PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MACMILLAN STELT PREMIERS GERUST Minister Van Aartsen kwam zich op de hoogte plannen voor het „EuroteP te Vrouwenpolder stellen van Premier Nehroe door betogers bedreigd Nederlands-Belgisch standpunt ongewijzigd' Spanjaard stal olifant Prinses Paola vandaag 25 Afscheidsbezoek generaal Norstadt Benoemingen in Raad van State ZWOLS BROOD GOEDKOPER DOOR OORLOGTUSSEN BAKKERIJEN Prins Bernhard bezocht I.B.M. WIJZIGINGEN IN FRANSE REGERING Minister en Eurotel Vandaag... 205e jaargang - no. 214 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8.00 per kw.; fr. per post ƒ8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169, adv. 2375), Goes: Grote Markt 2 tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213), Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: tel. 2116; Zierikzee: -ed. tel. 2425, adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 27 ct per mm. Min. per adv. 4,— Ingez. med. 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct per regel (min. 1.25). .Brieven bur. van dit blad" 25 ct meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 11 sept. 1962 Pagina 3 GEEN VERZWAKKING VAN BANDEN MET GEMENEBEST EIGEN GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT ONUITVOERBAAR De Engelse premier Macmillan heeft gistermorgen in het voormalige koninklijke paleis „Marlborough House" in Londen de elfde na oorlogse conferentie van Gemenebest-premiers geopend. De conferen tie zal zich voornamelijk bezig houden met de Britse toetreding tot de E.E.G. Macmillans openingsrede was naar van conferentiezijde werd vernomen „indrukwekkend en bekwaam van opzet", een „toespraak de gelegenheid waardig". Macmillan verklaarde dat het Britse streven om toelating te verkrij gen tot de Europese gemeenschappelijke markt gezien moet worden in het verband van de internationale toestand. De premier sprak over de twee grote wereldblokken, waarvan het ene door de Verenigde Staten en het andere door de Sowjet-Unie wordt geleid en de positie van Europa in dit internationale politiek-kracli- tenveld. Macmillan verwierp het standpunt dat Groot-Brittannïë thans zou moeten kiezen tussen het Gemenebest of deelneming aan een Euro pese economische en politieke gemeenschap. „Het gaat erom hoe of de historische gegroeide losse samenhang van de Gemenebestfamilie van landen .in overeenstemming kan worden gebracht met het nieuwe Europa in wording", verklaarde hij. Mac millan zei ook dat Engeland, in zijn streven naar het deelgenootschap in een politiek en economisch verbonden Europa, geen verzwakking van zijn banden met het Gemenebest zal toestaan. In een beschouwing; van de wezenlijke kracht van het Gemenebest wees Mac millan erop, dat dit geen politieke unie of een militair bondgenootschap is. „Sommige leden van het Gemenebest maken deel uit van bepaalde machtige politieke blokken, terwyl andere een neutralistische koers varen", zei hij. De premier wees er verder op dat econo mische factoren, zoals het bestaan van het sterlinggebied, meer concrete ban den tussen de Gemenebestlanden vor men. Macmillan gaf daarop een analyse van de in 1931 gesloten overeenkomsten van Ottawa, waardoor het stelsel in het le ven werd geroepen waarbij de leden van het Gemenebest elkander over en weer voorkeurstarieven toestonden. „Dit stel sel heeft bijgedragen tot het economi sche herstel van het Gemenebest. Doch de wegen, die de handel volgt, zyn aan het veranderen". Onuitvoerbaar „Men zou kunnen vragen of het Ge menebest in staat is een eigen ge meenschappelijke markt of een dou ane-unie in het leven te roepen. Ek meen echter