VLISSINGSE RAAD BEKRACHTIGDE TWEEDE FASE SANERINGSPLAN IN BRITANNIA Afwezigheid plan parkeerterrein voor meesten geen struikelblok WEINIG NIEUWS IN V.A.R.A. EN N.C.R.V.-PR0GRAMMA'S TOCH ONGERUSTHEID OVER ZELF SANERING BESTUDERING VAN RESEARCH EN OPLEIDING IN DE SPORT N.C.R.V. op radiogehied wel ambitieüs 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 ALS COMPENSATIE: PLEIN NA AFBRAAK VAN HUISHOUDSCHOOL ENKELE MINUTEN na tien uur heeft de Vlissingse gemeenteraad gisteravond in de grote zaal van Britannia ook de tweede fase van het saneringsplan voor de oude binnenstad belirachtigd door daartoe enkele besluiten te nemen en verordeningen vast te stellen. De raads leden deden dit, nadat zij ruim zes en een half uur 's middags van twee tot na zessen en 's avonds van Iralf acht tot even over tien deze al zoveel besproken tweede fase aan uitvoerige beschouwingen onderwierpen, inlichtingen inwonnen en wensen naar voren brachten. Overigens was het al na korte tijd duidelijk geworden, dat het plan er gemakkelijk „door" zou komen. Het grote struikelblok voor de Vlissingse middenstand (de afwezigheid van een plan voor een groot plein ten. zuiden van de Sint-Jacobskerk) was namelijk voor de grote meerderheid van de raad beslist geen struikelblok. Bij monde van de heer E. de Priester liet de "tien man en één vrouw sterke fractie van de P.v.d.A. al onmiddellijk weten, dat men tegen de creatie van dit plein was: „Nu waarborgt het plan de wering van auto's uit het winkelcentrum". En namens de K.V.P. sloot de heer S. J. Adriaanse zich even later bij deze visie aan. Ook de A.K.P. voelde weinig voor dit plein al was liet motief van de heer I. Filius enigszins afwijkend: „Zo'n plem zou de toch al versnipperde middenstand van Vlissingen, plaatselijk nog meer verbrokkelen". Bij vele fracties speelde ook nog mee, de vrees, dat de Nieuwendijk een vergeten hoek zou worden als dit plein inderdaad gecreëerd zou worden. Voor de strijders voor dit plein had wethouder F. G. Smit reeds een pleis ter op de wonde: mettertijd zal de gemeentelijke industrie- en huishoud school aan het Groenewoud door bouw van een andere school name lijk verdwijnen. „En ons college is voornemens deze grond, nu nog be stemd voor bijzondere bebouwing, dan te bestemmen voor straat of plein", aldus de heer Smit. Dit plein zou dan ook als parkeerterrein kun nen worden gebruikt, „niet zozeer voor een stroom van bezoekers, maar wel voor de omwonenden, die toch ook hun auto kwyt moeten", aldus de heer Smit. Met deze toezegging won de wethouder wel de heer H. van Rooijen (c.h.), maar niet diens frac tiegenoot de heer P. Bikker en de heer E. T. Oosterhuis, die tot hun laatste woorden in deze raadsverga dering bleven vechten voor een plein ten zuiden van de kerk. De over macht was echter zo groot, dat ook zij tenslotte hun stem aan het hele voorstel gaven. Inderdaad zelf-sanering Vele raadsleden met name de heren Oosterhuls, Bikker, Filius en ir. J. B. Eblïng (a.r.) waren er niet helemaal gerust over, dat de zelf-sanering in dit gebied (globaal tussen Sint-Jacobs- straat en Nieuwedijk) binnen een rede lijke termijn verwezenlijkt zou worden, Omdat de bestaande rooilijnen groten deels gehandhaafd zijn en de gemeente dus in feite niet kan ingrijpen door ont eigening, maar slechts de bestemming van de panden en gronden aangeeft, moet dit gebied grotendeels door parti culier initiatief tot ontwikkeling komen. Deze raadsleden pleitten er dan ook voor op enkele punten de rooilijnen te wijzigen, zodat de gemeente wel een voorbeeld kon geven. Zo achtte de heer Filius en hij stond in deze mening niet alleen de enige mogelijkheid voor sanering van bijvoor beeld de Branderijstraat, onmiddellijk ten zuiden van de kerk, onteigening of aankoop van de panden door