ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK Contingent woningen voor 1962 zou Kort geding over winkelsluiting in de verplichte Middelburg De werkzaamheden aan de twee Sloedokken w min fi infii i3 S'Ji4 is Ij n S?J Wc.- ALMANAK AMATEURS TRADEN OP IN HET PROGRAMMA G0ESE FRU1TWEEK 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 (Advertentie) MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG ft'oHmS C"p""' EPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER BL~—JU SEPTEMBER SEPTEMBER SSLjB SEPTEMBER Vredenburg Croeselaan MINISTER VAN AARTSEN IN ZEELAND De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, heeft maandag een bezoek aan Zeeland gebracht. De be windsman heeft tijdens dit werkbezoek verschillende besprekingen gevoerd: 's morgens met de voorzitters van de verenigingen van B. en S. in Zeeland, vervolgens met de burgemeesters in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen, daarna met de burgemeesters van de ontwik kelingskernen in het gewest, waarna de bewindsman in Vrouwenpol der de plaats van het Eurotel bezichtigde. In de provinciale griffie te Middelburg had de minister een slotbespreking met Ged. Staten van Zeeland, waarna tenslotte in de Campveerse Toren te Veere een diner gegeven werd. sant, zodat alleen een evenmin groot króttenbestand overblijft. Geen reserve aan bouwcapaciteit Een probleem waarmee de minister tijdens de besprekingen met de di verse burgemeesters vanzelfsprekend geconfronteerd werd, was de wo ningtoewijzing. Het totale contingent van 90.000 woningen, dat in 1962 verdeeld moest worden, zag de be windsman als het maximum dat in de toekomst bereikt kan worden, hoewel hij toegaf, dat het te weinig is. Het is echter bij de toewijzing aan de provincies volgens minister Van Aartsen uitgesloten om aan alle wensen tegemoet te komen. Hy twij felde er niet aan, dat het „Zeeuwse" contingent, dat meestal rond de 1800 woningen schommelt, zeker verdub beld zou moeten worden. In dit ver band wees de minister er op, dat er met de burgemeesters uit de kanaal zone van Zeeuwsch-VIaanderen be sproken is om zo mogelijk iets ex tra's voor deze streek te doen, ter wijl voor de industriekern een con tingent van 2000 woningen apart be schikbaar gesteld wordt. Minister Van Aartsen betoogde, dat het niet zo gemakkelijk is om aan de hand van de drie „verdelingssleutels" (statis tisch woningtekort, de groei van de be volking en het króttenbestand) een re delijke verdeling tot stand te brengen. Het statistisch tekort is namelijk zeer gering in Zeeland, belangrijk geringer dan het nationale tekort, de groei van de bevolking is eveneens weinig impo- leeuwse Snufje zo en niet anders zijn wij zoals zo velen teruggekeerd van een veer tiendaagse vakantiedoorge bracht in eigen land en met een snufje België. Nog weer eens heel even de kennismaking hernieuwd met het zo bijzonder nabije Brug ge, waar het vooral in het na seizoen goed en vooral rustig toe ven is óp en rond het Begijnhof en aan het Minnewater. Op de terugweg uiteraard Sluis nog even aangedaan, waar zoals te doen gebruikelijk meer Belgen verzameld leken dan in heel Brugge. Ze lieten er zich de mos selen weer uitstekend smaken. Want het Belfort moge dan een toeristische trekpleister van kunsthistorisch formaat zijn, te gen malse mosselen is het moei lijk concurreren. Waar nog bij komt. dat de Belgen in Brugge een Belfort bezitten dat er be paald ook zijn mag, terwijl de schelpdierencultuur er minder sterk ontwikkeld is dan hier, zo dat hun voorkeur eigenlijk alles zins begrijpelijk