bijvoorbeeld de artsenroosters en collegeroosters ziet met de specialismen en de leervak ken, wie even de neus sluit voor die typische geur van de stal en alleen naar de bordjes kijkt, waant zich in een normale universiteitskliniek voor de mens. Want ook dit vak heeft zijn specialismen en zijn onder delen, zo fijn vertakt als in de hu mane geneeskunde. Het heeft zijn chirurgische afdeling en een kliniek voor verloskunde en gynaecologie. Het heeft ook zijn kliniek voor in wendige ziekten en daar kan hij dan ervaren, dat men de eeuwige leken- vraag: Zo'n beest kan niet praten is dat niet moeilijk? wegwuift met de woorden: Nee, maar het kan ons ook geen praatjes vertel len Visser-Neerlandiaprij s voor Hella Haasse fonds Verbond in Den Haag heeft een Visser-Neerlandiaprijs toegekend aan mevrouw Hella S. Haasse te Amster dam voor haar toneelstuk „Een draad in het donker". Deze prijs zal worden uitgereikt zaterdagmiddag 6 oktober in het Parkhotel in Den Haag. Gelijktijdig zullen twee Visser-Neerlan- diaprijzen voor muziek worden uitge reikt, aan de heren Ary Verhaar uit Den Haag voor zijn strijkkwartet „Vivos vo- co", opus 58, en Oscar van Hemel uit Hilversum voor zijn zesde strijkkwartet Het is voor de twaalfde maal, dat de Visser-Neerlandiaprijzen worden toe gekend. In februari werden reeds negen tien Visser-Neerlandiaprijzen 1962 uit gereikt. Soraya ontkent trouwplannen Prinses Soraya heeft bekendgemaakt, dat zij niet voornemens is met de Duit ser Gunter Sachs von Opel te huwen. Op 3 september had Sachs bekendge maakt, dat Soraya met een huwelijk had ingestemd. Haar moeder bevestig de toen de plannen. Zij zei bij die gele genheid dat nog geen datum voor het huwelijk was bekendgemaakt en geen verloving was gevierd in verband met de aardbevingsramp in Soraya's vader land Perzië. Inmiddels heeft de advocaat van So raya, dr. Erich Lichtenstein, te Düssel- dorf bekendgemaakt, dat er geen plan nen voor een huwelijk met Sachs zijn. Kroesjtsjew zendt Kennedy wijn Een Comet-straalvlïegtuig van de British European Airways is maandagavond uit Moskou in Londen aangekomen met aan boord een geschenk van premier Kroesjtsjew aan president Kenne dy, bestaande uit vijf kisten wijn. De kisten zullen met een vliegtuig van de British Overseas Airwavs Corporation naar de V.S. wor den gevlogen. Niemand in Londen kon cr een verklaring voor geven waarom Kroesjtsjew wijn aan de Amerikaanse president zou zen den. De vijf kratten zijn aan het Witte Huis geadresseerd. De vracht kost 130 pond sterling. Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade wist er even min iets van- „Maar als de heer Kroesjtsjew wijn zendt, zal het wel van goede kwaliteit zijn", zei hij. Hij veronderstelde dat Kennedy tijdens zijn ontmoeting met Kroesjtsjew in Wenen had gezegd dat hij van Russische wijn hield. Op de Russische ambassade was niemand die een verklaring kon geven. 