de gemeen te. „Ik geloof wel in zelf-sanering, maar voor deze straat toch niet, want er zijn daar bijvoorbeeld lompenpakhuizen, een bedrjjf waarvoor toch maar geringe eisen aan het pand gesteld worden", zo zei hij. Daarom wilde hij „de rooilijn zes meter achteruit, de gemeente kan dan onteigenen, de ruimtelijke ordening wordt geen geweld aangedaan en ook aan deze kant van de kerk komt er een gesaneerde straat". Wethouder Smit achtte dit echter de weg van de minste weerstand en vooi gemeente bovendien te kostbaar. Rommelig beeld Ook bij andere fracties stond deze Bran derijstraat in het brandpunt van de be langstelling. Zo waren de heren De Priester én C. C. Verheul (beiden p.v.d.a.), alsmede de heer Van Rooijen (c.h.) niet gelukkig met de gedachte, dat het blok tussen Branderijstraat en Nieuwstraar bestemd was voor de bouw van bedrijfjes Zij vreesden een soortge lijke „rommelig beeld" als in de Cruqui- usstraat en zij drongen aan op woning bouw: „Bijvoorbeeld galereiwoningen met een gemeenschappelijke tuin in het midden", zoals de heer Verheul zei. Wet houder Smit wees deze suggestie niet af, maar zegde toe deze mogelijkheid na te gaar. en de bedrijfjes dan eventueel te projecteren aan de Nieuwstraat. Natuurlijk: het parkeerprobleem in of rond dit winkelcentrum was ook in deze vergadering het punt, dat het meest aanleiding gaf tot de discus sies. Burgemeester mr. B. Kolff, wiens aanwezigheid eerst bij het be zoek van minister mr. J. van Aartsen aan Zeeland was vereist en die eerst tegen drie uur de leiding van wethouder W Poppe, was nog niet eens aanwezig, toen de eerste spreker, de heer De I*-iester. punt al aanroerde. „Voor parkeerruimte is het plein ten zuiden van de kerk niet nodig", meende hij en hij 3omde de vele straten, alsmede het Bellamypark, de Zeilmarkt en de Oude Markt rond dit tweede-fase-gebied op om aan te geven, dat er binnen een straal van 250 meter voldoende ruimte voor parkeren was, een argument, dat ook door wethouder Smit later uitvoerig werd aangevoerd. Ook de heer Adriaan se, een strijder voor een „winkelcentrum met een intiem karakter", zag voldoen de mogelijkheden om de auto's buiten de city te houden. Trieste belevenis Vooral de heer Oosterhuis bestreed dit echter. „Dertig jaar is de periode, waarover het saneringsplan zich zeker zal uitstrekken", zo zei hij, „en het zal een trieste belevenis zijn voor de dan zittende gemeenteraad om te moeten vaststellen, dat wij de consequenties van onze besluiten niet hebben overzien" Met de heer Bikker vond hij het dim ook een raadsel, dat bij de stukken geen advies van de verkeerscommissie te vinden is. Met vele cijfers toonde hij de enorme groei van liet verkeer aan: „Er zal pas een verzadiging zijn als er I auto op de 5 inwoners is en tekenend voor de groei van het verkeer is bij voorbeeld ook, dat sedert het voorstel van de eerste fase aan de orde kwam 75 procent van het college van b. en w. is gemotoriseerd" De „afmattende stryd van uw college tegen een plein ten zuiden van de kerk" was hem dan ook een raadsel. Hij had er slechts één oplossing voor: „alleen het feit, dat 2 jaar geleden dat plein niet bij de mogelijkheden was, verklaard de halsstarrigheid van de ar chitecten". Verder commentaar achtte hij volkomen overbodig als men zich goed realiseerde, dat „onze geduchtste concurrent, namelijk Middelburg, wel over een grote, maar altijd nog te klei ne parkeerruimte in het hart van de stad beschikt". Weinig hoopgevend Deskundigen citerend, kon de heer Bik ker voorspellen, dat er jaarlijks onge veer 100.000 personenauto's in Neder land bijkomen. Bovendien is bekend, dat berekend is, dat voor elke vierkante me ter verkoopruimte vier vierkante meter voor parkeerruimte nodig zijn, aldus de heer Bikker. Zonder nu in het