is. Naast het Belfort hebben Sluis en Brugge met vele andere plaatsen ook nog het parkeer probleem gemeen en met name op de Markt in Brugge wordt met passen en meten een heleboel tijd versleten, maar goed, Brugge loont genoegzaam de moeite om er enig passen en meten voor over te hebben en in de weldadige stilte van het tijdeloze Begijnhof weef men van geen parkeerpro bleem. Daar gaat men al eeuwen lang te voet. De toerist loopt er altijd een beetje verbijsterd rond, een beetje als een indringer ook, wienst stem onwillekeurig te luid opklijikt in deze louter serene rust ademende omgeving. Men wordt beleefd verzoent de nonnen niet te fotograferen. Een snufje België, een andere v:ereld. Vlakbij. Weinig gegevens De berekeningen moeten dan ook vol gens de bewindsman over een bedroe vend klein aantal gegevens gemaakt worden. Om het provinciaal bestuur niettemin de mogelijkheid te bieden een redelijke verdeling te kunnen opmaken wordt het contingent nog wat „opge poetst", zoals de minister het uitdruk te. De minister verzekerde, dat er wel de gelijk rekening wordt gehouden met de spreiding, terwijl ook rekening zal moe ten worden gehouden met de toekomsti ge ontwikkeling van het gewest. Ook heeft de bewindsman overwogen reke ning te houden met het aantal arbeids plaatsen. Zowel minister Van Aartsen als de commissaris der koningin wezen vervolgens op de verrassend grote be hoefte in Zeeland aan woningen in de vrije sector. Evenals voor 1962 hoopt de minister de toewijzing voor 1963 in de eerste helft van november a.s. gereed te hebben. De commissaris der konin gin #voegde hieraan nog toe, dat de Zeeuwse gemeenten reeds in juli na een verzoek van Ged. Staten een op gaaf hebben verstrekt van de be hoefte. Een totaalcijfer kon de com missaris nog niet noemen, daar niet alle gemeenten concrete cijfers heb- Op termijn Voor grote bouwwerken is het thans wel gebruikelijk om de rijksgoedkeu ring op termijn te verstrekken. Deze re geling is eveneens van toepassing ver klaard voor de verbouwing van de Schouwburg te Middelburg, waarvoor de rijksgoedkeuring omstreeks februari van liet volgend jaar afgegeven zal worden. Het is namelijk gebleken, dat de gemeenten niet altijd gereed zijn voor de bouw, wanneer de goedkeuring onverwacht afkomt. Om dat te onder vangen kondigt het ministerie de ge- Marionetten als mensen in opera „Porgy and Bess" In de Schouwburg te Middelburg heb ben maandagavond velen genoten van de opera „Porgy and Bess", opgevoerd door de marionetten van Bert Brugman. Het was een werkelijk grootse regionale opening van het seizoen van de vereni ging „Jeugd en Muziek". Een opening die veel doet verwachten voor het ko mende seizoen. De poppen verloren al spoedig ieder popperig effect, het waren mensen: slim als Sportin' Life, impulsief als Bess, goedhartig en eenzaam als Porgy, zelfverzekerd als Crown. De poppenkast veranderde in de romme lige negerwijk Catfish Row, waar al deze verschillend geaarde mensen met elkaar moeten leven. De vele „open doekjes" voor de pop pen, die bescheiden maar toch wel trots het applaus over zich lieten ko men, bewees dat deze première van „Porgy and Bess" in elk opzicht ge slaagd is. Het publiek bestond uit 1126 jarigen uit Hulst, Oostburg, Goes en Middel burg. Naast deze afdelingen van „Jeugd en Muziek" komen dit seizoen ook af delingen in Vlissingen en Zierikzee. Aanvankelijk zal het programma van Vlissingen gelijk zijn aan dat van Mid delburg. We lezen daarin dat ir. Plan? terjdt eind september een lezing geeft over Je vervaardiging van grammo- platen, in