0 De Deense acteur Mogens Wleth, die in oktober bij het Old Vic Theater als Antonio in „De koopman van Venetic" zou zijn op getreden, is op 42-jarige leeftijd in Londen overleden. Paus sprak voor radio en televisie Paus Joannes XXTTT heeft dinsdag avond in een rede voor radio en televi sie gezegd dat het komende oecumenisch concilie de oplossing van vele dringen de wereldproblemen zal brengen. De paus sprak zijn rede uit alvorens zich gedurende een maand geeste" voor te bereiden op het concilie dat 11 oktober een aanvang neemt. „De wereld heeft haar problemen", zo verklaarde hij, „en het is soms met be zorgdheid dat zij een oplossing tracht te zoeken... en het oecumenisch concilie zal in staat zijn om, in duidelijke taal, de oplossingen aan te geven, welke de waardigheid van de mens vraagt". „Wij leven temidden van een nieuwe politieke wereld", zei hij, eraan toevoe gend dat in deze wereld de kerk in ve le landen vervolgd wordt. Bevestiging en intrede ds. P. Homburg Ds. P. Homburg, voorheen geref. pre dikant te Vlissingen, is voornemens 16 september intrede te doen te Heerjans- dam, na bevestiging door ds. J. J. Rit- sema van Rijsoord. Samenwerking De schakel, die de dierenarts vormt in de algemene gezondheidszorg, is met de jaren sterker geworden. Want er is veel veranderd. Zoals in de hu mane geneeskunde is ook hier de nadruk steeds meer op de preventie komen te liggen. En op research. En op samenwerking, onderling en onder meer met artsen, biologen en (blo-) chemici. Leden van de Maatschappij voor Diergeneeskunde, die veel langer dan vijftig jaar terug kunnen gaan in hun herinnering als dierenarts ziin cr nauwelijks meer. Maar een beeld uit het eerste decennium van deze eeuw is al boeiend genoeg en elke dierenarts boven de vijftig kan zon der meer vertellen, hóe alweer: net als in de humane geneeskunde de laatste wereldoorlog een enorme ommekeer heeft gbracht. Tot ver voorbij de eerste wereldoorlog was ook het leven van de dierenarts zo heel anders. De heer E. J. A. A. Quaedvlieg, rus- tend dierenarts uit Limburg, nu voorzitter van het eeuwfeestcomité, een man, die vol zit met verhalen uit die jaren rond 1910, vertelt: „Ik moest eens in Brabant op een boer derij komen voor bevalling van een koe, die uitliep op embryotomie (het ontleden van de te grote vrucht in hot lichaam van een koe). Tege lijkertijd kwam de dokter voor de vrouw, die in het kraambed lag. De boer en nog een paar mannen kwa men mij assisteren. We werkten hard aan dat koetje. Midden in de nacht stond ineens de dokter in de stal met opgestroopte mouwen: Kan er ook eens iemand mij komen helpen? De boer zei: „Ach dok ter, ik dacht zo, dat hoeft niet. daar is de vrouw zelf bij Preventie Méér werk is er gekomen. Niet al leen door die verandering in het le vensritme. Ook door de wetenschap. Want was in die jaren voor de eer ste wereldoorlog de praktijk van de dierenarts vrijwel uitsluitend consul tatief, de preventie en dan in teamverband "ing veel van de aandacht van de dierenarts vragen. Hot enten van alle runderen in het eigen rayon vraagt tijd. Kon de die renarts vroeger nog een praktijk mot 10.000 koeien aan, nu ligt het gemiddelde rond de 5000. De wetenschap heeft Intussen het vak moeilijker gemaakt- De heer Quaedvlieg gaat in zijn vakantie nog geregeld met zijn zoon, ook dieren arts. mee de praktijk in. En hij zegt: Ik kan het niet meer volgen. Het is allemaal heel snel gegaan. Het tempo en de manier van werken zijn niot meer van mijn tijd. Hij heeft er geen spijt van, want hij juicht de vooruitgang toe en hij vertelt lachend, dat eens iemand in een artikel van hem heeft gezegd: Hij gaat mot zijn zoon mee, maar hij kan niet meekomen. En of met al die veranderingen, met die rationali satie, de romantiek