V.N.-VERTEGENWOORDIGING VRAAGT OM 100 AMBTENAREN Mr. Debrot benoemd tot gouverneur Antillen Bedrijven bij Staat kunnen zich verzekeren Nog niet alle para s weten van bestand Philips verlaagt de prijzen van mixers Vier reuzen mosselen uit zee opgehaald Op 4 en 5 oktober strijd om de ploegtitel NOODTOESTAND IN JEMEN Nederlandse atleten naar Belgrado Schot eist de zeebodem voor zich op Walter Schirra 25 september ruimte in Tuinder (13 goed) krijgt totoprijs niet DINSDAG II SEPTEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VOOR PRIMAIRE TAKEN OP NIEUW-GUINEA (Van onze Haagse redactie) Gistermorgen in alle vroegte heelt schipper M. Tijssen van de Sch. 201, een unieke vangst, namelijk vier reuzen- mosselen, die in leven zijn ge bleven, ingeleverd bij het zee aquarium te Scheveningen. Het zijn enorme schaaldieren ter grootte van een manshand en dichtbegroeid met zeepokken. Zy werden op 400 km uit de kust, op 56 graden noorderbreedte en 3 graden oosterlengte omhoogge haald. Slechts zelden worden zul ke grote schaaldieren aan wal ?:ebracht, laat staan in levende oestand. Tevens leverde schipper Tijssen drie in dezelfde diepzee gevangen snotolfjes, bizar gebouwde visjes uit de diepere oceaan. Ook deze diertjes verkeren nog in blakende welstand WWWWWWWWVWWWWWVA/WUVWWUWWV Het Amerikaanse leger krijgt zelfrijdende artilleriestukken, die door ruim een meter diep water kunnen gaan en ruim 600 km af leggen zonder brandstof <n te nemen met een snelheid tot ongeveer 95 km per uur. Er zijn twee types van: een 175 mm-kanon en een achtduims Houwitzer, die een kerngranaat kan afvuren. De draagwijdte van beide is 32 km. De stukken zijn veel lichter dan vroege re types en kunnen per vliegtuig worden ver voerd. De vertegenwoordiging in Hollandia v*an de Verenigde Naties heeft het hoofdkwartier van deze organisatie in New York reeds gevraagd zo spoedig mogelijk na 1 oktober ongeveer 100 man personeel naar Nieuw-Guinea te zenden voor de vervulling van primaire taken. Naar het A.N.F. in Hollandia van de zijde van de Verenigde Naties vernam, moet worden aangenomen, dat minder dan twintig procent van de Nederlandse ambtenaren zich bereid heeft verklaard onder de Ver enigde Naties te blijven werken. Men is daarom naarstig naar mogelijkheden gaan zoeken om in een aantal vacatures, die noodzakelijk moeten worden vervuld, te voor zien. Kringen van de Verenigde Naties toonden zich echter niet bijster enthousiast over de toekomstige situatie. Naar men verzekerde zal al het mogelijke in het werk worden gesteld om de vitale diensten gaan de te houden. De gevraagde 100 man personeel is dan ook voorname lijk bestemd voor de P.T.T., de elektriciteitsvoorziening en het water leidingbedrijf. Grootmoedig Of het hoofdkwartier van de Verenigde Naties er in zal slagen op zo korte ter mijn nog een groot aantal functionaris sen te vinden, achtte men zeer twyfel- achtig. Nog steeds komen dagelijks nieuwe functionarissen van de Verenigde Naties in Nieuw-Guinea aan. Aanstaande vrij dag wordt in Hollandia de financiële expert McCaw verwacht, die besprekin gen zal voeren over het budget van de Verenigde Naties. Zoals bekend zal binnenkort ook de ver tegenwoordiger van de Verenigde Naties Rolz Bennett uit Guatemala aankomen om met gouverneur Platteel besprekin gen te voeren over de overdracht. Bekend als letterkundige Voor het eerst Antilliaan in deze functie De rijksvoorlichtingsdienst heeft bekendgemaakt dat mr. N. Debrot, directeur van het kabinet van de gevolmachtigd minister der Neder landse Antillen, bij Koninklijk Be sluit van gisteren is benoemd tot gouverneur van de Nederlandse Antillen. Nicolaas Debrot, die de eerste Antilli aanse gouverneur is, werd op 4 mei 1902 op Bonaire geboren. Hy volgde middelbaar onderwijs