januari staat er voor alle af delingen een bezoek aan de opera te Antwerpen op het programma. Naast lezingen, concert- en operabezoek wordt de jeugd actief betrokken bij de muziek in verschillende werkgroepen. meenten aan wanneer zij ongeveer op de goedkeuring kunnen rekenen. In dit verband verklaarde mr. Van Aartsen, dat hij het niet aangedurfd heeft de verbouw reeds in mei van dit jaar te laten beginnen. Daarna achtte de bewindsman het niet gewenst om de werkzaamheden in de winterperiode te laten uitvoeren. De minister meende vervolgens, dat het wel is komen vast te staan, dat er een spanning op de arbeidsmarkt is ontstaan, zelfs een overspanning. Mr. Van Aartsen wilde dan ook niet geloven, dat er een reserve aan bouw capaciteit zou bestaan, noch in Zee land, noch elders. De heer Van Aart sen betoogde, dat hem dat gebleken is aan de hand van verschillende en quêtes. De geruchten als zou de overplaatsing van de dienst Abdijrestauratie van rijks gebouwendienst aanstaande zijn, wilde de minister niet staven. Wel gaf hy toe, dat deze kwestie in studie is, en dat de höofdarckitect, ir. II. de Lussanet de Ia Sablonière, thans in Den Haag werk zaam is. Wel heeft de heer De Lussanet nog de superversie over de afbouw van de Abdij. Over de eventuele bouw van een nieuw gewestelijk arbeidsbureau, de uitbreiding van het rijksarchief en de in richting van het Zeeuws Museum in de Abdij wilde de minister zich niet uitla ten. Frans meisjeskoor zingt in Haamstede voor „Perzië" Een Frans meisjeskoor, dat op derdagavond een bijdrage leveren aan de hulpverlening voor de slachtoffers van de aardbevings ramp in Perzië. Op verzoek van de burgemeester van Wester- schouwen ihr. K. J. Q. Röell zul len de vijftig leden van de Chan- terie „Cum Jubïlo" uit Montreux bij Parijs samen met het Neder lands hervormd kerkkoor van Haamstede een internationale zangavond verzorgen. Het r.-k. meisjeskoor verblijft veertien dagen in de Schouwse Westhoek. Iedere dag wordt on der leiding van de dirigent Philip pe Nalet gerepeteerd, verder wordt de tijd gevuld met wande lingen en uitstapjes in de omge ving. Vorige week maandag is het koor in Burgh. gearriveerd. De opbrengst van de collecte, die donderdagavond bij de uitgang van de Nederlands hervormde kerk in Haamstede wordt gehou den, komt ten goede aan de Rode Kruis-actie voor de Pei-zische rampslachtoffers EXAMENS Aan de modevakschool E.N.S.A.I.D. te Utrecht slaagde voor het diploma hand werk- en accessoiresontwerpster, me juffrouw L. J. Daane te Koudekerke. Personeel M.G.D. verleende eerste hulp bij botsing Ter aanvuling van het zaterdag in de P.Z-C. geplubliceerde bericht over de aanrijding, die vrijdagavond op de rijksweg nabij Rilland plaatshad, dient te worden vermeld, dat ook het perso neel van de juist passerende auto van de militaire geneeskundige dienst uit Middelburg, aan de slachtoffers eerste hulp heeft verleend. Zoals gemeld, wer den bij de autobotsing twee personen, P. D. uit Amsterdam en A. M. W- uit Lisse ernstig gewond. Eervol ontslag burgemeester A. Lokker van Waarde Bij Koninklijk Besluit van 24 juli is aan dhr. A. Lokker op zijn verzoek met in gang van 1 oktober a.s- eervol ontslag verleend als burgemeester van Waarde. Kruideniers tegen Albert Heijn N.V. Voor de vice-president van de Mid delburgse rechtbank, mr. B. S. Sie- perda, diende maandagmiddag een kort geding, waarbij Albert Heijn N.V. gedagvaard was door het be stuur van de Middelburgse kruide niersvereniging. De kruideniers vorderden namelijk, dat de presi dent het grootwinkelbedrijf