van het vak ver loren is gegaan? De heer Quaedvlieg, en met hem vele oudere collega's menen van niet: Romantiek is er altijd wel, wanneer jc cr voor open staat. Hoog peil Het. verhaal van dc dierenarts is boeiend genoeg voor de Maatschappij voor Diergeneeskunde om te zeggen: Nu we honderd jaar bestaan, willen wo dat weten ook en laten de „ande ren" het ook weten! Daarom viert Na de goede resultaten van afgelopen zondag, krygen de Zeeuwse ploegen in de handbal-overgangsklas het komende zondag wel byzonder moeilijk. De dames van Walcheren, zullen het pittige ploeg- je van Posterholt op eigen veld ontvan gen en hebben weinig kans op de zege. Ook de heren van Tonido moeten thuis spelen en zullen het Limburgse B.S.V. ontmoeten. Een wel bijzonder zware op gave voor de Goesenaren. E.B.H.V., dat goed van start ging, zal uit tegen Swift haar goede vorm kun nen tonen door opnieuw te winnen. In de districtklas gaan de Zeeuwse da mes op bezoek in West-Brabant. We verwachten niet dat er veel punten mee naar Zeeland komen. Marathon ontmoet EJ3.H.V., Hellas speelt tegen Tachos en Zeeland Sport tegen S.O.A. Het Ber gense S.I.O.S. moet kunnen winnen van Hontenisse. Bij de heren gaan de Zeeuw se teams eveneens naar Brabant en zullen daar op zware tegenstand stuiten. Marathon gaat op bezoek bij Volt, Hel las bij Tachos en E.M.M. bij S.O.A. In de dames 2e klas gaat de meeste be langstelling uit naar de prestaties van Fortuna. Winst wordt verwacht van Luctor op S I.O.S. II. Volharding op Zeeland Sport n en van Olympus op O.D.I. De heren van Volharding zullen de handen vol hebben aan S.I.O.S. en Olympus kan winnen van Tonido II, Walcheren moet sterker worden geacht dan O.D.I.Fortuna zal Marathon II wel met lege handen huiswaarts sturen. Het programma luidt: Overgaugsklas B: Dames: V.H.C.-Ani- mo; Walcheren-Posterholt; Hellas-Quin- tus; Swift-D.W.S. Heren: Str. Meteoor-Animo: Tonido-B. S.V.; Hellas II-Hermes; Swift-E.B.H.V. District Zuid B: Dames le klas: E.B.H. V.-Marathon: Tachos-Hellas; S.OA.- Zeeland Sport; Hontenisse-S.I.O.S. Heren lc klas: Volt-Marathon; Tachos- Hellas; S.O.A.-E.M.M. Dames 2e. klas A: K.S.B.-Dongen; Blauw Wit-Be Fair; Uno Animo-Volt. Heren 2e klus A: K.S.B.-D.E.S.K.; Lon- ga-Velocitas; E.B.H.V. II-Volt II; Ju- liana-Taxandria. Dames 2e klas A: Luctor-S.I.O.S. II; Fortuna-Marathon II; Volharding-Zld. Sport II; Olylnpus-O.D.I. Heren 2c klas B: Volharding-S.I.O.S.; Olympus-Toniclo II; Fortuna-Marathon II; Walchercn-O.D.I. Afdeling Wcsl-Brabaut: Dames Ie klas: Teheyden-Blauw Wit II; S.O.A. II-Heer- le; EmBeE-E.B.H.V. II; D.W.S.-Taxan- dria; Rapid-D.E.S.K. Heren le klas: Uno Animo-Vclocitas II; Tachos n-Juliana II; Rapid II-D.E.S.K. U; Rapid IH-S.O.A. II. Dames 2e klas: Goirle-Riel H; E.V.V.- Internos; Hiola-Riel I. Heren 2c klas; E.V.V.-Internos; Goirle- Dongen. Afdeling Zeeland: Heren le klas: Fortu na II-SJ.O.S. II; Olvmpus H-Tonido III; E.M.M. II-1-Iellas II. Dames junioren: E.M.M.-I-Icllas; Mara- thon-Tonïdo; Olympus-O.D.I.; I-Iontcnis- se-Walcheren Heren junioren: Volharding-S.I.O.S, Marat'hon-Tonido. Jongens adsp. 12-13 j.: Fortuna A-For- tuna B; Olympus-Tonido; E.M.M.