dat dit in de praktijk onuitvoerbaar zou zijn tengevolge van de sterke verschillen in lonen en andere, aan het produktieproces ver bonden kosten in de verschillende Gemenebeststaten", aldus Macmillan. De openingsrede van premier Macmillan werd beantwoord door de Canadese pre mier Diefenbaker en door de premier van Trinidad en Tobago, dr. Eric Wil liams, als leiders van het oudste en het jongste Gemenebestland. Toen premier Nehroe na afloop van de openingsbijeenkomst van de Gemenebestconferentie „Marl borough House" verliet, braken betogers voor een onafhankelijk Kasjmir door de politieafzetting en trachtten de auto waarin de In diase premier gezeten was tot stilstand te brengen. De betogers lieten uitroepen van afkeuring ho ren en schudden hun vuisten. De politie had enkele minuten nodig om hen terug te kunnen dringen. nationalistische groeperingen uit Noord en Züiö-Rhodesië boden petities aan, waarin geprotesteerd wordt tegen de aanwezigheid van premier Sir Roy We- lensky van de Rhodesische Federatie. Betoging Een grote menigte Londenaren sloeg gistermorgen de aankomst van de staatslieden, van wie enkele in de prach tige traditionele kledij van de jonge Afrikaanse staten, gade. Naar schatting 300 uit Kasjmir afkomstige mensen hielden in cïe nabijheid van „Marlbo rough House'' een 'betoging voor onaf hankelijkheid voor hun land. Leden van Een recente foto van H.K.H. Prin ses Paola die vandaan haar 25ste verjaardag viert. MACMILLAN /een verzwakking.. Uitbarstingen in de Etna In de noordoostelijke krater van de Etna heeft zich gisteren een groot aantal he vige uitbarstingen voorgedaan. De berg is nu gehuld in een dikke grijze rook wolk. Het valt niet te zeggen, of de huidige uitbarstingen verband houden met de .jongste aardbevingen in Italië, Griekenland en jPerzië. maandagochtend heeft generaal Lauris Norstadt, voormalig op perbevelhebber van de Navo- strijdkrachten in Europain Den Haag o.m. een afscheidsbezoek gebracht aan de Nederlandse mi nister van defensie, ir. S. H. Vis ser. Deze foto toont de generaal tussen minister Visser (links) en staatssecretaris P. J. S. De Jong. Met ingang van 15 September is be noemd tot lid van de Raad van State ir. J. R. Stellinga, die tot nu toe secretaris van dit college was. Voorts is benoemd tot lid van de Raad van State, mr. A. Roos, wethouder te Amsterdam. Deze laatste benoeming gaat in op 1 novem ber. Door deze benoemingen is het aan tal leden van de raad gebracht van 14 op 16. Verklaring van Spaak cn Luns Overleg over politieke unie niet hervat Het gezamenlijke standpunt van Nederland en België over de voor stellen van president de Gaulle voor een Europese politieke unie blijft ongewijzigd gehandhaafd. Dit blijkt uit verklaringen, die de Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. Luns en zijn Bel gische collega, Spaak, gisteren in Brussel hebben afgelegd na een „routinevergadering", die ander half uur duurde. „Wij hebben nogmaals vastgesteld, dat wat betreft de opbouw van Europa en de wijze van onderhandelingen met Enge land onze inzichten gelyk zijn", onder streepte minister Spaak in antwoord op vragen van journalisten na het gesprek. Hij voegde hier aan toe, dat er op dit ogenblik geen sprake is van een hervat ting van het overleg over de voorgestel de politieke unie tussen de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap op hoog niveau. „Er is geen en kele vooruitgang geboekt. Langs de nor male diplomatieke kanalen wordt nage gaan welke mogelijkheden er zijn", zei hij. Besprekingen Minister Spaak deelde voorts mede, dat hy op 19 en minister Luns op 21 september besprekingen zullen voe ren