zou gelasten haar filiaal te Middelburg te sluiten gedurende de week van maandag 10 tot zaterdag 15 sep tember. Als gemachtigde voor de Middelburgse kruideniersverenï- ging trad op mr. A. J. van der Weel, terwijl de belangen van Al- bert Heijn verdedigd werden door de Amsterdamse advocaat mr. F. W. van Dijk. In een korte inleiding op zijn betoog wees mr. Van der Weel op de aparte sfeer in deze kwestie: na alle vakanties dient zich „iemand" aan, die geen va kantie wil hebbenMr. Van der Weel ging hierna in het korc in op de inhoud van een uitgave van Albert Heijn, waar- in het Zaandamse bedrijf wil bijdragen tot het devies: een beter leven voor de huisvrouw. Sprekend over zijn cliënten wees mr. Van der Weel erop, dat Albert Heijn dan toch ook wel het betere leven zal wensen voor degenen, die met haar het kruideniersbedrijf uitoefenen. Vervolgens kreeg mr. Van Dijk ge legenheid het Zaandamse bedrijf te verdedigen. De Amsterdamse advo caat merkte hierbij op, dat zijn te- genpleiter meer appelleerde aan het gevoel dan aan het juridisch ver stand. „Dat komt straks wel", interumpeer- de mr. Van der Weel. en zodoende onder de rechtbank in Haar lem ressorteert, absoluut omdat hij door dit kort geding het pleit van de officier van justitie doorkruist zag. Vervolgens betoogde mr. Van Dijk, dat ook de Rotterdamse rechtbank-president in eenzelfde zaak zich absoluut onbe voegd verklaard heeft om de winkel sluitingsverordening van toepassing te verklaren. Hij wees erop. dat volgens ae Middelburgse vakantiesluitingsverorde- ning elk jaar voor 15 april het vakantie- rooster moet worden vastgesteld voor de kruideniersbedrijven. Daarbij is het volgens mr. Van Dijk gewenst de be trokkenen te raadplegen, ook door de Kamer van Koophandel. Mr. Van Dijk betwistte, dat zijn cliënte gehoord is. Het rooster van de gemeente Middelburg mist volgens mr. Van Dijk echter bin dende kracht, omdat het eerst op 16 mei dus meer dan een maand later dan is voorgeschreven is vastgesteld. Daarbij heeft de gemeente er volgens de gemachtigde geen rekening mee ge houden, dat het vestigïngsbesluit krui deniersbedrijven 1939 is ingetrokken door het in het leven roepen van liet ves- tigingsbesluit levensniiddeienbedrijf '61 Hierdoor is het, zo betoogde mr. Van Dijk, niet meer hetzelfde bedrijf. De gemeenteraad heeft toen op 23 juli de verordening gewijzigd en aangepast aan de veranderde wetgeving. Er werd een geheel nieuw rooster opgesteld, dat mr. Van Dijk evenmin bindend achtte. De gemeente kan niet vergen, dat'een gewijzigd niet geldig rooster wordt aan gehouden, aldus de gemachtigde van Albert Heijn. Onbevoegd Iets mankeert De raadsman van Albert Heijn wees er op, dat de president van de rechtbank volgens hem relatief en absolant onbe voegd is uitspraak in deze zaak te doen. Relatief omuat het hoofdkantoor van Albert Heyn in Zaandam gevestigd is De lruitweek in Goes is maandagavond voortge zet. met het optreden van diverse amateur bands, zangers en zan geressen op de Grote Markt. Voor dit vlot ge brachte muzikale pro gramma bestond een flinke belangstelling. Bijzonder aantrekkelijk was ook het optreden van het kindercircus „Jong Artistenblocd", dat met veel verve een circusprogramma van uitstekend gehalte af werkte. De Zeeuwse fruitfee, die zaterdag is geïnstal leerd, heeft maandag middag bezoeken ge bracht aan de beiaar dentehuizen in Goes, waar zij met gulle hand fruit uitdeelde. Inmiddels zijn maatrege len genomen om meer dan honderd en invaliden i omgeving van het fruit- corso, dat zaterdag door de straten