bijzonder te pleiten voor creatie van het plein, was ook de heer Ebling ongerust over de verkeersontwikkeling en het par keerprobleem, met name toen wethou der Smit had gezegd, dat het verkeer zich in iedere periode van zeven a acht jaar verdubbelt. „Over vijftien jaar dus al het viervoudige van nu", zo bereken de de heer Ebling snel en hij achtte de wetenschap, dat er in een gebied binnen een straal van 250 meter van de kerk thans ten minste 350 auto's geparkeerd kunnen worden zoals wethouder Smit. had berekend weinig hoopgevend voor een niet zo heel verre toekomst. Wethouder Smit kon hem echter ge ruststellen. „Nu al is er in een nauwe ring om de binnenstad veel parkeer ruimte, maar uitbreiding kan gemakke lijk gevonden worden", zo meende hij en hij somde op: de Spuistraat zal ver breed worden, ook zal er ruimte rond de Zeemanserve komen, de Zeilmarkt zal vergroot kunnen worden (in dit ver band toonde hij zich zelfs niet afkerig van een suggestie van de heer Adriaanse een deel van de vissershaven te dem pen), ook in het Bellamypark kan meer parkeerruimte geschapen worden (bij het standbeeld van Frans Naerebout of bij de fontein, zoals de heer Filius al had voorgesteld),-dus ook op de plaats, waar nu de huishoudschool staat. Spaiboezem dempen „En tegen de tijd, dat dit ook allemaal volgestroomd zal zijn, is de tijd wellicht eindelijk rijp ook de Spuiboezem t' dempen", zo meende hij- Voor de heer Oosterhuis „Ik was nauwelijks vier jaar toen ik daarover al hoorde praten en het zal er ook in een verre toekomst niet van komen' was demping van de Spuiboezen echter een schier onbereikbare illu sie. Ook op dit punt kreeg hy steun van de heer Bikker. Tenslotte echter gingen de pro-argumenten voor een groot parkeerterrein verloren in zee van contra-argumenten: men achtte voldoende mogelijkheden vi parkeren aanwezig buiten het o trum.' 'Overigens werd ook een ander ars ment van wethouder Smit tegen plein nog op de proef gesteld: het ar gument, dat de ruimtelijke ordening niet gedoogde, dat er een groot plein ten zuiden van de kerk zou komen, om dat deze kerk dan „in het niet zou ver zinken". De heer Oosterhuls had name lijk uitgerekend, dat de afstand tussen kerk en warenhuis op de Oude Markt 45 meter was, terwijl de afstand tussen kerk en achterwand van het Groene woud als het plein "gecreëerd werd, maar weinig meer was: 55 meter. Wethouder Smit antwoordde, dat het niet eerste plaats om de diepte, maar vooral om de bieedte van deze open ruimten ging: de Oude Markt is 40 meter breed, het plein zou 80 meter breed worden.... Verbrokkelde doorgang Inmiddels hadden alle woordvoerders zich vol lof getoond over het feit, dat de tweede fase nu al de raad bereikte, en men was dan ook niet karig met woor den van hulde voor het college van b. en w. en de ambtenaren. Niettemin wa ren er op verschillende detail nunten nog wensen. Zo pleitten de heren De Priester en Verheul voor een „betere op de his torische traditie afgestemde overgang Bellamypark-Spuistraat". Men achtte deze overgang (met vier openingen) nu te zeer verbrokkeld en drong op een be tere verdeling aan: een doorgans- naar de Spuistraat en kleinere naar de Noord- straat en Molenstraat voor het langzame Bemoedigende interesse Van verschillende kanten en met name door de heren De Priester en Ebling „actieve Jrrverband moest wethouder Smit echter stellen, dat het leeuwendeel voor rekening komt van de middenstanders zelf, die nu door particulier initiatief de tweede fase tot zelf-sanering moeten brengen. Wel kon hij in dit verband (desge vraagd door de heer Bikker) meede len, dat de verkoop van ongeveer 80 procent van do grond aan de Lange Zelke bijkans rond is. Er zijn hier dus bemoedigend veel gegadigden voor. Binnenkort zal de raad hier over wel