met de ministers Home en Heath. Gevraagd waarom de twee Benelux- ministers niet gelijk gaan, antwoord de Spaak glimlachend: „Dat zou te spectaculair zijn". Minister Luns bevestigde, dat de Neder lands-Belgische politiek t.a.v. de politie ke unie en de besprekingen met Enge land ongewijzigd is gebleven. Engeland moet lid kunnen worden van een politie ke unie, als het eenmaal lid is van de E.E.G. „De constructie van Europa zal anders zijn, afhankelijk van de vraag of er zes of zeven landen deel van uitma ken", voegde hij hier aan toe. Gevraagd naar hun mening over de re sultaten van het bezoek van generaal de Gaulle aan bondskanselier Adenaner verklaarden beide ministers de Frans- Duitse vriendschap „zeer belangrijk en nuttig" te achten. AMERIKAANS VLIEGTUIG WORDT VERMIST Vermoedelijk met 44 inzittenden neergestort Een groot straal-tankvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met 44 mensen aan boord wordt vermist. Een woord voerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat liet toestel naar .ui" vermoedt iu liet bergachtige gebied in de buurt van Spokaiie in de staat Washington is neergestort. 1-Iet vliegtuig was op weg van South Dakota naar een vliegveld bij Spokane. Prijsverlaging van 15 cent Venters wilden niet werken bij combinatie Vandaag zullen vele Zwolse huisvrou wen voor de normale broodsoorten f 0,15 per 800 gram minder gaan be talen. Dit is een uitvloeisel van de broodoorlog, die de algemene ver bruikscoöperatie „Samenwerking Zwolle", waarvan het hoofdkantoor in Deventer is gevestigd, gisteren lieeft verklaard aan Dragstra's broodfabriek. Zij heeft tot een prijs verlaging van f 0,15 besloten, omdat de directie van Dragstra plotseling vier broodbezorgers heeft overgeno men van de combinatie Samenwer- king-firma J. B. Redeker, die de vo rige week tot stand is gekomen. Vorige week maandag bereikte de di rectie van de coöperatie en van Re deker overeenstemming over een sa- mengaan. dat tenslotte zal moeten leiden tot overneming van Redeker door de coöperatie. Vrijdag werd het besluit in aanwe zigheid van vertegenwoordigers van drie grote vakcentrales aan het per soneel van Redeker medegedeeld en niemand maakte toen bezwaren. De volgende morgen, zaterdag dus, ver klaarden zes broodbezorgers van Re deker dat zij niet in dienst van de coöperatie „Samenwerking" wilden treden. Ze gingen naar de directie van Dragstra, die hen aannam. Twee bedachten zich, maar de andere be zorgers bleven bij hun besluit. Gistermoi-gen reden bezorgers van Re deker dus uit met wagens van Drag stra. Hun oude wijken waren geruild met die van bezorgers van Dragstra. Personeel van Redeker, dat wel voor de combinatie wilde wérken heeft gisteren brood van de coöperatie be zorgd. Regel De directie van de coöperatie heeft haar afkeuring over de handelwijze van Dragstra niet onder stoelen of ban ken gestoken. Zij wijst op de regel dat directies van bakkerijen eikaars personeel niet meer mogen overae- Prins Bernhard heeft maandag middag in Amsterdam een bezoek gébracht aan de internationale bedrijfsmacliinemaatschappij in Amsterdam. Foto: Z.K.H. de Prins eindigde de rondgang door een haag van personeelsleden, die een opleiding hebben gevolgd voor E.H.B.O. en bedrijfszelfbe scherming. men. Immers met de broodbezorgers gaat ook de wijk in andere handen over. Intussen heeft de coöperatie nog niet besloten of zij tegen Dragstra zal gaan procederen. Onaanvaardbaar Co-op Nederland heeft gisteravond in een verklaring tegenover het A.N.P. meegedeeld dat de co-op de hande lingen van de particuliere broodbak kerij „volstrekt onaanvaardbaar" vindt. De prijsverlaging