van Goes zal trekken, te laten genie ten. Zij zullen per auto naar de ambachtsschool worden gebracht, van waaruit zij een uitste kend uitzicht zullen heb ben op de voorbij rijden de stoet van praalwa gens. „De enige belemmering voor Albert Heijn om niet mee te doen met de regeling is het feit, dat er iets aan mankeert", aldus concludeerde mr. Van der Weel in zijn antwoord. Vol gens deze pleiter kan het personeel van het Middelburgse filiaal toch even goed niet vakantie gaan als bij voorbeeld de Schelde in Vlissingen of de Vitrite in Middelburg. Mr. Van der Weel was van oordeel, dat Albert Heyn onder de regeling valt, omdat het bedrijf zowel in het besluit van 1939 als in dat van 1961 een kruide- niersbedrjjf is. De enige bedoeling van Albert Heijn is volgens mr. Van der Weel onderuit te komen aan een algemeen aanvaarde re geling. En omdat te doen grijpt het be drijf, zo stelde de Middelburgse raads man, de vraag van de competentie aan. Mr. Van der Weel betoogde, dat de pre sident van de rechtbank wel degelijk competent is uitspraak te doen. „Wij kunnen immers altijd beslag op het fi liaal laten leggen"Voorts wees hji er op, dat de datum van de 15e april niets afdoet aan de binding van de ver ordening. „Bovendien", verklaarde mr. Van der Weel, „had Albert Heijn al vóór 15 apr meegedeeld het rooster niet te zulle volgen". De raadsman verklaarde, dat de bezwaren van Albert Heijn zich niet richten tegen de vastgestelde vakantie periode, maar tegen de vakantiesluiting. Hij was van mening, dat hier sprake is van een onrechtmatige daad, die in druist tegen de zorgvuldigheid van het maatschappelijk verkeer. Strijd Mr. Van der Weel zag er een duidelijk symptoom in van do strijd tussen het grootwinkelbedrijf en de kleine bedrij ven. Als vertegenwoordiger van deze Bij de bouwput voor de twee Sloedokken rijden dag en nacht vijf zware vrachtauto's af en aan. Zij brengen beton van de fabriek naar de put. Elke auto per rit 3 kubieke meter. Hierdoor groeien de twee dokken met rond 2000 liter beton per minuut. In totaal zal 120.000 ton gestort moeten wor den. De vrachtauto's storten hun ladingen op een transportband (links op de foto), die het beton naar een rijdende storfbrug brengt. Deze stortbruggen (midden en rechts onderaan) zorgen er voor, dat het beton op de juiste plaats wordt gedeponeerd. De bouwput ligt op een diepte van 20 tot 25 meter beneden N.A.P. Het grote dok van 32.000 ton (links) krijgt een lengte van 215 en een breed te van 30,5 meter. Dit dok zal een bodemdikte hebben van 7 meter; de dokwanden worden 12 meter hoog. De bodem van het grote dok zal ge middeld op 16 meter beneden N.A.P. liggen. Tussen de eerste twee secties van het grote en het kleine dok (midden on deraan) zal een pompstation worden gebouwd van 22 meter hoogte. De drie pompen van deze kamer zullen per uur 10.000 kubieke meter water kunnen verwerken. (Foto Central Aviation) kleine bedrijven wenste liij te ageren tegen de frustering en de benadeling van de belangen van zijn cliënten. In zyn repliek ontkende mr. Van Dijk, dat hier sprake is van een strijd tussen het grootwinkelbedrijf en het kleine bedrijf. De tegenpleiter moest zich volgens mr. Van Dijk niet op het standpunt stellen, dat Albert Heijn reeds in maart gezegd heeft: „Wij trekken ons er niets van aan". De vakanties voor liet personeel zijn reeds in januari vastgesteld. Dit is een kwestie van algemene politiek", aldus mr. Van Dijk. „Maar men wist toch al vanaf mei, dat men dan in september met vakantie zou gaan", dupliceerde mr. Van der Weel. „En de