-Hei- Meisjes adsp. afd. A: Hellas-Volharding; Walcheren A-Olympus A; Marathon- O.D.I. Meisjes adsp. afd. B: Walcheren C-To- nido; Walcheren B-Walcheren D. ZEEUWSE HANDBALCLUBS VERGADEREN OVER DE ZAALHANDBALCOMPETITIE Dc afdeling Zeeland van het Nederlands Handbal Verbond houdt zaterdagmiddag 29 september in „Dc Landbouw" te Goes een buitengewone algemene, vergade ring. Het bestuur heeft voor het seizoen 1962-1963 enkele begrotingen opgesteld voor de zualliandbalcompetitie, waarin verschillende suggesties worden gedaan om uit do kosten te komen. De eerste begroting is zonder een bij drage van de spelers en met een ver goeding van 50 procent van dc totale NED HERVORMDE KERK Beroepen te Harderwijk E. J. Schimmel te Oud-Beijerland. Aangenomen naar Broek in Waterland toezegging J. J. Buskes te Etten. Bedankt voor Arne- muiden A. de Waard te Meerkerk. GER. KERKEN Beroepen te Marken A. J. Verbeek te Hoek. Bedankt voor Heiloo J. Winter te Jutrijp-Hommerts. CHR. GER. KERKEN Tweetal te Hilversum-O J. W. van der Groden te Enschede-O en J. M. Visser te Dol kum. Tweetal te Sliedrecht Mid deldiepstraat, B. Bijleveld te Bussum en C. den Hertog te Den Haag-W- Tweetal te Rotterdam-Charlois P. van Zonneveld te Bennekom en T. Harder te Korhorn. Bedankt voor Papendrecht C. Verhage te Hilversum-C. Bedankt voor Vianen J. van Doorn te Tholen. BAPTISTEN GEMEENTE Beroepen te Deventer W. Veenstra te Musselkanaal- GER. GEMEENTEN Beroepen te Dordrecht P- Blok te Dirks- land die bedankte voor Kampen en voor Rotterdam-Zuidwïjk-Pendrecht-Lombar- dijën. Tweetal te Vlissingen (vac. ds. P. Hom burg), A. G. Kornet te Oude en Nieuwe Wetering en G. W. H. Peddemors te Heerde. Uit dit tweetal werd beroepen i. A. G. Kornet. reiskosten. De verenigingen zullen dan aan inschrijfgelden ƒ160 per senior- en 25 per juniorteam moeten betalen. De tweede begroting is eveneens zonder bijdrage van de spelers en speelsters, maar met een reiskostenvergoeding voor afstanden boven de 30 kilometer. Hier bij betalen de verenigingen aan in schrijfgelden 105 per senior- en 25 per juniorteam. De derde begroting voorziet in een bijdrage van de spelers en speelsters van 50 cent per wedstrijd en een restitutie van 50 procent van de reiskosten. Hierbij zijn dc inschrijfgel den 85 per senior- en 25 per junior team. De vierde- begroting houdt reke ning met een bijdrage van de spelers en speelsters van 50 cent per wedstrijd en een restitutie van de reiskosten bo ven de 30 kilometer. De verenigingen betalen dan aan inschrijfgelden 30 per senior- en 25 per juniorteam. De ver enigingen, die in de overgangsklas uit komen, zullen bovendien nog een be drag van 300 per team moeten betalen voor de hoofdelijke omslag van de reis kosten. Het financieel overzicht van het 1961-1962 vermeldt een batig saldo van 440.04. De huren van de zalen bedroe gen voor Goes ƒ2112,60, voor Middel burg 1530 en voor Bergen op Zoom 75. Het aantal toeschouwers bij de zaalhandbalwedstrijden in het seizoen 1961-1962 bedroeg 4213. ANTILLIANEN VERLOREN MET 3-1 VAN DEINEN Het Deense nationale voetbalelftal heeft dinsdagavond met 31 gewonnen de ploeg uit de Nederlandse Antillen. De ruststand was 20 in het voordeel van de Denen. Na vijf m nen Enoksen het eerste doelpunt voor de Denen. Ook was hij maker van het tweede doelpunt in de 43ste minuut, na een mooi aangegeven pass van rechts binnen Jorgensen. Negen minuten na rust scoorde mid- denvoor Bibiana een tegendoelpunt. Hij j ondernam een solorush en omspeelde de j Deense achterhoede