geldt voor wit brood, bruin brood en volks brood, ook voor de gesneden en ver pakte soorten. De co-op zal, aldus de verklaring, op korte termijn met de overige bakkerijen in Zwolle in contact treden om met hen over de gevolgen van deze prijsverlaging te spreken. Woordvoerders van de vakverenigingen hebben verklaard, dat de vier betrok ken personeelsleden een opzegtermijn van tenminste zes weken in acht hadden moeten nemen en dat zij dus buiten hun boekje zijn gegaan. De vakverenigingen staan in deze achter Redeker en de coöperatie. ft/uitlijn De Franse premier Georges Pom pidou heeft gisteren een kleine wij ziging van zijn vijf maanden oude regering voltooid. De wijzigingen zullen waarschijnlijk vandaag of ficieel worden meegedeeld. De belangrijkste benoeming is die van Christian Fouchet, hoge commissaris in Algerije van maart tot juli van dit jaar, tot staatssecretaris van voorlichting. Dit is de eerste regeringsfunctie van Fouchet, die voor zijn benoeming in Al giers ambassadeur was in Kopenhagen en aan het hoofd stond van de commis sie die een ontwerp heeft gemaakt voor de politieke vereniging van Europa. De voorlichting van de Franse regering werd tot dusver verzorgd door Alain Peyrefitte. Deze heeft nu de rang van minister gekregen, belast met de zorg voor de bijna 700.000 Fransen die sinds het voorjaar uit Algerije zijn gevlucht. Robert Boulin, tot nu toe staatssecreta- tie hy zich speciaal zal belasten met het budget, dat de volgende maand aan het parlement zal worden voorgelegd. Het bezoek van minister Van Aartsen, gisteren aan Zeeland, had óók te maken met het Eurotel. Na de publika- tie vorig jaar van de plannen voor deze grote hotelflat is er nogal wat deining ontstaan, waarbij kritiek werd uitgeoe fend op het ontwerp, omdat deze toren flat het silhouet van Walcheren zou verminken. Het hotel zou immers hoog boven het landschap uittorenen en daar door een ernstige aantasting van het landschappelyk schoon betekenen. Bo vendien werd hier een vorm van toeris me in Zeeland geïntroduceerd zo meenden althans sommigen waaraan geen behoefte was: het moest hier rustig blijven De stem van minister Van Aartsen over deze zaken is zeer belang rijk, zelfs doorslaggevend. Er zijn allerlei formele voorschriften, die aan de minister een belangrijke stem in het Eurotel-kapittel geven. Zo blijkt, dat het Streekplan Walcheren in zijn huidige vorm zich verzet tegen de bouw van het Eurotel. En gisteren is wel duidelijk geworden, dat de minister zulk een formaliteit niet bagatelliseert. Terecht. Maar aan de andere kant kan men er toch niet aan voorbijgaan, dat het Streekplan Walcheren al van jaren her da teert en in zijn hui dige Vorm in 1957 werd vastgesteld. Inmiddels hebben zich allerlei ontwikkelingen voorgedaan, die men destijds niet heeft kunnen voor zien. Zij zijn nochtans gekomen en er zullen er zeker nog meer volgen. Wat nu De ontwikkelingen regelen volgens de opvattingen van jaren her Of de destijds gegeven voorschriften aanpas sen Wij geloven dat het laatste gebo den is. Wanneer men het er over eens is, dat het Eurotel in Vrouwenpolder moet komen, mag dat niet worden ver hinderd op grond van bepalingen uit een periode van jaren terug. Voorschrif ten moeten aangepast worden aan de ontwikkelingen. Vraag: worden deze ontwikkelingen echter in Zeeland gewenst Wij wezen er al op, dat de eerste publikaties rond het Eurotel destijds vele 'schrik reacties hebben opgeroepen en dat Zeeu wen, maar vooral ook niet-Zeeuwen zich in allerlei gradaties tegen het Eurotel- plan keerden. Onlangs werd in een ver gadering van V.V.V.