in Nymegen, waarna Iiij in Utrecht en te Amster dam rechten studeerde. Hij was in 1927 enige tyd repetitor in staatsrecht te Leiden. In de jaren 1928- 1932 heeft hg in Frankrijk en Amerika frewoond. waar hg voornamelijk journa- istiek en literatuur beoefende. Hg studeerde van 1933-1939 medicijnen. Van 1942-1947 was hij arts in Amster dam en van 1947-1950 was hy arts op Curasao. Hg heeft sedert 1950 verschil lende ambtelgke en regeringsfuncties voor de Nederlandse Antillen bekleed in Willemstad en in 's-Gravenhage. Mr. Debrot werd op 17 augustus 1950 lid van het college van algemeen be stuur. dat bij de invoering van de in- terimregeling automatisch de eerste re geringsraad werd. Op 19 februari 1951 trad hij op als formateur. Hij vormde op 18 april nieuwe regeringsraad, waarin hü zelf geen zitting nam. Gevolmachtigd minister Op 24 april 1951 werd mr- Debrot benoemd tot algemeen vertegenwoor diger in Nederland, welke functie na de inwerkingtreding van het statuut werd gewijzigd in die van gevol machtigd minister. Als zodanig was hij werkzaam tot 1 augustus 1955. Sindsdien was hij directeur van het kabinet van de gevolmachtigde mi nister. In 1958 was hij tijdeiyk lid van de Raad van State van het Ko ninkrijk ex. art. 13 van het statuut- Hy is lid van de culturele adviesraad voor het koninkrijk en bestuurslid van de Stacusa. Voorts nam de nieuwe gouverneur deel aan het werk van de Nederlandse ver tegenwoordiging in de Ver. Naties en van de internationale arbeidsorganisa tie. Hy werd als gewezen gevolmach tigde minister by k-b. van 20 december 1 QSn Uh DIHrln.. in Ar. CS-Ar, ,,nr> An Mr,. Romans Als letterkundige verwierf mr. Debrot bekendheid met zijn romans: „Mijn zus ter, de negerin" (1935), „Bid voor Ca- mille Willocq". (1946), „Bekentenis in Toledo" (1944) en „Bewolkt bestaan" (1948). zyn verzen werden gebundeld in „Na vrante zomer" (1945) en in „Ars et •ita" publiceerde hij polemiek met Ge rard Knuvelder. Van zijn hand versche nen nog artikelen over de literatuur in de Nederlandse Antillen in „Antilliaanse cahiers" (1955) en in de „West-Indiër" (1953) en over de „Politieke aspecten in liet Caraïbische gebied" (1953). Van 1940-1942 was hg redacteur van het letterkundige maandblad „Crite rium". dagen reeds volgeboekt. De wedstryden om net wereldkampioen schap ploegen, op donderdag 4 en vrijdag 5 oktober bij Dronten in de polder Oostelijk Flevoland worden op woensdag 3 oktober door ploegwedstrijden pioenschap van Nederla Donderdagochtend om half elf beginnen het wedstrüdspoegen om het wereld- kampioenscnap op een stoppelland en vrijdagochtend om tien uur het ploe gen op grasland. IJe Egyptische krant „Al Ahram" heeft gemeld dat de Imam van Jemen de noodtoestand heeft afgekondigd en de bewaking van zijn paleis in Taez heeft versterkt. Volgens het blad zijn deze maatregelen genomen nadat ongeveer zesduizend personen voor het paleis van de Imam en voor het ministerie van onderwgs te Sanaa demonstreerden onder het uit roepen van „weg met de Imam". Voor de ambassade van Saoedi-Arabië werd tegen koning Saoed gedemonstreerd. De politie opende het vuur toen de menigte zich van het radiostation meester wilde maken. Er zouden gewonden zijn. ANTI-NAALDHAKKEN ACTIE. National Trust, de Britse monumenten zorg, heeft bekendgemaakt 1000 paar vilten sloffen te hebben aangeschaft voor vrouwelijke toeristen, die met hun naaldhakken de kwetsbare vloeren der oude Britse kastelen en landhuizen ruï neren. GEEN CADEAUS. Een Londens paar kwam met deze aantekening op huwelijksuitnodiging voor de dag: geen cadeaus a.u.b. Onderwaterzwemmer Peter Small zijn aanstaande echtgenote Mary Miles, verzonden hun uitnodigingen met de volgende noot: „Wy zijn gelukkige men sen. Wg hebben niets nodig. Het mooiste cadeau voor ons is een geschenk aan het anti-hongerfonds. De Zweedse V.N.