Zaandamse directie is toch wel mans genoeg om in dit tijdsbestek een nieuwe vakantieregeling op te stellen". Mr. Van Dijk concludeerde in derde en laatste termijn, dat Albert Hein zich onttrekken mag aan een regeling, waar aan ook de gemeente Middelburg zich niet gehouden heeft. Mr. Sieperda be paalde de uitspraak in het geding op woensdag a.s. SCHIPPER REDDINCSBOOT CADZAND NAM AFSCHEID Tijdens een bijeenkomst in hotel „De Wielingen" te Cadzand-Bad heeft de di rectie van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen afscheid genomen van de heer G. J. Beun, die wegens drukke werkzaamheden ontslag heeft genomen als schipper van de reddingsboot te Cadzand- De president-directeur, de heer Murk Leis, sprak zijn waardering uit voor de wijze waarop schipper Beun onder vaak moeilijke omstandigheden zijn taak ver vuld heeft. In de plaats van de heer Beun is tot schipper benoemd de heer J. la Gasse, die als stuurman aan de reddingsboot was verbonden. De heer J. Ie Gasse wordt als stuurman opge volgd door de heer J. A. de Lijser. CHAUFFEURSINSIGNES DOOR A.N.W.B. UITGEREIKT Tijdens de zaterdag 8 september in Haamstede gehouden jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de Konin klijke Nederlandse Toeristenbond ANWB zijn wederom een aantal chauf feursinsignes „trouwe dienst" uitgereikt- Het insigne voor veertigjarige trouwe dient werd uitgereikt aan de heren C. de Kuyper, L. Minderhoud, J. J. van Sluys, P. v. d. Reest, J. W. de Voogd, L. Jobse, G. P. Machielse, P. Minderhoud en H. Reurink, die allen in dienst zijn van de N.V. Streekvervoer Walcheren te Middelburg. H. Speijer (82) te Poortvliet overleden j 82-jarige leeftijd is maandag in Poortvliet overleden de heer H. Speijer. De thans overledene is meer dan vijftig 'aar jachtopziener geweest in de polder 'oortvliet. Alles, wat met de natuur en de jacht had te maken, heeft tot het laatst toe zijn belangstelling gehad. Op zijn 80e verjaardag werd de thans over ledene begiftigd met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. J. Geene vierde 25-jarig jubileum De lieer J. Gecne heeft vrijdagmiddag in „De Landbouw" te Goes zijn zilveren jubileum gevierd als winkelchef bij de firma gebr. De Jongh. Tijdens een druk bezochte receptie werd de heer Geene, die op 7 september 1937 in dienst trad van de firma, toegesproken door direc teur P. dc Jongh, die er op wees, dat de jubilaris een vertrouwenspositie heeft verworven. Als blijk van waardering overhandigde hij een geschenk onder couvert. Voorts werd liet woord ge voerd door de personeelschef, de heer D. van Heijningen, evenals door de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer Van Noordon. Diverse andere sprekers voerden voorts het woord tot de jubilerende winkelchef. De jubilaris sprak een dankwoord. Benoeming aan de Rotterdamsche Bank Tot bijzondere procuratiehouder aan het Zierikzcese kantoor van de Rotterdam sche Bank N.V. is met ingang van 1 september benoemd de heer J. den Haan uit Zierikzee. HET WEER IN EUROPA Oslo, onbewolkt Kopenhagen, lichte regen Londen, regen Brussel, regenbui Luxemburg, regenbui Parijs, zwaar bewolkt Nice, half bewolkt MUnchen, onbewolkt Genève, onbewolkt en, onbewolkt Innsbruck, onbewolkt Rome. licht bewolkt Madrid, onbewolkt Mallorca. onbewolkt 18 gr. C. 19 gr. C. Aanvankelijk hier en daar wat regen, maar later ook opklaringen. Overwe gend matige zuidwestelijke wind en iets lagere middagtemperaturen. ZON EN MAAN 12 september Zon op 6-08 onder 19.04 Maan op 18.36 onder 3-22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2