voorstellen krijgen. Verschillende sprekers wilden weten of al ongeveer kon worden nagegaan in hoeverre het rijk bijdragen zou verle nen ingevolge de toekomstige wet op de ruimtelijke ordening. Wel kon wethouder Smit uiteenzetten, dat bij de huidige wetgeving alleen bijdragen wor den verleend voor verbetering van de volkshuisvesting (ten hoogste 50 pro cent van de verwervingskosten van de krotwoningen), maar dat thans ook bij dragen worden verleend voor recon structie van hele stadswijken, waarbij dan gegaan wordt tot een vergoeding van 80 procent van de wervingskos ten. Met wethouder Poppe moest hij echter het antwoord schuldig blijven op de vraag in welke orde van grootte de ze bijdrage voor het Vlissingse sane ringsplan zou komen. Doortrekken boulevard „Misschien wel een zaak van levensbe lang voor het Vlissingse winkelcen trum", achtte de heer Adriaanse het doortrekken van de boulevard. Een door hem gewenste „pertinente uit spraak" konden b. en w. hem niet geven al kon wethouder Smit wel vertellen dat „een plan van onze adviseurs is ont vangen". ..Waar en wanneer komen de raadsle den aan hun trekken", vroeg de heer H. B. J. Knoop (v.v.d.), die nu er tus sen het gemeentebestuur en de midden stand wel een ruim overleg is geweest ook meer voorlichting voor dè raads leden wilde. Ook de heren Oosterhuis en Bikker verweten b. en w. nog eens te weinig voorlichting aan de raad. Op nieuw voerden b. en w. hierbij het ar gument aan, dat men niet de schijn wilde wekken de openbaarheid geweld aan te doen door reeds voor de raads vergadering de zaak met de raad door te nemen. ,,U haalt voorlichting en ge heimhouding" door elkaar", zo zei de heer Oosterhuis, „bij die technische voorlichting zou toch immers ook het publiek en de pers aanwezig kunnen zijn. Maquette in de stad Teneinde heel de Vlissingse bevolking nu eens een duidelijk beeld te geven van „hoe het worden zal", wilde de heer Verheul, dat er „op een strategisch punt i nde oude binnenstad" een maquette, die een beeld geeft van het reeds uitge voerde saneringsplan, zou worden opge steld. Wethouder Smit liet weten, dat een „groot bedrijf in Vlissingen" niet kon ingaan op het verzoek deze maquet te te maken, omdat men er geen leer stof in zag voor de jeugdige werkne mers. Nu zal echter getracht worden de ze maquette door de sociale werkplaats te laten vervaardigen. De heer Bikker vroeg zich af, hoe in de toekomst de betegeling van de Sïnt- Jacobsstraat als deze afgesloten kan worden voor het verkeer, wanneer alle bedrijven daar een achteringang hebben gerealiseerd kan worden. Als één winkelier niet wil en alle anderen wel, wat dan?, zo vroeg hij. Wethouder Smit zegde hern toe in dat geval na te gaan of er juridische gronden aanwezig zijn om dan dwang uit te oefenen. Urgentiesckema „Onze gemeente dreigt bedolven te worden" onder deze saneringsplan nen", zo 7,ei de heer Oosterhuis, die vreesde, dat door deze grote opzet het doel (de stad op korte termijn een centrum geven) wordt voorbij ge streefd. Hij vroeg dan ook een cen traal deel van de plannen urgent te verklaren en wel het gedeelte gele gen tussen de Lange Zelke, de Wal- straat, het Groenewoud en Bellamy park. Hij vreesde, dat bijvoorbeeld eerst allc-rlei hofjes aan de beurt zou den komen en sommige winkelstra ten achterbleven. Hoewel wetho"der Smit in dit opzicht geen directe toezegging kon doen, zei hij wel, dat ook by b. en w. het streven naar een bepaald urgentieschema be staat. De heer J. Hokhuis (p.v.d.a.) en la ter ook zijn fractiegenoot, de heer De Priester pleitte voor het inrichten van een speelterrein voor de jeugd op het toekomstige plein na afbraak van de huishoudschool. Alle andere fracties achtten echter, dat op andere plaatsen daartoe meer en betere ruimte aanwezig was. Op een