-officier Olof Melin heeft inmiddels verklaard, dat de Ne derlandse soldaten zich byzonder grootmoedig houden aan de bepalin gen van de wapenstilstand. Hg zei, dat er bij de ontwikkelingen van de laatste weken geen fouten zgn ge maakt in de handhaving ran het be stand. Melin was met generaal Eekhout en de Indonesische generaal Achmad Wirana- ta Koesoema op reis geweest langs de belangrijkste centra van Nieuw-Guinea. Het drietal was juist per luchtmacht- Dakota uit Merauke in Hollandia terug gekeerd. Met deze commissie reisden twee Indo nesische parachutisten mee die opgeno men moesten worden in een ziekenhuis. Melin zei, dat de Indonesische troepen vrijwillig in het oerwoud blijven, maar dat Nederlandse artsen al zgn doorge drongen tot alle Indonesische concentra ties om de zieken te verplegen. Respect Gemengde Nederlands-Indonesische mi litaire patrouilles zoeken thans in de oerwouden nog naar vermiste parachu tisten. De troepen hebben reeds duidelijk blijk gegeven van groot wederzijds res pect over hetgeen aan doorzettingsver mogen en dergeiyke getoond werd tij dens de marsen. De commissie van drie had voorts ontdekt dat vele Indonesische commandanten nog niets wisten over een bestand. Men vreesde daarom voor schietpartijen. Wel werd afgesproken, dat nooit zou worden toegelaten dat er re presaillemaatregelen zouden wor den genomen. yVWWVWVWWWt/VWVWVWWVVVVWWWVYV Onder regie van de Engelsman Paul Rotha is men in de Cinesto- nestudio's in Duivendrecht met de opnamen begonnen voor de nieu- we Nederlandse speelfilm ,J)e overval". Op de foto een scène, die zich in de film in het duister afspeelt. De groep, die de over vallers op de terugreis zal be schermen. In het midden Jan Blaaser. Vrachtautochauffeur George Ro bertson uit Glasgow, heeft zich uitgeroepen tot eigenaar van al het land onder de zeebodem. Zijn argument: „er is geen enkele wet die zegt dat ik het land onder de zee niet kan claimen", aldus de grootgrondbezitter-in-spe. Hij zei dat hij zgn advocaat op dracht had gegeven om bij het In ternationale Hof van Justitie de claim in te dienen. Robertson zei, dat iedereen in de wereld dit had kunnen doen, maar dat niemand het gedaan heeft, dat hij dus de eerste is en dat dus het land van hem is. Hij is niet van plan zijn land te ontginnen maar hij wil het wel verhuren tegen vijf procent van de opbrengst van de bodemschat ten. Van zijn inkomsten wil hg' 1 pro cent zelf houden. De rest gaat naar organisaties voor bestrijding van de honger. John Neil, lector aan de universi teit van Glasgow heeft echter reeds enkele juridische voetangels en klemmen aangewezen, waarin Robertson vast en zeker zal blij ven vast zitten. Op de eerste plaats behandelt het Haagse hof geen zaken van parti culiere personen en zou Robertson dus eerst de Britse regering zover moeten zien te krygen, dat zg de eis indient (de kans is vrijwel ni hil) en ten tweede kunnen rechten op een bepaald stuk land slechts verleend worden na feitelgke be zetting. vvwwwwwvvuvvwvvwwvvuwwwwvvwC 0 In Fair Heaven, in de Amerikaanse staat New Jersey, is op 87-jarige leeftijd overle den kolonel William Blair, de uitvinder in de V.S. van radar. Kolone' Blair deed zijn uitvinding in 1937, toen hij directeur was van de laboratoria van de verbindingsdien sten van het Amerikaanse leger. Daar zijn vinding als een topgeheim werd beschouwd, werd hem eerst 20 jaar later het octrooi daarvoor toegekend. Het Wereldgebeuren A merikanisatie" Jet gaat niet goed met de Ameri- >rijwel de ge- atletiekploeg voor de Europese kampioenschap pen in Belgrado van Schiphol ver trokken. Een paar atleten, onder wie Bef Kamerbeek, ivaren reeds zondag afgereisd. Foto: Van voor naar