-mensen uit Zee land door een gast van elders een juich kreet aangeheven over het (door ande ren gehekelde) gebrek aan visie in deze provincie inzake toeristische aangele genheden. Hij vond dat namelijk een groot voordeel, de charme uitmakend van Zeeland. Wij moeten eerlijk zeggen niet zo gelukkig te zijn met een derge lijke juichkreet. Wy zijn er namelyk be vreesd voor, dat rond de stranden en de (toekomstige) binnenmeren van Zee land zich een enorme ontwikkeling zal voordoen, die men heel moeilijk in de hand zal kunnen houden, tenzij men zich aan de eisen van het moment en van de toekomst aanpast. Die aanpassing ech ter is er op dit ogenblik nog in onvol doende mate, hoewel men langzamer hand steeds meer beseft welk een be langrijke functie Zeeland in de toekomst ~;aat vervullen uit toeristisch oogpunt. _)aarom kan de vraag: „worden deze ontwikkelingen gewenst niet simpel met een ja of neen worden beantwoord. Hier is het woord van Goethe van toe- sing: „meh meent te schuiven, maar men wordt geschoven". Er zijn bijvoor beeld visionaire figuren op het gebied van het toerisme, die dromen van een kustweg van Denemarken tot Spanje. Onzin Waarom zou het onzin zyn zyn wel onzinniger zaken tot stand gekomen. Men kan allerlei ontwikkelin gen willen tegenhouden, maar sommige daarvan zullen te sterk blijken te zyn. Minister Van Aartsen heeft gisteren niets gezegd over zqn eigen op vattingen inzake deze problematiek. Hij hield het Eurotel keurig in het midden: enerzijds gaf hg toe, dat er grote ont wikkelingen aan de gang waren, ander zijds erkende hij dat tegen het bewuste bouwwerk bezwaren waren aan te voe- Met een dergelyk uitgebalanceerde mening komt men echter op dit ogen blik niet veel verder. En daarom is het te hopen dat de minister de balans snel naar één kant zal doen doorslaan, want het is redelyk dat degenen achter het Eurotelproject weten waar zij aan toe zijn. En wat de beslissing zelf betreft: de minister zal toch ook moeten erken- dat de natuur vaak sterker is dan de leer, de natuur van de ontwikkelin gen, de leer van het Streekplan MINISTER VAN AARTSEN is gisteren op bezoek geweest in Vrouwenpolder om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de Eu- rotelplannen. Eurotel: het is ruim een jaar geleden, dat dit project voor het eerst in de openbaarheid kwam, een plan namelijk om een grote torenflat in de duinen bij Vrouwenpolder te bouwen, waarin op zestien verdiepingen in totaal tweehonderdacht hotelflats zouden worden ondergebracht. Dit plan ondervond hier en daar nogal kri tiek. Er waren bezwaren van land schappelijke aard, terwijl men zich bovendien afvroeg of een dergelij ke ontwikkeling van het toerisme voor Vrouwenpolder wel gewenst zou zijn. De laatste maanden ech ter werd over het project vrijwel niets meer gehoord. Wel ging het gerucht dat de Rijksdienst voor het Nationale Plan de z.g. „mel dingsplicht" die voor dit gebied be staat, zou gebruiken om hogere goedkeuring aan het plan te doen onthouden. Dit gerucht kreeg een bijzondere achtergrond toen be kend werd, dat minister Van Aart sen naar Zeeland kwam om eens te kijken waar het Eurotel was ge dacht. Dat bezoek heeft zich dus gisteren afge speeld, waarna de minister een pers conferentie gaf. Overigens kwam daar niet alleen net Eurotelplan ter sprake, maar ook de andere aspecten van de ministeriële „visite": de heer Van Aart sen maakte namelijk een rondreis door de provincie en sprak met diverse afge vaardigden uit de streek over de proble men welke zijn departement aangaan. Tijdens de persconferentie kwamen ech ter vooral de moeilijkheden aan de orde, die de laatste tijd rond het Eurotelpro ject zijn gerezen, Het plan