vraag van de heer Ebling kon wethouder Poppe meedelen, dat de kos ten voor het plan le fase niet in 25 jaar zoals eerste de bedoeling was zul len worden afgeschreven, maar evenals voor de 2e fase in 40 jaar. De desbetref fende Amsterdamse verordening voor schaderegeling waarop de heer Adri aanse attendeede achtte hij voor Vlis- aanse attendeerde achtte hij voor Vlissingen niet nodig, omdat er nu im mers een wet op de schaderegeling voor huurders is. Tenslotte lieten b. en w. nog eens uitko men, dat hec zeer goed mogelijk is. dat in de praktijk het saneringsplan nog wel eens een wijziging kan ondergaan. „We zullen nooit iets stiekem doen beloofde de heer Poppe in dit verband, zegde toe, de heer Poppe. In dit verband, zegde hij toe, dat dan altijd voorstellen in de raad zullen komen en adviseerde de raadsle den „zelf ook de vinger op de pols te houden". Na deze woorden ging dc raad zonder hoofdelijke stemming akkoord met het plan tweede fase. Op de mijaarsbeurs in Utrecht is deze nieuwigheid van een Amsterdamse le derwaren fabriek te zien: een op het oog geioonezij het fraai uitgevoerde, da mestas, avaarvan de beugel bij nadere beschouwing foto onder) na het weg schuiven van twee klepjes, een lipstick en een spiegeltje prijs geeft. Handig voor een kleine malce-up-beurt. BEKWAME KRACHT VOOR SPORTINSTITUUT DELTA Het twee jaar geleden opgerichte sport instituut „Delta" in Zeeuwsch-Vlaande- ren, gaat het komende winterseizoen in met een tweetal belangryke aanwinsten. In de eerste plaats heeft „Delta" de be- scliikking gekregen over de heer G. A. de Moor (judo le Dan), die kortgeleden by „CJ.O.S.' Overveen als de beste cursist slaagde en daarvoor een kost bare prijs ontving van de Nederlandse Sport Federatie. Verder zal „Delta" in Terneuzen kunnen gaan beschikken over de gymnastiekzaal van het Petrus Hon- dius Lyceum. Het sportinstituut „Delta" heeft thans reeds 300 leerlingen, verdeeld over de centra Terneuzen, Oostburg, Sas van Gent, Axel en Hulst. Behalve judo waarvoor ook in Zeeuwsch-Vlaanderen enorme belangstelling bestaat ver zorgt het sportinstituut onder andere gymnastiek, indoortraining, body-buil ding en diverse andere sporten. De judo-schoolkampioenschappen zullen dit jaar weer op 2e kerstdag in Ter neuzen worden gehouden. Tevoren vin den voorronden plaats in de andere Zeeuwsch-Vlaamse centra. Ook zal dit jaar weer worden deelgenomen aan ver schillende landelijke en regionale kam pioenschappen. Vorig jaar bereikte één der Delta-leerlingen de finale lichtge wichtklasse bij de Zuid-Nederlandse kampioenschappen. De nieuwe sportleraar De Moor heeft na een tweejarige opleiding het einddiplo ma sportleider behaald, met als hoofd- specialisatïe judo en jiu-jitsi. Hij is een oud-leerling van wereldkampioen Anton Geesink. Ester Schot breekt Zeeuws record discuswerpen Tijdens de zondag gehouden atletiek wedstrijd tussen België en Nederland B, in Huizingen bij Brussel, heeft de Zeeuwse atlete Ester Schot van Delta Sport uit Zierikzee het Zeeuws record discuswerpen verbeterd. Het oude record stond met 40.42 meter ook al op haar naam. In de wedstrijd tegen België wierp ze de discus 40.72 meter. Ze be reikte hiermee een tweede plaats. Onderling contact categorale bonden De vereniging „Rijdend Personeel N.S.", de „Metaalbewerkersbond voor groot en klein metaal", de „Nederlandse organi saties van werkers in de bouwnijver heid" enkele kleine groepen van K.L.M.