op schitterende j wijze en gaf toen met een zacht tikje i keeper Gaardhoeje geen schijn van j kans. Het derde Deense doelpunt werd ge- j maakt door middenvoor Ole Madsen, die van de penalty-stip keeper Balentinën i passeerde. De beste spelers van de Antilliaanse i ploeg waren keeper Balentinen en spil: Pablo. De meeste Deense spelers stelden te leur. behalve Enoksen, Gaardhoeje, John Madsen en Olesen, die een prima wed strijd speelden. De wedstrijd werd via de televisie uit gezonden en door ongeveer 5000 toe schouwers bijgewoond. Joke Bijleveld in serie met Duitse Jutta Heine Op de lui) meter dames bij de Europese atleüekkampioens'chappen te Belgrado, die vandaag, woensdag, beginnen, is de Nederlandse Joke Bijleveld ingedeeld in de tweede serie tezamen met Madeleine Cobb (G.B.), Molina Gorecka (Polen), Jutta Heine (Did), Mat'glt Marlto (Hong) en Terry Schueremans (België). Er zijn totaal vier séries, de eerste drie van elke serie gaan over naar de twee halve finales, uit elk waarvan de snelste drie zich kwalificeren voor de finale. I. Poortvliet won Ronde van Cadzand vooi nieuwelingen Ongeveer 20 nieuwelingen verscnenen zaterdagmiddag aan de start van de elfde ronde van Cadzand, die werd ge houden ter gelegenheid van de kermis. Burgemeester J. A. Leenhouts loste het stai'tschot, waarna een boeiende en in hoog tempo gevoerde wielerkoers het publiek aangenaam bezig hielden. De uitslag was: 1. L. C- Poortvliet, Herkingen; 2. D. Kosten, Kapelle; 3. W. du Bois, Zuid- zande; 4. W. de Wilde, Oudelande; 5- C. van Dorst, Roosendaal; 6. B. Mine- kus, Zuidland; 7. G. Minncbo, Heenvliet; 8. A. Naaktgeboren. 's-Gravendeel; 9. H. van der Maas, Oudkerk; 10. A. Oost hoek, Zuidland. Dick Enthoven zesde in Ronde van het Noorden De Belg Messelis heeft de wielerronde van het noorden gewonnen met een voorsprong van vier seconden op zijn landgenoten Beheyt en Melckenbeeek. Met een achterstand van 19 seconden eindigde de Nederlander Dick Entho ven op de zesde plaats. De vierde en laatste etappe, die leidde van Roubaix naar Calais over een afstand van 192 km, eindigde in een overwinning van de Fi-ansman Flecy in 4.58.44, voor de Belg Melckenbeeek en de Brit Hoban- Vrijwel gelijk met de winnaar ging een groep van 24 renners over de eindstreep, voor wie dezelfde tijd werd genoteerd. Hierbij waren ook Enthoven en de twee de Nederlander Piet Rentmeester. Zestien voetballers voor de centrale training Voor de centrale training van het Ne derlands elftal, die vanavond, woensdag, in het K.N.V.B.-centrum te Zeist begint, zijn de volgende 16 spelers uitgenodigd. Van der Merwe (NAC), Lagarde (Spel. Enschede). Petterson (Blauw-Wit), Renders (PSV), Wïersma (PSV), Mul ler (Ajax), Pronk (Ajax), Schrijvers (NAC), Van Wissen (PSV), Henk Groot (Ajax), Keizer (Ajax), Kruiver (Feijen- oord), Van der Kuil (PSV), Van der Linden (Dos), Prins (Ajax) en Swart (Ajax). De centrale trainin; van de ken op 26 sept ber a.s. speelt het voorlopig elftal in Eindhoven een oefenwedstrijd tegen PSV. Conferentie in Brookings gastheren een inzicht geven in de verhoudingen in hun eigen land. Geertruida Heynen heeft de eerste drie maanden doorgebracht in de Rocky Mountains in de staat Utah, een ki lometer boven zeeniveau. „Wel een verschil met thuis", zegt ze lachend. Nu gaat ze naar Pennsylvania, een staat met