achter op de trap van het vliegtuig, Gerda Kraan, Tilly van der Zwaard, Nel Zwier, H. Snep vangers, Joke Bijleveld, Cees Kocli, mevrouw Fanny Blankers- Koen en achter haar Janny van Eijck-Vos. wwwwwvw/wwwwwwwwwwwwwvw vrijetijdsverf kwalifeifsverf 47 kleurstalen 10 ct in de winkel Het Eindhovens concern is van oordeel, dat Albert Heijn door het aanbieden VOORZIENINGEN VOOR NIEUW-GUINEA Eigen risico van 50 pet Bij de Tweede Kamer is gisteren een wetsontwerp ingediend waarin bijzondere voorzieningen worden voorgesteld die kunnen bijdragen tot het in stand houden van het bevoorradings- en distributie apparaat in westelijk Nieuw-Gui nea, De memorie van toelichting is ondertekend door de minister Van financiën en door de minister en de staatssecretaris van binnenlandse zaken. Het ministerie van financiën deelt over dit wetsontwerp mede, dat de minister van financiën daarin wordt gemachtigd gedurende een overgangsperiode voor de Nederlandse staat verzekeringsovereen komsten te sluiten met bedrijven, die in Nieuw-Guinea zijn gevestigd of aldaar werkzaam zijn, waarbij ondernemers zich kunnen verzekeren tegen molest- risico en politiek risico indien zij ter dekking daarvan elders geen verzeke ring hebben kunnen sluiten. Voor deze overeenkomsten zullen de voorwaarden en de premies nog nader door de minis ter worden vastgesteld. Deze verzekeringsovereenkomsten, die voor 1 januari 1963 moeten zijn aange vraagd, kunnen geen langere looptijd hebben dan van een jaar. Zg kunnen worden beëindigd wanneer het verzeker de risico weer elders gedekt kan worden. Bij het bepalen van de verzekerde waar- Je wordt rekening gehouden met een iaariyitse afschrijving van 10 pet voor ledrgfsruimte, schepen en vliegtuigen en van 20 pet voor de overige bedrijfs middelen. Eigen risico De verzekerde draagt een eigen risi co. dat voor bedrijfsmiddelen en be drijfsruimte 50 pet van de verzekerde waarde bedraagt. Dit risico komt ten laste van de verzekerde voordat op grond van verzekering uitkering plaats vindt. De verzekeringsmogelykheid is beperkt tot investeringen die voor 1 juli 1962 hebben plaats gevonden en tot investe ringen, die nodig zgn voor de vervan- n voor die datum aanwezige be- ddelen, bedrijfsruimte en voor- By het ministerie van financiën zal een „register molestverzekering Nieuw-Gui nea" worden gehouden. In Nieuw-Gui nea is al een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor a~ verstrekking van de gegevens. De minister van financiën wordt voorts gemachtigd vorderingen op het gouver nement van Nederlands Nieuw-Guinea, die opeisbaar zijn geworden voor de da tum waarop hét Nederlands bestuur over dit gebied zal zijn geëindigd en die als gevolg van de besluiirsoverdracht oninbaar zijn uit 's rijks kas aan recht hebbenden uit te betalen. ging van voi drijfsmiddele raaen. Antwoord aan Albert Heijn „Philips „oneerlijke concurrentie" Albert Heijn „acties gaan toch door" De Philips-mixers, die voorheen 63 gulden kostten, zijn nu voor 39 gulden te koop en de mixers, waarvoor 47 gulden moest worden be taald, zijn nu te krijgen voor 29 gulden. Dit is het antwoord van Philips aan Albert Heijn, die haar klanten handmixers levert tegen de prijs van 42 gulden. eerlijke concurrentie bedrijft. Om de tegenactie te doen slagen heeft Philips de prijzen gesteld beneden de prijzen van Albert Heijn. Philips en de winkeliers hebben ieder een deel van de winstmarge laten vallen. Philips zal het niet bij mixers laten. Aan haar tegen actie heeft Philips namelijk de waar schuwing verbonden, dat zodra Albert Heijn of welk ander bedrijf dan ook zich op het terrein van elektrotechni sche apparaten begeeft, terwyl haar hoofdbedrijf zich in een andere sector beweegt, Philips antwoord zal geven. Acties gaan door De N-V. Albert