- personeel en de Vereniging van Tank wagen-chauffeurs zullen een nauw con tact met elkaar gaan onderhouden. Daartoe is zaterdag op een te Utrecht gehouden vergadering besloten. Adviesraad geïnstalleerd (Van een onzer verslaggevers) Sinds gistermorgen bezit Neder land een raad voor opleiding en research in de sport, in kasteel Oud-Wassenaar geïnstalleerd door jhr. mr. A. Feith, voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie. Dr. RADIO EN TELEVISIE (Van onze radio- en t.v-redactie) Ondanks de zendtijduitbreiding vertoont het nieuwe televisie seizoen van de VARA weinig nieuwe punten. In grote trekken wordt het schema van het vorig seizoen aangehouden. De zater dagavond zal weer in het teken van Dorus staan, zij het dan dat hij zijn St. Germain des Prés heeft verlaten en zich heeft toe gelegd op musical en op operet te, die hij oorspronkelijke en frisgekleurde jasjes zal aan trekken. Op 13 oktober zal men zijn eerste programma kunnen bekijken. Een en ander neemt zoveel tijd in beslag, dat Tom J.Ianders in zijn olabiisse- ment in Amsterdam niet langer meer met zijn cabaret zal optreden. Ver der staat een nieuw spelprogramma (weer o.l.v. Theo Eerdmans) op de zaterdagavond getiteld „Wereldwijs", waarin twee ploegen vragen moeten beantwoorden over nieuws dat in de afgelopen vier weken in de kranten heeft gestaan. In plaats van de be- Het stond er toch duidelijk, „12 t.", bij dat bruggetje in het West- Duitse Muhlstetten-Weissenburg", staande duizend-gulden-min-cen-cent zal de prijs nu bestaan uit een VA- RA-wisselbeker. 's Middags kunnen de kinderen naar „Mik en Mak" kij ken, die een benzinestation in Ame rika beheren en er de vreemdste avonturen beleven. Mik en Mak, ge speeld door Donald Jones en Ger Smit zullen Pipo de Clown moeten doen vergeten. T .V .-rechtbank Op de zondag blyft dr. L. de Jong zyn politiek overzicht geven. Verder zal iedere (VARA-) keer een detec tive-verhaal worden uitgezonden. Zoals al eerder gemeld verschuift de filmavond van dinsdag "aar maandag. Op deze maandagse film avond zal dc VARA twee keer een eerste deel van de „T-V.-rechtbank" uitzenden, met op de daaropvolgende woensdagen het tweede deel. De dinsdag vertoont de gehandhaaf de rubriek „De spiegel der kunsten". heeft voldaan, een „Spiegel der lichte kunsten"- Verder ligt het in de be doeling elke dinsdag een licht dra matisch werk op het scherm Le bren gen. Het succesvolle Haagse Studen tencabaret behoudt zijn K-wartaal- Dlaats op deze dag. Nieuw is een po litiek programma onder leiding van Herman Wigbold, dat echter pas na 1 januari, als de technische facili teiten verbeterd zijn, zijn juiste vorm zal kunnen krijgen. De donderdagen blijven gereserveerd voor de televisiespelen. Na 1 januari komt om 2 uur 's middags een vrou wenprogramma, verzorgd door me vrouw H. de Boer-d'Ancona, en een kleuterprogramma. Top of flop Dc vrijdag houdt eveneens zijn ka rakter van vorig jaar: Rudi Carrel en Expresso. Verder Perry Mason en van half acht tot acht uur „Top of Flop", dat dus zijn zaterdagse plaats heeft verlaten. Wat er op cle woensdagen gaat ge beuren staat nog niet helemaal vast. VAR A-sectiehoofd Piet te Nuyll deelde mee dat er wat geëxperimen teerd zal wordeö met een kort ca baretachtig programma, en dat et- een korte wetenschappelijke docu mentaire en een grote algemene do cumentaire een plaats zullen vinden. „Anders dan anderen" zal eventueel eveneens op deze woensdagavond worden uitgezonden, maar het is zeer de vraag of het er dit jaar van zal komen. Piet te Nuyll liet door schemeren, dat de kijker het dit seizoen waarschijnlijk zonder anders dan anderen zal moeten stellen. Etherforum terug Wat dc geluidsomroep betreft kan men zaterdagmorgen van kwart voor elf tot kwart over twaalf het blok- programma „Rotonde" beluisteren. Het bestaat uit muziek, een nieuw etherforum o.l.v. G. J- P. Cammel- beeck en het oude en altijd nieuwe spelletje „Het hangt aan de muur en het tikt" onder leiding van Arie van Nierop. Het bijzondere is dat dit programma rechtstreeks wordt uitgezonden van uit verschillende plaatsen in ons land- Het wordt een veertiendaagse