grote steden en goed onderhou den boerderijen. Het blonde meisje maakte in Amerika direct vele vrien den en houdt steeds per brief contact met de families die ze heeft bezocht. Matty van Maldegem, lerares aan een huishoudschool, is in Amerika even eens populair. Gewend zijnde aan het spreken voor de klas. heeft ze al een aantal lezingen gehouden voor orga nisaties van jonge boeren en boerin nen. Ze is in Kansas geweest en de volgende trip is nu naar de staat Delaware aan de oostkust. „Delaware trekt me erg", zegt ze, „want de eerste neder zetting daar in 1631 was een Neder landse. Pieter de Vries was er de lei der van: deze eerste nederzetting werd Swanendael genoemd. Kijk het maar na in de bibliotheek als je het niet gelooft", zei ze tot haar Ameri kaanse vrienden, die haar echter graag op haar woord geloofden. De derde Nederlandse representant, Ja cob Sypkens, heeft de eerste drie maanden van zijn bezoek aan Ameri ka in Missouri doorgebracht. „De he te dagen en de koele nachten doen de tarwe daar enorm snel groeien. Zó snel", vertelt hij. „dat als je 's avonds door de velden loopt je het kunt ho ren". Zijn Hollandse vrienden kijken hem wat ongelovig aan. „Het is waar", zegt hij. „Het maakt een knappend geluid en als de omstandig heden ideaal zijn kan het koren hier zo'n 30 cm in 24 uur groeien". Jacobs' volgende reis gaat naar Call- fomië, beroemd om zijn filmindustrie, maar ook om zijn landbouw. Daar worden fruit, graan, noten, groenten en zuivelprodukten in massa verhan deld. „Ik heb over het prachtige kli maat gehooi-d. Er is veel zon en ik heb de gelegenheid in de oceaan te zwemmen". De drie Hollanders zijn het er over eens, dat een verblijf van zes maanden in Amerika eigenlijk te kort is. Zij zul len elkaar terugzien in november, als ze naar huis gaan. En dan zullen ze hun ervaringen uitwisselen om hun vrienden in Holland mee te laten le ven en te laten profiteren van de kennis die ze in Amerika hebben op gedaan. „International Farm Youth Exchange" duurt half jaar Twee jonge boerendochters en een boe renzoon uit Nederland troffen elkaar onlangs in Brookings, in de Ameri kaanse staat Zuid-Dakota, op de Mid- Point conferentie van de „Internatio nal Farm Youth Exchange". Het wa ren Geertruida Heynen (24) uit Mid- dennxeer, Matty van Maldegem (22) uit Goes en Jacob Sypkens (24) uit Kloosterburen, die een studiereis van een half jaar door Amerika maken als gasten van de „National 4-H Foundation" en Caltex. De conferentie, waaraan 125 boeren zoons en -dochters uit 40 landen deel nemen, sluit het eerste deel van hun reis af en is bedoeld als een uitwisse ling van ideeën over onderwerpen als familieleven, opvoeding en over socio logische en economische problemen in het algemeen. De bijeenkomsten wor den gehouden in de universiteit van Zuid-Dakota in Broolöngs, een mo derne stad, die 80 jaren geleden nog een ongeciviliseerd pioniersdorpje was. De eerste bewoners waren hoofdzakelijk immigranten, die met hun paarden en wagens naar het wil de westen trokken op zoek naar bouwland. Hun nakomelingen bewonen thans grote boerderijen in dit zacht glooiende en vruchtbare land, waar in hoofdzaak tarwe en rogge wordt verbouwd. Verder naar het \yesten liggen de weidegronden. De jonge boeren „ambassadeurs" zullen van Broo kings weer uitzwermen over de land- bouwstaten