is strikt genomen in strijd met het Streekplan Walcheren 1956 en met het Uitbreidingsplan van de gemeente Vrouwenpolder. Artikel 44 echter van het Streekplan laat de mogelijkheid open afwijkingen toe te staan indien de bedoeling van het Streekplan daardoor niet wordt aan getast. Over dit punt nu wordt thans in de eer ste plaats druk geconfereerd. „Ik acht het namelijk van het grootste belang, dat een plan voor een hotel als dit in overeenstemming is zowel niet Streek plan' als met het Uitbreidingsplan", al dus verklaarde ons minister Van Aart sen. „Dat is dus in eerste instantie een zaak van provinciale staten en van de gemeenteraad van Vrouwenpolder". De vraag werd gesteld of het juist was, dat het Nationale Plan zich verzette te gen het Eurotelproject en nu meldings plicht en Streekplan hanteerde als een „juridische stok" om ne hond te slaan De minister ontkende dit ten stelligste: „Bovendien is de Rijksdienst van het Nationale Plan geen beslissende instel ling, maar een adviserende. Deze dienst moet mij over deze kwestie adviseren. Meer niet. Zelf zal ik de beslissing moe ten Geen uitspraak Van belang is dus hoe de minister zelf over het Eurotelplan denkt: hij kan een stokje voor het plan steken via „de mel dingsplicht", maar ook het Streekplan ressorteert onder zijn departement. Wan neer provinciale staten het Streekplan zodanig zouden wijzigen dat het hotel niet in strijd zou zijn met het Streekplan, moet deze wijziging immers door de Kroon worden goedgekeurd. Hoe denkt dus de minister over het plan Hij hield zich ,.op de vlakte": „Ik heb er oog voor dat Vrouwenpolder by wil blijven met zijn ontwikkeling, ik heb er heus wel be grip voor dat ook door de Oosterschelde- brug Zeeland zal worden „opengelegd", maar aan de andere kant begrijp ik de bezwaren die hier en daar worden geuit tegen verknoeiing van het Walcherse silhouet". De minister erkende echter wel, dat het gewenst is dat snel een beslissing zal worden genomen. „Voor allen, die bij dit project zijn betrokken is dat nodig", zei hij. In dit verband gaf hij toe dat het wachten op het nieuwe Streekplan Mid den-Zeeland te lang zou duren. Zoals bekend zal dit nieuwe plan te zijner tjjd in de plaats komen van het Streekplan. In de eerste schetsontwerpen voor dit nieuwe plan zou inmiddels wel rekening zijn gehouden met het Eurotel, omdat de Vaste Commissie van de P.P.D. akkoord is gegaan met het project. GEEN ENGELSE WAPENS NAAR CUBA Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat van Engeland uit geen wapens of andere militaire uit rusting naar Cuba gaan en dat „voorzover bekend" ook geen Britse schepen gebruikt worden om wapens uit andere landen naar Cuba te bren gen. De woordvoerder zei dit in antwoord op uitlatingen in de Amerikaanse se naat, dat Britse en andere Navo- schepen by het vervoer van Russi sche wapens naar Cuba betrokken zouden zijn. Amerika heeft de Britse regering een brief toegezonden over deze aangelegenheid, welke, naar de woordvoerder meedeelde, nog bestu deerd'wordt. In Westduitse scheepvaartkringen in Hamburg is men van mening, dat Westduitse schepen waarschijnlijk door zullen gaan met het vervoeren van Russische goederen naar Cuba, totdat de Westduitse regering dit of ficieel verbied. Aan zulk een verbod van de eigen regering zou de West duitse scheepvaart ongetwijfeld ge hoor geven, zo gelooft men. 5 ...i3 het 100 jaar geleden, dat de 5 eertijds gevierde Amerikaanse schrijver van korte verhalen 3 William S. Porter (schuilnaam 3 3 D. Henry) te Greensboro werd 5 3 geboren. //////////«///////////////////////////I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1