uitzending. Op de andere zaterdag ochtenden wordt liet vertrouwde „Geknipt voor herhaling" voor de microfoon gebracht. Het zaterdagmatinee wordt gehand haafd, evenals „Strijk en zet" van Bob Spaak op de zondag, zij het dat er wat minder in zal worden gepraat. Uiteraard prijkt „Weer of geen weer" opnieuw op het zondagoch tendprogramma- Op de zaterdagavonden om en om „Het specialiteitentheater" en een nieuw spelletjesprogramma „Tel uit je winst". Nieuw op de zondagavond is het cabaret „Vrij entree" met Henk Elsink als centrale figuur. Teddy Scholten bijt maandagmorgen het spits van de nieuwe week af met een grammofoonplatenprogramma voor de huisvrouw „Even uitblazen", 's Avonds het cabaret „Malieënkol- rier" van Jelle de Vries en natuur lijk „Marimba", zelfs vijf minuten langer dan vorig seizoen. Hoorspel Woensdagavond is voor het hoorspel bestemd niet werken van o.a. Dlclc Dreu.v, Anton Kuyten, Manuel van Loggem en Emile Lopez. In tegen stelling tot de televisie wordt „Dit is uw leven" wél op woensdagavond (vier keer dit seizoen via radio) uit gezonden. Evenals „Top of Flop" van za terdag naar vrijdag verhuisde, wordt ook de radiotegenhanger „Tijd voor teenagers" naar de vrijdag verplaatst. Dit populai re programma kunnen de tie ners van vijf tot zes beluisteren, 's Avonds wordt de belangwek kende klankbeeldserie van Ga- bri de Wagt „Signalementen van het ik" herhaald, waarna een nieuwe serie, nu over -de psychiatrie, wordt uitgezonden. N.C.R.V. De prograiumaleiding van de X.C.R.V.-televisie meent dut men de uitbreiding van de televisiezendtijd moet besteden aan het tevreden stel ten van een groep kykers, die ofwel tot dusver niet zozeer aan hun trek ken kwamen,, dan wel nooit eerder als aparte groepen zijn behandeld. Bijvoorbeeld de vrouwen. Ze ltrygen na januari 1963, als de nieuwe studio van do N.X'.S. in Hilversum voor be spelen gereed is, een eigen program ma. Op dinsdagen zal men, voor het ei genlijke avondprogramma bqgint, van half acht af, aandacht vragen voor wetenschappelijke documentai res, te beginnen met recente ontdek kingen over de werking van het cen trale zenuwstelsel. Aan documentai res vol wetenswaardigheden zal het trouwens de gehele winter niet ont breken. De N.C-R.V- venvacht de eerste rollen van de ploeg die naar Perzië vertrokken is om de gevolgen van de rampzalige aardbevingen op de film vast te leggen. Gesprek Op de zaterdagavonden zal men de afleveringen van het filmverslag van Bob van Bommels reis naar Japan, Nepal en Pakistan presenteren. Op 28 oktober neemt men een proef met de nieuwe rubriek, „Onder vier ogen" de eerste die een vertrouwelijk ge sprek ondei 400.000 of meer ogen zal voeren met oen interviewer, zal zyn de heer A. J. Koejemans. Ook de N.C.R.V. kondigt aan, werk van Nederlandse toneelschrijvers te zullen pousseren, waarvan men ove rigens al evenmin als van de K.R.O. die dat ook al aankondigde, veel nieuws kan verwachten. Men heeft schrijvers uitgenodigd die men toch al van de l.v. kent: Manuel van Log gem, Hans Keuls, Ben van Eyssel- steyn, Henk Fedder, Gerard Rekers. Voor toneel zal men voorts profiteren van de nieuwe .uitkoop" van de N.T.S. bij Theater en het Rotterdams Toneel, voorts zal men mogen reke nen op cenacters gespeeld door de Nederlandse, de Haagse en dc Nieu we Comedit. Voor ontspanning moet men het by de N.C.R.V. hebben by liet tweetal Albert Mol en Fred Boniivcnte. Als quiz koos men de Engelse: „Take a Pola. Ambitieus Het radiu-winterprogramma van de N.C.R.V. is ambitieus te noemen. Zo zal men 's morgens om kwart voor acht een radiokrant gaan presente ren. Om acht uur gevolgd door een kort godsdienstig programma, waar mee de N.C.R.V. trouwens voor de oorlog al begon. Men zal voor de pre sentatie van hoorspelen, in concur rentie met het t.v.