van Amerika, werkende op diverse boerderijen, nieuwe erva ringen opdoen en op hun beurt hun Strijd om Zeeuwse titel tienkamp ia Vlissingen Zaterdag en zondag worden op de Vlis- singse sintelbaan "de Zeeuwse kampi oenschappen tienkamp gehouden. De wedstrijden, die zijn georganiseerd door de Vlissingse sportvereniging „Zeeland Sport" beginnen zaterdagmiddag, om 3 en zondagmiddag om 2 uur. Tijdens de tienkampwedstrijden worden er nog enkele bijnummers verwerkt voor jon gens A. B en C, meisjes A, B ert C en voor dames en heren. Het bijprogram- mal vermeldt onder ïxxeer de 1500 meter jongens A, de 100 meter dames en de 100 meter heren D. HOGE PRIJZEN S 3000 2271 1300 3064 17623 1000 1S74 12906 14830 17S46 400 1229 1350 2238 2598 2626 3SS4 S365 11584 12291 14463 15406 1S1S1 19S32 20441 ƒ200 1910 2436 2791 2898 3347 4834 .6315 6708 6995 7157 74-13 7665 S044 94 78 97S6 12267 13557 13SS3 14045 14254 14293 14385 15049 15715 16414 17791 18337 19699 20313 PRIJZEN VAN ƒ80,— 107S 100 200 214 25S 2S0 419 555 557 564 böö 768 786 "93 797 865 931 2053 070 131 265 317 324 400 580 640 796 a i ft 914 984 3151 274 360 444 449 722 829 909 947 964 979 987 4200 205 282 318 343 560 561 747 789 796 963 5019 025 070 166 175 223 235 294 296 300 368 643 713 734 978 998 0039 052 054 206 262 368 424 462 523 540 562 662 769 81-1 872 885 937 949 971 7006 022 057 0S2 158 191 250 3S9 491 651 748 SOI S48 SS9 935 8013 197 244 271 367 373 538 546 609 650 7-10 757 S94 905 92S 970 9017 111 216 351 -113 421 531 592 622 725 92S 1016S 239 251 470 556 620 6S2 713 733 11012 026 093 13b 149 167 258 574 630 646 12205 226 30S 332 404 415 574 593 649 735 741 S00 S09 924 18194 196 201 243 345 446 467 471 492 739 S61 867 14034 142 219 242 252 301 393 400 428 492 515 676 SOI 989 15035 221 261 26S 2S9 398 536 591 611 633 687 791 SS5 909 95S 16064 175 1S2 322 390 522 761 767 869 932 959 979 17041 2S3 407 453 486 560 682 7S3 950 18036 093 300 398 429 435 445 563 576 591 10204 264 277 2S7 363 391 <33 168 S51 899 924 635 698 20171 172 241 256 330 352 676 774 852 21115 155 169 229 601 751 76S .74 7S9 904 NIETEN 10-10 067 US7 092 106 124 128 247 292 309 315 345 359 40U 405 431 515 605 615 616 666 67U 711 716 732 745 747 782 809 831 882 88-1 924 943 988 2007 U14 026 035 041 018 088 113 114 179 187 196 219 222 229 267 269 232 357 391 405 424 463 518 536 563 576 6U4 623 638 697 714 >51 754 767 768 772 776 812 836 385 894 899 912 927 930 958 976 981 983 3019 030 035 051 124 130 140 201 206 235 242 251. 27'7 380 395 396 437 496 500 514 517 518 527 551 567 570 587 640 660 684 724 739 753 758 8U1 825 847 859 898 904 919 925 "43 948 965 •1078 083 0S6 130 136 150 156 171 191 195 197 327 334 339 381 432 4S1 4S4 551 573 603 608 620 627 650 663 678 695 718 721 741 762 770 S13 907 917 945 265 9SS 992 5010 026 039 050 J60 061 120 150 1S5 iS7 26-1 269 278 2S0 2S7 321 331 377 3S4 385 411 -1-16 472 504 ..30 541 550 554 559 574 584 609 652 879 6S8 6S9 704 723 746 776 790 813 S16 SS0 897 903 941 970 9S9 CU59 086 110 120 121 156 160 1SS 202 215 23o 236 214 259 274 283 299 301 305 323 32'< 312 366 397 407 439 503 517 556 574 5So 597 605 618 346 650 658 671 705 73S 74o 744 768 819 820 S23 826 834 S44 855 Sbo S75 «87 925 926 933 936 969 7019 043 111 119 197 230 26S 297 301 32S 398 420 474 540 öbS 585 625 631 647 685 728 757 75S