Heijn is niet van plan baar acties, waarby bepaalde duurzame gebruiksartikelen met gro te kortingen voor het publiek ver krijgbaar worden gesteld, te staken, aldus deelde zij mede. Albert Heqn zegt, dat men op de oude voet zal voortgaan „met de markt open te breken". Door een andere, betere distrlbutiemelhode en kleinere winst marges is dit mogelijk, aldus het levens- middelenbedrijf. Er ligt voor dit soort goederen nog een enorme markt open in Nederland, zo meent Albert Heijn, welk bedrijf ook stelt dat de grote warenhuizen in Ame rika allang tegen dit soort prijzen ver kopen en dat zulks ook al in West- Duitsland en België gebeurt. Het bedrijf stelt zich op het standpunt dat het, op deze wyze voortgaande, meewerkt aan de bevordering van lagere prijzen op talloze gebieden. HERZIENING WETTELIJKE REGELING HOGER LANDBOUWONDERWIJS De ministers van landbouw en visserij en van onderwijs, bunsten en weten schappen hebben een commissie (voor zitter prof. mr. C. H. F. Polak, rijksuni versiteit, Leiden) ingesteld, teneinde de regering te adviseren inzake in de wet telijke regeling van het hoger land bouwonderwijs aan te brengen wyzigin- gen in verband met de regeling van hel wetenschappelijk onderwijs. De commissie zal tevens advies uitbren gen over de vraag of het voorkeur ver dient, het hoger landbouwonderwijs in te passen in de wet (van 1960) op het wetenschappelijk onderwgs, dan wel de (in 1956 gewijzigde) wet op het hoger landbouwonderwijs aan te passen aan eerstgenoemde wet. In deze ambtelijke commissie, die in middels door minister mr. V. G. M. Ma- rijnen is geïnstalleerd, zijn vertegen woordigd beide betrokken ministeries en het bestuur van de landbouwhogeschool. Auto onder trein - twee doden Op de met knipperlichten en bellen be veiligde overweg by het Blanke Loodsje de Niemvleusener Straatweg Nieuwleusen is gistermorgen half acht een Volkswagenbusje, bestuurd door de 27-jarige heer J. Grit uit Westeinde (Nieuwleusen), door de sneltrein Leeuw arden-Rotterdam, komende uit de rich ting Meppel, gegrepen. De heer Grit kwam hierbij om het leven, evenals zijn passagier, de 52-jarige heer H. Com- pagner uit de Meele. ■VSAAAA/VA/WWWWWVWWWWWWVWWWVV Op 25 september zal een poging gedaan worden de Amerikaanse ruimtevaarder Walter Schirra een ruimtevlucht van zes banen om de aarde te laten maken, zo is zater dagavond in Washington bekend gemaakt. Of deze lancering .zal doorgaan, zal afhangen van de weersomstandigheden of van tech nische problemen. OLIFANT „BABY" UIT STALLEN VAN CIRCUS GESTOLEN Uit de stallen van het circus „Boltini", dat zijn tenten heeft op geslagen op de St.-Jacobsplaats te Rotterdam, is een kleine olifant gestolen, luisterend naar de naam „Baby". De dader is naar alle waarschijnlijkheid een lid van het personeel, een kleine donkere Spanjaard met een snor, ongeveer 40 jaar oud. Na de voorstelling van zondagavond verklaarde de Spanjaard namelijk tegen een collega, dat hij een speciale opdracht van zijn 'directeur had gekregen om maandag met de olifant te paraderen in de Utrechtse binnenstad. De directie van het circus zegt van een dergelijke afspraak niets te weten. De verdwijning van „Baby" kan voor het circus catastrofale gevolgen hebben want het dier is de leider van een groep van vier olifanten die dagelijks in het circus optreden. Sinds de verdwijning van „Baby" wei geren zij hardnekkig te eten. Zolang „Baby" nog niet zal zijn terug- keerd, zal het programma-onderdeel dat door de olifanten wordt ver zorgd in zijn geheel geschrapt moeten worden want de dieren treden niet zonder hun leider op- beginnen nu zelfs de Amerikanen in te zien. Het ligt voor de hand, dat re publikeinen het niet altyd met de pre sident eens zijn, maar de kritiek die de laatste tijd in