-toneel andore we gen inslaan en min of meer gaan ex perimenteren met spelen die alleen gehoord kunnen worden. Voor dc lichte muziek heeft men zich al zeer uitgesloofd: er zijn een stel nieuwe, vooral kleine, ensembles ge vormd voor driehonderd uitzendin gen: Latijns-Amerikaanse muziek van Thom Kelling. accordeonmuziek van Adily Kleingeld, de O.K.Wob- blers van Pi Scheffer, dc Saxophobia van Cees Verschoor, de Whistling Pi- pers, een combale kwintet, een gi taar-ensemble, en men zal vele malen bestaande orkesten en koren in het lichte genre kunnen beluisteren. Solisten Voor de liefhebbers van klassieke en operamuziek heeft men zeer voor aanstaande solisten geëngageerd, onder andere pianist Magaloff. zan geres Victoria, de los Angelos, de pia nist Fou tn'Ong, de Chinese schoon zoon van Jehudï Menuhin, hot Prager strijkkwartet en het Wiener Blaser- kwintct. Voor de steravond, die de zater dagavond is, zal men nog wat K. Rijsdorp, rector van de Haagse Academie voor de Lichamelijke Opvoeding en tevens lid van di verse adviserende lichamen op het gebied van de sport in binnen- en buitenland, is van de nieuwe raad voorzitter. Hij karakteriseerde de taak van het fe nomeen als die van een beleidsadvies organisatie. En waar wellicht te snel de opvatting zou gaan heersen, dat dc raad zich met zijn specialisten op biolo gisch, pedagogisch, psychologisch en opleidingsgebied voornamelijk zou gaan bezighouden met onderzoekingen, die de verhoging van dé prestatie ten doel zouden hebben, mag uit de mond van de heer Rijsdorp opgetekend worden, dat hij sport ziet in alle bekende verschij ningsvormen: van topsport tot genoe- gelijkheidsspelen. En in beide betekenissen niet los van de gehele recreatie. Uiteraard is do be studering van de top-prestatie onderdeel van de taak van de raad, maar aan de andere kant zullen do aspecten van liet publieke amusement, de sociale functie en het verenigingwezen stellig niet aan de aandacht van dit nieuwe lichaam ont snappen. Het wel en wee van alle sportbeoefenaren staat voorop. Zeilwedstrijden van Belgische zeilclub Het afgelopen weekeinde organiseerde de R.Y.C.B, uit Antwerpen wederom in ternationale zeilwedstrijden op het Vccr- se Meer te Wolphaartsdijk voor de klas sen Vaurien en Moth. Begunstigd door fraai zeilweer en onder grote publieke belangstelling werden in elke klasse drie wedstrijden gezeild met de volgende einduitslagen: Vaurien: 1. Michiel Gubel, 2. Walter Wittoeck, 3. Mej. Denise van Rogemor- ter, 4. Mare v. d. Branden (allen Belg.), 5. P. Henry (Ned.), 6, Stephan v. Looy 7. Constant Theuns, 8. Pierre Lcbecq. 9. Pieter Rens, 10. Mare dc Groodt (allen Belg.). Moth: 1. Joel Roland (Belg.), 2, Michel Barthelemy (Frankr.), 3. Michel Wau- ters, 4. Francois de Harlez, 5. Claude Latour, 6. Willy Breydels, 7. Fred Gul- demond, 8. Robert van Cauwelacrt, 9. Jacques Cherchye (allen Belg.). gaan stunten in een met luister aars gevulde zaal. Men zal bij voorbeeld twee echtparen schei den en heel ondeugend anders om weer samenvoegen en dan weer de hort opsturen. De afdeling die de actualiteiten voor de radio verzorgt, heeft de N.C.R.V. versterkt. Men zal voorts o.a. de Heidelberger Ca- thechismus gaan herdenken. Nagekomen advertentie Heden overleed zacht en kalm, na een gedul dig gedragen lijden, in hot ziekenhuis St. Joa- na te Goes, onze innig geliefde vrouw, moe der, behuwd- en groot moeder JACOBA OELE geboren de Hamer in de ouderdom van ruim 65 jaar. Oudelande: A. M. Oele. Harderwijk: A. Oele. A. F. Oele- v, d. Velde. Oudelande: J. Oele. G. Ch. Oele- de Broekert. En kleinkinderen. Oudelande, 10 september 1962. Schoolstraat 20. De begrafenis zal plaatsvinden op D.V. donderdag 13 septem ber a.s. des middags om 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6