S41 S54 923 965 96S 970 8012 066 07S 089 122 157 171 177 201 212 256 270 285 329 348 38f 413 -147 496 542 547 555 589 606 675 686 688 727 764 786 802 831 882 902 91S 923 990 993 994 9025 057 061 07- 098 122 147 255 2S3 288 290 345 367 385 3SS 392 393 407 480 494 558 572 5S2 601 62o 625 654 657 689 737 761 767 776 784 810 827 841 859 860 SS3 905 915 969 981» 991 10013 020 031 032 048 077 11S 123 143 166 1S6 203 204 259 294 336 371 375 441 444 499 544 564 624 630 690 (16 759 761 S70 911 938 958 S'flS 985 991 992 11038 U41 11S 118 164 169 181 194 197 207 226 236 254 290 317 323 351 401 412 418 433 439 441 455 4S6 4S7 506 516 533 575 596 598 605 613 blV 633 636 60S 6SU 724 729 755 805 860 877 830 920 12000 12004 018 025 078 079 148 161 171 184 198 209 210 223 228 294 337 341 378 437 440 450 470 478 485 519 549 641 67-1 754 758 S14 867 894 920 994 13036 057 109 155 158 171 ISO 186 202 213 2-1S 299 316 322 402 42-1 453 459 468 490 535 559 5S9 597 610 645 662 665 676 729 796 800 80b 822 S23 842 859 860 866 SS2 924 927 983 14033 077 085 198 202 21-1 222 25S 262 277 279 308 356 374 379 401 416 457 '173 476 478 482 504 517 536 552 602 733 768 796 846 862 S70 931 966 15008 012 013 026 028 076 13S 178 207 222 276 290 328 339 355 448 '157 496 553 594 651 675 719 773 809 S4S 860 884 892 904 927 928 944 963 16015 026 044 075 20i 208 210 214 272 293 327 35S 3S1 409 42S 434 442 450 4S1 503 566 568 574 592 63c 639 640 G75 717 757 877 8S2 S92 953 97; 98e «003 031 03S 094 157 1.4 176 177 195 213 2bC 279 302 3<K- 313 341 417 421 472 475 477 516 536 545 548 558 569 582 59S 611 637 645 712 743 79^ S29 S70 S9S 916 932 953 985 18013 052 062 12o lo3 166 24-1 25i 259 292 316 341 356 366 -369 397 45S 461 531 534 5o5 595 611 656 664 675 683 697 715 74J 9ö4 991 777 S12 S2T S l° SS5 "9 '957 960 l'JUös 085 092 093 110 166 179 ISO 307 314 317 324 367 396 405 432 462 474 496 503 505 517 518 541 548 555 605 61S 622 636 67! 691 707 717 736 770 795 803 819 887 S94 910 9-19 981 -003S 051 065 067 073 083 102 121 175 262 263 292 353 368 408 422 438 444 467 475 478 4S9 500 513 529 531 540 553 583 596 604 716 724 736 758 772 785 810 S15 S73 S7S S79 894 900 914 943 967 975 9S5 2103S 042 052 055 081 095 105 110 121 171 235 240 243 252 261 271 298 321 34S 361 363 404 411 450 459 495 530 538 5S1 583 603 60S 679 706 727 734 766 795 797 815 855 875 919 929 951 Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje JACOMINA JOHANNA MARIA. S- P. Louwerse H. Louwerse- Simonse Simon. Oostkapelle, 10 sept. 1962. DAN WORDT HET BETER SCHOON middel U ook wasl Nu reeds ontvingen wij een grote zending Sommige aan beide kanten draagbaar- Heerlijk warm. zowel in najaar als winter te dragen. Kleding Plein 1940 - MMdolbura KRUIDENKRACHT! ft Natuurvolken en dieren ^jl 'I geven ons een wijze les léde bron van genezing en gezondheid ligt bij dc S?: k natuur zelf! 3 Klachten over hoofdpijn, i-J; moeheid, puistjes, vale S! f teint, verstopping, aam- j, 5 beien enz. zifn slechts het i 1 gevolg van een onnatuur- lijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend leven!) K HERBESAN Kruidenthee f bevat 14 verschillende Kruiden xnet elk een eigen 2 heilzame werking en her- ij stelt de natuurlijke fune st ties van het lichaam. gjj V f-1.80 per groot pak., ftj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5