het Congres op het bestuur van John F. Kennedy wordt geoefend kan niet helemaal tot politieke naijver worden teruggebracht. Steeds meer volksvertegenwoordigers zien het gebeuren, dat de miljarden dollars, die jaarlijks voor buitenlandse hulp worden uitgetrokken, geen greintje concrete steun voor de Amerikaanse wereldpo litiek opleveren. ,;Het is geld in het water gesmeten" menen de tegenstan ders van deze hulp en hun aantal lijkt te groeien. Niet alleen op politiek terrein wordt de Amerikaanse naam afbreuk gedaan. Dezer dagen sprak dr. Laurence E. Morehouse, een Amerikaan, die heel veel afweet van de lichamelqke op- vóeding en al wat daar mee samen hangt, zijn ernstige bezorgdheid uit over de „Amerikanisatie", die als een epidemie de halve wereld teistert. Dr. Morehouse doelde op het verschijnsel dat men in Europa al langer kent en dat men de „American way of the life" genoemd heeft. Dr. Morehouse wees er op, dat het hier naar zijn mening niet om een typisch Amerikaans verschgnsel gaat, maar om een uitvloeisel van de over-industrialisatie. Amerika echter en ook het eerst de symptomen van de „kwaal" vertoonden. Maar het Westduitse „Wirtschaftswun- der" is er net zo schuldig aan als het over-geciviliseerde Amerika, meent dr. Morehouse en wie zou hem durven te genspreken. Intussen zit het de specialist- op- sportief-gebied toch maar dwars, dat de naam van Amerika hier weer te In den heeft. Hij begon tqdens zgn reae in Los Angeles optimistisch te consta teren, dat de „zachtheid" van de Ame rikaanse jeugd tegenwoordig minder op valt in het buitenland, ornaat de Euro- ese jeugd nu minstens even zacht is. luropa haalt de achterstand op de Ver enigde Staten im ook op dit speciale terrein. Toch maakte dr. Morehouse zich nog grote zorgen over de huidige situa- *•'- „Want", zo zei hg, „wanneer een opese vader zgn tiener-dochter thuis komen met een onmogelijk kapsel op haar hoofd, als zijn vrede en rust worden verstoord door knetterende bromfietsen of door schrille 'transistor- radio's, dan geeft hij de „Amerikanisa tie" de schuld. Dat is niet eerlijk, want het kapsel komt uit Parijs, d!e brom fiets uit West-Duitsland en de radio uit Japan". Eén kenmerk van de „American way of life" is echter door en door Ameri kaans van oorsprong, dat moest zelfs dr. Morehouse erkennen, namelijk de zelfbedieningswinkel. Die draagt on miskenbaar het stempel „mode m U.S. A.". Blijkbaar moet de heer Morehou se ook van de zelfbedieningswinkels niets hebben. Hij noemde de hëlp-je-zelf zaak tenminste het duidelijkste teken van de „Amerikaanse ziekte" al bracht hij niet nader onder woorden welk ver band hij zag tussen lichamelijke opvoe ding en dé winkelgewoonten van de moderne huisvrouw. Zit dr. Morehouse dus met de achter uitgang van Amerika als sportieve natie, de politici hebben minstens even ernstige zorgen. Ieder jaar opnieuw komt president Kennedy miljarden dol lars vragen voor hulp aan het buiten land. Het Congres wikt en weegt, pro beert het hulpprogramma te wijzigen of de bedragen te verminderen, maar kan tenslotte toch niet veel anders doen, dan de voorstellen goedkeuren. De fei telijke bedoeling van deze grootmoedige hulp aan de achtergebleven gebieden is het versterken van de positie der wes- telqke landen tegenover het communis tische blok. De leden van het congres willen dan ook graag resultaten zien van die dollarhulp, te meer omdat de dollars door de Amerikaanse belasting betalers moeten worden opgebracht. Wanneer men na constateert, aat presi dent Nasser van Egypte jaarlijks hon derd miljoen dollar ontvangt en presi dent Tito van Joegoslavië ongeveer tweemaal zo veel, terwijl men ander zijds weinig of niets van Egyptische of Joegoslavische sympathie voor het Amerikaanse politieke standpunt merkt, dan is het begrgpelgk, dat er stemmen opgaan, die wel eens wat meer over het steunprogramma van de president wil len weten. Temeer nog. wanneer een (Van onze Haagse redactie) „Wat ik ga doen, is eerst eens uitzoeken hoe het kan, dat ik wel mocht betalen, maar dat ilc nu puntje bij paaltje komt myn prijs van 50.000 niet krijg uitbetaald". Dat zegt tuinder A. M. Sala uit Hoek van Holland, die j.l. zondag op zyn totoformulier dertien uitslagen goed had, maar de hoofdprys zijn neus voorbij ziet gaan omdat hij niet als deelnemer aan de Sporttoto blijkt te staan ingeschreven. Ongelofelijk? Maar waar. De 57-jarige kleine tuinder poolt al enige jaren. Steeds is zijn aanmelding via een si garenwinkelier ter plaatse in orde geweest. De sigarenwinkelier heeft vol gens de heer Sala zo'n 150 deelnemers ingeschreven staan „149 gaf hij bij het nieuwe seizoen op en nieuwe kaart, me niet ongerust. Die komt wel eens meer een tydje later". Zondag, bij' de uitslagen, streepte heer Sala opgetogen dertien goede uit slagen aan en meteen belde hg de Sport toto. Samen met een functionaris op het totobureau liep hij de rijtjes nog eens door. Geen twijfel mogelijk: hij had der tien uitslagen goed. En daarmee moest hg zonder meer tot de gegadigden voor de eerste prijs behoren. Er was er nog maar een Toen kwam de ontgoocheling. De heer Sala kon zijn lidmaatschapsnummer niet opgeven, omdat hg de kaart (nog) niet had. Aan het totobureau werd naarstig gezocht naar zijn naam by de vereni ging, die hy opgaf. Die naam kwam er niet voor. Onmiddellijk begaf dc heer Sala zich naar de sigarenwinkelier ook daar een zenuwachtige zoekpartq. Tot het hoge woord eruit kwam: uitgerekend de heer Sala bleek niet in het kaartsysteem te zijn opgenomen. Griekenland, dat dagelijks de tegen werking van Egypte en Joego-Slavië ondervindt, genoegen moet nemen met de mededeling, dat aan de ondersteu ning met Amerikaanse dollars een eind moet komen, terwijl men die hulp toch zo heel goed kon gebruiken. Tice-president Lyndon Johnson heeft V pas een bezoek aan Griekenland ge bracht. Er is weinig ophef over zgn vi site aan Athene gemaakt. Er was dan ook weinig om ophef over te maken. Premier Karamanlis van Griekenland vroeg Johnson het hulpprogramma te hervatten en de Griekse pers deed una niem een aanval op de Verenigde Sta ten. Johnson wist daar niet meer dan vage beloften tegenover te stellen en liet Athene snel achter zich. Grieken land is trouwens niet het enige NAVO- land, dat zich over de verdeling van de Amerikaanse steun, zowel moreel als materieel, verbaast. Nog iets zit de Amerikaanse congres leden dwars. De regering in Washing ton stuurde dit jaar een cabaretgezel schap naar Zuidoost Azië. Kosten 256.000 dollar. Er ging dan ook een or kest van beroemde musici mee. onder leiding van Buddy Rich. Het werd een succes, dat wil zeggen op de planken, want het fraaie effect werd weer com- Rich eiste overal en opvallend een ko ninklijke behandeling, ook door de am bassadeurs van zqn land. Hij was niet voor twaalf uur 's morgens te spreken en hg moest de mooiste auto's hebben. Nog gekker maakte de echtgenote van de manager, Cindy Adams, het. Ze schreef een reisverhaal voor een dames blad en noemde daarin Nepal „een land van 9 milïoen mensen zonder toiletten en met ontelbaar veel gouden boedha- heelden". Over Laos senreef zij o.m.: „We gaven een voorstelling voor die gammele prinsen. Een van die boeren begreep een grap niet en de conferen cier tikte de man op zijn schouder met de woorden: „Snap je het niet knul?" „De knul was de kroonprins". Is het een wonder dat nu ook Amerikanen zich ongerust maken over hun naam in het buitenland? LYNDON B. JOHNSON ..koude kermis in Athene

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5